Weekend De kater van de vrijheid [ENDEL B.V. E4 20 uur p.w. DE STEM 'Zonder een been in het Westen kun je in Polen niet rijk worden' Warschau heeft zijn Russische reclames voor die van Marlboro en Rekreatie is een knli|ke rubriek van de Igbladengroep. Intiereserveringen: >125225, fax 073-137750 5 449, 5201 AK Den Boscl Oosten 94/95. bnesië Verre Oosten r u klaar! 180 Pagina's b verzorgde rondreizen, fuele arrangementen en lë, Thailand, Sri Lanka, 1 Australië! leve diapresentaties. I Breda 08/01 Tilburg 13/01 I Venlo 15/01 lAILAND: l|kse presentaties over [Heemstede. V RESERVEREN, lij uw ANVR Reisagent LEVEN! fouwbaarheid. I HD Heemstede llATA 39151. lef nu u dierbaren het bolste LEVENS-CADEAU ft Sticht. Het Schone leven 23 dgn Java/Bal i E800,- 30 dgn Sumatra/ Iva/Bali 3300,- +VP+ bursies+ret.ticket KLM/ |ruda Inl. 058-137706 220-55026 078-174654 77-517133/072-335316 De rubriek Reizen en Rekreatie erschijnt elke zaterdag in de VNU Dagbladen, {let uw advertentie in deze rubriek bereikt u ruim 2 MILJOEN CONSUMENTEN [wilt toch geen TWEE MIL TEN enthousiaste vakan- egangers missen? Bel 073- §5225! LPHA Camper- en Cara- [nbedrijf (v.h. Plevier ampeerauto's), H.Dunant- Ir. 10, Gendt (Geld.), tel. B812-4523 heeft te huur |6 pers. campers en div. odellen nieuwe caravans, baler van Home-Car en lerckeman. Lid Bovag. [itersport? ngaanden (25-55 jaar) in epen. Folder? |300 (dag en nacht). KIËN EN LANGLAUFEN Volop sneeuw in finterberg/Hochsauerland. rijs v.a. L/O 35,-. Hotel laldesruh, Hallenberg. poekingen: 04494 -1452. EKRO REIZEN zeer voor- elige SNEEUWVAKAN- lES! 10 dg. incl. luxe bus, otel en HP. prijs v.a. (evt. Piet eigen auto 120,- kor- jig per pers.) Auffach [543,-, Dollach 504,-, llmau 562,-, Fugen 1567,-, Gerlos 606,-, Itter 1696,-, Kirchberg ƒ686,-, iederau 471,-, Ramsau Ti D. 563,-, Thumers- ach 576,-, Uderns 567,-, Westendorf 629,- en nog veel meer! Bel >t 22 u. REKRO REIZEN 10- 4142233. lid SGR. iedkope WINTER- IPORT in TSJECHIË en lOSTENRIJK. 8/10 dgn. ,a. 449,-. Vraag reisgids ij MCeT, 04406-14142. rrganisatie voor sociaal- 'ingsopbouw. Circa 135 amen met vele honder- opzetten van sociaal werk wordt verricht in eau. Verder biedt Verti- een groot aantal facili- ice, administratie, type lijkheden, programma- gerenwerker naar een :e instelling, ontstaat in i vacature CAO-welzijnswerk als- sociaal cultureel werk, slijk van leeftijd, oplei- is een salaris mogelijk al 30) bruto per maand <antietoeslag. ileiding, bij voorkeur irvaring in het jonge- rerken op onregelma- 's avonds en in het erken in teamverband. int in bovengenoemde armatie, dan kun je een tel. 076-223220. wij graag vóór 25 de- kunt deze richten aan: taal, Nieuwe Ginneken- i ZATERDAG 11 DECEMBER 1993 Met de afbraak van de Berlijnse Muur in de herfst van 1989 begon nen in het hele Oostblok de com munistische regimes te wankelen. Twee jaar later stortte het Sovjet imperium ineen. Oost-Europa is nu op weg naar de vrije markt en naar democratie. Maar wat heeft dat de Oosteuropeanen opgeleverd? Zijn ze welvarender geworden? Of ver langen velen terug naar de sociale zekerheid en de veiligheid op straat waarvoor het vroegere regime ga rant stond? En bestaat de kans dat de communisten weer aan de macht komen? Vier jaar na de 'meest ingrijpende omwenteling van deze eeuw' pro beert Leo van Vlijmen, tijdens een reis langs zes Oosteuropese steden, een antwoord op deze vragen te vinden. Vandaag Warschau. In de eindeloze rijen marktstalletjes wordt veel Westers ramsjgoed aangeboden. Kleurrijk maar niet vrolijk Door Leo van Vlijmen Het Stalinbarokke Paleis van Cultuur en Wetenschappen ('klein maar fijn') beheerst nog steeds het stadcentrum van Warschau. De coulisse van de Stare Miasto, Warschau's Oude Stad, is dezelfde gebleven. Een welge kozen schakering van barok, renaissance en gotiek in de kleuren groen, blauw en oker, afgewisseld met goudom rand zwart. Een plaquette herin nert er aan dat de Stare Miasto in 1944 door de nazi's is verwoest en van 1951 tot 1953 door de War- schauers weer is opgebouwd, in een tijd dat ook het overige Warschau nog nauwelijks bewoonbaar was, de magen even leeg waren als de winkels en heel Polen zich in de greep van het stalinisme bevond. Richting stadscentrum, over een zoals overal in Warschau hobbelig plaveisel, komt men langs van overvloed uitpuilende etalages en langs de kerken waar tijdens de 'staat van oorlog' bloemenkruisen werden gelegd en kaarsjes gebrand. Voor stil protest is geen reden meer en de kerken die zo lang een hoog nodige opknapbeurt moesten, ont beren staan nu in de steigers. Even verderop hotel Bristol, na twaalf jaar eindelijk uit de steigers en waarschijnlijk een van de duur ste - 240 dollar per nacht - maar zeker de elegantste slaapgelegen heid in heel Oost-Europa. De kak kerlakken die me twaalf jaar gele den over de rand van de badkuip aanloerden zullen wel verdwenen zijn, evenals de kelners die bij het presenteren van de rekening altijd samenzweerderig 'kawiór' aanbo den, uit de Sovjetunie gesmokkelde zwarte kaviaar met de verkoop waarvan de obers meer verdienden, dan met het kelneren waaraan ze dan ook zichtbaar een hartgrondi ge hekel hadden. Even voorbij Bristol, waar tegen half zeven de 'nieuwe klasse' al of niet met buitenlandse zakenrelaties binnenschuifelt, terwijl buiten de drugshandel op gang komt, heeft de stotterende lichtreclame voor horloges uit de Sovjetunie plaats gemaakt voor een reusachtig pakje Marlboro bovenop een kiosk waar het merk gezien de rij klanten honderdvoudig wordt verkocht. Het vrouwtje dat naast de kiosk bananen probeert te slijten, krijgt minder belangstelling. Eigenlijk slechts van één oudere man die eerst vraagt wat ze kosten, vervol gens „Schande!" roept en dan de voorbijgangers laat weten dat het 'onder Rakowski veel beter was.' Mieczyslaw Rakowski - ik had hem het laatst gesproken in 1984 toen hij vice-premier was onder het 'oorlogsrecht'. Sindsdien was hij - de laatste communistische - pre mier geweest en - de laatste - par tijleider. Vorig jaar kreeg hij een hartinfarct. Voor de daarna nood zakelijke hartoperatie ging hij naar Berlijn. Hij was er niet zeker van of hij in Warschau de operatietafel levend zou verlaten. „Ik geloofde in 1984 en ook in 1987 nog dat het socialistische systeem verbeterd kon worden. Maar wij, de hervormers, we kwamen te laat. Het einde van het zogenaamd reëel existerende socialisme was niet meer tegen te houden. De hoofd oorzaak was de economie, niet de beknotting van de vrijheid. In de tweede helft van de jaren tachtig waren er al zoveel gaten in de dictatuur geschoten dat het verlan gen naar volledige vrijheid pas op de tweede plaats kwam. Het ging er de Polen vooral om wat ze in hun portemonnee kregen - eerst het vreten dan de moraal, dat geldt nu nog - en de socialistische economie beantwoordde niet aan de verlan gens van de mensen. De verwach tingen waren groter dan wij dach ten. Ook in zoverre hebben wij ons vergist. En bij de eerste vrije ver kiezingen sinds 45 jaar werden we dus massaal weggestemd. De men sen wilden wat anders, iets beters." Anders werd het. Polen heeft mo menteel de snelst groeiende econo mie van heel Europa. In de eerste helft van dit jaar is de industriële produktie met 9,4 procent geste gen, de totale prodïiktiviteit met drie procent. De twee staatsbanken die het socialistische Polen had hebben nu concurrentie gekregen van een honderdtal nieuwe bank huizen. Tachtig daarvan zijn in particulier bezit. Het voormalige 'hongerland' Polen heeft in 1993 land bouwoverschotten. In de honderden elegante kle ding-, schoenen- en andere zaken in de grote winkelstraten van War schau wordt gekocht en verdiend. Levensmiddelen zijn er in over vloed, niet alleen produkten van eigen bodem, maar ook import uit alle windstreken. Er heerst geen chronisch gebrek aan benzine zoals in de Baltische landen, geen tekort aan stroom zoals in Roemenië of Bulgarije. En de gemiddelde verdiensten van een arbeider komen op ongeveer vier honderd gulden, heel wat meer dan de veertig gulden waarmee de doorsnee Rus moet uitkomen. Polen is, vergeleken met andere voormalige Oostbloklanden, een rijk land. De shocktherapie waarmee door de eerste niet-communistische rege ring de inflatie werd bedwongen en de economie althans voor een deel gesaneerd kon worden, heeft echter ook talloze slachtoffers gemaakt. Niet alleen de bijna drie miljoen werklozen maar ook miljoenen Po len die wel werk hebben maar wier reële loon drie procent en wier levensstandaard nog veel meer is gedaald. Met name ten gevolge van de liberalisatie van de huren die door de communisten altijd kunst matig laag waren gehouden. Lutek, een leraar economie die op tijd met een adviesbureau voor in vesteerders is begonnen en zelf tot de nieuwe rijken behoort, vertelt: „Mijn secretaresse verdient 180 dollar per maand, dat is een be hoorlijk salaris. Maar ze moet 194 dollar aan huur betalen. Een deel van het salaris van haar man die evenveel verdient als zij, gaat dus ook nog aan wonen op. Van wat er dan overblijft kun ie niet rondko men." „De eerste niet-communistische re gering onder leiding van Tadeusz Mazowiecki, die ik overigens zeer waardeer, heeft twee grote fouten gemaakt," zegt Mieczyslaw Ra kowski. „De eerste was dat zij te veel beloofd heeft. Na een half jaar zou het allemaal beter worden. Dat kon natuurlijk niet en het gebeurde ook niet. Voor de meeste Polen is het nu, na vier jaar, nog niet beter, maar juist slechter. En dat heeft te maken met de tweede fout van de regering-Mazowiecki. Die heeft in Polen het kapitalisme ingevoerd. Maar daar had Solidariteit nooit om gevraagd. In alle discussies met Solidariteit, ook aan de ronde tafel is er sprake geweest van hervor mingen, economische hervormin gen, politieke hervormingen, maar over invoering van het kapitalisme is nooit gesproken. En nu hebben we het kapitalisme met alle gevol gen van dien. Veertig jaar lang waren de Polen in elk geval verze kerd van werk. Nu hebben we een leger van werklozen. Dat soort ka pitalisme hebben de Polen niet ge wild." Lutek, die de school heeft ingeruild voor de vrije markt, voelt zich in het kapitalisme uitstekend thuis. „Ik verdien nu in een maand wat ik als leraar nog niet in een jaar zou hebben verdiend," vertelt hij tevre den. „En wat ik erg belangrijk vind: de concurrentie brengt ook meer arbeidsdicpline met zich mee. Je weet hoe het hier vroeger ging. Je kwam tegen half tien op je werk, om kwart voor tien ging je bood schappen doen en tegen de tijd dat je terugkwam was het middagpau ze. Nu komen ze bij mij om acht uur op kantoor en wanneer er moet worden overgewerkt is dat geen probleem. Van collega's hoor ik precies hetzelfde." Lutek heeft me meegetroond naar La Gioconda, een van de trefpun ten van de 'nieuwe klasse' waar de Italiaanse keuken voortreffelijk is en de prijzen niet alleen in Pools geld astronomisch zijn. Op de terugweg naar Luteks kan toor komen we op het Plein van de Opstandelingen van Warschau langs een 'Auto Kornis'. „Hier wordt nu echt het snelle geld ge maakt," zegt Lutek. Hij wijst op de te koop aangeboden auto's waar van sommige nog een Luxemburgs, Deens of Duits nummerbord heb ben. „Zeker de helft is gestolen, ook van die met een Pools kente ken. Ik geloof dat alleen al in Warschau elke vijf minuten een auto wordt gekraakt." De twee gorilla's die de ingang van de 'Auto Kornis' bewaken laten de nieuwste aanwinst door, een Citroen met een Belgisch nummerbord en een sticker van Bobbejaanland. Janek is werkloos, zijn vrouw Wanda ook. Hij was wetenschap pelijk assistent op een universitair instituut dat wegens geldgebrek de helft van het personeel heeft moe ten ontslaan. Wanda zat op de correctie-afdeling van een uitgeve rij die 'sinds de invoering van de markteconomie' in de rode cijfers is geraakt. „Hoe komen jullie nu aan de kost?" „Ach, we scharrelen maar wat." Wanda jobt een beetje als tolk Duits, Janek kan wel eens een artikeltje slijten aan Zweedse kranten. „Wij hebben eigenlijk nog geluk," vindt Wanda. „De meeste werklozen hebben niet eens wat om te scharrelen." We lopen langs de linkeroe ver van de Wisla. Aan de overkant ligt Praga, de arbeiderswijk die je, zo waarschuwt het hotel, na zonson dergang maar beter kunt mijden. Het centrum van Warschau trou wens ook. „Het ergste is eigenlijk de straat- criminaliteit van degenen die geld nodig hebben voor een spuit of een fles sterke drank," zegt Janek die voordat hij werd ontslagen aan een onderzoek over het drugsgebruik werkte. „We hebben geen precieze cijfers, maar naar schatting telt Polen een kwart miljoen drugsver slaafden. Ik heb voor mijn onder zoek zo'n honderd van hen geïnter viewd. Bijna alle ondervraagden zeiden dat ze pas drugs waren gaan gebruiken toen ze hun baan waren kwijtgeraakt en het niet meer za gen zitten. Er bestaat een duidelij ke relatie tussen drugsgebruik en werkloosheid. Meer dan de helft van de werklozen is jonger dan vijfendertig jaar. En waarom is het aantal zware alcoholisten de afge lopen vier jaar verdubbeld? Ook daar speelt de werkloosheidsfactor een wezenlijke rol. Let maar eens op hoeveel dronken jonge mensen je hier in Warschau op straat ziet lopen, mannen en vrouwen, soms al 's ochtends om negen uur." De man die ik de volgende middag dronken op straat zie liggen is geen Pool, maar een Rus. Een van de vele duizenden Russen, Oekraïners en Litouwers die dagelijks naar Warschau of andere Poolse steden komen om hun ritssluitingen, ge borduurde kleedjes, rubberlaarzen of tinnen bestekken te verkopen en vervolgens het verdiende geld om te zetten in Westerse artikelen die ze weer in hun dorp kunnen slijten. De dronken Rus heeft blijkbaar zijn verdiensten ter plekke gecon sumeerd. Er liggen twee lege Pool se wodka-flessen naast hem. En iemand heeft zijn schoenen en sok ken ingepikt, want hij ligt er blootsvoets bij. Niemand kijkt naar hem om. „De Russische militairen zijn we eindelijk kwijt, maar hen hebben we er voor teruggekregen," zegt Wanda. De Russen zijn nog steeds niet geliefd in Polen en in Warschau probeert men iedere herinnering aan de langdurige Russische aan wezigheid te laten verdwijnen. Met het 234 meter hoge geschenk van Stalin, het Paleis van Cultuur en Wetenschappen, wil dat niet erg lukken. De Stalinbarokke kolos ('Klein maar fijn' constateerden de War- schauers toen het paleis in 1955 gereed was) maakt zelfs het begin van enige stadsontwikkeling in het centrum van Warschau onmogelijk. 'Afbreken,' luidde het advies enke le jaren geleden. Maar daarvoor is geen geld. Vóór het paleis, waar eigenlijk 'uit dankbaarheid van het Poolse volk' een standbeeld van Stalin had moeten komen, staan nu lange rijen marktkraampjes waar Westerse produkten vaak tegen ramsjprijzen - en dus van twijfelachtige her komst - worden verkocht. De zaken gaan hier slecht. „Wij moeten het van de mensen met een kleine beurs hebben," klaagt een verkoper van jeans in alle merken en maten. „Maar die hebben zelfs geen geld om hun spullen hier te kopen. Het is nu veel erger dan vijf jaar geleden toen er wel niet veel te koop was maar de mensen tenmin ste geld hadden om uit te geven." Dat geldt in elk geval niet voor de bijna honderdduizend Polen die vorig jaar een ski-vakantie in Oos tenrijk, Zwiterland of Frankrijk hebben gehouden en die volgens de verwachtingen dit jaar weer zullen gaan. Of dat allemaal mensen zijn die in gestolen auto's handelen, sigaretten smokkelen, valse zloty biljetten drukken? „Voor een groot deel wel," zegt Lutek, „hoewel er toch ook duizen den Polen zijn die op een eerlijke manier rijk worden, door verstan dig zaken te doen, door een goed produkt te leveren. Maar zonder een been in het Westen kun je in Polen niet rijk worden. En ik geef toe dat de kloof tussen arm en rijk hier momenteel steeds groter wordt." „Daaraan heeft links ook zijn ver kiezingsoverwinning te danken," stelt Rakowski. „De mensen heb ben niet vóór links gekozen, maar tégen de vorige regeringen. Dat betekent geen terugkeer naar het reëel existerende socialisme, dat kan niet meer. Maar het wordt tijd voor een hervorming van de her vormingen. Het linkse blok is niet communistisch, het is eigenlijk a- ideologisch en veel meer pragma tisch. En het zal dus veel meer aandacht hebben voor de sociale gevolgen van de hervormingen." Volgens een van de zomer gehou den opiniepeiling vindt eenderde van de Polen dat zij op of onder de armoedegrens zitten. En dertig procent beaamde wat de man bij de bananenkraam riep: „Onder Ra kowski was het beter." „Kletskoek," vinden Janek en Wanda, „toen was het ook slecht." „Vind je niet, dat Warschau veel kleurrijker is geworden?," vraagt Lutek. Kleurrijker wel, maar ook vrolij ker?, vraag ik me af wanneer ik 's avonds alleen zit te eten in restau rant Soplica. Er is nu meer armoe. Er wordt niet minder geklaagd. Het vertrouwen in de politiek en de politici is niet groter geworden. President Lech Walesa wordt niet meer serieus genomen, zijn levens werk, Solidariteit, is versplinterd. Zelfs de persvrijheid wordt door sommigen in twijfel getrokken. (Ja nek: „Er is natuurlijk geen censuur meer, maar er wordt toch niet over alles geschreven.") Ja, Warschau, waar de eerste gaten in het systeem gescho ten zijn, lijkt inderdaad kleur rijker geworden, maar niet vrolijker, wil ik opschrijven wan neer de ober met de rekening komt en ditmaal niet samenzweerderig maar luid en zakelijk vraagt: „Ka wiór? Wilt u zwarte kawiór ko pen?." V

de Stem | 1993 | | pagina 33