Syrië overlegt weer met Israël KOORTS EN PIJN BIJ GRIEP? Eco Nieuwe Chileense president erft een opgemaakt bed il Ontwikkel Noord-Korea geeft voor het eerst slechte economische toestand toe President Jeltsin waarschuwt voor 'burgeroorlog*' Twijfels over Charles als toekomstig koningl Automatisi Vandra Go! het beste Ook overeenstemming over ontmoeting tussen Clinton en Assad CBS: 1993 DE STEM BUITENLAND Serviërs niet bereid tot nieuw B osnië-o verleg Senator Eduardo Frei vrijwel zeker van verkiezingsoverwinning Hulpplan voor Nederlanders in cel Marokko BUITENLAND KOR1 65-miljoenste auto bij* VW 'Concept-akkoor^ Gatt moet zondag klaar zijn finimal is goed. u bent snel weer beter. VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Tokyo (rtr/afp/anp) - Het sta linistische Noord-Korea heeft gisteren voor het eerst toege geven dat de economie er slecht voor staat. De unieke bekentenis, na jaren van pro- pagandaverhalen, werd ver spreid door het officiële Ko reaanse persbureau KCNA. Dat het broeit in het gesloten communistische land kan ook worden opgemaakt uit de poli tieke terugkeer van de jongere broer van de Noordkoreaanse leider Kim n Sung. Kim Yong Ju, die ooit werd beschouwd als een mogelijke opvolger van de 'Grote leider', verdween 17 jaar geleden uit het zicht, tot afgelo pen juli. Hij werd woensdag be noemd tot lid van het almachtige Politburo. Wat zijn plotselinge terugkeer in de top van het partij-apparaat inhoudt is nog geheel onduide lijk. Sommige waarnemers den ken dat de 'Grote Leider' begint te twijfelen over zijn jarenlange ambitie zijn zoon Kim Jong II (Geliefde leider) te benoemen tot zijn opvolger. Na de bijeenkomst woensdag van het centrale partijcomité werd een verklaring uigegeven waarin stond dat de Noordkore aanse leiding opdracht heeft ge geven tot 'een periode van aan passing'. Er zal voorrang worden gegeven aan landbouw, lichte industrie en handel met het bui tenland. Volgens de verklaring is de staat er niet in geslaagd de industriële doelen, uit het vorige zeven-ja renplan te halen 'vanwege inter nationale gebeurtenissen en de ernstige toestand in Korea'. Hiermee wordt duidelijk verwe zen naar de instorting van het Sovjet-imperium. De regering haalde in Koude Oorlog-j argon opnieuw uit naar zijn tegenstanders: „Geen enkel politiek ideologisch offensief, economische blgkkade of mili taire dreiging van de imperialis ten en de reactionairen, zal er ooit in slagen het Koreaanse volk angst in te boezemen en geen enkele macht op aarde kan hen tegenhouden in hun vooruit gang onder leiderschap van de partij". Hoewel werd opgesomd wat de afgelopen jaren wel is bereikt, werd in bedekte termen toch toegegeven dat de Noordkorea- nen het moeilijk hebben. De ver halen doen de ronde dat het volk ernstig lijdt onder voedseltekor ten, energieschaarste en hard handige politieke repressie. De crisis over het vermeende Noordkoreaanse kernwapenpro gramma sleept zich nog steeds voort. De VS voeren gestaag de druk op de regering op om ein delijk internationale inspecties toe te staan in de omstreden nucleaire installaties bij Yong- byon. Damascus (afp/rtr/dpa) - Syrië en Libanon hervatten eind januari of begin februari in Washington de vredes onderhandelingen met Israël. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, heeft dat gisteren in Damascus gezegd. Christopher sprak in de Syrische hoofdstad met zijn ambtgenoot Faroek al-Sjareh en president Hafez al-Assad over het vredes proces in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister zei dat president Bill Clinton en Assad in januari een topconferentie houden in Genève. Belangrijkste punt van geschil tussen Israël en Syrië vormt de Hoogte van Golan. Dit strategi sche plateau in het zuidwesten van Syrië had Israël veroverd in de Zesdaagse Oorlog van 1967. Israël wil pas over teruggave van de hoogvlakte praten als Syrië zich in beginsel bereid verklaart, tot normale betrekkingen te ko men met de joodse staat, inclu- Sarajevo (rtr/afp/dpa) - Po gingen van de internationale bemiddelaars voor Joegosla vië om zondag in de Griekse stad Thessaloniki het vredes overleg over Bosnië te her vatten, zijn gisteren mislukt. Overleg van 'Thorvald Stolten- berg (VN) en David Owen (EU) met de Servische leiders Slobo dan Milosevic en Radovan Ka radzic in Belgrado leverden niets op, deelde VN-woordvoerder Jo hn Mills mee. Volgens Europese diplomatieke bronnen hadden de beide bemid delaars gehoopt de Serviërs tot territoriale concessies aan de moslims te bewegen. Volgens een plan van de Europese 'Unie zou den de Serviërs de moslims een paar procent meer van Bosnië moeten geven zodat zij minimaal eenderde van het Bosnische grondgebied krijgen. Mills zei dat in de week van 20 december een nieuwe poging wordt gedaan om alle strijdende partijen om een tafel te krijgen. Bij aanvallen van Servische sluipschutters op een markt in een voorstad van Sarajevo vielen gisteren vier doden en vier ge wonden. Elders in en nabij de Bosnische hoofdstad kwamen eveneens mensen om het leven door Servische bombardementen en acties van Servische sluip schutters. sief het openen van ambassades in eikaars land. Syrië eist een omgekeerde volgorde: Jeruzalem moet de bereidheid uitspreken zich geheel uit de Golan terug te trekken voordat Damascus tot zaken wil komen. Een andere belangrijke bijeen komst wat betreft het vredespro ces in het Midden-Oosten wordt zondag in Cairo gehouden. Daar ontmoeten PLO-leider Yasir Arafat en de Israëlische premier Yitzhak Rabin elkaar; een dag voordat het akkoord voor be perkte Palestijnse autonomie in Gaza en Jericho in werking moet treden. Over de uitvoering van het akkoord is nog steeds geen overeenstemming bereikt. Enkele dagen voor de inwer kingtreding van het verdrag liep de spanning in de door Israël bezette gebieden fors op. Israëli sche kolonisten schoten op de Westelijke Jordaanoever een Pa lestijnse boer dood, terwijl op de Gazastrook radicale Palestijnen een joodse koloniste met een mes verwondden. De incidenten de den zich voor tijdens de herden king van de zesde verjaardag van de Palestijnse opstand tegen Israël (intifada). Familieleden van Jordaanoever. een Palestijnse boer die gisteren gedood werd, treuren bij diens huis in Turmus Ayya op de Westelijke foto ap Van onze redactie buitenland Moskou - De Russische president, Boris Jeltsin, heeft gisteravond gewaarschuwd voor een 'burgeroorlog' als de Russen zondag de nieuwe grondwet verwerpen. Deze grondwet geeft hem vergaande bevoegdheden. Jeltsin is vrijwel afwezig tijdens de verkie zingscampagne in verband met de bespre kingen met de Europese Unie en de Navo. Hij kwam kort op de televisie om de kiezers te wijzen op het belang van de parlements- en grondwetsverkiezingen van 12 december. Hij verwees naar de gebeurtenissen op 3 en 4 oktober, toen de conservatieven het bewind omver probeerden te werpen. Het leger maakte toen met geweld een eind aan de bezetting van het Witte Huis (parlementsge bouw). „De vrede in ons land hing slechts aan één draadje. De burgeroorlog heeft niet alleen op onze deur geklopt, zij was al bezig ons huis binnen te treden", aldus Jeltsin. Eigenlijk zouden in juni 1994 presidentsver kiezingen plaatsvinden. Jeltsin zegt daar het nut niet meer van in te zien. De nieuwe grondwet voorziet in een presidentieel man daat tot 1996. Bovendien vindt Jeltsin dat het nieuwe federale parlement hier definitief over moet beslissen. In Brussel ondertekende de Russische presi dent gisteren een verklaring samen met de Belgische EU-voorzitter Dehaene en voorzit ter Jacques Delors van de Europese Commis sie. De Unie verhult in de verklaring niet dat het er vooral om gaat de president een hart onder de riem te steken. In de praktijk zal de Russische president verder in principe twee maal per jaar een ontmoeting hebben met de voorzitters van de EU en de Commissie. Daarmee wordt Moskou voortaan op gelijke voet gesteld als Washington en Tokyo. De verklaring loopt vooruit op een partner schapsovereenkomst over nauwere politieke, economische en culturele samenwerking. Die is na maanden praten nog steeds niet rond. Maar volgens Delors zullen de weinige pro blemen die nog resten in een paar dagen kunnen worden opgelost. Belangrijker nog is dat te zijner tijd zal worden bekeken of er een vrijhandelszone tussen de Unie en Rusland kan worden opgericht. In de tussentijd zullen dankzij de overeenkomst, als die er komt, allerlei in voerrechten worden ingetrokken en handels- voorwaarden worden versoepeld. De partijen zeggen in de verklaring verder dat zij gebonden zijn aan het Energiehand vest, het 'geesteskind' van premier Lubbers dat voorziet in samenwerking bij de explora tie en exploitatie van de enorme voorraden gas en kolen in de vroegere Sovjetunie in ruil voor leveranties aan West-Europa. De onderhandelingen over de uitwerking van het handvest, dat eind 1991 in Den Haag werd ondertekend, slepen zich nog steeds voort. Behalve met de voorzitters van de EU en de Europese Commisie heeft Jeltsin gisteren ook een ontmoeting gehad met Navo-secre- taris-generaal Manfred Wörner. Jeltsin heeft tegenover hem zijn bezorgdheid over de uitbreiding van de Navo met Oost-Europese landen niet onder stoelen of banken gesto ken. Vooral de militaire elite in Moskou, met wie Jeltsin uit puur politiek lijfsbehoud goed rekening moet houden, vindt samenwerking tussen landen van het vroegere Warschau pact en de Navo maar niets. Wörner houdt deze mogelijkheid open. De toenadering tus sen Oost-Europa en de Navo staat centraal op de top die begin januari in Brussel plaatsvindt. Door onze correspondent Frans Lindenkamp SPANNING en opwinding zullen morgen niet het ge zicht bepalen van de presi dentsverkiezingen in Chili. De opiniepeilingen laten er geen twijfel over bestaan wie zich zaterdag het nieu we staatshoofd van het Zuidamerikaanse land mag noemen. De christen-demo cratische senator Eduardo Frei (51), kandidaat van de regerende centrum-linkse coalitie Concertacion, is ver uit favoriet. Frei kan rekenen op ongeveer de helft van de stemmen. De gedoodverfde opvolger van pre sident Patricio Aylwin ligt een straatlengte voor op zijn rivaal, Arturo Alessandri Besa. Besa, die het sterk verdeelde rechtse oppositieblok aanvoert, geniet de voorkeur van twintig procent van de kiezers. De ove rige vijf gegadigden, vertegen woordigers van extreem links en rechts, zullen slechts een figurantenrol spelen. Behalve een president zullen de Chilenen ook een nieuw Con gres kiezen. De opvallendste kandidaat voor een zetel in het parlement is de dochter van wijlen president Salvador Al- lende, wiens socialistische ex periment in 1973 leidde tot de bloedige coup van generaal Au- gusto Pinochet. Presidentskandidaat Eduardo Frei kan zich opmaken voor een ambtstermijn van acht jaar, zo als staat opgetekend in de grondwet die ex-dictator Pino chet ontwierp. Frei, wiens va der als president tussen 1964 en 1970 de feodale Chileense maatschappij moderniseerde met zijn 'Revolutie in Vrijheid', heeft echter al aangekondigd slechts zes jaar te willen die nen; acht vindt hij teveel van het goede. Frei zal een uitermate gunstig economisch klimaat erven. Dat dankt hij aan de huidige roer ganger, president Aylwin. Met rasse schreden is Chili op weg om de allerschrijnendste vor men van armoede voorgoed uit te bannen. Aylwin heeft in de afgelopen vier jaar indrukwek kende resultaten geboekt. Bij zijn aantreden in 1990 ont ving hij van dictator Pinochet een gezonde staatshuishouding. De smet daarop werd gevormd door de ruim vijf miljoen be hoeftige mensen, op een bevol king van 13,5 miljoen zielen. Tijdens zijn regering heeft Ayl win de armoedebestrijding tot topprioriteit verheven. De extra uitgaven mochten echter onder President Aylwin foto ap geen enkel voorbehoud leiden tot een overschrijding van de regeringsbegroting. Investerin gen in onderwijs, gezondheids zorg en sociale projecten dien den gefinancierd te worden uit de economische groei. Daarin is Aylwin wonderwel geslaagd. Sinds 1990 bedraagt de economische groei jaarlijks 6,3 procent. Kern van zijn eco nomisch beleid vormden de ge leidelijk doorgevoerde belas tingverhogingen en fiscale vlijt. Het aantal Chilenen dat op de rand van het bestaansminimum balanceert, is met een miljoen gedaald, terwijl het aantal ge zinnen waar de honger regeert met ongeveer de helft is afgeno men. Eduardo Frei, die het beleid van Aylwin voort wil zetten, plukt morgen de vruchten van deze Realpolitik. De dagen waarin ideologische menings verschillen het Zuidamerikaan se land verscheurden, lijken de finitief tot het verleden te beho ren. In het huidige Chili regeert de consensus. Het rechtse oppo sitieblok, de 'Beweging voor de Vooruitgang van Chili', heeft geen vuist kunnen maken tegen het succesvolle beleid van de regerende Concertacion-coali- tie, waarin christen-democra ten en gematigde socialisten de dienst uitmaken. Het uit 1988 stammende samenwerkingsver band werd gevormd ter gele genheid van het referendum waarin de Chilenen duidelijk maakten van president Pino chet af te willen. Toen presi dent Aylwin in 1990 aantrad, omarmde hij de vrije-marktfi- losofie. Sindsdien zit de opposi tie, beroofd van haar liberale dogma's, zonder degelijk alter natief. Aylwin heeft Chili op het pad gezet naar een volwassen demo cratie. Het was evenwel schip peren en balanceren tussen het geen wenselijk en hetgeen mo gelijk was. Ook Frei zal met de spelregels van Pinochets be schermde democratie te maken krijgen. In zijn hoedanigheid van opperbevelhebber van de strijdkrachten zal de generaal over de schouder van de aan staande president blijven meekijken. Veel moeite met deze beperkte speelruimte lijkt de aanstaande president niet te hebben. Frei staat bekend als een begaafd onderhandelaar en niet als een politicus die olie op het vuur gooit. De christen-democrati sche kandidaat heeft aangekon digd dat Pinochet gerust kan zijn. Hij zal geen pogingen in het werk stellen om de opper- bevelhebbber via een grond wetswijziging te wippen, „De oppositie is in 1988 akkoord gegaan met de spelregels die Pinochet heeft opgesteld. Aan die afspraken moeten we ons houden. Pas in 1997, bij het vertrek van Pinochet, kunnen we overwegen om de constitutie aan te passen en een bepaling doorvoeren waarbij de presi dent de legeraanvoerder aan wijst", zo liet hij tijdens de woensdag afgesloten verkie zingscampagne nogmaals we ten. Den Haag - Vijftig Neder landers die in 'erbarmelijke omstandigheden' gevangen zitten in Marokko krijgen waarschijnlijk spoedig hulp. De Nederlandse stichting Epafras heeft vergevorderde plannen voor een 'steungroep' van vrijwilli gers in Marokko die de ge vangenen van voldoende voedsel en medicijnen moet gaan voorzien. De vijftig Nederlanders die er nu - op een na - voor drugsmokkel zitten, dreigen helemaal in te storten als er niet gauw hulp van buitenaf komt, waarschuwt gevange nispredikant dominee J. Spoor. Spoor, die namens Epafras gevangen landgenoten in het buitenland bezoekt, spreekt van 'mensonwaar dige toestanden in Rabat en Tanger'. In de cellen is de hygiëne slecht. Medische zorg ontbreekt. Spoor krijgt ook meldingen van marte lingen en doodslag. Door de beperkte mens kracht kan de ambassade in Marokko de Nederlandse gevangenen onvoldoende bijstaan. Epafras benadert momenteel - in samenwer king met reclassering en en kele andere organisaties - Nederlanders die in Marok ko wonen en die zich voor hun gevangen landgenoten willen inzetten. Van onze correspondent Londen - Binnen de Angli caanse kerk is verdeeldheid ontstaan over de affaire tussen kroonprins Charles en de ge trouwde Camilla Parker Bow les. In traditionele kringen van de staatskerk wordt open lijk getwijfeld aan Charles' geschiktheid als koning van Engeland en vooral aan zijn geloofwaardigheid als toe komstig hoofd van het Angli caanse geloof. Leidende kerkfiguren zouden de pijnlijke controverse heb ben voorgelegd aan koningin Elizabeth, formeel hoofd van de Anglicaanse kerk. De knuppel werd deze week in het hoenderhok geworpen door de aartsdeken van York, de turbulente George Austin. In een geruchtmakend inter view stelde hij dat als Charles zijn huwelijksbelofte met vot. ten heeft getreden, hij nj(j meer geloofwaardig is als i ning. „Hoe kan Charles strak, Westminster Abbey biwiel stappen en de kroningseed ai| leggen? Moeten we hem i geloven?", zei Austin cru. Verdedigers van de prins 1, schuldigden de uitgesprokej aartsdeken prompt van leugenachtige solo. Minister van Voedingszaken! Nicolas Soames, (een voormal lig adjudant van Charles getuige bij het huwelijk mé| Diana) veroordeelde de ui spraken van de aartsdeken a. 'onvoorstelbaar schandalig' Maar uit andere bronnen werd duidelijk dat George Austin® deze niet alleen staat. De Dai. ly Mail meldde gisteren dai ook binnen het kabinet be- zorgdheid bestond over Char les' affaire. Duizend Koerden in hongerstaking Frankfurt - Rond duizend Koerden in Duitsland zijn in honger- staking gegaan uit protest tegen het Duitse verbod op dt Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Dat heeft een Koerdisch! woordvoerder in Frankfurt meegedeeld. „Duitsland heeft dt partij (PKK) aangepakt en steunt nu openlijk de mensenrech tenschendingen van de Turkse regering", aldus de zegsman. In Frankfurt zijn dinsdag al 49 Koerdische mannen en I vrouwen in hongerstaking gegaan. Zij zullen net zo lang voedsel weigeren tot Duitsland het verbod op de PKK opheft Jack Lang moet Franse Kamer verlaten Parijs - De Franse oud-minister van Cultuur Jack Lang is het slachtoffer geworden van de grote schoonmaak in de Franse politiek. Zijn verkiezing tot kamerlid in het Loire-stadje Blois is door de Grondwettelijke Raad ongeldig verklaard omdat hij meer heeft uitgegeven dan de toegestane 175.000 gulden voot zijn verkiezingscampagne. Als extra straf is Lang voor de duur van een jaar onverkiesbaar verklaard. Lang is het derde kamerlid dat wordt getroffen door uitsluiting, omdat hij de maximaal toegestane campagnekosten heeft over schreden. Volgens het onderzoek van de Grondwettelijke Raad heeft Lang omstreeks dertigduizend gulden meer uitgegeven. Bovendien liet hij op de dag van de tweede ronde een folder uitdelen. En ook dat is in Frankrijk verboden. Premier van Ivoorkust afgetreden Abidjan - Premier Alassane Ouattara van Ivoorkust is gisteren afgetreden. Ook zijn regering heeft haar ontslag ingediend. Deze ontwikkeling duidt erop dat de premier de machtsstrijd die na de dood van president Felix Houphouet-Boigny uitbrak tussen hem en parlementsvoorzitter Henri Konan Bedie, heeft verloren. Bedie had zichzelf al tot opvolger van de dinsdag overleden Houphouet-Boigny uitgeroepen. Britten vrijgelaten in Irak Bagdad - President Saddam Hoessein van Irak heeft gisteren de vrijlating gelast .yan, drie Britten die gevangengezet waren omdat ze illegaal het land waren binnengekomen. Dit heeft het Iraakse persbureau INA meegedeeld. Aan de beslissing van Hoessein was overleg voorafgegaan tussen I de Iraakse president en ex-premier Edward Heath van Groot-1 Brittannië. „Heath verzocht om vrijlating van de drie Britten. De president heeft genade betoond en hun invrijheidstelling I gelast", aldus INA. Het persbureau zegt niet wanneer de Britten j vrijkomen. De Britten, die in leeftijd variëren van 23 tot 42 jaar, zaten straffen tussen 7 en 10 jaar uit. Clinton gaat geweld te lijf Washington - President Bill Clinton richt een speciale eenheid op die de strijd gaat aanbinden met de criminaliteit en het geweld in de Verenigde Staten. Dit gebeurt naar aanleiding van I het bloedbad in de forenzentrein op Long Island, afgelopen dinsdag. Uit rassenhaat schoot een man vijf passagiers dood en verwondde er achttien. Minister van volksgezondheid Donna Shalala, die de oprichting van de 'task force' gisteren bekendmaakte, zei dat allerlei federale instellingen zullen deelnemen. Eerder zei president Clinton naar aanleiding van 'de verschrikkelijke menselijke tragedie' de invoering van een landelijk vergunningsysteem voor wapenbezit te overwegen. Verdachten bombrieven gearresteerd Wenen - De Oostenrijkse politie heeft gisteren twee personen opgepakt in verband met de serie aanslagen door middel van bombrieven, waarbij sinds vorige week vrijdag vier peronen gewond raakten. De politie onderzocht ook enkele woningen. In verband met het onderzoek deed de minister van Binnenlandse Zaken, Löschnak, geen verdere mededelingen. Toename schending mensenrechten Genève - Het Centrum voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties in Genève heeft dit jaar driehonderdduizend meldingen gekregen over schendingen van mensenrechten. Dat is zeven keer zoveel als vorig jaar, aldus de VN. Een werkgroep van het VN-centrum voor de mensenrechten houdt zich bezig met 35 duizend gevallen van verdwenen mensen in zestig landen. Tien jaar geleden was er sprake van nog geen achtduizend verdwijningen. De speciale rapporteur voor politieke moorden kreeg hulpaanvragen voor 450 acuut bedreigde personen. (ADVERTENTIE) KOÖRTSVERLAGEND PIJNSTILLEND m mal Van onze correspondente Rotterdam - Overheid en drijfsleven hebben gister het startsein gegeven voor f verdere ontwikkeling van v Rijnmondgebied Dit 'Project Rom-Rijnmond' helst de verdere ontwikkelil van het haven- en industrieg bied, de hoofdinfrastructuur Voorburg (anp) - Econon vijf slechtste naoorlogse groei is dit jaar vrijwel] volume van het bruto bin jaar maar een fractie grot Sinds de Tweede Wereldoorlt waren er maar vier jaren waar het economisch nog slecht ging, namelijk 1958, 1975, 191 en 1982. Dat blijkt uit het Conjunctuu bericht 1993, dat het Centra Bureau voor de Statistiek gist ren heeft gepubliceerd. De sta nerende economische groei blij tevens uit het feit dat de wer loosheid 'in hoog tempo', aid het CBS, is opgelopen tot h hoogste niveau van de afgelopi vier jaar. Bovendien neemt h aantal faillissementen dit ja, met 25 procent toe, de sterks stijging van de afgelopen twaa jaar. Sedert 1989 is de economisch groei ieder jaar minder gewoJ den. Toch doet Nederland h| economisch nog niet eens slecl| Wolfsburg (dpa/rtr) - VolkswJ gen heeft gisteren zijn 65-mi| joenste auto van de band late rollen. Het was een blauwe Goll De éénmiljoenste auto bouwo VW in 1955, de tienmiljoenste 1965 en de vijftigmiljoenste 1985. VW, tot stand gekomen het Hitiers Derde Rijk, en na oorlog herbouwd, heeft in zil hoofdvestiging in Wolfsburg ii middels 28,5 miljoen auto's ve; vaardigd. De meeste auto's va VW-zijn in Duitsland gebouw Daar verkocht het concern miljoen wagens. Binnen Europ maar buiten Duitsland, zette V 13,5 miljoen auto's af. De Ver nigde Staten zijn tot nu toe got voor 10,1 miljoen auto's en Br zilië voor acht miljoen. De Kever van VW blijft binnt de Volkswagen-stal de best ve kochte. Daarvan zijn er 21,1 m: joen verkocht. De Golf komt een tweede plaats met een ve koopcijfer van 14,6 miljoen. Van onze verslaggever Den Haag Het Oosterhl heeft gisteren in Den Haag 1993' gewonnen voor het Nederland. In deze wedstrijd van het gerl nommeerde vaktijdschrift Coir putable eindigde Vandra voor twee andere voor de eindrond genomineerde organisaties, y Bedrijfsvereniging voor Gezonl heidszorg en de ANWB. Er w ren 43 projecten ingezondi voor de onderscheiding, die b staat uit een sculptuur. Vandra, een golfkartonprod cent met 200 werknemers en et omzet van 65 miljoen, ontwi kelde het Beheerssysteem Gol karton 'Besyg'. Doel was h verkrijgen van een voorspror op de concurrenten door het ve; snellen van het logistieke en o1 derregistratie-traject. Dat maa een snellere levering mogelijk in een tijd van 'just-in-time'-l veringen is een korte leverti bijzonder belangrijk. Voor de ontwikkeling van Bes; werd het extern bure; Genève - Directeur-generaj Sutherland van de Gatt (Alj^ mene Overeenkomst inzake Tl rieven en Handel) wil de belanj rijkste thema's van de onderhal delingen over liberalisering vl de wereldhandel zondagnac| afgesloten zien. Dan moeten ook de knopen zij doorgehakt in diverse zaken i nog moeilijk liggen. De Gatt-topman zegt dat sod mige landen nog 'harde politie^ besluiten' moeten nemen.

de Stem | 1993 | | pagina 4