Justitie pakt criminelen aan Primeur: Biogarde met een fruitige afdronk DRAMATISCH DIANA WORDT VERBANNEN Onderzoek: zorg voor arrestanten in politiecel laat te wensen over Politici zetten zichzelf te kijk DE HAAT VAN CHARLES Meldingsplicht verdachte transacties uitgebreid Kroongetuigen beschermd A2 Veilig verkeer DE STEM BINNENLAND A3 Milieu-activisten en aardappelboeren begraven strijdbijl Nationale kunstbeurs DE STEM COMMENTAAR Wöltgens in de fout Nieuw van Mona. Biogarde Drink met kiwi of limoen. Rust aan het schippersfront is nog ver weg 'Uitspraken over ontbinden Senaat zijn overdreven' BINNENLAND KORT 'Directie gevangeniswezen zelfstandig' CNV: Bijstand moet uitgaan van maatwerk Meer geld voor crisisopvang Ambtenaren-plan PvdA verworpen Steun voor intrekken ouderenrichtlijn BINKEN EEN JAAR IS ZE OOK HAAR KINDEREN KWIJT LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES 10 DECEMBER 1993 FOTO AN I plaatsen. LWe hebben meer capabele men Ben dan dat we veilige zetel nebben", zegt Smeets. Toch ver. 'vacht hij nauwelijks wijzigin i*en. „je kunt een kandidaat we noger plaatsen maar dan wip j pen vrouw, schakel je een regie uit óf tast je de vernieuwing aan Ie loopt dus het risico dat je di [samenhang op de lijst uit elkaai paalt. Dus het wordt verdomt noeilijk om de lijst te wijzigen" pordeelt Smeets. /anuit Gelderland wordt deson Sanks gepoogd om Feenstra om- hoog te krijgen. De Gelderse Pv- HA-voorzitter P. Bijl verzet ziel bok tegen de opvatting van Rot lenberg dat de lijst met milieu minister Alders en de nieuwelin gen Van der Ploeg, Vreeman er Crone „juist een perfect team boor een integrale milieu-aam bak heeft." Bijl: „Zeker gezien bun ervaring vinden wij Alders, Feenstra en Van Gijzel een beter bod. Wij vinden dat je de ver- lieuwing van vier jaar geleden boet vasthouden. Andere ver- hieuwing moet je dan maar naar achteren schuiven of die nieuwe Kandidaten moeten maar rustig pfwachten. iet fax-verkeer van Gelderland L-naar ook Amsterdam en de mi lieugroepen binnen de PvdA puidt op een lobby van het soort Jvaarvan Rottenberg gruwt. „Ik herzet mij sterk tegen dat clièn lelisme. Het is hoogst interes Sant, maar voor de buitenwereld liet te begrijpen", stelt de par tijvoorzitter. Je afkeer van Rottenberg is be grijpelijk. Het congres moet het sluitstuk zijn van het vernieu wingsproces en de start voor de berkiezingscampagne. Die moet hls het aan Rottenberg ligt, re lulteren in 35 tot 40 zetels. Irrammelant en intern geneuzel Iran Rottenberg daarbij missen lis kiespijn. van werkelijk interessante concerten die hier gegeven worden. Dat gebeurt helaas toch al te weinig. Breda, H. van Oosterhout-Uildriks In 1992 kwamen 41 jonge fietsers en 16 voetgangertjes tussen 5 en 15 jaar in het verkeer om het leven. 526 jonge fietsers en 306 voetgan gertjes raakte gewond. Dit cijfer is jammer genoeg veel te hoog, maar als je de vele fouten in het verkeer ziet die deze jonge mensen maken dan is het nog aan de lage kant. Bijvoorbeeld door rood licht rijden of in het donker is rijden zonder voor- of achter licht. Mountain bikes hebben niets van de voorgeschreven veilig heidssignalen. Geen 30 cm wit spatbord, geen reflector of achterlicht en ook geen zijreflectoren en toch nemen ze ook 's avonds deel aan 't verkeer. Dit is voor automo bilisten heel moeilijk en zeker wanneer het regent of men verblind wordt door een te genligger. De fietser staat in eens voor je en ontwijk hem dan maar eens. Minister May- Weggen wil dat de auto's overdag licht voeren omdat dan een tegenligger beter zichtbaar is. Maar aan de fietsers wordt niets gedaan. De politie posteert terecht met tientallen agenten om snelheidsduivels te betrap pen, maar aan controle van fietsers en brommers komen ze niet toe. Breda, P- Lemmen VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 Van onze verslaggever Leiden - Mensen die in voor arrest in een politiecel zitten, worden vaak niet goed beje gend. En de zorg voor bijzondere cate gorieën arrestanten zoals ver slaafden, vreemdelingen en min derjarigen in de Nederlandse po litiebureaus is niet voldoende, pat blijkt uit een onderzoek dat wetenschappers van de Leidse universiteit in opdracht van de ministers Hirsch Ballin en Dales hebben uitgevoerd. Daaruit komt naar voren dat in 77 procent van de politiebureaus de zorg voor de bijzondere groe pen te wensen over laat. In bijna de helft van de bureaus moet de algemene bejegening beter. De verzorging (95 procent) en de huisvesting (87 procent) kregen wel een ruime voldoende. Vol gens E. Blaauw, een van de on derzoekers, zijn dat stabiele fac toren die als er eenmaal goed aandacht aan is besteed, in orde zijn. „Een goed gebouwde cel blijft goed en als schema's voor het uitreiken van eten worden aangehouden kan er weinig mis gaan." Van dat automatisme is volgens hem geen sprake als de arrestan tenzorg speciale individuele aan dacht vereist. Dat is, stelt de onderzoeker, bijvoorbeeld het geval bij vreemdelingen, minder jarigen, personen met afwijkend gedrag, verslaafden en mensen met vergiftigingsverschijnselen. Enkele voorbeelden: „Verslaaf den krijgen afkickverschijnselen als zij zonder dope opgesloten zijn. In de meeste politiebureaus wordt dat geprobeerd tegen te gaan door methadon te verstrek ken. Maar het tijdstip waarop dat wordt uitgereikt, bepaalt bijvoorbeeld wel of de arrestant de gelegenheid krijgt een rustige nacht te hebben." Blauw vindt dat ook vreemdelin gen speciale aandacht moeten krijgen. „Zij horen hun bewa ring immers niet in een politie cel, maar in een huis van bewa ring of het grenshospitium door te brengen. Daar hebben zij de mogelijkheid familie te bellen en contact met mede-gevangenen te hebben. Die gelegenheid krijgen zij in de politiebureaus zelden of nooit." Doordat agenten de verzorging er vaak bij moeten doen, ont breekt het vaak aan speciale aandacht voor de speciale arres tanten. „Zij vinden de verzor ging niet hun taak - een agent hoort immers op straat - of zij krijgen er maar weinig tijd voor." De verschillen in arrestanten zorg tussen de politiebureaus wordt volgens Blaauw veroor zaakt doordat op die instellingen zelf de afweging tussen veilig heid en humane behandeling van de gevangenen wordt gemaakt. In hun aanbevelingen pleiten de onderzoekers dan ook voor de aanstelling van arrestantenver zorgers, die speciaal worden vrijgemaakt voor de zorg van ingeslotenen. Zij zouden daar voor een speciale opleiding moe ten krijgen. Van onze verslaggever Den Haag - Justitie lanceert twee nieuwe wapens in de strijd tegen de georganiseerde misdaad. Notarissen, accountants en advocaten moeten ongebruikelijke transacties voortaan mel den. Daarnaast gaat justitie gebruik maken van beschermde kroongetuigen. Dat heeft minister Hirsch Ballin van Justitie gisteren aangekon digd in de Tweede Kamer. De meldingsplicht voor onge bruikelijke transacties aan justi tie geldt al voor banken en geld wisselkantoren. Gevolg van de uitbreiding van deze meldings plicht is dat stichtingen bij op richting voortaan net als een bv of nv aan een justieel onderzoek worden onderworpen. Den Haag (anp) - Milieu- en consumentenorganisaties en de Nederlandse aardappelsector hebben gisteren een gezamenlij ke verklaring getekend over de aanpak van de milieuproblemen in de aardappelsector. Doel is om in gezamenlijk over- zo snel mogelijk te komen tot een milieuvriendelijke teelt. De betrokkenen streven naar invoe ring van een duidelijk keurmerk waaraan de consument kan zien dat hij een milieuvriendelijk ge teelde aardappel op zijn bord heeft. Met het tekenen van de verkla ring is een einde gekomen aan de jarenlange strijd die met name de Vereniging Milieudefensie heeft gevoerd tegen de 'gifpie per'. Alle partijen hebben afge sproken 'zich te onthouden van harde publiciteitsacties' zolang zij met elkaar in overleg zijn. (ADVERTENTIE) A FA '93 'Art Fair Autotron 9 t/m 12 december 1993 Autotron Rosmalen Openingstijden: do. 14-20, vr. 11-20, za. &zo. 11-18 uur,. Toegang: 15,00 p.p., tot 16 jaar gratis Info tijdens beurs: 04192-17709 PvdA-kamerlid Stoffelen had Hirsch Ballin gevraagd om uit breiding van de meldingsplicht voor verdachte transacties met grote sommen geld, omdat naar zijn mening ook in andere secto ren zoals transport, horeca, de bouw, het notariaat en bij fisca listen crimineel geld wordt ge wit. Hirsch Ballin erkent dat infor mele meldingen bij Justitie in derdaad hebben aangetoond dat ook in de gevestigde juridische beroepsgroepen zoals advocaten, notarissen en accountants rotte appels zitten. CDA'er Van den Burg wijst op het gemis aan controle vooraf op stichtingen die worden opge richt. Die preventieve controle is er bij bv's en nv's wel. Hij pleit ervoor de stichtingsvorm weer te reserveren voor kunst-, cultuur- en liefdadigheidsinstellingen. Volgens hem worden stichtingen op dit moment door criminele organisaties gebruikt als dek mantel. De minister neemt het voorstel over. Hirsch Ballin meldt de Tweede Kamer verder dat hij regelgeving voor gebruik van beschermde getuigen gaat voorbereiden. Eer der had hij al eens gezegd dat in overweging te zullen nemen. „Vanwege de medogenloze handhaving van de interne disci pline in criminele organisaties, doen we er nu goed aan be schermde kroongetuigen te gaan gebruiken," aldus Hirsch Ballin. Het bewijs van de noodzaak wordt geleverd door de afreke ningen in de criminele wereld. Eenvoudig zal dat volgens de minister niet zijn. Justitie zal een wettelijke regeling moeten maken die het anoniem horen toestaat, maar de getuige ook voorzieningen moeten geven waardoor hij of zij na de verho ren zonder bedreiging verder kan leven. „Dat betekent dat hij bijvoorbeeld aan een nieuwe in- dentiteit geholpen moet worden en een som geld moet krijgen om met die nieuwe Identiteit in een ander land zijn leven voort te zetten." WAAR KOMT zo'n merkwaardige vlaag van heldhaftigheid toch ineens vandaan? Uitgerekend in een debat over bestuurlijke vernieuwing nam PvdA-fractievoorzitter Wöltgens deze week zo maar even zijn collega's van de Eerste Kamer op de korrel. 'Ontbinden die zaak', riep hij onvervaard, kennelijk in woede ontbrand over de bemoeizucht van de Senaat. Maar de man die met Lubbers, Brinkman en zo nu en dan eens een minister al zoveel zaken heeft geregeld in Lubbers' Torentje - hét Achterka mertje van Nederland - is wel de allerlaatste van wie je zulke stoere taal zou verwachten. Juist Wöltgens moet er toch niet van staan te kijken dat de Eerste Kamer de onafhankelijke controle-functie overneemt, nu de Tweede Kamer in gebreke blijft. Toegegeven, de rol die de Senaat zichzelf de laatste tijd aanmeet, mag ter discussie staan. Het gezelschap wijze grijze dames en heren dat geacht wordt een bezonken oordeel te geven over wetsvoorstellen, ontpopt zich meer en meer als een rebelse club die het debat met het kabinet niet schuwt. Mensen als Van Mierlo en Bolkestein zeiden er deze week wat van en hebben het volste recht van spreken. Zij worden niet ontboden in het Torentje om 'zaken te doen', zitten niet in het complot dat regeringsfracties hebben gesmeed in een onwerk baar gedetailleerd regeringsakkoord dat de CDA- en PvdA-verte- genwoordigers vastpint tot op de komma. De oppositie eist terecht dat het politieke debat zich afspeelt in de Tweede Kamer. Want dat is het direct gekozen vertegenwoor digende lichaam; dat moet openlijk stelling nemen; dat zou de Achterkamer op slot moeten doen en de sleutel in de Hofvijver mikken, wil de politiek nog iets terugwinnen van het verloren gegane respect van kiezers. Wöltgens doet er beter aan beschaamd te zwijgen. Het zijn de 'Torentjes-deals' van de regeringspartijen die de Eerste Kamer een kans hebben gegeven op het politieke toneel. En als de PvdA-leider dan toch stoere praatjes wil verkopen, kan bij dan niks beters verzinnen dan 'Ontbinden die zaak'? Want die krachtige suggestie slaat nergens op. Provinciale Staten zouden bem een Senaat van precies dezelfde samenstelling terugbezor gen, want statenverkiezingen zijn er pas weer in 1995. En nog gekker is de suggestie om - bij gelijkblijvende zeteltallen - andere mensen een plaats in de Senaat te geven. Wat wil Wöltgens? Stemvee dat ja en amen zegt op wat hij in het Torentje bekonkelt? Dat kan een zichzelf serieus nemende volksvertegenwoordiger toch niet menen. De affiche voor de expositie, getekend door Opland. Door Jan Greyn Den Haag - Stiekem sloop het kamerlid gisteren de Burgerzaal in. Op zoek naar zichzelf. Want in deze onder de verga derzaal van de Tweede Kamer gelegen expositieruimte han gen tot en met 21 januari poli tieke spotprenten van de be kendste Nederlandse teke-' naars. 'Politiek in Prent' heet de ten toonstelling waarvoor achttien politieke tekenaars gratis hun produkten ter beschikking stel den. „Er bestaat geen parlement dat zichzelf te kijk zet, behalve het Nederlandse," zei een tevreden organisator van de expositie. En te kijk staat het parlement en zijn leden. Een buitenstaan der zou er makkelijk een anti- parlementaire indruk van kun nen krijgen, ware het niet dat juist het parlement gastvrijheid biedt aan ironie, spot en cynis me over de personeelsleden van het politieke bedrijf. De tekeningen zijn voorname lijk in zwart-wit - het zijn per slot van rekening krantepro- dukten - maar ze zitten toch boordevol norse, bitse, vrolijke, pessimistische/optimistische, zure, droevige en stekelige kleur. „Uitingen zijn het van de splinters in de ziel," zei D66-Kamerlid Nuis gisteren bij de opening van de tentoon stelling, die dagelijks van tien tot vijf zal zijn geopend. Dezelfde Nuis was ook op zoek naar zichzelf geweest. Maar hij keerde teleurgesteld weerom. Niet dat hij helemaal afwezig was op de tentoongestelde te keningen. Maar zijn presentie zit verscholen in een scheet en een lege ton. De 'scheet' ont snapt aan Hans van Mierlo en bedoelt het D66-verkiezings- programma te zijn. „En daar van was ik nou eindredacteur," aldus Nuis in een poging zijn zelfrespect te hervinden. De tentoonstelling geeft in een korte wandeling een indruk an de ellende die de wereld van de politiek - en dus de hele wereld - te bieden heeft. „Of het nu minister Maij is of Sarajevo, ze zijn allebei erg," zei oppositie lid Nuis. Als het waar is dat tekenaars de kloof tussen burger en poli tiek dichten, zou op iedere krantenpagina een spotprent moeten komen. Maar de collec tie in de Burgerzaal geeft - zeker als ze zo dicht bij elkaar hangen - sterk de indruk dat de tekeningen voornamelijk de vooroordelen pogen te bevesti gen die leven onder de 'burge rij'. „Met de machtige pen be strijden ze de macht," zei Aad Nuis ietwat gezwollen. (ADVERTENTIE) Mona had al Biogarde Drink naturel. Maar daarnaast is er nu een opvallende primeur: Biogarde Drink met kiwi en met limoen. Proef deze zachte, romige zuiveldrank met z'n frisse en fruitige afdronk. Zoiets lekkers heeft u zelden gedronken. Den Haag - De kans op een nieuwe uitbarsting in het bin- nenvaartconflict is nog aller minst geweken. Schippersvoorman Veuger ver klaarde gisteren na afloop van het overleg met bemiddelaar Al- beda dat er pas echte rust komt als hij de garantie krijgt dat er tijdens de onderhandelingen over een convenant voor het noord-zuidvervoer geen lading van de beurs verdwijnt. Bemiddelaar Albeda liet zich po sitiever uit, maar hij zei wel dat in het conflict 'een risico aanwe zig blijft'. Vorige week nog dreigde Albeda zijn functie als bemiddelaar neer te leggen. Dat gebeurde nadat het Belgische chemiebedrijf Tes- senderlo had aangekondigd de 400.000 ton zout die het jaarlijks van Akzo betrekt buiten de beurs om te willen vervoeren. Daarmee zou in één klap meer dan 10 procent van de beursla- ding verdwijnen. De rechter be- zwoor woensdag een dreigende crisis door in kort geding het chemiebedrijf aan zijn nog twee jaar lopende contract met de vereniging Toerbeurt Noord- Zuid te houden. Niettemin blijft de in een inten tieverklaring afgesproken adem pauze tussen schippers, verla ders en duwbakeigenaren kwets baar. Naast Tessenderlo probe ren meer opdrachtgevers hun vrachten buiten de beurs om te regelen. Dat is goedkoper. Op de schippersbeurs gelden vaste bo demtarieven. Behoud van lading op het beursbord is de belang rijkste inzet van de protesteren de schippers. Albeda vraagt Maij onder meer dat zij haar Belgische ambtsge noot Coëme beweegt de verla ders in zijn land in de pas te houden. De rol van de Belgen is cruciaal omdat dat land onge veer 70 procent van de opdrach ten aan de Nederlandse beurzen voor de noord-zuidvaart ver strekt. De meeste van deze verla ders hebben in tegenstelling tot Tessenderlo geen contract met de Toerbeurt. Den Haag - Voorzitter Tjeenk Willink van de Eerste Kamer kwalificeert de oproep van met name PvdA-fractieleider Wölt gens om de Senaat te ontbinden als dat orgaan weer dwars ligt als 'ongenuanceerd'. Hij be schouwt de opmerking van zijn partijgenoot Wöltgens als 'over dreven'. PvdA-fractieleider Wöltgens plaatste gisteren een felle aanval op de Eerste Kamer tijdens het debat over bestuurlijke vernieu wing. Volgens Wöltgens en andere fractieleiders wil de Eerste Ka mer te vaak het werk van de Tweede Kamer opnieuw doen. In een korte verklaring zegt Tjeenk Willink het 'wat mager' te vinden dat 'na alle studies naar de mogelijkheden van staatkundige, bestuurlijke en staatsrechtelijke vernieuwing het parlementaire debat daar over uitmondt in een ongenuan ceerde aanval op de Eerste Ka mer.' Het steekt de Tweede Kamer al enkele jaren dat de Senaat vaak probeert wetsvoorstellen te wij zigen, terwijl dat staatsrechtelijk niet de bedoeling is: de Senaat mag alleen ja of nee tegen een voorstel zeggen. Vooral tijdens deze kabinetsperiode ligt met name het CDA dwars bij de behandeling van wetten in de Eerste Kamer. De eerstvolgende keer dat de Eerste Kamer opnieuw dwars dreigt te gaan liggen is bij de behandeling van de Vreemdelin genwet. De Senaat eist aanpas singen die eerder niet werden toegestaan aan de Tweede Ka mer. Laten we vandaag eens een boom opzetten. Over Israël bijvoorbeeld dat weigert een spar binnen te laten die door Noorwegen als kerstboom voor Betle- hem ten geschenke was gegeven. De invoer van deze boomsoort is in de joodse staat verboden, omdat zij een gevaar betekent voor de inheemse flora. Zoals u wellicht weet is Noorwegen het land geweest dat bemiddelde tussen Israël en de PLO. Bomen in Nederland planten is ook moeilijk. Althans als je boer bent en je akker vol hout wil zetten. Vorige week trad een bomen-subsidieregeling in werking en begin deze week werd ze al weer opgeheven. De reden: de 12 miljoen subsidie was al vergeven. Vroeger, toen bij overheid de bomen nog tot aan de hemel groeiden, zou zo'n subsidieregeling een zogehe ten open einde hebben gehad en zou er net zolang geld verstrekt zijn tot heel Nederland vol bomen stond. Nu echter moeten noodlijdende boeren die in de bosbouw een uitweg zagen, alsnog op een houtje bijten. Het had zo mooi kunnen zijn: boeren die 'De beuk erin!' roepen en vervolgens een boompje planten in plaats van demonstreren. MERIJN Den Haag - De directie gevangeniswezen en het Korps Landelij ke Politiediensten worden binnen anderhalf jaar zelfstandige agentschappen van het ministerie van Justitie. Zij volgen de dienst vreemdelingenzaken van het ministerie die per 1 januari verder gaat als Immigratie en Naturalisatiedienst. Volgens minister Hirsch Ballin kan verzelfstandiging de logheid wegne men die een groot departement als Justitie bedreigt. „Het past bovendien bij de moderne tijd," vindt hij. Utrecht - Het CNV vindt dat de Haagse politiek de invulling van de bijstand veel meer aan de gemeenten over moet laten. Gemeenten moeten de woonkostentoeslag voor alleenstaanden vaststellen. Op gemeentelijk niveau moet bovendien ruimte komen voor extra toeslagen voor kinderen. Dat zei vice-voorzit- ter A. de Geus van het CNV gisteren. Het christelijk vakverbond vindt het jammer dat in het akkoord van de gemeenten met staatssecretaris Wallage het financieel risico van de bijstand nog voor negentig procent bij de rijksoverheid berust. „Den Haag moet zich emotioneel los durven maken van de bijstandswet. Er moet ruimte komen voor maatwerk op gemeentelijk niveau," vindt De Geus. Volgens het CNV moeten in de landelijke bijstandswet wel de basisbedragen worden vastgelegd, maar niet de toeslagen. Den Haag - Er komt volgend jaar meer geld beschikbaar voor mensen die crisisopvang nodig hebben, voor Blijf van mijn Lijf-huizen en voor dak- en thuislozen. De Tweede Kamer klaagde eerder deze week over een tekort aan plaatsen in de zogeheten maatschappelijke opvang. In de begroting van Wel zijn voor 1994 was geen extra geld uitgetrokken voor uitbrei ding van de capaciteit. Maar minister D'Ancona (Welzijn) kondigde gisteren bij de behandeling van haar begroting alsnog aan acht miljoen gulden voor nieuwe projecten beschikbaar te stellen. Den Haag - Een plan van de PvdA om alle ambtenbaren die in dienst treden van de rijksoverheid vier dagen te laten werken, is al verworpen voordat het officieel is ingediend. Gisteren maakte kamerlid Van Zijl (PvdA) bekend dat zijn fractie volgende week bij de behandeling van de begroting van het ministerie van Sociale Zaken zal voorstellen om een 32-urige werkweek bij de rijksoverheid in te voeren. CDA-kamerlid Huibers in een reactie: „Wij zijn voorstander van een vierdaagse werkweek daar waar het kan en waar de werknemer wil. Een verplichting willen wij niet." De ambtenarenbonden wijzen op mislukte experimenten in de jaren tachtig met een 32-urige werkweek. Den Haag- De intrekking van de ouderenrichtlijn wordt ge steund door een grote meerderheid van de Nederlandse bevol king. De ouderenrichtlijn maakte het mogelijk dat bij reorgani saties 55-plussers bij voorrang mochten afvloeien.Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit Amsterdam. De uitkom sten werden gisteren gepresenteerd tijdens de officiële afsluiting van het Europese ouderenjaar in het Congresgebouw in Den Haag, die onder anderen werd bijgewoond door koningin Beatrix. Tachtig procent van de ondervraagden is het oneens met de stelling dat vijftig-plussers hun werk moeten opgeven om hun plaats af te staan aan jongeren. De groep met deze mening is sinds 1992 duidelijk toegenomen. (ADVERTENTIE) KAAR BEKENTENIS LIZ SNOYINK ABORTUS-VERDRIET OP HAAR ZESTIENDE

de Stem | 1993 | | pagina 3