G rote Gi^s DE STEM 'Atlas is goedkoopste manier van reizen Middelburger Jaap van Velzen toont bijzondere kaartenverzameling in Tilburg m EMBER 1993 C5 de stem <an de Genealogische m vast". foto wim kooyman stoors, België s meer op het 'orden. stratie nensen daar doen. regis- (Ule- •hiere- zegt licht schij- wordt ?ehou- :en die opzoe- ;n veel weer VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 DEEL Het Zuidelijk To neel brengt 'De Be delaarsopera' uit 1728 in de Zuidne derlandse schouw burgen als een revue., „Het hardop zeggen' van gedachten, dat werkt oerkomisch", zegt regisseur Rieks Swarte. Mensen die nog geloven in romantiek met de zakdoek, moeten de film 'Sleepless in Seattle' eens proberen. Goed voor sentimenten en de vraag: krijgen Meg Ryan en Tom Hanks elkaar? 'La Bohème' van Puccini wordt zes keer gebracht in de Vlaamse Opera in Antwerpen met de Amerikaanse sopraan Mary Mills en dirigent Silvio Varviso. Doör onze redacteur Hans Rooseboom „Ik denk niet dat ik nog veel zal vinden. De afgelo pen twaalf jaar heb ik enorm veel afgegraasd. In Nederland, België, Frank rijk, Engeland, Budapest. Alle atlassen heb ik gevon den in antiquariaten, boe kenbeurzen en op rommel markten. Bijna alle regio's van de wereld zijn in mijn collectie vertegenwoor digd. Een vriend van mij ging naar Istanbul en be loofde een oude Turkse at las mee te nemen. Ik zei: doe het niet. Hij deed het toch, en ik trok hem hier zo uit de kast". Van 15 december tot en met 26 februari is in de bibliotheek van de Katholieke Universiteit Bra bant in Tilburg de tentoonstel ling 'Verschuivende Grenzen, Europa in Atlassen in de 19e en 20e eeuw' te zien. Atlassen uit de verzameling van Jaap van Vel zen te Middelburg. „Een atlas is een gids door de tijd", schrijft de verzamelaar in de uitnodiging voor de tentoon stelling. „Het is een reisboek van ongekende verten, een avontu renroman, een geschiedenis van de mensheid. Het lezen van een atlas is de goedkoopste en meest milieuvriendelijke manier van reizen". In een historisch pand in oud- Middelburg, met veel inwendige niveauverschillen ('Pas op het afstapje, anders breek je je at las') huist verzamelaar Jaap van Velzen. Hij is in het bezit van ongeveer 300 atlassen uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. Voor een juist begrip: de collec tie van Jaap van Velzen bestaat niet uit antieke, unieke of biblio fiele atlassen van het type Blaeu. Zijn aandacht gaat uit naar at lassen die méér bieden dan al leen kaarten. Wat dat betreft worden atlassen pas interessant Jaap van Velzen: „Op school vond ik aardrijkskunde een vervelend vak. Maar je komt in die atlassen zoveel onverwachte interessante dingen tegen, dat ik ze graag dan anderen wil laten zien.foto jaap wolterbeek rond het midden van de vorige eeuw. Onderwijs Jaap van Velzen verzamelt atlas sen uit de periode 1830-1960. Vooral in de jaren tussen 1880 en 1930 werd er in de hele wereld een stortvloed aan atlassen ge produceerd. Het waren de jaren waarin het onderwijs, handel en industrie, yerkeer en vervoer, kolonialisme en toerisme zich snel ontwikkelden. Het onder wijs en het bedrijfsleven hadden betrouwbare informatie nodig. En een atlas is een verzamelpunt van alle mogelijke informatie. Bij de honderden werden ze uit gegeven. Uit de catalogus die Jaap van Velzen van zijn verza meling heeft gemaakt pik je zo een aantal atlassen die een idee geven van het soort werken waar het om gaat. Nieuwe Atlas van Nederland en zijne overzeesche gebiedsdelen (1882), Goedkoope practische Zak-Atlas van Neder land (1893), London atlas of uni versal geography (1896), See-At las (1903), Atlas Colonial lllustré (1904), Handy Touring Atlas of the British Isles (1905), Handel satlas (1912), Reisatlas der Stoomvaartmaatschappij (1913), Otto Hübners Geografisch-Sta- tistische Tabelle (1918), Wege natlas van Nederland voor auto mobilisten (1920), Philips' New Commercial Atlas of the World (1921), Atlas voor schippersvak- scholen (1921), Economische at las der gehele aarde (1924), Rou te-atlas Rotterdamsche Llyod (1935). Jaap van Velzen heeft ze in het Nederlands, Engels, Duits, Frans, Latijn, Spaans, Pools, Ba- hassa Indonesia, Tsjechisch, Turks, Russisch, Deens, Hon gaars. „Atlassen zijn heel goed voor je talenkennis". Onverwacht Van Velzen is een verzamelaar die er niet alleen op uit is om alles te hebben, maar die het liefst zijn enthousiasme met an deren deelt. „Het is leuk om al die atlassen te hebben, maar nog leuker vind ik het om het kaart materiaal te laten zien. Bijna iedereen vindt aardrijkskunde een vervelend vak, ik zelf ook toen ik op school zat. Maar je komt in die atlassen zoveel on verwachte interessante dingen tegen, dat ik ze graag aan ande ren wil laten zien, om de mensen enthousiast te maken. Vandaar die tentoonstelling". De atlassen komen uit de kast. Een Reisatlas van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, voor reizigers naar Nederlands- Indië. Daarin staat kaart voor kaart de hele bootreis naar voor malig Indië beschreven, met plattegronden van de belangrijk ste steden die onderweg werden aangedaan. Dan een reusachtige klimaat-atlas van de gehele we reld, in vier talen. „Die is in de jaren '50 uitgegeven door de Verenigde Naties, gedrukt in Budapest, en ik heb hem gekocht in Etten-Leur". Atlassen met produktkaarten in vierkleurendiepdruk, waarop aangegeven vissoorten, stieren, schapen, walvissen, hout, wol, zout, olie en granen in de hele wereld. Bevolkingskaarten vol getekende symbolen, zoals be doeïenen met hoofddoeken. „En hier is de Duitser Hickman, die heeft rond 1920 alles geteld: aantallen kamelen, telegraafpa len, snelheids vergelijkingen tus sen een slak en een paard". Smerig Het is niet alleen de inhoud die telt. Veel van deze atlassen zijn wonderen van kleurendruk. Jaap van Velzen: ,,'t Zijn plaatjes, hè. De mooiste en modernste druk technieken worden voor atlassen gebruikt. Ik vind kleuren heel belangrijk. Een atlas met alleen maar paarse kleuren vind ik zo lelijk, die koop ik niet. Ook de kleuren van de Bosatlas zijn erg smerig, alleen in de editie 1885 zijn ze mooi, maar verder is het 't vieze bekende werk". Deson danks heeft Van Velzen alle be staande drukken van de Bos-at- las. Een onverwacht aspect van de atlassen-verzameling is het ont breken van een jaartal van uit gave. Het uitpluizen van dat jaartal is voor Van Velzen één van de aardigste bezigheden van zijn liefhebberij. „Negentig procent van de atlas sen is niet gedateerd. Dat lijkt vreemd voor zo'n door tijd en plaats bepaald boek als een at las. Maar een uitgever zette er liever geen jaartal in, want dan bleven ze langer verkoopbaar. De wereld verandert snel en at lassen zijn daarom snel verou derd". Krakatau „Ik vind het een sport om die atlassen zo nauwkeurig mogelijk te dateren. Het dateren doe je aan de hand van een groot aan tal factoren. Je moet bijvoor beeld weten in welke jaren de koloniën zelfstandig werden, in welke jaren een spoorlijn werd aangelegd, of een tramlijn (daar heb ik speciaal boeken voor), bootverbindingen, luchtlijnen en -havens, inpolderingen. Een be langrijke gebeurtenis in dit ver band is de uitbarsting van de Krakatau in 1883, waarbij dat eiland voor de helft in zee ver dween. Als ik een onbekende 19e-eeuwse atlas in handen krijg, kijk ik eerst onmiddellijk of de Krakatau is gehalveerd". Zo zijn er oneindig veel feitjes waarmee je een atlas kunt date ren. „Terschelling behoorde tot 1942 bij Noord-Holland, daarna bij Friesland. Soms ook kun je op het verkeerde been worden gezet. Er liep bijvoorbeeld tot 1892 een dijk naar Ameland, maar ik heb een atlas uit 1905 waar die dijk nog opstaat! Je zou dus denken dat die atlas van vóór 1892 moet dateren, maar andere gegevens wijzen defini tief op 1905. De uitgever ge bruikte in 1905 dus gewoon een verouderde kaart". Handboek Voor de dateringsarbeid van zijn atlassen beschikt Van Velzen over een assisterend boeken-ap- paraat. Maar hij heeft nóg een hulpmiddel. „Als ik iets wil we ten kan ik dat bijna altijd vinden in het Handboek voor den be schaafden stand uit 1875." Jaap van Velzen wijst op een rij ban den achter hem in de kast. „Dat is de enige encyclopedie die ik vaak gebruik". Een atlas is een gebruiksvoor werp. Vooral de band en de rug lijden daaronder, en om die re den treft Jaap van Velzen vaak exemplaren aan die uit elkaar liggen. Geen nood. „Ik heb me zelf boekbinden geleerd, dus ik maak er een mooie nieuwe band omheen. De kaarten op zich moeten wel gaaf zijn. En atlas sen waarin kaarten ontbreken koop ik niet meer. Die ontbre kende kaarten vind je toch nooit, wat ik vroeger nog wel eens hoopte". Behalve atlassen heeft Jaap van Velzen ook bijzondere losse kaarten. Hij vouwt er zorgvuldig één uit, een hele grote. „Dit is een kaart van Suriname uit 1877. Getekend door G.P.H. Zimmerman, Officier der Infan terie. Alle plantages langs de Surinamerivier staan er met naam op, de bevaarheid der ri vieren, de namen van bosneger dorpen in rood, forten, goudvel den, en alles in prachtige kleu ren. Deze kaart heb ik gekocht voor 7,50, ergens in Dordrecht. Zo heb ik ook een hele mooie automobielkaart van Java en Madura". Witte plekken Ook al mag de verzamelaar zich verheugen in een unieke collec tie, helemaal tevreden ben je natuurlijk nooit. „Voor sommige dingen ben ik te laat. Zo heb ik gehoord dat bij de eenwording van Duitsland alle bestaan de voorraden van DDR-atlassen zijn vernietigd. En ik heb na tuurlijk spijt van dingen die ik ooit heb laten liggen, zoals atlas sen van China, die ik toen te duur vond. Er zijn dus nog witte plekken in mijn verzameling. Ik denk dat ik maar eens ambassa des gaan aanschrijven". Bij zo'n uitzonderlijke liefhebbe rij vraag je je onwillekeurig af hoe iemands zoiets praktisch verwezenlijkt. Van Velzen com bineert zijn verzamelwoede met een reguliere werkkring. „Ik ben socioloog en werk bij de provinciale Stichting Volksge zondheid, Maatschappelijke Ontwikkeling en Cultuur in Zee land. Ik houd me bezig met on der andere sociale planning, kleine kernen en jeugdbeleid. Daarnaast heb ik sinds vijf jaar een eigen bedrijf, Brain Manage ment International, voor bemid deling in sprekers en inleiders op elk gebied. Ik organiseer ook congressen en stel daarvoor de programma's op". „Mijn hobby is boeken verzame len, en binnen die hobby richt ik me de laatste 12 jaar op atlassen. Behalve 300 atlassen met in to taal 18.600 kaarten heb ik ook nog 130 historische reisgidsen. Die reisgidsen ga ik binnenkort ook tentoonstellen, eerst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Boeken verzamelen is heel goed te doen zolang je het bin nen het redelijke houdt. Ik heb hier bijvoorbeeld een catalogus van antiquariaat De Rijzende Zon in Tilburg. Die bieden 267 historische atlassen te koop aan, voor idiote prijzen. Dat is echt wat een gek ervoor geeft, en ik ben niet gek!" I Expositie 'Verschuivende gren zen' in de bibliotheek van de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Te zien van 15 decem ber t/m 26 februari. Geopend maandag t/m vrijdag 09.00-21.30 uur, zaterdag 09-12.30 uur. Ge sloten van 24 december t/m 2 januari.

de Stem | 1993 | | pagina 19