Vlaanderenhal gaat weer open Nu tot f5.000,- per dag betalen met uw giromaatpas. Zeeland toont zich behoorlijk stormbestendig DE STEM Rijkswaterstaat start '94 met voorbereiding uitdiepen Westerschelde Sportcentrum Zilveren Schor heft zichzelf op Veel minder gokkasten en scherpe video-bewaking in Sas van Gent Opgestoken middelvinger oorzaak van veel ellende Opruimen wrakken reden van 'mysterieuze knallen' Politiebonden zetten geding door ondanks nieuw aanbod POSTBANK VAN Stroper gepakt Celstraf en langdurig rijverbod voor rijden met 'gigantische slok' Stern-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,.KIeintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen afs juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - Rijkswaterstaat start volgend jSar met de voorbereidende werkzaamheden voor het uitdiepen van de vaargeul in de Westerschelde. Op zeer korte termijn ver dachten topambtenaren van Nederland en Vlaanderen de besprekingen af te ronden, waarna het wachten is op een politiek ak koord. In 1994 onderzoekt Rijkswaterstaat de vaargeul op de aanwezigheid van wrakken, ankers en andere hinderlijke obstakels. Zetten de Nederlandse en Vlaamse regeringen het sein op groen, dan kan in 1995 begonnen worden met het ruimen van de wrakken en het eerste baggerwerk. De kosten van het werk, dat grotendeels door Vlaanderen wordt betaald, zijn nog niet exact bekend. Rekening wordt gehouden met bedragen tot een half miljard gulden. Door nog onbekende factoren, zoals de kosten van het opruimen van de wrakken, moet er bij het maken van de berekenin gen een flinke marge worden gehanteerd. Antwerpen wacht al bijna vijftien jaar op het uitdiepen van de vaargeul. Koppeling van schoon Maaswater in ruil voor een diepere Schelde stond uitvoering van het project tot dit jaar in de weg. Die koppeling is van tafel. Deze zomer kwam de zaak in een stroomversnelling toen premier Lub bers met zijn Vlaamse college Vandenbrande af spraken maakte over de verdieping van de vaar geul naar Antwerpen en de aanleg van aansluiting van Nederland op het net van hoge-snelheidslijnen voor de TGV. Minister Maij-Weggen dreigde onlangs de verdie ping opnieuw op te schorten, na onenigheid met haar college Kelchtermans over de TGV. Op amb telijk niveau zijn de besprekingen over de Wester schelde steeds voortgezet. Van onze verslaggever Sas van Gent - De Vlaan derenhal in Sas van Gent it weer open. De raad gaf gisteravond groen licht aan een nieuwe opzet voor de Vlaanderenhal, :ompleet met gokhal, door de Rotterdamse speelauto matenexploitant De Vries en Partners. De exploitatie van de speelau- tomatenhal wordt aan strenge eisen onderworpen die de risi co's voor randverschijnselen zo- gokverslaving en criminele activiteiten moeten beperken. Er komt constante video-bewa- g, het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) wordt betrokken bij de inrichting en het aantal gokau tomaten is teruggebracht van 86 tot 30 kasten. In de cafés mogen er niet meer dan twee staan. Het maximum nu is 8. Dit compromis-voorstel, inge diend door PvdA'er A. de Wolde die er de vorige raadsvergade ring voor zorgde dat de stem men over het veel verder gaande voorstel van B en W staakten, haalde het gisteren met zeven tegen zes stemmen, coalitie partijen Gemeentebelangen Groot Sas en PvdA stemden voor, WD en CDA tegen. Verrassend De inbreng van De Wolde zorg de gisteravond voor een verras sende ontknoping. Omdat de stemmen in november staakten kreeg de raad gisteren opnieuw het voorstel van B en W voor een speelautomatenhal met 86 automaten op het bord. Een vergunning voor de hal was door de nieuwe investeerders in de failliete Vlaanderenhal als voorwaarde gesteld. Maar zoals het stuk er lag was er geen meerderheid voor te vinden om dat het CDA en WD tegen waren en De Wolde de hal een maatje te groot vond voor Sas van Gent. Binnen de Sasse ge meenschap was een storm van reacties opgestoken tegen deze vermeende poel des verderfs.' Omdat de onderhandelingen met De Vries daarop stuk dreig den te lopen en een gesloten 'flaanderhal veel verenigingen dupeert legde De Wolde, in con flict met zichzelf over zijn stem gedrag, de afgelopen weken de basis voor een alternatief waar mee alle partijen zouden kun nen leven. Maar daarvoor moest eerst het voorstel van B en W van tafel. De Wolde stemde gis teren met zijn fractie mee, waarop het college voorstel strandde, en diende daarna zijn alternatief in. Onfatsoenlijk WD en CDA voelden zich over vallen door de tactiek van De Wolde en bestempelden zijn ac tie als 'politiek onfatsoenlijk'. Niet het aantal automaten maar het fenomeen speelautomaten- hal was voor beide partijen doorslaggevend geweest om te gen te stemmen. Zij keurden de koehandel van het college, dat met het voorzetje van De Wolde de onderhandelingen met De Vries had afgemaakt, af. Bedenkingen VVD en CDA bleven hun be denkingen houden tegen de hal benadrukten de negatieve gevolgen. Ze vonden ook dat de levensvatbaarheid van De Vlaanderhal niet afhankelijk mocht zijn van een gokautoma- tenhal. „Het is treurig dat De Vlaanderenhal moet bouwen op de ellende van een ander", zei CDA'er A. Obrie afkeurend. Maar de meerderheid van de raad had daar geen boodschap aan. Door de storm werd de veerpont niet gelost bij hoog water. Van onze verslaggever Terneuzen - De provincie Zeeland is in de nacht van woensdag op donderdag op een reeks kleine schadegeval len na stormbestendig geble ken. De brandweer rukte weliswaar enkele tientallen malen uit, maar dat ging hoofdzakelijk om een paar omgewaaide bomen en ver keersborden en incidenteel ook een schoorsteen. Persoonlijke ongelukken deden zich in de provincie niet voor, aldus een woordvoerder van de politie. Op de Westerschelde raakten enkele schepen op drift, maar grote problemen bleven uit. In Zeeuws-Vlaanderen, on der meer in Westdorpe en in Van onze verslaggever Terneuzen - De Politierechter in Terneuzen kreeg gisteren te maken met twee zaken waarin het zo langzamerhand univer seel geworden gebaar van minachting - de opgestoken mid delvinger - tot een hoop ellende leidde. Geconfronteerd met het van symboliek bol staande lichaams deel, sloegen bij J. de V. uit Terneuzen alle stoppen door. Hij kwam in januari 1993 in de buurt van de markt aangereden, toen twee vrouwen met hun fiets zijn weg versperden. Een druk op de claxon bracht onmiddel lijk een reactie teweeg die je in vroeger tijden niet van een dame zou verwachten. V. draaide zijn raampje open en daagde de vrouw uit om haar gebaar nog eens te herhalen. Volgens zijn versie van het ver haal kreeg hij daarop te horen: „Krijg de kanker, ouwe lui". Het nog onverwerkte verdriet over een vriend die kort daarvoor aan deze ziekte was overleden, deden hem krachtig uithalen, met als resultaat een vrouw met een ge broken neus. De vriendin van het slachtoffer hield er een andere versie op na. Volgens haar zou juist V. zelf zijn middelvinger hebben opge stoken. Uitgedaagd om hetzelfde te doen, zou de vrouw hebben gezegd: „Dat ben je niet waard", hetgeen voor V.'s raadsman weer het bewijs vormde dat zij dus inderdaad weinig respect had getoond. Dat er het nodige was gezegd en vertoond, leed volgens officier van justitie Groen geen twijfel, maar niets rechtvaardigde vol gens hem de mishandeling die erop volgde. Hij eiste 750 gulden boete en een schadevergoeding van 900 gulden. Politierechter Melens vonniste conform. Bij een inhaalmanoeuvre kreeg H. de J. uit Hulst in oktober 1992 ook de opgestoken middel vinger van een mede-weggebrui ker te zien. Hij stopte omdat hij een verklaring eiste, waarop de ander ervan door ging. Het tafe reel herhaalde zich nog enkele keren, tot De J. het goed beu was en een 'schopje' tegen de auto gaf. Het gevolg was een 'deukje' van duizend gulden, maar daar had hij zo zijn twijfels over omdat het slachtoffer eerder genoegen wilde nemen met 600 gulden. Dat bedrag moet hij nu toch vergoeden en om er zeker van te zijn dat hij dat doet, kreeg hij een boete opgelegd van 750 gul den, waarvan 600 voorwaarde lijk. Terneuzen, rukte de brandweer uit voor een omgewaaide boom en bij Terhole raakte een aan hangwagen met huif van de weg in de sloot. In Tholen waaide gistermorgen een grote werktent om. De meeste meldingen kwa men binnen in de vroege mor gen. De veerdienst tussen Kruiningen en Perkpolder werd tijdelijk uit de vaart genomen. Het veer tus sen Vlissingen en Breskens vaar de zeer onregelmatig. Door de hoge golfslag had de pont bo vendien moeite om aan te leg gen. Rond het middaguur kwa men de veerdiensten weer in normale doen, hoewel tussen Perkpolder en Kruiningen nog enige tijds sprake was van een uursdienst. Volgens het KNMI in De Bilt is de hoogste gemiddelde wind snelheid in het land gemeten in Vlissingen (kracht 10). De zwaarste windstoot bereikte een snelheid van 120 kilometer per uur. Van onze correspondent Westdorpe - Verdacht van overtreding van de jachtwet heeft de politie eergistera vond een inwoner uit Sas van Gent aangehouden. Een tweede verdachte wist te ont komen. De aanhouding van de Sasse- naar gebeurde ergens in de pol ders onder Westdorpe. Op aan wijzing van een speurhond werd een vuurwapen met munitie en een lamp in het veld aangetrof fen. Verder een zestal hazen en een konijn. Dat alles is in beslag genomen. Na verhoor en het op maken van een proces-verbaal is de man weer op vrije voeten gesteld. De politie van het district Zeeuws-Vlaanderen werd bij de actie geassisteerd door enkele jachtopzichters en de velddienst van de politie. In Terhole werd een aanhangwagen van de weg geblazen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Temeuzen - De 'myste rieuze knallen' in Terneu zen worden zo goed als ze ker veroorzaakt door het opruimen van wrakken op de Westerschelde. Hierbij worden lichte explosieven gebruikt. Bewoners van de Scheldestad trokken vorige maand bij de gemeente aan de bel over de knallen die ze met de regel maat van de klok horen. Re den voor de gemeente om te onderzoeken waar de geluiden vandaan komen. Er werd con tact opgenomen met Rijkswa terstaat. „Volgens Rijkswater staat is het zo goed als zeker dat de dreunen afkomstig zijn van het opruimen van wrak ken. Hetzenae is namelijk meegemaakt aan de Boulevard in Vlissingen", aldus gemeen telijk woordvoerder O. Vos- veld. Rijkswaterstaat kan volgens Vosveld nog niet met honderd procent zeggen of de knallen inderdaad te maken hebben met het opruimen van de wrakken op de Westerschelde. „Deze maand is Rijkswater staat bezig met het turven van de meldingen die binnenko men en het opruimen van wrakken. Aan de hand van de logboeken van de schepen die betrokken zijn bij het oprui men wordt bekeken of er een relatie is. Eind deze maand is dit onderzoek afgerond zodat we in januari zeker weten waar de knallen vandaan ko men". Kleverskerke - Het nationale sportcentrum Het Zilveren Schor NCS heft zichzelf op. Daarmee is een eind gekomen aan drie jaar van mislukte pogingen een nationaal sportcentrum voor gehandicapten en chronisch zieken van de grond te krijgen. De zeven medewerkers is ontslag aangezegd. Meer dan een miljoen subsidiegeld is in de strop verdwenen. De eigenaar van de pyramide- achtige gebouwen aan het Veerse Meer is de Stichting tot Steun aan de Zilveren Jeugdcentra Ne derland. Deze stichting gaat trachten een andere bestemming aan het centrum te geven. Meer dan een miljoen gulden van de provincie Zeeland en het mi nisterie van WVC is verdwenen in de bodemloze put die het cen trum jaren is geweest. Alles wat kon mislukken in de fondswer ving, is nagenoeg mislukt. De bedoeling was sponsors te vinden om met het subsidiegeld een vol waardig sportcentrum op te bou wen. Maar loterijen mislukten en TV-acties gingen niet door. De laatste TV-actie ging wel door enm liet de initiatiefnemers zitten met een miljoenenschuld. Politiek was er de laatste maan den van alles aan de hand met het centrum. De Zeeuwse SGP is buitengewoon boos over de acht ton aan verdwenen Zeeuwse sub sidies en eiste afgelopen maand een 'parlementaire enquête' waarin de toezichthoudende rol van Gedeputeerde Staten cen traal moest staan. Toegezegd werd dat er nog dit jaar een extra vergadering met extra informatie aan de zaak zou worden gewijd. Gedeputeerde De Kok (sport) zei gisteren echter dat die vergadering dit jaar niet meer zal lukken. Van onze verslaggever Middelburg - Het kort geding dat de vier politiebonden hebben aangespannen tegen de politieleiding, vanwege de grote problemen rond de reorganisatie, gaat op 15 december gewoon door. Deze week verwierpen de bonden een aanbod van de korpsleiding om een half miljoen gulden extra uit te trekken voor meer vacatures. De korpsleiding wilde met het aanbod het kort geding voorkomen. Zoals bekend rommelt het al maanden rond de grote reorganisatie van de Zeeuwse politie. Vanwege nieuwe inschalingen van functies zijn- honderden bezwaarschriften behandeld of nog in behandeling. De politiebonden beginnen een kort geding om alle 29 zogeheten arbeids contractanten in de nieuwe organisatie aan een functie te helpen. De korpsleiding wilde de meeste van deze contractanten ontslaan. Van onze verslaggever Terneuzen - De 'gigantische slok' die A.G. uit de gemeente Hulst in september 1992 achter de kiezen had, resulteerde gisteren op de rechtbank in Terneuzen in een evenzeer giganti sche straf. Officier van justitie Groen stak zijn verbazing over de 1135 mi crogram alcohol in G.'s adem niet onder stoelen of banken. „Een heleboel mensen gaan dan dood", zei hij en concludeerde daaruit dat G. dus aan een hoge alcohol consumptie gewend moest zijn. Dat bleek ook uit het strafblad van de man, waarop een waslijst van allerlei verschillende overtre dingen voorkwam. Bij zijn aan houding liepen er nog enkele rijontzeggingen en bovendien was de auto niet verzekerd. Om te voorkomen dat G., die niet voor de rechtbank was versche nen, opnieuw alles aan zijn laars zou lappen, haalde Groen flink uit. Hij eiste twee maanden ge vangenisstraf voor rijden onder invloed, plus nog eens een week voor het ontbreken van de verze- kering Bovendien vroeg hij een rijverbod op te leggen van twee en een half jaar. Politierechter Melens vonniste conform. G.'s auto, inmiddels vernietigd, werd verbeurd verklaard. (ADVERTENTIE) Van een nieuw bankstel kopen tot de wintersport boeken en dat zonder een cent op zak. Wel zo handig en nog een veilig, idee ook. U hoeft immers niet meer met van die grote bedragen over straat. Plaatsen Dus bij tal van winkels en bedrijven waar u met uw PIN-code kunt betalen, bedrag dat u met uw giromaatpas kunt kunt u nu nog makkelijker betalen. herkent u direct aan het PIN-logo. De Postbank heeft het maximum betalen, verhoogd tot f 5.000,- per dag (mits uw saldo toereikend is natuurlijk). IJ voert gewoon uw giromaatpas en PIN-code in en de rest gaat vanzelf.

de Stem | 1993 | | pagina 13