'Autoverkoop in Europa trekt aan' HAAT LIEFDE MEDIUM PALL MALL mm 4Schoenindustrie is niet dood9 ZWAAR LICHT MEDIUM De Franse boeren zijn bezig met een achterhoedegevecht KORT Deel van bietenoogst door vorst verloren Brittan schat kansen op Gatt-akkoord vrij hoog in Unilever verkoopt belang in Gamma A4 t rivaal flat tenaren oslavie land p Filipijnen rassenhaat fOSTBANK DE STEM ECONOMIE A5 ECONOMIE KORT Magneetzweefbaan in Duitsland Duizenden banen weg bij Xerox Staatslening brengt ƒ11 miljard op Schiphol vierde luchthaven van Europa 'Weinig investeringen in toerisme' Verkoop dcc-spelers loopt nog niet BER 1993 ldaat, gelegerd in hoofd van een andenken' van de bevallen, n het telefoneren, ij kon zeggen. De et hoofd van zijn telefooncel liggen, vrouw, die in een het nachtkastje, rresteerd. aalf verdiepingen gisteren zeker aan Zeker 28 mensen n toe zijn, aldus de chtoffers gevonden rand is ontstaan, verschijnselen van "geving gebracht, kazernes uit Parijs ig met het blussen n de lonen van het or de verkiezingen, 'e autoriteiten de het minimumloon en te winnen. De diepe economische en verdient - zoals Ipverleners - is het delijks 20 procent 'ernomyrdin teken- 0 roebel zal liggen, noemd tot speciale in het voormalige ding had van de ing van de interna- rvald Stoltenberg. de, wil zich meer ingen. weekend worden radzic legde giste- r de verklaren dat t uiteenvallen van d heeft een Duitse R. Ze is secretares- De 48-jarige vrouw in 1989 Duitse en Amerikaanse mili- ostduitse agenten, e geheime dienst. en de minister van n. Stich volgt op 1 n Energiezaken op melijk ceremoniële isselend wordt be- nationale regering, dat Stich dit ambt leidt sinds 1974 het pen weekeinde de tellingen aan meer autoriteiten, die de f mensen vermist en de slachtoffers viel hoofdstad Manilla, ilijkt doordat grote schuivingen wegen dinsdagavond een n een forenzentrein ssenhaat, verklaar de het vuur op de dde negentien ande- ijn. Alle slachtoffers ;e man uit Jamaica, ens koesterde tegen mdig tegenover een arten, en een groot roerder. i f 10.000,- ligt en de o* is. Girorekening- een Kapitaal- of g willen openen, vandaag nog thuis in giroboekje, g wat meer over wil lantenservice Sparen: DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 Van onze redactie economie Amsterdam - Het einde van de recessie in de Europese automarkt lijkt in zicht. Pe totale afzet zal in 1994 in Europa met 3,5 procent toene men tot 11,9 miljoen voertuigen. Alleen in Duitsland en Italië zul len de verkopen verder teruglo pen. Daar zet het herstel pas in 1995 in. Dit schrijft het Britse onder zoeksbureau DRI Europe in zijn 'World Automotive Forecast Re port'. Het bureau verwacht dat de verkoopstijging de komende vijf jaar aanhoudt, tot 14,8 mil joen voertuigen in 1998. DRI verwacht voor Nederland een stijging van de verkopen in 1994 met maar liefst 14,3 pro cent tot 463.000. RAI en Bovag gaan voor het komend jaar uit van 430.000 auto's, een toename van 6,2 procent. Voor de belangrijkste Europese landen geeft DRI de volgende verkoopramingen voor 1994: Duitsland 3,15 miljoen (-1,3 pro cent), Italië 1,87 miljoen (-0,5procent), Frankrijk 1,84 miljoen (+5,0 procent), Engeland 1,89 miljoen (+6,7 procent) en Spanje 0,82 miljoen 9 pro cent). De totale produktie van auto's in Europa zal het komend jaar toe nemen met 2,7 procent tot 11,2 miljoen stuks. Dit jaar bereikte de Europese autoproduktie met 10,9 miljoen eenheden - een da ling van 14,6 procent ten opzich te van 1992 - het laagste niveau sinds de oliecrisis in 1974. Het optimisme van het Britse onderzoeksbureau staat haaks op de maatregelen die diverse Europese fabrikanten onlangs bekendmaakten om de malaise op de automarkt enigszins het hoofd te bieden. Bij Mercedes en Volkswagen in Duitsland vervallen de komende jaren duizenden banen, bij VW gaat men volgend jaar een dag korter werken. Bij de Spaanse VW-dochter Seat verdwijnen 9.000 van de 23.500 banen. En de Franse autoprodu cent Citroen wil volgend jaar het aantal werknemers met een kleine 1200 inkrimpen. Bij het Nederlandse Nedcar is de afge lopen weken de werktijd bekort. Diverse andere autofabrikanten hebben al aangekondigd hun jaarcijfers met rode inkt te moe ten schrijven. Uit een overzicht dat The Finan cial Times onlangs publiceerde blijkt voorts dat de autoverko pen in Europa de eerste negen maanden van dit jaar met ruim 15 procent zijn teruggelopen tot 8,88 miljoen stuks. Van onze redactie landbouw Breda - De vorst van vorige maand zal er uiteindelijk voor zorgen dat ongeveer 2 tot 3 procent van de Nederlandse suikerbietenoogst als verloren moet worden beschouwd. CSM heeft ten behoeve van de fabriek Wittouck in Breda nog ongeveer 650 hectare bieten, on geveer 4 procent van het totale CSM-areaal, in de grond zitten. Woordvoerder A. Smook ver wacht dat hiervan nog ongeveer de helft te redden zal zijn. De nog niet geoogste percelen liggen in de drie zuidelijke provincies, (ADVERTENTIE) in Gelderland en in Utrecht. Smook: „Ten oosten van Breda zal het aantal percelen dat als verloren moet worden be schouwd groter zijn dan ten westen van Breda." Ook woordvoerder De Bruijne van Suiker Unie hanteert Breda als een klimatologische grens: „In Zeeland en West-Brabant zie ik het op een enkele uitzonde ring na wel goed aflopen. Maar ten oosten van Breda verschilt het van perceel tot perceel. Vorstschade is onder meer af hankelijk van grondsoort, bie tenras en van de diepste waar den die de vorst -in november bereikt heeft." Bij beide ondernemingen zal de campagne nog voor het eind van het jaar beëindigd zijn. Maar een echte einddatum durven beide woordvoerder nog niet te noe men, zo lang niet precies duide lijk is welke hoeveelheden bieten als'gevolg van de Vorst verloren zijn gegaan. Van onze redactie economie Parijs - Er zijn nog verschillende kwesties te regelen, maar steeds luider klinkt de mare dat het Gatt-akkoord over liberalisering van de wereldhandel inderdaad voor de streef datum van 15 december wordt gesloten. Afgelopen dinsdag werden al af spraken gemaakt over de land bouw. De belangrijkste hobbels die nu nog over blijven zijn de subsidies voor de vliegtuigbouw en de rechten voor films en tv- programma's. De Franse rege ring verbindt haar lot aan de goedkeuring door het Franse parlement van de gemaakte af spraken. De onderhandelingen over een vrije wereldhandel slepen inmid dels al zeven jaar. Een van de hoofdrolspelers, Euro-commis saris Brittan zei gisteravond dat de kans dat er inderdaad een akkoord komt zeventig procent bedraagt. En voorzitter Delors van de Europese Enie (voorheen EG) zegt eveneens 'tamelijk op timistisch' te zijn. Brittan stelt dat het conflict over de subsidies voor de vliegtuig bouw min of meer geregeld' is en dat dat niet meer kan leiden tot een blokkade. Volgens de Europese onderhandelaar heb ben de Amerikanen op het twee de punt, de handel in films en tv-programma's, de eis van in het bijzonder Frankrijk aan vaard dat er een speciale bena- (ADVERTENTIE) dering moet komen, omdat het gaat om produkten die niet ver gelijkbaar zijn met andere goe deren. De resultaten van het overleg tussen de Europese Unie en de VS moeten nu nog met de andere betrokken landen tot een we reldomvattende overeenkomst worden gesmeed in Genève, waar het hoofdkwartier staat van de Gatt (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Han del). Wat dat betreft zouden er nog problemen kunnen ontstaan over het importverbod voor rijst dat in Japan en Zuid-Korea geldt. Het ziet ernaar uit dat de Japan se regering morgen een ophef fing van het verbod aankondigt, maar Zuid-Korea lijkt niet be reid concessies te doen aan de handelspartners. Gatt-directeur Sutherland heeft gezegd dat Zuid-Korea dan buiten een Gatt-overeenkomst zal blijven. Bij de Gatt zijn 115 landen aan gesloten. De directeur van de organisatie, de Ier Sutherland, heeft de onderhandelaars laten weten dat er uiterlijk op 13 de cember een ontwerptekst moet zijn om te voorkomen dat zich op het laatste moment nog ono verkomelijke problemen voor doen. De Franse regering zal volgende week een beleidsverklaring over het Gatt-overleg afleggen in het parlement en daaraan de ver trouwenskwestie verbinden. Pre mier Balladur is niet ontevreden met het verloop van de bespre kingen. Hij wijst er echter op dat er in Frankrijk nog steeds veel ongenoegen onder de boeren be staat. Het is daarom de vraag of er in het parlement voldoende steun is. Het is belangrijk dat de mensen het merk kennen.' Van onze verslaggever Moergestel - Als de berich ten in de media kloppen, staat de schoenindustrie in Nederland aan de rand van de afgrond. Het Bedrijfschap, voor de Schoenindustrie sprak naar aanleiding van het jaarverslag over het boekjaar 1992 zelfs over een historisch dieptepunt. „Die sombere geluiden brengen alleen maar de uitstraling van de branche in gevaar," meent F. van Bommel, directeur van de oudste schoenfabriek van West-Europa, Wed. J.P. van Bommel in Moergestel. „Er zit echt nog toekomst in de Neder landse schoenindustrie." „Dramatisch," noemde D. Her mes, de voorzitter van het Be drijfschap van de Schoenindus trie, de situatie in de sector. De binnenlandse produktie liep in 1992 met één miljoen terug tot 5,5 miljoen paar en het aantal .arbeidsplaatsen daalde de afge lopen jaren fors tot 2500 werk nemers. De Nederlandse schoenindustrie vecht een on gelijke strijd uit tegen de con currentie uit de lage-loonlan- den. Tegen die prijzen valt niet op te boksen. En tot overmaat van ramp, meent Hermes, wei geren de schoenfabrikanten sa men te werken. Van Bommel, één van de groot ste schoenfabrieken van Neder land met 180 mensen in dienst, Jaarlijks worden bij Van Bommel ruim 140.000 paar schoe nen gemaakt. foto's anp lijkt zich aan de malaise te onttrekken. De omzet van het bedrijf, zo'n 25 miljoen gulden, stijgt zelfs. „De sombere be richtgeving van de laatste tijd is wat overdreven," meent Van Bommel. „Het valt moeilijk te ontkennen dat de sector onder druk staat. Maar niet alle be drijven bevinden zich op de rand van de afgrond. Het is echt niet onmogelijk om de concurrentie uit het Verre Oos ten en Oost-Europa het hoofd te bieden," Toch lijkt een fabrikant in een duur produktieland als Neder land een flinke achterstand te hebben op de collega's uit de prijs er voor vragen. „Die be drijven werken met een miljar denomzet en kunnen grote re clame-campagnes voeren. Al leen de kwaliteit die ze garan deren, kunnen ze niet waarma ken." Van Bommel moet het met een veel beperkter marketing-bud get doen. Maar het bedrijf uit Moergestel doet het niet slecht. Uit een onderzoek van het In stituut voor Toegepast Winkel- onderzoek bleek dat in Neder land alleen het schoenenmerk Nike een grotere naamsbekend heid heeft dan Van Bommel. „Het is van levensbelang, dat de mensen het merk kennen." goedkopere gebieden in de we reld. „Tegen die prijzen valt niet te concurreren," erkent Van Bommel. „Maar wij heb ben een flinke voorsprong op het gebied van kwaliteit." De schoenfabrikant uit Moergestel richt zich dan ook op de duur dere kwaliteitsschoen, een pro- dukt dat volgens Van Bommel in Nederland een goede toe komst heeft. Terwijl veel andere schoenfa brieken dè laatste tijd de deu ren hebben moeten sluiten, heeft van Bommel juist fors geïnvesteerd in gebouwen en het machinepark. De fabriek heeft nu de nieuwste machines, met een prijskaartje van soms meer dan een ton. De kosten van dit vijfjaren-plan, met als doel de produktie te versnellen en de kwaliteit te verbeteren, bedragen enkele miljoenen gul dens. Die investeringen moeten voor al de concurrentiepositie ver stevigen ten opzichte van het buitenland. „In Nederland heerst er een gezonde strijd, die kunnen we goed aan," legt Van Bommel uit. „Ik begrijp dan ook niet dat Hennes beweert dat er geen samenwerking is. Dat is niet waar, we overleggen samen." Het grootste gevaar voor Van Bommel komt uit Amerika, waar bedrijven de schoenen la ten maken in de lage-lonenlan- den, maar ze als kwaliteits schoen verkopen en ook die (ADVERTENTIE) Rotterdam (anp) - Unilever gaat zijn belang van dertig procent in Gamma Holding (exo tische stoffen, interieurprodukten en tech nisch textiel) verkopen. Het pakket, dat een marktwaarde vertegenwoor digt van ongeveer 200 miljoen, zal worden ondergebracht bij een aantal institutionele beleg gers. Unilever wil de opbrengst van de transactie ge bruiken voor versterking van de kernactiviteiten (voedingsmiddelen, wasmiddelen, toiletartikelen en speciale chemische produkten). Unilever en Gamma werken al sinds 1964 samen. In dat jaar nam de multinational in Afrika de distributie op zich van exotische bedrukte stoffen voor Vlisco, één van de rechtsvoorgangers van Gamma. Vlisco, destijds eigendom van de familie Fentener Van Vlissingen, is nog steeds een doch termaatschappij van Gamma. De samenwerking tussen de bedrijven blijft gehandhaafd. Van onze redactie landbouw Parijs - De Franse boeren slijpen opnieuw de messen. Als hun regering geen posi tieve draai weet te geven aan hetgeen de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelo pen dinsdag in Brussel op landbouwgebied hebben af gesproken, dan gaan ze de weg op. Het verleden heeft geleerd wat dat betekent: voor de Franse boeren is het een koud kunstje om het verkeer rond Parijs stil te leggen of om eens even gauw grote hoeveelheden geïmpor teerd agrarisch produkt in brand te steken of anderszins te vernietigen. Franse boeren zijn niet alleen wat heethoofdiger dan hun Ne derlandse collega's, kennelijk zijn ze ook wat sneller van begrip. Hebben de Fransen de tractoren al warm gedraaid en de regering naar het randje van een crisis gedreven, in Neder land valt het nog niet mee om te achterhalen wat het recente Brusselse akkoord tussen Vere nigde Staten en Europese Unie betekent of kan betekenen voor de portemonnee van de Neder landse boer. Bij bet ministerie van Land bouw is het nog te vroeg voor een antwoord. De Noordbra bantse Christelijke Boerenbond weet het ook niet en verwijst naar het Landbouwschap. Daar wil woordvoerder C. de Bont wel een poging ondernemen om wat mogelijke consequenties van het akkoord op een rijtje zetten. De Bont: „Temporisering van de exportbeperkingen van zuivel- produkten kan betekenen dat er geen nieuwe quoteringsronde voor melk komt. En een pro centje minder quotum betekent voor een melkveehouder al gauw een inkomensverlies van duizenden guldens per jaar." Dat de Europese graanexporten de komende jaren minder snel hoeven inkrimpen biedt volgens De Bont de akkerbouwers op de klei van Zeeland en West-Bra bant weinig soelaas: „Graan prijzen zijn door de EG vastge steld volgens een schema dat eindigt in de buurt van drie dubbeltjes .per kilo plus een in komenstoeslag per hectare. Daar verandert het laatste ak koord tussen EG en VS niks aan." Dat de Amerikanen straks ook varkensvlees naar Europa mo gen exporteren hoeft volgens De Bont niet de nekslag te zijn voor de noodlijdende Westeuropese varkenssector: „De Gatt-ak- koorden zijn wereldwijd en gaan verder dan alleen EG en VS. Zo goed als de Amerikanen hier varkensvlees kunnen afzet ten bieden de akkoorden ook soelaas voor export van ons varkensvlees naar bijvoorbeeld Japan en Zuid-Korea." Pardon De Bont: „Ja, dat is het ware kenmerk van vrijhandel en daar is het bij de Gatt-akkoorden om begonnen. Wij importeren ons varkensvlees uit Amerika en wij exporteren onze eigen varkens naar het vérre oosten. Zo zou het best eens kunnen gaan. Of dat goed is of slecht voor de Nederlandse varkenshouder? Ik weet het niet." Secretaris J. Oggel van de Zui delijke Landbouw Maatschap pij is nog niet zo ver dat hij het recente Brusselse akkoord kan vertalen naar de portemonnee van zijn leden. Oggel vindt zo'n rekensom ook niet zinvol: „Het is crisis in de landbouw. Dieper dan in de jaren '30, dieper ook dan in de jaren '80 van de vorige eeuw. De graanprijs is overgeleverd aan de goden." Oggel doelt op de tweeledige spilfunctie van graan. In het traditionele akkerbouwplan (aardappelen, suikerbieten, graan) is graan het enige pro dukt dat zonder teelttechnische beperking «jaar-in-jaar-uit op dezelfde akker geteeld kan wor den. De graanprijs is bovendien maatgevend voor een grote serie andere produkten, bijvoorbeeld conserve-groenten. De volstrekt onrendabele graanprijs van dit moment ondermijnt in dubbel opzicht de spilfunctie van het wuivende koren. Oggel: „De graanprijs sleurt de hele landbouw naar de afgrond. Niet alleen de akkerbouw, ook alle andere sectoren. In de agro business staan tienduizenden banen op het spel. Staatssecre taris Van Rooij heeft het toch heel helder gezegd. De Neder landse landbouw wordt opgeof ferd aan andere economische belangen. Wat zij zegt is'triest, maar eerlijk." Misschien zijn de Fransen rappe rekenaars en heethoofden. Van Oggel kunnen ze wellicht leren dat ze bezig zijn met een ach terhoede-gevecht. ^3; s. %-T Duitsland krijgt over tien jaar de eerste magneetzweefbaan ter wereld. Het traject voor de 'vliegende trein' komt tussen Berlijn en Hamburg. De Transrapid zal de 300 kilometer tussen beide steden in minder dan een uur afleggen, foto epa Stamford - Het Amerikaanse concern Xerox, de grootste producent van kopieerapparaten in de Verenigde Staten, wil de komende twee a drie jaar ruim 10.000 banen schrappen en een niet nader genoemd aantal vestigingen sluiten. De helft van de te schrappen banen verdwijnt volgend jaar. Op het ogenblik werken er bij het concern over de hele wereld 97.500 mensen. Vólgens topman Paul A. Allaire moet met de reorganisatie de produktiviteit worden verbeterd en de kosten worden verlaagd. Rank Xerox Nederland kon gisteren niet reageren op de maatregelen. De vestiging in Venray is een volledige dochteron derneming van Rank Xerox, waar de Amerikaanse Xerox een belang in heeft. Amsterdam - De minister van Financiën heeft 11 miljard binnengehaald met de tienjarige staatslening 1994 per 2Ó04 met een rentevoet van 5,75 procent. Het is de eerste lening die bestemd is voor de dekking van de financieringsbehoefte van het Rijk in 1994; die wordt geschat op ruim 50 miljard. Het is al bijna dertig jaar geleden dat het Rijk tegen een zo lage rente heeft kunnen lenen. Amsterdam - Schiphol is een plaats gestegen op de ranglijst van Europese passagier-luchthavens. Na Londen, Parijs en Frank furt is Amsterdam de drukste luchthaven. Vorig jaar moest Schiphol Rome nog laten voorgaan. Het passagiersvervoer via Amsterdam is vooral de laatste jaren sterk gestegen. In 1920, het eerste jaar van de Nederlandse burgerluchtvaart, reisde het bescheiden aantal van 440 mensen via Schiphol. Vanaf dat jaar tot en met nu, maakten naar schatting 300 miljoen reizigers gebruik van de luchthaven. Wassenaar - De investeringen in de toeristische sector blijven op alarmerende schaal achter bij andere bedrijfstakken. Uit onder zoek blijkt dat het investeringsniveau ligt op 40 procent van tien jaar geleden. Met name de kleinere bedrijven laten het afweten, zei staatssecretaris Van Rooy van Economische Zaken gisteren tijdens de jubileumbijeenkomst van het Nederlandse Bureau voor Toerisme in Wassenaar. Ook algemeen directeur mr. J. Cornelissen van het NBT constateerde het gebrek aan investe ringen in het toeristische midden- en kleinbedrijf. Hij noemde dit een gevaarlijke ontwikkeling omdat er wereldwijd sprake is van schaalvergroting in het toerisme. Eindhoven - Philips heeft in het eerste jaar sinds de introductie aanmerkelijk minder digitale compact cassette (dcc)-spelers verkocht dan was geraamd. Wereldwijd heeft het concern nu 150.000 apparaten aan de man gebracht. Bij de lancering van zijn nieuwe troef ging Philips nog uit van een verkoopvolume van 750.000 spelers. (ADVERTENTIE) LEEG VOL een Je hebt kennis gemaakt metPall Mali Mediumde nieuwe sigaret die niet zwaar en niet h'cht maar medium Is. Stuur de voorkant vtn je lege pakje in een gesloten envelop zonder postzegel binnen twee weken naarPall Mali Medium, antwoordnummer 828, 2900 WB Capelle a/d IJssel. Dan krijg je een vol pakje?all all f.lt diu n toegestuurd. Voornaam: Postcode: Geboortedatum:. Merk: Telefoon nr.: Mo Vo Rookto .Versie: Met fitter Rookt niet Light/Mildo BD Menthol Extra/Ultra Light Zonder filter Minimum leeftijd 18 {aar en woonachtig In Nedertand, max. 1 (mending per deelnemer. Voor deze aktie zijn max. 20.000 pakjes beschikbaar. Alleen volledig Ingevulde coupons en voorkant pikje M Mali Medium, omvangen voor 28.12.83, worden in behandeling genomen. Gegevensregistratie conform Wet Persoonsregistratie. klachten veroorzaken. Kon. besluit Van 29.4.1981, Stb.329.

de Stem | 1993 | | pagina 5