Coalitie zwicht niet voor boeren Stoffen die heel wat.doen/ opwaaien. dossiers j. Bernlef krijgt P.C. Hooft-prijs 1993 voor zijn poëzie Ter herinnering Wintersport dit seizoen rnim 5 procent duurder I Je'relHd CDA en PvdA blijven mestakkoord kabinet steunen Vierdaagse 'jk DE STEM BINNENLAND A3 DE STEM fiH COMMENTAAR PvdA en D66: Volksstemming komt eraan BINNENLAND KORT 1 m Verrassende kado's? IKEA is er vol van. Een mooi I.D.: geen hand grepen meer te zien. Vissers SieMatic CEMBER 1993 J\ ng wel verloren, maar er 1 jurisprudentie over en nog onderwerp in tal vaa aldus Dingemans. gon destijds als advocaat hij enige tijd als fysiothe- in een ziekenhuis in Bar- had gewerkt. „Daar was el normaal dat de patiën- ij de administratie hun r ophaalden en het na aan de arts weer terug, en. Het was gewoon hun r. Ik was dan ook zeer d toen bleek dat dat hier "erland heel anders was dat gelukkig heel anders eft de patiënt recht op maar ik ben er trots op aan de wieg heb gestaan e versnelde procedure ossiers." olten, medisch directeur et Pasteurziekenhuis, er- at er wel eens een dossier raakt. „Maar dat moet itzonderlijk zijn. In het van mevrouw Van der is het extra pijnlijk. Zij eert nu dat er iets moest n weggemoffeld, maar geen enkel feit bekend m dat zou zijn gebeurd, "ijtraken van haar status wel bijzonder ongelukkig kunt je dan als zieken- iet meer verweren. In zo'n kan de patiënt het gevoel dat ze met een kluitje in t wordt gestuurd, dat kan wel voorstellen," zegt en. etreft de bedenkingen die an der Veen heeft over het ijn Kenacort, stelt de di- r dat het inderdaad bij- ngen kan hebben. „Je et dan ook niet eindeloos voorschrijven. Het bleek s het enige middel te zijn de patiënte tijdelijk bij was. Maar echt omstre- het niet. Het wordt nog gebruikt." sé van der Veen tegemoet en, heeft de directie van steurziekenhuis aan dok- rheij gevraagd via andere ten, zoals huisarts en ande- kenhuizen, gegevens terug en, maar dat kan Verheij omdat hij geen behande- rts meer is. Dat kan wel n machtiging van de pa- maar daarvan ziet de di- de noodzaak niet in. „Als it een zaak van mocht dan zal onze juridisch ur wel in die richting n, maar zover zal het niet verwacht Scholten. an der Veen wacht nu het zoek van de Consumen- nd af. Maar voorlopig ze teleurgesteld over de van zaken. „De tol van het en het lot te aanvaarden het je wordt toegeworpen, elijkerwijs te accepteren, aring leert me nu dat je praat tegen dovemansoren og slechter horen en/of an als zovelen als ik met andicap. Jammer toch dat ale organen de kans niet n van het baasje om echt te verstaan." FOTO DE STEM/DICK DE BOER ieuwe voorzitter van de Is- tische Raad Nederland t met zijn uitlatingen echter al preventie te beogen, komen moet worden dat keeverenigingen inderdaad filtreerd worden. Want een- binnen, zijn ze er heel g weer uit te werken, is s zijn overtuiging. De mos- emeenschap moet haar ener- iet aan zulke zaken hoeven esteden. Die moet gestoken den in de opbouw van de limgemeenschap zelf die rvoor gebaat is bij vrede en Vandaar zijn boodschap tot ikzaamheid. DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 Van onze verslaggever Pen Haag - De auteur J. Bernlef krijgt de P.C. Hooft- prijs 1993 voor poëzie. Dat heeft de Stichting P.C. Hooft-prijs voor Letterkunde gisteren in Den Haag bekendge maakt. De prijs bestaat uit een bedrag van 75.000 gulden, een oorkonde en een bronzen replica van een beeld van P.C. Hooft. In de Stichting zitten vertegen woordigers van de Vereniging van Letterkundigen, de PEN- club en de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde. De P.C. Hooftprijs wordt jaarlijks toege kend in een van de categorieën proza, poëzie en essay. Bernlef werd op 14 januari 1937 in St. Pancras geboren als Hen drik Jan Marsman. Om zich te onderscheiden van zijn beroem de naamgenoot Hendrik Mars man, nam hij het pseudoniem Bernlef aan. Sinds 1964 wijdt hij zich volop aan de schrijverij. Zijn eerste dichtbundel ver scheen echter al in 1960: Kok kels. Behalve poëzie schrijf hij ook veel romans en verhalen die eigenlijk bekender zijn. Bernlefs bekendste boek is Hersenschim men (1984) dat gaat over een man die dement wordt. Volgens het jury-rapport is de poëzie van Bernlef echter het hart van zijn oeuvre. 'Daar wor den naar onze mening de ver kenningen gedaan waarvan de uitkomst vervolgens ook in an dere delen van zijn oeuvre werk zaam wordt.' De jury is van mening dat Bern lef een 'rijk, geanimeerd, nieuwsgierig en beweeglijk dich terschap' aan de dag heeft ge legd. Dat dichterschap is ook 'vernieuwend'. Zijn reeks bundels van 1960 tot nu toont hem 'als chroniqueur van belangrijke ontwikkelingen in de Nederlandse poëzie'. Daar bij slaagde Bernlef er ook nog eens in om herkenbaar te blijven in zijn 'persoonlijke, essaysiti- sche poëzie, koel en emotioneel tegelijk', aldus de jury. De schrijver toont zich in een eerste reactie verrast en vereerd door de toekenning. „Het is toch een prestigieuze prijs. Ik ben zeer vereerd dat ik nu in het gezelschap verkeer van andere winnaars als Kouwenaar en Kopland." Bernlof werd al eerder bekroond voor zijn werk. In 1984 kreeg hij de Constantijn Huygensprijs voor zijn hele oeuvre. In 1988 werd hem de eerste AKO-litera- tuurprijs toegekend voor Publiek Geheim. Hersenschimmen, dat later werd verfilmd, werd in 1989 uitgeroepen tot de favoriete roman bij scholieren. Bernlef kreeg daarvoor de Diepzeeprijs. Van het boek zijn al zo'n 400.000 exemplaren verkocht. Bernlef FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA en PvdA blijven het mestakkoord van het kabinet steunen. Beide fracties riskeren met hun standpunt een oorlog met de boeren. Die hebben op een massaal bezochte mestdemonstratie vorige maand in Den Bosch gedreigd dat er oorlog komt als de beide fracties het mestakkoord niet zouden veranderen. De beide landbouwwoordvoer- ders Van Noord (CDA) en Huijs (PvdA) hebben gisteravond de ministers Alders (Milieu) en Bukman Landbouw) in een mon deling onderhoud het standpunt van hun fracties meegedeeld. CDA en PvdA zullen in het over leg dat maandag met het kabinet over het mestbeleid wordt ge voerd niet aandringen op wijzi gingen. Wel zullen zij helderheid vragen over de zogeheten verliesnorm. Deze norm bepaalt dat er niet meer mest mag worden uitgere den dan het gewas kan opnemen. De fracties vinden dat er naar de verliesnorm een studie verricht moet worden voordat precies kan worden vastgesteld hoeveel mest er mag worden uitgereden. „We zullen nadrukkelijk vragen of de uitkomst van dat onder zoek bepalend is," aldus Van Noord. Van Noord meent dat met dit* verzoek van de beide regerings fracties de dreiging van een oor log met de boeren ook van tafel zal zijn. Volgens Van Noord zijn die dreigementen op verkeerde veronderstellingen gebaseerd. Volgens de CDA-landbouwspe- cialist zijn de boeren er ten on rechte van uit gegaan dat in het mestakkoord van het kabinet de verliesnorm al was vastgesteld. „Als wij hierover het kabinet helderheid vragen zal een groot stuk van de kritiek weggenomen zijn. Ik ben er dan van overtuigd dat de dreiging van een oorlog met de boeren van de baan is." PvdA-kamerlid Huijs is minder optimistisch. „Ik weet niet of het genoeg is om een oorlog met de boeren te vermijden." Volgens het PvdA-kamerlid zijn er nog altijd grote verschillen met de boeren over het te volgen mest beleid. Huijs stelt dat met dit akkoord de noodzaak van de bouw van mestfabrieken alleen maar gro ter wordt. Want de mest die niet mag worden uitgereden, moet verwerkt worden op straffe van inkrimping van de veestapel. „Ik hoop dat het niet gebeurt, maar als er voor het jaar 2000 geen zes miljoen ton aan mestverwerking staat gaat het fout." In een hoorzitting oefenden Landbouwschap, de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) en de Actiegroep Beter Mestbeleid gisteren nog forse kritiek uit op het mestbeleid. Voorzitter Varekamp van het Landbouwschap herhaalde gis teren dat Alders en Bukman 'de kluit belazerd hebben' doordat in hun nota Derde Fase mest- en ammoniakbeleid heel andere dingen zijn neergeschreven dan in het akkoord dat in mei tot stand is gekomen. Voorzitter Latijnhouwers van de NCB bepleite tijdens de hoorzit ting dat de verliesnorm voor drie jaar op 60"k-ilo moet worden gesteld. „Dan komt er rust op het land en ruimte om het alle maal eens goed te bestuderen." HET IDEE duikt plots weer op: de vierdaagse werkweek als wondermiddel voor alle kwalen. En dan vooral voor de werkloos heid. Geïmporteerd uit Frankrijk en Duitsland. De Franse regering staat machteloos tegenover de oprukkende werkloosheid en staat onder grote politieke druk om iets te doen. De presidentsverkie zingen liggen in het verschiet, dus elk noodverband is welkom. In Duitsland zou de vierdaagse de oplossing zijn bij Volkswagen, waar vele duizenden banen op de tocht staan. Daardoor leeft ook in Nederlandse vakbondskringen de vierdaag se opeens weer. Het is echter zeer de vraag of de vierdaagse een wenselijk middel is. Méér werk levert de vierdaagse werkweek niet op. Hooguit een herverdeling van werk - en dat slechts onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat alle vrijkomende arbeids plaatsen daadwerkelijk worden bezet. De filosofie van de vierdaagse is er een van de dirigistische, papieren aanpak. Op papier werkt het - in praktijk zal de industrie, die op tachtig procent van de capaciteit draait, de ronde gebruiken om te saneren. Of werknemers bereid zullen zijn hun extra vrije werkdag zelf te betalen door vijftien tot twintig procent loon in te leveren, moet ten sterkste worden betwijfeld. De regeling is dirigistisch. Wie gewoon door wil werken, heeft pech gehad. Instructies van de vakbond. Het is een benadering die ervan uitgaat dat iedereen gelijk is aan elkaar en dus gelijkelijk kan worden behandeld. Die realiteit stamt uit de jaren vijftig, toen arbeid eenvormig was en het gezin een grote mate van eenvormigheid benaderde: vader werkte, moeder zat thuis en de kinderen gingen naar school. Kortom: één inkomen per huishouden was de norm. Nu zijn er huishoudens met twee volwaardige inkomens (veel geld, tekort aan vrije tijd) tegenover huishoudens met één inkomen (net genoeg geld, geen behoefte aan meer vrije tijd). En - om eens een andere groep te noemen - gescheiden mensen, die met een hoge te betalen alimentatie op een zolderkamertje de eindjes niet aan elkaar kunnen knopen (één inkomen, twee huishoudens). Of noem beginnende stelletjes, die net op de peperdure woningmarkt een huis hebben kunnen kopen, op basis van hun twee volledige inkomens. Bij een collectieve vierdaagse behandelen de voorstanders binnen de vakbeweging al die mensen hetzelfde. Dat is een ontkenning van de maatschappelijke werkelijkheid, waarbij men sen verschillende posities hebben en dus verschillende behoef ten. De vakbeweging zou daar eens goed bij moeten stilstaan. Begin jaren tachtig stootte de Industriebond FNV het hoofd, toen hij tegen de wil van de leden in bij Dow een atv-regeling wilde bereiken. De directie sloot een akkoord met de ondernemings raad en de bond is er voor een cao nooit meer binnen kunnen komen. De vakbeweging heeft net ingezet op een campagne voor deeltijdwerk op vrijwillige basis. De werkgevers hebben zich bovendien in de Stichting van de Arbeid gebonden aan mede werking voor die campagne. Het is een moderner middel, met eveneens risico's voor sanering, maar zonder de miskenning van de markt. Het zou een slechte zaak zijn als de noodgreep bij Volkswagen en de noodsprong van de Franse socialisten, de Nederlandse vakbonden op verkeerde ideeën brengt. Kruizen met de namen van de op 8 december 1982 omgebrachte Surinamers worden bij het altaar van de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam opgesteld. Enkele tientallen mensen uit de Surinaamse gemeenschap hebben gisteravond de vijftien mensen herdacht die op 8 december 1982 in Suriname werden vermoord. Ook anderen die om het leven kwamen in de strijd voor de democratie, werden herdacht. Dat gebeurde met een kranslegging bij het vorig jaar opgerichte gedenkteken bij de Mozes- en Aaronkerk in Amsterdam en een plechtige bijeenkomst in de kerk. Eerder op de avond werd een fakkeltocht gehouden naar het Surinaamse consulaat. Voor het eerst sinds elf jaar werden de deelnemers toegelaten op het Surinaamse grondgebied van het consulaat om hun doden te eren. FOTO ANP Den Haag (anp) - Het is nog slechts een kwestie van tijd voor het referendum in Ne derland ingang vindt. Die conclusie trekken PvdA en D66 uit de kamerdebatten over hervorming van het staatsbestel. Het CDA heeft geen principiële bezwaren meer tegen een volks raadpleging. Fractieleider Brinkman plaatst alleen nog vraagtekens bij de uitvoering van een dergelijke massale stem ming over politieke besluiten, bleek gisteravond in de Kamer. De voorstanders van een refe rendum -behalve PvdA en D66 ook GroenLinks- vormen nu nog een grote minderheid in het par lement. Als de christen-demo craten volgend jaar in de forma tie van een nieuwe regering hun laatste bedenkingen laten varen, is er een meerderheid. Brinkman maakte in het slotde bat over bestuurlijke vernieu wingen duidelijk dat hij precies op een rij wil hebben welke onderwerpen wel en welke niet in aanmerking komen voor een referendum. Wöltgens van de PvdA daagde hem uit om nog voor Kerstmis zo'n lijstje te ma ken, maar dat wimpelde de be oogd opvolger van premier Lub bers af. „Dat kan ik natuurlijk niet in een of twee weken. Bovendien zijn er ook ideologische bezwa ren," aldus Brinkman. Niettemin toonden D66-leider Van Mierlo en de fractievoorzitter van de PvdA zich optimistisch over Brinkmans 'grondhouding'. „Ik ben verrast door de ruimte die het CDA nu heeft gecreëerd. Ik ben daar blij mee. Ik elk geval zullen wij in de verkiezingscam pagne en ook in de formatiebe sprekingen een heel groot punt maken van het referendum," zei Van Mierlo. Een voorstel van PvdA en D66 om het kiesstelsel te veranderen maakt aanzienlijk minder kans. De twee partijen willen Neder land verdelen in districten, die elk tien tot vijftien kamerleden afvaardigen. De andere fracties zijn daar te gen. Zij verwachten dat de klei ne partijen uit de boot vallen. met 4,3 procent. Voor vakantie reizen met trein of touringcar moet eveneens meer worden be taald (respectievelijk 6,7 en 3,6 procent). Overigens loopt het allemaal niet zo soepel in de reisbranche. De Stichting Garantiefonds Reisgel den schat dat zo'n twintig reis organisaties in Nederland in fi nanciële problemen verkeren. Bovendien moet de reiswereld opboksen tegen de steeds fellere concurrentie. Den Haag (anp) - Sneeuwvakan- ties zijn het komend seizoen ge middeld 5,1 procent duurder dan vorig jaar. De prijzen stijgen het sterkst in januari, namelijk 6,7 procent. In de drukste maanden december en februari bedraagt de stijging gemiddeld 3,9 procent. Dit blijkt uit cijfers van het CBS, gebaseerd op de winter sportbrochures van de Neder landse reisorganisaties. De afgelopen vier jaar zijn de prijzen voor wintersportvakan ties steeds gestegen. Het prijsni veau is thans 25 procent hoger dan in het seizoen '89-'90. De belangrijkste zonbestemmin- gen worden goedkoper. De prij zen voor vliegreizen naar Spanje en Portugal dalen met gemid deld 7,5 procent. Het goedkoper worden van de munteenheid van die landen is hiervan de voor naamste oorzaak. Verder consta teert het CBS prijsdalingen op bestemmingen naar Noord-Afri- ka, Amerika en Azië. De prijzen zijn dezelfde als vier jaar gele den. Autoreizen worden in wintersei zoen duurder. Volgens bereke ningen van het CBS stijgen de prijzen van deze reizen, waarbij alleen de verblijfsaccommodatie wordt gehuurd, gemiddeld met 5,3 procent. België en Luxem burg worden 11 procent duur der, Duitsland 7,3 procent, Zwit serland met 6,1 en Oostenrijk A J J/ V5 Een collega zat gisteren naast me koortsachtig te werken. Niet dat hij groot nieuws op het spoor was, nee, hij was getroffen door die griepgolf. Hij is de zoveelste en iedere dag verbaas ik me erover dat er toch weer een krant gemaakt is. Voorlopig ben ik de dans ontsprongen, maar ik zal dat niet te hard roepen, want voor je het weet ben je toch slachtoffer. Nou wilt u misschien weten wat mijn medicijn is om de griep van het lijf te houden. Niets bijzonders, ik eet veel knoflook, fiets door weer en wind en ben van huis uit geen watje. Hoeveel mensen zouden er trouwens de griep aangrij pen om deze grauwe dagen te ontlopen? Dat zullen er best wat zijn, want het valt niet mee om op van die depressief makende dagen gewoon naar je werk te gaan. Ik geloof zelfs dat griep een psychisch verschijnsel is. Toen het onlangs keihard vroor, maar overdag de zon scheen, had niemand er last van. Met dit grauwe weer wel. Mensen die het zonnetje in huis zijn, hebben nooit griep. MERIJN Wallage: Meer vrouwen in kabinet Hilversum - In het volgende kabinet moeten aanzienlijk meer vrouwen zitting hebben dan nu het geval is. Dat heeft staatsse cretaris Wallage van Emancipatiezaken gisteren voor de Vara- radio gezegd. In het huidige kabinet zitten vijf vrouwelijke bewindslieden. Volgens Wallage moeten er daar volgend jaar zeker vier a vijf bijkomen. Hij vindt dat alle politieke partijen hun uiterste best moeten doen het aantal vrouwen in openbare functies op te voeren. Verdachte BBA-brand bekent Den Bosch - Een 38-jarige inwoner van Den Bosch heeft bekend dat hij op 5 november brand heeft gesticht in de remise van het openbaar-vervoersbedrijf BBA in die plaats. De man zit inmid dels in de cel. Door de brand werd de remise voor een belangrijk deel in de as gelegd. Alles bij elkaar gingen 43 bussen verloren. De schade wordt geraamd op tenminste 10 tot 15 miljoen gulden. Akkoord over premies ABP Den Haag - Het ministerie van Binnenlandse Zaken en de centrales van overheidspersoneel hebben gisteren een akkoord bereikt over de nieuwe premieheffing van het ABP. Dat akkoord is nodig omdat de wet die de nieuwe financiering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds regelt niet op 1 januari van kracht kan worden. Gemiddeld gaan de ABP-premies volgend jaar met 0,38 omhoog. Schippers winnen kort geding Rotterdam - Het Belgische chemiebedrijf Tessenderlo moet de 400.000 ton zout die het jaarlijks van Akzo betrekt, via de schippersbeurs blijven aanbieden. Dit heeft de president van de rechtbank in Rotterdam mr. Ter Kuile gisteren in kort geding beslist. De schippersvereniging Toerbeurt Noord-Zuid had Tes senderlo voor de rechter gedaagd, omdat het bedrijf het nog. twee jaar doorlopende contract wilde beëindigen. Gladheid veroorzaakt ongelukken Den Haag - De plaatselijk gladde wegen in grote delen van het land hebben gisteren het verkeer behoorlijk parten gespeeld. Er deden zich meer dan honderd aanrijdingen voor waarbij twee doden en een onbekend aantal gewonden vielen. De politie in Twente bijvoorbeeld registreerde 53 ongevallen, waarvan negen met gewonden. In Enschede waren er zoveel aanrijdingen dat er geen ambulances meer beschikbaar waren. Ook in onder meer Oost-Groningen, Friesland, Gelderland raakten voertuigen be trokken bij slippartijen en botsingen. Kamer eens met eigen bijdrage thuiszorg Den Haag - Een Kamermeerderheid van CDA en PvdA schaart zich achter het voorstel van staatssecretaris Simons (Volksge zondheid) om per 1 juli 1994 eigen bijdragen in te voeren voor de thuiszorg. Simons denkt aan een eigen bijdrage van 11,50 gulden per uur. Maar die bijdrage wordt wel afhankelijk van het inkomen. De contributie voor het kruiswerk verdwijnt in de plannen van Simons per 1 juli, maar CDA'er Lansink wil de contributie handhaven en uitbreiden tot de gezinszorg. Daar naast wil Lansink een hogere bijdrage voor de huishoudelijke hulp. Hij komt nog met een uitgewerkt voorstel. PvdA en D66 willen een regeling, die voorkomt dat mensen die veel eigen bijdragen moeten betalen dat niet kunnen opbrengen. Simons antwoordt de Kamer vandaag. Brinkhorst eerste op Eurolijst D66 Den Haag - EG-topambtenaar Laurens-Jan Brinkhorst staat eerste op de concept-kandidatenlijst van D66 voor het Europees Parlement. Brinkhorst krijgt hiermee zijn zin, want toen hij zich enkele maanden geleden kandidaat stelde voor de D66-Eurolijst verklaarde hij uit te zijn op het lijsttrekkerschap. De kandida- tencommissie passeert hiermee Jan-Willem Bertens, de huidige D66-Europarlementariër. Bertens was gisteravond niet bereik baar voor commentaar. Na het bekend worden van de kandida tuur van Brinkhorst verklaarde Bertens dat de beide kemphanen afgesproken hadden elke uitslag te accepteren. (ADVERTENTIES) HEERLIJK 't Is een kei van een steengrill.Tefal noemt hem Pierrade. Heerlijk! Om extra gezond vlees of vis op te grillen. Helemaal naar eigen keuze. Een leuke manier om de avond door te brengen! De steen blijft konstant op de juiste temperatuur en is gemakkelijk schoon te maken. Bel voor meer informatie Tefal Nederland B.V., 08385 - 19058. - JE DENKT OOK AAM AL-LES Uw gevoel voor stijl vindt u te rug in ons I.D., het Individuele Design van een speciaal voor i u ontworpen SieMatic keuken. Daarbij biedt SieMatic keus uit 42 keukenseries in 18 prijs- 20,21 en 23 december is IK.EA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUlVEN/ARNKEM'|lNDHOVEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT Kom even langs en haal het QipMotio l/Qi ikonirlooönhrvsl/ g, uigivicuig rvcuixci iiucccl lUUtJft. t Liefst een SieMatic. Toonaangevend in de regio bad-& keukendesign Esdoornlaan 22,4902 TP Oosterhout, tel. 01620 - 5 49 78 - fax. 01620 - 3 33 96

de Stem | 1993 | | pagina 3