Coalil 'Moslims moeten waakzaam zijn' Bredase blij met onderzoek Consumentenbond naar medische dossiers J. Bernlef k -DE STEM- Bekend landbouwkundige prof. De Wit overleden CDA en PvdA DE STEM Vierdaagse .DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM UIT HET HART VAN AFRIKA Cuba-connectie Nieuwe IRN-voorzitter Atès wil fundamentalisme buiten moskee zien te houden DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 Cuba's relaties met Afrika hebben hun eigen kleur. Cubaanse vrijwilligers die op dit continent helpen en vech ten, delen met Afrikanen een paar van de beste menselijke eigenschappen: ze zijn warm en gastvrij. Ze nemen de tijd voor elkaar, eerder dan voor het werk of voor abstracte idealen. In de Afrikaanse cul tuur voelen ze zich als vis in het water. Cubanen en Afrika. Dan denken we direct aan de grootschalige militaire avon turen van Fidel Castro tijdens de Etiopische en Angolese oorlogen in de jaren zeventig en tachtig, ondernemingen die achteraf beelden oproe pen van futiele verspilling. Nog steeds heeft Cuba con necties met Afrika. Bijvoor beeld met de verzetsbeweging SPLA die in het zuiden van Sudan vecht voor 'het nieuwe Sudan.' Het gaat om een ge heim project dat in 1988 is gestart en nog steeds door gaat. Geheim als het is, weten wij er natuurlijk niet veel van. Maar de kern ervan is, dat er honderden kinderen, allemaal jongens tussen de 10 en 12 jaar vanuit zuid-Sudan naar Cuba worden overgebracht, deels per vliegtuig, deels per boot. In de heilstaat van Fidel krij gen ze 'onderwijs.' Pas kwam ik één van die kinderen tegen, een joch van een jaar of der tien. Hij was na drie jaar Cu ba teruggekeerd. Ik denk niet dat hij verondersteld werd er over te praten. Ik zie er nogal getaand uit. Misschien dacht hij, dat ik ook Cubaan was. In ieder ge val zei hij bij wijze van be groeting 'lang leve Fidel' te gen me. Meer Spaans leek hij niet bij machte. Ook Engels had hij niet geleerd. Na zijn terugkomst had hij zijn ouders nog niet terugge vonden en hij-leeft nu bij de SPLA-soldaten. De bevrij dingsbeweging wil graag het traditionele, tribale denken, dat veel Afrikanen en ook Zuidsudanezen nog in zijn greep heeft, uitroeien. Bij ons vechten Zeeuwen en Brabanders al lang niet meer met elkaar. In Afrika is dat Door Veldman anders. Het stammendenken leidt tot veel conflicten en bloedvergieten. Een manier om dat stambe- wustzijn te vervagen is de kin deren bij de ouders weghalen en hen als het ware van staatswege op te voeden. Het totalitair denken van de SPLA en van Castro's Cuba vinden elkaar hier. Een ander motief zou kunnen zijn dat de SPLA, die een oorlog op leven en dood voert met de regering in Khartoum en zich wel bewust is van het feit dat die lang kan duren, nu al wil werken aan de soldaten van de komende generatie. Wat is effectiever dan ze nu al wegnemen bij de ouders en te laten opgroeien in een militair milieu? Opmerkelijk genoeg is het be leid van de regering in Khar toum ten aanzien van de jeugd niet echt verschillend. Ook daar vinden ze dat zwar te kinderen uit niet-islami- tisch milieus moeten worden weggenomen. Daarom staan ze toe dat ben des van veelal Arabische komaf kinderen uit het zuiden roven en als slaafjes verkopen aan families in het noorden van het land. Als kind opgroeien in deze streken van Afrika is anno 1993 een hachelijke onderne ming. Veldman is de schuilnaam van enkele Nederlandse priesters en hulpverleners, die werken in het grensgebied van Sudan, Uganda en Kenya. De Wit gold wereldwijd als mis schien wel de grootste deskundi ge in de puur wetenschappelijke benadering van de landbouw. Hij ontving daarvoor in 1984 de Wolfprijs in Jeruzalem'. Deze be langrijkste internationale prijs op het gebied van landbouw wordt wel de Nobelprijs voor landbouwkundigen genoemd. Hij stond bekend om zijn zeer eigen ideeën. Zo was hij er op tegen dat de landbouw in de Europese Unie te veel aan de vrije markt zou worden overge laten. Hij voorzag dat dan in bijna eenderde van de EU-lan- den de landbouw zou verdwijnen en vond dat in landschappelijk, sociaal en_ milieukundig opzicht onacceptabel. Ook verzette hij zich tegen de gedachte van de Club van Rome dat de aarde overbevolkt zou zijn. Hij was buitengewoon hoogle raar Theoretische Teeltkunde aan de landbouwuniversiteit (1968-1989), lid van Provinciale Staten van Gelderland (1968-1974) en lid van de Weten schappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR). Verder had hij vele wetenschap pelijke publikaties op zijn naam staan. Hij was onder meer ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, buitenlands lid van de National Academy of Science in de VS en erelid van de British Ecological Society. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850)' Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. sv IneoiE-jiq sb list Jïu .nabaidnBB nov, c raoaiaqqiiwa j Den Haag (anp) - De beroemde landbouwkundige prof. dr. ir. C. T. de Wit is woensdag op 69-jarige leeftijd overleden. Dit heeft een woordvoerder varf'de Landbouwuniversiteit Wage- ningen bekendgemaakt. Steeds meer Nederlan ders hebben vragen of klachten over beveili ging en inzage van hun persoonlijke medische dossiers. Zeker in een tijd van veranderend denken over wao en ziektever zuim. Voor de Consumenten bond is dat aanleiding om te starten met een onderzoek naar de gang van zaken. Voor de Bredase José van der Veen komt zo'n onderzoek als geroepen. Zij zegt dat haar dossier van de ene op de andere dag onder verdachte om standigheden verdween en wil daar met zoveel mogelijk mensen over praten. Al was het maar om te waarschuwen. Van onze verslaggever Rosé Lokhoff „MET DE TOTALE stilte in het vooruitzicht en de realisatie nu nog te kunnen communiceren, wil ik mezelf laten horen. In de hoop verstaan te worden." De veertigjarige José van der Veen weet dat ze doof wordt. Haar gehoor gaat met sprongen ach teruit en ze draagt dan ook in beide oren krachtige gehoorap paraten. Die kan ze echter steeds vaker niet verdragen om dat haar gehoorgangen regel matig zijn ontstoken. Die ontstekingen wijt ze zelf aan het jarenlange gebruik van het medicijn Kenacort-A40. Dat zou haar immuun hebben ge maakt en vandaar steeds weer die ontstekingen. Een opmer king van de verpleegster die haar het middel via injecties toediende, zette José van der Veen aan het denken. „Ze noemde het een paardemid- del en vond dat ik te vaak werd ingespoten. Er zouden ook fou ten mee zijn gemaakt. Ik had meteen het gevoel dat er iets mis was en raakte het vertrou wen in mijn KNO-arts, L. Ver- heij in het Pasteurziekenhuis in Oosterhout, kwijt en wilde wel eens een second opinion" ver telt ze. Ze komt terecht bij kno-arts E. Jansen in het Ignatiuszieken- huis in Breda en op dat moment zou haar medisch dossier voor hem beschikbaar moeten zijn. Dat is echter verdwenen en tot nu toe niet meer opgespoord. „En dat vind ik nu zo vreemd. Ik had het nog niet zo lang geleden zelf nog gezien en nu was het van de ene op de andere dag kwijt. Je snapt natuurlijk wel dat ik toen helemaal argwa nend werd. Ik kreeg steeds meet het gevoel dat er iets mis is geweest met die Kenacort." De Bredase wendt zich tot ad vocaat P. Dingemans, die het Pasteurziekenhuis dringend verzoekt om het betreffende 'Het is helaas een feit dat de medische gegevens niet in het archief aanwezig blijken te zijn' foto archief de stem zaak ging wel verloren, maatj is veel jurisprudentie over J het is nog onderwerp in tal vjl zaken," aldus Dingemans. Hij begon destijds als advocaJ nadat hij enige tijd als fysiothsl rapeut in een ziekenhuis in Bail celona had gewerkt. „Daar wJ het heel normaal dat de patfcl ten bij de administratie huil dossier ophaalden en het ij bezoek aan de arts weer teruïl brachten. Het was gewoon hul dossier. Ik was dan ook zeel vebaasd toen bleek dat dat hiel in Nederland heel anders wasl Nu is dat gelukkig heel anders! en heeft de patiënt recht opl inzage, maar ik ben er trots oil dat ik aan de wieg heb gestaatl van de versnelde proceduie| rond dossiers." 'Het is praten riüv ?.v. iMióJ •i.MÜwo.'v/ tegen dovemansoren' Mr. P. Dingemans...merkwaardig... foto de stem/johan van gurp dossier. Het antwoord: „Er be staat uiteraard geen enkele be lemmering patiënte in bezit te stellen van haar dossier. Het is helaas een feit dat de medische gegevens niet in het archief aanwezig blijken te zijn." Met de verontschuldigingen aan me vrouw Van der Veen. Voor Dingemans, die het 'zon der meer merkwaardig' noemt, houdt het daarmee op en José van der Veen wendt zich tot de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid Noord- Brabant, mr. H. Plokker. Zijn antwoord: „U verwijt de KNO-arts L. Verheij dat door zijn toedoen uw medisch dossier is weggemoffeld of vernietigd. Daartegenover staat de verkla ring van dokter Verheij dat hiervan abosluut geen sprake is en dat er ook geen enkel motief voor malversieve handelingen is. Ook bij de directie van het Pasteurziekenhuis zijn geen fei ten bekend die wijzen op enige moedwilligheid. Na lang zoeken heeft men moeten bekennen dat uw status onvindbaar bleek." Onbevredigend En de inspecteur gaat verder: „Ingaande op het onderdeel van uw klacht over te lange behan deling met Kenacort-A40, stelt dokter Verheij dat hij bij u nooit enig (negatief) neveneffect heeft geconstateerd. Hij ver klaart u dit middel te hebben gegeven ter bestrijding van ver- erging van gehoorverlies; nooit ter bestrijding van infecties. Concluderend moet ik vaststel len dat ik geen redenen heb om te twijfelen aan de oprechte bedoelingen van dokter Verheij. Het onvindbaar blijven van uw medisch dossier zal, hoe onbe vredigend ook, geaccepteerd moeten worden. Met deze con stateringen beschouw ik mijn bemoeienis met deze klachtzaak als geëindigd." José van der Veen is er nog niet moedeloos van geworden, eer der strijdlustig. Vandaar dat ze zo blij is met het onderzoek van de Consumentenbond. Mr. Din gemans, die zich weliswaar niet meer met 'de zaak Van der Veen' bemoeit, is als expert op medisch gebied en letselschade ook zeer geïnteresseerd. Recht „Al in 1976/77 voerde ik pro cessen van die aard. Toen ging het om het eigendomsrecht van röntgenfoto's. Ik was een van de eerste advocaten in Nederland die zover is gegaan. Tot aan het Gerechtshof in Den Haag. Die Pijnlijk D. Scholten, medisch directeur| van het Pasteurziekenhuis, er-| kent dat er wel eens een dos kwijt raakt. „Maar dat moetl zeer uitzonderlijk zijn. In het| geval van mevrouw Van Veen is het extra pijnlijk. Zijl suggereert nu dat er iets moest I worden weggemoffeld, maarl ons is geen enkel feit bekend I waarom dat zou zijn gebeurd Het kwijtraken van haar status I komt wel bijzonder ongelukkig I uit. Je kunt je dan als zieken-1 huis niet meer verweren. In zo u I geval kan de patiënt het gevoel I krijgen dat ze met een kluitje in het riet wordt gestuurd, dat 1 ik me wel voorstellen," zegt Scholten. Wat betreft de bedenkingen die I José van der Veen heeft over he; medicijn Kenacort, stelt de di-1 recteur dat het inderdaad bij werkingen kan hebben. „Je moet het dan ook niet eindeloos blijven voorschrijven. Het bleek destijds het enige middel te zijn waar de patiënte tijdelijk bij gebaat was. Maar echt omstre-1 den is het niet. Het wordt nog steeds gebruikt." Lot Om José van der Veen tegemoet te komen, heeft de directie van het Pasteurziekenhuis aan dok ter Verheij gevraagd via andere kanalen, zoals huisarts en ande re ziekenhuizen, gegevens terug te halen, maar dat kan Verheij niet, omdat hij geen behande lend arts meer is. Dat kan wel via een machtiging van de pa- tiënt, maar daarvan ziet de di rectie de noodzaak niet in. „Als er ooit een zaak van mocht komen, dan zal onze juridisch adviseur wel in die richting denken, maar zover zal het niet komen," verwacht Scholten. José van der Veen wacht nu het onderzoek van de Consumen tenbond af. Maar voorlopig blijft ze teleurgesteld over de gang van zaken. „De tol van het leven en het lot te aanvaarden zoals het je wordt toegeworpen, is redelijkerwijs te accepteren. De ervaring leert me nu dat je echt praat tegen dovemansoren die nog slechter horen en/of verstaan als zovelen als ik met die handicap. Jammer toch dat optimale organen de kans niet krijgen van het baasje om echt goed te verstaan." Van onze verslaggever Den Haag - De auteur J. Bernlef krijgt de P.C. Hooft- prijs 1993 voor poëzie. Dat heeft de Stichting P.C. Hooft-prijs voor Letterkunde gisteren in Den Haag bekendge maakt. De prijs bestaat uit een bedrag van 75.000 gulden, een oorkonde en een bronzen replica van een beeld van P.C. Hooft. In de Stichting zitten vertegen woordigers van de Vereniging van Letterkundigen, de PEN- club en de Maatschappij der Ne- Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA en PvdA bl het kabinet steunen. Beide standpunt een oorlog met de massaal bezochte mestdemo Den Bosch gedreigd dat er fracties het mestakkoord niet; De beide landbouwwoordvoer- ders Van Noord (CDA) en Huijs (PvdA) hebben gisteravond de ministers Alders (Milieu) en Bukman Landbouw) in een mon deling onderhoud het standpunt van hun fracties meegedeeld. CDA en PvdA zullen in het over leg dat maandag met het kabinet over het mestbeleid wordt ge voerd niet aandringen op wijzi gingen. Wel zullen zij helderheid vragen over de zogeheten verliesnorm. Deze norm bepaalt dat er niet meer mest mag worden uitgere den dan het gewas kan opnemen. De fracties vinden dat er naar de verliesnorm een studie verricht moet worden voordat precies kan worden vastgesteld hoeveel mest er mag worden uitgereden. „We zullen nadrukkelijk vragen of de uitkomst van dat onder zoek bepalend is," aldus Van Noord. Van Noord meent dat met dit verzoek van de beide regerings fracties de dreiging van een oor log met de boeren ook van tafel zal zijn. Volgens Van Noord zijn die dreigementen op verkeerde veronderstellingen gebaseerd. Volgens de CDA-landbouwspe- cialist zijn de boeren er ten on rechte van uit gegaan dat in het mestakkoord van het kabinet de verliesnorm al was vastgesteld. „Als wij hierover het kabinet helderheid vragen zal een groot stuk van de kritiek weggenomen zijn. Ik ben er dan van overtuigd dat de dreiging van een oorlog Van onze verslaggever Breda - „Een toenemende in vloed van fanatieke moslim fundamentalisten in ons land? Geen sprake van!zegt de Leidse islamoloog dr. P. van Koningsveld heel beslist. Mohammed Sidali, consulent voor islamitische zaken bij het Centrum Buitenlanders West- Brabant, kan alleen maar glim lachend vaststellen dat hij ze in zijn werkgebied nergens tegen komt. Maar ook elders in het land, waar hij toch geregeld komt, merkt hij er niks van. Toch houdt de nieuwe voorzitter van de Islamitische Raad Neder land (IRN), E. Atès, staande dat ook in ons land het fundamenta lisme groeit. Hij blijft er ook bij dat sommige moslimlanden pro beren invloed in Nederland te winnen. Beide zaken hangen vol gens hem overigens niet direct met elkaar samen. Zijn bood schap als nieuwe IRN-voorzitter is waakzaamzaamheid. „Wij moeten waakzaam zijn. De toe name van racisme en discrimina tie maakt onze mensen wat on zeker." Angst en onzekerheid zijn nu eenmaal wegbereiders van fun damentalisme en daartegen wil Atès 'onze groep' beschermen. Met 'onze groep' bedoelt hij dan concreet de Turkse moskeeën die zijn aangesloten bij de Turks-Is lamitische Culturele Federatie (TICF), de grootste Turkse mos kee-vereniging waarvan hij ook voorzitter is. De bestuurswisse ling bij de Islamitsche Raad Ne derland afgelopen week had ove rigens meer weg van een coup. De zittende voorzitter Qörüz en vice-voorzitter A. Karagül werden achter hun rug om aan de dijk gezet. Interne woelingen en machts strijd hebben de vorig jaar opge richte IRN van het begin af aan parten gespeeld. Daaraan is ook de Islamitische Omroep Stich ting ten gronde gegaan. De IRN werd in het leven geroepen door drie moslimorganisaties die pre tendeerden de grote meerderheid van de moslims in Nederland (80 procent) te vertegenwoordigen. Die organisaties waren Turkse Islamitische Stichting Nederland (ISN), de Unie van Marokkaanse Moslimorgansaties in Nederland (UMMON) en de Surinaamse stichting World Islamic Mission (WIM). De nieuwe raad wilde de ene nationale belangenbehartiger voor alle moslims zijn, met name tegenover de rijksoverheid. Maar vele andere moslimorganisaties pikten dat niet. De nieuwe raad was helemaal niet representatief. Maar bovendien hadden nogal wat organisaties geen lid van de IRN willen worden vanwege haar ondemocratische inrich ting. De macht van het getal had de bestuurlijke opzet bepaald, zodat de Turkse moslims statu tair de dienst uitmaakten. Bin nen een half jaar richtten die andere moslimorganisaties als tegenhanger de Nederlandse Moslimraad (NMR) op. Binnen de IRN zelf wilde het echter tussen de drie partners ook niet vlotten. Er ontstond beweging in de ver houdingen, nadat de regering de zendmachtiging aan de Islamiti sche Omroep Stichting introk en overdroeg aan de Nederlandse Moslimraad. De IRN haalde de Turks-Islamitische Culturele Fe deratie (TICF) met haar voorzit ter E. Atès binnen. Atès was in een heel vroeg stadium betrok ken geweest bij de oprichting van de IRN-raad. Hij heeft met een het roer van de IRN overge nomen. Hij wil dat IRN en NMR samenwerken. Bij zijn aantreden sprak Atès in een interview in een landelijk ochtendblad onder meer van een aanzienlijk toegenomen invloed van fundamentalisten in Neder land en van pogingen van som mige islamitische landen om door middel van allerlei kleine organisaties in de Nederlandse moslimgemeenschap voet aan de grond te krijgen. Daarbij zouden ze, inspelend op angstgevoelens, moslims met geld en morele steun een gevoel van eigenwaar de willen geven. Islamoloog Van Koningsveld en islamitisch consulent Sidali we ten niet op welke feiten Atès zich baseert. Van Koningsveld neemt eerder een andere ontwik keling waar: uiteenlopende mos limorganisaties richten zich meer en meer op de Nederlandse samenleving. Consulent Sidali sluit niet uit dat Atès' uitspra ken bedoeld zijn om de aandacht af te leiden van de interne ver wikkelingen. Atès zwakt desgevraagd zijn uit- De moskee in Breda. latingen over toenemend funda mentalisme in Nederland af. „Er is geen sprake van een fenome nale of dramatische groei. Maar wel van groei." Hij kan het niet concreet maken. Zoals hij ook geen man en paard wil noemen wat betreft buitenlandse pogin gen om via kleine organisaties voet aan de grond te krijgen in ons land. De lieden die daarmee bezig zijn, hoeven niet te weten dat 'wij ze in de gaten hebben', is zijn argument. Uiteindelijk noemt hij alleen een groep in Keulen die wordt gefinancierd door Iran en die hier terrein probeert te winnen. foto de stem/dick de boer De nieuwe voorzitter van de Is lamitische Raad Nederland blijkt met zijn uitlatingen echter vooral preventie te beogen. Voorkomen moet worden dat moskeeverenigingen inderdaad geïnfiltreerd worden. Want een maal binnen, zijn ze er heel lastig weer uit te werken, is Altès zijn overtuiging. De mos limgemeenschap moet haar ener gie niet aan zulke zaken hoeven te besteden. Die moet gestoken worden in de opbouw van de moslimgemeenschap zelf die daarvoor gebaat is bij vrede en rust. Vandaar zijn boodschap tot waakzaamheid. HET IDEE duikt plots weer o| wondermiddel voor alle kwalen, heid. Geïmporteerd uit Frankrijk en Dt machteloos tegenover de opr onder grote politieke druk om i zingen liggen in het verschiet, d Duitsland zou de vierdaagse d waar vele duizenden banen op c Daardoor leeft ook in Nederlanc se opeens weer. Het is echter ze wenselijk middel is. Méér werl niet op. Hooguit een herverde onder de uitdrukkelijke voorwae plaatsen daadwerkelijk worden De filosofie van de vierdaagse papieren aanpak. Op papier industrie, die op tachtig proc ronde gebruiken om te saneren, hun extra vrije werkdag zelf te procent loon in te leveren, moei De regeling is dirigistisch. Wie pech gehad. Instructies van de Het is een benadering die ervar elkaar en dus gelijkelijk kan stamt uit de jaren vijftig, toen a een grote mate van eenvorm moeder zat thuis en de kinderer inkomen per huishouden was d Nu zijn er huishoudens met t geld, tekort aan vrije tijd) ti inkomen (net genoeg geld, gee - om eens een andere groep 1 die met een hoge te betalen de eindjes niet aan elkaar kur huishoudens). Of noem begir peperdure woningmarkt een basis van hun twee volledige in Bij een collectieve vierdaags binnen de vakbeweging al d ontkenning van de maatschapt sen verschillende posities heb ten. De vakbeweging zou daar een jaren tachtig stootte de Indus tegen de wil van de leden ir bereiken. De directie sloot ee raad en de bond is er voor ee komen. De vakbeweging heeft net deeltijdwerk op vrijwillige bc bovendien in de Stichting var werking voor die campagne, eveneens risico's voor sanerin de markt. Het zou een slechte zaak zijn a de noodsprong van de Fra vakbonden op verkeerde ideeë t

de Stem | 1993 | | pagina 2