A lasions DE STEM 'Tol Scheldetunnel veel hoger' ueiinilt c c Jachtvliegtuigen boven Zeeland en West-Brabant door navigatiefont Tableau van fruit op veiling Kapelle Rioleringsplan Terneuzen geen punt, financiering ervan wel Berekeningen voor WOV kloppen niet volgens Hulster ingenieur Van Eeden Protest tegen opening van nieuwe BBC-dancing Anderhalve ton voor ontwikkelingssamenwerking Kerstdienst geestelijk gehandicapten op herhaling in Biervliet Havenschap Vlissingen is tevreden over eerste drie kwartalen van 1993 Strijd tegen windmolens Vogelwaarde gaat verder RLAAGD en de mooiste üidsjurkenH BRUIDSMODE Disco tussen Beveren en Melsele Speelgoed voor Joegoslavië Deel van fracties gaat nog niet akkoord Reorganisatie laboratorium waterschappen Nep-rekeningen uit Panama voor Zeeuwse bedrijven 1150-17751 blauw metallic, 14.500.- {000 km, schuif- 12.500.- 11.250.- Igrafiet metallic, 7.500.- Ur wit, z.w. glas, stuurbekrachti- 17.500.- km, trekhaak, 17.500.- letallic, 5-deurs, (istlampen, deel- 26.500.- 7.500.- fi, zilver metallic, 7.750.- km, zilver metal- 8.500.- 7.900.- |0 km, rood me- l bedienbare zij- ƒ31.850.- pc, rood, zonne- 13.500.- dak, zonwerend 16.500.- 4.500.- ftallic, elek. bed. 29.000.- 16.500.- uitv. met koffer- 22.500.- 8.750.- km, kleur zilver lel. meegespoten ƒ11.500.- pd, kofferspoiler, 13.950.- kleur wit, ƒ19.250.- ■blauw, trekhaak, 7.750.- 20.500.- 17.750.- 19.500.- Itallic JG 8.500.- |rs. 22.500.- |8.000 km, 12.500.- 6.500.- km, blauw me- ƒ11.800.- i Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda 076-228173 24 jan. bruidsmodeshow in 't Turfschip Breda Zeeland DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 DEEL 1 Van onze verslaggever Terneuzen - De militaire jachtvlieg tuigen die afgelopen dinsdagmiddag voor geluidsoverlast boven Zeeland en West-Brabant zorgden, zijn daar terechtgekomen door een navigatie- fout. Dat is gebleken na een onderzoek dat na tal van klachten is ingesteld door de vliegbasis Woensdrecht. Acht Nederlandse en Duitse jachtvlieg tuigen die waren vertrokken vanuit de vliegbasis Leeuwarden, waren uit koers geraakt tijdens een internationale luchtverdedigingsoefening die nog tot 10 december duurt. De vliegtuigen vlogen tijdens de oefe ning laag boven de bebouwde kom en het industriegebied van Bergen op Zoom. Ze kwamen eveneens terecht boven Zeeland. Zo klaagden ook bij de politie in Axel, Terneuzen, op Tholen en bij de meldkamer in Middelburg men sen over de enorme herrie die de vlieg tuigen veroorzaakten. De oefening in Navo-verband moest eigenlijk plaatsvinden boven de Noord zee. Maar in verband met het slechte weer op zee kregen de piloten opdracht uit te wijken naar het vaste land. Zo doende kwamen de jachtvliegtuigen te recht boven Zuid-West Nederland. De luchtmacht heeft maatregelen ge troffen om herhaling van de fout te voorkomen. Oefenvluchten zijn welis waar nodig om de Koninklijke Lucht macht in training te houden, ze mogen echter niet meer hinder veroorzaken dan strikt noodzakelijk is. Een 175 vierkante meter groot tableau van fruit beeldt op de kerstveiling in Kapelle de nieuwe klok-verbinding tussen Belgische en Nederlandse veilingen uit. Het tableau is een van de attracties die ter gelegenheid van de start van het televeilen tussen de Coöperatieve veiling Holland-Zeeland, met vestigingen in Barendrecht en Kupelle, en veilingen in het Belgische Wetteren en Roeselare. Vanmiddag om 12.00 uur zal het televeilen in de praktijk worden gebracht. FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze verslaggever Beveren - Omwonenden zijn in protest gekomen tegen de wederopbouw van de twee jaar geleden uitgebrande dancing BBC aan de Grote Baan tussen Beveren en Melsele. De discotheek werd destijds druk bezocht door mensen uit Zeeuws-Vlaanderen. De eigenaar heeft plannen om er geheel nieuwe dancing neer te zetten, maar stuit nu op verzet van de omwonenden. Die vrezen, na de weldadige rust van de laatste jaren, opnieuw een hoop overlast van lieden die zich in het uitgaansleven storten. woners zijn bang voor taferelen zoals die zich rond een aantal Van onze verslaggever Lamswaarde - De leer lingen van de basisschool de Oostvogel in Lamswaarde hebben zo'n anderhalve kubieke me ter speelgoed bijeen ge bracht voor leeftijdsge noten in het voormalige Joegoslavië. De spulletjes werden giste ren opgehaald door een le gertruck van de Kort-Heili- gers kazerne in Bergen op Zoom. Vandaaruit is het initiatief genomen voor een speelgoedactie voor Joego slavië. De actie wordt gecoördi neerd door Albert Joossen, oud-inwoner van Lamswaarde. Via hem zijn de militairen bij de Oostvo gel terecht gekomen. Als dank voor de deelname aan de actie kreeg de school gis teren een wapenschild van de kazerne. Belgische mega-dancings afspe len. Eigenaar W. Vermeulen, die nog een vijftal andere discotheken in de regio exploiteert, zegt echter helemaal niet de bedoeling te hebben er een mega-dancing van de maken. Volgens hem richt de nieuwe BBC zich vooral op het publiek tussen de 25 en 35. jaar. Het is de bedoeling dat de'BBC met Pasen de deuren opnieuw opent. De gemeente Beveren zit inmid dels in een lastig parket. Er is al een bouwvergunning afgegeven voor het nieuwe danspaleis. Maar met de eveneens noodza kelijke exploitatievergunning wil het gemeentebestuur, nu de buurt in opstand is gekomen, nog niet over de brug komen. Beveren riskeert daarmee een fikse eis om schadevergoeding. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen voert met ingang van 1 januari 1995 een rioolhef fing in om de aanleg en het beheer van de riolering uit te kunnen voeren zoals vastge legd in de Wet Milieubeheer. Wat de hoogte van deze belasting zal zijn is nog niet duidelijk. Dat wordt nog nader onderzocht. Een meerderheid van de raadscommissie Finan ciën had gisteravond niet zoveel moeite met de vaststelling van het gemeentelijk rioleringsplan en de daaraan vastgekoppelde rioolbelasting. Maar met name PvdA, WD, GPV/RPF en SGP gaan nog niet akkoord met de wijze van finan ciering. Rekenvoorbeeld In het rioleringsplan zit immers een rekenvoor beeld van het gewenste gemiddelde tarief. In 1995 75 gulden per aansluiting tot 272 gulden in het jaar 2003. Bovengenoemde fracties wilden zich niet vastpinnen op dat bedrag en stelden voor de wijze van financiering volgend jaar juni te bespreken waneer de jaarlijkse financiële kadernota op het programma staat. „Want dan pas hebben we goed in beeld wat allemaal op ons af komt. In juni hebben we nog tijd genoeg om in '95 tot invoering over te gaan", zei F. Hamelink (GPV/RPF). C. de Mol-Marcusse (CDA) dacht er geheel anders over. „Er ligt een duidelijk plan op tafel. Goede riolering is een belangrijke zaak. En ook voor de duidelijkheid naar de burgers toe kun je nu best een beslissing nemen over de rioolhef- ffing. Hoef je geen half jaar voor te wachten." Hamelink vindt nu een belissing nemen over invoering van een nieuwe belasting te ver gaan. „Eerst moet worden geprobeerd binnen de be staande begroting een besparing te vinden voor dat je naar de burger gaat". Geen uitzondering Volgens wethouder P. Hamelinck is het vinden van die besparing praktisch een onmogelijke zaak. De gemeente krijgt immers volgend jaar weer met een enorme korting op de uitkering uit het gemeentefonds te maken. „Kijk, raadsbreed wordt akkoord gegaan met het rioleringsplan. Maar dan ook de gevolgen dragen. Honderdne gentig van de tweehonderd gemeenten in Neder land boven de twintigduizend inwoners hebben al een rioolheffing. Terneuzen vormt dus heus geen uitzondering. We hebben ook geen alterna tief." Onredelijk S. de Footer (PvdA) maakte nog eens duidelijk niet tegen de rioolheffing te zijn, het gaat hem juist over de wijze van financiering. De PvdA vindt het onredelijk dat bijvoorbeeld een be woonster van een bejaardenflat evenveel moet betalen als een eigenaar van een riante bunga low. De fractie wil dus een vervuilings-afhanke- lijk tarief. J. van Mil (D66) vindt dat een goed idee, mits realiseerbaar. Hamelinck keek vertwijfeld. Voor alle duidelijk heid wees hij op een passage uit het voorstel. „Er is nog geen enkel definitief tarief genoemd. Daar komen nog voorstellen over. Uitgaven Zeeuwse gemeenten geïnventariseerd door COS Van onze verslaggever Goes - Meer dan de helft van de dertig Zeeuwse gemeenten besteedt geld aan ontwikkelingssamenwerking. Zestien gemeenten trekken gezamenlijk ruim 154.000 gulden daarvoor uit. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking (COS) Zee land, dat een rondje langs alle gemeen ten heeft gemaakt. nog geen centen aan uitgegeven. In Zeeuws-Vlaanderen hebben Aardenburg en Oostburg ontwikkelingssamenwerking op de begroting staan. Het gaat dan om respec tievelijk 2.000 en 10.500 gulden, omgerekend 55 en 59 cent per inwoner. Naar verhouding geeft Brouwershaven het meeste geld uit aan dit doel, 6.800 gulden, 181 cent per inwoner. Middelburg, Zierikzee, Valkenisse en Veere zitten met om en nabij de gulden per inwoner ook ver boven het gemiddelde. Andere gemeenten die voor ont- Dertien gemeenten zeggen niet van plan te wikkelingssamenwerking een bedrag be- zijn eigen geld in ontwikkelingssamenwer- schikbaar hebben zijn Borsele, Bruinisse, king te steken. Terneuzen staat hier niet Duiveland, Goes, Kapelle, Reimerswaal, afwijzend tegenover, maar heeft er concreet Tholen, Vlissingen en Wissenkerke. Het COS Zeeland heeft in 1990 ook al eens de gemeentelijke inspanningen op het gebied van ontwikkelingssamenwerking op een rij tje gezet. Toen waren twaalf gemeenten actief, waaronder de gemeente Sluis. Die gemeente heeft afgehaakt, maar voor Sluis zijn zes andere in de plaats gekomen. COS Zeeland spreekt over 'een positieve ontwikkeling in een periode dat de geluiden over een afnemend draagvlak in de Neder landse samenleving voor ontwikkelingssa menwerking en een verminderde solidariteit met de armen sterker klinken'. „Deze con clusies lijken voorbarig en worden, niet alleen door de feiten uit deze inventarisatie, gelogenstraft", aldus het COS Zeeland. Biervliet - Vorig jaar wisten ze de weg al heel goed te vinden, dit jaar leidt de weg opnieuw naar de rooms- katholieke kerk in Biervliet. Wegens succes geprolon geerd: de speciale kerstdienst voor geestelijk gehandicap ten uit Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het gebruik van de tunnel onder de Westerschelde, mocht die er ooit komen, gaat de au tomobilist goud geld kos ten. In plaats van een tien tje per rit, waar de provin cie mee schermt, gaat een overtocht minimaal 30 gulden en maximaal 56 gulden kosten. Vrachtwa genchauffeurs mogen die bedragen verdubbelen. Het gevolg zal zijn dat slechts weinigen van de tunnel gebruik zullen maken, dat de prognoses niet uitkomen, en dat de zaak op een miljoenenstrop zal uit draaien. Dat voorspelt de Hulster inge nieur Van Eeden, die een serie nieuwe berekeningen heeft ge maakt naar de kosten rond de Scheldetunnel, met de investe ringsbedragen zoals die er nu liggen. Woordvoerders van de provincie houden vast aan hun eigen berekeningen van een tien tje per rit, 'maar dan is wel gerekend met subsidies die we nu nog niet hebben en een veel lagere investering dan het be drag dat nu op tafel ligt, we hebben het wel eens uitgerekend met een toltarief van vijftien gulden en dat kon ook'. Van Eeden is eerder bekend ge raakt door de eenmanskruistocht die de man al jaren voert voor een brugtunnel bij Kruiningen. Hij heeft er zelfs een boek over geschreven. Het is een particu lier die zich vast heeft gebeten in de WOV en vindt dat het provin ciaal bestuur bewust verkeerde informatie geeft om de zaak er door te drukken. Een woordvoerder van de ABN/ Amro, geconfronteerd met de berekeningen van Van Eeden, noemt het 'een juiste wijze om de gebruikersbijdragen in zo'n groot project te bepalen'. De berekeningen zijn simpel: Bij volledig rijksrisico, en een inves tering van 1,33 miljard gulden (een bodembedrag), kost de tun nel per jaar aan rente (7 procent) 94 miljoen gulden, aan exploita tie en onderhoud 13 miljoen, aan afschrijving 45 miljoen, afge trokken wordt de overheidsbij drage van 44 miljoen (41 miljoen van het rijk en 2,5 miljoen van de provincie), waarna een be drag van 108 miljoen gulden, te dekken door de gebruikers, over blijft. Van Eeden gaat uit van 10.000 gebruikers per jaar, wat ook in de MER-nota wordt ge hanteerd en komt dan op een tolgeld van 30 gulden exclusief btw, en 35 gulden inclusief btw. Op het provinciehuis is het nog niet duidelijk of ooit btw betaald zal moeten worden op de tolgel den, Van Eeden gaat ervan uit dat dit wel moet. Dezelfde berekening laat hij los op de investering van 1,6 mil jard, wat, zoals gemeld, het meest actuele bedrag is. Hij komt dan op een tolgeld van 56 gulden voor een personenauto, voor een enkeltje. „Dat gaat natuurlijk nooit ge beuren," aldus Van Eeden, „want als de rit zo duur is, zakt het aantal gebruikers enorm in, wat de tolgelden dan eigenlijk weer doet stijgen. Niemand be taalt vijf tientjes voor een over tocht, laten we eerlijk wezen. Dus, het ontbrekende geld zal ergens vandaan moeten komen en ik denk dat dat de belasting betaler is want de overheid heeft niet meer geld, zeggen ze, en zakelui als de bouwondernemers en de bankiers zijn geen filan tropen die zomaar geld in de Schelde zullen smijten." Wat dat betreft, geeft de provin ciewoordvoerder Van Eeden ge lijk: „We mogen de tarieven nooit zo hoog opvoeren, want dan mislukt alles. Vandaar dat wij vasthouden aan dat tientje, en we denken toch dat het zal gaan. Dat is berekend op 12000 voertuigen per jaar, hetzelfde aantal dat de veerdienst PSD nu vervoert." De datum is zondag 26 decem ber. Het tijdstip 10.30 uur. Voor in de kerk staat dan weer een levende kerststal. Jozef, Maria en het kindeke Jezus. Een stal compleet met levende have: os, ezel, schapen en lam meren. De geestelijk gehandi capten brengen hun muziekin strumenten mee. Het jonge renkoor is er, de fanfare con certeert na afloop tijdens een gezamenlijke kerstlunch in het gebouw van de basisschool. En pastoor A. de Nijs vertelt het kerstverhaal. De aangepaste kerstviering is een initiatief van de parochie Biervliet en de Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehan dicapten (VOGG). Dezer da gen krijgen het instituut voor geestelijke gehandicapten De Sterre, de dagverblijven en ge zinsvervangende tehuizen een uitnodiging. Maar voor alle duidelijkheid: de kerstdienst is voor iedereen toegankelijk. Want de VOGG beoogt met de dienst integratie van geestelijk gehandicapten in de samenle ving, zegt woordvoerder J. Collet uit Kloosterzande. „In deze dienst kunnen geestelijk gehandicapten echt zichzelf zijn. Hun beleving van het kerstfeest. En we hebben vorig jaar gezien wat dat voor hen betekent." Vlissingen - De overslag van goederen in de haven van Vlissingen is in de eerste negen maanden van 1993 ongeveer gelijk gebleven aan dat in dezelfde periode van vorig jaar. Goed ging het in de stukgoedsec tor. Het aantal schepen naar Total trok weer aan, nadat het bedrijf in 1992 wegens technisch onderhoud enige tijd stil had gelegen. Overslagbedrijf OVET zorgde ook voor een toename van de overslag in de Vlissingse haven. Volgens het Havenschap Vlissin gen is er sprake van een terug gang van 0,4 procent. Een groot deel van de achteruit gang van de overslag in de haven is te wijten aan het buiten be drijf zijn van de kolencentrale in Borssele. Gevolg was dat er nau welijks kolen werd aangevoerd. Het havenschap wil met de Elek- triciteits Produktiemaatschappij Zuid (EPZ) praten over een meer continue aanvoer van kolen. Dit jaar is, door het wegvallen van de kolenaanvoer, zo'n vier ton aan havengelden aan de neus van het havenschap voorbijge gaan. Inmiddels is de centrale weer in bedrijf en de aanvoer van kolen op gang gekomen. Tijdens de vergadering van de Raad van Bestuur van het ha venschap zegde voorzitter D. Bruinooge toe met de EPZ af spraken te willen maken om ook kolen voor de Brabantse en Lim burgse elektriciteitscentrales via Zeeland aan te voeren. De mees te kolen voor de centrales in Geertruidenberg worden via Rotterdam aangevoerd. Van onze verslaggever Sluiskil - Het Centraal Labora torium van de Zeeuwse water schappen is toe aan een reorga nisatie. Het lab slaagt er met de huidige bezetting en werkverde ling niet in om alle taken naar behoren uit te voeren. Een andere opzet en schuiven met taken en mensen moeten die tekortkomingen wegnemen. Het dagelijks bestuur van het lab stelt dat voor aan de algemene vergadering. Bij de reorganisatie worden ook de wensen van een aantal men- sen om in deeltijd te werken meegenomen. Het algemeen be stuur vergadert 13 december om 10.15 uur in het lab in Sluiskil. Van onze verslaggever Vogelwaarde - Bewoners A. Mangnus en H. Huppertz gaan door met hun strijd tegen de komst van twee enorme windmolens in het Cambron nabij Vogelwaarde. Binnenkort behandelt de Raad van State hun bezwaar tegen het feit dat de gemeente Hontenisse hun bezwaren zonder plichtplegingen in de prullenmand heeft gesmeten, omdat ze te laat waren ingediend. Dat was nadat de Hontenisser gemeenteraad via een zoge naamd voorbereidingsbesluit tot herziening van het plan buiten gebied het licht op groen had gezet. Het besluit werd via ad vertenties gepubliceerd, maar er stond niet bij dat er eventueel bezwaar tegen kon worden inge diend. Beide bezwaarmakers vinden dat ze daardoor op het verkeerde been zijn gezet. B en W van Hontenisse zijn het daar niet mee eens. In hun ver weerschrift aan de Raad van State stellen ze dat de Wet Ruimtelijke Ordening de vermel ding van een beroepsmogelijk heid niet voorschrijft. De bezwa ren zijn niet binnen een maand ingediend en dus mocht Delta Nutsbedrijven, die de windturbi nes gaat bouwen, er vanuit gaan dat de zaak in kannen en krui ken was. Die instantie is dan ook meteen begonnen met de verdere uitwerking van de plannen. Volgens B en W was het niet nodig de gemeentelijke commis sie bezwaarschriften bijeen te roepen, omdat de zaak zo klaar als een klontje was. De bezwaar schriften kwamen te laat en wa ren dus 'niet-ontvankelijk'. Het draait allemaal rond het plan van Delta Nutsbedrijven om aan de Cambronsestraat twee windturbines neer te zet ten. Als de rotors eraan zitten zijn de gevaarten bijna 60 meter hoog. De bezwaarindieners vre zen vooral overlast en gevaarlij ke situaties in geval er iets mis gaat. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij diverse be drijven in Zeeland zijn (valse) rekeningen binnengekomen voor geleverde telefax-servi ce. De politie heeft inmiddels al acht klachten ontvangen. De rekeningen met het opschrift 'Uw text in de Telefax-service', gedrukt op een kleur papier dat de PTT ook gebruikt, bedragen 853 gulden. De aangeschreven bedrijven, onder meer in Sas van Gent en Terneuzen, wordt ver zocht het geld per cheque over te maken naar een postbus in Pa nama (Midden-Amerika). De politie Zeeland waarschuwt tegen deze rekeningen, die eer der opdoken in West-Brabant, Drente en Overijssel. Gevraagd wordt dergelijke rekeningen bij de politie af te geven. Voor men sen die al betaald hebben, be staat gelegenheid aangifte van oplichting te doen. „In Zeeland zijn tot op heden geen gevallen van betaling bekend", laat de politie Zeeland weten.

de Stem | 1993 | | pagina 15