E PAEPE Bergkamp schiet Inter verder Judocolub Clinge blijft springlevend door goed bestuur Hulst rekent op sterke veldrijders Onvermoeibare Stich half miljoen rijker WIELER SPATTEN Kalendervergadering voor trimwedstrijden "X Borussia Dortmund derde Duitse club in kwartfinale UEFA Cup DE STEM SPORT ZEELAND WAGENS DUKE aler voor h-Vlaanderen ARANT lSIONS Bergkamp kandidaat wereldvoetballer van het jaar Voorzitter Theo van den Brande koestert hernieuwde ambities Judo Volleybal SPORTNIEUWS KORT 'Tweede ronde zwemcompetitie Rol wielercomité IJzendijke onduidelijk is SMI f PG LX 1.3 1.6 :t. .41 ,9D 'nt drs. bus JAAR 1991 1989 1989 1990 1983 1989 1987 1987 1989 1986 1985 1989 1989 1987 1987 1990 1985 1987 1988 1989 1987 1984 DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 B2 el. 01173-1901 uringen Bo vag-garantiebewijs. ot 21.00 uur geopend. trouwbaar en betaalbaar uwjaren '84 tot '92 987 114.000 km 1988 97.000 km 1990 120.000 km 1983 1991 1988 1991 1988 225.000 km 43.000 km 161.000 km 98.000 km 145.000 km 1989 140.000 km 1992 78.000 km den zo gunstig om es-Benz te kopen. des-Benz-dealer München (sid/reuter) - Mi chael Stich was Boris Becker op de wereldranglijst al ge passeerd, in de populariteits polls nog niet. 'Boom Boom' houdt zijn landgenoot nog achter zich. In prestaties ech ter niet meer. Stich werd onlangs wereldkam pioen in Frankfurt, loodste Duitsland afgelopen weekeinde naar de Davis Cup en bereikte woensdag ten koste van de Ame rikaan Malivai Washington de tweede ronde van de met elf miljoen gulden gedoteerde Grand Slam Cup in Frankfurt. Becker zat inmiddels weer thuis bij zijn zwangere vrouw Barba ra. De voormalige nummer één van de wereld werd op de eerste dag uitgeschakeld in de eerste ronde, nadat het publiek hem bij de entree met ovationeel applaus had ontvangen. De ontvangst van Stich, op dit moment toch Duitslands beste tennisser, in de Olympiahalle was woensdag aanmerkelijk koeler. Maar de nummer twee van de ATP-lijst trok zich er weinig van aan. Tegenstander Washington mocht iets meer dan een uur spartelen: 6-3 6-1. Van vermoeidheid was bij Stich niets te merken. Van gebrek aan moti vatie evenmin. „Ik was liever een weekje op vakantie gegaan, maar ik beschouw de Grand Slam Cup ook als een uitstapje," zei de onvermoeibare Duitser, die vorig jaar in München zege vierde. Een lucratief uitje. Want de kwalificatie voor de laatste acht is al vast goed goed voor ruim een half miljoen gulden. Behalve Stich plaatsten zich woensdag ook Chang (6-2 4-6 7-5 tegen Masur), Sampras (6-3 6-1 tegen Muster) en Steven (6-4 7-6 tegen Pioline), voor de kwartfinales. Uitslagen eerste ronde: Chang (VSt) - Masur (Aus/8) 6-2 4-6 7-5, Sam pras (VSt/1) - Muster (Oos) 6-3 6-1, Stich (Dui) - Washington (VSt) 6-3 6-1, Steven (NZe) - Pioline (Fra/4) 6-4 7-6. Luxemburg. EK teams, promotiedi visie, mannen. Eerste ronde: Portu gal - Nederland 2-0. Marques - Wibier 6-4 6-4, Couto - Bok 6-4 6-4. Milaan (anp) - Inter gaat dankzij Bergkamp naar de kwartfinales van het toer nooi om de UEFA-beker. De oud-Ajacied maakte de enige twee doelpunten in de dubbele confrontatie met Norwich. Hij verdeel de ze eerlijk over de uit en thuiswedstrijd. Bergkamp, in het UEFA-toer- nooi dit seizoen al goed voor zeven treffers, scoorde in beide duels met de Britten in de 88e minuut. In Norwich twee weken geleden uit een strafschop, woensdag in Milaan na een uit braak. Hij profiteerde daarmee van de ruimte die kwam nadat Zürich (rtr) - Drie spelers zijn voorgedragen voor de titel FIFA-voetballer van het jaar 1993. Het zijn Dennis Bergkamp (Inter), Roberto Baggio (Juventus) en Romario (Barcelona). De aanvallers vormen de top-drie van een uitverkie zing van 62 spelers, door ruim zeventig toptrainers. Wie uiteindelijk de meeste stemmen kreeg wordt op 19 december in Las Vegas be kendgemaakt, bij de loting voor de eindronde van de wereldtitelstrijd. Twee van de drie kandida ten speelden de helft van dit jaar in Nederland. Berg kamp (Ajax) en Romario (PSV). Vorig seizoen werd Marco van Basten, de Ne derlandse spits van AC Mi lan, gekozen. de Engelsen va banque waren gaan spelen. „Toch was het niet mijn wed strijd," zei Bergkamp nader hand. „Sosa en ik zijn voorin nog niet volledig op elkaar inge speeld. Zoiets heeft tijd nodig. Bovendien misten we Jonk op het middenveld. In die linie wonnen we dankzij hem in de uitwedstrijd de slag. Nu liep het duidelijk minder. Ik werd te weinig aangespeeld. Om de top vorm te bereiken heb ik veel balcontact nodig. Dat zat er in deze wedstrijd niet in." Norwich, dat dit seizoen met het uitschakelen van Vitesse en Bayern München al sterk debu teerde in het Europese voetbal, had op het slechte gras van het halfvolle San Siro-stadion meer verdiend. Vooral in de eerste helft waren de Engelsen sterker. Het overwicht leidde tot een vijftal kansjes, met name voor de lastige spitsen Sutton en Ekoku. Ze werden alle gemist. Inter, in de Italiaanse competitie vier punten achter op lijstaan voerder AC Milan, kreeg na de hervatting meer lucht. De for matie van de geplaagde oefen- meester Bagnoli verwierf in het tweede deel zelfs de betere kan sen. „We hadden ook al eerder moeten scoren", zei Bergkamp. De oud-Ajacied, voorin bij het defensief ingestelde Inter weinig gesteund, struikelde bij een uit braak een keer over de benen van doelman Gunn, maar kreeg van scheidsrechter Krondl geen strafschop. „Terecht," vond Bergkjamp later, „hij raakte me wel, maar zonder de intentie me neer te leggen." De Uruguayaanse veteraan Sosa brak nog een keer door op links, maar schoot zelf op de Britse doelman in plaats van de vrij staande Bergkamp te bedienen. Daarentegen ging Norwich zich naarmate de tijd verstreek meer van het aloude Engelse systeem bedienen. Alle ballen vlogen 'hoog' richting het hoofd van Sutton. De spits kreeg echter nauwelijks ruimte tegen de ge routineerde verdediging van In- ter. Toch bleef er onzekerheid in het Italiaanse kamp, tot de be vrijdende actie van Bergkamp kort voor het einde. Borussia Als derde Duitse club heeft Bo russia Dortmund zich geschaard bij de laatste acht van het toer nooi om de UEFA-beker. De finalist van vorig seizoen had genoeg aan de zwaar bevochten zege (1-0) op Bröndby. Een dag eerder al plaatsten Karlsruher SC (ten koste van Bordeaux) en Eintracht Frank furt (Deportivo la Coruna) zich voor de volgende ronde. Dat be tekent dat na de winterstop nog vijf Duitse verenigingen interna tionaal actief zijn. Werder Bre men in de Champions League, Leverkusen in de Europa Cup II. Dat is de beste balans sinds veertien jaar. De drie Duitse en drie Italiaanse ploegen krijgen in de kwartfina les gezelschap van het Portugese Boavista en het Oostenrijkse Au stria Salzburg de volgende ron de. Borussia Dortmund kreeg tegen Bröndby Kopenhagen meer dan het verdiende. De overwinning van 1-0 was geflatteerd. Evenals in hun thuiswedstrijd (1-1) had den de Denen meer verdiend. Zore maakte het enige doelpunt voor Borussia, dat dit seizoen in de Bundesliga teleurstelt. De aanvoerder scoorde in de 29e minuut. Voordien al had Brönd by door Thögersen, Högh en Vil- ford fraaie mogelijkheden onbe nut gelaten. Ook na de hervatting kwamen de Duitsers niet in hun spel. De laatste thuiswedstrijd van dit jaar, in het Westfalenstadion bij- gewoon door 35.000 toeschou wers, werd met pijn en moeite tot een goed einde gebracht. Tot de slotminuut bleef Bröndby ja gen op de gelijkmaker, die lang dichtbij leek. INTER (Ita) - NORWICH (Eng) 1-0 (0-0) - 88. Bergkamp 1-0. Scheids rechter.1 Krondl (Tsj). Toeschouwers: 30.00. Gele kaart: Fontolan (Inter). Eerste wedstrijd 1-0. Inter naar Dennis Bergkamp schiet Inter op voorsprong. kwartfinales. CAGLIARI (Ita) - KV MECHELEN (Bel) 2-0 (1-0) - 14. Firicano 1-0, 79. Allegri 2-0. Scheidsrechter: Schmid- huber (Dui). Toeschouwers: 32.000. Gele kaart: Van Gompel, Sanders (Bel). Eerste wedstrijd: 3-1. Cagliari naar kwartfinales. BORUSSIA DORTMUND (Dui) - BRÖNDBY (Den) 1-0 (1-0) - 29. Zore 1-0. Scheidsrechter: McClus- key (Sch). Toeschouwers: 37.815. Ge"le kaart: Vilfort, Högh (Bröndby). Eerste wedstrijd: 1-1. Dortmund naar kwartfinales. TENERIFE (Spa) - JUVENTUS (Ita) 2-1 (1-0) - 37. Aguilera 1-0, 85. Möller 1-1, 87. Del Solar 2-1. Scheidsrechter: Puhl (Hon). Toe schouwers: 19.800. Gele kaart: Pi- Van onze medewerker Rinus Verberkmoes Clinge - Met festiviteiten binnen de eigen club heeft de judocolub Clinge het 25-jarig jubileum gevierd. Een viering in het teken van de herople ving van de Clingse vereni ging, die de terugval achter de rug lijkt te hebben. „We zijn weer ambitieus. De draad is weer opgepakt," weet voorzitter Theo van den Brande. De judovereniging Clinge was jarenlang een toonbeeld voor re gionale sportclubs wat het orga niseren van toernooien betreft. Twee keer per jaar konden de judoka's er terecht voor een sfeervolle ontmoeting in Malper- tuus, de thuishaven van de Clingse club. De judovereniging groeide sinds de oprichting 25 jaar geleden uit van een clubje van een dertigtal leden tot een groep van krap 70 sporters. Han- ny Sijs zwaaide er intussen ja renlang de scepter wat training aanging. Clinge was tevreden, de club bloeide en stond bol van activi teiten met onder andere de jaar lijkse verbroederingsbijeenkom sten met het Belgische Korte- nark. Hanny Sijs ging weg, Trans de Boevere volgde hem tijdelijk op om na korte tijd opgevolgd te worden door Maud de Moor. Het bleek de inleiding voor een terugval in ledental. Deze teloorgang werd nog ver sneld toen de 'Axelse eveneens afhaakte, trouwde en naar Zwit serland verhuisde. Clinge raakte in een impasse, hield geen toernooien meer en kreeg het met de bond aan de stok. De aangetrokken uit België afkomstige judoleraar Robby Braem werd niet gepruimd. Kortom, malaise alom en te wei nig leden om, volgens Theo van den Brande, die intussen Eugène Verstraeten als voorzitter op volgde, nog activiteiten te ont plooien. „We deden het dan al leen nog voor anderen. Zelf had den we te weinig leden. Dus was het gezien de kosten en het werk te onaantrekkelijk." Kern Intussen bleef de kern van het Clingse bestuur aan. Eugène Verstraeten, oprichter van de ju doclub, had zijn voorzittersha mer dan wel overgedaan, verlo ren voor de club was hij nimmer. „Hij bleef er steeds bij en kon eigenlijk de vereniging niet los laten," weet Theo van den Bran de, die momenteel in Verstraeten een geroutineerd secretaris heeft. Jan van de Walle, even eens 25 jaar lid, was en bleef penningmeester. Een 'gouden' trio, dat zich bijgestaan weet door de eveneens standvastige Josef Vermeire uit Nieuw-Na- men en de nieuwkomers Etiënne de Burger en Eddy de Maayer. Laatstgenoemde, een uit Kield- recht afkomstige judoka, is te genwoordig onder regie van Robby Braem bezielend trainer bij de Clingse judoclub. „Hij vertegenwoordigt het judo met hart en ziel. Dit samen met het aanblijven van een goed bestuur, heeft geleid tot een heropleving in de club. Onze vereniging telt momenteel ruim 70 leden. Niet alleen uit Clinge, maar eveneens uit Nieuw-Namen, Hulst, St.- Jansteen en Heikant, om maar eens een paar plaatsen te noe men. We hebben dus een regio functie gekregen," aldus Theo van den Brande, die intussen enkele oud-gedienden op de mat terug zag keren. Hierbij binnen kort eveneens zijn dochter Mad- dy, inmiddels afgestudeerd in biologie, scheikunde en milieu beheer, die de draad opnieuw op wil pakken. Toekomst „Ik hoor dat meerdere ouderen overwegen opnieuw te beginnen. Dit zou betekenen dat we wat meer senioren op de mat zouden krijgen. Het zou fantastisch zijn," meent Theo van den Bran- Het bestuur van de Judoclub Clinge. V.l.n.r. Jozef Vermeire, Jan van de Walle, Theo van de Brande, Eugene Verstraeten, Eddy de Maaijer en Etienne Burger. foto camile schelstraete de, die de extra inspanningen van zijn bestuur daarmee be loond weet. Wat de toekomst betreft richten de Clingenaren zich in eerste instantie op de jeugd. „Momen teel trainen we met drie groepen. Steeds is het volle bak. Dit heeft er toe geleid dat we overwegen een extra training in te gelasten voor die jongeren die zich meer op de wedstrijdsport willen rich ten," aldus de enthousiaste voor zitter van de Clingse judoclub. Een vereniging die onlangs tij dens de provinciale kampioen schappen opnieuw een duidelijk signaal van heropleving toonde door het winnen van drie titels, twee zilveren plakken en een derde plaats. „Verrassend," weet Van den Brande, die ook tijdens de periode dat het slechter ging met zijn clubje de moed niet liet zakken. Samen met zijn maats naar nieuwe wegen zocht, ze vond en nu geniet van het duide lijke herstel. Na 25 jaar vrijwilli gerswerk kan niemand het de Clingenaren misgunnen De Nederlandse judobond (JBN) heeft een cursus opgezet, die top judoka's en ex-topjudoka's de mogelijkheid biedt in versneld tempo het trainersdiploma-B te bemachtigen. Voor de verkorte opleiding hebben zich onder an deren Jessica en Jenny Gal en de voormalige Europese kampioe nen Willy Wilhelm en Athonie Wurth agngemeld. De cursus gaat zaterdag in Amersfoort van start en duurt in totaal zestig uur, verdeeld over tien dagen. Het organisatiecomité voor de Olympische Spelen van Atlanta (1996) kan voor het nieuwe on derdeel strandvolleybal kiezen uit drie lokaties. De eerste gega digde Savannah, waar de zeil wedstrijden worden gehouden, heeft concurrentie gekregen van Dancing Waters, een recreatie park in de buurt van het vlieg veld van Atlanta, en van Augus ta, beroemd om zijn golfbaan en zijn fraaie stranden aan de boor den van de Mississipi. Van onze wielermedewerker Eddy de Schrijver Hulst - De derde veldrit van de Zeeuwse competitie onder auspiciën van de KNWU vindt zaterdagmiddag in Hulst plaats. Hulst, Terneuzen en Overslag behoren al een tijdje tot de vaste kern. Voorvechter voor het behoud van de Hulster veldrit in Fons van Dorsselaer. Hij is naast KNWU-jurylid ook secretaris van de toerclub Hulst. „Maar die veldrit heeft in principe niets te maken met de toer club. We hebben de veldrit altijd al op deze manier in elkaar gestoken. Hoe dat vol gend jaar zal gaan is nu nog een vraag. Maar daar komen we wel uit," aldus de Hulste naar. Opvallend is overigens wel dat de opbouwploeg van de veldrit eigenlijk louter en alleen uit leden van de Hulster toerclub bestaat en die leden van de toerclub krijgen een extraatje. Maar wie nu de organisatie op zijn schouders neemt is niet zo belangrijk. Belangrijker is dat het goed wordt gedaan en tot nu toe was dat altijd het geval. Mannen als Frans de Bakker, Jan en Fons van Dorsselaer en good-old Johan de Letter zijn zaterdagochtend weer erg vroeg in de weer om de zaak jes voor elkaar te krijgen. Hulst beschikt op de Liniedijk over een prachtig parkoers. De renners zelf spreken zich ook zo uit. Dat parcours is wat veranderd vanwege het bou wen van huizen op een gedeel te van het traject van vorig jaar. De start en de finish zijn gelegen op een onverharde weg aan de Zoutedijk. Om 13.30 uur komen de ATB- ers naar de Hulster Liniedijk voor de start. Rudi Rabout, Patrick Cocquit en mogelijk Danny Daelman van de Word- perfectploeg zullen dan acte de presence geven. De ATB- ers onttrekken wel deelnemers aan de categorie amateurs/ trimmers en dat is op zich wel jammer. Maar in de categorie ATB-ers komen wel ineens nieuwe gezichten naar voren en dat kan in het veldritwe- reldje niet gezegd worden. Om 14.30 uur gaan de ama teurs/profs van start. Edwin Enthoven overwintert prima met het veldrijden en ook Joh- ny van Cadsand wordt in Hulst verwacht. Daar krijgt men opnieuw te maken met de koning der veldritten in het Zeeuwse, Erik Vereecken. Hij steekt met kop en schouders boven de rest uit en is in Hulst de te kloppen man. „Ik zou best wat meer tegenstand wil len hebben, maar ik zie er geen. En de Brabanders heb ben nu een eigen competitie, dus komen die ook niet," al dus Vereecken. Peter Picavet uit Hulst rijdt eveneens op eigen terrein. Rob Bijvank komt bij de trimmers aan de start en heeft alleen in Magnee uit Vlissingen iemand die in zijn buurt kan rijden. Maar meer ook niet. Ook Frank Verbiest kent alle grassprieten in Hulst en mag tot de favorieten gerekend worden. Hulst kent concur rentie van een zaalvoet baltoernooi van ZRTC Theo Middelkamp. „De echte veldrijders komen toch naar onze veldrit. Ik hoop dat er meer inschrijvers zullen zijn dan het geval was in Overslag. Zoiets is jammer voor de orga- nisotoren. Die hadden een prachtig parkoers en een goe de accommodatie. Meer kun je niet doen. Als de renners dan wegblijven is dat doodjammer. Maar in België waren er ook provinciale kampioenschap pen. Hopelijk komen de Bel gen nu wel naar Hulst. We hebben er alles aan gedaan onze veldrit te promoten", al dus Van Dorsselaer. In inschrijving vindt plaats in de Tabakstraat achter het oude ziekenhuis van Hulst. Daar is douchegelegenheid en kunnen de fietsen schoonge- spoten worden. „Ook wij bie den de renners alle comfort. Meer kun je niet doen," meent Van Dorsselaer. foto anp nilla, Del Solar (Tenerife), Frances- coni, Marocchi, Dino Baggio (Juven tus). Eerste wedstrijd: 0-3. Juventus naar kwartfinales. Naar kwartfinales: Austria Salz burg, Karlsruher SC, Eintracht Frankfurt en Boavista, Inter, Cag liari, Borussia Dortmund en Juven tus. Terneuzen - De tweede ronde van de Zeeuwse zwemcompetitie wordt zondag 12 december in de zwembaden te Vlissingen, Goes, Kapelle en Terneuzen gehouden. In Vlissingen verdedigt Scheldestroom A de riante positie in de hoofdklasse tegen Stormvogel A, ZC Koewacht en de Schelde A. In Goes gaat Luctor de leidende positie in de eerste klasse verdedigen tegen De Ganze, Bevelanders en Scheldestroom B en in Kapelle ontvangt Zeelandia in de tweede klasse de teams van De Bruinvis, Stormvogel B en De Zuidwester. In die klasse gaat De Bruinvis aan de leiding. In de B-poule van de derde klasse ontvangt de B-ploeg van De Schelde de ploegen van de Otters, De Braakman en 't Vrije. ERIC VEREECKEN uit Hulst eindigde in een B-veldrit in het Belgische Onkerzele-Geraardsbergen op een zevende plaats. Van onze sportmedewerker Philippine - In hotel Au Port in Philippine wordt maandag 13 december de kalendervergadering gehouden van de Stichting Wieier Trim Bond. Deze bijeenkomst begint om 20.30 uur. Voordat de comité's rond tafel gaan zitten, heeft het bestuur zich al gebogen over het etappe-schema van de derde Omloop van Zeeuws-Vlaanderen voor trimmers, die zaterdag 30 april 1994 in Schoondijke van start gaat. Op dezelfde avond is er een gesprek tussen de trimbond en een afvaardiging van de wieler vereniging Zeeuws-Vlaanderen. Er wordt bekeken hoe de samen werking in 1994 tot stand kan komen. Wat de wedstrijden betreft ver wacht het bestuur van de trim bond, onder voorzitterschap van Michel den Dunnen, de lijn van dit jaar te volgen. Al lijken er nu kansen te liggen om ook alleen koersen voor recreanten/vetera nen in het programma op te nemen. „De A-trimmers komen toch wel aan de bak dankzij de samenwerking met de KNWU," aldus Den Dunnen. Volgens berichten zou het be stuur van het wielercomité IJ zendijke onder de vlag van de Stichting Trimbelangen Midden Zeeland willen plaatsnemen. Dat komt op het Zeeuws-Vlaams be stuur als zeer merkwaardig over. „Onbegrijpelijk. Hopelijk is er een misverstand in het spel. Ik weet wel dat er dit seizoen op een gegeven moment sprake was dat IJzendijke een Zeeuws kam pioenschap zou organiseren. Daarvoor had men een bepaald bedrag over en dat zou ook zwart op wit gestaan hebben. Ik heb tevens begrepen dat dit met vooral het goedvinden van IJ zendijke is gebeurd. Dat men ons nu in de steek zou laten, zou des te onbegrijpelijker zijn. Trou wens, ik vind dat als er wat is je eerst iets moet uitpraten," aldus Den Duimen. Het wielercomité IJzendijke wilde geen commen taar geven op de ontstane situa tie. De Zeeuwsvlaamse trimbond wil in 1994 een aantal wedstrijden het predikaat Super Prestige op spelden. Deze wedstrijden wor den extra gedoteerd met als hoofdprijzen een heren- of da mesrijwiel en een kader van Ita liaanse makelij. De waarde van dat kader wordt nog bepaald. Of Midden-Zeeland ook meedoet is nog maar de vraag. Er zijn diverse verzoeken richting Mid den-Zeeland gegaan, maar tot nu toe heeft dat niets opgele verd. Overigens is de Zeeuws vlaamse bond zo goed als zeker erin geslaagd een nieuwe spon sor voor een dergelijk klasse ment te vinden. Daardoor is de trimbond in staat om het prij zenschema voor dergelijke wed strijden, samen met de comité's, danig op te schroeven. De trimbond denkt ook weer te kunnen samenwerken met de KNWU met als resultaat een aantal C-amateurwedstrijden.

de Stem | 1993 | | pagina 11