Regering in Zuid-Afrika moet macht inleveren Fusie Weense bombrieven passen in extreem-rechtse 'actieweek' Christopher dichtbij doorbraak in impasse tussen Israël en Syrië Kopij Rabobank vo Maij protesteert tegen uitbreiding Sellafield Banken ei L Houphouet overleefde 'wonder van Ivoorkust' Teleurstelling DE STEM BUITENLAND pE STEM Ex-priester veroordeeld voor misbruik van kinderen BUITENLAND Noordzee-conferentie over vervuiling: WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 Jeruzalem (anp/afp/dpa) - Het doorbreken van de im passe in de onderhandelingen tussen Israël en Syrië is na bij. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, ver klaarde gisteren dichtbij dit hoofddoel van zijn missie in het Midden-Oosten te zijn ge komen. Zelf ging hij er niet nader op in, maar volgens de Israëlische ra dio heeft Christopher bereikt dat de onderhandelingen eind janua ri in Washington worden hervat. Daarentegen schreef de -Engel stalige Syria Times gisteren dat Damascus alle verzekeringen uit Tel Aviv en Washington 'zonder betekenis' acht zolang er geen omvattend akkoord is en Israël niet eerst volledige terugtrek king uit de bezette hoogvlakte van Golan garandeert. Met nadruk verklaarde de Ame rikaanse minister dat hij zich niet van zijn hoofddoel zal laten afleiden door pogen te bemidde len tussen Israël en de PLO. Ze Terwijl de Raad, na een kort gebed, aan het werk ging in een historisch gebouw in Kaapstad, slaagden enkele tientallen blan ke extremisten erin een oud fort bij Pretoria te bezetten. De zwaarbewapende mannen willen tot 16 december in 'Fort Schans- kop' blijven zitten, uit protest tegen regeringsdeelname door de zwarte bevolking. Het leger heeft een kordon gelegd rondom de oude burcht. De Overgangsraad is het resul- New Bedford (dpa) - De voormalige rooms-katho- lieke priester James Porter (58) is in New Bedford, in de Amerikaanse staat Massa chusetts, tot achttien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij wordt ervan be schuldigd in de jaren zestig meer dan honderd kinderen seksueel te hebben mis bruikt. Bij goed gedrag kan de gevangenisstraf tot zes jaar worden teruggebracht. In de VS zijn sinds 1982 vierhonderd katholiek priesters aangeklaagd we gens ontucht met minderja rigen. De helft werd veroor deeld. konden het ook gisteren in Cairo nog niet eens worden over de voorwaarden voor de terugtrek king van Israëlische troepen uit Gaza en Jericho, terwijl die al op maandag 13 december zou moe ten beginnen. Een delegatie van Palestijnen drong er opnieuw bij Christo pher op aan Israël ertoe te bewe gen zich aan die datum te hou den en Palestijnse gevangenen vrij te laten. Maar de minister zei dat hij zich alleen in de onderhandelingen zal mengen, als ook Israël daarom vraagt. Israëlische functionarissen ver klaarden dat Israël en de PLO zijn overeengekomen het begin van de terugtrekking twee we ken uit te stellen. Israël zal op 13 december wel een gebaar maken om het begin van de terugtrek king te markeren. Maar zo'n af spraak werd met kracht ontkend door de leider van de onderhan delingsdelegatie van de PLO, Nabil Shaath. Die zei in een interview met het Egyptische persbureau MENA dat partijen donderdag stukken willen uit wisselen, waarin zij hun voor stellen voor een oplossing neer leggen. Christopher had maandagavond gewezen op de noodzaak van vooruitgang in het vredesproces op 'alle vier fronten'. Dat wil zeggen in de onderhandelingen van Israël niet alleen met de PLO en Syrië, maar ook met Jordanië, waarmee al een 'agenda' voor de besprekingen is overeengekomen, en met Liba non. De onderhandelingen met Syrië zitten al maanden vast. Dit komt doordat Damascus volledige normalisering van de betrekkin gen met Israël - inclusief uitwis seling van ambassadeurs en vrije handel - afwijst en Israël weigert zich te verplichten tot volledige terugtrekking uit de Golan. Haast met uitvoering van het akkoord van Israël met de PLO lijkt waarnemers destemeer ge boden omdat elke vertraging tot meer geweld in de bezette gebie den kan leiden. De geweldsspi raal versterkt zich in de afgelo pen dagen vooral in de bezette westelijke Jordaanoever. Door onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - In Kaapstad is voor het eerst in de geschiedenis van Zuid-Afrika regeringsmacht ontnomen aan een blanke regering. Er wordt nog steeds getwist over de bevoegdheden van de Overgangsraad die gisteren werd geïnstalleerd, maar duidelijk is in ieder geval dat de regering-De Klerk, vooral met betrekking tot militair en politie-optreden, in belangrijke mate aan banden wordt gelegd. Zestien politieke partijen, waar onder het Afrikaans Nationaal Congres, hebben ieder twee ver tegenwoordigers in de Raad en slechts zeven van de 32 zijn 'blank'. Later deze week zullen nog drie partijen worden verte genwoordigd, maar conservatie ve blanken en de Zulu-beweging Inkatha weigeren deelname. „Deze dag is het begin van het einde van het minderheidsbe wind", zei Cyril Ramophosa, se cretaris-generaal van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC). Regeringsonderhandelaar Roelf Meier concludeerde dat 'voor het eerst in de historie van Zuid- Afrika alle volkeren zijn verte genwoordigd in één overheidsor gaan'. taat van langdurige onderhande lingen tussen het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC), presi dent De Klerks Nationale Partij en-zo'n 20 minder prominente politieke partijen. De officiële taak van de Raad (met deelname van het ANC) is 'het bevorderen van de overgang naar een demo cratisch Zuid-Afrika'. Gedurende een periode van vijf maanden, tot de verkiezingen op 27 april, gaat de Overgangsraad met haar zeven afdelingen (de fensie, geheime dienst, financiën, buitenlandse zaken, wet en orde, lokaal en regionaal bestuur en emancipatie) een voorproefje ge ven van het 'nieuwe Zuid-Afri ka'. Na de verkiezingen in april kan de winnende partij (zeer waar schijnlijk het ANC) een zeer do minante rol spelen, ondanks ver plichtingen voor coalitievorming en wat wettelijke restricties. Het ANC zal echter kameraadschap pelijk moeten regeren met de Nationale Partij en haar achter ban om iets te bereiken. Ambte naren, leger, politie, bedrijfsle ven en kapitaalkrachtige blan ken kunnen een ANC-regering vleugellam maken als die op ei gen houtje veranderingen wil doorvoeren die onacceptabel zijn' voor de blanken. Een van de belangrijkste taken die de Overgangraad kan uitvoe ren, is het terugdraaien van een presidentieel besluit om lande lijk of lokaal de noodtoestand uit te roepen. De Raad wordt ook betrokken bij het tekenen van internationale verdragen, het functioneren van de nationa le defensie en industrie. Samenwerking De noodzaak voor samenwer king in Zuid-Afrika werd giste ren nog eens onderstreept door het mislukken van de onderhan delingen met de Vrijheids Alli antie. Dit verbond van conserva tieve blanke partijen, zwarte thuislandleiders en de Zoeloebe weging Inkatha, weigert mee te doen aan de verkiezingen. Het belangrijkste verwijt van de Alliantie is dat provincies in het nieuwe Zuidafrika niet onafhan kelijk zijn van een landelijke, door het ANC gedomineerde re gering. Een blanke extremist houdt vanuit 'Fort Schanskop' bij Pretoria de omgeving in de gaten. De blanken hebben dit fort bezet ui\ protest tegen de deelname van zwarten aan de Zuidafrikaanse regering. Ze willen er tot 16 december blijven zitten. foto ép^ PRESIDENT Felix Houphouet-Boig- ny, de langst regerende leider van Afrika die gisteren aan kanker over leed, slaagde erin van Ivoorkust de parel van West-Afrika te maken. Hij leefde echter ook lang genoeg om de economische en politieke teloorgang van zijn land onder ogen te moeten zien. Van Houphouet-Boigny, de zoon van een Baoulé-stamhoofd, was lange tijd alleen bekend dat hij erg oud was, maar zijn familie meldde gisteren dat hij 88 jaar was De president die Ivoorkust sinds de onaf hankelijkheid in 1960 regeerde, overleed in zijn geboorteplaats Yamoussoukro precies op de 33e viering van die zelfstandigheid. Van zijn geliefde eretitels 'kleine man aan het hoofd van een klein land' en 'presi dent-planter' werd hij in later jaren door de bevolking steeds vaker respectvol 'de Oude' onder de Afrikaanse staatshoofden genoemd. Op 5-jarige leeftijd erfde Houphouet van zijn oom de rijke cacao-, koffie- en palm- plantages van zijn familie. Later gold hij als een van de rijkste mannen van Afrika. Onder zijn - overtuigd kapitalistische - leiding maakte zijn land een snelle econo mische ontwikkeling door. Het 'wonder van Ivoorkust' wekte veel jaloezie, vooral in het naburige Ghana en Guinee, waarvan de economiën instortten onder de post-ko- loniale socialistische leiders. Ivoorkust groeide uit tot de grootste cacao-producent op de wereldmarkt en de grootste koffie producent van Afrika. Houphouet-Boigny werd vooral geken merkt door zijn eigenzinnige opvattingen, door velen als grootheidswaanzin bestem peld. Zo liet hij in Yamoussoukro een replica van de Sint Pieter in Rome bou wen, 'om te laten zien waar ook Afrikanen toe in staat zijn', die op sterk aandringen Houphouet-Boigny foto ap van de paus iets kleiner moest zijn dan de oorspronkelijke basiliek. Zijn geboorte plaats, in wezen niet meer dan een dorpje in de jungle, bouwde hij uit tot een ware stad met boulevards en grootse gebouwen. Inmiddels is Yamoussoukro zelfs bevor derd tot hoofdstad van Ivoorkust. Houphouet, die opgeleid was tot dokter en het in 1956 zelfs schopte tot de eerste Westafrikaan in de Franse regering, maak te ook Zuid-Afrika het hof toen dat in de rest van Afrika niet echt in de mode was. Het kwam hem op scherpe kritiek van andere Afrikaanse leiders te staan. Als verweer wees hij hen erop dat zij 'niet de vriendschap tussen hun staten moesten opheffen ten koste van hun eigen belan gen'. Hij streefde vooral naar stabiliteit. In een van de zeldzame interviews die hij ooit gaf, zei hij drie jaar geleden tegen 'Jeune Afrique' dat hij het als het mooiste ge schenk zou beschouwen als er in zijn land 'continuïteit en stabiliteit' zou zijn. Momenteel is die stabiliteit echter ernstig in gevaar. Ivoorkust is op economisch vlak razendsnel afgezakt door de dramatische val van de wereldmarktprijzen voor koffie en cacao, waardoor misdaad, corruptie en werkloosheid welig tieren. Na de hevigste rellen sinds de onafhanke lijkheid, in 1990, was hij gedwongen met de invoering van een meerpartijstelsel in te stemmen. Maar de presidentsverkiezingen in oktober dat jaar won hij opnieuw zon der veel moeite, net als de zes voorafgaan de verkiezingen. Voor het oog droeg de president de be stuurlijke macht grotendeels over aan de eerste premier van het land, Allassane Ouattara. Achter de schermen hield hij de touwtjes echter stevig in handen. Hij stem de er ook mee in dat in de grondwet werd vastgelegd dat hij na zijn dood opgevolgd zou worden door parlementsvoorzitter Henri Konan Bedie, een van zijn protégés. De machtsstrijd tussen Konan Bedie en Ouattara werd de laatste tijd steeds feller en openlijker. Beide mannen behoren tot de door Houphouet-Boigny opgerichte De mocratische Partij (PDCI), die na de dood van de president op een splitsing lijkt af te stevenen. Bedie lijkt de machtsstrijd te winnen. Gisteravond verklaarde hij voor de televisie Houphouet op te volgen. Ook Houphouets beleid om zeer goede relaties met Frankrijk, de voormalige kolo niale machthebber, te onderhouden wordt door een nieuwe generatie Ivoriaanse in tellectuelen afgedaan als 'neo-kolonia- lisme'. De president schermde altijd met de goede economische prestaties van Ivoor kust, maar dat lijkt niet meer steekhou dend. (rtr/afp/anp/dpa) Door onze correspondent Frans Wijnands Wenen - Urenlang hebben politieagenten het kantoor van de Weense advocaat Kle- mens Dallinger doorzocht. Op zoek naar snippers van een ontplofte enveloppe. „Duizenden snippers", ver telt mr. Dallinger in zijn bu reau aan de SchulerstraBe, op tien passen afstand van de Stephansdom in Wenen. Afgelopen maandag ontplofte de zoveelste bombrief, in de handen van zijn achttienjarige secretaris Angelica. Haar verwondingen vallen mee, ook al wordt ze vandaag nog eens geopereerd. Ze is de schok te boven, en dat kun je van haar baas eigenlijk niet zeggen. Met zachte stem vertelt hij van de knal, het bloed, het ge schreeuw en de sirenes van de ambulance. „Ik zal u laten zien wat ik bedoel met snippers." Uit zijn portemonnee haalt hij een stukje papier, vouwt het open en schudt een paar snippertjes pa pier op het glimmende hout van zijn bureau. „Kijk", wijst hij, „dat zijn de springleidingen." Zonder ver grootglas of erg goede bril zijn de draadjes waarmee het ontste kingsmechanisme in de brief tot ontploffing werd gebracht, nau welijks te zien. Dallinger mocht die paar snippers houden, als aandenken. De meeste stukjes papier nam de politie mee. Als in een legpuzzel zonder voorbeeld zijn ze aan elkaar gepast. Totdat het woord je 'Islam' leesbaar werd, en een deel van het adres waar de oor spronkelijk Turkse 'Islamischen Auslander-Hilfsverein' gehuis vest was. Een klein groepje; een soort welzijnswerkers. Volgens mr. Dallinger in geen geval een politiek actieve, fundamentalis tische of anderszins extreme groep. De groep bestond pas kort, telde weinig leden, had geen geld. Mr. Dallinger, gespe cialiseerd in economische zaken en als zodanig vooral actief in bedrijven, werd aangewezen om de faillissementsaanvraag van de hulporganisatie af te wikkelen. „Puur toeval. Een routineklusje dat iedere collega in Wenen toe gewezen had kunnen krijgen. Maar de gedachtenkronkels van de dader(s) zijn voor de autori teiten niet te volgen. De aansla gen op een pastor en op de Weense burgemeester passen ei genlijk niet in het rijtje, omdat alle andere bombrieven gericht waren aan personen en instan ties die nadrukkelijk ten behoe ve van buitenlanders actief zijn. De Oostenrijkse binnenlandse veiligheidsdienst, politie en jus titie zoeken nog steeds in neo- nazistische kringen. Naar aan leiding van het verbod van ex treem-rechtse organisaties in Duitsland en de veroordeling van de Oostenrijkse neo-nazi Küssel, hebben rechts-extremis- ten weken geleden al opgeroepen tot een 'internationale solidari- teitsweek', van 4 tot 12 decem ber. De Weense bombrieven passen precies in deze week van 'ver scherpte actie', zoals de rechts- extremisten elkaar in onder grondse blaadjes lieten weten. Een ervan, 'Neuen Front', is klaarblijkelijk via een nepadres in Nederland verspreid. Ook in andere vlugschriften is opgeroe pen tot een 'harde strijd tegen de democraten'. 'Ja zeggen tegen Oostenrijk betekent nee zeggen tegen de EG', is een van de slogans. In joodse kringen in Wenen wordt de rechts politicus Jörg Haider medeverantwoordelijk gesteld voor de nu geëxplodeer de vijandigheid tegenover bui tenlanders in Oostenrijk. Haider heeft, met wat er van zijn libera le FPÖ is overgebleven, dat vuurtje aangestookt. En de meeste politici laten hem, te ver gevingsgezind, zijn gang gaan. Haider zelf bekijkt het precies andersom. Voor hem zijn de aan slagen aanleiding om de demo cratische gelederen te sluiten, inclusief zijn FPÖ. Haider was de eerste die kritiek uitte op de gebrekkige postcontrole op het Weense stadhuis. „Ondanks alle waarschuwingen kreeg de bur gemeester zijn post achternage dragen. Typisch Oostenrijkse veiligheidspolitiek", hoonde Haider. De getroffen burgemees ter Zilk stond er tot afgelopen weekeinde op alle privépost per soonlijk te openen, zonder enige voorcontrole. In de Oostenrijkse hoofdstad viel het openbare leven gistermorgen om elf uur vrijwel stil. Voor één minuut. Als protest tegen de bombrieven en uit medeleven met de slachtoffers. Ook gister middag hebben vele duizenden Weners in de binnenstad tegen de aanslagen gedemonstreerd. Stad en regering hebben 35.000 gulden beloning uitgeloofd voor de tip die richting dader(s) leidt. Die aansporing hebben veel Oos tenrijkers niet nodig. Ze over stelpen de politie met informatie en suggesties, ook al omdat via radio, kranten en tv vragen zijn gesteld, onder andere over het lettertype waarin de brieven zijn getikt, de afmetingen van de enveloppe, de nitroglycerine waardoor de brieven ontploften. De Weense politie spreekt van 'knap vakwerk'. Maar bewonde ring klinkt daar niet in door. „Levensgevaarlijk", worden de bombrieven genoemd. Alleen mi nuscule constructiefoutjes ver hinderden dat de enveloppen compleet explodeerden. En dat had veel ernstiger gevolgen kun nen hebben. „Kennelijk werd de eventuele dood van het slachtof fer op de koop toegenomen", aldus het hoofd van de politie. Frans parlement heft immuniteit Tapie opl Parijs - Het Franse parlement heeft gisteravond met eei overgrote meerderheid de politieke onschendbaarheid val volksvertegenwoordiger Bernard Tapie opgeheven. Het besluit! genomen om een proces tegen de van fraude beschuldigd! parlementariër mogelijk te maken. Een rechter wil onderzoeken of Tapie, als directeur val voetbalclub Olympique Marseille, onregelmatigheden heeft g! pleegd met het bedrijf Testut, dat tot de houdstermaatschapp I Bernard Tapie Finance behoort. Tapie zou 7 miljoen gulden val Testut hebben gebruikt om de Engelse speler Chris Waddle p kopen voor Olympique marseille. Mitterrand benoemde Tapie in april 1992 tot minister voo! verstedelijking. Maar hij moest na zeven weken al aftredes! nadat hij in staat van beschuldiging was gesteld wegens fraude In december 1992 kwam Tapie terug als minister nadat aanklacht was ingetrokken. Hij bleef op het pluche tot maart di;| jaar, toen de socialisten de verkiezingen verloren. Overleg facties Aidid en Ali Mahdi Addis Abeba - De belangrijkste strijdende partijen in Somali! de facties van krijgsheer Mohamed Farrah Aidid en diens rivaal Ali Mahdi Mohamed, hebben gisteren in Addis Abeba overlegt! om een agenda op te stellen voor een bijeenkomst van alle ls| Somalische facties later deze week. Aidid noch Ali Mahdi woonde gisteren de besprekingen bij. Heil waren de eerste directe besprekingen tussen de facties van Aiditl en Ali Mahdi sinds het begin van het overleg tussen de partijer.l in de Ethiopische hoofdstad vijf dagen eerder. Op de conferentie! van de 16 facties later deze week moet een basis worden voor verder vredesoverleg in januari. Eigen vredeshandhaving voor Afrika Cairo - Leiders van elf Afrikaanse landen hebben gisteren eej programma gelanceerd voor de uitvoering van vredeshandha! vende taken door Afrikaanse militairen zelf. De Egyptische! president Mubarak zei dat Afrikaanse vredeshandhaving i is omdat interventiemachten van elders niet in staat de sociale"! culturele en economische omstandigheden volledig te begrijpen. Dat zou leiden tot complicaties. Mubarak, die voorzitter is van de Organisatie van Afrikaanse! Eenheid (OAE), riep de lidstaten en andere landen op te helper, bij de financiering van de vredeshandhaving. Mubarak zei op c bijeenkomst in Cairo dat de OAE niet zou intervenieren zondeil toestemming van al de betrokken partijen. Als eerste OAE-vre-l desmissie wordt overwogen zo'n 200 militairen naar Burundi te| sturen. Penningmeester Lega Nord opgepakt Milaan - De voormalige penningmeester van de Italiaanse I federalistische partij Lega Nord, Patelli, is gisteren in Milaan gearresteerd wegens corruptie. De Lega Nord, die streeft naar meer autonomie voor het rijke I noorden van Italië, is het afgelopen jaar van een kleine regionale I formatie uitgegroeid tot de grootste partij in het noorden van I het land. De partij oogstte onder meer veel stemmen met haar I aanvallen op de corrupte politici in Rome. Het schenden van de I wet op partijfinanciering, waarvan hij wordt verdacht, is een I van de belangrijkste aanklachten die tegen de gevallen voorma-1 lige politieke leiders zijn ingediend. De partij won Milaan tijdens de gedeeltelijke gemeenteraadsver-1 kiezingen in juni, maar slaagde er afgelopen zondag niet in ook Genua, Triëst en Venetië te veroveren. Jeltsin bereikt vredesplan in Kaukasus Moskou - President Boris Jeltsin van Rusland heeft gisteren met I succes het nationaliteitenconflict beëindigd tussen Ingoesjiërs en Ossetiërs in Noord-Kaukasus. De rivaliserende volken heb-1 ben een vredesverdrag ondertekend, aldus Russische persbu reaus. Jeltsin regelde verder dat duizenden gevluchte Ingoesjiërs geleidelijk weer naar huis kunnen terugkeren. De Ingoesjiërs, die in de Tweede Wereldoorlog uit de Noord-1 kaukasus gedeporteerd werden, zijn in 1957 naar hun land teruggekeerd. Dat strekte zich uit over Tsjetsjenië en Noord-Os- setië. Vorig jaar werd een deel van de republiek Tsjetsjenië afgesplitst en de republiek Ingoesjië gecreeërd. Daarna brak het conflict met de naburige Ossetiërs uit. De Ingoesjiërs probeer den steden in te lijven waar veel Ingoesjiërs wonen. Dit werd verhinderd door Ossetische en Russische troepen. Medewerker maffia-baas pleegt zelfmoord Florence - Vincenzo Porzio, een naaste medewerker van de Siciliaanse maffia-topman Giacomo Riina, heeft zelfmoord gepleegd in zijn cel. Porzio, de vroegere chauffeur van Riina, pleegde maandagavond zelfmoord met de ceintuur van zijn kamerjas. Hij liet geen boodschap achter. Porzio werd in oktober 1992 opgepakt in het kader van een grootscheeps onderzoek naar de activiteiten van de maffia in Milaan. Hij is de tweede vermeende maffioso dit jaar die zelfmoord pleegt in de gevangenis. In juli sloeg een verdachte van de moord op anti-maffiarechter Falcone de hand aan zichzelf. Van onze verslaggever Etten-Leur - De Rabobank verwacht voor komend jaar een marginale economische groei- pe analisten van de bank menen dat het diepste dal van de reces sie inmiddels gepasseerd is, maar zij voorspellen een traag en langdurig proces van herstel. prs. A. Balm, directeur van de regio Bergen op Zoom van de Kabo, zei gisteren tijdens een Van onze Haagse redactie Kopenhagen - Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) maakt bezwaar tegen de uitbreiding van Sellafield, de opwer kingsfabriek voor uraniumstaven, in het Verenigd Koninkrijk. Maij zei gisteravond in Kopenhagen dat de fabriek een bedreiging is voor de Noordzee. Het was al bekend dat Sellafield radioactieve afvalstoffen loosde in de Ierse Zee. Onderzoek van Greenprace toonde gisteren ech ter aan dat de radioactiviteit ook de Noordzee bereikt. Dat pro bleem neemt toe omdat nog voor de Kerst de capaciteit van de fabriek wordt uitgebreid. Met haar uitspraken over Sella field brengt Maij de ministers Andriessen (Economische Za ken) en Alders (Milieubeheer) in een moeilijk parket. Met toe stemming van deze bewindslie den laten de kerncentrales in Nederland uitgewerkte ura- nium-brandstofstaven 'opwer ken' in Sellafield. Nederland is dus indirect medeverantwoorde lijk voor de lozing van het radio actieve afval. Maij zal 'Sella field' binnenkort in het kabinet aan de orde stellen. De minister vertegenwoordigde gisteren Nederland op de eerste dag van de Noordzeeconferentie in Kopenhagen. Het was de bedoeling dat er op de conferentie uitgebreid ge sproken zou worden over de ver vuiling van rivieren en de Noordzee door nitraten en fosfa ten. Deze 'nutriënten' zitten vooral in mest. Geen enkel land lukt het om voor 1995 de hoe veelheid nitraat met de helft te verminderen. Daarom zouden ook de ministers van Landbouw in Kopenhagen aanwezig zijn. De ministers van de Noordzee landen, Frankrijk, België en Zwitserland kwamen gisteren echter niet opdagen. Zij wilden deelnemen aan de Gatt-onder- handelingen in Brussel. Duits land heeft een staatssecretaris afgevaardigd. De Britse minister van Milieu zal de tweedaagse conferentie maar een dag bijwo nen. De Nederlandse minister van landbouw Bukman zal vandaag op het tweede deel van de confe rentie aanwezig zijn. Een woordvoerder van Green peace zei te geloven dat de thuisblijvers kennelijk niet in het openbaar geconfronteerd willen worden met de slechte resultaten die zij hebben ge boekt. Volgens Maij werd gisteren al wel resultaat geboekt met het terugdringen van de PAK's. De ze moeilijk afbreekbare stof zou kankerverwekkend zijn. Neder land heeft zichzelf al vastgelegd op een vermindering van 70 pfo- cent van de stof voor het jdar 2000. De andere landen rond de Noordzee willen de hoeveelheid PAK's met 50 procent terugdrin gen. bijee verw jaar zal die rapp Rab< Baln de si der land in schc Van onze redactie economie Amsterdam - Boskalis Westmii gaan niet fuseren. De baggerbed waarom de zaak is afgeblazen. Het was de bedoeling dat de fusie gestalte zou krijgen door overneming van Ballast Nedam door Boskalis. Boskalis is kleiner dan Ballast Nedam, maar heeft een notering aan de Amsterdam se effectenbeurs. Boskalis heeft nog wel belang stelling voor andere vormen van samenwerking met Ballast Ne dam. Daartoe zullen de contac ten tussen Boskalis enerzijds en Ballast Nedam en moederbedrijf British Aerospace anderzijds worden 'aangehouden', zij het niet meer op basis van exclusivi teit. Met de voorgenomen transactie zou een half miljard gulden zijn gemoeid. Ter financiering van een deel daarvan zou Boskalis voor 300 miljoen nieuwe aan delen uitgeven; de rest zou uit eigen zak worden betaald. Als de fusie was doorgegaan, was een concern voor natte en droge waterbouw met een omzet van ongeveer 3 miljard en 7700 man personeel ontstaan, een van de grootste in zijn soort ter we reld. Bij Boskalis is het overgro te deel van de 2700 werknemers betrokken bij het baggeren, bij Ballast Nedam gaat het om 500 mensen De Hout- en Bouwbond CNV heeft teleurgesteld gereageerd op het afketsen van de fusie. Be stuurder A. van Wijngaarden wijst erop dat het baggerbedrijf steeds meer coricürréntie krijgt uit Oost-Europa en Azië. „Met het oog daarop whs 'een fusie tussen twee grote baggeraars een logische stap," merkt hij op. De bond zoekt de oorzaak van de mislukkking in de angst van Ballast Nedam dat de fusie zou leiden tot het afstoten van een aantal werkmaatschappijen. Volgens Van Wijngaarden was deze angst, gezien de toezeggin gen van de Raden van Bestuur in gesprekken met de bonden, on gegrond. Bestuurder Van Twigt van de Bouwbond FNV is eveneens te leurgesteld en ook verbaasd. „We waren al een heel eind gevorderd, ook met een sociaal plan." De ondernemingsraad van Bal last Nedam vreest nu dat British Aerospace nu zal proberen het bedrijf in onderdelen te verko pen. Boskalis en Ballast Nedam ge nieten grote faam op het gebied van infrastructuur in en rond het water. Met de samenwerking wilden zij deze kernactiviteit ven Ver wer din tie Ars om: Bos moi ten ne hee sch me ten luc vie ger fun ont dat Br ee ve 19 be 56 la; bo vit At ge lk ge de D kt bt w k< li si k< zi V B w d< G Ei Bi V(i SU ge bt oi di t; h Van onze verslaggever Willem Reijn Etten-Leur - „Wij nemen voortdurend maatregelen om onoirbare praktijken te voorkomen of te corrigeren. Ook al betekent dat dat wij klanten de deur moeten wij zen. Ook al houdt dat in dat medewerkers ontslagen moe ten worden." Regio-directeur drs. A. Balm sprak gisteren in de Nobelaer in Etten-Leur heldere taal over het gedrag dat zijn bank eist van haar medewerkers. Onder de regio Bergen op Zoom valt ook de Rabobank in Hulst, die in opspraak is gekomen door intensieve contacten met de on derwereld. Een verband is dus snel gelegd. Neen, dat de Rabo in Zuidwest- Nederland de jaarlijkse bijeen komst in het teken zet van 'fis caliteit en ethiek' heeft niets te maken met de affaire Hulst, zegt regiodirecteur Balm. De aanleiding voor de bijeen komst van de Westbrabanste Rabobanken en hun relaties ligt in de nieuwe wet buitengewone transacties, die op 1 januari van kracht wordt. Verdachte trans acties - als cliënten zich met sporttassen bankbiljetten aan het loket melden onder de naam Jansen en Janssen - moeten worden gemeld aan de overheid.

de Stem | 1993 | | pagina 4