I d It :e' Reiswereld in moeilijkheden NU IN DE SUPERMARKT: Griepgolf zuiden valt nog mee O ever staten willen vervuiling Schelde en Maas aanpakken iiek 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' BIJ 3 FLESSEN K 1,5 L. Ondernemers: 'Bezem door Zeeuws bestuur' Huur een kerstboom bij IKEA Sliedrecht vanaf twee kwartjes per dag. UNITED COLORS OF BENETTON. Bl wat» Goesenaar doodt zoontje (8) en pleegt zelfmoord Jonge fietser komt om bij aanrijding in Terneuzen !-<£)£ 1 Reserves Deltan voor de WOV' Van Hooijdonk blijft bij NAC Fusie Boskalis Ballast Nedam gaat niet door Benzine/diesel weer goedkoper Proefboren in Waddenzee mag Blanken Z-Afrika delen de macht 'Hoogte lonen afhankelijk bedrijfswinst' I Forse sanering op komst I Felle concurrentiestrijd ontbrand Kroonprins kon met F-27 niet in Sarajevo landen President van Ivoorkust dood Hirsch Ballin krijgt twee minuten van Radio Yaticaan Week(end)je weg met Kerst of Oud-en-Nieuw? lllaties lereen l goed in de TERNEUZEN hulst sluis Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 DE STEM i i i i i I33e JAARGANG HET weer WOENSDAG 8 DECEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 mm' Het blijft slecht Gisteren slecht, vandaag slecht, morgen bar slecht en daarna blijft het slecht. Vandaag regen en vanavond kan de wind aanwakkeren tot mogelijk storm. Vlissingen - Om de haalbaarheid tan de Westerschelde Oeverver- ainding te vergroten moeten de reserves van Delta Nutsbedrij- ;en worden aangesproken. Dat tindt de afdeling Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor ie Nijverheid en Handel. Ook iet bedrijfsleven moet, in de :orm van hogere toltarieven, bij dragen om het gat van 200 mil- oen gulden te dichten. ZIE ZEELAND - C1 Breda - Het ziet er naar uit dat spits Pierre van Hooijdonk voor lopig bij NAC in Breda blijft. Hoewel er belangstelling is van diverse buitenlandse clubs is er geen concrete aanbieding bin- aengekomen. Overigens kan Van Hooijdonk op elk gewenst mo ment bij NAC vertrekken omdat een bepaling in zijn contract dat mogelijk maakt. ZIE SPORT -BI Amsterdam - De voorgenomen toe tussen Boskalis en Ballast Mam gaat niet door. De onder- tandelingen tussen baggeraar Boskalis en het Britse Aerospa ce, eigenaar van aannemer Bal- Nedam, zijn mislukt. Als de toe was doorgegaan, was een concern ontstaan met een omzet van 3 miljard gulden en 7700 man personeel. ZIE ECONOMIE-A6 Botterdam - Benzine en diesel worden morgen twee cent per liter goedkoper. Aan de zelf- iankpomp gaan daardoor ad- vies-literprijzen gelden van 172 cent voor euro loodvrij, 178 cent voor super plus loodvrij en 189 cent voor superbenzine met lood. Een liter diesel gaat 126,6 cent kosten. Den Haag - Het kabinet heeft er geen bezwaar tegen dat er boor- platforms in de Waddenzee ko men, maar alleen voor proefbo ringen naar aardgas. Winning van het gas mag alleen via 'schuin' boren, vanaf de kust, de Waddeneilanden of de Noordzee. Kaapstad - De blanke Zuidafri- kaanse regering moet vanaf van daag de macht delen met de gisteren geïnstalleerde Over- gangsraad. Van de 32 leden van die raad zijn er slechts 7 blank. De raad moet de algemene ver kiezingen van volgend jaar voor bereiden en kan regeringsbeslis singen ongedaan maken. IZIE BUITENLAND-A4 Tilburg - Het inkomen van werknemers moet voor een groot deel afhankelijk worden van het bedrijfsresultaat. Bij het cao- overle'g moet slechts een basis- loon worden afgesproken. Met die stelling promoveert Jan Don ders vandaag aan de Katholieke Universiteit Brabant ih Tilburg. ZIE BINNENLAND - A3 Vingerwijzing voor oudjaar Van onze verslaggeefsters Breda - De griepgolf die Ne derland teistert heeft de om vang van een epidemie be reikt. Het aantal griepgevallen is in drie weken gestegen van gemid deld negen naar vijftig gevallen per 10.000 inwoners. Volgens dr. E. Claas van het Nationaal Influenza Centrum in Rotterdam heeft vooral het oos ten van het land te lijden onder het griepvirus, terwijl het zuiden achterloopt bij de rest van het land. In het oosten van het land is sprake van 73 ziektegevallen per 10.000 inwoners en in de Rand stad 53. Zuid-Nederland (Bra bant, Zeeland, Limburg) blijft vooralsnog steken op 41 zieken per 10.000 mensen. Dit cijfer is echter verdrievou digd ten opzichte van vorige week. „In West-Brabant is een duidelijke toename van het aan tal ziektegevallen," zegt A. de Laat van de GGD-Breda. „Opvallend is het grote aantal ziektegevallen bij kinderen tus sen de vijf en veertien jaar." Toch is er volgens hem nog geen reden tot ongerustheid. „Engeland heeft hetzelfde mee gemaakt, maar daar stabiliseer de het aantal ziektemeldingen zich al na een paar weken," aldus De Laat. In Zeeland is het aantal ziekmel dingen bij het GAK in Goes afgelopen week gestegen met 65 procent. In plaats van gemiddeld tweeduizend ziekmeldingen per week, waren er de afgelopen week 3331 zieken. „Je kunt nu wel spreken van een epidemie," zegt districtsdirecteur F. Pieters. Het aantal ziekmeldingen in de regio Breda is gestegen met 'maar' vijf tot zes procent ten opzichte van de normale situatie. Volgens A. van Ditzhuyzen van het GAK-Breda is er dus niets verontrustends aan de hand. „In plaats van de gebruikelijke 4000 ziekmeldingen per week, hebben we er nu 4200. Dat'is niet op zienbarend." Door de vele zieken moet er af en toe worden geïmproviseerd, zoals in het verpleeghuis ABG in Bergen op Zoom, dat door een griepgolf onder het personeel moet werken met een noodroos- ter. „Ook in deze regio is er de laatste twee weken een duidelij ke toename van de griep te be speuren", zegt bedrijfsarts H. Venrooy van de GGD in Bergen op Zoom. Tot massale school- en bedrijfs sluitingen heeft de griepgolf in Zuidwest-Nederland nog niet geleid. ZIE OOK PAGINA-A2 Parijs (anp) - Duitsland, België, Luxemburg, Frankrijk en Nederland gaan samenwerken bij het verbeteren van de kwaliteit van het water van het Maas- en het Scheldebekken. Ook Vlaanderen, Wallonië en het Gewest Brussel hebben hun medewerking toegezegd. Van onze verslaggevers Den Haag - Er pakken zich donkere wolken samen boven de Nederlandse reiswereld. Er staat een forse sanering voor de deur die veel banen kan gaan kosten. De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) denkt dat zich naar schatting twintig reisorga nisaties in Nederland in grote financiële problemen bevinden. Volgens drs. R. Krijt, waarne mend directievoorzitter van Hol land International (Hl), is aan verdergaande schaalvergroting niet te ontkomen om de toegeno men concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Hij spreekt van een 'alarmerende en financieel beslist niet rooskleurige situa tie'. Weliswaar gaat de Nederlandse toerist vaker met vakantie, maar dan wel korter en goedkoper. De totale markt groeit de komende jaren niet tot nauwelijks en ver betering van rendement is alleen maar te behalen door het terug dringen van de kosten. Luchtvaartmaatschappijen en hotelketens kampen wereldwijd met overcapaciteit en dat ver groot de druk op de tarieven. Daardoor is de gemiddelde reis- som het afgelopen jaar terugge lopen van 1100 naar 1000 gul den. En er staat nieuwe, felle concurrentieslag voor de deur. Holland International verwacht dat een aantal grote reisorgani saties de komende tijd zullen gaan fuseren. Daarbij verdwij nen volgens Krijt veel arbeids plaatsen. Gedwongen ontslagen verwacht hij vooralsnog niet. De Nederlandse vakantiemarkt wordt gedomineerd door Hol land International (omzet 1,7 miljard), Arke (880 miljoen), Toerkoop (een half miljard, Rabo Reizen (460 miljoen) en Wagons- Lits Travel (410 mkiljoen). Stuntprijzen Goedkoop vliegen binnen Euro pa hoort vanaf maandag 27 de cember weer drie maanden lang tot de mogelijkheden. De prijzen bedragen in een aantal gevallen maar de helft van de tarieven, die normaal In dit seizoen wor den gehanteerd. De luchtvaartmaatschappijen hopen op deze manier het aantal lege stoelen op lijnvluchten te beperken. Tot nu toe hebben KLM, Luft hansa, Air France, SAS, Transavia en Olympic Airways zich in de prijzenslag gestort. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft dat meegedeeld na afloop van de eerste formele onderhandelingen over de be scherming van de kwaliteit van Maas en Schelde. De betrokken landen hebben be sloten twee commissies in te stellen. Die moeten met voorstel len komen voor actieprogram ma's voor een schonere Maas en Schelde, voor coördinatie bij de bewaking van de waterkwaliteit en de uitwisseling van gegevens. Voor de Rijn bestaat al langer het zogenaamde Rijn Actiepro gramma dat inmiddels zijn vruchten begint af te werpen. De voorgenomen samenwerking komt juist op het moment dat het Maaswater ernstig is ver vuild met stoffen die vermoede lijk in België in de rivier zijn geloosd. Vorige week nog leidde dat tot felle kritiek van minister Maij van Verkeer en Waterstaat op Wallonië. Beschuldigingen die de Waalse milieuminister Guy Lutgen verontwaardigd van de hand heeft gewezen. Frankrijk is de afgelopen dagen met het voorstel gekomen te gaan samenwerken. Het past binnen het vorig jaar gesloten Akkoord van Helsinki over grensoverschrijdende Europese rivieren. Landen zijn krachtens dat ak koord min of meer verantwoor delijk voor het gehele stroomge bied van een rivier,, ook als slechts een deel daarvan door hun grondgebied stroomt. Van onze verslaggever Goes - In een woning in de Goese wijk Polder heeft de politie maandagavond de stoffelijke overschotten van een 52-jarige man en zijn 8-jarig zoontje gevonden. De politie gaat ervan uit dat de man eerder op de avond zijn kind heeft gewurgd en vervol gens zichzelf door ophanging van het leven heeft beroofd. De-man leefdegescheiden van zijn vrouw. Het echtpaar was bezig met een echtscheidings procedure. De zoon woonde voorlopig bij zijn moeder. Er was een proefregeling voor het bezoek van de jongen aan zijn vader getroffen, nadat er zich in het verleden meerdere keren problemen hadden voorge daan rond de bezoekregeling. De man had de jongen in de loop van de middag opgehaald. Afge sproken werd dat hij zijn zoon in de loop van de avond zou terug brengen. Toen dat niet gebeurde, alar meerden familieleden de politie. In de woonkamer trof de politie het levenloze lichaam van de jongen aan. De vader werd op de trap naar de bovenverdieping gevonden. (ADVERTENTIES) „Het was gewoon stoerigheid ten op zichte van vrienden, verder niets. Iedereen zei doen, doen, doen'. Ik was de stoere jongen,zegt de 24-jarige Herald, die vier jaar geleden een bom van zeventig strij kers afstak. De klap was raak. Hij mist er zijn rechterhand door en het zicht in zijn linkeroog is erdoor de helft minder. Herald is één van de zes jongens die centraal staan in de nieuwe vuurwerk campagne van het ideële reclamebureau SIRE en de stichting Consument en Vei: ligheid. De actie is gisteren gepresenteerd. Het is de eerste keer dat in de campagne 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' echte slachtoffersop de voorgrond staan. De organisaties hebben gekozen voor een realistische, zeer confronterende, aanpak. De nieuwe tv-spot, die bedoeld is voor jongeren van 9 tot 24 jaar, toont gewon den meteen na binnenkomst in het zieken huis. Tussendoor zijn er beelden van een operatiekamer die in gereedheid wordt gebracht. Aan het einde zegt een arts: „Oudejaarsavond. Wij zijn er klaar voor. Jij ook?". Jongeren en slachtoffers die de spot heb ben gezien, vonden hem niet te hard. „Het is precies zoals het is", aldus een getroffe ne. Het kan wat hem betreft niet realis tisch genoeg. Op de foto geeft Raymond (rechts) een vuurtje aan Herald. Beiden zijn door vuurwerk een hand kwijtgeraakt, foto anp Soesterberg (anp) - Het F-27- ambulancevliegtuig van de Ko ninklijke Luchtmacht met prins Willem-Alexander als co-piloot heeft gisteren acht inwoners van Sarajevo overgevlogen van de Italiaanse stad Ancona naar Soesterberg. Aanvankelijk was het de bedoe ling drie gewonde Bosniërs met hun vijf famlieleden op te halen in hun woonplaats. Door de mist slaagde de F-27 er echter niet in te landen op het vliegveld van de Bosnische hoofdstad. Een vliegtuig van de Canadese luchtmacht lukte het later op de dag wel de gewonden en hun familie op te halen en naar An cona te brengen. Prins Willem-Alexander maakt sinds begin november voor een periode van anderhalve maand deel uit van het 334-transports- quadron van de luchtmacht. Dat is gestationneerd op de vliegba sis Eindhoven. De prins heeft de rang van kapitein. VANDAAG IN DEZE KRANT Abidjan - President Fe lix Houphouet-Boigny van Ivoorkust is gisteren op 88-jarige leeftijd overleden. De president, de langst regerende lei der van Afrika, overleed in zijn geboortdestad Yamoussoukro aan een slepende ziekte. zie buitenland - a3 Van onze verslaggever Vlissingen - „De bezem moet door bestuurlijk Zeeland. Geitewollen- sokkenbreiers genoeg. We hebben zakenlui no dig. Mensen die geen belang hebben bij een persoonlijke politieke carrière omdat zij er niet van moeten leven. Mensen die heilige huisjes omver durven halen. Met deze woorden riep voorzit ter M. Stoffels van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor de Nijverheid en Handel gisteren ondernemend Zeeland op het roer mede in handen te nemen. Het evenwicht is zoek in be stuurlijk Zeeland. De provincie wordt op dit moment volgens Stoffels bestuurd door een leger tje ambtenaren, onderwijzers en andere vertegenwoordigers uit de non-profit-sector. Die mensen zijn volgens Stoffels niet in staat de Zeeuwse belan gen optimaal te behartigen om- inhoud 2 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Vaticaanstad (anp) - Minister Hirsch Ballin mag in twee minu ten aan Radio Vaticaan uitleg gen waarom de reacties van Ro me op de Nederlandse euthana siewet niet juist zijn. Hirsch Ballin had vergeefs een interview aangevraagd in de Os- servatore Romano, die de wet een 'monsterlijke misstap' noem de. Volgens hem leven er in het Vaticaan nog veel misverstanden over het Nederlandse standpunt. (ADVERTENTIES) dat het ontbreekt aan nuchter management en ondernemings geest. „Deze mensen hebben er een gewoonte van gemaakt om hun eigen vaak wereldvreemde stok paardjes te berijden. Dit kan niet, dit mag niet, dit is onge zond," aldus Stoffels. Dit zwaktebod is er volgens hem mede de oorzaak van dat in Zeeland grote projecten zoals de vaste oeververbinding Wester schelde niet van de grond ko men. Bij IKEA Sliedrecht kun je nu een kerstboom huren voor slechts f 25,-. Breng je de boom op 8 januari terug, dan belonen we je met een IKEA kadobon van f 10,-. Naar 'n gezellig AEGON Vakantiepark! Met komfortabelc bungalows, overdekt zwembad, uitstekend restaurant. In Drenthe, Twente, de Veluvye of Zuid-Lintburg. Aantrekkelijke lang-weekendtarieven: Voor informatie en boekingen VERVOLG ZEELAND - C1 BEI AEGON VAKANTIELIJN 070-35050 4 pers. v.a. f 575,- 6 pers. v.a. f675,- 8 pers. v.a. f 795,- exclusief eindschoonntaak Iff Terneuzen - De 17-jarige R. A. Kamp uit Philippine is gistermorgen bij een verkeersongeval nabij de brug over het kanaal Gent-Terneu- zen om het leven gekomen. Het slachtoffer kwam met zijn fiets nabij de oostelijke oprit van de brug frontaal in botsing met een zogenaamd moerasvoertuig bestemd voor het uitrijden van mest. De scholier werd hierbij vermoedelijk op slag gedood. Volgens de politie heeft de bestuurder van het moerasvoertuig door de enorme afmetingen 'van het voertuig, dat daardoor de gehele rijbaan nodig heeft, de fietser te laat gezien. Deze kwam met zijn fiets vanaf de Finlandweg en wilde via de noordelijke parallelweg van rijksweg N61 de oostelijke oprit van de brug oprijden. GIEPCOIT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_P)aats:_ Telefoon'(voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Adres: Postcode:_ Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1