Stadskantoor Hulst 'Als ze maar van de basiliek afblijven' Hulstenaren zeer geïnteresseerd in verleden Hulst beleeft eerste stadhuisloop Lobbyen troef in Hulst 1645-1673 Bezichtiging stadskantoor De oudste kadasterkaart aangeboden Kelder van nieuwe stadskantoor herbergt moderne archiefruimte DE STEM E2 Ruim honderd trimmers lopen vanuit vijf startplaatsen naar stadhuis STAARTJE STARTPLAATSEN NIEUWSGIERIG SCHIMMELEXPLOSIE SCHANDALEN LEEUWTJES DINSDAG 7 DECEMBER 1993 TIJDENS DE opening van het nieuwe stads kantoor in Hulst wordt het boek 'Bestuur en be stuurders in Oost Staats- Vlaanderen, 1645-1673' door de archiefdienst ge presenteerd en verkocht. HET NIEUWE Hulster stadskantoor is een goed compromis geworden in de veelheid van menin gen die sinds de bouw hebben post gevat onder voor- en tegenstanders. Dat blijkt uit de reacties, nu het gebouw helemaal klaar is. Door Eugène Verstraeten TOEN ER knopen moesten worden doorgehakt, was Hulst in twee kampen verdeeld. Een deel van de bevolking zag nieuwbouw in de binnenstad niet zitten omdat men vreesde dat het historische stad huis geweld zou worden aange daan. Anderen waren juist wel voorstander. „Gematigd positief. Om maar eens een modewoord te gebruiken", zegt voorzitter J. Lockefeer van de Hul ster Oudheidkundige Kring. „Het had veel slechter gekund. Het al lerteerste plan was niks, maar deze architect is er voor een groot deel in geslaagd om iets moderns te laten corresponderen met een oud gebouw". De belangstellenden voor de Hul ster historie hadden aanvankelijk gemengde gevoelen. Maar dat werd al minder toen het aan het stadhuis vastgeplakte dienstvleugel werd gesloopt. „Toen alles afgebroken was, bleef er nog maar een zielig geval over", zegt Lockefeer. Dan had je toch al een hoog ommuurde tuin moeten maken om het stad huis nog enig cachet te geven. Dus uiteindelijk is dit nog niet zo'n slechte oplossing. Ik heb nog nie mand gehoord die het een ver schrikking vindt. Het is in ieder geval een stuk beter gelukt dan destijds bij de basiliektoren". „Eerlijk gezegd, vind ik het niet echt mooi", zegt een wat pessimis tischer gestemde inwoner. „Maar ja, wij hebben niet te beslissen. We zullen trouwens ons portemonnee moeten opentrekken, denk ik, en dan straks weer iets anders zeker. Hulst loopt wat de belastingen be treft toch al op kop in Nederland" „Als ik binnen ga, vind ik het wel mooi en vooral praktisch", betoogt en ander, die al eens een kijkje heeft genomen. „Maar het buiten aanzicht is nogal doods met die betonblokken net naast het histori sche pand. En waarom hebben ze eigenlijk dat dak zo bruin geverfd? Wat is dat? Koper? Goeie genade dat wordt straks zeker groen, daar snap ik nou niks van. Dat past toch helemaal niet bij het oude stad huis". „Ik blijf bij mijn standpunt", meldt een nadrukkelijk tegenstander. „Ze hadden naar het Liduina zieken huis moeten gaan. Een historisch pand, daar kom je niet aan, dat gebruik je als promotie voor Hulst en dan zet je er niet zo'n puist achter". „Niet slecht", vindt een Hulster mevrouw. „We hoeven nu in ieder geval niet meer te zoeken, alles zit bijeen. Of ik het mooi vind? Tja, ze breken toch overal alles af en zet ten; er moderne dingen voor in de plaats. Als ze maar van de basiliek afblijven. Trouwens, als ze nog lang wachten, sodemietert die van zelf in elkaar". Toch nog verdeelde meningen dus, maar velen kunnen zich vinden in de woorden van Lockefeer. „Als het dan toch in de stad moet ko men, dan liever iets fatsoenlijks. Nou ja, dat is met dit ontwerp heel goed gelukt. Dan is al het politiek gekrakeel toch niet voor niets ge weest". Het boek is geschreven als docto raalscriptie door Walter Annard. Deze verrichtte in 1991 en 1992 onderzoek naar de verhoudingen tussen de bestuurscolleges van Hulst, het Hulster Ambacht en het centrale bestuur in Den Haag. Hij bezocht een twintigtal archieven in België en Nederland. De periode 1645 tot 1673 was heel belangrijk voor Hulst. In 1645 ver overde Prins Frederik Hendrik de stad. Vanaf dat jaar maakten het Hulster Ambacht en de stad deel uit van wat toen Staats-Vlaande- ren genoemd werd (het Zeeuws- Viaanderen van nu). Dit gebied was belangrijk om twee redenen: strategisch was het een buffer te gen Frankrijk en economisch lag het gunstig omdat de republiek Nederland de Schelde kon afslui ten. De verovering had grote gevolgen, want de bestuurders vielen nu rechtstreeks onder de Staten-Ge- neraal in Den Haag. Formeel had den zij niets te vertellen over het beleid. Het boek van Annard be wijst dat er veel gelobbyd werd. De commissarissen werden niet alleen vriendelijk ontvangen bij bezoe ken, tijdens heerlijke maaltijden probeerde Hulst pok die mannen te beïnvloeden. Dat de meningen van Hulst en het Hulster Ambacht niet altijd parallel liepen, bewijst het verzoek van Hulst in 1660 om de slechte financiële toestand op te lossen door samenvoeging met het Ambacht te bewerkstelligen. Een wel heel vroege herindeling dus. Een ander gevolg van de verove ring in 1645 was dat het uitoefenen van de r.-k. godsdienst werd verbo den. De katholieken mochten geen openbare ambten meer bekleden. Er woonden tóen erg weinig gere formeerden in Hulst en de plaats werd erg aantrekkelijk voor perso nen in heel de Republiek. Het boek van Annard meldt de geschiedenis van de toenmalige bestuurders, waar ze vandaan kwamen en uit welk sociaal milieu en wat ze ver dienden. Maar liefst van 67 be stuurders is er een beknopte bio grafie. Het boek telt 100 pagina's inclusief de bijlagen met lijsten van gouver neurs, schouten, baljuws, burge meesters en schepenen. Aan het einde is een index met persoonsna men opgenomen. Het boek kan gekocht worden voor 25 gulden aan de balie van het stadskantoor en de archiefdienst. Als men het niet persoonlijk af haalt moet er vijf gulden extra betaald worden. IN HET nieuwe Hulster stadskan toor wordt zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur een open dag gehouden. Alle belangstellenden kunnen die dag het nieuwe onderkomen be zichtigen. Op alle afdelingen zullen ambtenaren aanwezig zijn om het publiek de nodige uitleg te geven. In de nieuwe 'taveerne' in het stad huis staat er voor alle bezoekers een kop koffie gereed. Tijdens de open dag treedt tussen 10.00 en 12.00 uur het orkest The Young Ones op in de hal van het stads kantoor. BELANGSTELLENDEN kunnen ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadskantoor een repli ca van een negentiende eeuwse ka dasterkaart op de kop tikken. De gemeente-ambtenaren moesten in november al hun spullen inpak ken Het was een heel werk om alles over te brengen. De inhoud van het omvangrijke archief was de moeilijkste klus. Toch is het in- en uitruimen wel eens vruchtbaar. Ar chivaris Toine Prinsen ontdekte tussen de kaarten, notulen en char ters de oudste kadasterkaart die Hulst bezit. De kaart dateert uit 1832. Hij vond het een aardig idee om deze kaart te laten inkleuren en vermenigvuldigen. Deze exemplaren (beperkte op lage), worden tijdens de opening en de open dag op zaterdag tegen een klein prijsje aangeboden. TIJDENS DE feestelijkheden rond de opening van het nieuwe stadskantoor vindt zaterdag een unieke sportgebeurtenis plaats. Remi Mangnus, organisator van talloze trim-evenementen en de spil van sportvereniging Aloy, tekent dan voor de eerste stad huisloop in de geschiedenis. Door Jeanette Vergouwen „OP DIE dag vertrekken er vanuit het Waasland en Zeeuws-Vlaande- ren vijf sportploegen om 13.00 uur en die komen allemaal aan tussen half drie en drie uur bij het stad huis in Hulst. Daar krijgen de lopers eremetaal uitgereikt door de burgemeesters van Michelstadt en Hulst. We hebben ook speciaal voor deze loop een prachtig T-shirt ontworpen. Het wordt een gewel dig evenement. Voor Aloy was het een uitdaging en ik denk dat we er iets bijzonders van gemaakt heb- .ben," vertelt Walter de Bakker, de rechterarm van Remi Mangnus. De aanleiding was heel bijzonder. Remi Mangnus kreeg dit jaar een koninklijke onderscheiding. B en W van Hulst verzonnen een smoes om Mangnus te bezoeken zodat hij geen vermoeden had wat hem te wachten stond. Onder het mom 'we willen eens met je praten over het organiseren van een stadhuisloop' kwam het college op bezoek omhet het eremetaal op te spelden. Maar de grap kreeg een staartje. „Over die loop, wil ik toch nog eens hebben, het lijkt me een goed idee. Laat mij maar eens mijn gang gaan," liet Mangnus aan het einde van het bezoek horen. Het organiseren zit hem in het bloed en samen met Walter de Bakker uit Vogelwaarde werd een omvangrijk draaiboek samenge steld. Omdat Hulst samen met Axel een grensoverschrijdende samenwer king heeft met drie Waaslandse gemeenten zijn deze vijf gemeenten ook gekozen als startplaats. „Er kwam veel meer bij kijken dan we in eerste opzet dachten. Maar de samenwerking met de gemeente Hulst, de ambtenaren, politie en middenstand was optimaal, dus Is alles nu piekfijn geregeld," aldus de Bakker die Remi Mangnus even vervangt omdat deze in Bangkok een wedstrijd volgt. Alle lopers, ongeveer 83 uit Zeeuws-Vlaanderen en 30 uit Bel gië, worden met bussen naar de vijf startplaatsen gebracht: Graauw (St. Aloy), Axel (sporthal), Stekene (sporthal), Sint-Gillis (kerk) en Be- veren (atletiekplein). Atletiekclubs uit Axel, Beveren, Stekene, Sint Gillis en natuurlijk Graauw werken mee. De lopers komen binnen via de Statie en Gentsestraat naar de Markt. Dit traject wordt door de politie voor deze gelegenheid afgesloten voor auto's. Er wordt gezorgd voor om leidingen. Op de Markt worden vijf fuiken aangebracht, elke afstand heeft zijn eigen computer om de uitslag te registreren. Na de gezamenlijke ontvangst en de uitreiking van het eremetaal gaan de lopers naar het oude stadskantoor waar ze met bussen worden teruggebracht naar Graauw. Daar wacht een warme douche en kunnen herinneringen worden opgehaald en krijgt iedere groep de juiste uitslagen. De organisatoren hebben speciaal voor deze gelegenheid een T-shirt laten ontwerpen in vier-kleuren- druk. Daarop het wapen van Hulst en de vermelding van de stadhuis loop. Walter de Bakker met het speciale stadhuisloop T-shirt. FOTO WIM KOOYMAN BIJ DE opening van het nieuwe stadskantoor gaat de interesse uit naar de hal, de ruimten voor de ambtenaren, het oude stad huis dat een nieuw kleedje kreeg en niet te vergeten de taveerne. Drie verdiepingen telt het nieuwe gebouw, maar wat velen niet weten, is dat er ook nog een kelder is. Daar worden niet alleen de fietsen opgebor gen, maar er is nu eindelijk ook een goede archiefruimte. Door Jeanette Vergouwen Links: Archivaris Toine Prin sen met de oudste kadasterkaart van Hulst uit 1832 die hij heeft laten inkleuren en vermenigvul digen voor het grote publiek. Onder: Een zestiende eeuws charter met zegel. Het stuk is volledig gerestaureerd. In dit ge schrift geeft Karei V toestemming voor de heropbouw van het stad huis. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE DE PERIKELEN van de afgelopen jaren met wateroverlast en schim melvorming zijn voorbij. De ruimte bevat voldoende opbergkasten en er is een voortdurende controle op warmte en luchtvochtigheid. De ruimte wordt afgesloten door een dikke kluisdeur. De kostbare stukken werden de afgelopen weken overgebracht. „Kijk niet naar de troep, voor we alles hebben ingedeeld gaan er nog wel wat dagen overheen," vertelt archivaris Toine Prinsen die zijn handen vol heeft aan het opbergen van oude kaarten, geschriften, stadszegels, boeken, topografische kaarten, tekeningen, dia's en foto's. Hij is archivaris (op 50/50 basis) in Hulst en Axel. Hij toont trots de oudste kadasterkaart uit'1832 en de volledig gerestaureerde char ters, behangen met zware zegels. en rood. Dat rood was bestemd voor het hek aan 'den bleeck tot aen het secreet' (wc). Tegelijkertijd werd ook het kippenhok en het keukentje en de bedstee in deze opvallende kleur geschilderd. „Je ziet, toen haalde Hulst ook al werkkrachten uit Antwerpen. Het stadhuis was een echt multifunc tioneel gebouw. In de kelder was een tap en de zolder werd gebruikt als opslag van granen. In de huidi ge trouwzaal woonde in de zestien de eeuw de wacht of congiërge, in die knalrode bedstee. Er was ver der nog een Waag (ouderwetse weegbrug) en een gevangenis. In de grote zaal bovenaan het bordes werd recht gesproken. Ook toen werkten de ambtenaren verdeeld over verschillende locaties. 1993 wordt wat dat betreft een echt historisch jaar. Alle ambtenaren eindelijk onder een dak," glimlacht de archivaris. Hij vindt het een enorme verbete ring. Meer contact met collega's, snellere uitwisseling en een up to date archief met klimaatsbeheer- sing. „Een paar jaar geleden is het oude archief onder water gelopen. Er stond zeven kubieke meter wa ter op de vloer. We kregen een geweldige schimmelexplosie en heel wat stukken zijn toen verloren gegaan. Het papier van na 1800 is slecht van kwaliteit en het archief bevat bijna een strekkende kilome ter papier, 700 jaar Hulster historie ligt er opgeslagen. De papierschade moet landelijk aangepakt worden, de verzuring moet via vergassing worden gestopt." Vanaf 1990 wordt er regelmatig gerestaureerd. Toine Prinsen laat de enkele honderden jaren oude charters met zegels zien. Hij vertelt dat er tijdens de brand van 1685 veel materiaal verloren is gegaan. Van de veertiende eeuwse rolper- kamenten is er slechts één bewaard gebleven. „Hulst mag (lees moet) trots zijn op het archief, het is een van de rijkste gemeentearchieven die ik ken." Bladerend door de papieren zie je dat elke ruzie of scheldpartij smeuïg werd beschreven. Alles werd gemeld en de daders kwamen voor de Vierschaar. De rechtszaken werden verslagen en zitten nu in het archief. Zoals die van de vrouw, die haar kind in het secreet verdronk. Zij werd publiekelijk op de Markt gewurgd. „Alle schandalen werden gemeld en zo kun je een aardige recon structie van die tijd maken. De galgen stonden buiten de wallen. Men liet de gehangenen weken hangen als afschrikwekkend voor beeld. Er viel toen niet met Hulst te spotten," aldus Prinsen. H4 2.-1983 ws» „Er komen per jaar zo'n achthon derd belangstellenden een kijkje nemen in het archief. Het archief is open op maandag en dinsdag van 9.00 tot 17.00 uur. De meesten zijn nieuwsgierig naar hun voorvaderen en pluizen hun stamboom uit. In het nieuwe stadskantoor is er een leeszaal waar ze kunnen studeren. Die zit helemaal achterin de vleu gel Begane Grond. Dat betekent wel dat ik alles moet sjouwen uit de kelder naar de leeszaal toe. Het neemt ontzettend veel tijd in beslag en dat zou wel eens moeilijkheden kunnen opleveren, ik ben hier aan gesteld als archivaris en niet als veredelde loopjongen", zegt Prin sen. Tien bezoekers per dag is niet niks en dus zijn de Hulstenaren blijk baar erg geïnteresseerd in hun ver leden. „Mijn eerste taak is het beschrijven van het oude stadsar chief en een bruikbare catalogus maken. Ik werk hier nu vijf jaar en ik heb precies een meter archief beschreven. Er staat echter vijf honderd meter oud archief dus ik kan in dit tempo nog honderd jaar vooruit. We hebben nu de hele bevolkingsadministratie van 1600 tot 1930 op microfilm staan. Dat scheelt heel wat sjouwwerk. Ne gentig procent van post gaat over genealogie en dat kan nu snel op gezocht worden." Het archief krijgt ieder jaar onge veer 10.000 gulden om te besteden aan restauratie en het maken van microfilms. Het maken van de films is een verlichting van de werkdruk. Prinsen hoopt dat er binnenkort films gemaakt worden van de archieven van de notarissen en de Weeskamer en de notulen van het stadsbestuur. „We bezitten veel stadsrekeningen vanaf 1460. Die zijn veel gedetail leerder dan de tegenwoordige reke ningen. Neem nou deze uit 1528 over de bouw van het stadhuis. Deze wederopbouw kostte totaal 1.800 gulden. Een gemeente-amb tenaar verdiende toen niet slecht, maar om de echte waarde in deze tijd te kennen moet je de bedragen vermenigvuldigen met de factor duizend. De rekening telt 150 pagi na's. De leeuwtjes op de balustrade zijn geplaatst door een inwoner van Antwerpen." Hij haalt er een andere rekening bij van de verfwerkzaamheden uit 1680. Exact wordt beschreven wel ke plafonds en portalen er een witte steengrauwe kleur krijgen en dat de houten galerij wordt voor zien van iets heel speciaals: het verhemeltsel sal moeten geverwt werden met een blaeuwe couleur ende daer op eenighe gele en witte sterren geschildert. Daer toe sal moeten gebruyckt werden een blae uwe verwe de welcke wel constant is en niet en sal (ver)schieten. Heel iets anders dan het betongrijs van 1993. Als voornaamste kleuren voor de buitenkant golden toen wit, blauw

de Stem | 1993 | | pagina 23