'Genadeloze concurrentie' B ombrief-aanslagen in Oostenrijk werk van neo-nazi's 0 o ken wm Vergeefs protest in Den Haag Bij Landbouw moeten nog meer banen weg Veel Kamerleden kennen de wet zelf ook niet Jongeren kunnen zelf om polioprik vragen EINDSTRW27 50% Breskens Onderzoek: Door Gatt miljoenen banen weg in Europa en lonen fors omlaag VOOR VERKOOP Landbouwcrisis bewuste keuze' Ajax naast Feyenoord Frank Zappa overleden Nieuwe vleugel stadhuis Hulst Zeeuws-Vlaams glas in Witte Huis in Moskou Arafat op 13 december in Den Haag Beroep bijstand blijft gelijk Vliegvakantie goedkoper Spanning stijgt in Paramaribo Spookrijder op Al 7 komt om bij botsing Vietnamese vlak voor huwelijk land uitgezet G I M B R E R E EMBER 1993 BS schreeuwen de volley- Meestal is dat de kreet. De spelers van de Sinterklaasviering kende kreet van André e door de Oostburgse en Ardito 2. "C aan de slag. Op het n YVC en Ardito tegen st beginnen kwam de t vroege tijdstip (12.00 r de kreet van YVC 2 alf uur wachten (effe?) ok aan de slag, dankzij hter Kees Kosten. 'j de mannen won YVC, mannen van Ardito na geen pizza, maar een hadden de IJzendijkse snel met zijn bordjes wedstrijden van AZW ok enkele opmerkingen erd hem gevraagd. Zijn eden met de stand. Die s ze dat elke wedstrijd reng ik lekker terug. En dat jammer," aldus bordjes, want het bleef het trapje kwam waar rijver. DE STEM i i i I I (33e JAARGANG Goes - De overheid stuurt be wust aan op een faillissement van de Nederlandse landbouw sector. Men kiest voor dat dras tische economische crisismodel de agrarische sector binnen het nieuwe Europa te saneren, jus boerenleiders, die overheids steun vragen la Philips en KLM, ontmoeten horende doven en ziende blinden in het kabinet. Zo luidde gisteren de kritiek van ZLM-voorzitter Van der Maas. ZIE ZEELAND - C1 Heerenveen - Heerenveen heeft de aanval van Ajax op de koppo sitie van Feyenoord niet kunnen weerstaan. De score was ruim, 4-1. Het krachtsverschil iets kleiner. Ook trainer Louis van Gaal gaf het toe: Ajax was in Heerenveen weer ouderwets lucky'. I ZIE SPORT-B1 HET WEER /MINVMAX. 4/8 VRC Handelsblad: „De ijfsleven voor de grote ij. Het tijdperk van de Parool: „Wetenschap emeen Dagblad: „Een raagt begrip voor alles, e ene man kan daar en zijn ook gevoelige nieus aan toegaat, kan worden." orge in Nieuwe Revu: ar school. Ik was goed worden of iets anders og veel liever wilde ik 22 en dan speel ik bij oeg om dat te kunnen. De Volkskrant: „TV- e voetbalclubs presen- Handeis'biad: „Elle- tige daad of - sterker - via de rechter bestraft zelf geen actie onder- evenbergen het landelijk amateur- e dag voor de daarin von in en tegen Zundert ie Boeimeer met 3-0 en ap met 2-2 gelijk tegen fa een vrije trap rond het iur genomen door Rob i stond het 1-1. Het was le speler die kort in de helft Virtus op 2-1 Patrijzen trachtte de ba le verzetten en slaagde ok in. Met nog een kwar- spelen schoot Hubert eester 2-2 in de netten. In fase ontging Patrijzen de nning toen een doelpunt ndré Pieters wegens ver buitenspel werd afge- OE1MEER 3-0 - In de minuut had RCS reeds door een doelpunt van Roose. Na tien minuten iToine de Groot van Boei- het veld uitgestuurd we- ritische opmerkingen aan ires van de man in het Boeimeer moest mét tien rerder en speelde zonder itie. Na ruim een half uur het via Marciano ing, die profiteerde van under in de Boeimeer-ver- ng, 2-0. Na tal van gemiste werd het halverwege de e helft nog 3-0 door een van Ruud de Vroe. NBERGEN-ALLIANCE Rust 0-0, Richard van n 0-1 (strafschop), Eric ian 1-1, Marco de Jong 1-2, Uitdewilligen 2-2. ASTEL-1NTERNOS 5-0 - 0, Ab Potters 1-0, Ronald mans 2-0, Edwin Baselier ert Jan Dierks 4-0 en 5-0. AS'30-MOERSE BOYS 1-1 0-1, Salib Alous 0-1, Jelle Made 1-1. VANDAAG IN DEZE KRANT „Componist Frank Zappa is zaterdagmorgen ver trokken voor zijn laatste toernee," aldus de korte verklaring waarmee de familie maandag de we reld op de hoogte bracht van het overlijden van de 52-jarige musicus. zie gids-d1 IN DE BIJLAGE Het stadhuis van Hulst heeft er een vleugel bij: het nieuw? stadskan toor. In een speciale bij lage belicht De Stem de historie van het stadhuis. Daarnaast aandacht voor de komst van een mo derne archiefruimte en gesprekken met de be woners. zie deel e INHOUD 3 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Stadskantoor Hulst deel E DINSDAG 7 DECEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1.90 Van onze redactie buitenland Wenen - Bij de serie bombrief-aanslagen in Oostenrijk is gisteren opnieuw een slachtoffer gevallen. De medewerkster van een advocaat raakte zwaar gewond toen ze de post van haar baas opende. De politie zoekt de afzenders in kringen Van onze redactie buitenland Londen - Als de Gatt, de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven, een feit is zal dat de rijke landen en vooral West-Europa miljoenen banen kosten. Behalve dat zullen ook de lonen omlaag gaan, de sociale voorzieningen worden beperkt en de milieu-eisen minder streng worden. mwi'i" Regen en wind Het is afgelopen met het rustige weer. De ene depressie na de andere gaat vanaf vandaag zorgen voor veel regen en wind. Flinke windstoten niet uitgesloten. Sas van Gent - De Russische regering.heeft bij de Glasfabriek Sas van Gent 10.000 vierkante meter reflecterend glas besteld voor het herstel van het Witte Huis in Moskou, het gebouw van het Russische parlement, dat twee maanden geleden door het leger werd bestormd. ZIE ECONOMIE-A5 Den Haag - PLO-leider Jasser Arafat doet maandag 13 decem ber op uitnodiging van de rege ring Den Haag aan. De voorzit ter van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie heeft onder meer een onderhoud met premier Lubbers en minister Kooijmans. Voorburg - Het aantal bijstands uitkeringen is het afgelopen jaar ongeveer gelijk gebleven: 472.000, meldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Opval lend is volgens het CBS dat het aantal gescheiden mensen met een bijstandsuitkering is gedaald van 63 naar 61 procent. Rijswijk - Holland International verlaagt de prijzen voor vlieg- en autoreizen. De bestemmingen Spanje, Griekenland en Turkije "orden in het zomerseizoen 5 procent goedkoper; Portugal zelfs 10 procent. Autoreizen laar Spanje worden 15 procent voordeliger en naar Frankrijk 10 procent. Verwacht wordt dat an- dere touroperators zullen volgen. Paramaribo - In Suriname stijgt de spanning nu de voormalige legerleider Desi Bouterse geëist heeft dat de regering-Venetiaan 'oor de kerstdagen aftreedt. De Verdwijning van de topmilitair luitenant-kolonel M. Zeeuw, te ilen wie een arrestatiebevel loopt, heeft de onrust nog verder doen oplopen. ZIE BUITENLAND-A4 Pardement 'Een genadeloze concurren tieslag', voorspellen de Britse onderzoekers Tim Lang en Cplin Hines, die de gevolgen van een nieuw Gatt-akkoord hebben on derzocht. Dat de Gatt veel banen zal weg zuigen uit de rijke landen komt vooral omdat de meeste ontwik kelingslanden beduidend lagere lonen betalen. De bedoeling van Gatt is de ontwikkeling van de wereldhan del te bevorderen. Daarvoor moeten handelsdrempels worden afgebouwd. Als de onderhandelingen tussen Amerika en de Europese Unie (voorheen de EG) voor 15 de cember kunnen worden afgerond treedt een mondiale handelsge meenschap in werking van 114 landen. Voorstanders van de Gatt voor spellen dat door het opruimen van de handelsbarrières de we reldhandel de komende tien jaar met 270 miljard dollar (518 mil jard gulden) zou kunnen groeien. Dat voordeel lijkt indrukwek kend, aldus Hines en Lang, maar als je dat over de bevolking uitsmeert komt dat voor tien jaar neer op nog geen 77 gulden per persoon. Mensen vervangen Beide onderzoekers wijzen erop dat de belangrijkste 500 Britse bedrijven de afgelopen twee jaar al 1,5 miljoen banen hebben af gestoten en dat een flink deel van die banen naar de Derde Wereld is verhuisd. En een op de drie Duitse bedrij ven is van plan een deel van de produktie over te plaatsen naar Oost-Europa en Azië, op een moment dat het Europese werk loosheidscijfer de 20 miljoen na dert, zo'n 10 procent van de beroepsbevolking. Europa staat voor een nieuwe ronde in een 'genadeloze concur rentieslag', waarin meer mensen door machines zullen worden vervangen en een ander deel van het werk zal worden overge bracht naar het buitenland, al dus de Britten. Multinationals Ook het niveau van de sociale voorzieningen zoals dat bestaat in Nederiand, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland wordt ernstig bedreigd. In het rapport wordt gesteld dat de 500 grootste multinationale ondernemingen de drijvende krachten zijn achter .Gatt omdat deze er het grootste belang bij hebben. Deze concerns beheersen nu al tweederde van de wereldhandel. Een Gatt-akkoord zou de win sten van deze bedrijven kunnen opvoeren, maar het is zeer on waarschijnlijk dat daardoor meer werknemers in dienst wor den genomen. Hines en Lang rekenen ook af met de opvatting dat vooral de Derde Wereld van de Gatt-over- eenkomst zal profiteren aange zien daar banen naar toe zullen verhuizen. „De elites in het Zuiden zouden ervan kunnen profiteren, maar de ervaring leert dat de meerder heid van de bevolking in de arme landen erop zal verliezen", zegt Lang. De Europese ministerraad kon het gisteravond nog niet eens worden over de landbouwpara- graaf in de Gatt. Den Haag (anp) - Het minis terie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij gaat op nieuw reorganiseren. Het aantal medewerkers op het departement in Den Haag wordt verminderd van de huidige 1150 tot 800 900 in het jaar 2000. Het aantal directies wordt terug gebracht van 35 naar 20. Volgens het ministerie moet er een organisatie ontstaan 'die be staat uit een relatief klein, flexi bel en slagvaardig kernministe rie en stabiele, bedrijfsmatig en doelgericht opererende uitvoe ringsorganisaties'. Om die reden worden de meeste uitvoerende onderdelen van het ministerie verzelfstandigd. Be oogd zijn in totaal 15 Haagse directies en 5 regionale directies. De ingrijpende reorganisatie moet binnen 5 6 jaar haar beslag krijgen. Het ministerie heeft een tekort van 35 miljoen gulden op het personeelsbudget. Daarom ko men er 500 formatieplaatsen te vervallen. Getracht wordt ge dwongen ontslagen te voorko- Bij het ministerie werken in to taal, inclusief onderzoekers en buitendiensten, ruim 11.000 mensen. Als gevolg van privati sering en verzelfstandiging zal het aantal naar verwachting ver minderen tot 4.500 a 5.000 in de toekomst. Enkele honderden bewoners van Zuid-Holland en Gelderland protesteerden gisteren in Den Haag opnieuw tegen de kabinets plannen voor de Betuwelijn. Tevergeefs. De meerderheid van de Tweede Kamer ging akkoord met de aanleg van deze goederenspoorlijn. Er komen extra aanpassingen bij Barendrecht, Zevenaar, de Rotterdamse wijk Pendrecht, Papendrecht, Gorkum en Tiel. De totale kosten komen daarmee op 7,1 miljard gulden. Vlak voor het debat zou beginnen gooiden demonstranten pam- Van onze verslaggeefster fletten en posters van de publieke tribune in de znal. Het debat werd onmiddellijk geschorst en de tribune ontruimd. Op het Binnenhof toont een demonstrant hoe hij over de Betuwelijn denkt. foto anp I ZIE OOK BINNENLAND - A3 Den Haag - Veel leden van de Eerste en Tweede Kamer kennen zelf de meeste wetten ook niet. Er zijn er te veel, ze zijn moeilijk leesbaar en de bedoeling is vaak niet duidelijk. Dat blijkt uit een onderzoek van de vak groep bestuurskunde van de Amsterdamse universiteit. Het resultaat is gisteren gepresenteerd tij dens het symposium 'Ieder wordt geacht de wet te kennen' in Den Haag. Aan het onderzoek werkten 101 Kamerleden mee: tweederde van de Eerste Kamer en eenderde van de Tweede Kamer. Van hen studeerden 34 rechten. Iets meer dan de helft van de Kamerleden zegt in het privéleven te worden geconfron teerd met slechte wetten. Vooral die op het terrein van de belastingen en de studiefinan ciering zijn vaak onbegrijpelijk. De meeste ondervraagde Kamerleden vinden dan ook dat de wetten duidelijker moeten worden. Ruim de helft vindt dat elke burger de wet zou moeten kunnen lezen en begrij pen. De Kamerleden vinden ook dat vage wetten eigenlijk niet het parlement zouden mogen passeren. Het gaat dan vaak om raamwetten, die nader moeten worden uitgelegd en inge vuld door uitvoerende instanties. Niet alleen moeten de wetten duidelijker worden, ook de controle moet beter, vinden de meeste Kamerleden. Op het synposium pleitte de president van het Amsterdamse Gerechtshof mr. H. F. van den Haak voor een vroeg inschakelen van de rechters bij de wetgeving. Nu is het vaak zo dat de wet via een rechterlijke uitspraak achteraf moet worden getoetst. Hij vindt dat een kleine groep rechters al voordat een wetsontwerp in het parlement wordt behandeld de inhoud be-, oordeelt op werkbaarheid, doelmatigheid en verschil in uitleg. Ook het feit dat op het departement van Justitie leden van de rechterlijke macht voor een aantal jaren gedetacheerd worden werkt volgens hem onvoldoende, omdat deze men sen vaak de voeling met de praktijk al lang kwijt zijn geraakt. Van den Haak vindt verder dat sommige wetgevingsonderwerpen van zodanige fun damentele aard zijn dat rechters uit hoofde van hun professionele positie niet langer mogen zwijgen, ook als het om de inhoud van de wetgeving gaat. van neo-nazi s. Ook de sociaal-democratische minister van Vrouwenzaken, Jo hanna Dohnal, en de politica Terezij a Stoisitz van de Groenen ontvingen gisteren bombrieven. Zij bleven ongedeerd omdat hun post vantevoren werd gecontro leerd. Sinds het begin van de campag ne, afgelopen vrijdag, zijn tien bombrieven ontdekt. Daarbij vielen vier gewonden, onder wie de Weense burgemeester Helmut Zilk. Bombrieven zijn zelden dodelijk; daarvoor is de lading te gering, maar burgemeester Zilk zal niet temin voor de rest van zijn leven ernstig gehandicapt blijven. Zilk is het meest prominente en te vens zwaarste slachtoffer van de aanslagen. De politie waarschuwt nadruk kelijk voor nieuwe bombrieven. Overal wordt de binnenkomende post extra zorgvuldig gecontro leerd; iedere ongewone brief wordt angstvallig terzijde ge legd. De meeste slachtoffers zijn be kend geworden door hun inzet voor buitenlanders, vluchtelin gen en minderheden. Vermoede lijk zijn ze daarom in het schootsveld van rechtsextremis- ten terechtgekomen. Bij verscheidene gedemonteerde bommen ziin briefjes gevonden met de tekst: 'We weren ons, graaf Riidiger von Starhemberg'. Deze graaf had in 1683 Wenen met succes tegen de Turken ver dedigd. Neo-nazi's gebruiken volgens Binnenlandse Zaken zijn naam als codewoord. De laatste jaren is het aantal aanslagen op vreemdelingen, vooral vluchtelingen, in Oosten rijk toegenomen, maar het ge weld heeft nooit de omvang van dat in Duitsland en Frankrijk bereikt. De bombriefaanslagen hebben nu een politiek dispuut over de wortels van het extremisme ont ketend. Jorg Haider, de leider van de uiterst-rechtse Vrijheidspartij, legde de schuld bij Oostenrijks liberale asielpolitiek. „Ons land is een centrum voor georgani seerde misdaad geworden en uit het buitenland zijn tal van con flicten geïmporteerd," verklaar de Haider, wiens uitleg overi gens door de meeste politici wordt verworpen. Brunssum (anp) - De politie van Brunssum heeft gister middag een Vietnamese vrouw (25) het land uitge zet, anderhalf uur voordat ze met een man uit Bruns sum zou trouwen. De vrouw verbleef zonder geldige papieren in Neder land, aldus de politie. De vrouw werd na haar ar restatie uitgewezen naar Duitsland, omdat zij voor dat land wel over een geldi ge verblijfsvergunning be schikt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Voor minderjarigen vanaf twaalf jaar komt er de mogelijkheid om, ook als hun ouders dat niet willen, een polio-inenting te krijgen. De voorhchting over de ziekte moet wel worden verbeterd, omdat de jongeren zelf het initiatief moeten nemen om een vaccinatie te krijgen. Dit schrijft staatssecretaris Si mons van Volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer. Al eerder stelde hij zich op het standpunt dat een verplichting tot vaccinatie geen zin heeft en zelfs averechts kan werken. Bo vendien moet een verplichting worden gecontroleerd en dat geeft moeilijkheden. Sommige mensen weigeren een polio-vaccinatie om religieuze redenen. Simons vindt dat deze mensen niet moeten worden ge dwongen, maar overgehaald. „Overtuiging en voorlichting zullen op den duur beter werken dan een verplichting," schrijft hij. Kinderen hebben nauwelijks een keuze als hun ouders niet willen dat ze worden ingeënt. Simons wijst echter op het wetsvoorstel geneeskundige behandelings overeenkomst. Dit biedt minder jarigen de mogelijkheid om een eigen 'behandelingscontract' aan te gaan. Voor jongeren boven de twaalf jaar biedt de wet mogelijkheid tot vaccinatie, als zij dat wel overwogen blijven wensen. De dokter is verplicht hen in te enten, ook als de ouders dat niet willen. „Hiermee wordt de mogelijkheid voor jongeren om een vaccinatie tegen polio te krijgen aanzienlijk verruimd," schrijft Simons. Voor kinderen onder de twaalf blijft het standpunt van de ouders doorslaggevend. DAMESMODE, RARAPUTS KM ACCESSOMUS BABY, KINDEK- EN TIENEMMOOC KORTINGEN TOT QNNEKENSTRAAT61 BREDA ARENDSHOF1800STERH0L/E Oud Gastel - Een 82-jarige man uit Breda heeft een rit over de Al7 gisterochtend niet overleefd. De man reed als spookrijder vanuit Roosendaal in de richting van Moerdijk. Ter hoogte van Oud Gastel botste hij frontaal op een tegenligger. Het slachtoffer is A. Nuijten uit Breda. Hij reed tegen J.W. uit Roosendaal en was op slag dood. De 33-jarige Roosendaler is met een shock en nog onbekend zwaar letsel naar het Roosen- daalse ziekenhuis gebracht. De spookrijder op de A17 was al gemeld aan de politie. Vanuit Oudenbosch en de Algemene Verkeersdienst Driebergen wa ren op het moment van de bot sing al voertuigen onderweg naar de snelweg. Het slachtoffer is vermoedelijk vanaf de afslagen Roosendaal- West of Oud Gastel de verkeerde kant van de snelweg opgedraaid. I Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. o kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop 7<jnder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J t

de Stem | 1993 | | pagina 1