Geen Gemeentedag Terneuzen Hachelijke momenten aan het einde van de Eerste Wereldoorlog PLAATSELIJK NIEUWS Publieke belangstelling zowel dit jaar als vorig jaar te gering IEUWS [bare Keiijker ten iitstel voor sinstallatie ZEELAND C4 Oostburg zoekt sportkampioenen Aardenburg weer oord voor bedevaartgangers Vier keer goud voor vader en zoon Morel Leopoldkanaal Herbergen Spoken Dood Begraven |/IBER 1993 C3 nstreeks 21.00 uur !r worden kerstbo- srse kerststaven en emaakt materiaal, tallen, kerststukjes^ es en dergelijke,' Tevens kan men aan het Rad van n wordt het geheel 3 door de aanwe- de kerstman. RSTZANG - Het annenkoor en de :e fanfare verlenen ig aan de jaarlijkse ang in de grote Noordstraat. Die is iecember om 19.30 jang is gratis. [03-129, BI 106-138, Cl fust 106-122, Dl kl. fust 12-84, Bil 12-70, Cfl r. fust 62-105, D II kl. :il 44-50. Tomaten, 500 136-139 Vleestomaten, 4 1-2 290-314, 67 1-2 1-2 121-123, 47 1-2 dsla, 400 kg 1620-2060. 100 kg, eenmalig fust, 133, klvp 4 I 188-206, i-188, klvp 6 I 175-183, >8-174, klvp 2 I 165-, krt grf I 154-180, krt. 00, ex. krt. I 144-180 155, lang II 118-130, ex! )-158. Onregelmatig II mkool, 3.750 st.: 6 st. st. 210-240, 10 st. st. 40-110. Boerenkool, 87, gestript 72-135. Ro- 00 kg 9-39, witte kool 137. Aardappelen, 15.000 lp-19, eigenheimer 53-63, Irene 10-25. Uien, Ibank 27-35, grof 18-21, r21. geschoond 52-78. 5.000 st. 8 st. 41-46, 10 2 st. 12-42. Koolrapen, -27. Kroten, 800 kg 17-, 11.000 kg, grof 59-61, 62. Pepers 60 kg, rood look, 450 pt 88-. Bleek- 00 st. 25-69 Peterselie, 150/200 41-97, 100/150 2.000 kg kl II 39-150. 500 bs. 150/200 47-86, 61. Druiven, 225 kg, Ali- 190. Pompoenen, 60 kg 1 een aantal openbare gehandicapten. Hier- |zal begin '94 een en Honte. Gehandicapten kun de veranderingen ge tter de sporthal in en uit Vendien kunnen gehan- [zich in de hal gemakke- vegen. Zo is de bestra len aangepast, zijn de odanig gemaakt dat ze ijker open en dicht i enkele voorzieningen ;handicaptentoilet ver- ijn er grotere spiegels en is de wijze waarop [schakelaars gebruikt (eenvoudiger gemaakt, twee wasruimten zijn voorzieningen aange- bestaande verbeterd. f in Sluiskil heeft van de [gen om een waterzuive- n eind maken aan het erneuzen Gent. had laten weten dat de it zijn. Het bedrijf ging u van de Raad van State iet voor 1 maart volgend ediend. met het jaar uitstel. De >p een hoorzitting bij de z'n vroegst medio 1995 osten (ƒ750.000) en de noet onder andere een angelegd. - -a -tmrnim rSi Iv; M E P 'l E "c'^E-S V.; -W, DE STEM DINSDAG 7 DECEMBER 1993 Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen doet volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid niet mee aan de landelijke Open Gemeen tedag. De publieke belangstelling was namelijk zowel dit jaar als vorig jaar te gering. „Slechts een paar honderd men. m bezochten dit jaar de gemeentedag in Terneuzen. Dat is te gering als je dat afzet tegen de mensen die deze dag een uur of vijf in touw zijn", aldus gemeentesecretaris Th. de Brauwer. De landelijke Open Gemeentedag wordt uitge schreven door de Vereniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) die ook het thema bepaald. Dit jaar was dat Ouderenbeleid. „Instellingen zoals de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ouderen verleenden hun medewerking. Zo'n thema zou dus best kun nen aanspreken maar de belangstelling was toch minimaal". De Brauwer weet niet zeker of de geringe belang stelling ook te maken heeft met de jaarlijkse kermis die samenvalt met de gemeentedag. „Het weer was dit jaar ook zeer slecht". Het college gaat nu van geval tot geval bekijken of de gemeente een open dag gaat houden. Het thema van de landelijke Open Gemeentedag is volgend jaar op 24 september Bouwen en Wonen. „Wellicht zou dat een interessant thema kunnen zijn. Maar binnen het college is afgesproken dat we er terughoudend tegenaan kijken". Volgens De Brauwer zou een open dag interessan ter kunnen zijn als de gemeente zelf een thema kiest dat de mensen meer aanspreekt. „Je zou hierbij kunnen denken aan bepaalde zaken die in de gemeente spelen. Zoals het plan Steenen Beer, de oostelijke uitbreiding of de reconstructie van de Axelsedam. Daar zou je een thema-dag omheen kunnen bouwen. Wellicht spreekt dat de bevolking meer aan". Van onze verslaggever Oostburg - Sportkampioenen uit de gemeente Oostburg kunnen zich tot 31 december aanmelden voor de jaarlijkse sporthuldiging door het ge meentebestuur. Het gaat om prestaties die dit jaar geleverd zijn en die vallen onder de volgende criteria: de sportkampioenen moeten in de gemeente Oostburg wonen en lid zijn van een vereniging die is aangesloten bij de Zeeuwse Sportraad. De vereniging moet ook lid zijn van een overkoepel de bond die is aangesloten bij de Nederlandse Sport Federatie. Voor de gemeentelijke huldiging komen verder in aanmerking se nior sportlieden die dit jaar pro vinciaal kampioen zijn in de hoogste klasse van hun sport, sporters die een eerste plaats behaalden bij een kampioen schap van Zuidwest-Nederland of bij de eerste drie in een natio naal kampioenschap eindigden. Voor junioren gelden andere re gels. Zij krijgen een onderschei ding van de gemeente als ze de eerste plaats in de wacht hebben gesleept bij regionale of provin ciale kampioenschappen, bij de beste drie waren in een Zuid- Nederlands kampioenschap, of bij de eerste zes in een landelijke kampioenschapswedstrijd. Van onze correspondent Aardenburg - Enkele jaren terug bezocht een gezelschap, bestaan de uit leden van de hoogste Brit se adel, het stadje Aardenburg. Dit naar aanleiding van het ge geven dat eeuwen geleden deze plaats een geliefd bede vaartsoord was voor de Engelse koningen Edward I, II en TV. Dat was in feite de eerste grote groep 'bedevaartgangers' sinds jaren. Naar oud gebruik plaats ten zij twee enorme kaarsen, versierd met linten in de kleuren van het koningshuis, bij de beel tenis van 'Onze Lieve vrouw van Aardeburg, oftewel in de volks mond genoemd, 'Onze Lieve Vrouw met de Inktpot'. Niet zo lang geleden kwamen er 'maar liefst' drie bussen met Bel gische bedevaartgangers. Steeds vaker ziet men families overdag de kerk ingaan om er te vertoe ven of geestelijke steun te zoe ken. Deze 'opleving' komt waar schijnlijk door de aandacht die heemkundige tijdschriften en andere bladen de laatste jaren aan Aardenburg als middel eeuwse bedevaartplaats beste den. Zo verscheen in de uitgave van november/december 1993 van het blad 'De Kerk der Ar men' een artikel over Aarden burg onder de titel 'Maria in Nederland'. Breskens - Tijdens de internatio nale vogeltentoonstelling van Breskens behaalden vader en zoon Morel uit de vissersplaats vier keer goud met hun kanaries. Ook de familie C. van Bostelen uit Aardenburg was succesvol. Het mocht zes keer goud mee naar huis nemen. In het algemeen puntenklasse ment gingen Adrie en Piet Morel ook met de eer strijken, gevolgd door Van Bostelen en A. Keerse- maker. UITSLAGEN Stam roodisabel en stam roodschim- mel: P&A MorelC. van Bostelen-Ver- keste. Stam recessiefwiten, stam onge- pigmenteerde roadogen: C. van Boste- len-Verkeste. Geelsnavel spitsstaarta- madine: A. Keersemaker. Roodisabel intensief, roodschimmel: P&A Morel. Geelivoor schimmel, recessief wit enal- bino recessief: C. van Bostelen. Goud groen: W. Maenhout. Postuurkanaries vormrassen fife fancy: D. Jooris. Glos ter gladkop: R. Rietbergen. Europese cultuurvogeis groenling agaat: C. van Bostelen. Zebravinken masker grijs kop: M. de Graaf. Tropische vogels estrildae mutantenceresamadine: J. de Booy. Debowski astrilde: L. van Hof- Wever Grasparkieten opaline grijs groen: Benny Oubrie. Bergparkiet: P. de Cock, bergparkiet. Tekenwedstrijd Op de Bres 1/2: Kevin Schoonings 3/4: Thijmen Dingemanse. 5/6: Dorien Nicolai. 7/8: Carlien Kou semaker. De Schelphoek 3/4: Johny de Jager. 5/6: Piotr LosZorawski. 7/8: Judith Vercruysse. Openbare basisschool 1/2: Paula Meij- boom. 3/4: Michel van Langevelde. 5/6: Jethro Gijs. 7/8: Maaike de Guytenaer. Op 11 november was het 75 jaar geleden dat een wapenstilstand werd gesloten en een einde kwam aan de Eerste Wereld oorlog. Voor het zover was maakten de bewoners van Eede en omgeving nog spannende da gen door. Begin oktober 1918 bereikten berichten over Duitse troepen verplaatsingen in het grensge bied en in het bijzonder aan de kust Zeeuws-Vaanderen. Ook nam men ontploffingen en branden waar. Door veldarbei- ders werden rond 10 oktober dagelijks tientallen gelithogra feerde briefjes in het land ge vonden, blijkbaar door Engelse of Franse vliegers uitgestrooid om de Duitsers tot overgave te bewegen. Op 19 oktober deed de Belgische consul te Oostburg een dringend beroep op zijn hier verblijvende landgenoten om zich te houden aan de mili taire voorschriften en de grens niet te naderen. Die dag trok ken grote Duitse colonnes met veel kanonnen en auto's vanaf de kust langs Sluis in oostelijke richting. De Duitse grenswach ten aan het kanaal naar Brugge waren vertrokken. De grote Duitse terugtocht was begon nen! Op 21 oktober staken Engelse troepen in de buurt van Eede het Leopoldkanaal over maar werden teruggeslagen. De toe stand bleef meer dan tien dagen stabiel. Er was een groot nie mandsland. Ten oosten van de straatweg Aardenburg-Malde- gem tot aan de Nederlandse grens zaten de Duitsers, achter de kanalen, een paar honderd meter van de grens, de gealli eerden. Afgezien van een gesta dig artillerievuur bestond de strijd hier hoofdzakelijk uit pa trouillelopen. Daardoor gebeur de het dat de grens nu eens door de Duitsers, dan weer door de geallieerden werd bezet. In het vlak aan de grens gelegen Middelburg in Vlaanderen was in het westen de grenspost al bezet door Belgen, eerst door linietroepen, daarna door gen darmen. De manschappen van het veertiende Regiment Infanterie. Dit Zeeuwse regiment bewaakte de grens. bomen en struiken. Een Duits luitenant werd even over de grens op de weg gedood en een inwoner van Eede werd aan de Nederlandse kant door een gra naatscherf zwaar gewond. Aar denburg en omstreken waren in die dagen oorlogsgebied. Het kanongebulder was niet van de lucht en 's avonds en 's nachts kon men het geratel van de mitrailleurs horen. Die dagen was het daar een levendige drukte van aankomende Neder landse militairen, die de grens wacht kwamen versterken. Die werden bij de burgers inge kwartierd. Ook de voorkerk van de Sint-Baafs kwam vol te lig gen. 's Avonds lagen daar de mannen op strozakken met slechts drie kaarsen als verlich ting. In die dagen waren de grens wachten in Eede verplicht zich overal verdekt op te stellen, want op verschillende plaatsen floten de kogels over Neder lands gebied en sloegen knette rend in. Eede was een dorp aan het front geworden en veel in woners vluchtten naar Aarden burg of elders. Af en toe kon het aan de grens danig spoken. Langs de kanaal dijken suisden de granaten en ook over de straatweg floten de kogels door de takken van de 's Avonds hokten Nederlandse militairen in Aardenburg bij lampeschijn samen in de her bergen. In één daarvan dronken zes over de grens gekomen en geïnterneerde Duitse soldaten een biertje en zongen Duitse liedjes, kennelijk uit vreugde dat ze het er levend afgebracht hadden, onder het gehoor van hun Nederlandse bewakers. Onder deze zes waren er vijf van het ijzeren kruis, waarvan één eerste klas. Die maandagavond, 21 oktober, was er alarm. In de duisternis rukten van alle kanten de sol daten op naar de grens bij Ee de. De volgende dag waren ve len van hen die naar de grens geweest waren weer terug in Aardenburg. Daar vond toen een merkwaardige gebeurtenis plaats. Op de algemene be graafplaats werd de gesneuvel de 33-jarige luitenant Heinrich Herding begraven. Hij had voordat hij stierf te kennen ge geven in Nederland begraven te willen worden en was door de Duitsers aan de Nederlandsae autoriteiten overgedragen. Vooraf gingen twee jeugdige tamboers, die langzaam in sta tige pas de dodenmars roffel den. Het publiek langs de stra ten bestond in meerderheid uit Nederlandse militairen, die sa lueerden toen de baar voorbij kwam. In de verte daverde het geschut. Op het kerkhof knet terden een ogenblik geweer schoten van het vuurpeloton, terwijl iri de verte mitrailleur- vuur van het front in België hoorbaar was. De Duitse consul te Vlissingen, majoor Wesseling en de Aardenburgse predikant J.N. Pattist, voerden het woord. Met ontbloot hoofd luisterden ten slotte alle aanwezigen naar het door dominee Pattist gebe den Onze Vader. Een paar da gen later vond er een incident plaats met ernstige gevolgen. In de wijk Den Hoorn, nu Sint- Rita, tussen Middelburg en Moerkerke, werd een Duits sol daat, die afgedwaald was van zijn patrouille, door een paar denkoopman doodgeschoten. Men had de militair daarna van zijn bovenkleding ontdaan en in zijn ondergoed op een bos stro gelegd. Daarna had men in een café duchtig feest gevierd, omdat men met een vijand had afgerekend, De omgeving daar was intussen door Belgische troepen bezet, doch het gebeur de was aan de Duitsers bekend geworden. Die namen wraak op het tegen de grens gelegen Mid delburg. Zaterdag 26 oktober om half elf verschenen twee Duitse vlieg machines boven het dorp en bestookten het met mitrailleur- vuur en handgranaten. Hetzelf de herhaalde zich tegen de avond rond vijf uur. Weer wer den handgranaten geworpen. Als gevolg daarvan werden twee Nederlandse grenswach ten, een vaandrig en een sol daat, gewond aan de benen. Per brancard werden ze naar het ziekenhuis in Aardenburg ge voerd. Ook een vrouw, die in De Tol op Nederlands gebied dichtbij de grens woonde, werd vrij ernstig gewond. De nacht daarop werden ruim 20 bom men op Middelburg geworpen, waardoor een aantal inwoners, meest vrouwen en kinderen, werd gedood of gewond en vele huizen werden beschadigd. De daaropvolgende dag ging men door met het gooien van bom men. Eén daarvan kwam enkele hon derden meters van het dorp Eede terecht, maar ontplofte niet. Ook mengde zich nu het Duitse geschut, dat bij Sint- Laureins stond opgesteld, in de strijd. De granaten werden over het grondgebied van de Neder landse gemeente Eede naar Middelburg geschoten. Toen echter van Nederlandse zijde werd geprotesteerd bij de Duit se commandant te Sint-Lau- reins tegen de schending van Nederlands grondgebied, hield het vuren op. De Nederlandse militairen aan de grens bij Middelburg hadden voortdurend achter een dijk dekking moeten zoeken tegen uiteenspattende granaten. De inwoners van Middelburg, achthonderd in getal, waren ge vlucht. Ze hadden geprobeerd over de grens in Nederland te komen, maar de Belgische grenswachten hielden het hek in de versperring dicht, zodat ze de andere kant uit moesten, verder België in. Diezelfde dag droegen de Duit sers in Eede nog een gesneuvel de Belgische militair aan de Nederlandse grenswachten over om hier begraven te worden. Hij was bij een patrouilletocht door een schot in de rug getrof fen. De artillerieduels gingen ook de volgende dagen verder. Op 31 oktober en 1 november bezocht koningin Wilhelmina Zeeuws- Vlaanderen, waaronder ook Breskens, Sluis, Oostburg en Aardenburg, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Rond 4 november ontruimden de Duitsers de grensstrook ten oosten van Eede en trokken verder naar het oosten terug. Op 11 november 1918 werd een wapenstilstand gesloten. Het bataljon Nederlandse militairen dat te Aardenburg was gelegerd kreeg nog diezelfde dag op dracht naar Rotterdam te ver trekken, waar men bevreesd was voor het uitbreken van de revolutie, 's Avonds werd het bataljon over de Westerschelde gezet en 's nachts ging het per trein naar Rotterdam. v Grenswachten bij (en op) hun onderkomen op een boerenerf bij de grens. 9 Het graf van de Duitse luitenant Herding die in Aardenburg werd begraven. Aardenburg JONGERENKOOR - Het Jon gerenkoor Aardenburg ver zorgt in de komende kersttijd twee concerten. De concerten van het koor trokken de laat ste jaren erg veel belangstel ling in de burgerzaal van het stadhuis en het verzorgings huis Coensdike. Gezien die grote belangstelling heeft het koor gebroken met het tradi tionele optreden in de burger zaal en daarom is het concert verplaatst naar de rk-kerk in de Weststraat. Daar treedt het koor donderdag 30 december om 19.30 uur op. De toegang is gratis. Het tweede concert volgt op 2 januari om 14.30 uur in Coensdike. Deze kerst concerten staan onder leiding van dirigent Freddy Moens en er is een eigen combo. PLATTELANDSVROUWEN - De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen houdt de jaarlijkse kerstviering woens dag 15 december. De avond wordt opgeluisterd door de West-Zeeuws-Vlaamse trou badour Adrie Oosterling. HULPACTIE - Het Interge meentelijk Vredesplatform te 's-Gravenhage houdt z ater- dag 10 december een landelij ke actie ten behoeve van de slachtoffers in het voormalige Joegoslavië. Het is de bedoe ling dat op die dag de gemeen tehuizen in Nederland geo pend zijn om er giften te depo neren of solidariteitsverkla ringen te ondertekenen. De gemeente Aardenburg heeft uit praktische overwegingen een beroep op de plaatselijke kerken in Aardenburg, Eede en Sint-Kruis gedaan om aan de actie mee te werken door in het weekend van 18 en 19 december de kerk één uur voor en één uur na de diensten open te stellen. Verschillende kerkbesturen/raden hebben inmiddels positief gereageerd. Door middel van klokgelui zal extra aandacht op de actie gevestigd worden. CONCERT - In de Doopsge zinde kerk wordt zondag 19 decemnber om 15.30 uur een kerstconcert gegeven door or ganist Piet Beun. Hij is Aar denburger van geboorte, maar is nu woonachtig in Haarlem. KERSTVIERING - De samen werkende Aardenburgse ker ken houden woensdag 22 de cember om 14.00 uur een ge zamenlijke kerstviering voor de bewoners van verzorgings huis Coendike en alle ouderen uit Aardenburg en omstreken. KERSTVIERING - De Zuster- kring houdt donderdag 16 de cember om 14.00 uur de kerst viering in de gemeentekamer van de Doopsgezinde kerk in de Weststraat. Oostburg KOOR - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans Koor zingt op eerste kerstdag tij dens de hoogmis in de kerk van Onze Lieve Vrouw in Sint-Pieters te Gent. Het koor zingt de mis 'Puer natus est' en de dienst begint om 10.00 uur. Het is voor het eerst dat het koor op eerste kerstdag in het buitenland optreedt. LEZING - De Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaande- ren houdt donderdag 16 de cember in Den Hoekzak een lezing. Deze wordt verzorgd door H.J. Kennis uit Nieuw- vliet. Hij zal voorlezen over de 'Drievoudige moord aan de Marolleput 100 jaar geleden'. Deze zaak maakte destijds een diepe indruk op de bevolking van West-Zeeuws-Vlaanderen. Sluis ROEMENIË - In 't Zoute Vestje wordt vrijdag 10 de cember een om 20.00 uur voorlichtingsavond gehouden door de 'Stichting Sluis helpt Roemenië'. Er worden video beelden vertoond over de be zoeken aan dat land. De stich ting overweegt een nieuw pro ject op te zetten voor gehandi capte kinderen, die in Roeme nië veelal thuis worden ver zorgd. Het inzamelen van goe deren zal weer vanaf januari 1994 plaatsvinden op een na der te bepalen plaats en tijd. CULTUURMAAND - Sluis houdt tijdens 'December-Cul- tuurmaand' een aantal koffie concerten in het Belfort op zondagmorgen om 11.00 uur. Zondag 12 december is er een optreden van Rominella, zon dag 19 december komt Kanto- rij en 26 december is het Brugs Vocaal Ensemble te gast. Zondag 2 januari treedt de Interfak Band op. Daar naast loopt tot 4 januari een tentoonstelling met als thema 'Klein Formaat' in de raads- kelder van het stadhuis. Die is, behalve op donderdag, da gelijks te bezichtigen van 13.00 tot 17.00 uur. Zuidzande KERSTMARKT - In de kerk op het dorpsplein is zaterdag 11 december een kerstmarkt. Organisaties als SOS Kinder hulp, Amnesty International en Unicef bieden daar spullen te koop aan tussen 13.00 en 16.00 uur. De opbrengst komt ten goede aan deze instellin gen en plaatselijke verenigin gen. (ADVERTENTIES) Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe eer der je kunt zeggen: 'Ik stop met werken'. In het boekje Pensioen Timer staat wat de mogelijkheden zijn en welke maatregelen je daar zelf voor kunt nemen. Vraag het boekje aan via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. TREK NÜ JE EIGEN PLAN MET EEN GOED PENSIOENPLAN. Naam O Adres Postcode/Plaats Leeftijd m/v In een envelop sluiten en zonder postzegel sturen aan: Antwoordnum- ^^mer 89, 2500 VC Den Haag Bellen kan ook: 070-361 47 31 toestel HSO^J EEN PUBLIKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE LEVENSVERZEKERAARS

de Stem | 1993 | | pagina 17