DE STEM 'Landbouwcrisis bewuste keuze' Nu al jonge eendjes in Hulst iritiek op overheid van voorzitter Van der Maas op laatste ZLM-vergadering: Delta verzet zich tegen hogere prijs drinkwater Snel duidelijkheid over lot van personeel onderaannemers Dow Ute kraanvogels Campagne onder bedrijven tegen misbruik alcohol Vindt u ze niet prachtig, de nieuwe decemberzegels? U kunt er al uw beste wensen mee versturen aan wie u maar wilt: aan uw familie, vrienden, kennissen of collega's. De zegels moet u wel voorzichtig scheuren. En vergeet u de postcode niet, dan zorgen wij ervoor dat uw beste wensen op tijd aankomen. Wij zorgen ervoor. Milieuheffing op onttrekken grondwater Deltan gaat hoog-rendements verwarmingsketels verhuren Drugs en verboden wapens gevonden iets te koop aan te Meden? Met een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de tO) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes -rubnek ..Te koop aangeboden' Zeeland Den Haag onze verslaggever Eies - De overheid stuurt iwust op een faillisse- ent van de Nederlandse adbouwsector aan. kiest voor dat drastische snomische crisismodel om de jarische sector binnen het ituwe Europa te saneren, dus jerenleiders, die overheids- ain vragen k la Philips en 1M, ontmoeten horende doven jziende blinden in het kabinet, duidde gisteren de kritiek van lM-voorzitter Van der Maas Jens de laatste algemene ver- idering van de ZLM in Goes, oals gemeld fuseert de ZLM in nieuwe Landbouwmaat- kappij Zuid Midden Oost. i der Maas spreekt de laatste (ren al lang niet meer op vrolij- T> toon als het over de economi- ontwikkeling van de sector lat, maar gisteren klonk zijn lespraak wel in zeer diep mi- zette wat cijfers over de arde werkelijkheid op een rij- „Vorig jaar hielden gemid- id acht boerenbedrijven per op te bestaan. Dit jaar zal waarschijnlijk oplopen tot of meer per dag. In deze tije val van de primaire-pro- iktiebedrijven worden de ver- igstukken meegesleept. In de grarische toeleverings-, afzet-, i verwerkingsbedrijven kostte t over de eerste tien maanden dit jaar 12000 arbeids- laatsten, ofwel 40 banen per En Cebeco-Handelsraad nörspelt voor de komende 2 3 aar een totaal verlies aan ar- adsplaatsen in de agrarische ector van 50.000 a 70.000," al ias Van der Maas. oop „vervlogen Enkele maanden geleden leefde j enige hoop op verbetering aij de boerenleider, zo zei hij. Nu laatste hoop vervlogen en sord ik in toenemende mate beheerst door emotionele kwaadheid en woede'. een groot complot aan de tegen de boeren, meende Van der Maas. De overheid, met Lubbers voorop, roept maar steeds geen geld te hebben om de boeren te helpen, maar het is een hvestie van niet willen. Van der Maas: „Het woord land bouwcrisis wordt angstvallig termeden. Men spreekt liever over een malaise in enkele secto- a en over een tijdelijk conjunc- tureel dal. Toch lijkt het er veel ap dat men welbewust en doel bewust kiest voor het econo- ■risch crisismodel. Tussen de re lets door wordt namelijk be- dat, omdat de Nederland- ie agrarische sector binnen de 1G relatief gezien een te hoog sostenniveau heeft', een rigou- aeuze sanering nodig is om de kosten van de produktiemidde- ii te verlagen." lnii-landbouwscenario le boerenleider concludeerde iat het kabinet met deze laissez fee-visie opteert voor een door bande, keiharde landbouwcri sis, specifiek in Nederland! Een ■risis, zodanig dat een minder- 1 van de bedrijfsgenoten voor a appel en een ei de bankroete Wlrijven van de meerderheid aver kan nemen'. Van der Maas semde dit 'een schandalig anti- ffldbouwscenario'. ïo het is een puur Nederlands swiplot, stelde Van der Maas, 'aat Nederland verliest 6 pro- at extra op het door de Euro- Unie gedicteerde, toch al *aar verliesgevende prijsni- s'öu van de 'spilprodukten', ter- ®ijl de Engelse en Franse boeren ^respectievelijk 16 en 6 procent jP winnen. ■a Frankrijk bestaan tevens rui- -f nationale investeringssteun i subsidies op rentes voor boe- ba, terwijl in Nederland dat mort steun taboe is. ZIE OOK ZEELAND - C3 "an onze verslaggever 'ieuiv-Namen - In de Nieuw- "enbergpolder zijn op 4 en 5 bcember vier kraanvogels ge paleerd. De vogels werden ge- door Saeftinghe-gids Jean hebe. Een bijzonderheid, want "rmaal gesproken vertoeven er astreeks deze tijd van het jaar I ta kraanvogels meer in ons Pd. Die horen al lang in Afrika e zitten om te overwinteren. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een kwart van het aantal ernstige ver keersongelukken in Neder land speelt alcoholgebruik een rol. Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) houdt tot 15 januari volgend jaar een campagne onder het bedrijfs leven die gericht is op terug dringing van het rijden onder invloed. Meer dan zeventig bedrijven en instanties werken mee aan de campagne van het ROVZ. Door folders, straffenkaarten en de ROVZ-informatiewand geven zij allerlei informatie over alcohol en verkeer aan hun werknemers. Zeker met de feestdagen in zicht acht het ROVZ het nu een ge schikt moment zo'n actie te voe ren. Het campagnemateriaal bena drukt dat de politie tegenwoor dig over verfijnde apparaten be schikt waarmee het exacte adem-alcohol gehalte direct te bepalen is. De politie kan er op elk gewenst moment zowel grootschalige als kleinere con troles mee uitvoeren. Bij een adem-alcohol gehalte van meer dan 570 microgram (meer dan 1,3 promille) neemt de politie ter plekke het rijbewijs van de betrokken bestuurder in. De Middelburgse officier van justitie mr. J. Mos maakte zich begin vorige maand tijdens een zitting van de rechtbank in Ter- neuzen druk om de stijging van het aantal 'drankzaken' in Zeeuws-Vlaanderen. Hij had de Zeeuws-Vlaamse zondaren een tijdje onder zijn hoede. Mos con stateerde dat in deze regio soms wel tot zes rijbewijzen per dag ingenomen worden in verband met het rijden onder invloed. Volgens R. Meester van het RO VZ is niet precies aan te geven of het percentage ernstige ver keersongevallen die een relatie met drankgebruik hebben in Zeeland hoger of lager ligt dan het landelijk gemiddelde. Hij gaat ervan uit dat het percenta ge in onze provincie ongeveer gelijk ligt. „Maar zekerheid daarover kan ik niet geven om dat niet altijd geregistreerd wordt of bij een ernstig ongeval drank in het spel was." (ADVERTENTIE) de hoek om ■SHEBHBMBiEB9BBBcB£i3 scheuren. DINSDAG 7 DECEMBER 1993 DEEL 1 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Bij een koppel Kaapse Kezen bij de Hulster buitenvest is de natuur volledig van slag. Daar kropen deze week tien jonge eendjes uit het ei. Een unieke gebeurtenis, want jonge eendjes in december komen niet erg vaak voor. Het aardige is dat het vrouwtje begin dit jaar ook al de nodige opzien baarde toen ze in januari zat te broeden op negen eieren. Dat was toen erg vroeg voor de tijd van het jaar. Het koppel werd toen in de gaten gehouden door buurtbewoner Homer Stevens en de Hulster natuurliefhebber Eddy Taelman. In februari van dit jaar sloeg het noodlot echter toe toen het mannetje door een auto werd doodgereden. De angst dat het vrouwtje daardoor volledig van streek zou raken en haar broedsel zou verlaten, bleek niet terecht. In maart zagen negen eendjes het levenslicht. Het is hetzelfde vrouwtje dat nu voor de unieke geboorte van tien andere eendjes heeft gezorgd. Ze heeft inmiddels een ander mannetje gevonden. Het jonge gezin wordt opnieuw in de gaten gehouden door Homer Stevens, die de eenden iedere dag van eten voorziet, en Eddy Taelman. Van onze verslaggever Middelburg - Delta Nutsbedrijven verzet zich tegen de voorgenomen verhoging van de prijs voor drinkwater met ingang van volgend jaar. „Moeilijk verteerbaar", vinden directie en Raad van Commissarissen. De Tweede Kamer stemde re cent in met een wetsontwerp om belasting te gaan heffing op het onttrekken van grond water. Voor de inwoners van Zeeland betekent deze milieu heffing dat zij fors meer moe ten gaan betalen voor hun drinkwater. De stijging komt neer op zeker 32 cent per kubieke meter. Landelijk stijgt het tarief met minstens 34 cent. Het Zeeuwse verschil van twee cent komt doordat Delta niet alleen drinkwater maakt uit grond water, maar ook uit opper vlaktewater. De Eerste Kamer behandelt het voorstel rond de jaarwis seling. Maar tijdens een jubi leumviering gisteren in Mid delburg spraken directie en Raad van Commissarissen'hun ongenoegen uit over de maat regel. Delta vindt dat water in prin cipe tegen kostprijs aan de afnemers moet worden gele verd. Bovendien is er kritiek dat de opbrengst van de ta riefsverhoging ten goede komt aan 's rijks schatkist. „Er is geen enkele garantie dat zelfs maar een deel zal worden ge bruikt voor maatregelen om drinkwaterbronnen beter te beschermen." Delta heeft in middels samen met SEP en EPZ een brief richting Eerste Kamer gestuurd met het ver zoek om het wetsvoorstel te verwerpen. Uranium In hetzelfde wetsontwerp is ook sprake van een heffing op Uranium 235 - grondstof van de kerncentrale Borssele. Ook daar reageert Delta met ver bijstering op. Aanvaarding van het ontwerp heeft tot gevolg dat de ener giebedrijven volgend jaar zo'n 50 miljoen gulden extra aan milieuheffing moeten betalen. En dat geld wordt uiteraard doorberekend aan de klanten, waaronder het in problemen verkerende aluminiumbedrijf Pechiney in het Sloegebied.' Uit een gisteren namens hem uitgesproken rede tijdens de jubileumviering van Deltan zei president-commissaris A. Dek dat de problemen van Pechiney bij het ministerie van Economische Zaken be kend en doorgesproken zijn. Daarom ook dat, in samen werking met dit ministerie, een tijdelijke korting op de elektriciteitsprijs aan het be drijf is verleend. „De belasting op uranium doet deze lastenverlichting bijna teniet. Daarom dat wij alle mogelijke invloed aan wenden om de belasting op' uranium niet te laten door gaan". Van onze verslaggever Middelburg - Delta Nutsbedrijven (Deltan) gaat binnenkort zoge naamde hoog-rendements centrale verwarmingsketels verhuren. De ze ketels hebben een beduidend lager energieverbruik dan de conventionele cv-ketels. Dit werd namens president-commssaris A. Dek meegedeeld tijdens een voor hem door Sint Nicolaas uitgesproken rede bij de Centrale Jubileumviering van het nutsbedrijf. Deltan stapt in de verhuur om op die manier tot energiebesparing te komen. Veel mensen zien af van de aanschaf van een dergelijke ketel wegens de hoge aanschafkosten. Deltan speelt in deze zaak slechts een rol als financier. Plaatsing en onderhoud van de ketels gebeurt door erkende installateurs. Dek had nog een nieuwtje voor zijn talrijke toehoorders. Samen met andere energiebedrijven en de Nederlandse Spoorwegen is een project op de rails gezet om zich te gaan bewegen op het terrein van de telecommunicatie. Bedoeling is om te komen tot een tweede infrastructuur voor telefoon- en dataverkeer, dit in concurrentie met de PTT. Van onze verslaggever Terneuzen - De directie van Visser en Smit Hanab uit Papendrecht weet eind deze week hoeveel personeelsleden het bedrijf overneemt van twee Zeeuws-Vlaamse onderaannemers die him contract bij Dow Benelux kwijtraken. Dat zegt directeur J. Rimgers van Visser en Smit Hanab. Ook de afrondende gesprekken over het contract dat zijn bedrijf met Dow Benelux hoopt af te sluiten, hebben tegen die tijd plaatsge vonden. Zoals bekend wil Dow Benelux in Terneuzen als gevolg van een ingrijpende reorganisatie nog maar in zee met twee onderaan nemers in de sector Civiel (bouw en wegen). Dat zijn nieuwkomer Visser en Smit Hanab en Van Kerckhoven's Bouwbedrijf uit Kloosterzande, dat al langer voor Dow onderaannemingswerk doet. Daardoor verliezen echter tal van Zeeuws-Vlaamse bedrijven hun orderportefeuille bij het chemisch concern. Met als direct gevolg dat er vrijwel zeker ba nen bij die ondernemingen moe ten verdwijnen. Rimgers wil voorlopig alleen kwijt dat Visser en Smit bekijkt wat de mogelijkheden zijn om personeel van deze bedrijven over te nemen. „We praten mo menteel met twee Zeeuws- Vlaamse bedrijven. Om hoeveel mensen het gaat, kunnen wij nu nog niet inschatten. Dat hangt er helemaal vanaf hoe de fabrieken bij Dow lopen. Er zit een con tract aan te komen voor het verrichten van onderhoudswerk zaamheden aan leidingwerken. Dat betekent dat er mensen ge reed moeten staan zodra er een klus uit te voeren is. De ene keer zal dat om tien tot vijftien men sen gaan, daarna kan het weer teruglopen tot vijf om vervol gens weer op te lopen tot vijfent wintig", legt Rimgers uit. Van onze verslaggever Sint Niklaas (B) - Bij een inval in discotheek PMRC (de vroegere 'Cadillac', red.) aan de Grote Baan te Sint Niklaas hebben leden van de rijkswacht en de BOB (Bijzondere Opsporings Brigade) het afgelopen weekein de drugs en verboden wapens in beslag genomen. Op het moment van de inval, zondagochtend om half drie, wa ren vierhonderd mensen in de disco aanwezig. Een aantal daarvan bleek in het bezit van illegale wapens als vlindermes sen, knipmessen en spuitbusjes met traangas. Ook vonden de politiemensen honderd dosissen xtc aan en hard drugs als heroï ne, cocaïne en speed. De rijkswachtrazzia, er waren negentig rijkswachters uit Sint Niklaas en Brussel bij de actie betrokken, was grondig voorbe reid. Aanleiding vormde het ver moeden dat er nauwe banden bestonden tussen PMRC en de enige tijd geleden gesloten me gadancing Cherry Moon in Lo keren.

de Stem | 1993 | | pagina 13