hting DE STEM Tranen in de ogen, kippevel op de armen OL [delingen RABANT Aanvoerder Ton Lokhoff geniet weer met volle teugen bij NAC B R 1993 Rijksbijdrageregeling in dienst onder gelijk- ~n een betaalde baan kunnen doorstromen en we ruim 700 werk- :gen tot ongeveer 900 en de ondersteunen- vacature voor 60 innen de 19 gemeen- oor het realiseren van vooral met het bege- liere baan en acquisi- een interessante func- werkkring in een sterk h werkveld en dito e Stichting, waarbij de eente Tilburg overwe- zoals deelname aan bstenverzekering; elijk van opleiding en 00,- en afhankelijk van itlopen tot maximaal fonisch kontakt 'viteiten ligt de nadruk op kwaliteit, satie heb ik een boeiende baan eidsvoorwaarden zijn conform ningcorporaties, die onder meer rkweek voorschrijft, fhankelijk van leeftijd, opleiding ecundaire arbeidsvoorwaarden isch onderzoek behoort tot de een medische keuring is formatie inwinnen bij mevr. tiesecretaris, telefoonnummer worden verzocht hun schriftelijke riculum vitae vóór 20 december directeur van de TBV, 5042 WX Tilburg, van 'sollicitatie' op de envelop. Ton Lokhoff: 'Ik ben zo eigenwijs om te denken dat ik het vaak lij het rechte eind heb n wereldformaat. De soorten artikelen de zich te ontwikkelen passend bij de sslag, 25 een 36-urige ageling en een geling. die past bij ons ilijkheden die ere functies mogelijk een van de vacante citatiebrief aan de heer nager Makro Breda, aanvullende informatie, a, Konijnenberg 92, 76-879224. Een n deel uitmaken van de ische opleiding, die al enige de programma's XPress en srst? Kun jij net zo makkelijk P opmaken, als pre-press f naar Unique Proposition, us 48, 4900 AA Oosterhout Zij kan desgewenst nadere 1620-60664. december 1993. Van onze verslaggever Rob van Deursen Breda - Soms slaagt Ton Lokhoff er nauwelijks in zijn tranen van emotie te bedwingen. Het kippevel zet dan de haren op zijn armen recht overeind. Zo intens kan de 33-jarige aanvoerder van NAC ge- rieten van de entourage in bet stadion aan de Bea- irixstraat in Breda. Lok hoff houdt van NAC, maar meer nog van de knotsgek ke aanhang, die van NAC's optreden in eigen huis al tijd een geweldige happe ning weet te maken. Het Avondje NAC' kreeg wat bat betreft inmiddels zelfs internationale faam. -Ik stond met Michel Valke na afloop van NAC - Sparta nog even na te babbelen. Die had zijn ogen uitgekeken. Die vond ons publiek zo verschrikkelijk mooi, enthousiast. Hij moest be rennen dat hij zoiets nooit en te ïimmer eerder had gezien. Neem ou NAC - Ajax. Tien minuten 'oor tijd staan we met 0-5 ach ter en dan gaan die mensen Mens uit hun bol. Prachtig, prachtig. Eerlijk, dan krijg ik naast tranen in mijn ogen, zo geweldig vind ik dat. Op zulke aomenten is het voor mij een eer voor NAC te mogen spelen. ?e zeggen wel eens dat voetbal- as alleen maar op de centen etten; vergeet het maar. Iedere voetballer wil voor zulke sup porters door het vuur, geld of aiet." po wat 'geraspte' stem van Ton Lokhoff slaat bijna over. Lyrisch san hij er van worden. Zijn terugkeer op het hoogste, Neder- andse voetbalniveau, de eredivi- ging niet onopgemerkt voor- H Lokhoff, die in het seizoen '8/'79 zijn debuut maakte voor ie Bredase formatie, kende sinds ie promotie van NAC afgelopen ®ner hoogtepunten, leefde met hen' enorm op, maar zakte soms °ok heel diep weg. Met als abso- ■fte afknapper de rode kaart op ®ndag 24 oktober in Tilburg bij •'illem n, die de in Prinsenbeek 'onende Lokhoff een schorsing »an twee duels opleverde. 'lekkeren Lokhoff kan voetballen als een flodheid, maar zodra hij begint Ij j? mekkeren, is het over en uit. Lan lult hij zichzelf uit de wed- I sWjd', valt vaak te beluisteren 'angs de Nederlandse voetbal velden. „De aard van het beest- C! I6'" geeft Lokhoff in zijn sport- Sport ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 DEEL zaak in Breda-Noord prijs. „Ik sta er zelf ook wel eens versteld van, dat ik me zo verschrikkelijk kan laten opnaaien. Vooral om dat ik buiten het veld vrij rustig ben en de zaken vaak op m'n gemak overzie. Maar tijdens een wedstrijd of op de training, tsja, dan gaat het wel eens mis. Ik kan heel slecht tegen onrecht. Althans, onrecht in mijn ogen dan, ha, ha, ha. En dan voel ik me al gauw geroepen om verhaal te gaan halen. Bij de scheids rechter vooral. Ik ben zo eigen wijs om te denken dat ik het vaak bij het rechte eind heb, terwijl de arbiter het juist omge keerd zag. En op zulke momen ten kan ik mijn mond niet hou den. Als aanvoerder moet ik na tuurlijk veel praten en op het middenveld sta ik altijd dicht bij de dingen die gebeuren. Dus dan gaat die mond haast automa tisch weer open." Opstelling Als geen ander beseft Ton Lok hoff dat die - zeg maar - sociale opstelling vaak ten koste gaat van zijn eigen spel. De spelbepa ler van NAC raakt op zulke ogenblikken de weg makkelijk kwijt, met als gevolg dat hij daarna 'vergeet' de gewenste lij nen voor NAC uit te zetten, waardoor de gehele ploeg weg zakt tot het niveau van een mo daal elftal. Lokhoff'. „De con centratie op het voetbal alleen is dan foetsie en dat valt nooit goed te praten. Ik heb er met trainer Spelbos en manager Martin Vreijsen veel over ge sproken. En beterschap beloofd, maar of dat luktdat weet ik niet. Ik wil in principe namelijk altijd winnen. Een wedstrijd of tijdens de training; het maakt me niet uit. Gewonnen moet er worden. Elke nederlaag doet me veel pijn. Al kan ik zo'n tegen valler vrij vlug van me afzetten als we eenmaal in de kleedkamer zijn. NAC - Ajax? Een half uur tje en dan gaat het wel weer. NAC - Feyenoord? Daar blijf ik dan behoorlijk lang pissig om. De manier waarop, hè. Die Blan- kenstein liet zich duidelijk beïn vloeden door die 3000 Rotter dammers achter de goal. Als het andersom geweest was, had hij die strafschop voor NAC nooit, nooit gegeven. Het zijn kleine dingen, maar die hebben alle maal tijdens een wedstrijd met elkaar te maken. Thuis hebben ze er gelukkig geen last van. Ik ga daar niet zitten mokken of zo. Dat zal wel met ervaring of routine te maken hebben, denk ik." Vijftien jaar Vijftien jaar inmiddels speelt nJ--.-m NAC-aanvoerder Ton Lokhoff in zijn sportzaak in Breda- Noord. FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Ton Lokhoff in actie tijdens de thuiswedstrijd van NAC tegen Feyenoord. Verder v.l.n.r. John de Wolf, Refos, Bosz, Pierre van Hooijdonk, Van Gobbel en Feyenoord-doelman Ed de Goey. Ton Lokhoff betaald voetbal. Eerst vier jaar NAC, daarna een zelfde periode bij PSV. In Eind hoven plukte Olympique Nimes hem half 1986 weg. Twee seizoe nen speelde hij voor de Franse formatie in de tweede divisie, waarna hij via Feyenoord terug keerde in Nederland. Het Rotter damse avontuur duurde twee- en-een-half seizoen en toen stap te Lokhoff over naar NAC, waar hij sinds januari 1991 weer aan de bal komt. Een hereniging met zijn eerste voetballiefde, want Lokhoff kreeg als jeugdspeler zijn opleiding in Breda. Vooral de Franse periode geldt voor Lokhoff zelf als een belang rijke in zijn ontwikkeling als voetballer. „Bij Nimes moest ik ineens achter de spitsen gaan spelen als centrale man. Zoals Dennis Bergkamp bij Oranje en bij Inter en ik nu weer bij NAC. Dat was wel even wennen, want bij PSV stond ik vast op rechts. Toch zie ik die tijd bij Nimes nog steeds als mijn beste als voetbal ler. Ik was toen 26 jaar en in de kracht van mijn leven. Bij PSV was ik één van de twintig; bij Nimes de vedette. Alles over Lokhoff, van dat werk. Ik had het er geweldig naar mijn zin, ook al zat Nimes niet in de hoogste afdeling van het Franse voetbal. Ik leerde er ook veel. Dingen waar ik nu nog plezier van heb. Ook als mens. Je staat daar in Zuid-Frankrijk er ineens in je uppie voor met je vrouw en toen nog alleen mijn dochter. Dan krijg je te maken met zaken als heimwee, de taal en ga zo maar door. Als gezin zijn we toen een stuk hechter geworden. Dat bleek later de extra bonus van ons verblijf in Frankrijk. We kunnen samen gewoon niet meer kapot." Spelbos „Ook NAC kan de komende tijd, met trainer Ron Spelbos, niet kapot," vervolgt Ton Lokhoff vol overtuiging. De naam Spel bos maakt kennelijk heel wat bij Lokhoff los, want de woorden stromen ineens met meer nadruk over zijn lippen. „Spelbos straalt het uit. Hij heeft dat specifieke van een trainer uit de praktijk. Je hoeft hem niks wijs te maken. Alles wat wij op het veld mee maken, daar kan hij een boek over schrijven. Die 0-5-ne- derlaag tegen Ajax. Jammer, maar Spelbos weet dat zoiets kan gebeuren. En hij wordt ook niet boos ais we een doelpunt tegen krijgen. Dat is inherent aan de aanvallende speelstijl van NAC. Laatst nog zei hij tegen me: 'Als verdediger voel je je niet prettig als je op de middenlijn staat en er gaapt een gat van vijftig meter achter je, omdat je ploeg zo opdringt. Daar word je onrustig van'. Spelbos weet dat. Ondervond dat zelf aan den lijve en gaat er gewoon van uit, dat je zelf altijd een treffer meer moet maken dan je tegenstander. Op die manier win je ook en daar legt hij zich dan maar al te graag bij neer." Een gulle lach schalt door de winkel. In het aanvallend con cept van NAC, met Pierre van Hooijdonk en John Lammers als diepste spitsen, voelt Ton Lok hoff zich als een vis in het water. Het gaat hem iets te ver om te zeggen dat die aanpak op zijn lijf werd geschreven, maar daar zit het toch niet ver vanaf. Lok hoff roemt de as (doelman Ka- relse; Brood-Sas; Zondervan- Lokhoff; Van Hooijdonk-Lam- mers) van NAC, zonder dat hij de andere vier te kort wil doen. „Ik kan er helemaal blind op varen," legt hij geduldig uit. „Automatismen, er wordt op de training hard aan gewerkt, maar. het klikt nu ook in de wedstrij den. Als ik met een vaste verde diger direct achter me met m'n rug naar Van Hooijdonk en Lammers toe sta en ik krijg de bal, goh, dan weet ik precies wat ik moet doen. Natuurlijk, het gaat ook fout, maar meestal kan ik precies zeggen waar die twee staan, zonder dat ik ogen in m'n achterhoofd heb. Dat zijn be langrijke dingen, waar Spelbos steeds op hamert. Brood kan tevoren uittellen waar hij naast mij moet inschuiven, zoals Zon dervan exact weet hoe ik speel. Dat is de kracht van dit NAC, een mix van routine en jeugd. En daarom komen we ook een tik keltje in de problemen als er schorsingen of blessures zijn. Zoals nu met Brood en Sas, plus Zondervan. En als iedereen in zetbaar is, kan het ook nog be ter. We zitten echt niet aan ons plafond. In de eredivisie horen we met dit materiaal thuis. Het werd tijd ook. In de eerste divi sie speelden we onder ons ni veau. Daar vliegen de ballen met 180 kilometer per uur voorbij en kom je aan voetballen in de werkelijke zin van het woord zelden toe. Dat was de makke van NAC. Het klinkt pedant, maar we waren te goed voor de eerste divisie. Qua voetbal-mo gelijkheden dan." Liefhebber Het moet de liefhebber zijn op gevallen, dat Ton Lokhoff als geen ander opleeft in de eredivi sie. Zo voelt hij dat zelf ook. „Weer naar Veendam, ik zou er niet aan moeten denken," zegt hij afgemeten. „In de eredivisie hebben de spelers meer respect voor elkaar. Kennen elkaar ook veel beter. Als ik nu wel eens een doelpunt maak, zegt een tegen stander in het voorbij lopen: 'Zo, die zat er strak in'. We zijn meer collega's met hetzelfde beroep. Dat vind ik fijn. Mijn hele voet balleven al, hoor. Ik probeer al les voetballend op te lossen, zal ook nooit gaan schoppen. Dat ligt niet in mijn aard. Die rode kaart bij Willem II was m'n eerste. Er was ook niet zo veel aan de hand. Dat blijkt wel uit het feit dat ik er twee duels schorsing voor kreeg, terwijl vier wedstrijden voor zo'n akkefietje vaste prik zijn." Die uitsluiting resulteerde wel in het op zaterdag 30 oktober ver plicht op de tribune zitten, ter wijl Ajax Breda bezocht. En dat betreurt Ton Lokhoff nog ten zeerste. Ondanks het feit dat zijn ploegmakkers dus met 0-5 kans loos van de mat werden ge speeld. „De wedstrijden tegen de Nederlandse toppers Ajax, Feye noord en PSV, dat zijn de kur ken waar een seizoen voor NAC op moet drijven. Ik hoor wel eens geluiden van: 'Ach, het zijn maar drie van de 34 wedstrij den', maar dat is lulkoek. Ik maakte het toch zelf bij Feye noord en PSV mee. Tijdens uit wedstrijden proefde je als speler van die clubs altijd dat aparte, opgefokte sfeertje. Zo'n duel vormde voor het thuispubliek wat bijzonders. Daar kijkt men naar uit. En zo hoort het ook." Populariteit Ton Lokhoff kan als oud-Feye- noorder en ex-PSV'er uiteraard vergelijken. Het bevreemdt nog menigeen, dat het Eindhovense PSV nooit die populariteit heeft bereikt, die Feyenoord - en ook Ajax - in den lande wel hebben. „Ja, toen Feyenoord onder Ver beek en later samen met Bengts- son bijna onderaan bungelde, was heel Nederland in rep en roer. Iedereen vond dat dét nu juist niet kon. Zou zoiets met PSV gebeuren, dan lachen die zelfde voetballiefhebbers in hun vuistje. Waar dat aan ligt? Mis schien wel, omdat je als speler van PSV als een rijke lui-zoontje wordt beschouwd. Tenminste, zo voelde ik dat in mijn tijd in Eindhoven. De mensen redene ren dat met dat machtige Philips op de achtergrond alles mogelijk is. Dat als manager Ploegsma tien miljoen gulden nodig heeft om een speler te halen, dat die centen dan de volgende dag op z'n bureau liggen. Zo is het in de praktijk uiteraard niet, maar dat imago raakt PSV niet snel kwijt." „Bij Feyenoord stonden we der de van onderen en nog raakten al onze uitwedstrijden uitver kocht. Die club is zo verschrik kelijk geliefd. Zoals NAC hier in Breda. Het is vaak ongelooflijk. Als enige verkoop ik de officiële shirts van NAC. En die vliegen werkelijk als zoete broodjes over de toonbank. Ze vallen nauwe lijks in voldoende mate aan te slepen. Breda houdt echtJ van NAC. En als ik eerlijk ben, ik van Breda. Wat je hier mee maakt als NAC-speler, valt met geen pen te beschrijven. Ik schiet er wel eens vol van. Tranen in mijn ogen, kippevel op mijn ar men. Klinkt raar, maar ik schaam me daar niet voor. Inte gendeel zelfs, ik ben er trots op."

de Stem | 1993 | | pagina 9