Geduld en geld nodig voor handel met China 'Een miljardenimage met de sterkte van een zeepbel' Onderzoek Deloitte Touche: Geen land om snel winst te maken Afnemende steun voor boeren Derde Wereld 'Maak van ongeschoolde banen corveediensten' pESTEM BUITENLAND A7 Massapsycholoog Van Ginneken over grote gevolgen van kleine gebeurtenissen 4 DECEMBER 1993 A6 Wall Street allied signal amer brands amoco corp asarco inc bethl. steel boeing co can pacific chevron chiquita Chrysler Citicorp cons.edison digit.equipm. dupont nemours eastman kodak exxon corp ford motor gen. electric gen motors goodyear hewlett-pack int. bus.mach. int. tel.tel. klm airlines mcdonnell merck co. mobil oil penn central philips primerica royal dutch sears roebuck sfe-south.pac. texaco inc united techn. westinghouse whitman corp woolworth 02/12 03/12 '3 7414 3414 34}) 5434 5414 53'/. 52V, 20% 20% iw 1714 31 38'/. 1614 1614 8614 8614 11% M 5314 54% 3514 3514 30 3114 36 36% 47% 47 62% 62% 6214 62% 62% 62 100 100 53% 5414 45% 4514 2514 76% 53% 53% 8814 88% 21% 2154 113% 114 33% 34 25% 7514 30 31% 20 19% 40% 4114 102% 10314 54% 53 20 21 63% 63% 62 61% 14% 14% 16 16% 23% 23% Goud onbewerkt 22,900-23,500 per kg. bewerkt 25,100 per kg. Zilver zilver onbewerkt 250-320 per kg. bewerkt 360 laten per kg. vk vorige koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c ex claim e gedaan/bieden d ex dividend f gedaan/laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 Door Chris Paulussen ZAKEN DOEN met China vergt tijd en geduld. Beide kosten geld. Wie dat er niet voor over heeft kan zijn aandacht maar beter op België richten. Met die woorden onderschrijft oud-minister A. van der Stee een van de belang rijkste conclusies van een onderzoek van de accoun tantsorganisatie Deloitte Touche naar zaken doen met China. Van der Stee grossiert tegenwoordig in bijbaantjes, waaronder het voorzitterschap van de China-kamer van het Ne derlands Centrum voor Handelsbevordering. Deloitte Touche is de Neder landse tak van Deloitte Touche Tohmatsu International, dat in 1992 als eerste grote accoun tantsorganisatie in Shanghai een joint venture opzette. Inmiddels zijn er ook kantoren in Peking Van der Stee: 'Ontwikkelin gen niet te stoppen.' DE STEM/JOHAN VAN GURP tures met westerse ondernemin gen, waarbij de technologie overdracht voorop staat. Hij waarschuwt echter voor onrea listisch hoge verwachtingen. Be drijven die snel winst willen ma- lijkheden. Verder komen vaak valutaproblemen voor, doordat de Chinese munt niet inwissel baar is tegen westerse valuta. Bovendien is het niet toegestaan valuta uit te voeren, waardoor het ook moeilijk is om winsten het land uit te krijgen. Andere problemen die worden gesignaleerd zijn de taalbarrière, de onzekere politieke situatie en de slechte infrastructuur. Hoo- gendoorn, Van der Stee en ook T. Lee, de directeur van Deloitte Touche Tohmatsu China, zijn echter niet pessimistisch over de politieke ontwikkelingen. Volgens Hoogendoorn zijn de economische hervormingen in de richting van een markteconomie een 'onomkeerbaar proces'. Ook Van der Stee sprak van 'ontwik kelingen die niet te stoppen zijn'. „De jonge garde is goed opge leid, vaak in het buitenland, en ze is doodsbang voor een chaos als in de voormalige Sovjet- Unie", aldus de oud-minister. Technocraten „De risico's van het zakendoen met China moeten niet worden ontkend", meent Lee. „Deng en Shenzen en binnenkort gaat een vestiging open in Dalian. Deloitte Touche Tohmatsu assis teert de Chinese overheid bij de invoering van moderne accoun- antsprincipes. De groeiende belangstelling voor China is voor Deloitte Touche reden geweest om een enquête te houden onder 21 bedrijven die er al zaken doen. Doel van het onderzoek was om een beeld te knjgen van de problemen die zich voordoen in de handel met China. Volgens bestuursvoorzitter P. Hoogendoorn van Deloitte Touche is er van Chinese zijde vooral interesse voor joint ven ken, moeten volgens hem niet in- China zijn. Omgangsvormen Cruciaal in het zakendoen met China is het verschil in denken, mentaliteit en omgangsvormen. „Te lichtvaardig omgaan met deze verschillen kan problemen opleveren", aldus Hoogendoorn. Hij wijst erop dat de onderhan delingscultuur en de beslissings structuur in China nu eenmaal veel tijd kosten. Wat het investeringsklimaat be treft, blijkt uit het onderzoek dat veel ondernemingen niet op de hoogte zijn van subsidiemoge- Xiaoping is verantwoordelijk voor de politiek van economi sche hervormingen. Er is wel degelijk angst dat er na zijn overlijden een chaos ontstaat. Anderzijds heeft Deng op be langrijke posten technocraten benoemd die zijn beleid steunen. Daarmee probeert hij te voorko men dat zijn overlijden een grote schok te weeg zal brengen". De economische hervormingen die in 1979 zijn gestart hebben volgens Lee periodes van boom en bust gekend. Desondanks is de gemiddelde economische Chinezen vergapen zich aan westerse etalages groei door de jaren heen tussen de 9 en 10 procent uitgekomen. Ook die snelle groei - in de eer ste zes maanden van dit jaar zelfs 15 procent - brengt risico's mee. Volgens Lee wijzen de eer ste signalen erop dat de regering met haar versoberingsprogram ma erin slaagt om de overhitte economie af te koelen. Lee schat de risico's in China overigens minder groot in dan de gevaren die in Rusland en India op de loer liggen voor onderne mers. Hij benadrukte dat inves teringen in China op de lange termijn gericht moeten zijn. „China is geen land om snel winst te maken. Zakelijk succes vergt er geduld en doorzettings vermogen. Grote ondernemin gen, die wereldwijd willen ope reren, moeten zich echter ook afvragen of zij het zich wel kun nen veroorloven om zo'n grote markt links te laten liggen". Veel westerse ondernemingen worden naar China gelokt door de lage lonen, die het mogelijk maken om goedkoop te produce- FOTO AP ren. Volgens Lee is China echter ook een veelbelovende markt. „De koopkracht van Chinezen moet niet worden onderschat. Doordat de kosten van bijvoor beeld huisvesting grotendeels voor rekening van de overheid komen, valt het besteedbaar in komen best mee". Een weg terug is er ook in de ogen van Lee nauwelijks voor China. „Het belangrijkste zijn de mensen. En die zijn in China al veel kapitalistischer geworden dan de buitenwereld denkt". nagementen bemiddeling. 478. B N Opleidingen, De Bossen 4, 1 JS Raamsdonksveer. Het geven van sussen, voornamelijk op het gebied van automatisering en de verkoop van appa- uur. 484. Theuns Automatiserings adviesbu- Piccolopad 6, 5101 AD Dongen. Het lenen van diensten zowel aan particu- en als aan ondernemingen op het ge- d van automatisering. )18 Fase Beheer B.V., Wildbaan 43, 4874 Etten-Leur. Deelnemen in-, houden van ndelen van- en voeren van directie over dere vennootschappen. )19 Van Sundert Beleggingen B.V., Mon nsir 31, 4879 AK Etten-Leur. Verkrijging, zit, beheer, financiering, vervreemding i onroerende zaken, ter leen opnemen verstrekken van gelden, verzorging van wezen/ werknemers bij invaliditeit en lerdom d.m.v. pensioen. 20 W. Brokx Pensioen B.V., Leysenhoek 58, 4901 EV Oosterhout NB. Beheer van isioengelden, verzorging van (gewezen) rknemers bij invaliditeit en ouderdom en zorging van hun echtgenoten d.m.v. nsioen, beleggen van vermogen. 121 Hendrickx Pensioen B.V., Putsmolen- 5, 4641 SK Oosterhout. De verzorging (gewezen) werknemers van de ven- itschap en de met de vennootschap bonden vennootschappen door middel pensioen, 22 Fertibo International B.V., Kade 21, KR Oudenbosch. De handel-, de be- rking, de opslag, de verscheping en het isport van- en het voeren van agentu- en commissiehandel in meststoffen, - en halffabrikaten en andere produk- in de meest uitgebreide zin genomen, >rts het beheren en beleggen van ver gen van ondernemingen enzovoorts. 23 Klepa Holding B.V., Dennestraat 9, I8 PB Roosendaal. Het deelnemen in-, voeren van beheer over- en het finan- ren van andere ondernemingen, van ke aard ook, het verwerven, exploiteren vervreemden van roerende en onroe- de zaken, het beleggen van vermogen, uitvoeren en het medewerken aan oering van pensioenregelingen enz. 24 Boorbedrijf Zijlmans en Zn. B.V., lenstraat 64, 4902 NP Oosterhout NB. verrichten van grondboorwerkzaamhe- (vn voor grond-, weg- en waterbouw- rken in de ruimste zin. 25 J. van Beek, Zuiderbeemd 31,4907 EL sterhout NB. Het geven van hondentrai- gen, alsmede de kleinhandel (uitsluitend i cursisten) van aanverwante artikelen. 126 Petra's Fashion, Nucleonweg 8, 4706 Roosendaal Het vervaardigen van he- - en damesmaatkleding. 27 „Devis", Bredasweg 196, 4873 LA n-Leur. Groothandel in visprodukten in ruimste zin (ingevroren en gekoelde jrodukten) en in horecabenodigdheden, i/el food als non-food. 28 A. Bomers, Blauwe Hoefsweg 26E, JD Klundert. Ambulante handel (t.w. lathandel) in gebruikte automobielen. Door Ronald Peters Amsterdam - Het leek alle maal zo mooi. Twintig jaar werd er gesleuteld aan het Image van Michael Jackson. Het gezellige bolle negerjon getje werd een bijna blanke megaster, iets tussen een jon gen en een meisje, goed voor anderen, goed voor talloze speculaties over zijn seks leven en natuurlijk vastge klonken aan Pepsi Cola. Alle kenmerken van een grootse miljarden verslindende pr-cam- pagne waren aanwezig en wier pen hun vruchten af. Tot de I '''ader van een klein jongetje liet weten dat Michael vieze spelle tjes had gespeeld met zijn zoon tje. En toen klapte dat image dat zoveel kostte en zoveel opbracht I sis een zeepbel uit elkaar. Zelfs wanneer Jackson een rechtzaak I wint is het de vraag of hij hier soit nog overheen komt." Massapsycholoog Jaap van Gin- i tteken (50) vindt het een 'fantas- I tisch verhaal'. Voor hem onder streept Jacksons ingezette te- ■torgang dat een ongeluk in een •dein hoekje zit. Dat voor een j t®age, een product, een bedrijf ttag zo zorgvuldig strategische plannen ontwikkeld kunnen worden om wereldmarkten te ■eroveren, maar dat onvoorspel bare, misschien hele kleine, ge beurtenissen enorme en desas- treuse gevolgen kunnen hebben. Q°k economen zouden bij hun t'oorspellingen van conjunctuur bewegingen en ontwikkelingen °P de beurs wat meer voorzich tigheid mogen betrachten. Wat "at betreft beschrijft Van Ginne- ken het experiment van een aan tel Amerikaanse studenten dat belegde in ondernemingen die Werden geselecteerd door met Pijltjes op de beurspagina te gooien. Zij deden het nauwelijks Het zorgvuldig opgebouwde imago van Michael Jackson is met een betrekkelijk klein incident om zeep geholpen foto epa slechter, en soms beter, dan een groep experts die over dezelfde periode belegde in aandelen. Onvoorspelbaar Van Ginneken schreef in 'Rages en Crashes' (Aramith Uitgevers) over de onvoorspelbaarheid van de economie. Hij toont zich daarbij geïnspireerd door de chaostheorie volgens welke de werkelijkheid zich wel ontrolt langs allerlei patronen, maar dat deze nauwelijks te voorspellen zijn en door kleine oorzaken enorme wendingen kunnen on dergaan. De Amerikaanse meteoroloog en chaosdeskundige Lorenz ge bruikt wat dat betreft de verge lijking van een vlinder in Brazi lië die door zijn vleugelslag uit eindelijk een orkaan kan veroor zaken in Texas. Van Ginneken put zich in zijn boek uit in een aantal kundig uitgewerkte en aansprekende voorbeelden van mislukkingen maar ook van gigantische suc cessen. De mislukking is hierbo ven aan de orde geweest. Over succes kan 3M, ook al uitvinder van het plakband en het schil derstape, meepraten. Van Ginneken: „In 1964 deed een laborant daar een rare ont dekking. Op zoek naar een bete re lijmsoort had hij wat stoffen bij elkaar gegooid waaruit een hele slechte lijm ontstond. Dat was de bedoeling niet, maar ei genlijk zag hij er wel wat in. Daar moest toch iets mee te doen zijn." Volgden jaren experimenteren met de slechte lijm tot het idee ontstond van een blukje notitie, velletjes die ergens opgeplakt konden worden en even makke lijk weer loslieten. „Geen hond wilde eraan. Het heeft vijftien jaar geduurd om Post-it erdoor te krijgen en nu is het een mil- jardenprodukt." Eenzelfde onvoorspelbaarheid als hij bij de levenscycluis van produkten aantreft, ziet Van Ginneken ook op de beurs. Voor beelden van onverwachte wen dingen te over. Om te beginnen de krach op Wall Street in okto ber 1929. „Tot het laatste moment beweer den zeer vooraanstaande econo men dat er geen krach zou ko men. De verrassing was com pleet. Hetzelfde herhaalde zich, ook al in oktober, in 1987. Aan beide krachs ging een hausse vooraf. Op dit moment hebben de beurzen ook weer een hoogte punt bereikt. Er wordt wel ge zegd dat er gepreludeerd wordt op een naderend herstel van de economie. Maar wie weet nu echt of dat herstel inderdaad ju&t around the corner ligt. Voor mij is dat zeer de vraag." „Je kunt de gang van zaken op de beurs een beetje vergelijken met een dronkaard die een fles leegdrinkt. Hij verkeert in een roes zolang die fles nog halfvol is. Maar dan ineens op een niet te voorspellen moment slaat zijn humeur om. Dan is de fles niet meer halfvol maar halfleeg. Pa niek dus." Het zijn dus niet alleen rationele ontwikkelingen die invloed heb ben op de beurs. Zo hebben begrippen als 'black monday', 'black friday' en natuurlijk de maand oktober zo'n negatieve klank dat alleen al een datum zijn invloed op de koersen kan hebben. Hetzelfde geldt voor geruchten. Geruchten kunnen een lawine aan gevolgen veroorzaken. Van Ginneken verwijst naar de Ne derlandse snoepfabrikant Van Melle die ineens te maken kreeg met het gerucht dat er in snoep dat uit de Braziliaanse vestiging kwam cocaïne zat. En McDo nalds tobde een tijd lang met het gerucht dat zijn hamburgers van regenwormen gemaakt waren. Voorspellen Het toeval voorspellen lukt niet, meent Van Ginneken, maar je kunt er wel rekening mee hou den. „Bedrijven moeten eerst af rekenen met wat ik de technobu- reaucratische illusie noem. Nog altijd meent men dat zaken be heersbaar zijn, dat alles onder controle gehouden kan worden. Dat kan dus niet en daar moet je rekening mee houden." „Dat houdt in dat organisaties een crisisscenario moeten heb ben. Van Melle maakt kinders- noep. Er zijn meer gevallen be kend van geruchten rond snoep jes, daar had je van kunnen leren. Je moet dan de mogelijk heid incalculeren dat dat bij jou bedrijf ook een keer zal gebeu ren." „McDonalds maakte uitgebreid reclame voor zijn hamburgers, maar verwees nooit naar de koeien waarvan die gemaakt worden. Dat vonden ze kennelijk eng, bang voor protest. Maar het voedt wel discussies aan de bar over wat er allemaal in die ham burgers zit." „Eerlijkheid is dus van het grootste belang. Om geruchten te ontzenuwen, maar ook om problemen rond een produkt op te lossen. Toen bij het bronwater van Perrier een iets hogere dosis benzeen dan toegestaan werd gevonden heeft het bedrijf er, voor de hele handel werd vernie tigd, van alles aan gedaan om duidelijk te maken dat het wel meeviel. Dat is fout. Zo blijf je, ongeloofwaardig, in het nieuws. Het gaat om de keus tussen een miljoenenstrop door je handel terug te halen of een miljarden- strop door een vernietiging van je imago. Niet zo'n moeilijke keuze lijkt me." Washington (ips) - Regeringen en internationale organisa ties hebben in de jaren tachtig steeds minder geld besteed aan hulp voor agrarische ontwikkeling in de Derde Wereld. De onverminderd slechte voedselsituatie in veel ontwik kelingslanden gaf daar aller minst aanleiding toe. Volgens het Onderzoeksinsti tuut voor Internationaal Voedselbeleid (Ifpri) in Was hington vormt deze afgeno men hulp een bedreiging voor economische groei en politieke stabiliteit in roerige regio's. Het Ifpri wijt de afname aan verzet vanuit landbouwlob- by's in donorlanden, die de toenemende concurrentie van goedkoop producerende zui delijke boeren duchten. „Som mige ontwikkelingslanden die hun voedselsituatie trachtten te verbeteren, werden daarin gedwarsboomd (door druk van boerenlobby's in het Noor den). Elke hulp aan wat gezien werd als de concurrent werd aangevallen." De Wereldbank, de grootste bron van hulp aan de land bouwontwikkeling, vermin derde de geldmiddelen voor agrarische projecten van 30 procent van het totaal in 1980 naar 19 procent in 1990. Uit gedrukt in dollars (met de waarde van 1985) daalde deze post van van 4,5 naar 3 mil jard. Ifpri's overzicht van de agrari sche hulp in de jaren tachtig laat verder zien dat de Vere nigde Staten hun positie als grootste landbouwdonor ver speelden aan Japan. De VS zakten van 1,4 naar 0,4 mil jard dollar, terwijl Japan van 450 miljoen stegen tot meer dan een miljard. Japan is nu goed voor een kwart van de agrarische ontwikkelingshulp wereldwijd. „De zwakke economische ont wikkeling van Afrika in de jaren tachtig was deels te wij ten aan verwaarlozing van de landbouw," verklaarde Ifpri- directeur-generaal Per Pin- strup-Anderson. „Het is moeilijk, zo niet onmo gelijk, om blijvende economi sche groei in de minst ontwik kelde landen te bewerkstelli gen zonder allereerst hun grootste sector, de landbouw, aan te zwengelen." Het Ifpri-rapport waarschuwt dat er in de jaren negentig een aanzienlijk risico op groot schalige voedselcrisissen be staat. Ook wordt erop gewe zen dat arme boeren zogehe ten 'marginale', dat wil zeggen voor landbouw nauwelijks ge schikte gebieden in trekken. Bossen en brongebieden van rivieren behoren hiertoe. Onderzoek naar nieuwe agra rische technieken is nodig om de milieuvernietiging te stui ten. Zonder verhoging van- de produktiviteit (opbrengst per hectare) zal het milieu sterk lijden onder de hoe dan ook groeiende voedselproduktie. Van onze redactie economie Groningen - „Nu ik op de fabriek zit, vind ik geld het belangrijkste. Maar als ik ander werk zou hebben, dan vond ik werk het belangrijkste." Eigenlijk geeft de geciteerde produktiemedewerkster in 'Het loon van de last' een bondige samenvatting van het onderzoek waarop drs. Lau- renz Veendrick aan de Univer siteit van Groningen promo veerde tot doctor in de psy chologische, pedagogische en sociologische wetenschappen. Veendrick schetst daarin een nieuw jeugdbeleid. Een beleid dat leidt tot een afname van het aantal ongeschoolde banen en tot een andere arbeidsmo raal onder ongeschoolde jon geren. Met een andere kijk op him kwalitatief verbeterde werk zullen zij meer geneigd zijn om verder te leren en zich binnen hun werk verder te ontwikkelen. Een ontwikke ling die, in combinatie met betere mogelijkheden op de arbeidsmarkt, er ook toe zal leiden dat jongeren meer ple zier krijgen in hun werk. Daarmee wordt een baan meer dan alleen een mogelijkheid om wat te verdienen. AI is, volgens Veendrick, zelfs dat vaak nog geen reden om aan de slag te willen, omdat een uitkering voor de laagstbe taalde jongeren (van beneden de 22 jaar) nauwelijks lager is dan het loon dat zij van een baas kunnen krijgen. Ongelijk Het is volgens Veendrick op de arbeidsmarkt maar ongelijk verdeeld. Het is moeilijk om er zonder scholing een goede plaats te veroveren. „Ook een diploma van de onderste tre den van het voortgezet onder wijs levert al vaak geen pas sende sleutel meer op." Wie na een goede opleiding een passende baan vindt, heeft volgens hem een grote kans op een baan met een 'ontwikke lingskarakter'. Werk waarin de werknemer zijn kwaliteiten kwijt kan, deze kan verbete ren en mogelijkheden heeft om zich verder te ontwikkelen. Bij ongeschoold werk speelt het 'lastkarakter' een grotere rol: geen mogelijkheden om door te leren en vooruit te komen. Dan bepalen de hoogte van het loon en de arbeidsom standigheden of er voldoende tegenover staat. Veendrick stelt dat jonge werknemers die geen of nau welijks opleiding hebben een aantal jaren genoegen nemen met kortdurende, tijdelijke baantjes waarbij alleen de centen van belang zijn. Als ze ouder worden, en eventueel trouwen en zichzelf meer en meer als kostwinner gaan be schouwen, gaan goed werk met vooruitzichten en een re delijk loon een grotere rol spe len. Probleem is dan dat voor 'goed werk' de opleiding en ervaring ontbreken waardoor deze jongeren zichzelf buiten sluiten. Dat Veendrick zich bij het ontwikkelen van een jeugdbe leid richt op ongeschoolde jongeren is niet zo verwonder lijk. Zij maken 66 procent van het aantal jeugdige werklozen uit. De maatregelen die de over heid neemt om deze jongeren aan het werk te krijgen, zijn volgens Veendrick niet af doende. Onder andere omdat de overheid bijvoorbeeld uit keringen wil verlagen, terwijl het verschil tussen de minimu muitkering voor jongeren van 18 tot 22 jaar en het mini mumloon relatief klein blijft. Het scheppen van banen in een jeugdwerkgarantieplan biedt ook geen soelaas, omdat, meent Veendrick, het niet reëel is om te veronderstellen dat het aantal banen in de toekomst zodanig zal stijgen dat alle jongeren de mogelijk heid op werk hebben. Daar komt bij dat het ook hier in de meeste gevallen om onge schoold werk gaat. Kwaliteit In zijn oplossing voor het pro bleem doet Veendrick een aantal suggesties waarbij vooral de kwaliteit van het werk centraal staat. Een paar voorbeelden: 1. De kwaliteit van het werk moet inhoudelijk worden ver beterd. Daarbij staan het wel zijn en de ontplooiingsmoge lijkheden van de werknemer voorop. 2. Het ongeschoolde werk moet eerlijk verdeeld worden over de jeugd, die gedurende een vaste periode per jaar deze 'corveediensten' moet vervul len. Veendrick stelt daarbij voor om alle jongeren een ba sisinkomen te geven dat ze met de beloning voor hun cor vee kunnen aanvullen tot een bedrag waarvan ze kunnen rondkomen. 3. De overgang van school naar werk moet flexibeler. Op school moeten jongeren al een aantal praktische vaardighe den onder de knie krijgen en in hun werk moeten ze kunnen doorleren. Ofwel: 'van lerend werken, naar werkend leren'. 4. Jongeren verleiden om door te leren kan onder andere door het volgen van opleidingen, maar ook het lopen van stages tijdens een leerperiode, extra te belonen. Een allesomvattende oplossing zegt Veendrick in zijn proef schrift (uitgegeven bij Wolters Noordhof) niet te hebben. Wel denkt hij de maatschappelijke positie te kunnen verbeteren van jongeren die nu vanuit het onderwijs en de arbeidsmarkt een brevet van ongeschoold heid krijgen. „Een brevet dat hen veroor deelt tot een leven met werk waarin zij hun eigen identiteit zoveel mogelijk zullen moeten ontkennen, of tot een leven zonder werk waarin ze zich zullen moeten verzoenen met het afgeknepen bestaan van een moderne arme."

de Stem | 1993 | | pagina 7