T IE Constructie levert EPZ miljoenen op BERICHT VOOR GEBRUIKERS VAN KARTONNEN PAKKEN BECEL KOFFIEMELK NedCar opgelucht na Zweedse paleisrevolutie SW&ÏB.5 Lege rekken in Sarajevo nd KORT Texas weert Apple wegens erkenning ongehuwde levenspartners Zeeuwse glimlach het geheim van Neckermann COMPAQ. DE STEM ECONOMIE KLM Ontslagen bij Viewgroup ECONOMIE KORT Van den Bergh Foods heeft uit voorzorg besloten alle kar tonnen pakken Becel voor de koffie (340 gr] terug te halen uit de winkels. Het is gebleken, dat deze kartonnen verpak king, in incidentele gevallen, niet aan de hoge kwaliteits standaard van Van den Bergh Foods voldoet. Aan eventueel gebruik van dit produkt uit het kartonnen pak Becel voor de koffie zijn geen gezondheidsrisico's ver bonden. De nieuwe verpakking die soms niet goed sluit, kan moge lijk voortijdig bederf van de inhoud tot gevolg hebben. In zo'n geval kan een pak bol gaan staan. Heeft u dit produkt in huis dan kunt u het aankoopbedrag terugkrijgen. Stuur hiervoor de streepjescode van het pro dukt in een enveloppe zonder postzegel naar: Kartonnen verpakking Becel voor de koffie Antwoordnummer 10035 4870 VB Etten-Leur Voor informatie heeft Van den Bergh Foods een gratis telefoonnummer geopend voor de consument: 06-0224848. Dit nummer is bereikbaar op: zaterdag 4 december van 09.00-21.00 uur en vanaf zondag 5 december van 09.00-18.00 uur Voor het eventueel ontstane ongemak biedt Van den Bergh Foods haar gebruikers haar welgemeende excuses aan. DECEMBER 1993 A4 ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 A5 O-Bosnië sterke Nederlandse infan- igade gaat begin volgend aatsen Srbrenica en Zepa e gisteren bekend. Volgens epa de afgelopen periode Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Het bestuur van de stad Round Rock in Texas heeft gekozen voor conservatieve principes boven werkgelegen heid. De raadsleden beslisten deze week in meerder heid tegen de vestiging ter plaatse van een bedrijf van Apple Computer, dat 1500 nieuwe banen zou ekers heeft gisteren intus- wijs heeft gevonden voor ge Joegoslavië. Het team, van Artsen voor Mensen t beschikbaar gesteld aan van oorlogsmisdadigers in o zijn gisteren zeker vier kt. Onder meer de belang- fen door een granaat. Camorra n topman van de Camorra, d. Het gaat om Renató s moord en internationale Milaan, kort nadat hij uit as teruggekeerd. n gisteren in de hoofdstad opters het hoofdkwartier n die loyaal zijn aan de arbij zijn ten minste 16 apend met machinegewe- anden zijn van de Jonge in het verleden gebruikt Partij om gehoorzaamheid scheppen. Het onoverkomelijke bezwaar van de bestuurderen is dat Apple een concernbeleid heeft waarin vaste ongehuwde levenspartners van werknemers medeverzekerd kunnen worden te gen ziektekosten. „Als ik ja had gestemd, had ik zondag mijn kerk in moeten lopen en mensen horen zeggen: daar heb je die man die homoseksuelen en hetero-hok- kers naar Round Rock haalt", aldus verklaarde raadslid David Hays zijn stem tegen de Apple- vestiging. Het raadsbesluit heeft voor veel ophef gezorgd in Round Rock (40.000 inwoners), een voorstad van Austin. Veel burgers noemen de beslissing schan dalig en waanzinnig. Maar de meeste bewoners lijken het ermee eens te zijn. „Wij streven naar het ideaal van het gezonde Amerikaanse gezin. En daar hebben we alles voor over", aldus een inwoonster. Apple heeft aangekondigd naar vestigingsplaat sen elders te gaan uitkijken, ook buiten Texas. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een bedrijf ergens in Amerika wordt geweerd wegens sociale voorzieningen voor samenwonenden. Texas geldt als een van de meest conservatieve Amerikaanse deelstaten. Maar de stad Austin staat bekend als een centrum van vrijzinnigheid. Veel bewoners van Round Rock zijn er trots op dat hun gemeenschap 'anders' is dan de naburige grote stad. n aangehouden 'liaan, de bij het politieke ""esar Farias, is gisteren op gehouden nadat hij door 'arias is de spil in het "idde tot het ontslag van erdronken r is deze week in Uganda rin hij zat op het Victoria- ngeluk gebeurde volgens "insdag. Gisteren werd het lachtoffer had in Uganda sten organiseert. t spionne 'e tweede maal binnen een ndse Zaken een spion voor it keer gaat het om een zou vanaf 1988 informa- ier waarop het Westen het nnis naar het Oostblok ormingen n Club van Rome heeft de in de structuren en de 'st. „Knoeiwerk en kleine aldus het slotdocument, nkomst in Hannover. De van Rome, de toenemende chnologie van de volgende 'n. Energie en grondstoffen "ijl arbeidskracht 'gunstig -q Help: leiding scherm. Mario daagt 'n spelletje. :uk. De Presario 633 is een echte, eller en met meer uitbreidings- 5 is nu al voorbereid op het multi- daard taart. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Sale and lease back is voor ons een normale optie," zegt een woordvoerder van GE. Die constructie bestaat uit een papieren verkoop van de lAmercentrale 9. Meteen na de verkoop least de EPZ de Een werknemer in een supermarkt in Sarajevo heeft alle tijd om de krant te lezen. Er is nauwelijks klandizie in de zaak. Er is dan ook vrijwel niets te krijgen in de door oorlog geteisterde Bosnische stad. foto ap Van onze verslaggever Frank Deij Hulst - Een bewuste keuze is Zeeuws- Vlaanderen voor postorderbedrijf Neckermann nooit geweest. Jaarlijks is Neckermann een miljoen gulden aan transportkosten kwijt om de vijf miljoen artikelen van het moederbedrijf in Frankfurt naar Sint Jansteen over te hevelen. Alleen daarom al was een locatie in Limburg logischer geweest. Achteraf blijkt dat het heel goed zaken doen is in Zeeuws-Vlaande ren. De omzet van Neckermann Holding stijgt dit jaar boven de 600 miljoen gulden. En over twee weken opent Neckermann een nieuwe vestiging in Terneuzen. W. Aiman, directeur Neckermann Nederland bv, moest gisteren in Hulst tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij (ZOM), pratend over economi sche kansen voor het Land van Hulst, zijn hoofdzakelijk oostelijk en chauvinistisch in gesteld gehoor licht teleurstellen. Hulst was 25 jaar geleden alleen voor Neckermann aantrekkelijk omdat de Hulster Textiel Cen trale, dat een eigen postorderbedrijf had, in de problemen kwam. Neckermann nam in 1968 de tent over en bracht de eerste Neder landse Neckermann catalogus (de dikste winkel) op de markt. In 1983 koos Neckermann wel bewust voor de gemeente Hulst. In die tijd rijpte het plan om alle buitenlandse vestigingen van Neckermann in een holding-constructie on der te brengen. „Na uitvoerige bestudering van alle vestigingsmogelijkheden in Neder land, België, Frankrijk en zelfs Duitsland is toch voor Hulst gekozen. Hoofdargumenten hiervoor waren de centrale ligging van Zeeuws-Vlaanderen binnen het bestaande en eventueel toekomstige marktgebied, de in Hulst aanwezige lenow-how en last but not least een financiële bijdrage van de provin cie." Amian kon zich begin dit jaar dan ook wel de commotie in bestuurlijk Hulst voorstellen toen het bedrijf besloot om binnen Zeeuws- Vlaanderen alle klantgerichte activiteiten (telefonische bestellingen, marketing, perso neelszaken) te verhuizen naar Terneuzen. „Begrijpelijk maar voor ons vervelend om dat we de speelbal werden van verhitte discussie tussen de lokale bestuurders wat uiteraard breed werd uitgemeten in de me dia." Doch Neckermann bouwt zijn impe rium op part-time medewerkers (van de 230 personeelsleden werken er 170 20 uur per week, met name op Klantenservice). „Om ons in de toekomst voldoende te verze keren van voldoende potentieel achtten wij Terneuzen als vestigingsplaats het meest geschikt. De centrale ligging, het eigen in woner potentieel van Terneuzen en het feit dat hierdoor West-Zeeuws-Vlaanderen bin nen bereik komt zijn voor ons van doorslag gevend belang geweest. Bovendien constate ren wij een toename van vaak herintredende vrouwen die dichter bij Terneuzen wonen dan bij Hulst." Toch, om bij de economische kansen voor Hulst te blijven, verdwijnt deze gemeente niet uit het hart van Neckermann. Het bedrijf gaat in kerkdorp Sint Jansteen, waar voor zo'n driehonderd medewerkers plaats is, een nieuwe magazijn bouwen van waaruit alle wit- en bruingoedartikelen worden ge distribueerd. In dit assortiment spelen trans portkosten een hoge rol. Ook nu bekeek Neckermann alternatieve locaties onder an dere in Noord-Brabant en Belgie. Maar de ligging van Sint Jansteen dicht bij de grens is voor Neckermann van belang omdat ook de Belgische klanten van daaruit worden bediend. Maar Terneuzen of Hulst, voor Neckermann blijft het allemaal toch Zeeuws-Vlaanderen en die keus is achteraf gezien niet alleen gerechtvaardigd vanwege de gunstige lig ging, een vestigingsfactor waarvan Necker mann pas gaandeweg de voordelen zag. Even zo belangrijk is de arbeidsmoraal en de klantvriendelijkheid. Geen onderzoeksbu reau dat eraan voorbij gaat als een bedrijf zijn mogelijkheden in Zeeuws-Vlaanderen aftast. Amian: „Voor ons bedrijf een uiter mate belangrijke factor. We werken op af stand en de telefoon is het meest directe contact met de klant. De klant kan de glimlach niet zien, maar moet hem kunnen horen. En dat is de kunst die we hier in Zeeuws-Vlaanderen beheersen!" centrale weer terug. De leaseprijs wordt te laag vast gesteld, waardoor de bank een fiscaal aftrekbaar verlies lijdt. Aan het eind betaalt EPZ de restwaarde van de centrale plus een winstopslag, die de eerdere verliezen meer dan compenseert. Die winst wordt pas in het laat ste jaar gemaakt en dan dus pas fiscaal belast. In praktijk merkt niemand iets van de verkoop. Alle handelin gen worden aan het begin ge maakt: de verkoop, alle lease penningen voor vijftien jaar moeten onmiddellijk bij de transactie in één keer worden voldaan en ook de terugkoopsom moet meteen worden overge maakt. Alleen de fiscus in het land van de bank ziet zijn geld later. „Dit is bijzonder interessant voor de EPZ", zegt een ingewij de. „Want al win je maar tienden van procenten door de transac tie, dan levert ze je over een hoofdsom van een miljard gul den toch tientallen miljoenen guldens op". Bij de overkoepelende organisa tie van energieproducenten SEP zegt een woordvoerster niet be kend te zijn met andere energie bedrijven, die zo'n constructie hebben uitgevoerd. Wel zouden bedrijven in het klein met dergelijke constructies werken. De Zeeuwse Deltan heeft de consumenten getrak teerd op een 'sale and lease back'-financiering van boilers en geisers. Het zou voor het eerst zijn dat in de energiewereld deze financieringsmethode op deze schaal wordt toegepast. In het commerciële bedrijfsleven vinden deze methoden regelma tig plaats. De KLM huurt bij voorbeeld zo de eigen vloot. Op kleine schaal hebben gemeenten wel vuilniswagens via Luxem burg en IJsland geleast totdat Binnenlandse Zaken aan die on eigenlijke gang een einde maak te. De gemeente Breda huurt het nieuwe stadskantoor van een speciaal in het leven geroepen ideale familie-PC uit één stuk. ÏURG: Vobls Door Peter Kamps NATUURLIJK, formeel gaf NedCar geen krimp, nadat duidelijk werd dat de fusie tussen Renault en Volvo was afgeketst. „NedCar is geen partij in deze kwestie," stel de president-directeur Frans Sevenstern diplomatiek vast. Maar achter de schermen werd in Born met nauwelijks inge houden opluchting gereageerd op de turbulente afloop van de paleisrevolutie bij Volvo. Zo op het eerste gezicht lijkt die hou ding ook gerechtvaardigd. Als de fusie tussen Renault en Volvo wel was doorgegaan, zou dat ongetwijfeld op vrij korte termijn de nekslag zijn geweest voor het eigen ontwikkelings bedrijf van NedCar in Hel mond, waar nu nog 600 mensen werken. Met name Renault heeft in Pa rijs zo'n omvangrijk ontwikke- ■ingscentrum, dat de duizenden mgenieurs daar met het groot ste gemak het ontwikkelings werk voor een kleine Volvo er bij hadden kunnen doen. Jammer natuurlijk voor de werkgelegenheid in Helmond, maar uit financieel oogpunt zo aantrekkelijk voor het noodlij dende NedCar, dat de aandeel houders de keuze niet hadden kunnen ontlopen. Vooralsnog lijkt die dreiging verdwenen, nu de Zweedse on derkoning en Volvo-president- commissaris Pehr Gyllenham- mar zijn achterban niet over de streep heeft weten te trekken. Op langere termijn lag er voor NedCar zelfs een nog veel gro ter gevaar op de loer, als de Frans-Zweedse krachtenbunde ling was doorgegaan. NedCar bouwt op dit moment amper 80.000 middenklassers per jaar. Renault draait zijn handen niet voor om een jaarlijkse produk- tie van 2 miljoen kleine perso nenauto's. Klein mag dan wel fijn zijn, maar zeker niet in de auto-in dustrie, waar in toenemende mate de macht van het getal regeert. Renault zou na de fusie ongetwijfeld vroeg of laat de vraag stellen welk bedrijfseco nomisch doel er eigenlijk mee gediend is om in Nederland een piepkleine en kostbare autofa- briek in stand te houden. Nu die vraag van de agenda is verdwenen, haalt NedCar opge lucht adem. Door het afketsen van de fusie wordt Volvo-Zwe- den weer helemaal op zichzelf teruggeworpen. Dit versterkt juist de positie van NedCar. „Ze hebben onze auto's uit Born nu harder nodig dan ooit", constateert Gerard Kor- tenoeven, voorzitter van de cen trale ondernemingsraad. Toch is de opluchting bij Ned Car in zekere zin misplaatst. Het grote en financieel sterke staatsbedrijf Renault kan zich het niet doorgaan van de fusie tot op zekere hoogte nog wel permitteren, maar Volvo-Zwe- den niet. Het concern is hoe dan De Zweedse Volvo-topman Pehr Gyllenhammar trad eergis teren af na het het afketsen van de fusie met Renault. foto ap ook te klein om zelfstandig te overleven. Gyllenhammer verweet zijn te genstanders deze week niet voor niets dat ze Volvo met hun actie grote schade hebben be rokkend. Hij vreest dat de Franssen nu uit frustratie zul len besluiten om ook een einde te maken aan de reeds langer bestaande vormen van samen werking. Zo kopen de bedrijven samen onderdelen in en levert Renault bijvoorbeeld de moto ren voor de Volvo's die in Born gemaakt worden. Bestuurder Henk van Rees van de Industriebond FNV deelt het pessimisme van Gyllenhammer niet, hoewel ook hij volmondig erkent dat Volvo het op den duur erg moeilijk krijgt als de onderneming er niet alsnog in slaagt een partner te vinden. Van Rees sluit daarom niet uit dat Renault en Volvo elkaar binnenkort toch nog weten te vinden, zij .het onder andere condities. Dat is op zijn minst een merk waardige redenering voor een man die in een eerste reactie nog zegt 'geen traan te zullen laten' om het niet doorgaan van de fusie. Waarschijnlijk is hier vooral de wens de vader van de gedachte geweest. Van Rees weet maar al te goed dat Volvo-Zweden en in het verlengde daarvan NedCar zelf standig geen schijn van kans hebben om te overleven. Niet voor niets hamert Van Rees er bij minister Andriessen van Economische Zaken voortdu rend op om NedCar nog stevi ger dan nu te verankeren aan de Japanse autofabrikant Mits ubishi. De Japanners zijn sinds enige tijd voor 33% eigenaar van de Limburgse fabriek. Volvo-Zwe den bezit sindsdien ook 33%. van de aandelen en Andriessen bezit een zelfde pakket. Op dit moment wordt de fabriek in gereedheid gebracht om vanaf 1995 niet alleen 100.000 Volvo's te maken maar ook 100.000 Mitsubishi's. De drie aandeelhouders hebben daarvoor samen 2 miljard gul den op tafel gelegd. Andriessen heeft met Volvo en Mitsubshi al afgesproken dat de staat zich in 1998 helemaal uit het bedrijf terugtrekt. Beide bedrijven kunnen dan ieder voor de helft eigenaar worden van NedCar. Toen Volvo nog aanstuurde op een verbintenis met Renault, had het er alle schijn van dat de Zweden die kans in 1998 voor bij zouden laten gaan. Nu de stugge Zweden de Franse le- vengenieters de rug hebben toe gekeerd, ligt die vraag weer he lemaal open. NedCar vindt het voorlopig best. Zolang het bedrijf op drie benen staat en een onmisbare schakel vormt in de plannen van Volvo en Mitsubishi, zo lang valt de bodem in Born niet snel uit de doos. Een geruststellende gedachte bij alle tegenslagen die NedCar al heeft moeten verwerken. stichting en hield daar een mil joen aan over. Een woordvoerder van EPZ wil ondertussen de verkoop niet be vestigen. „In het kader van onze eigen financieringsbehoefte on derzoeken wij allerlei mogelijk heden. We kunnen geen nadere mededelingen doen, we willen nog niet naar buiten treden. Mis schien dat we bij de presentatie van ons jaarverslag iets kunnen vertellen", zegt hij. Het jaarver slag verschijnt gewoonlijk in mei. Breda - De Viewgroup in Breda heeft ontslag aange vraagd voor zestien van de honderd werknemers, terwijl in vier gevallen de jaarcon tracten niet zullen worden verlengd. Dit als gevolg van een reorgani satie, die noodzakelijk wordt ge acht vanwege de verslechterende omstandigheden op de marke- ting-markt. De Viewgroup omvat drie werk maatschappijen: Heliview Mar- ketingservice, (marktonderzoek), Directview Business tot business communication (direct marke ting) en EDP Publications (uit geverij informatieboeken). Geza menlijk maken zij gebruik van een groot service-apparaat op het gebied van automatisering, administratie en telefonisch in terviewen. Volgens directeur H. de Werd bepaalde dat service apparaat te sterk de overhead kosten en gaat er daarom het mes in. Elke werkmaatschappij zal verdergaan met een eigen, kleiner en naar wordt verwacht ook beter beheersbaar service apparaat. Supermarkten verkopen minder Veenendaal - De supermarkten zien hun omzet dit jaar stijgen met 2,7 procent, maar als rekening wordt gehouden met prijsstijgingen blijkt de consument voor het eerst sinds jaren minder gekocht te hebben. De daling in het volume, de hoeveelheid produkt, bedraagt 0,5 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Nielsen, waarvan de Levensmiddelenkrant de resultaten publiceert. Shag en sigaret ten zijn door de accijnsverhoging een stuk duurder geworden en de klant koopt minder rookwaar dan vorig jaar. Ook de kwakkelende economie speelt een rol, bij de voeding minder dan bij andere produkten. De discount-achtige supermarkten deden het beter en de (goedkope) huismerken van de supermnarktke- tens veroveren dit jaar een groter stukje van de markt. Create-a-book wel bij V en D Breda - Importeur David Griffith kan vooralsnog doorgaan met de verkoop van Create-a-book bij V en D in Breda. De Bredase rechtbankpresident mr. J. Mendlik verklaarde zich gisteren niet bevoegd in het kort geding dat Kokshoorn Beheer, de Bredase dealer, tegen Griffith had aangespannen. Hij verwees het geding naar zijn collega in Utrecht. Akkoord over servicecentra Philips Eindhoven - De vakbonden hebben overeenstemming bereikt met Philips over de verkoop van acht servicecentra aan Berlo Service Group in Arnhem. Bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV heeft dit gisteren meegedeeld. Het gaat om de servicecentra in Groningen, Zwolle, Utrecht, Amsterdam, Voorburg, Rotterdam en Heerlen in Eindhoven. Aanvankelijk dreigden de 180 werknemers, die bij de overname zijn betrokken, er 15 procent in inkomen op achteruit te gaan. Dat verschil is nu teruggebracht tot 2,5 procent. Bovendien is voor 40 werknemers, die in een lagere loongroep terechtkomen, een regeling afgesproken waarbij die vermindering geleidelijk plaatsvindt. Het verschil in inkomen wordt veroorzaakt doordat bij Berlo de cao voor de metaalnijverheid geldt. Philips heeft een eigen, betere cao. Staat leent tegen 5,75 procent Den Haag De minister van Financiën heeft een 10-jarige lening aangekondigd met een rente van 5,75 procent. Het is de eerste die is bestemd voor de dekking van de financieringbe hoefte van het rijk in 1994. Die wordt geraamd op ruim f 50 miljard. Het is al vele jaren geleden dat het rijk tegen een dergelijke lage rente heeft kunnen lenen. In 1988 kwam 6 procent voor. De snelle rentedaling van de laatste tijd maakt het mogelijk goedkoop op te nemen. De vorige staatslening dateert van oktober van dit jaar. Shell in olieproject Kazachstan Alma Ata - Koninklijke/Shell Groep en zes andere oliemaat schappijen hebben gisteren een definitieve overeenkomst met Kazachstan ondertekend voor de opsporing van olie en gas in het noorden van de Kaspische Zee. Deskundigen houden er rekening mee dat het gebied de grootste buitengaatse reserves oplevert sinds de ontdekking van de velden in de Noordzee. De partners van Shell zijn British Petroleum, British Gas, het Amerikaanse Mobil, Total (Frankrijk), Agip (Italië) en Statoil (Noorwegen). Hogere winst voor Rodamco Rotterdam - Het onroerend-goedfonds Rodamco (beheerd ver mogen f 9,5 miljard), onderdeel van de beleggingsgroep Robeco, heeft over de eerste negen maanden van het boekjaar 1993/94 een nettowinst geboekt van f 343 miljoen. Dat was f 24 miljoen of 7,5 procent meer dan de winst over de periode maart tot en met november 1992. Het aantal uitstaande aandelen steeg met negen procent met het gevolg dat de winst per aandeel daalde van f 2,40 tot f 2,37. De intrinsieke waarde (eigen vermogen) per aandeel nam toe met 2,3 procent van f 51,20 op 1 maart tot f 52,39 eind november. Emissiekoers Hoogovens 40 gulden Beverwijk - De uitgiftekoers van de nieuwe certificaten van aandelen Hoogovens is vastgesteld op f 40. Op de uitgifte kan nog tot en met dinsdag 7 december worden ingeschreven. De uitgifte gebeurt met een voorkeursrecht voor bestaande beleggers in Hoogovens. Het voor de staat en de instituten bestemde deel van de emissie is al ruim overtekend. Daarbij is er volgens het metaalconcern sprake van een zeer goed gespreide vraag uit binnen- en buitenland. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 5