Drugkartel: Overgave bespreken m m m DAT WORDT RUZIE MET UW ZOONTJE Ieren boos over Brits contact met IRA ft' IMedCar Telefoontje wordt drugbaron Escobar fataal Lege rekkei Prinses Diana beperkt haar publieke optreden buitenland KORTl Texas wet DE STEM BUITENLAND pESTEM Om aan roddelpers te ontsnappen Na dood cocaïnebaas Escobar Clinton kan niet terug zonder gezichtsverlies ZATERDAG 4 DECEMBER 199B Dublin (dpa/rtr/afp) - De Britse geheime contacten met het Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn bij de Ierse rege ring zeer slecht gevallen. Dat bleek gisteren in Dublin tij dens een serie besprekingen over de Noordierse kwestie tussen de premiers van Groot Brittannië en Ierland, John Major en Albert Reynolds. Uit Ierse regeringsbronnen werd vernomen dat Dublin geïrriteerd is enerzijds over de geheime con tacten tussen Londen en de poli tieke arm van de IRA, de Sinn Fein, en anderzijds over het dra len van de Britse regering om consequenties te verbinden aan een zes maanden oude Brits-Ier se intentieverklaring voor het arrangeren van een staakt-het- vuren. De Ieren zijn ook geërgerd over het feit dat de geheime contac ten plaats vonden terwijl de Britten gesprekken met de Ierse regering voerden over Noord- Ierland en de Ierse autoriteiten hiervan niet op de hoogte brach ten. Bovendien hebben de Brit ten een vredesvoorstel van de gematigde Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij en de Sinn Fein verworpen, met als argu ment dat de politieke arm van de IRA er bij betrokken was. Premier Reynolds wil van Major zekerheid dat het Britse solo- overleg met de IRA voorbij is. 'Als deze puinhoop opgeruimd is' zal Reynolds proberen de Britse regering mee te lokken 'op de reis naar de vrede', aldus een Ierse regeringswoordvoerder. Londen wil onder meer dat Ier land zijn grondwet wijzigt, waarin Noord-Ierland als deel van de republiek wordt opgeëist, maar de Ieren denken daar niet over zo lang er geen duidelijke overeenstemming over de toe komst van de omstreden provin cie bestaat. Major wil vermijden de protes tantse meerderheid in Noord- Ierland tegen zich fn het harnas te jagen. Hij bevestigde nog maals voor het topoverleg dat geen enkele grondwettelijke wij ziging van Noord-Ierland moge lijk is zonder uitdrukkelijke in stemming van de Noordierse be volking. De protestantse leider Ian Paisley waarschuwde giste ren tegen een golf van geweld wanneer het Verenigd Konink rijk de band met Noord-Ierland zou opzeggen. De premiers Major en Reynolds hopen elkaar deze maand nog twee maal te spreken over de Noordierse kwestie, waarvoor de eerste gelegenheid de EU-top vrijdag in Brussel zal zijn. In de afgelopen 25 jaar zijn 3.100 mensen omgekomen door het sektarisch geweld in Noord- Ierland. De IRA heeft vooralsnog geen blijk gegeven de terreur- campagne te willen stoppen. Gisteren vond de politie in Belfast een nog niet ontplofte bom van 500 kilo in de buurt van een school. Van onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - Het vangnet was al maan denlang gesloten, maar toch kwam zijn dood als een donderslag bij heldere hemel. Pablo Escobar, de gevreesde lei der van het Medellin-drugkartel, kwam donderdag om het leven tijdens een vuurgevecht met de politie in een weste lijke buitenwijk van de stad van waaruit hij ruim achttien jaar zijn coeaïne-im- perium bestierde. w t Zijn gezin is Escobars achilleshiel gebleken. Dinsdag had de drugbaron vanuit zijn schuilplaats contact gezocht met een plaat selijk radiostation. Tijdens een uitzending richtte hij zich via de telefoon tot de Duitse ambassadeur en beklaagde zich over de in zijn ogen bijzonder ongastvrije behandeling die zijn vrouw en kinderen in Duitsland ten deel waren gevallen. Zij waren op de vlucht voor het geweld van voormalige medewerkers van Escobar, maar werden als ongewenste vreemdelingen terug op het vliegtuig gezet. Door het telefoontje naar de radio wist de politie zijn schuil plaats op te sporen. Zekerheid kregen de autoriteiten toen opviel dat vanuit de wo ning de laatste week veel telefoontjes naar Duitsland waren gepleegd. In het vuurge vecht dat volgde stierf Escobars zwager Carlos Mario Henao eveneens. Vijf miljard Gedurende 498 dagen hebben bijna driedui zend leden van het Colombiaanse leger en politie op 's werelds meest gezochte crimi neel gejaagd. Op zijn hoofd stond een premie van ruim zestien miljoen gulden. Met zijn gewelddadige dood is een einde gekomen aan de man die volgens het Amerikaanse blad Forbes tot de rijkste twintig personen op aarde behoorde. Zijn persoonlijk vermogen wordt geschat op minimaal vijf miljard dollar. In een nationa le toespraak voor radio en televisie prees president Gaviria gisteren de vastberaden heid en volharding van leger en politie. De eliminatie van Escobar noemde hij een cru ciale stap op weg naar een samenleving vrij van drughandel en terreur. Hij sprak zijn vertrouwen uit dat de ruggegraat van het Medellin-kartel nu definitief gebroken is. „Laat het duidelijk zijn. Geen enkele hande laar in verdovende middelen hoe machtig hij ook mag zijnkan de staat zijn wil opleggen." Grafzerken Escobar begon zijn carrière als handelaar in geroofde auto's en grafzerken. Zijn ambities reikten echter al gauw verder. Aangespoord' door de enorme bedragen die cocaïne (tot dan toe een voor het grote publiek onbeken de drug) in de Verenigde Staten opleverde, besloot Escobar qm de exploitatie van het witte goud ten volle uit te buiten. Hij importeerde zelf coca-pasta uit Peru die hij in Medellin liet raffineren tot cocaïne. Het eindprodukt reed hij naar de noordelijke afzetmarkten. Na een stel geslaagde transacties kon de aspirant-drugkoning de zaken groter aan pakken. Met kleine gehuurde eenmans-vlieg- tuigjes ging hij de cocaïne-consumenten in de Verenigde Staten bevoorraden. Daarmee was het Medellin-kartel geboren en Escobar groeide binnen enkele jaren uit tot 's werelds meest gezochte drugcrimineel. De angst om ooit aan de Verenigde Staten uitgeleverd te worden, deed Escobar beslui ten om in de politiek te gaan. In 1982 bracht de cocaïnegrossier het tot plaatsvervangend afgevaardigde voor de Liberale Partij. Esco bar maakte handig gebruik van zijn parle mentaire onschendbaarheid. Op deze manier kon hij uit handen van justitie blijven. Door op genadeloze wijze leiding te geven aan zijn drugimperium kon Escobar zijn illegale acti viteiten in die jaren enorm uitbreiden. Aanvankelijk zagen de autoriteiten weinig gevaar in het kartel. Daarin kwam verande ring toen grote delen van de Colombiaanse samenleving om werden gekocht met hun dollars. Medio jaren '80 verklaarde de rege ring in Bogota het Medellin-kartel de oorlog. Het betekende het einde van de vreedzame coëxistentie. Met bikkelharde terreur, die het leven kostte aan tientallen rechters, ministers en andere gezagsdragers, wist Escobar te bereiken dat de wetten werden in getrokken waarin uitlevering aan de Vere nigde Staten was opgenomen. Autobom Toen deze kwestie in 1990 wederom aan de orde kwam in de aanloop naar de presi dentsverkiezingen, liet Don Pablo opnieuw merken hoe ver zijn macht reikte. In dat Londen (rtr/dpa) - Prinses Diana, de echtgenote van de Britse troonopvolger prins jCharles, zal veel minder vaak in het openbaar verschijnen. 'Lady Di' moest haar tranen bedwingen toen zij dit vrij dag tijdens een liefdadig- heidslunch in Londen be kendmaakte. De reden voor haar stap is dat zij er genoeg van heeft dat de Britse media doorgaan met haar leven onder een vergrootglas te leggen. De aandacht van de pers is de afgelopen jaren zo groot geworden dat zij daar niet lan- Prinses Diana...niet langer bestand tegen aandacht rod delpers... FOTOEPA Bogota (dpa/rtr - De dood, donderdag, van drugbaron Pablo Escobar kan tot verdere ontmanteling van de Colombiaanse drugmaffia leiden. Radiozenders in de hoofdstad Bogota hebben gisteren gemeld dat leiders van het inmiddels grootste concurrerende kartel, dat van Cali in het westen van Colom bia, via advocaten willen onderhandelen over hun overgave. Het lichaam van Pablo Escobar op het dak van een gebouw in Medellin, direct nadat de Colombiaanse politie hem donderdag doodschoot. Escobar had getracht via het dak te ontsnappen. foto epa jaar, waarin hij de ene na de andere auto bom liet ontploffen, gaf Escobar opdracht om drie presidentskandidaten te vermoor den. Daaronder was ook de liberaal Luis Carlos Galan, die het vrijwel zeker tot 's lands hoogste ambt zou hebben gebracht. Zijn plaatsvervanger, de huidige president Cesar Gaviria, beloofde tijdens zijn aantre den dat hij de strijd tegen de drugmafia geen moment zou laten verslappen. Het nieuwe staatshoofd kwam zijn woord ëyëhwèl niet na. Bang om een nieuwe terreurronde te ontketenen, gooide Gaviria het'op een ak koordje. In ruil voor een eerlijk proces in Colombia gaf Escobar zich in juli 1991 met veel gevoel voor show over aan de autoritei ten. De druggrossier mocht zijn intrek ne men in de door hemzelf gebouwde luxe gevangenis aan de rand van Medellin. Ga- viari gokte fout. Hij meende dat de overgave van Escobar zou leiden tot de ontmanteling van het kartel. Niets was minder waar. Vanuit zijn gouden kooi bleef de gehaaide coca-baron zijn drugimperium besturen. Hij vaardigde zelfs opdrachten om ongehoorzame elementen binnen zijn misdaadorganisatie te laten eli mineren. Toen de Colombiaanse justitie wei gerde om hem een milde straf in het vooruit zicht te stellen, kocht Escobar zijn bewakers om en vluchtte in de zomer van 1992 de bergen in. Klopjacht Dit keer liet president Gaviria zich echter geen tweede maal een rad voor ogen draaien. Hij gaf leger en politie de vrije hand om don Pablo als een stuk wild op te jagen. Het drugsyndicaat was inmiddels al danig ver zwakt geraakt door interne ruzies. Tijdens de zestien maanden durende klopjacht arres teerden elitetroepen 243 handlangers van Escobar. Tientallen naaste medewerkers ga ven zich over in ruil voor strafvermindering, terwijl zestien van hen de dood vonden tijdens vuurgevechten. Maar niet alleen leger en politie hadden hun vizier gericht op de drugkoning. Ook de zogeheten Pepes (voormalige trawanten waarmee Escobar op voet van oorlog was komen te staan) bedreigden zijn leven. Het was evenwel de politie die de fatale kogel afvuurde. Door de jaren heen heeft Escobar een duizendtal Colombianen kennis laten maken met de dood. Donderdag was het uiteindelijk zijn beurt. ger tegen bestand is, aldus de 32-jarige prinses die gescheiden leeft van haar echtgenoot. De publikatie van foto's die in het geheim van Diana in een fitness studio waren gemaakt, zouden voor haar de druppel zijn ge weest die de emmer deed overlo pen. Prinses Diana zei dat zij de af spraken die tot het eind van dit jaar zijn gemaakt, zal nakomen, maar dat zij daarna haar optre dens in het openbaar drastisch zal reduceren. Haar schoonmoe der, koningin Elizabeth, heeft volledig begrip getoond voor dit besluit, zei zij. De prinses heeft zich sinds haar scheiding van de 45-jarige Char les, in december van het vorig jaar, ingezet voor tal van liefda digheidsorganisaties. De handelaren uit Cali zouden gisteren contact hebben gezocht met de openbare aanklager. Een gerechtelijke bron meldde dat de gezochte leden van het Cali-kar- tel wel hebben laten weten dat ze eventuele onderhandelingen op elk gewenst moment kunnen afbreken. De Colombiaanse au toriteiten hadden hun aandacht gericht op de arrestatie van Escobar en zouden zich nu volle dig op het Cali-kartel gaan rich ten. In tegenstelling tot Escobars stijl, autoritair en traditioneel misdadig, wordt het Cali-kartel zeer eigentijds geleid als een 'zelfbewuste' onderneming die uitdagingen aandurft. Niet de baas persoonlijk, maar een soort van directieraad neemt alle be langrijke beslissingen. Markt- VERVOLG VAN VOORPAGINA Korea wekt herinneringen aan Vietnam. Azië is het continent van de toekomst, waar Amerika nu voor haar eigen economische en strategische verschiet meeh%p het spel heeft staan dan ooit. En Amerika heeft thans 37.000 mili tairen liggen in Zuid-Korea. Een Koreaanse oorlog zal Ame rika geen enkele vrije keuze la ten. Het wordt een zoveelste Amerikaanse oorlog dank zij de bloedige geschiedenis bij voorbaat traumatisch voor het Amerikaanse gemoed in Azië. De vraag waar president Clinton mee worstelt is hoe de tragedie te voorkomen. Het is een bange vraag omdat het Amerikaans- Noordkoreaanse politieke en mi litaire steekspel al volop aan de gang is en omdat verschillende zetten niet meer kunnen^worden teruggenomen zonder ernstig prestige-verlies. Dat is onder meer onaanvaard baar voor de VS omdat het aan Japan (voor Amerika sedert de Tweede Wereldoorlog een soort Duitsland) een legitiem argu ment zou geven zichzelf even eens tot nucleaire mogendheid te verheffen. Een Japan met kern bommen is te meer een nacht merrie omdat voorbeeldige poli tieke stabiliteit in dat land (thans aan een zware economi sche recessie onderhevig) tegen woordig net zo min verzekerd is als in Duitsland. Commandant generaal Gery Luck van de Amerikaanse troe penmacht in Zuid-Korea heeft het Witte Huis laten weten dat zijn manschappen acuut be dreigd worden, zeker zodra eventuele sancties tegen het Noorden zouden ingaan. Luck heeft minister van Defensie Aspin diverse militaire opties voorgelegd: spionage-satellieten boven het grensgebied om Noordkoreaanse troepenbewe gingen beter te kunnen volgen, een vliegdekschip naar het Kore aanse schiereiland sturen, lucht- afweerraketten in Zuid-Korea installeren tegen mogelijke Scud-aanvallen, en extra VS- eenheden in Zuid-Korea legeren. President Clinton zou volgende week beslissingen willen nemen over de opties. Volgens directeur James Woolset van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA is een Noordkoreaanse aanval op het Zuiden bepaald niet uitge sloten. De enorme uitbreiding van het Noordkoreaanse leger sedert 1985 moet serieus worden genomen als een agressief ge vaar. Het land zou thans al over voldoende technologie en pluto nium beschikken om een of twee kernwapens te vervaardigen. strategiën en het verantwoord en legaal beleggen van zwart geld worden zorgvuldig overwogen. De zich netjes presenterende 'drugondernemers' van Cali slaagden erin de door amnestie regelingen uit de roulatie gelokte Escobar in de- loop van 1991 als grootste cocaïnehandel ter we reld voorbij te streven. Hun 'hol ding' beheerst de handel en kweek van cocaïnebladeren in Bolivia tot de verkoop van straatdealers op de meest afgele gen punten. De Colombiaanse autoriteiten houden het Cali- kartel verantwoordelijk voor honderden moordaanslagen. In Medellin verdrongen zich gis teren honderden bewonderaars van Escobar rond diens dood kist. De politie moest in actie komen om de menigte bij de begraafplaats Jardines Monte Sacro, waar Escobar ligt opge baard, in bedwang te houden. Voor vele inwoners van Medellin is Escobar hun weldoener door de bouw van huizen, scholen, kerkep en voetbalstadions. De Colombiaanse autoriteiten hebben voorbereidingen getrof fen om mogelijke vergeldingsac ties na de dood van Escobar te verijdelen. Ooggetuigen melden dat de aanwezigheid van veilig heidstroepen is versterkt en dat op verschillende plaatsen in»het land wegversperringen zijn op gezet. Van onze correspondent Mare di Washington - Het bestuui Round Rock in Texas heeft conservatieve principes bovej heid. De raadsleden beslisten deze heid tegen de vestiging ter plaat^ van Apple Computer, dat 1500 i Nederlands bataljon naar O-Bosnië Den Haag/Sarajevo - Het 1.100 man sterke Nederlandse infan- teriebataljon van de luchtmobiele brigade gaat begin volgend jaar opereren in de Oostbosnische plaatsen Srbrenica en Zepa, maakte minister Ter Beek van defensie gisteren bekend. Volgens Ter Beek is het rond Srebrenica en Zepa de afgelopen periode betrekkelijk rustig geweest. Een internationaal team van onderzoekers heeft gisteren intus sen bekend gemaakt dat het hard bewijs heeft gevonden voor twee massamoorden in het voormalige Joegoslavië. Het team, onder leiding van de Amerikaanse tak van Artsen voor Mensen- rechten heeft stoffelijke resten, kledingstukken, laarzen en kogels uit massagraven nabij Vukovar en elders in Kroatië geborgen. Het bewijsmateriaal wordt beschikbaar gesteld aan het VN-tribunaal voor de berechting van oorlogsmisdadigers in Den Haag. Bij een mortierbeschieting op Sarajevo zijn gisteren zeker vier mensen gedood en tien gewond geraakt. Onder meer de belang, rijkste bakkerij van Sarajevo is getroffen door een granaat. Politie arresteert topman Camorra Milaan - De Italiaanse politie heeft een topman van de Camorra, de Napolitaanse mafia, gearresteerd. Het gaat om Renato Unione (60), die gezocht werd wegens moord en internationale drughandel. Unione werd opgepakt in Milaan, kort nadat hij uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas was teruggekeerd. Doden bij rellen in Malawi Blantyre - Malawische troepen hebben gisteren in de hoofdstad Lilongwe onder dekking van helikopters het hoofdkwartier bestormd van paramilitaire eenheden die loyaal zijn aan de zieke president Kamuzu Banda. Daarbij zijn ten minste 16 doden gevallen. Ooggetuigen melden dat troepen gewapend met machinegewe ren gebouwen bestormden die in handen zijn van de Jonge Pioniers, een gevreesde eenheid die in het verleden gebruikt werd door Banda's Malawi Congres Partij om gehoorzaamheid aan het éénpartijbewind af te dwingen. Meest gezochte Braziliaan aangehouden Sao Paul - De meest gezochte Braziliaan, de bij het politieke corruptieschandaal betrokken Paulo Cesar Farias, is gisteren op de luchthaven van Sao Paulo aangehouden nadat hij door Thailand het land was uitgezet. Farias is de spil in het corruptieschandaal dat vorig jaar leidde tot het ontslag van president Fernando Collor de Mello. Nederlander in Uganda verdronken Kampala - Een 34-jarige Nederlander is deze week in Uganda verdronken, toen de rubberboot waarin hij zat op het Victoria- meer kapot ging en zonk. Het ongeluk gebeurde volgens Nederlandse diplomaten in Uganda dinsdag. Gisteren werd het stoffelijk overschot gevonden. Het slachtoffer had in Uganda een bedrijf dat rondvaarten voor toeristen organiseert. Duitse justitie ontmaskert spionne Zeeuwse glii ï?yA Een werknemer in een superma| ook vrijwel niets te krijgen in de Bonn - De Duitse justitie heeft voor de tweede maal binnen een maand op het ministerie van Buitenlandse Zaken een spion voor de voormalige DDR ontmaskerd. Dit keer gaat het om een 39-jarige diplomate. De vrouw, Lili P., zou vanaf 1988 informa tie door hebben gegeven over de manier waarop het Westen het wegstromen van technologische kennis naar het Oostblok trachtte te verhinderen. noofiim >i n'iTvnNi Club van Rome eist hervormingen Hannover - Bij de 25e verjaardag van Club van Rome heeft de organisatie 'radicale hervormingen' in de structuren en de mentaliteit van de Europeanen geëist. „Knoeiwerk en kleine veranderingen voldoen niet meer", aldus het slotdocument, uitgegeven na een driedaagse bijeenkomst in Hannover. De Europese Unie moet, aldus de Club van Rome, de toenemende armoede in Europa bestrijden. De technologie van de volgende 'eeuw moet 'grondstof-doelmatiger' zijn. Energie en grondstoffen moeten zwaarder belast worden, terwijl arbeidskracht 'gunstig voor de werkgevers moet worden'. (ADVERTENTIE) Plug-and-Play. Grafieken Tekenen. Compaq Help: Makkelijker in een Ontwerpen. handleiding kan niet. handomdraai. Illustreren. op het scherm- Mario daagt 'n spelletje. Van brief tot rapport: CD-ROM standaard op de CDS 625. ClarisWorks database. Presario 425: de ideale familie-PC uit één stuk. Prijzen vanaf f2.550,- excl. B.T.W., vanaf f2.995,- incl B.T.W P 633: kracht mei uitbreidings mogelijkheden. DE NIEUWE COMPAQ PRESARIO PC'S. Let op de kleintjes. Want iedereen kan zo aan de slag met de nieuwe Presario PC's van Compaq. Alles zit erop, eraan en erin. De Presario 425 is de ideale PC voor het hele gezin. Reuze handig en compact van formaat, met de systeemkast en de SVGA- BOSCH-. Computer Company BREDA: Office Centre; Vobis EINDHOVEN: Computer Company; Mega World B.V.; Te kleurenmonitor uit één stuk. De Presario 633 is een echte, professionele desktop. Sneller en met meer uitbreidings mogelijkheden. En de Presario CDS 625 is nu al voorbereid op het multi- mediatijdperk mét standaard ÊÏ/tD/È CD-ROM drive en geluidskaart. WÊÊmJt A: Office Centre; Vobis Telec B.V.; Vobis TILBURG: Vobis Van onze verslaggever Frank Deij Hulst - Een bewuste keuze is Vlaanderen voor postordi Neckermann nooit geweest. Ja? Neckermann een miljoen gulc transportkosten kwijt om de vijf artikelen van het moederbe» Frankfurt naar Sint Jansteen hevelen. Alleen daarom al was een locatie in logischer geweest. Achteraf blijkl heel goed zaken doen is in Zeeuws- ren. De omzet van Neckermann stijgt dit jaar boven de 600 miljoq En over twee weken opent Necken nieuwe vestiging in Terneuzen. W. Amian, directeur Neckermann 1 bv, moest gisteren in Hulst tiji bijeenkomst van de Zeeuwse Ontw Maatschappij (ZOM), pratend over sche kansen voor het Land van hoofdzakelijk oostelijk en chauvini| gesteld gehoor licht teleurstellen. 25 jaar geleden alleen voor NeJ aantrekkelijk omdat de Hulster Te> trale, dat een eigen postorderbedri de problemen kwam. Neckerman 1968 de tent over en bracht de eers|j landse Neckermann catalogus (q winkel) op de markt. In 1983 koos Neckermann wel beil Door Peter Kamps NATUURLIJK, formeel gaf NedCar geen krimp, nadat duidelijk werd dat de fusie tussen Renault en Volvo was afgeketst. „NedCar is geen partij in deze kwestie," stel de president-directeur Frans Sevenstern diplomatiek vast. Maar achter de schermen werd in Born met nauwelijks inge houden opluchting gereageerd op de turbulente afloop van de paleisrevolutie bij Volvo. Zo op het eerste gezicht lijkt die hou ding ook gerechtvaardigd. Als de fusie tussen Renault en Volvo wel was doorgegaan, zou dat ongetwijfeld op vrij korte termijn de nekslag zijn geweest voor het eigen ontwikkelings bedrijf van NedCar in Hel mond, waar nu nog 600 mensen werken. Met name Renault heeft in Pa rijs zo'n omvangrijk ontwikke lingscentrum, dat de duizenden ingenieurs daar met het groot ste gemak het ontwikkelings werk voor een kleine Volvo er bij hadden kunnen doen. Jammer natuurlijk voor de werkgelegenheid in Helmond, maar uit financieel oogpunt zo aantrekkelijk voor het noodlij dende NedCar, dat de aandeel houders de keuze niet hadden kunnen ontlopen. Vooralsnog lijkt die dreiging verdwenen, nu de Zweedse on derkoning en Volvo-president- V

de Stem | 1993 | | pagina 4