Betuwelijn: 750 miljoen extra tegen \Een werknemer van 55 presteert nog evenveel als iemand van 35 Bond van Cannabisliefhebbers opgericht Politieke rel rond bijstandswet lijkt gesust I )e?re|Fd Kabinet spreekt reserves aan voor goederenspoorlijn Schijn vermijden CPB-directeur: Verlagen minimumloon is zinloos 53/4% STAATSLENING 1994 PER 15 JANUARI 2004 BINNENLAND 'Aldi-personeel moet verklaring van goed gedrag laten zien' Nationale kunstbeurs SARAJEWO, WAT DOET HET ONS NOG? DE STEM COMMENTAAR TOONBANKUITGIFTE 1 BINNENLAND KORT ECEMBER 1993 Ai DE STEM ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 A3 I yan onze Haagse redactie Doorn - Leeftijd is nauwelijks van invloed op het functioneren van werknemers. Het negatieve beeld van oudere werknemers klopt niet. jjleen de lichamelijke prestaties van ouderen lopen licht terug. De iop van de produktiviteit ligt rond je 45. Maar iemand van 55 pres teert nog evenveel als iemand van Dat concludeert het NIA, het Neder lands Instituut voor Arbeidsomstandig heden, uit een onderzoek naar de pres taties van oudere werknemers. In Ne derland werkt tweederde van de men sen boven 55 niet meer. Begin jaren tachtig is Nederland getroffen door het 'Veronica-effect'; jong is sindsdien 'in'. Van de jongeren zegt 63 niet meer veel waardering en respect te hebben voor ouderen. Op sommige punten scoren ouderen beter dan jongeren. Ze leveren met een geringere geestelijke inspanning dezelf de prestatie. Bovendien blijken ouderen beter leiding te geven en beter om te gaan met verantwoordelijkheden dan jongeren. Door de negatieve vooroordelen over ouderen is de arbeidsmarkt voor men sen van 35 tot 40 jaar helemaal ver stopt. Het NIA stelt vast dat de druk op werknemers verder toe zal nemen nu de werkloosheid weer oploopt. Daarom is het niet verwonderlijk dat veel oudere werknemers naar vervroegde uittreding verlangen. Het verlangen naar de vut blijkt het grootst te zijn bij laaggeschoolde pro- duktiemedewerkers met weinig kans op loopbaangroei. Een kortere werkdag zou voor deze mensen een oplossing vormen, meent het NIA. Van de ouderen die in de wao belanden, blijken de meesten ontevreden te zijn over de arbeidsomstandigheden en de organisa tiecultuur bij de vroegere werkgever. Het NIA komt tot de slotsom "dat leef tijd nauwelijks van invloed is op het algemeen functioneren van oudere werknemers. In geestelijke vermogens doen oudere werknemers nauwelijks tot niet onder voor jongere collega's. Het vermogen om te leren blijft tot het zestigste jaar stabiel. De verschillen die soms meetbaar zijn in het functioneren tussen leeftijdsgroepen worden bij ouderen vaak door meer ervaring ge compenseerd. Van onze Haagse redactie Den Haag - De aanleg van de Betuwelijn mag in totaal 7,15 miljard gulden kosten. Het kabinet besloot gisteren 750 miljoen gulden meer uit te trekken dan de geraamde 8,4 miljard gulden. „Zo kunnen we tot een goede ïitvoering en een verantwoorde financiering komen", zei premier Lubbers gisteravond na de mi nisterraad. Behalve in Baren- drecht worden ook in Zevenaar, Tiel en Gorinchem extra maatre gelen genomen om de overlast van de goederenspoorlijn te be perken. bek, veroordeeld zonde ps'. is in die dagen woordvoer: lan het angstige bestuur. Hl |lt alle media dat er weini de hand is, wat gedoe mi Iverrekeningen, dat is alia Iren wees Wisse de t gd op zijn benarde positie vas woordvoerder voor he liur dat hïTweg is en kon bositje op dat moment nie IcKterste van mijn tong laten Iren traden vier bestuursle- Taf, een nieuw bestuur, ge ld uit het algemeen bestuur I dus de nieuwe jaarrekenin- Baten maken. Maatregelen II van de stichting als van de Jncie tegen de afgetredenen len niet uitgesloten. Dool Iccepteren van het nieuw* lur heeft Dij kwel een dee I zijn eigen uitspraken een j eerder moeten inslikken, r gezien de situatie nu, vindl pt zo het beste. vertelde gisteren op een lonferentie, over zijn eiger lie onderzoek en prees daar- Itbundig de rol van de twee «trices. „Zij hebben mij op loede spoor gezet, het zijn [adequate mensen, het zijn len waar zorginstellingen Be onze trots op moeten zat. De vrouwen zelf zijn heiden en wensen geen pu- leit. Maar het is bekend dat tote moeite hebben met het Ijstandpunt van de SGP over lidmaatschap van vrouwen. lu heeft de SGP, tot schade phande, zelf in eigen kring vonden dat vrouwen in ka- ncties buitengewoon vak- haam en integer hun taak len vervullenTDat is het eni- bsitieve in dit drama en ook feradox van het verhaal. ïlemaal gunstige situatie lat er over een aantal 'ethouders kunnen wor- inoemd die niet bereid lid van de gemeenteraad doneren. die bestuurders niet snel ijt over zich afroepen dch te goed voelen voor itieke handwerk? iet er nu naar uitziet burgemeester in de toe een door de Kroon be- functionaris. Voor een e raad gekozen burge- voelt noch een Kamer- rheid van CDA, WD en i confessionele fracties ït kabinet. u er zich een meerder- ftekent voor vastlegging it in het benoemingsbe- al vrijwel steeds prak- de voordracht van de wenscommissie wordt bij uitzondering niet ge- komt de gekozen burge- in zicht. Temeer omdat >inet bereid is de wens Kamer te volgen om de ig uit de grondwet te jen dat de burgemeester inklijk Besluit wordt be- nog een paar jaar du- ;ar van 'de gekozen bur- ter benoemd' - zoals de i wordt als de raad het van voordracht krijgt, n de Kroon slechts bij tzondering zal mogen af- - naar de door de raad burgemeester, vergt ir een paar stappen. Utrecht (anp) - Super marktketen Aldi heeft het personeel in zestig filialen gevraagd bij het gemeente huis een 'verklaring van goed gedrag' op te halen. De FNV Dienstenbond is daar woedend over, te meer omdat Aldi als reden hier voor volgens de bond op geeft dat het om een sollici tatie gaat. „Terwijl sommi ge mensen er al vijftien jaar werken", aldus bestuurder M. Maassen. Maassen: „Als een bedrijf een boekhouder in dienst neemt, of als het gaat om een politieke functie, kan ik me dit nog voorstellen. Maar voor een vakkenvuller of cassière slaat het natuur lijk nergens op." Volgens directeur W. de Wit van Albrecht Culemborg bv, waar de Aldi-supermarkt- keten onder valt, berust het verhaal op een vergissing. „Aldi vraagt een bewijs van goed gedrag als onderdeel van een sollicitatieprocedu re. Door een misverstand is dit verzoek in een enkel uit zonderingsgeval onlangs ook neergelegd bij personen die reeds bij ons in dienst zijn." Regeringsfracties CDA en PvdA hadden voor ruim een miljard gulden om aanpassingen ge vraagd, maar enkele knelpunten kunnen goedkoper worden opge lost dan de Kamer vermoedde. CDA-woordvoerder Leers, die vorige week namens coalitie partner PvdA aanpassingen eis te, sprak gisteravond van 'een uitstekende handreiking'. De financiering van de wensen van de Kamer komt deels uit verwachte vertragingen in de aanleg van andere infrastruc tuur. Dat geld vloeit normaal terug in de schatkist. Ruim een half miljard komt uit een reser ve, die het kabinet had opgeno men voor het geval particuliere beleggers niet de geraamde 1,5 miljard gulden op tafel leggen voor de financiering van het goederenspoor. Het opsouperen van die buffer betekent dat de spoorlijn er niet komt, als de private financiering niet rond komt. Maar zowel Lubbers als Leers acht die kans klein. Lubbers toonde gisteren weinig begrip voor de houding van Gel derland, dat vasthoudt aan en kele tunnels in het traject. „Eerst heeft het kabinet zelf extra geld uitgetrokken. Vervol gens is er uit de inspraak geld bijgekomen en nu door de Ka mer. Men kan in rede niet zeggen dat niet alles gewikt en gewogen is", zei de premier. (ADVERTENTIES) A FA '93 S>,4rf Fair Autotron 9 t/m 12 december 1993 Autotron Rosmalen Openingstijden: do. 14-20, vr. 11-20, za. &zo. 11-18 uur,. Toegang: 15,00 p.p., tot 16 jaar gratis Info tijdens beurs: 04192-17709 In Utrecht is gisteren onder het genot van een jointje de eerste Bond van Cannabisliefhebbers opgericht. De bond wil de belangen gaan behartigen van de ruim 700.000 hasj- en marihuanarokers in Nederland. De bond denkt onder meer aan een keurmerk voor koffieshops en een jaarlijkse prijs voor de beste kweker. Reportage in Kruispunt Zondag 22.15 uur Nederland RKK "AAR VOORDEEL te behalen valt, is de verleiding groot. Italië teeft laten zien waartoe het leiden kan. Een ondoorzichtig web van verstrengelde belangen van opdrachtgevers en uitvoerders Ween geruïneerd bestuur. la Nederland, zo dachten we tot voor kort, gaat alles zuiver. Een Loge, zuivere moraal aan ambtelijke kant en een bedrijfsleven lat met kwaliteit en niet met giften onder tafel zijn onderlinge strijd uitvocht. Limburg heeft Nederland de ogen geopend en langzamerhand wordt duidelijk dat belangenverstrengeling en zelfs corruptie ook hier gemeengoed zijn. Niet alleen in Limburg, de laars van Nederland, waaronder mom van gemoedelijkheid en ons kent °ns alles prettig te regelen viel. Zelfs puur technocratische en door ieder hoog geschatte institu ten als Rijkswaterstaat zijn niet zuiver in de leer. Niet dat de dorre 'ekenmeesters beschuldigd worden van het nastreven van eigen belang en eigen voordeel, maar ze gunnen, zegt de Europese Linie, voorheen EG, hun opdrachten vrijwel uitsluitend aan bedrijven waarmee ze een 'band' hebben. Niet de hoogte van de offerte bepaalt wie het werk gegund "ordt, maar de al dan niet bestaande relatie. Er valt best wat te 'eggen voor het werken met firma's aan wie men gewend is. Je weet dan dat het werk goed, op tijd en voor de afgesproken prijs 9ebeurt. Desondanks deugen zulke aanbestedingsprocedures "iet. Niet omdat Brussel ze met een beroep op vrije mededinging verbiedt, maar omdat het de belastingbetaler onnodig op kosten jaogt. daarenboven is bij ondoorzichtige gunningsmethoden de schijn snel gewekt, dat er voor de opdrachtgever wel wat aan de strijkstok hangen blijft. En wat de gevolgen zijn, als dat gewoonte wordt, hebben Limburg en Italië duidelijk gemaakt. 'elfs de schijn van belangenverstrengeling moet vermeden Worden. Minister Maij moet daarom, zoals D66-Kamerlid Tom- nel heeft gevraagd, een grondig onderzoek instellen. Als dat vervolgens kan leiden tot mogelijke bezuinigingen is dat effect fooi meegenomen. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het schrappen of verlagen van het minimumloon levert nauwelijks banen op. Hetzelfde geldt voor het op grote schaal invoeren van een vierdaagse werkweek. Alleen een drastische ingreep in de sociale zekerheid levert op termijn meer werk op. (ADVERTENTIE) Dat zegt directeur G. Zalm van het Centraal Planbureau. Ver schillende politieke partijen, als de regeringspartij CDA en de WD, hebben in hun ontwerp- verkiezingsprogramma voorge steld het minimumloon te schrappen. Zalm wijst erop dat de meeste werknemers in Neder land toch al voor een hoger sala ris werken. „Eigenlijk gaat het om een schijndiscussie. Want het minimumloon speelt in Neder land een zeer ondergeschikte rol." Zalm vindt het voor de werkge legenheid vooral noodzakelijk dat het mes gaat in de sociale zekerheid. De kosten daarvan zijn te hoog, wat hoge loonkos ten en een slechte concurrentie positie tot gevolg heeft. Zalm hekelt verder de plannen van de vakbeweging tot collec tieve arbeidstijdverkorting, bij voorbeeld door een vierdaagse werkweek in te voeren. Hieraan zitten volgens hem zoveel haken en ogen dat de vierdaagse werk week uiteindelijk nauwelijks extra banen zal opleveren. inschrijving dagelijks, te beginnen op 6 december a.s. via banken en commissionairs koers wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen rente jaarlijks per 15 januari storting op 17 januari 1994 aflossing op 15 januari 2004 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeel telijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Lubbers heeft een einde gemaakt aan het politieke gekrakeel rond de nieuwe bijstandswet. Hij trok gisteravond na afloop van het kabinetsberaad zeer ruim tijd uit om gerezen mis verstanden te verklaren en het uitgezette beleid toe te lichten. PvdA en CDA zijn beiden tevre den gesteld door de formulering in de toelichtende brief die staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) op verzoek van de oppo sitie aan de Kamer stuurde. Staatssecretaris Wallage houdt overeind dat ten onrechte het beeld is ontstaan dat er verschil is tussen het met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gesloten akkoord en de brief waarin het kabinet op 30 november het te voeren beleid uiteenzette. Lubbers en Kok de len die opvatting. In een schriftelijke reactie op Wallages nieuwe brief zegt de PvdA dat „Voor de derde keer in een week het kabinet dezelfde goede beleidslijn voor de bij standswet heeft geformuleerd. Het belangrijkste is dat de echte alleenstaande op een uitkering van zeventig procent kan blijven rekenen. Het is jammer dat de situatie binnen het CDA het blijkbaar nodig maakt dat de minister president in zijn toe lichting op de brief opnieuw rookgordijnen optrekt." Premier Lubbers bracht het ge krakeel tussen CDA en PvdA terug tot misverstanden. Ten on rechte was volgens hem de in druk ontstaan dat elke alleen staande krachtens de nieuwe wet automatisch recht krijgt op een bijstandsuitkering van zeventig procent van het netto minimum loon. Lubbers: „Nee dus. Dat geldt alleen als een alleenstaan de kan aantonen dat hij op geen enkele wijze met anderen kosten kan delen; dat toetst de gemeen te." In de te herziene Bijstandswet worden twee normen opgeno men. De waarborgnorm voor een uitkering van 50 procent van het netto minimumloon voor wie zijn bestaanskosten met een an der deelt. Een instructienorm voor de door de gemeenten te verstrekken toeslagen tot 20 procent afhankelijk van de mate waarin men zijn kosten met een ander deelt. De premier nam uitvoerig de gelegenheid te baat om staatsse cretaris Wallage in bescherming te nemen tegen mogelijk verwijt dat hij de misverstanden heeft aangewakkerd. Aan de hand van een verslag van de persconferen tie die Wallage afgelopen'dins dag gaf, maakte Lubbers duide lijk dat de staatssecretaris 'geen enkele blaam treft'. Omstandig ging de premier in op zijn eigen rol in de kwestie. Daarbij verkleinde hij de bete kenis van de druk die CDA-frac- tievoorzitter Brinkman afgelo pen week uitoefende. „Ik heb zelf bij de bewindslieden van Sociale Zaken aangedrongen spoed te maken met de beleids brief. Ik werd ongeduldig - dat ben ik de laatste tijd toch al te veel - toen die brief alsmaar uitbleef. Daardoor kon het naar buiten toe gaan lijken of het kabinet het niets eens was over de inhoud en dat was niet zo. Het nadruk leggen op urgentie kwam van mij, niet van Brink man. Maar ik vond het best dat hij vorige week zaterdag op de partijraad er nog een schepje bovenop deed. Want de ervaring leert dat niet alles wat ik urgent vind ook gebeurt." Daar kwam volgens de premier nog bij dat ook vice-premier Kok er niets voor voelde tijdens het belastingdebat aan de Ka mer tekst en uitleg te moeten geven over het uitblijven van de brief. „Wij hadden al bij de algemene beschouwingen in sep tember toegezegd de lastenver zwaringen tegelijk op te zullen laten lopen met bezuinigingen. Die belofte moest dus ook voor het belastingdebat ingelost wor den. Daar heb ik zelf op aange drongen." Gevraagd of de CDA-fractie nu begrijpt hoe het zit met de bij standswet, aarzelde Lubbers geen moment over zijn ant woord. „Ik denk dat de PvdA- fractie het nu eindelijk begrijpt. Ik heb niet de indruk gekregen dat de CDA-fractie het verkeerd had begrepen." VVD, D66 en Groen Links rea geerden gisteravond nog niet op de nieuwe brief van Wallage. Zij overleggen dit weekeinde of zij nog een spoeddebat zullen aan vragen. J/ l? Potjandorie, zou ik eindelijk van de Sint dit jaar mijn langverlangde bladruimer krijgen, verneem ik via via dat dat prachtapparaat alsnog uit mijn schoen getrok ken is. Op die manier kan ik me nooit bij het selecte gezel schap van enige duizenden Nederlanders voegen die hun voortuintje van drie bij vier meter niet langer met een hark, maar machinaal van hinderlijke blaadjes ontdoen. Het zal er straks ook wel weer op uitdraaien dat mijn woonplaats voor het zoveelste achtereenvolgende jaar achter blijft bij de omringende gemeenten en geen kerstboomversnipperaar zal hebben. Dientengevolge zal mijn boom straks op volstrekt achterhaalde wijze verbrand moeten worden. Zo wordt het dus nooit iets met mijn streven om een modern man te worden. Want ik heb ook nog geen hogedrukreiniger. laat staan dat ik een snowblower heb, dus moest ik de afgelopen week gewoon met een bezem de sneeuw van mijn stoepje verwijderen. Zoals de zaken er nu voor staan, ben ik al blij als er een föhn in mijn schoen komt. MERIJN Russen inspecteren Nederlandse defensie Den Haag - Rusland voert tussen volgende week maandag en vrijdag in Nederland een militaire inspectie uit waarbij particu liere terreinen en gebouwen en eventueel ook (defensiebedrij ven kunnen worden bezocht. De inspectie door de negen Russische inspecteurs vindt plaats op grond van het verdrag voor vermindering van conventionale strijdkrachten in Europa, het CSE-verdrag. Het is de eerste keer dat Rusland in Nederland zo'n inspectie uitvoert. Tot nu toe hadden die vooral betrekking op de afgesproken vernietiging van militair materieel. Volgens het CSE-verdrag kunnen inspecteurs ook (defensie)bedrijven aan doen waar al of niet militair aanwezig is dat onder het verdrag valt. Waar de inpecties plaatsvinden, wordt vlak na de aan komst van de Russen bekend. Rechter verbiedt actie Greenpeace Rotterdam - Greenpeace mag niet langer actie voeren bij het chemieconcern Akzo Chemicals In Rotterdam-Botlek. De presi dent van de rechtbank in Rotterdam heeft dit gisteren bepaald in het kort geding dat Akzo tegen de milieu-organisatie had aangespannen. De rechter heeft bovendien een dwangsom opgelegd van 50.000 gulden voor elke actie die Greenpeace in de toekomst bij Akzo voert. Het maximum van de dwangsom heeft hij vastgesteld op 100.000 gulden per dag. De milieu-activisten zijn erg geschrokken van deze uitspraak. Volgens woordvoerster Franscé Verdeuzeldonk maakt de rechter daarmee bij voorbaat elke actie onmogelijk. Greenpeace over weegt daarom in beroep te gaan tegen de uitspraak. 'Vissers voeren vangstcapaciteit op' Den Haag - Het ministerie van Visserij waarschuwt de Neder landse vissers hun vangstcapaciteit niet stelselmatig op te voeren. Volgens het departement dreigt Brussel de toegestane vangstcapaciteit te verlagen omdat de motoren van de vissers schepen steeds zwaarder worden. Recente controles op de Noordzee hebben aangetoond dat de meeste Nederlandse kotters een te groot motorvermogen heb ben. Een groot aantal zit boven de toegestane 300 pk. Uit de controles die het ministerie heeft uitgevoerd, blijkt dat de vissers op ingenieuze wijze hun motorvermogen vermeerderen. Zo wordt er gesleuteld aan brandstofpompen om het vermogen op te voeren. Ook zijn enkele vissers betrapt die een systeem hadden geïnstalleerd waarmee ze het motorvermogen van de brug met een knop konden regelen. Verder is gebleken dat alle nieuwe schepen die in de vaart komen, een veel te groot motorvermogen hebben. Bruins Slot burgemeester Apeldoorn Den Haag - Mr. H.J.E. Bruins Slot (CDA) wordt de nieuwe burgemeester van Apeldoorn. Het kabinet is gisteren akkoord met die voordracht. Bruins Slot (45) volgt in Apeldoorn (148.000 inwoners) partijgenoot A.J. Huibers op die met vut is gegaan. Bruins Slot is nu burgmeester van Ridderkerk (46.000). Twee maanden cel voor iatrosoof Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de 41-jarige J.P. de Kok veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf wegens het beledigen van een officier van justitie. Daarmee volgt het hof grotendeels een eerdere uitspraak van de recht bank. De Kok is leider van de iatrosofen in Nederland, een stroming van natuurgenezers die afgelopen zomer in opspraak kwamen. In 1991 poogde De Kok te verhinderen dat justitie het lichaam van de overleden Rosmalense architect F. van Dillen, patiënt van de 'natuurgenezer', uit diens woning weghaalde voor sectie. Tijdens de rechtszitting die hiervan het gevolg was, werd de officier van justitie door De Kok uitgescholden voor struisvogel en leugenaar en betichtte de Hagenaar het rechtssysteem van SS-methoden. De Kok heeft nu twee weken de tijd om tegen de uitspraak in cassatie te gaan. Komende maandag staat hij tevens in Breda terecht als medeverdachte in de zaak van een 35-jarige Tilburg- se iatrosoof die verdacht worden van doodslag op een tweejarig meisje. Achttien kantongerechten opgeheven Den Haag - Achttien kantongerechten zullen per 1 juli 1996 of 1 januari 1997 worden opgeheven. Tegelijkertijd zullen 24 neven- lokaties voor rechtbanken nieuwe stijl moeten gaan werken. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Hirsch Ballin gisteren de op te heffen plaatsen en de nevenlokaties aangewe zen. De wijzigingen worden doorgevoerd in het kader van de herziening van de gerechterlijke organisatie. In Zuid-Nederland verdwijnen de kantongerechten in Zevenber gen, Helmond, Boxmeer en Sittard. Als nevenlokaties van de rechtbanken zijn in het zuiden van land onder meer aangewe zen: Eindhoven, Bergen op Zoom, Tilburg, Terneuzen en Zierik- zee. Personeel bedrijfsverenigingen in actie Amsterdam - Zo'n 1.500 tot 2.000 werknemers bij de bedrijfs verenigingen en het GAK hebben gisteren in de Amsterdamse Rai actie gevoerd tegen de voorgenomen afslanking en reorgani satie van de uitvoeringsorganisatie. Zij zegden steun toe aan hun vakbondsonderhandelaars, die overhoop liggen met de werkgevers over het afsluiten van een plan, waarin de sociale gevolgen zijn geregeld. Als de werkgevers de bonden niet tegemoet komen, liggen verdere acties in het verschiet. Het conflict draait vooral over de manier waarop zoveel mogelijk mensen kunnen blijven werken in de bedrijfstak. In totaal zullen 5.500 mensen hun huidige baan verliezen. De werkgevers denken een deel van het personeel te kunnen herplaatsen, maar verwachten nog een banenverlies van 1.650.

de Stem | 1993 | | pagina 3