Weekend De kater van de vrijheid M >lvo 850 )OS MD Campershow F/ZE/V EVENEMENTEN MEXICO ÏÏO'S VAKANTIE RENDEZ-VOUS MET BIJNA TWEE MILJOEN LEZERS... B.y. 01150-97455 DE STEM E4 Afgezien van de criminaliteit is Praag niet ontevreden met wat er is bereikt 'Augustus 1968' is vijfentwintig jaar later nauwelijks een thema in Tsjechië 993 X 5? leizen en Rekreatie is een lezamenlijke rubriek van de InU Dagbladengroep, dvertentiereserveringen: B. 073-125225, fax 073-1377sn pstbus 449, 5201 AK Den Boscl U wilt toch geen TWEE MIL JOEN enthousiaste vakan tiegangers missen? Bel 071 125225! Aktieve rondreis Mexico Guatemala 31 dgn./ 3795 incl. vliegreis, hotels, ver voer etc. Div. vertrekdata Folder? DJOSER 07l 126400 LidSGR. CAMPERVERHUUR 2-6 r Mulders-Gendt. Tel. O8812 4225 b.g.g. 085-213666 Wij bouwen uw cascc camper geheel in naa eigen wens. VAN HAANDEI CAMPER in- en verbouv 04922-4489 b.g.g. 2586. CAMPER HALF-INTE GRAAL Bürstner t.610 b '92. Linders Kampeerauto'- Bakel tel: 04924-2508 De RAI-modellen nu in onze showroom, ook ruime keuze uit gebruikte campers en caravans. Janssen - Lomm 04703-2888. wintersport? klleengaanden (25-55 jaar) in Kleine groepen. Folder? i - 2300 (dag en nacht). Kerstreis Tsjechië en Oos tenrijk v.a. 496,-. Spot goedkope WINTERSPORT 8/10 dgn. v.a. 449,- Vraag reisgids bij MCeT 04406-14142. SKISTUNT: 1 week winter sport vertrek za 1/1/94 bus hotel (volpens.) 4 skipas 695,- (Oostenrijk; of 875,- (Frankrijk) Folder? Bel 08348-2300! Sneeuwzeker wintersporter low-budget, gez. voor fam„ alleeng., met/z. kind. ook spec. JEUGDREIZEN 555,- (HP bus) Dynamic HollandTel.: 05152-1315. VNU Dagbladengroep 073-125225 of fax 137750. ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 3771. Met de afbraak van de Berlijnse Muur in de herfst van 1989 begon nen in het hele Oostblok de com munistische regimes te wankelen. Twee jaar later stortte het Sovjet imperium ineen. Oost-Europa is nu op weg naar de vrije markt en naar democratie. Maar wat heeft dat de Oosteuropeanen opgeleverd? Zijn ze welvarender geworden? Tevre- dener? Gelukkiger? Of verlangen velen terug naar de sociale zeker heid en de veiligheid op straat waarvoor het vroegere regime ga rant stond? En bestaat de kans dat de communisten weer aan de macht komen? Vier jaar na de 'meest ingrijpende omwenteling van deze eeuw' pro beert Leo van Vlijmen, tijdens een reis langs zes Oosteuropese steden, een antwoord op deze vragen te vinden. Vandaag Praag waar op 21 augustus 1968 de poging om het socialisme een menselijk gezicht te geven onbarmhartig door tanks uit de 'broederlanden' werd platge walst. De 510 meter lange Karelsbrug met haar dertig sculpturen is een van de talloze monumenten die van Praags rijke verleden getuigen. De Oosteuropese 'boom town' Door Leo van Vlijmen Het plein van de Sovjet- russische tanksoldaten heet nu weer, naar een Boheems adellijk ge slacht, Kinskyplein. Met het vorige naam bordje is ook het symbool verdwe nen waaraan het plein veertig jaar lang zijn bestaansrecht heeft ont leend: een oude al wat roestende Sovjettank op een sokkel. Kort na de fluwelen revolutie had den Praagse jongeren het oorlogs gevaarte een vreedzame roze kleur gegeven. Een scherp protest van de commandant van het sinds augus tus 1968 even buiten Praag gele gerde Sovjet-garnizoen bracht zelfs president Havel in verlegenheid. Wat te doen? Overspuiten? Of - en dat wilde het merendeel van de Praagse bevolking - de tank naar de schroothoop brengen? Maar met de Russen nog aan de stadsgrens... Uiteindelijk werd het oorlogstuig 'om het voor verdere schendingen te behoeden' roze en wel onderge bracht in een weinig bezocht oor logsmuseum. Svejk had het kunnen bedenken. Op elk plein in Praag en in iedere straat kom je hem trouwens nog tegen: de door Jaroslav Hasek ver eeuwigde brave soldaat Svejk met z'n bewonderenswaardige ge moedsrust, wiens 'om zes uur 's avonds na de oorlog in Het Kelkje' spreekwoordelijk is geworden. Svejks stamlokaal U Kalicha heeft evenals hijzelf niet alleen de Eerste en de Tweede Wereldoorlog maar ook veertig jaar communisme over leefd en is nu een prijzige eetgele genheid. „We hebben die tank indertijd uit dankbaarheid daar neergezet om dat de Russen ons bevrijd hadden," zegt Jiri, een bijna gepensioneerde collega. In september 1968 hebben we samen bij het Nationale Theater gestaan toen Dubcek voor het laatst door een honderdduizend- koppige menigte werd toegejuicht. Daarna is Jiri naar de Bondsrepu bliek gevlucht. Sinds januari 1990 is hij weer terug in Praag. „Vergeet niet dat de communisten bij de verkiezingen van 1948 bijna veertig procent van de stemmen kregen. Men wordt er nu niet graag aan herinnerd, maar Tsjechoslowa- kije was toen het enige land in Oost-Europa met een linkse meer derheid. Trouwens, zelfs degenen die niets van het communisme moesten hebben hadden toen sym pathie voor de Russen. En zij ook voor ons. Dat dachten we tenmin ste, tot augustus 1968. Toen hebben de Sovjettanks de vriendschap ver morzeld." Toch is 'augustus 1968' vij fentwintig jaar later nauwe lijks een thema in Praag. Zeker niet voor wie nu be neden de veertig is en dus de Praagse Lente, het 'socialisme met een menselijk gezicht' en de invasie van de 'broederlanden' hoofdzake lijk als een communistisch onder onsje beschouwt. „Het was natuurlijk een nationale vernedering, de zoveelste die we moesten incasseren," meent Jiri's jongste dochter die toeristen door Praag gidst. Maar ook voor haar behoort Aleksander Dubcek even zeer tot het verre verleden als Ru- dolf Slansky die het middelpunt werd van de stalinistische proces sen in het begin van de jaren vijftig of Edvard Benes die zich tot twee maal toe tot het uiterste maar te vergeefs verzette, in 1938 tegen Hitler, in 1948 tegen de machtso vername door de communisten. „De tienduizenden die eind 1989 op het Wenceslausplein dansten en zongen en 'Uz je to tady' ('Nu is het zover') riepen behoorden tot een heel andere generatie als de ach tenzestigers," gaat Jiri verder. „Wij dachten nog dat je het communis me kon vermenselijken, maar zij wilden helemaal niets meer met het communisme te maken hebben. Zij hebben door schade en schande geleerd dat er met Marx en Moskou niets te beginnen valt en hebben voor markteconomie en democratie gekozen." Democratie hebben ze gekregen. Maar de fluwelen revolutie is ook een fluwelen scheiding geworden, onder meer omdat de Tsjechen de economische hervormingen in een snel tempo willen realiseren, ter wijl de Slowaken nog aan een aan tal elementen uit het socialistische commando-systeem proberen vast te houden. De scheiding die op 1 januari van dit jaar van kracht werd heeft de Tsjechische Republiek geen windeieren gelegd. In de eerste elf maanden van zijn zelfstandige bestaan is de nieuwe staat het rijkste en meest veelbelovende land van het voor malige Oostblok geworden. Met een inflatie van zes procent en een werkloosheidspercentage van drie zou Tsjechië zelfs in de Euro- pese Gemeenschap een goed figuur slaan. Buitenlandse investeerders hebben al twee miljard dollar in joint ventures en nieuwe onderne mingen gepompt. Meer dan dertig duizend staatsbedrijven zijn gepri vatiseerd, gedeeltelijk - via de uit gifte van vouchers die recht geven op de aankoop van aandelen - wer kelijk 'volkseigendom' geworden. De Tsjechische hoofdstad heet bij de buitenlandse zakenlieden niet meer het 'gouden Praag' of de 'stad met de honderd torens', maar 'boom town'. En inderdaad, ner gens in Oost-Europa is de westerse levensstijl zó vanzelfsprekend geïntegreerd als op het Wence slausplein waar de heilige koning Wenceslaus oog in oog staat met Toshiba, McDonald's en Henkei die van de gevels schreeuwen dat Praag aan de 'kapitalisten' be hoort. De prijzen in het centrum van de stad zijn navenant en dus voor de Praagse Jan Modaal niet meer te betalen. Dat heeft ook al de eerste faillisse menten opgeleverd. Want de uitba ters van bier- en koffiehuizen wa ren zo onder de indruk van de toeloop uit het buitenland (vorig jaar tien miljoen toeristen) dat zij de prijzen verdubbelden of verdrie voudigden en - met de markt deed ook de geest van McKinsey zijn intree - arbeidsintensieve gerech ten als de Praagse penssoep van het menu schrapten. Het handeltje in onderscheidingen, petten en bontmutsen van het Rode Leger trekt in Praag geen belangstelling. et het gevolg dat de bui tenlanders deze etablis sementen niet meer wil- len en de Pragers ze niet meer kunnen bezoeken. Want voor de honderd kronen, ruim zes gul den, die een glas Prazdroj hartje stad kost krijg je buiten het cen trum, bijvoorbeeld in U Fleku, de Prager pendant van de Münchense Hofbrau, behalve hetzelfde bier ook nog een maagvullende schotel. De belangrijkste reden van de prijsopdrijvingen is dat veel eta blissementen in het centrum het eigendom zijn geworden van geld gierige buitenlandse investeerders die de uitbaters huren en pachtgel den laten betalen die niet onder doen voor die op de Romeinse Piaz za Navona of de Berlijnse Ku- Damm. „Praag wil wereldstad zijn, maar het is in handen van de maffia geraakt," constateert Jiri somber. „Sinds de fluwelen revolutie is de criminaliteit verdrievoudigd, in al le categorieën: drugshandel, moord, roof, diefstal, corruptie." Vorig jaar werden in Bohemen en Moravië, de huidige Tsjechische Republiek, ruim twintigduizend auto's gestolen, verreweg de meeste in Praag. Dit jaar komt het aantal dicht bij de dertigduizend. „Ze hebben hier een speciale ge weldloze methode," grinnikt een Duitse zakenman die vertelt wat zijn collega een paar maanden ge leden is overkomen. Hij werd in de hotelbar aangesproken door twee mannen die hem complimenteerden met zijn mooie BMW die voor het hotel geparkeerd stond. Of hij niet bang was dat zijn auto gestolen zou worden? Maar mijnheer was na tuurlijk all risk verzekerd. Dan zou hij dus geen schade lijden wanneer zijn BMW hier in Praag verdween? Welnu, dat kon geregeld worden. Zijn vliegticket zou natuurlijk door hen betaald worden. Vanzelfspre kend business-class. En een klei nigheid extra voor het ongemak. Lag er misschien nog iets in de auto dat hij nodig had? Dat kon hij dan nu eruit halen en als hij zijn wagen dan liet staan zouden zij voor de rest zorgen. „En heeft die collega de politie gewaarschuwd?" „Welnee, want ze zouden zijn auto hier toch gestolen hebben dus koos hij maar voor de comfortabele ma nier." Jiri bevestigt later dat vooral de duurdere automerken op deze geruisloze manier wor den gestolen. Ik veronderstel dat de autodieven zich op de hon demepper Svejk hebben geïnspi reerd. Jiri: „Ik geloof inderdaad dat die manier een Tsjechische spe cialiteit is maar bij de autodiefstal len zijn toch bijna geen Tsjechen betrokken. De auto-gangs bestaan voor negentig procent uit Polen, Russen, Oekraïners en Serviërs. De Tsjechen behoren juist tot de slachtoffers, want wat hier het meest gestolen wordt is niet BMW of Mercedes, maar de Favorit van Skoda." De 'gouden stad' aan de Moldau telt bijna eeneneenkwart miljoen inwoners. Indien de cijfers van de politie kloppen, tippelen in Praag 25.000 prostituees, ongeveer vier procent van de vrouwelijke bevol king. „Dat kun je al met Bangkok verge lijken," denkt Jiri, terwijl we 's avonds over het Wenceslausplein slenteren waar tussen het Hambur ger-restaurant en de Pizza-express de travestieten-scene domicilie heeft gekozen en verderop, in de richting van het standbeeld van Wenceslaus, seks en drugs te koop zijn. „Toen ik in '69 het land verliet was dat volstrekt ondenkbaar." En even later, in de dwars op het Wenceslausplein staande winkel straat Na Prikope: „Hiervoor zou je toen wegens ondermijning van het heldhaftige Rode Leger zijn opge pakt." Hij wijst op een winkelpor tiek waar, ondanks het late uur, een paar jongemannen een kraam pje hebben opgesteld waarop naast de - ook hier! - Russische poppetjes met Jeltsin- en Gorbatsjov-gezicht Sovjetrussische militaire onder scheidingen, officierspetten en sol daten-bontmutsen liggen uitge stald. De belangstelling voor hun handel is nihil. Met Russische poli tiek valt in Praag niets meer te verdienen. Er zijn 's avonds onder de passanten trouwens opval lend weinig Pragers. De angst voor de straat-crimi- naliteit is groot. „De hervormers hebben daar het hunne toe bijge dragen door een groot deel van het veiligheidsapparaat te ontmante len. Ik geef toe, daar zaten natuur lijk een hoop schurken bij. Maar nu hebben we eigenlijk geen instantie die de veiligheid op straat kan garanderen of tegen de georgani seerde misdaad is opgewassen." Hoewel, kortgeleden heeft de Tsje chische politie bij een grootscheep se actie een flink succes geboekt. Er werden negen criminele bendes opgerold die zich bezighielden met drugshandel, georganiseerde pros titutie, straatroof, het vervalsen van bankbiljetten en afpersing. Hoe gevaarlijk dit soort bendes zijn bleek uit de onder meer 220 kilo semtex en 186 kilo andere explo sieven die in beslag werden geno men. Afgezien van de criminaliteit zijn de Tsjechen niet ontevreden met wat er in de afgelopen vier jaar is bereikt. En hoewel de overgang naar de markteconomie voor de meesten een daling van het reële inkomen heeft betekend, is drie kwart van de bevolking vol ver trouwen voor de toekomst. Voor het resterende kwart, dat vooral uit gepensioneerden en werklozen be staat, is armoe troef. „Ik bewonder het geduld van ons Standbeeld van de patroon van Bohemen, de heilige koning Wenceslaus, op het gelijknamige plein waar eind november 1989 de fluwelen revolutie begon. volk," zegt Miloslav Ransdorf niet zonder een zweem van spijt want alleen bij ongeduld en ontevreden heid kan hij garen spinnen. Hij is vice-voorzitter van de Communis tische Partij voor Bohemen en Mo ravië die haar naam en haar mar xistische ideologie heeft bewaard maar de topkaders van vóór 1990 heeft uitgesloten. „Onze republiek heeft zich met huid en haar verkocht aan het IMF en dat behandelt ons alsof we een Latijnsamerikaans land zijn. Op een paar terreinen hebben we in derdaad een grote achterstand, met name bij de computertechnologie en de biotechnologie en er moet dus iets gebeuren maar niet wat ze ons nu hebben opgelegd. En wat zijn de gevolgen? In vergelijking met 1988 zijn de industriële pro- duktie, het Bruto Nationaal Pro- dukt en de levensstandaard fors gedaald." Ransdorf geeft toe dat het 'bureaucratische commu nisme volgens het Sovjet systeem' schromelijk heeft gefaald. „In 1968 heeft links de boot gemist. Toen ging het om meer democratie, zowel in Parijs als hier in Praag. Dat waren twee zijden van dezelfde medaille. De commu nistische leiders van toen hebben niet begrepen dat er ingrijpende hervormingen moesten komen. Goddank hebben we nu geen con troleur uit Moskou meer. .We zijn nu zelf voor onze toekomst verant woordelijk, zowel de communisti sche partij als de Tsjechische Re publiek." Na de fluwelen revolutie kelderde het ledental van de toen nog fede rale communistische partij van 1,7 miljoen naar nauwelijks driekwart miljoen. Bij de eerste vrije verkie zingen kregen de communisten toch nog 13,7 procent van de stem men en waren dus de op één na grootste partij. „De laatste verkiezingen waren voor ons minder gunstig," geeft Ransdorf toe, „maar Bohemen en Moravië hebben een sterke linkse traditie en ik denk dat onze ideeën het tenslotte zullen winnen. We hebben een hervorming van de her vormingen nodig." 1 Premier Vaclav Klaus, wiens Democratische Burgerpartij vorig jaar met de verkie zingswinst ging strijken is er echter van overtuigd dat 'de Tsjechische Republiek de Rubicon al is overgetrokken.' Dus geen kans op een come back van de commu nisten? „Binnen de coalitie is de overeenstemming over de hervor- mingskoers zeer groot en hetzelfde geldt voor de democratische poli tieke stabiliteit." De Svejks wachten nog af hoe het met 'boom town' verder gaat en de Tsjechische communisten lijken voorlopig het nakijken te hebben. Ook naar het onroerend goed van de partij dat na de fluwelen revolu tie is geconfisceerd. De partij-cen trale heeft nu onderdak gevonden in een kapitaal huurpand op num-, mer tien in de Politickych veznu - de Straat van de Politieke Gevan genen. Svejk had het kunnen be denken.

de Stem | 1993 | | pagina 33