Subsidies tehuizen misbruikt Vrouwen ontdekten het geknoei van de mannenbroeders Betu CDA en VVD houden vertimmering politiek bestel tegen Kerst -DE STEM- Onderzoek GS Zeeland De paradox van een SGP-drama in Zeeland Een iverkne Kabinet spree DE STEM Schijn vermijde DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pE STEM 'Aldi-personeel moet verklaring van goed gedrag laten zien' SARAJE WAT DOET HET Het is alleen vorsten en zeer groten uit de kunst gegeven louter met hun voornaam de geschiedenis in te gaan. De Lodewijken bewaarden hun faam louter met een rangtelwoord achter hun do opnaam, de schilders Santi en Van Rijn verwierven onster felijke roem onder hun voor naam: Rafael en Rembrandt. In populariteit worden zij echter overtroffen door een heilige waarvan zelfs de voor naam niet eens hoeft te wor den genoemd maar waarbij volstaan kan worden met het vermelden van zijn heiligheid: de Sint. Het heeft mij al vroeg ver wonderd dat de kerk aan deze volksheilige die in een flink deel van Europa al eeuwen lang een grote devotie geniet, op 6 december, de dag waar op hij als bisschop en belijder wordt herdacht, in de liturgie nagenoeg voorbijgaat aan de deugd die wij, gelovig of niet, en stellig niet geheel zonder baatzucht, het meest in hem waarderen. Alleen in het epistel van die dag wijst de apostel Paulus de Hebreeën erop dat zij de wel dadigheid en de vrijgevigheid niet moeten vergeten. De levensloop van deze goed heiligman gaat overigens voor een groot deel schuil in de dichte nevel van de vroege geschiedenis. Een aantal zo genaamde biografische feiten moet dan ook meer aan de vrome volksverbeelding dan aan de verifieerbare werke lijkheid worden toegeschre ven. De kronieken vermelden dat hij geboren is in Patara in Lycië, waarschijnlijk als bis schop het concilluie van Nicea heeft bijgewoond en in 345 na een godvruchtig leven in My- ra gestorven is. Gedurende de Turkenoorlo- gen werd zijn gebeente, in 1807 naar het schijnt, door gelovige kooplieden naar Bari in Zuid-Italië overgebracht en daar opnieuw begraven. Daar moeten ook de eerste legen den rond zijn figuur de ronde zijn gaan doen. Want in de twaalfde eeuw schreef een diaken, Johannes van Napels zijn levensverhaal, waarin hij al enkele mirakelen aan de heilige Nicolaas toedicht: hoe deze drie meisjes behoedde voor zedelijke ondergang door 's nachts drie gouden ap pels bij hen binnen te gooien die als bruidschat konden die nen en hoe hij drie jongelin gen die door een wrede her bergier waren geslacht en in een tobbe waren ingezouten, weer tot leven wekte. Door wijzigingen in de han delsroutes werd in de apo criefe overlevering Italië waarschijnlijk verwisseld met Spanje. Het is immers dat land van waaruit de Sint met de stoomboot elk jaar naar onze gewesten de steven richt om ons met appeltjes van oranje en andere lekkernijen te verblijden. Sint Dat deze heilige nu op een schimmel over de daken rijdt is wel te verklaren uit de ver onderstelling dat hij de geker stende dubbelganger is van de Germaanse god Wodan, die op zijn witte ros Schleipnir door de lucht reed. De schoorsteen gold vanouds als meeste geschikte verbin ding van aarde en bovenwe reld. Dat bleek ook zo voor de beminde gelovigen. En zo werd Sint- Nicolaas van bis schop tot nachtelijk ruiter. Niet alleen als kindervriend is het deze heilige voor de wind gegaan, kooplieden en sche pelingen beschouwden hem in de gouden eeuw al als hun schutspatroon en zo kon hij ook beschermheer worden van een havenstad als Am sterdam. Ook in de literatuur maakte hij furore: over de Sint-Nicolaasavond schreef in 1849 dominee P.A. de Genes- tet een gelijknamig, satirisch gedicht. Het is wel te vermoeden dat de heilige Nicolaas zichzelf niet zou herkennen wanneer hij zich op de dag van van daag, met tabberd en wattige pluisbaard als Sinterklaas ver momd, zou ontmoeten. Het zat dus zo: de winkels waren al vele weken geleden opgetuigd met alles wat naar Kerstmis riekt. De berichten over Sint Nicolaas klonken dramatisch. De goedheiligman in de banhet kinderfeest was'r geweest. Het jaarlijkse ruilsysteem van cadeaus zou voortaan niet meer in twee etappes verlopen, maar zich concentreren op de kerstavond. Vandaag het blijde bericht dat de winkeliers van Nederland in verband met Sint Nicolaas bétere zaken hebben gedaan dan vorig jaar. Tóch nog winst voor de bisschop? Welnee. We kennen het verschil gewoon niet meer tussen Sint en Kerst. Allebei cadeaudagen, met rijm en hulst, en een dag sneeuw op de stoep. Wie Santa Claus vertaalde met Sinterklaas, had altijd al gelijk. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. i Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het bestuur van twee Zeeuwse bejaarden tehuizen van de zwaar religieuze Gereformeerde Ge meenten wordt verdacht van onjuist gebruik van subsi diegeld. Het provinciaal bestuur sluit strafbare feiten niet uit. Gedeputeerde Dijkwel (links) die de kat de bel aanbond zit hier broederlijk naast het SGP-statenlid Van Heukelom dat zijn verbazing over de fi nanciële perikelen van de geestverwante stichting niet onder stoelen of banken stak. FOTO JAAP WOLTERBEEK Zeeland heeft na de be lastingaffaire weer een kwestie. De Rusthuizen- affaire, ook onthuld door deze krant. Zwaar gere formeerde mannenbroe ders verrijkten zich met tonnen uit de kas van twee rusthuizen. Ze de clareerden teveel en on rechtmatig, ontdoken de belasting en maakten van de administratie een chaos. Gisteren traden vier bestuursleden af, ze kunnen later nog ver volgd worden. Gisteren bleek tevens dat al enige tijd intern een onderzoek naar het geknoei liep. Op gang gebracht, uitgere kend in die SGP-kringen, door twee jonge vrou wen. Door onze redacteur Cees Maas EEN KWESTIE van toeval. Al les viel samen. Een provinciaal bestuur dat onregelmatigheidjes vindt in een jaarrekening en er een accountant opzet, deze krant die daar weer achter komt en het publiceert, en twee jonge vrou wen, die in diepe stilte al maan den daarvoor naar algemeen-be stuurslid Wisse zijn gestapt met de boodschap dat er veel zaken niet kloppen in de twee rusthui zen, waarvan zij sinds juli 1992 directrice zijn. Het is de wereld van de SGP, de zwaar gereformeerden die vrou wen niet tolereren als lid van de politieke partij, waarin de beide vrouwen zich roeren. Doctoran- da's nog wel. De gestudeerde jonge vrouwen krijgen directie- banen. In rusthuis Rehoboth gaat drs. J.G.J. Kaashoek aan de slag, in Eben Haëzer wordt drs. J.M. Blankenstijn directrice. De laatste is een nicht van secretaris Blankenstijn die gisteren als be stuurslid is afgetreden en ten minste voor vierhonderdduizend gulden aan onrechtmatige decla raties heeft geïnd. Al snel valt het de vrouwen op dat er rare dingen gebeuren, i Overschrijvingen geschieden niet Iper bank of giro, nee, alles gaat Ibijna kontant. Leveranciers wor den cash uitbetaaald, en krijgen vette fooien van de voorzitter, dominee Schreuder uit Goes. Declaraties wordenJkontant uit betaald, later in het rapport van VB Accountants wordt daarover opgemerkt dat 'er geen akkoord verklaringen van kasbescheiden aanwezig zijn'. De directrices zien afrekeningen van declaraties aan bestuursle den, papieren over verboden 'toondersleningen', vreemde con structies in de statuten die be langenverstrengeling mogelijk maken, ze praten met elkaar over deze gang van zaken en schakelen tenslotte Wisse in, een man van onbesproken reputatie als het om zaken als 'mijn en dijn' gaat. En Wisse, dat weten de vrouwen inmiddels uit de chaos die de administratie moet voorstellen, is niet betrokken in welk gesjoemel dan ook. Wisse neemt kontakt op met be stuurslid Spijk, de voorzitter van de financiële commissie en sa men beginnen ze in april van dit jaar aan de ondankbare taak die de ondergang van het hele be stuur van mannenbroeders kan betekenen. Een kwestie ook die de kerk, op papier eindverantwooiriïïïlc, in jhet hart kan treffen. Een van de .eerste maatregelen die Wisse neemt, is gelasten dat alle afrekeningen voortaan per bank moeten gaan. Het alge meen bestuur is inmiddels op de hoogte maar houdt de zaak stil. Wisse vervangt in oktober Geuze als penningmeester met de zegen van het algemeen bestuur. Geuze heeft de laatste drie jaar voor meer dan een ton gedeclareerd in strijd met de statuten. Eind oktober komt de belasting dienst op bezoek. Het gewone, vijfjaarlijkse onderzoek. De di rectrices werken naar eer en ge weten mee met informatie. Het resultaat: Voor meer dan tien duizend gulden aan najjgffiriggn en een opgemaakt verslag dat verwondering ademt over de Ichaotische administratie en de onnen declaraties die Blan kenstijn al dan niet legaal vol gens de statuten heeft opgestre ken. Blankenstijn dient forse re keningen in omdat zijn boek- houdbureau de administratie van de stichting voert. En Blan kenstijn declareert vier ton voor zijn secretariaatswerk. De belastingdienst interesseert zich echter alleen voor de be taalde belasting, en dat is in orde bij Blankenstijn. Begin november krijgt het pro vinciebestuur de jaarrekeningen van 1990 en 1991 ter goedkeu ring voorgelegd. De provincie is financieel toezichthouder op het subsidiegeld van WVC en Zee land. Een rare formulering van de accountant Roza die de stuk ken heeft goedgekeurd, wekt argwaan; een investering voor de bouw van een serre waarvoor de provincie geen toestemniing heefTgegeyenjw^peEms. Zeeland jruikt onraad en het accountants bureau VB Accountants wordt ingeschakeld. Een dag nadien staan twggjig- miijees.plus een handvol andere mannenbroeders op de stoep bij het provinciaal bestuur met het dringende verzoek de zaak stil te houden. Gedeputeerde Dijwel zegt dat voorlopig toe, hij wacht immers op de bevindingen van de accountant. Daags nadien publiceert deze krant dat de provincie de boeken van de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten laat onderzoeken. In het bijzonder de declaraties van de bestuursle den. Orthodox Zeeland is in rep en roer, het betreft steunpilaren van de gereformeerde samenle ving. Het bestuur weigert elk commentaar, ook als de landelij ke pers op de zaak duikt. Zeeuwse SGP-ers laten weten 'verontrust te zijn'. „Gesjoemel is altijd erg, maar dubbel zo erg als het gaat om mensen die altijd verkodigen hogere principes te koesteren en altijd klagen over het verval van normen en waar den," zegt een SGP-er op Om roep Zeeland. De Stem krijg het belastingrap port in handen. Nieuwe getallen vallen, vier ton voor Blan kenstijn, ruim een ton voor Geu ze, belasting ontdoken. Dit ergert de moederpartij SGFO zo, dat Kamerlid Van der VliesT in de Tweede Kamer van dèh staatsecretaris een onderzoek' eist. Niet naar het gesjoemel van de broeders, nee, hij wil weten waar het lek bij de Belasting dienst zit. De volgende dag veegt de ad junct-hoofdredacteur Oosthoek van de Zeeuwse krant PZC in een commentaar poëtisch de vloer aan met de SGP: 'Er is een onwelriekende geur vrijgeko men. Neemt men nu de geur en haar oorzaak weg? Of volstaat men te wijzen op een ondeugde lijk geachte stankafsluiter? Het wachten is nu op SGP-vragen in bijvoorbeeld de Staten van Zee land, die nader ingaan op de inhoudelijke kanten van de zaak. Een eenvoudig voorbeeld: Is er geknoeid? Zo ja, door wie en in welk mate?' Maar de SGP blijft verder stil en krijgt uit de kranten alle ant woorden uit het accountantson derzoek dat inmiddels klaar is. Alles is bewezen. Gedeputeerde Dijkwel eist nieuwe jaarstukk- ken, ondertekend door een ande re accountant. Hij eist het ver trek van het dagelijks en het algemeen bestuur. Dat bestuur komt dezelfde avond met een felle tegenaanval op schrift. 'Onbehoorlijk bestuur van de provincie', stuurt Wisse I j op zijn fax de wereld in, 'geen wederhoor, een ondeugelijk on- derzoek, veroordeeld zondi proces'. Wisse is in die dagen woordvoe der van het angstige bestuur. 1 vertelt alle media dat er wein aan de hand is, wat gedoe m renteverrekeningen, dat is alle Gisteren wees Wisse c vraagd op zijn benarde positi „Ik was woordvoerder voorji bestuur dat hïTweg is en koi^ ydie positie op dat moment "3 ,het acKterste van mijn tong lat< ^zien." Gisteren traden vier bestuurslf den af, een nieuw bestuur, vormd uit het algemeen bestifu moet dus de nieuwe jaarrekenii gen laten maken. Maatregelei zowel van de stichting als van provincie tegen de afgetredenei worden niet uitgesloten. Doo het accepteren van het nieuw bestuur heeft Dijkwel een van zijn eigen uitspraken week eerder moeten inslikken maar gezien de situatie nu, vind hij het zo het beste. Wisse vertelde gisteren op ea persconferentie, over zijn interne onderzoek en prees daar bij uitbundig de rol van de twe directrices. „Zij hebben mij O] het goede spoor gezet, het zijl zeer adequate mensen, het zij nensen waar zorginstelling» als de onze trots op moeten zijn." Die zat. De vrouwen zelf zijl bescheiden en wensen geen pu bliciteit. Maar het is bekend dat zij grote moeite hebben met het partijstandpunt van de SGP ovei het lidmaatschap van vrouwen En nu heeft de SGP, tot schadi en schande, zelf in eigen krinj ondervonden dat vrouwen in ka derfuncties buitengewoon vak bekwaam en integer hun taak kunnen vervullenTDat is het eni ge positieve in dit drama en ook de paradox van het verhaal. yan onze Haagse redactie poorn - Leeftijd is nauwelijks invloed op het functioneren werknemers. Het negatieve bel van oudere werknemers klopt nij Alleen de lichamelijke prestat| van ouderen lopen licht terug, top van de produktiviteit ligt ro de 45. Maar iemand van 55 prl teert nog evenveel als iemand vl 35. Van onze Haagse redactie Pen Haag - De aanleg van de 7,15 miljard gulden kosten. He, 750 miljoen gulden meer uit te j (4 miljard gulden. „Zo kunnen we tot een goede uitvoering en een verantwoorde financiering komen", zei premier Lubbers gisteravond na de mi nisterraad. Behalve in Baren- drecht worden ook in Zevenaar, Tiel en Gorinchem extra maatre gelen genomen om de overlast van de goederenspoorlijn te be perken. Utrecht (anp) - Super marktketen Aldi heeft het personeel in zestig filialen gevraagd bij het gemeente huis een 'verklaring van goed gedrag' op te halen. De FNV Dienstenbond is daar woedend over, te meer omdat Aldi als reden hier voor volgens de bond op geeft dat het om een sollici tatie gaat. „Terwijl sommi ge mensen er al vijftien jaar werken", aldus bestuurder M. Maassen. Maassen: „Als een bedrijf een boekhouder in dienst neemt, of als -het gaat om een politieke functie, kan ik me dit nog voorstellen. Maar voor een vakkenvuller of cassière slaat het natuur lijk nergens op." Volgens directeur W. de Wit van Albrecht Culemborg bv, waar de Aldi-supermarkt- keten onder valt, berust het verhaal op een vergissing. „Aldi vraagt een bewijs van goed gedrag als onderdeel van een sollicitatieprocedu re. Door een misverstand is dit verzoek in een enkel uit zonderingsgeval onlangs ook neergelegd bij personen die reeds bij ons in dienst zijn." Onaangeraakt door het gekra keel in de coalitie en de groeiende onrust in het CDA, debatteerde de Tweede Kamer deze week uren over staatkun dige vernieuwing. Het 'project-Deetman' eind 1989 begonnen door de bijna unaniem aanvaarde motie van de voorman van D66, Hans van Mierlo, loopt ten einde. Volgen de week maken de fractieleiders zelf in een slotdebat de balans op. Meer dan 25 jaar geleden betrad D66 het politieke speelveld met de slogan 'Het bestel is ziek'. De te groot geworden afstand tus sen kiezers en gekozenen moest worden overbrugd met radicale democratisering van de samen leving als geheel en van het politieke bestel in het bijzonder. Daarom de door het volk geko zen minister-president en de door het volk of de raad geko zen burgemeester; benoeming van wethouders en gedeputeer den van buiten de raad of de staten, een gematigd districten stelsel, invoering van het refe rendum. Het zou te gemakkelijk zijn om te beweren dat de roep van D66 om democratisering helemaal zonder resultaat is gebleven. In combinatie met de revolte tegen het vanzelfsprekende gezag van de regenten die eind jaren zestig een deel van de samenleving in haar ban had - en waarvan D66 zelf een produkt was - rolde er een democratiseringgolf over de lage landen. Inspraak, medezeggenschap, grotere bestuurlijke openheid en openbaarheid zijn daarvan de verworvenheden. Het zou een gedegen studie waard zijn om na te gaan welke nu precies de rol van het denken van D66 daarin is geweest. Zo'n studie is niet nodig om na te gaan welk resultaat D66 heeft geboekt met haar staat kundige ideeën. Daarvoor vol stond het goed luisteren naar de debatten in de Tweede Kamer. De oogst is uiterst schraal. De vrees dat de bereidheid van po litieke partijen om nog weer eens alle vernieuwingsideeën in discussie te nemen, meer zoet houdertje en troostprijs voor Van Mierlo was dan uiting van vernieuwingsdrang, blijkt te recht te zijn geweest. Het leek wel of CDA en WD zich lieten leiden door de ver spreking van premier Lub bers: „Het is goed alles te on derzoeken en te bèhouden wat je hebt." Daarom geen gekozen minister president, ook geen bij wet door de Tweede Kamer gekozen for mateur. De direct gekozen bur gemeester heeft misschien de toekomst, maar vooralsnog blijft de eerste burger door de koningin benoemd. Geen volks raadpleging en volksinitiatief. Geen districtenstelsel. Dat alles wil niet zeggen dat er helemaal niets gebeurt. Met de titel van een van de vele discus sierapporten kan worden ge concludeerd dat het bestel wordt bijgesteld. Van radicale vertimmering zal geen sprake zijn. Wat gebeurt er dan wel? De Eerste Kamer krijgt er waar schijnlijk een bevoegdheid bij. Ze zal in de toekomst niet al leen wetsvoorstellen kunnen verwerpen of aannemen, ze mag ze bij bezwaren op zeer concre te punten ter heroverweging naar de Tweede Kamer terug sturen. Er komt een einde aan de achterhaalde praktijk dat de Eerste Kamer bij wijziging van de grondwet wordt ontbonden. Twee bijstellingen van het be stel waarvan de kiezer niet warm of koud zal worden, maar die niettemin zinvol zijn. In het streven de afstand tussen kiezers en gekozenen te verklei nen, wordt er op één punt voor uitgang geboekt. Het ziet er naar uit dat Kamer en kabinet elkaar vinden in het vergroten van het gewicht van de voor keurstem. De drempel om met voorkeurstemmen in de Tweede Kamer te kunnen worden geko zen ligt nu nog op een halve kiesdeler (het aantal uitge brachte stemmmen gedeeld door het aantal te verdelen ze tels). Het is buiten de lijsttrek ker weinigen gegeven die drem pel te nemen. Dat lukte zeker slechts moeizaam wanneer par tijen het voeren van persoonlij ke campagne zo al niet verbo den dan toch nauwelijks ge doogden. Nu bijna alle partijen de drem pel willen verlagen tot tenmin ste een kwart van de kiesdeler past daarbij een partijcultuur waarin kandidaten de volle vrijheid krijgen hun persoonlij ke geschiktheid voor het lid maatschap van de Kamer aan de kiezer uit te venten. Anders blijft de verlaging van de drem pel een loos gebaar. De oude D66-wens om benoe ming van wethouders en gede puteerden van buiten de raad en de staten mogelijk te maken, lijkt iets dichter bij vervulling te komen. De weerstand ertegen is duidelijk aan het afnemen. Minister Dales gaf aan dat zij er -ook wel wat in ziet. Het arse naal waaruit bestuurders zou den kunnen worden geput, wordt groter en 'mij zijn ge meenten bekend die de moge lijkheid zouden moeten hebben om een wat breder kijkende persoonlijkheid aan zich te bin den.' Die laatste opmerking van de bewindsvrouwe was bepaald Dales FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP niet vleiend tegenover zittende wethouders die zij kennelijk voor ogen had. De minister ziet weinig problemen in het inpas sen van de wethouder-van-bui- ten in het monistische grondpa troon van het gemeentelijk be stel. Zo'n vooralsnog vreemde vogel verandert de verdeling van de bevoegheden tussen raad en college niet; de raad behoudt zijn dominante positie en blijft wethouders benoemen en ont slaan. Als de Kamer volgende week in principe akkoord gaat, stapt zij over de naar mijn gevoel voor het aanzien van de politiek toch niet helemaal gunstige situatie heen dat er over een aantal jaren wethouders kunnen wor den benoemd die niet bereid zijn als lid van de gemeenteraad te functioneren. Zullen die bestuurders niet snel het verwijt over zich afroepen dat ze zich te goed voelen voor het politieke handwerk? Zoals het er nu naar uitziet blijft de burgemeester in de toe komst een door de Kroon be noemde functionaris. Voor een door de raad gekozen burge meester voelt noch een Kamer meerderheid van CDA, WD en de drie confessionele fracties noch het kabinet. Maar nu er zich een meerder heid aftekent voor vastlegging van wat in het benoemingsbe leid nu al vrijwel steeds prak tijk is - de voordracht van de vertrouwenscommissie wordt slechts bij uitzondering niet ge volgd - komt de gekozen burge meester in zicht. Temeer omdat het kabinet bereid is de wens van de Kamer te volgen om de bepaling uit de grondwet te schrappen dat de burgemeester bij Koninklijk Besluit wordt be noemd. Het kan nog een paar jaar du ren. Maar van 'de gekozen bur gemeester benoemd' - zoals de praktijk wordt als de raad het recht van voordracht krijgt, waarvan de Kroon slechts bij hoge uitzondering zal mogen af wijken - naar de door de raad gekozen burgemeester, vergt nog maar een paar stappen. Reportage in K Zondag 22.15 uur Neck WAAR VOORDEEL te behalen valt, heeft laten zien waartoe het leiden van verstrengelde belangen van op en een geruïneerd bestuur. In Nederland, zo dachten we tot vo hoge, zuivere moraal aan ambtelij dat met kwaliteit en niet met gifte strijd uitvocht. Limburg heeft Nederland de ogen wordt duidelijk dat belangenverstrei hier gemeengoed zijn. Niet alleer Nederland, waaronder mom van g ons alles prettig te regelen viel. Zelfs puur technocratische en door ten als Rijkswaterstaat zijn niet zuive rekenmeesters beschuldigd worden belang en eigen voordeel, maar z Unie, voorheen EG, hun opdracl bedrijven waarmee ze een 'band' he Niet de hoogte van de offerte be wordt, maar de al dan niet bestaan 'eggen voor het werken met firma' Weet dan dat het werk goed, op tijd gebeurt. Desondanks deugen zul niet. Niet omdat Brussel ze met een verbiedt, maar omdat het de belast iaagt. Daarenboven is bij ondoorzichtige snel gewekt, dat er voor de opd strijkstok hangen blijft. En wat de ge wordt, hebben Limburg en Italië du Zelfs de schijn van belangenver worden. Minister Maij moet daaro Hel heeft gevraagd, een grondig vervolgens kan leiden tot mogelijk Hooi meegenomen.

de Stem | 1993 | | pagina 2