1 3 'Ik heb KNIL-spullen die ze in Bronbeek niet eens hebben' DE STEM mm Wie durft? 'Banen van jongeren in de verpleging bedreigd' Computers "~ll Eksakt Octek Laser rsport nPS cursus Recreatie anaria r bij Dordt, ik het atiecentrum. Boeken/Literatuuil Een St.-Nicolaas geschenk? 16181 r het wordt. ragAzzi aan huis bij Tristan Broos ft USA 1993 Xe, dealer o.a. computers STAR, HP printers. Hard disk inbouwen, geheugen uitbreiding, soft-ware, diskettes. Alle computer- supplies. Komplete auto matisering voor MKB. Axelsestraat 106, Terneuzen, tel. 01150 - 97200. ursusplaatsen: Terneuzen uwe en Bergen op Zoom. I li. 09-323-6674350 \J i app. met uitzicht op zee, bad, tennisbaan enz. >-538279. "Adverteren brengt brood op de plank, bakker.}} Inlichtingen De Stem. 076-236911 w koopwoningen in Dordrecht. o/vr 12.00- 16.00 uur aqavond 19.00 - 21.00 uur 10.00- 16.0U uur West-Zeeuws-Vlaanderen 1939-1946. Deel 1: inval en bezetting, 65,-. Tel. 055-335257 Door Angela Copier rie jaar geleden werden jongeren met geldverslin- Jf M dende campag- nes de gezond- heidszorg inge lokt. Er was veel werk in de ziekenhuizen, de verpleeghui zen en de psychiatrische instel lingen. Maar nu wordt er flink bezuinigd op dezelfde gezond heidszorg en de jongeren die drie jaar geleden in grote geta le zijn binnengehaald, zijn hun toekomst niet meer zeker. Peter Couvee (28) en Marco Dons (27) zijn 'verontrust'. Als leden van de Regionale Jonge- renwerkgroep Zuid-West Ne derland van de AbvaKabo vin den ze dat ook hun eigen vak bond veel te weinig doet voor jongeren in een onzekere posi tie. „Het is triest als je een jaar lang een leerling begeleidt en je moet dan afscheid van hem nemen, terwijl je weet dat het een goede aanwinst voor je instelling zal zijn," zegt Peter, die in de psychiatrische instel ling Vrederust in Halsteren werkt. Samen met Marco (ziekenhuis de Lievensberg, Bergen op Zoom) geeft hij binnenkort in een aantal Westbrabantse en Zeeuwse instellingen voorlich ting aan jongeren onder het motto 'Heb je toekomst in ei gen hand'. „Het gaat bergafwaarts met de gezondheidszorg. De plannen van staatsecretaris Simons zijn vooral voor jongeren een di recte bedreiging. Simons wil drie procent bezuinigen. En dan geldt de wet: Het laatst erbij, het eerst eruit. Voor veel jongeren die bijna klaar zijn met hun opleiding is geen plaats in hun eigen instelling. Dat is in en intriest. Het gaat tenslotte om je toekomstige collega's," verklaart Marco. Marco en Peter hebben zelf een vaste baan en maken zich geen zorgen om hun positie. „Maar je ziet wat er om je heen gebeurt. Jongeren verlie zen het vertrouwen in de zorg. Er is drie jaar lang van ze geprofiteerd, omdat leerlingen goedkope arbeidskrachten zijn. Het is zowel fysiek als psychisch een zware opleiding en nu hebben ze nog geen zekerheid," zegt Peter. Maar er is meer mis binnen de gezondheidszorg, vertelt hij. „De werkdruk is nog steeds heel hoog ook al is er de laatste jaren veel in geïnves teerd. Er zijn wel 'meer han den aan een bed' gekomen en we hoeven ook geen keukens meer schoon te maken, maar we zitten nog steeds tegen de grens. Veel jongeren weten niet wat hun rechten zijn. Je hoort vragen als 'mag ik wel een vroege dienst na een nachtdienst draaien?' en 'elf dagen achter.elkaar werken, mag dat wel?'." Volgens Peter en Marco doet de vakbond te weinig voor jon geren. „De vakbond moet meer aanspreken. We moeten duidelijker laten zien wat we voor jongeren kunnen doen. Het moet ook geen eenrich tingsverkeer zijn. Wij willen in discussie gaan met jongeren." De eerste discussiemiddag staat gepland voor 14 decem ber. Jonge verpleegkundigen van het Baronieziekenhuis worden dan opgezocht. „Als centraal thema hebben we voor 'Heb je eigen toe komst in de hand' gekozen. Dat kan van alles betekenen. Er zijn wel een paar dingen waarover we willen praten, maar het is vooral de bedoe ling dat de jongeren zelf met dingen aan komen. Veel ver pleegkundigen kennen hun rechten niet goed. Het ligt ook een beetje aan deze tijd. Ieder een is met zichzelf bezig. Maar jongeren kunnen alleen collec tief iets veranderen," zegt Peter. Marco: „De gezondheidszorg heeft van oudsher een lage organisatiegraad. Dat wil zeg gen dat er maar weinig mensen lid zijn van een vakbond. Dan wordt je ook anders door de werkgevers behandeld. In de bouw zie je bijvoorbeeld dat een vakbond veel meer macht heeft. Gelukkig is dat nu ook in de gezondheidszorg aan het veranderen." Jongeren zouden volgens hen meer kunnen doen om hun positie te verbeteren. Ze kun nen bijvoorbeeld in een mede zeggenschapsraad gaan zitten. Zo kunnen ze invloed uitoefe nen op het beleid dat hun ziekenhuis of psychiatrische instelling voert. Een van de dingen die de werkdruk voor Peter de laatste jaren heeft verminderd is de komst van een afwasmachine op zijn afdeling. Zijn collega's en hij hebben meer tijd gekre gen voor patiënten, lijkt het. Toch is dat niet helemaal waar. „De hulpbehoevendheid van de Nederlander verandert. Door de vergrijzing zijn de patiënten ouder. Veel mensen zijn bovendien eenzaam en hebben grote problemen en dat kost weer veel tijd." Marco en Peter vertellen dat ze allebei door idealisme ge dreven werden toen ze na hun middelbare school voor een opleiding in de gezondheids zorg kozen, „ik wilde iets bete kenen voor de zieke mede mens," zegt Peter. Volgens Marco hebben ze de afgelopen jaren ook de andere kant van de gezondheidszorg leren ken nen, maar is het idealisme er nog niet af. „Ik ga nog steeds iedere dag met plezier naar mijn werk." Het gaat bergafwaarts met de gezondheidszorg. De plannen van staatsecretaris Simons zijn vooral voor jongeren een directe bedreiging. FOTO ANP ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 DEEL D Tristan Broos met zijn unieke KNIL-verzameling. FOTO DE STEM BEN STEFFEN Door Muriel Boll k spaar alles over het Koninklijk Ne- derlands-Indisch Leger," schrijft Tristan Broos (19) uit Bergen op Zoom, „de periode 1930-1942 heb ik praktisch compleet". Wat is er zo spannend aan oude sol datentroep, vraag je je dan af en dus ging ragAzzi door de sneeuw op zoek naar de magie van een ver verleden in warmere oorden. We lopen een steile trap op en komen voor een deur met een oud aanplakbiljet, 'Militairen, Verboden Toegang, Dilarang Masoek' staat erop. Als Tristan de deur toch maar openmaakt, sta je tot je stomme verbazing in een echt museumpje. Etalage poppen met uniformen aan het lijf, aan de muur hangen bruin- gekleurde foto's uit tempo doeloe, in vitrinetafels liggen pa radekwasten, schouderstukken, kraaginsignes, witleren gala handschoenen, enzovoort. Tristan: „Dat jasje met die hoge kraag en goudgalon is van het uniform van de KNIL-mare- chaussee, ze droegen het als ambtenaar van het Nederlands- Indisch Gouverment. Dat zwarte met die tressen is het uniform van een kapitein van de Kolonia le Reserve." De pop draagt een rieten kar- biesje in zijn handen, een andere pop heeft een dienstbrilletje op zijn neus, zo gaan die etalagefi guren bijna een beetje leven. „Dit is het meest bijzondere uni form, een velduniform van groen garoetstoef. Het ziet er heel ge woon uit, geen kwasten of zo, maar je komt het zelden tegen. Hij draagt daarbij het junglege- en je tussen de 12 en 20 jaar en vind jij dat je heel bij- zonder bent, dat je M iets buitenge- woons te vertellen hebt of dat je zomaar per se in de krant wilt? Wie een verslaggever en foto graaf aan huis wil, moet een briefje schrijven naar: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. Zet in je brief wel waarom je in de krant wil. Wij kiezen dan iedere week de meest opmerke lijke inzending uit. weer van de bergartillerie, aan dit koperen plaatje zie je dat het origineel KNIL is. Aan de ande re kant heb ik hem een klewang in een leren hoes met het origi nele kwastje gegeven. Deze KNIL-helm heeft de Nederland se leeuw voorop, er zijn ook helmen zonder leeuw, voor men sen die vanwege hun geloof geen dieren mochten afbeelden. Hier heb ik een helmhoed van het KNIL uit de tijd van generaal Van Heutsz. Die kepi is witgek- rijt, dat mochten alleen de offi cieren laten doen, tegen de warmte denk ik. Daar is een Japans gevechtspetje uit 1938. Aan de muur hangt een jas toe- toep, wit met een hoog boordje, ooit gedragen door een 2e luite nant van de infanterie, dat zie je aan de hoorntjes op de schou ders." „Vroeger verzamelde ik oud-Ne derlandse legerspullen, maar daarvoor is zovéél te verzame len. Dat werd me te duur, daar om ging ik over op het KNIL. Er zijn er niet zoveel die dit sparen, dus je kunt nog leuke dingen vinden op veilingen en beurzen. De meesten sparen Duits spul. Die uniformen zijn wel mooi, maar wat daarachter steekt, die hakenkruizen, vind ik wansma kelijk. Waarschijnlijk wordt het juist daarom gespaard." „Ik heb wel een krantenwijk no dig om het te betalen. Oud is leuker dan modern spul, boven dien hebben die tijd en het land schap iets mystieks dat me aan trekt. Een vochtig bergland schap, palmen, sawahs... ik ben nooit in Indonesië geweest, maar dan zie ik in gedachten eend orp waar patrouille gelopen wordt. Ik heb er ook veel over gelezen. Het KNIL was er om orde en rust te handhaven in de buiten gewesten, daarom waren overal garnizoentjes. Dat idee stamt uit de Atjeh-oorlog van 1872, de Lombok-expeditie. Dat was puur ouderwest imperialisme, een zwart Nederlands verleden. Hele dorpen werden uitgemoord, een Atjeher 'neerleggen' was een un derstatement voor overhoop schieten. Alle vorsten moesten zich onderwerpen en dan leer je op school alleen dat we ooit een kolonie hadden." „In de jaren dertig gebruikte de bergartillerie Australische paar den, hun eigen paarden waren niet sterk genoeg. Op gemotoris- serd gebied liep het KNIL toen ver achter. Ze hadden tanks be steld, wel honderden, én betaald, maar er werden er maar 30 afge leverd en zo ging dat ook met andere wapens. Vanwege de oor log in Europa had de bewape ning daar voorrang. Ze hadden eerder moeten beginnen met be stellen, maar ja, het was crisis tijd." „Vroeger bestond binnen het KNIL verschil tussen de inheem se soldaten: Ambonezen en Me- nadoonezen kregen meer soldij omdat ze plichtsgetrouwer wa ren; om diezelfde reden kregen de Javanen tot 1908 geen schoei sel. In de jaren dertig is dat rechtgetrokken en had je alleen nog verschil in rangen." „Voor zo'n collectie moet je zelf van alles onderzoeken. Vaak zie je verkeerde uitrustingsstukken bij elkaar. In het Moluks-Histo- risch museum werd een Russisch geweer als origineel KNIL voor gesteld. Aan de hand van een boek kon ik bewijzen dat dat fout was. Als dank kreeg ik een poster. Er zullen altijd raadsels blijven. Toen de Japanners het land binnenvielen, hebben veel KNIL-soldaten hun klewang in stukken gebroken en met hun uniform begraven. Er is weinig bewaard gebleven en als verza melaar moet je het dus hebben van troepen die naar Australië zijn uitgeweken of helemaal nooit zijn vertrokken. Toen ik Bronbeek, een tehuis voor oud- KNIL'ers, nu ook een museum, bezocht, ontdekte ik dat ik zelfs spullen heb, die zij niet hebben." „Ik verzamel overigens niet in mijn eentje, maar samen met Marnix Coumou uit Ede, daar ligt de andere helft dus. Ooit willen we een museum beginnen en misschien hebben we dan die bamboehelmhoed van dun ge vlochten riet, het liefst met de rood-wit-blauwe kokarde, die te rug gaat tot de tijd van de Ba taafse Republiek. Dat zou de bekroning van de collectie zijn." e Vierkante De- cimeter van de- ze week is ge- MM vuld door Mar- tijn Schoe uit Bavel. Martijn heeft er geen nadere toelich ting bij. Hij krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. AI wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. O (1) I'd do anything for love - Meatloaf 0 (7) Gaia - Valensia (9) Please forgive me - Bryan Adams 1 (5) Dum da dum - Melodie MC (4) Calling out your name (Ruby) - René Froger (3) Go West - Pet Shop Boys O (14) Maximum Overdrive - 2 Unlimited (11) Cryin' - Aerosmith O (2) The key, The secret - Urban Cookie Collective (10) Keep on dancing! - DJ Bobo (28) Solitudine - Laura Pausini Pizzalied (Effe wachte...) - André van Duin (8) Somebody dance with me - DJ Bobo (6) Runaway train - Soul Asylum (18) True Love-Elton John Kiki Dee (26) Hero - Mariah Carey (17) She don't let nobody - Chaka Demus Pliers (12) Relax - Frankie goes to Hollywood (25) Is it love - Twenty 4 seven (20) Again - Janet Jackson (23) M'n schoonmoeder - Ronald (24) Havin' a good time - Def dames dope (35) Never alone - 2 brothers on the 4th floor (31) Of ik je terug zal zien - Benny Neyman (13) Both sides of the story - Phil Collins (32) Ain't it fun - Guns 'n Roses (16) Disco inferno - Tina Turner (30) I believe - Bon Jovi (19) Boom! Shake the room - Jazzy Jeff Fresh Prince (33) Impossible - Captain Hollywood project Stay (faraway, so close) - U2 (36) Spaceman - 4 non Blondes U got 2 let the music - Capella (15) Moving on up - M people (38) El Gallinero - Ramirez Feels like heaven - Urban Cookie Collective (21) Queen of the night- Whitney Houston (22) It keeps rainin' - Bitty Mclean Mary Jane's last dance - Tom Petty Heartbreakers (34) As long as the wind blows - Golden Earring Stichting De Nederlandse Top 40 1 (1) I'd Do Anything for Love - Meat Loaf A 2 (2) All that She Wants - Ace of Base 3 (4) Again - Janet Jackson - 4 (3) Just Kickin' It - Xscape 5 (7) Gangsta Lean - DRS 6 (5) Dreamlover - Mariah Carey 7(12) Shoop - Salt-N-Pepa 8 (6) Hey Mr. D.J. - Zhane 9 (9) Whoomp! (There It Is) - Tag Team 10 (10) Anniversary-Tony! Toni! Toné! SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229,4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 23