Actiecomité Koewacht gegriefd in zijn, (den >n i elegenheid DE STEM Hülst voltooit nieuwbouwwijk De Tragel li T 1 Imm 1 1 Verkeersles voor de gedeputeerde 'Sledehonden zijn mijn passie' WEERMAN Wl DIT MAG U NIET MISSEN: 3500M2 I I, ifll kv Uitlatingen burgemeester De Graaf over onveiligheid Emmabaan vallen slecht r Neelemans Paraplu van depressies DAG KLAPPER DE BOEKENBEURS: aarticulieren i% KORTING pESTEM ZEELAND C2 Deze sportieveling ÏD- EN JONGERENWERK ILAANDEREN appelijk Assistent m/v appelijk Assistent m/v appelijk Assistent m/v Opknapbeurt gymnastiekzaal in Sint-Jansteen Europees kampioen sleehondenrace Hugues Lefevre een GROTE ONTDEKKING! Dit uniek gebeuren is kort maar wel zo krachtig. 75.000 kilo boeken, romans, literatuur strips voor weggeefprijzen. SPROOKJESMARKT HOBBY PUZZELMEKKA COMPUTER MOPPENKRAAM KUNST WETENSCHAPPELIJK (NON) FICTION USA BOOKS 'ENCYCLOPEDIEËN'ENZ.' FLANDERS EXPO GENT ER 1993 ~*l ms, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, ig, prestatie, examen, braham, enz. er kolom 1,07 incl. BTW regel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm 3TW. Overige tarieven op j. Foto's worden niet eretourneerd. 36882 of geef uw tekst r plaatsing af bij één van sn. Schriftelijke opgaven it end geaccepteerd indien 's bekend zijn, ook indien aling bijgevoegd is. ons het recht voor teksten van redenen te weigeren, gever klachten bereiken igeven tekst behoudt de et recht voor om de naam :htgever bekend te geven. lotf- r* ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 is nu in de VUT pd samenwerkingsproject, tl, realiseren het Steunpunt a Stichting Centrale voor sch-Vlaanderen (SJC) voor fide functies: Meetjesland en fed Damme en rijdende activiteiten voor 6- fer 13 december a.s. sturen fmber a.s. tri 1994. fJC 01170-52775. yan onze verslaggever gujst - De gemeente Hulst gaat de nieuwe wijk De Tra- Li in Hulst, waar bijna alle |avels bebouwd zijn, afma ken. Burgemeester en wethouders nullen een definitieve asfaltlaag 6n verkeersremmers aanbrengen in de Handelstraat en de Rossi- mstraat. De wijk krijgt ook nog ecn extra speelterreintje. yet de laatste aanpassingen is een bedrag van ruim een ton gemoeid. B en W vragen de raad daar geld voor uit te trekken. Met het aanbrengen van de nieu we asfaltlaag worden tegelijker tijd ook twee verkeersplateaus in de Handelstraat gelegd. Omdat bewoners daar klaagden over hoge snelheden van het verkeer legde de gemeente vorig jaar, als proef, ter hoogte van het Swee- linckhof twee verkeersdrempels. Dat heeft kennelijk geholpen. Sindsdien komen er geen klach ten meer uit de nieuwbouwwijk. De nieuwe verkeersdrempels, in de vorm van verhoogde krui- singsvlakken, komen te liggen bij de splitsing met de Schu- mannstraat en de Leharstraat. „De afstand tussen deze drem pels is zodanig dat het voor automobilisten weinig zin heeft om daar tussenin nog hard te rijden", verklaren B en W hun keuze. De Tragel, een wijk met veel jonge gezinnen met kleine kinde ren, heeft ook geklaagd over een tekort aan speelruimte. Er liggen twee terreintjes aan de Mozart- straat en de Handelstraat. Dat is onvoldoende om de hele wijk te bedienen. Met name voor de kin deren die aan de zuidkant van de wijk wonen is het zo ver weg dat ze de afstand niet zonder overle- vingspakketje kunnen overbrug gen. B en W zien dat ook en willen een deel van het weiland dat aan de Donizettistraat grenst optui gen met een multifunctioneel toestel dat ondermeer uit een glijbaan, een schommel en een peuterwip bestaat. De kosten hiervan zijn 16.240 gulden. De commissie Financiën praat don derdag 9 december over de af ronding van De Tragel. De ver gadering, terug op het eigen honk aan de Markt, begint om 19.00 uur. Van onze verslaggever Koewacht - Het actiecomité 'Emmabaan Verkeersveilig' in Koewacht voelt zich gegriefd door de opmerkingen van burgemeester W. de Graaf die de indruk wekken dat hij de klachten uit Koewacht niet serieus neemt. De burgemeester noemde tijdens de begrotingvergadering vorige wek de problemen aan de Em mabaan, waar de bewoners zich onveilig voelen omdat er te hard gereden wordt, betrekkelijk. De bewoners zelf gaan volgens De Graaf niet helemaal vrijuit om dat een recente snelheidscontro le drie overtreders afkomstig van de Emmabaan aanwees. Volgens het comité is de burge meester met 'te hoge snelheid door het rapport geracet', dat de bewoners naar aanleiding van de bezorgde geluiden samenstelde. In het rapport doen de bewoners een aantal aanbevelingen om de verkeersveiligheid te bevorderen en de gevoelens van onveiligheid weg te nemen.. De aanleg van een fietspad zou in de ogen van de bewoners een hele verbete ring zijn maar de haalbaarheid daarvan is volgens burgemeester VI. de Graaf niet erg groot. Geld gebrek is de reden. Kunstvoorwerpen Het comité nodigde het gemeen tebestuur in het rapport uit op merkingen en kanttekening bij het comité te melden maar moest (ADVERTENTIES) Mi- De knuppel in het zonnehemelhok I Fabrieksverkoop Marisol zonnehemels O-N-G-E-K-E-N-D goedkoop Ook inruil 100 - 200 - 300 gulden I Marisol Nederland B.V. Verkoop uitsluitend op: I Vrijdag 3 dec. 14.00 - 21.00 uur I Zaterdag 4 dec. 10.00 - 16.00 uur in Motel De Wouwse Tol I (snelweg Roosendaal - Bergen op Zoom A58) Marisol is meer lampen voor minder geld, daarom de reis meer dan waard. GROOTSE FOTO'S IN 1 UUR Vraag naar onze spaarkaart voor GRATIS ontwikkelen en afdrukken. FOTO-STUDIO BIERKAAISTRAAT 10 HULST 01140-13084 die nu 'helaas' uit de krant ver nemen. „Het zal best wel voor komen dat een bewoner van de Emmabaan te hard rijdt, maar dat wil niet zeggen dat alle be woners snelhuidsduivels zijn en daarom niet serieus genomen moeten worden. De klachten worden hierdoor zeker niet be trekkelijk. De vele andere aspec ten uit het rapport worden niet eens genoemd zoals: het rakeling passeren of snijden van de zwak ke weggebruiker door het gemo toriseerd verkeer, voorstellen van aanpassingen van de weg, enzovoort", aldus het comité. Het comité heeft alle begrip voor bezuinigingen maar denkt dat de bestuurders in Axel wel eens de verkeerde keus maken. „De kunstvoorwerpen staande in de Noordstraat te Axel hadden mis schien beter op de Emmabaan geplaatst kunnen worden als snelheidsremmers. Het mes had dan aan twee kanten gesneden." Van onze verslaggever Hulst - De gymzaal aan de Badhuisweg in Sint Jansteen komt eindelijk aan de beurt voor een grote opknapbeurt. De gymzaal staat al jaren lang op de nominatie voor restauratie maar er is nu pas geld voor, zo blijkt uit een voorstel van burgemees ter en wethouders van Hulst aan de gemeenteraad. Een opknapbeurt, door B en W op 145.000 gulden ge raamd, is niet voor zijn tijd. De sportvloer is versleten, de boeiboorden rot en de kozijnen zo zacht als boter. De commissie Financiën buigt zich donderdag 9 de cember over het groot on derhoud in Sint Jansteen. De vergadering begint om 19.00 uur. Leerlingen van klas 2 van scholengemeenschap Oostdijke uit Oostburg laten gedeputeerde Hennekeij (zittend links) de maquette van de Heillekruising zien. De maquette hoort bij de verkeersles waarmee de school in de prijzen viel. Van onze correspondente Hulst/Oostburg - Voor de zevende maal deelde het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) gisteren aan- moedingsprijzen uit. Er vielen vette prijzen in Zeeuws-Vlaanderen. Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) en H. Klein Hesseling deelden de prijzen gisteren op twee plaatsen uit: Oostburg en Hulst. De andere prijzen werden door zwarte Pieten op de winnende scholen gebracht Dit jaar viel de prijzenregen in Zeeuws- Vlaanderen in vier onderdelen uiteen. De ideeënwedstrijd voor beroepschauffeurs le verde geen originele oplossingen op en dus kregen alle inzenders een klein prijsje. De tekenwedstrijd voor het basisonderwijs le verde in Zeeland acht prijzen op van 750 gulden, de school-thuisroute-wedstrijd le verde vijf prijzen op waarvan de grote prijs ging naar de Schansschool in Terneuzen en een andere naar de scholengemeenschap Oostdijke uit Oostburg. De ROVZ nomina ties gingen naar drie instanties en de eerste nominatie was voor de Stichting Welzijn voor Ouderen in Hulst. Gedeputeerde Hennekeij persoonlijk kwam het certificaat uitreiken en beloofde het geld, 1500 gulden, over te maken op de rekening van de Stichting. Het krijgen van deze prijs was voor de ouderen die net in vergadering bijeen waren een volslagen ver rassing. Er werd spontaan gereageerd en de trots was van de gezichten af te lezen. Hennekeij sprak met waardering over het project van de breed opgezette verkeerscur- sussen voor ouderen dat in oktober van start is gegaan. Dit project omvatte rijvaardig- heidsritten per fiets en per auto, opfriscursus om de verkeerskennis op te poetsen en het inventariseren van onveilige situaties. „De aanmoedigingsprijs gaat dus naar hier, het project is baanbrekend en verdient na volging," aldus Hennekeij die nog even het trieste verkeersongevallen lijstje memoreer den. „In Zeeland zijn er per jaar 1100 verkeersongelukken, waarvan 50 dodelijk, 350 met opname in het ziekenhuis en 700 met lichte verwondingen. Zeeuws-Vlaande- ren is een verhaal apart. Hier vallen gemid- delijk jaarlijks 22 doden en in 1992 waren er dat 32." H. Klein Hesseling wist te melden dat er al flink gereageerd wordt op deze cursusopzet. „De afdeling ANBO uit Terneuzen heeft al een aanvraagbrief geschreven om ook zo'n cursus." De tekenwedstrijd bracht prijzen naar de Reynaertschool in Hulst (winnende tekening Quentin Serie) en de Inghelosenberghe uit Sint Jansteen (Joris IJsebaert). De Schans in Terneuzen had maquettes gemaakt van onveilige situaties in de omge vingen van de school inclusief de oplossin gen. Oostdijke Oostburg maakte deze van de route naar school toe, maar niet van de omgeving van de school. Ze kregen respec tievelijk 700 en 350 gulden. Een prijs die gewonnen was door veilig heidspromotor en docent algemene techniek Etienne Braem die samen met een achttien tal leerlingen uit de tweede klassen met twee inzendingen in de prijzen viel. „Daar gaan we met zijn allen eens een lekker avondje van op stap. Dat hebben we wel verdiend", aldus de tevreden Braem. EDITIE ZEELAND Kantoren '-'neuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnummers °P pagina A2. Openingstijden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm 'eter Oggel (editie-chef), hank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Ooes: Cees Maas, 'Provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef) Advertentie-exploitatie 'ospecteur Zeeland: 0- Menu, 8-93 Privé tel. 09-3293459940. Door onze medewerker Peter Snelders Koewacht - Waartoe de aan schaf van één hond kan lei den: „Het is een passie voor me geworden. Een stuk van mijn leven. Nu lopen hier negen honden rond. Dat aan tal is misschien nog niet het einde. Mijn vriendin en ik beleven er verschrikkelijk veel plezier aan. Het kost wel veel geld door de verre ver plaatsingen, maar we zouden dit geen dag kunnen missen," zegt Europees kampioen slee hondenrace Hugues Lefevre uit Koewacht over zijn 'hobby'. Niets wees er een aantal jaar terug op dat de 37-jarige Hugues Lefevre, een Fransman van ori gine, zich met deze tak van de hondensport bezig zou gaan houden. „Ik was een echte glo betrotter. Totdat ik hier in Ne derland terecht kwam en me definitief in Koewacht vestigde. Toen ontstond de drang om een hond aan te schaffen. Wolf „Ik weet nog dat ik als kleine jongen ook altijd een hond wilde hebben. Het liefst wilde ik een wolf hebben, maar na goed na denken realiseerde ik me dat zo'n dier in de natuur thuis hoort. Dan maar een hond ge zocht die het dichtst van de wolf afstamt. Dat werd de Alaskan Malemute. „Hoe gaat dat. Eén hond is zo alleen. Een speelmaatje erbij ge haald. En toen ik in België met het sleehondenracen geconfron teerd werd, was ik op slag hele maal wild van die sport. Met twee honden begin je niets en dus werden er nog enkele aange schaft. In het begin nam ik deel in vierhonden-categorie en later, toen ik nog meer honden had in de zes-honden-categorie." Lefevre bouwde reeds een aardi ge staat van dienst op. In het tweede seizoen werd hij reeds vice-kampioen van Frankrijk en Nederland en vorig seizoen vero verde hij de Europese titel in het Duitse Oberhof. Discipline „Er komt heel wat bij kijken. Het belangrijkste is discipline. Een sportman moet ook discipli ne hebben en in teamverband geldt dat zeker. Zo moet je dat ook bij deze honden zien. Ze zijn erg gehoorzaam, maar dat heeft me veel werk gekost. Daarnaast moet je, om ze in optimale con ditie te krijgen, flink trainen. Vier tot vijfmaal per week zijn we bezig. Als er sneeuw ligt, maar dat gebeurt hier zelden, in de sneeuw en anders met de kar, de kart genaamd. Op het strand of in de bossen. De voeding speelt een belangrijke rol. Deze honden mogen zeker niet teveel koolhydraten hebben. Bij de mens die duursport bedrijft ligt dat anders, die moet juist kool hydraten 'stapelen'. Deze dieren verbranden geen koolhydraten, maar vet. Daarom is de voeding van deze Alaskan Malemute- honden erg uitgekiend en ge varieerd." Beetje gek Uit het voorgaande relaas blijkt, dat zijn hobby meer geworden is dan dat. Zelf zegt hij erover: „Het is een leefwijze geworden. Mijn vriendin, Dora Audenaerd, steunt me geweldig. Als zij er niet volledig achter zou staan kon ik dit nooit uitoefenen. Je moet een beetje gek zijn. Als je weet dat ik soms in een weekein de tussen de twee- en driedui zend kilometer rij om aan een wedstrijd deel te nemen voor twee wedstrijdjes van een half uur, dan zegt dat genoeg." Daar naast begrijp je wel dat het veel geld kost. Gelukkig kan ik bogen op de inbreng van enkele spon sors, die vooral in natura wat voor em doen. In Nederland zijn er ongeveer vijftien wedstrijden op een sei zoen. Hier wordt uiteraard met de kart gelopen. Natuurlijk gaat er niets boven de sneeuw. Dat is de echte sport. In de sneeuw ben ik overigens altijd in het voor deel. Hier, met de kart, lopen de bestuurders vaak zelf mee. Voor mij is dat een probleem. Een aantal jaren terug heb ik eens een vrij zwaar motorongeluk ge had. Mijn knie was gedeeltelijk verbrijzeld en ik liep een rug blessure op. In de sneeuw kun je niet achter de slee lopen, omdat je daar teveel in wegzakt. Dan moet iedereen achter op de slee en is er wel sprake van een gelijkwaardige strijd." Toch draait Lefevre, die lid en instructeur van de Franse kern ploeg is, ook uitstekend met de kart. In Nederland en België staat hij zeker op eenzame hoog te. Vrienden. Hoewel de Alaskan Malemute erg verwant is aan de wolf, stra len de dieren geen agressiviteit Hugues Lefevre met zijn sledehonden: „Ik wilde het liefst een wolf hebben, maar ik realiseerde me dat zo'n dier in de natuur thuishoort. Dan maar een hond gezocht die het dichtst van de wolf afstamt. Dat werd de Alaskan Malemute." uit. „Ze doen niks, het zijn vrienden van de mens," zegt Le fevre zelfverzekerd. En inder daad, de begroeting is hartelijk. Zelfs een beetje veel van het goede, want de ene na de andere hond springt gestrekt tegen je aan om je te verwelkomen. „Zie je wel, ze doen niks," zegt Hu gues Lefevre, met een tedere blik naar zijn succesvolle 'kroost' kij kend. Onze provincie bevond zich in een uitzonderingspositie. Wie de weerrapporten, maar vooral de televisiebeelden van afgelopen dinsdag en woensdag heeft gezien weet inmiddels dat wij er goed vanaf gekomen zijn met een korte periode van gladheid. Vandaag en de komende dagen een geheel ander weertype. We verkeren nu onder de paraplu van een aantal depressies die ons regen, maar vooral veel wind bezorgen. Het kan zelfs gaan stormen. Vandaag hoge temperaturen met groeiende regenkan sen. Trouwens, wat dacht u van donderdag met een temperatuur van 12,7 graad? Dat is bijna een lente-achtige temperatuur en dit na een dieptepunt in de nacht van 22 op 23 november toen het 7,2 graad vroor. Een verschil van 19,9 graad. De komende dagen wordt het een stuk rustiger. Dan ligt er een wig van hogedruk boven ons en kan de temperatuur dalen. De verwachtingen in cijfers: Vandaag veel kans op regen, de maximum-temperatuur ligt tussen de 11 en 12 graden. De wind is zuidwest met e en kracht van ruim 7 Beaufort, op zee korte tijd storm. Komende nacht wordt het 7 graden. Morgen is het bewolkt, maar met het vorderen van de dag neemt de kans op opklaringen toe. De westelijke wind voert minder warme lucht aan waardoor het maximaal 6 tot 7 graden wordt. Door de mindere bewolking in de nacht van zondag op maandag wordt het slechts 4 graden. De westelijke wind is minder krachtig met 4 tot 5 Beaufort. Maandag en het grootste deel van de nieuwe week rustig weer. Er staat dan een zuidwestelijke wind van van 3 tot 4 Beaufort en overdag is het wisselend bewolkt met flinke opklaringen en een temperatuur die schommelt tussen de 5 en 6 graden, 's Nachts wordt het tussen de 2 en 4 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 4 december? Het werd overdag 9 graden, 's nachts 5,8 en het regende 9,3 millimeter. De zon scheen 4 uur en 55 minuten. Extreme teperaturen op deze datum sinds 1900: in 1953 werd het op 4 december 14,3 graad en in de nacht van 3 op 4 december vroor het in 1973 10 graden. Het weer van november: Het regende, ijzelde en sneeuwde 47 millimeter. Normaal is dat 68 millimeter en vorig jaar viel er 88 millimeter. De temperatuur was gemiddeld 4,6 graad. Normaal is dat 8,9 en vorig jaar was dat 10,5 graad. De zon scheen 86 uur, normaal is dat 58 uur en in 1992 konden we 91 uur van de zon genieten. De koudste nacht was van 22 op 23 november met 7,2 graad vorst. Het was ongewoon dat we 15 vorstdagen beleefden, waarbij het van 0,5 tot 5 graden vroor. We spreken dan over volledige etmalen. De weerspreuken: 'Een vroeg sneeuwjaar is een goed hooi-jaar'. 'Volgen na Sint-Nicolaas droge dagen, de komende zomer zal door veel nat ons mishagen'. ZATERDAG EMMAHAVEN - Café Het Verdronken Land, 20 uur prijskaarting. KIELDRECHT -De Herleving, 15 uur konings- schieting. - 't Sleepbootje, 15 uur konings- schieting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 14.30 uur schieting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 uur schieting. TERNEUZEN -Café Du Commerce, 14 uur kaar ting. CLINGE - Malpertuus, 20 uur dansavond ANBO ZONDAG KIELDRECHT - 't Sleepbootje, 15 uur schieting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 14.30 uur schieting. SAS VAN GENT - Café Oudt Sas, 20 uur karaoke voor Artsen zonder Grenzen. (ADVERTENTIE) Tl D Wees er tijdig bil want dit AD_AD I it wordt eét uniek en dan geldt^i'Uf CE LE BOEK ND TEL. 03/238.17.07 FAX 238.44.52 TIJDELIJK 3 DAGEM-4N

de Stem | 1993 | | pagina 17