DE STEM Bestuur rusthuizen treedt af Tak >nd >cht Gemeentepolitie het schip in Bewoners Terneuzense Bomenbuurt durven V avonds straat niet op' )irectrices gereformeerde instellingen meldden in april al onjuiste uitgaven NS gaan reizigers al op perron controleren SP0RTP0INT - KLAASSEN Jaar geëist tegen verslaafde die liever dealt dan steelt De Mol-Marcusse eerste op CD A-lijst in Terneuzen Politie houdt verdachten aan voor 15 inbraken RSTERS(PERS) bijrijders m/v uitzendbureau tennisracket slazenger coup üeynaertruikertje roor bewoners linnenstad Hulst >an Oisterwijk tot en met Vlissingen Tienduizenden guldens schade door leidingbreuk De Braakman 'Intensief buurtbeheer in Bomenbuurt erg belangrijk' 'Gemeenten moeten zich inspannen voor behoud voorlichting over borstkanker' 1993 X 6 satie met ISO mede- roningen, Amersfoort nbosch. Wij organise'- instellingen voor ge- zich met name op het Onze diensten - be- ispersonen, conflict- lijk functioneren van doen een beroep op satie in Geertruidenberg erk, met bij voorkeur af- bedrijfsmaatschappelijk Welzijnswerk ;heerd werkzaam bij een uw schriftelijke sollicita- imoet. us 790, 8901 BN Leeu- ionaris P O. worden hoeven niet te 153565 op de volgende er rik rik er cphen en Bergen op ïrichte organisatie wordt diensten en produkten het persoonlijk optreden medewerkers, die bepa- inuïteit van onze salons. intakt met kandidaten, die it hebben met het begrip 20-25 jaar. en voelt, dan is het nu tijd llicitatie met CV en re- n naar: FURE, Rucphen t.a.v. J.F.M. Lindeloof. lar mensen met een verzorgd werk geen probleem is. Ook al eschikbaar, dan zijn er nog worden veelvuldig overuren rol. Heb je interesse, neem dan iet ons op. esting, tel. 076-22 08 55, jn salaris, jen geregeld. fe opleiding: minimaal MBO ld NIMA-A en salestrainingen. EBODEN WORDT in goed salaris. Een prima ostenvergoeding. Een inte- ante winstdelingsregeling. mogelijkheid om uzelf via iussen en trainingen verder te gekarakteriseerd kan worden air gericht op winst en conti- en te staan voor deze zware, llen wij u graag beter leren net uw curriculum vitae, onder /011, naar Adia Nederland Paymans, afdeling Personeel 's-Hertogenbosch. Reageer normaal 229.- NU 149.- zolang de voorraad strekt Passage - Axel - 01155-61781 Zeeland onze verslaggever (jmeuzen - De aanwezigheid ,.n drugverslaafden, rond rende jongeren en donke- j en enge plekken in de jjmenbuurt leidt tot een joot onveiligheidsgevoel on- fer de bewoners van de Ter neuzense wijk. (,jna tachtig procent durft 's ii'onds de straat niet op. Bewo lkts zijn voornamelijk bang voor inbraak in de woning en lastig gevallen worden. Dat blijkt uit een enquête die onderzoekster D. van Straaten in opdracht van het Woonconsumentenbureau Terneuzen onder de 650 huis houdens in de buurt hield. De resultaten van dit onderzoek Sociale Veiligheid in de Bomen- buurt zijn verwoord in het rap port 'Op Weg' naar een veilige woonomgeving. Dit rapport werd gisteren overhandigd aan burgemeester R. Barbé. Ondanks het slechte imago van de wijk woont de helft van de ondervraagden graag in de buurt en denkt er niet over te verhui zen. Van Straaten noemde dat gisteren de belangrijkste conclu sie uit het rapport. Het Woonconsumentenbureau gaf de opdracht voor het onder zoek omdat er onder de bewo ners veel onvrede bestaat over de daadkracht van instanties om iets aan de wijk te doen zoals de gemeente, politie, woningbouw vereniging en de Stichting Wel zijn. Het onderzoek had tot doel meer inzicht te krijgen in de meningen van de bewoners. Het rapport concludeert daarom dat de betreffende instanties nog veel moeten doen om de buurt van zijn slechte imago af te helpen maar dat ook inspannin gen door de bewoners zelf gele verd moeten worden. Mensen voelen zich vooral niet veilig in de gebieden rondom de flats en de brandgangen. Het gaat dan vooral om de flats aan de Kastanjelaan, Iepenlaan, Pijnboomstraat en Larixstraat. Een deel van deze gebieden zijn dicht begroeid, slecht verlicht en onoverzichtelijk. In het rapport wordt als oplossing aangedragen het verwijderen van overdadig groen, verbeteren van verlich ting en bestrating, afsluitbaar maken van de entrees van de flats en verwijderen van graffiti en zwerfvuil. De enige flats, waarvan de be woners geen blijk geven van een onveilig gevoel, zijn de gereno veerde aan de Amberboom- en Eikenstraat. Bij deze flats is de entree afsluitbaar gemaakt, er is een intercomsysteem geïnstal leerd en het groen rondom de flats is vervangen door lage struiken. Bovendien is hier een betere verlichting aangebracht. an onze verslaggever Cees Maas iliddelburg - Vier bestuursleden van de in opspraak eraakte streng gereformeerde rusthuizen zijn gisteren (getreden. De bestuursleden hebben zichzelf verrijkt iet honderdduizenden guldens uit de kas van de lichting. Inder hen bevindt zich de Goese ïiininee Schreuder en het Kort- tense SGP-raadslid Blan- rnstijn. Deze krant onthulde op J november het geknoei met smeenschapsgeld. iedeputeerde Staten van Zee- md (GS) eisten vorige week het trtrek van het dagelijks be- Mur, uit nieuw te maken jaar- tkeningen moet blijken hoeveel [rovinciegeld er precies de afge- lipen drie jaar verloren is ge- jaan, dan kunnen de verant- loordelijken worden aangepakt. gaat om minstens een kwart Biljoen gulden overheidssubsi- ie, plus nog een onbekend be- rag aan kerkelijk geld. Alleen inaar het boekhoudbureau van ïlankenstijn vloeide de afgelo pen drie jaar een miljoen gulden, uaarvan vier ton in strijd is met ie provinciale richtlijnen en de itatuten. Er is te veel gedecla- iterd, er is belasting ontdoken administratie is een chaos, rat het accountantsonderzoek behoorlijk heeft bemoeilijkt. Cisteren ook presenteerde de slichting in het Middelburgse provinciehuis een nieuw inder- iaast gevormd dagelijks bestuur, bestaande uit leden van het alge- icen bestuur. „Om de continuï- ïitvan de zorg te waarborgen," soals woordvoerder A. Wisse het adrukte. 'an onze verslaggever luist - De bewoners van de :imenstad in Hulst krijgen asdag 7 december allemaal ffi bloemetje van burge- Mster en wethouders, iet college wil met dit gebaar Kt leed verlichten van de bin- sstadbewoners, die de afgelo- a maanden heel wat ongemak- po hebben ondervonden van de »uw van het nieuwe stadskan- sor. !en W gaat kort na de wekelijk- collegevergadering op pad. pt 'Reynaertruikertje' is voor jf bewoners van de Grote prkt, de Lange Bellingstraat, 1 Korte Bellingstraat en Baude- Van de ongemeen fellle krtiek van de stichting op de provincie is niets meer over, en ook gede puteerde Dijkwel (ouderenzorg) heeft flink wat water bij de wijn gedaan. Verklaarde hij vorige week dat ook het algemeen be stuur moest aftreden, gisteren zei hij 'een gelukkig mens' te zijn met deze oplossing. Het nieuwe stichtingsbestuur wacht ook het maken van de nieuwe jaarrekeningen af, en zal dan bezien of de ex-bestuursle den Blankenstijn, Scheurder, De Muynck en Geuze verantwoor delijk worden gesteld. Woordvoerder Wisse, die vorige week nog elke vorm van geknoei ontkende, zei gisteren: „Ik wijs met geen vinger naar het vorige bestuur. Ik voel me ook schuldig, want ik heb het als algemeen bestuurslid niet eerder ontdekt. En dat geldt ook voor de andere leden van het algemeen bestuur, we vertrouwden het dagelijks bestuur te veel. We vertrouwden de accountant Roza die de jaar stukken controleerde." Directrices Opmerkelijk feit is dat Wisse zelf al in april van dit jaar met een intern onderzoek naar het geknoei is begonnen, op het spoor gezet door de twee nieuwe directrices van de bejaardente huizen. „Bepaalde uitgaven deugden niet," zei Wisse. „Ik heb gezegd dat de stroom contant geld voortaan via de bank moest en was volop bezig, toen de provincie het ook ontdekte. Een kwestie van toeval." Dijkwel beaamde dat. Zijn grote probleem van de laatste dagen was, dat hij met het heenzenden van het bestuur twee rusthuizen met meer dan honderd bejaarden zonder leiding stuurloos kon ma ken. Zijn eis dat het algemeen bestuur ook moet opstappen, is dus voorlopig van tafel. Maar indien later blijkt dat dat be stuur ook onverantwoordelijk heeft opgetreden, moet het als nog de biezen pakken, aldus Dijkwel. Het nieuwe bestuur bestaat uit voorzitter J. Van den Berghe uit Haamstede, secretaris A. Mol uit Krabbendijke, penningmeester A. Wisse uit Domburg en be stuurslid J. Spijk uit Goes. ZIE OOK PAGINA A2 conducteurs vatten post bij (Niels en trapopgangen. Naar idang de te verwachten drukte <ordt per keer bekeken hoeveel Medewerkers worden ingezet. de reizigersstroom enigszins f geleiden, zullen soms drang- «tten worden geplaatst. Men- zonder kaartje worden te- Mggestuurd, tenzij ze aanneme- ;|k kunnen maken dat ze reizi- jers wegbrengen of afhalen. "e' niet hebben van een kaartje i de hoofdoorzaak van agressie 'P de trein, zodat de NS hopen pst deze actie ook dat verschijn- te bestrijden. De ingangscon troles zullen op verschillende 'tations, van Oisterwijk tot en Van onze verslaggever Terneuzen - Bijna tweehon derd (oud-)politiemensen 'pinkten gisteren een traantje weg' bij het afscheid van 'hun' gemeentelijk korps Ter neuzen. Cornells Klaassen, in 1886 de allereerste politie man in dienst van de gemeen te Terneuzen, zou het waar schijnlijk met weemoed heb ben aangezien. Klaassen werd dat jaar op 21 november aangesteld als politie agent en maakte razendsnel car rière. Een jaar later volgde zijn bevordering tot inspecteur en kreeg twee veldwachters onder zich. Het politiekorps van Terneuzen groeide in de loop der tijden uit tot de huidige sterkte van zeven tig agenten. Velen van hen en ook heel wat oudgedienden blik ten gisteren op een receptie in de burgerzaal van het gemeente huis, aangeboden door het ge meentebestuur, terug op de ge schiedenis van de 'gempo'. Die houdt met ingang van 1 januari zoals bekend officieel op te be staan. Al een tijdje draait de nieuwe politie-organisatie en heet politie, district Zeeuws- Vlaanderen. Na de receptie op het gemeente huis begaf het gezelschap zich in een langgerekte stoet richting Schuttershofgebouw, waar het vertrek per schip wachtte naar een 'surprise-party'. Onder de genodigden die inscheepten ook oud-politieman Piet Baert (75) uit Hoek. De man die alle kran- 'in onze verslaggever Ireda - In de strijd tegen het grijs en zwart rijden op treinen «tten de NS in de regio Zuidwest vanaf volgende week een jjjeuw en tegelijkertijd oud middel in: de ingangscontrole, «tra conducteurs controleren daarbij de reizigers voordat ze '«trein instappen. met Vlissingen, en op verschil lende tijdstippen worden gehou den. Reizigers worden bij binnen komst van het station gewaar schuwd doormiddel van borden. Volgens H. Grimbergen van de NS-Zuidwest heeft eenzelfde ac tie in andere regio's al geleerd dat er daardoor alleen al meer kaartjes aan de loketten worden verkocht dan normaal. Volgens hem zijn de reacties van reizigers veelal positief. Een en keling stelt de controles wat minder op prijs, maar die krijgt in ieder geval niet de gelegen heid zijn agressie in de trein te botvieren. i Het lek in de watertransportleiding wordt gerepareerd. Op de voorgrond de gescheurde mof, de oorzaak van alle ellende. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - De spontane breuk in de grote transport leiding vlakbij het pompsta tion in De Braakman bete kent voor Delta Nutsbedrij ven een schadepost van tien duizenden guldens. Door het lek stroomden afgelopen don derdagavond vele duizenden kuubs water de weg op. Dat zegt ir. H. de Kraa, hoofd distributie gas en water van Del ta Nuts in Middelburg. Tweede lek Medewerkers van Delta Nuts waren gisteren de hele dag druk doende om de ravage op te rui men en het lek te dichten. Ze ontdekten daarbij nog een twee de lek in de leiding. Dat is de afgelopen nacht gerepareerd. „Om de mensen in Midden- Zeeuws-Vlaanderen zo min mo gelijk overlast te bezorgen", al dus assistent-districtschef C. Lauwereijs van Delta Nuts in Terneuzen. Het feitelijke reparatie werk kon pas gebeuren nadat de enorme plas water bij het gat in de leiding weggepompt was. Vol gens De Kraa verdween door dat gat bijna zeshonderd kubieke li ter water per uur. De lekkages in een van de drie transportleidingen bij het spaar bekken in De Braakman ont- ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 DEEL 1 Burgemeester: 'Negatief beeld ombuigen' Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen en de Woningbouw vereniging zijn de aangewezen instanties om iets aan de problemen in de Bomenbuurt te doen. Dat blijkt uit het onderzoek 'Sociale veiligheid in de Bomenbuurt' dat gisteren is gepresenteerd. De woningbouwvereniging is aanspreekpunt voor onder houd van de trappenhuizen en het algemeen aanzicht van de wijk. Gewezen wordt op de duplexwoningen die al jaren een grote leegstand kennen. De complexen zijn hierdoor sterk verloederd. Bij de Wo ningbouwvereniging moet daarom worden aangedrongen op maatregelen. Bewoners zijn volgens de on derzoekers zelf verantwoorde lijk de leefbaarheid van de buurt te verbeteren. Het is twijfelachtig of deze initiatie ven van de grond komen. Uit het onderzoek blijkt duidelijk dat ze nauwelijks bereid zijn contacten te onderhouden of betrokken willen worden bij zaken die de buurt aangaan. Een groot deel van de bewo ners is er wel van overtuigd dat meer op elkaar letten een verbetering kan inhouden. De Woningbouwvereniging is verantwoordelijk voor de in- plaatsing van nieuwe bewo ners. De vereniging is daarbij afhankelijk van de reacties die op het woningaanbod in de buurt binnenkomen. Woning zoekenden met een redelijk in komen reageren meestal niet op het aanbod in de Bomen buurt, maar zoeken de zoge naamde betere wijken. Daar om is de buurt volgens het rapport gebaat bij een meer algemene opknapbeurt en een intensiever buurtbeheer. Al leen dan zullen ook anderen voor een woning in de Bomen buurt kiezen. Burgemeester Barbé vindt het onderzoek een goede zaak. Met het rapport kan een beter gericht beleid worden uitge voerd. „De helft voelt zich aardig thuis in de wijk. Er is dus een goede basis aanwezig om het beleid stap voor stap uit te voeren. We moeten voor al proberen het negatieve beeld door gesprekken en voorlichting om te buigen. Want er staat inmiddels heel wat op de rol. Renovatie van woningen is op gang gezet, de problematiek van basisschool De Golfslag wordt aangepakt, de politie heeft meer zorg voor de buurt en het Woonconu- mentenbureau is in de wijk gevestigd. Een aantal zaken zijn op de rails gezet. We ho pen dat het percentage tevre den mensen kan worden opge vijzeld". De titel 'Op Weg' is in de ogen van Barbé prima gekozen. „We moeten met elkaar, dus ook met de bewoners, op weg naar een betere buurt". Vanuit eigen woning harddrugs verkocht Van onze correspondent Middelburg - Om in zijn eigen behoefte aan harddrugs te kunnen voorzien was de 32-jarige Goesenaar H. van L. jarenlang op het dievenpad geweest, maar na zijn laatste veroordeling besloot van L. dat hij voortaan „liever ging dealen dan stelen". Leden en oud-leden van de, binnenkort, voormalige gemeentepolitie Terneuzen gaan aan boord om een feestje te bouwen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE tenpublicaties die in de loop der jaren over de gemeentepolitie Terneuzen zijn verschenen nauwgezet bundelde in een in middels omvangrijk archief. Baert waakt over de historie van het Terneuzense politiekorps en zal zijn dossiers mettertijd schenken aan de gemeente. De veiligheid van Terneuzen kwam door het feestje niet in gevaar. De collega's uit andere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen namen de diensten bereidwillig over. En zo verkocht hij tussen maart en oktober van dit jaar vanuit zijn woning heroïne en cocaïne aan een grote groep vaste klan ten. Vrijdag stond de dealer in Middelburg terecht, waar hij zijn rechters verzekerde dat hij nu „echt" wilde afkicken. Offi cier van justitie mr. Mos zei, op basis van het reclasseringsrap- port te betwijfelen of van L. hiertoe ook „echt" gemotiveerd is. Hij vond in ieder geval dat de man eerst maar eens „lange tijd van de straat" gehouden moet worden, waarna hij een gevange nisstraf vorderde van 1 jaar. Een 24-jarige Terneuzenaar stond terecht op beschuldiging van handel in cocaïne, heroïne, XTC en hash in de periode juni tot en met september. Bovendien was hij in het bezit van twee vuurwapens. De officier van jus titie achtte de feiten bewezen en eiste een gevangenisstraf van 16 maanden, plus de ten uitvoerleg ging van 5 maanden die de man nog „te goed" had van een vori ge veroordeling waarvan hij nog in een proeftijd liep toen hij de nieuwe feiten pleegde. De rechtbank doet in beide za ken over veertien dagen uit spraak. stonden donderdagavond rond half acht. Na koortsachtig speu ren op de kaart werd het manke ment enkele uren later opge spoord. Omstreeks 22.00 uur was het eerste lek geïsoleerd en vond het drinkwater via een omleiding weer zijn weg naar de huiska mers in de kanaalzone, die in zijn geheel zonder water zat. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse ge meenten moeten protesteren tegen de kabinetsplannen de overheidsvoorlichting over borstkanker af te schaffen. Die oproep doet de gemeenten Vlissingen in een brief aan de Zeeuwse gemeenten. Vlissingen heeft tevens een brief naar de Tweede Kamer geschreven. Vlissingen vindt goede voorlich ting over het bevolkingsonder zoek naar borstkanker, met hel dere oproepen, foldermateriaal en groepsbijeenkomsten, essen tieel voor de opkomst bij het bevolkingsonderzoek. En de overheid moet daarvoor blijven betalen, vindt de gemeente, het gaat om een belangrijke zaak. Van onze verslaggever Terneuzen - Fractievoorzitter C. de Mol-Marcusse van het CDA in Terneuzen voert bij de komende gemeenteraadsver kiezingen de lijst van haar partij aan. Een ander zittend raadslid, P. Schoenmaker-Rotte, vindt het na drie zittingsperioden in de Terneuzense gemeenteraad wel welletjes en staat niet langer op de kandidatenlijst. Schoenmaker-Rotte heeft wel de benoeming in het kamerkringbe- stuur aanvaard. De afdeling Terneuzen van het CDA stelde de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen deze week definitief vast. Als het CDA er in de Scheldestad bij de verkiezingen in slaagt hetzelfde aantal zetels te behalen dan zij momenteel in de raad bezet (9), zijn er volgend jaar drie nieuwe gezichten te zien in het 'pluche van de raadszaal'. Ook raadslid P. van der Peijl heeft zich namelijk niet herkiesbaar gesteld. De mogelijke nieuwkomers in de gemeente raad voor het CDA zijn E. Brus-Rensen uit Terneuzen (zevende op de lijst) en J. van Harn uit Biervliet die op nummer acht staat. De wethouders P. Hamelinck en J. van Rooijen staan op de kandidaten lijst op de tweede- respectievelijk derde plaats. Andere CDA-ers die kans maken op een raadszetel zijn de zittende raadsleden W. Goethals (4), J. Schrier (5) en G. Dijkhuis (6). Van onze correspondent Oostburg - Na weken van intensief rechercheren en surveille ren is de politie in Oostburg er in geslaagd drie verdachten aan te houden op verdenking van in totaal vijftien woningin braken in West-Zeeuws-Vlaanderen. De aanhoudingen zijn, aldus een politieverklaring, mede gelukt dankzij de hulp van oplettende burgers uit IJzendijke. Die maakten afgelopen dinsdag in de avonduren melding van een verdachte auto die in hun woon plaats rondtoerde. Ze gaven het kenteken van de wagen door aan de politie en die ontdekte de auto een dag later in Oostburg. De drie inzittenden werden aan gehouden en bleken de buit van een zojuist gepleegde inbraak bij zich in de auto te hebben. Ze hadden geld en sieraden gestolen uit een woning. De drie daders hanteerden steeds dezelfde werkwijze, 's Avonds tussen zeven en elf uur keken ze rond in welke wonin gen waarschijnlijk niemand thuis was en sloegen daarna hun slag. De drie zijn door de politie in verzekering gesteld en gisteren voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg.

de Stem | 1993 | | pagina 15