kort genda /and' 'Aangeboren ongelijkheid zal blijven Rugby nog lang geen afspiegeling van Zuidafrikaanse samenleving prof. Timothy D. Noakes, sportfysioloog aan de universiteit van Kaapstad: re den lube VOETBAL VOLLEYBAL ZAALHANDBAL pESTEM SPORT B4 Laboratorium Tour de France KU., ui' .1 ..Die bewaking was uit voor- Meurenblind zorg", zegt Arrie Oherholzer, a1- Miljoenen DECEMBER 1993 Bj rg staat vandaag (zater- isatie van het traditionele "gd- e gehele provincie, begint issingen en is omstreeks VEG/ABV uit Oost-Sou zondag 12 december de nschap hoofdklasse libre elanden. Deze titelstrijd hal Van Duijvenvoorde in algemeen gemiddelde 10 54 10,22, 3. Miehaël Vlug' ft' as (DOS Ovezande) 8,85 5 jk (DOS Ovezande) 7,87,' 7 Jan van der Gughte (HBC de biljartvereniging De 'jdag 10 tot en met 12 p van Nederland tweede unck is op die dagen te rmerveer. iljartvereniging SBC uit met zondag 12 december asse libre van het gewest sting te gast in café De evelanden komt in deze eldezicht uit Wemeldinge rst een aflossingsveldloop udswaard, trainer bij het an afgewerkt in het bos Zeeland er zijn fiat aan Zeeuws kampioenschap, nier een kleine club ook ptitel. Nu is het door de ubs enig voordeel hebben, club met vier atleten of voordeel van de kleinere 100 meter), CD junioren meter), vrouwen (4x4500 teranen, die een aparte Terneuzen, aanvang 11.00 uur. NVB-ZONDAGVQETBAL e klasse E: Volharding-Middel- DBS-UDI '19, Rood Wit-VES e VaJk-Gemert, Goes-RKTW, 31-Margriet. de klasse B: Roosendaal-TAC/ Taxandria-SVSSS, DOSKO- '24, NOAD-MOC '17, Terheii- ESK, VOAB-WSC. klasse D: SC Gastel-Internos, Boeimeer, Steenbergen-All ian- Virtus-Patrijzen, Unitas oerse Boys, Zundert-Breskens. klasse G: NSV-Hoeven, Vlis- -DIVO, Kaaise Boys-WR, Nieuw-Borgvliet, Zierikzee- METO-BSC. klasse H: Hoofdplaat-Philip- Luctor '88-Terneuzen, Koe- -Axel, Sluiskil-Walcheren, -Vogelwaarde, STEEN-Corn -ZATERDAGVOETBAL e klasse B: SDVB-Lunteren, meervogels-Capelle, Heerjans- Zwart Wit '28, Hoek-DOVO, /-Bennekom, SHO-Barend- Sparta Nijkerk-Spakenburg. de klasse A: BLC-Bevelanders, Boys-RWH, Serooskerke-Ar- iden, WC '68-Achilles Veen, ige-Veere, LRC-Altena. klasse A: 's-Heerarendsker- ipelle, Seolto-Chrislandia. Ril- ,-Oostkapelle, Bruse Boys- D '67, Colijnsplaatse Boys- Tholense Boys-Yerseke. klasse A: SKNWK-SSV '65, Wemeldinge, Terneuzense GPC, Middelburg-Zaamslag, '57-SPS, Smerdiek-Dauwen- ZONDAGVOETBAL AFDELING ZEELAND klasse: Hulsterloo-Robur, urg-Lewedorpse Boys, RIA- Ambon, IJzendijke-Zeeland Zeelandia-Graauw, Honte- Biervliet. 4 deeember, landelijk: 12-Jola/Olympus (bekercompe- sporthal Baskenburg Vlissin- anvang 14.00 uur. et: YVC 2-Ardito 2 (eerste mannen), sporthal De Veer- Oostburg, aanvang 12.00 uur. Ardito (eerste klasse vrouwen), lal De Veerhoek Oostburg, ng 12.00 uur. ig 5 december, landelijk: GSC- Di (derde divisie vrouwen), punt Zeeland Goes, aanvang uur. rdamse afdeling: GSC-Vires 2 'ïen), Sportpunt Zeeland Goes, ng 14.45 uur. 8-zekeringsadviseur Jukten van e Zeeuwse. eeuwse Mij. NV Idelburg 3000 ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 Door Gerrit Hendriksen Kaapstad - Vrijheid, ge lijkheid, broederschap. De idealen van de Franse Re volutie klinken nog fris in de oren van de nieuwe Zuidafrikaan, de demo craat van na de apartheid. Gelijke kansen voor ieder een. Om te beginnen in de sport, die al als voortrek- Ier fungeert. Toch zal de aangeboren ongelijkheid blijven. Tenzij je grijpt naar verboden middelen of ingrijpt in het genetisch materiaal. Het eerste gebeurt overal en vol gens velen op grote schaal. Het laatste duurt volgens professor Timothy D. Noakes, befaamd sportfysioloog aan de universi teit van Kaapstad, nog wel even, maar het komt eraan. Dan zal meewarig worden teruggedacht aan de goede oude tijd, toen er jacht werd gemaakt op do- pingzondaars. „Mijn Canadese collega Claude Bouchard, met wie ik veel sa menwerk, is op zoek naar de genen die de trainbaarheid be palen. Hij voorspelt dat er over dertig jaar atleten worden ge kweekt. Dan moet er bij Olympi sche Spelen onderscheid worden gemaakt naar het erfelijk mate riaal. De atleten met de beste genen komen in de A-Olympics, de rest in B t/m Z. Doping is dan volstrekt irrelevant", zegt Noa kes met een aanstekelijk lachje. „En klonen natuurlijk. Denk eens in, een voetbalelftal met allemaal identieke spelers. Ha, ha. Ja, misschien ook het einde van voetbal." Terwijl Zuid-Afrika in meerder heid, ijverig of wanhopig, pro beert af te rekenen met de waan ideeën van rassenongelijkheid (de gevaarlijke theorie) en de ervan, toonde Noakes een opvallend verschil (de on schuldige praktijk) aan. Zwarte Zuidafrikaanse lange-afstandlo- pers zijn superieur aan blanke, omdat hun spieren superieur zijn. Die verzuren minder, zijn beter bestand tegen vermoeid heid. Wat de marathon-uitslagen al jaren deden vermoeden, werd in het laboratorium door twintig gelijkwaardige atleten (elf zwart, negen blank) bevestigd. Tot vijf kilometer zijn ze aan elkaar gewaagd, daarna lopen de zwarten weg. Vooral omdat ze van nature geschikter zijn. „Net als vrouwen, al zijn die pas na 42 kilometer aan de winnende hand ten opzichte van mannen", zegt Noakes. Dat de beste marathonlopers bijna zonder uitzondering op een hoogvlakte (Transvaal, Drakens- berg) zijn geboren en onder moeilijke (niet alleen klimatolo gische) omstandigheden zijn op gegroeid en gemotiveerd ge raakt, is natuurlijk ook een deel van de verklaring. Om controle mogelijkheden te krijgen, doet Noakes daarom moeite een 'de pendence' op te richten in Ke nya. Tim Noakes' belangstelling voor de sportfysiologie werd gewekt tijdens zijn medicijnenstudie in het begin van de jaren zeventig. Het stoorde hem dat alle aan dacht en geld werd gespendeerd aan ziekte, nauwelijks iets aan gezondheid. Als er al eens een artikel opdook, dan bleek dat gebaseerd op een dertig jaar oud verhaal. „Voor de atleet en zijn verzorging was weinig interesse. Op het gebied van de sportmedi- sche wetenschap was je in een avond uitgestudeerd." De goedlachse professor, Wiehs' parkeerplaats is gereserveerd voor bezoekers, omdat hij zijn fiets altijd binnen stalt, besloot zijn wetenschappelijk leven in en rond het Groote Schuur-zie- kenhuis niet te wijden aan het overplanten van harten, maar aan aardsere onderwerpen als gezondheidbevordering en bles surepreventie. Bovendien ging hij (endurance-)atleten helpen beter te worden. Zonder kunst grepen, want de 'normale' ver worvenheden van de wetenschap zijn daarvoor groot genoeg. Noakes mag graag de finale van de Tour de France 1989 in herin nering roepen. Greg LeMond maakte in de beslissende tijdrit over 25 kilometer op de Champs Elysées zijn achterstand van vijftig seconden op Laurent Fig- non niet goed door harder te trappen, maar door zijn fiets uit te rusten met het toen nog onge bruikelijke triathlonstuur. De acht tellen die Fignon uiteinde lijke te kort kwam voor de laat ste gele trui, hadden een nog banalere aërodynamische oor zaak. Had de Fransman zijn mo dieuze, maar wapperende en dus remmende paardestaartje maar afgeknipt... Omdat er een kennisvacuüm was en Zuid-Afrika in de jaren tach tig op velerlei gebied was afge sneden, werd Noakes gedwongen zelf de sportmedische- en fysio logische subfaculteit van de grond te krijgen. Zonder finan ciële hulp van de overheid en naar eigen goeddunken. „Huis vlijt met invloeden van de Ame rikanen, met wie we wel contac ten hadden." Het lukte tegen de verdrukking in. Kennelijk zo goed, dat Noa kes dertig miljoen Rand (acht tien miljoen gulden) heeft weten los te peuteren bij een 'sponsor van goede zaken' voor de bouw van een eigen instituut. Het tele foontje dat hem op termijn be vrijdt uit de volgepakte en be nauwende catacomben van de medische faculteit, leidt maar net niet tot een vreugdedansje. Sportfysioloog professor Timothy D. Noakes: „Het uithoudingsvermogen is, denk ik, genetisch bepaald.foto anp Het is eindelijk ook in eigen land erkenning voor hard werken en origineel onderzoek naar met name duurprestaties als (ultra- jmarathon en triathlon. Dat leidde tot interessante proe ven en ontdekkingen. Zo stelden Noakes en zijn medewerkers on der meer vast, dat het eigenlijk niet zoveel uitmaakt wat een duursporter onderweg drinkt, als het maar niet meer dan een liter per uur is (gevaarlijk) en er niet meer dan zestig gram kool hydraten in zit (zinloos). De fa brikant van de 'isotone, minerale en vooral dure sportdrank' zal het niet op prijs stellen, maar 'suikerwater' (zetmeel of glucose als energie-leverancier maakt niet echt uit) met een beetje zout voldoet uitstekend. Het toevoegen van vet (MCT, 'medium chain' triglyceriden) heeft de toekomst. Noakes heeft sterke aanwijzingen dat het koolhydraatrijke dieet (het 'pas ta-proppen') zinvol aangevuld kan worden met gebakken eieren en spek. Tri-atlete Paula New- by-Fraser, winnares van de Iron Man 1993, biechtte hem onlangs op zo'n ontbijtje allerminst te versmaden, ook al raadde ieder een het toen nog ten sterkste af. Een laboratoriumtest van Noa kes lijkt haar gelijk te geven. De 'vetverbranding' wordt het nieuwe werkterrein, zonder dat andere als afgesloten kunnen worden beschouwd. De motor bijvoorbeeld. „We hebben ont dekt dat de spier zelf de presta tie bepaalt en niet, zoals altijd gedacht werd, het hart en de zuurstoftransportcapaciteit. Het cardio-vasculaire systeem past zich aan bij de behoefte van de spier", doceert Noakes. „Een at leet is niet goed, omdat hij een groot hart heeft, maar omdat zijn spieren veel werk aan kun nen." Een 'goede spier' heeft vermogen en uithoudingsvermogen. Hij is krachtig, gedurende een lange tijd. Dat spieren te onderschei den zijn in snel (sprint) en lang zaam (duur) contraherende ve zels, was genoegzaam bekend. Het eerste type levert kort veel kracht (Westafrikaans, Frankie Fredericks), het tweede minder, maar wel veel langer (Oostafri kaans, Willie Mtolo). Die indeling lijkt door de nieuwe bevindingen aan de grove kant. Je zou verwachten dat mara thonlopers gebaat zijn bij een 'overdaad' (tachtig procent bij voorbeeld) aan spierweefsel, dat bestand is tegen uitputting. Dat klopt niet. De goeden zijn ook sterk. Het 'spierplaatje' van Xo- lile Yawa, onlangs winnaar van de marathon van Berlijn (2.10.57 in de wind), laat een verhouding van 50-50 zien. „Dat is karakteristiek voor onze zwarte lange-afstandatleten. Ze zijn behoorlijk sterk, want ze lopen de mijl binnen de vier minuten - dat is een redelijke maat voor kracht - en ze kunnen een hoog tempo veel langer vast houden dan een vergelijkbare blanke atleet. De fysiologie ging in het verleden in de fout door alleen te kijken naar de kracht- component; naar de power-out put en de maximale zuurstofop name en niet naar het uithou dingsvermogen." „Dat is, denk ik, genetisch be paald. Je ziet het bij de Kenya- nen, maar ook bij onze zwarte atleten. Training zorgt heel snel voor een uitstekende conditie. Ze komen ook uit het niets. Steeds is er weer een nieuwe lichting. De beste Europese lopers daar entegen hebben een trage pro gressie." Waar de bepaling van het ideale spiertype - nu nog door veldon derzoek en weefselbestudering, maar misschien weldra op te zoeken in het 'persoonlijk genen- boek' - toe zal leiden op de marathon, is volgens Noakes moeilijk te voorspellen. Een tijd van twee uur precies voor de 42,195 kilometer verwacht hij pas ver in de volgende eeuw. „Het einde van de menselijke mogelijkheden nadert. Records worden alleen onder ideale om standigheden verbeterd en met kleine marges. De juiste tempe ratuur voor een snelle marathon is elf of twaalf graden. Is het tussen de vijftien en twintig gra den, dan scheelt dat zomaar drie minuten in de eindtijd. Dus om records te lopen moet je naar Rotterdam. Daar is het vlak en koel." Door Gerrit Hendriksen Pretoria/Kaapstad - De spe lers zijn 'amateurs', maar rugby is handel in Zuid-Afri- ita. De neringdoenden zijn overwegend blank. Zwarten vorden getolereerd, omdat liet sinds enige jaren mag, maar volgens de critici vooral omdat het moest voor de be geerlijke buitenlandse con- tacten. In de stadions venten donkere jongens voorlopig slechts de nationale lekkernij biltong' uit. Ze maken schoon of worden toegelaten ils agent van politie. De nationale bond Sarfu, als één van de eerste geïntegreerd, spie gelt zich aan het non-raciale aspect en de ontwikkelingsge- aidheid. De inspanningen heb- len er nog niet toe geleid, dat lop-rugby een afspiegeling van de samenleving is geworden. Ze- ®r niet in het noorden. De be- -Jurskamer en de tribunes van 'et Loftus Versfeld-stadion in Pretoria geven het doorsnee 'eeld van de verstedelijkte, maar svengoed traditionele Transvaler boerengemeenschap l'eel pigment valt er in de pro vinciale selecties, die onderling oorlog maken om de Currie Cup, ook al niet te bespeuren. „Dank ie de koekoek", zegt de kleine scrumhalf Allister Coetzee, die r°rig jaar als enige gekleurde speler werd opgenomen in het 'cam van de Oostelijke Kaappro vincie, maar even zo snel en op duistere gronden weer werd "eggebonjourd. „Je moet twee 'Veer zo goed zijn als een blanke. Wleen in het 'ontwikkeling- s'oam' zie je pro forma wat 'warte gezichten. De trainers, Caches, managers, sponsors en bot geld zijn wit." zabeth Harlequins, één van de gemengde clubs, die de blanke hegemonie tarten op het regio nale niveau van de President Cup, vindt dat hij hehoort tot een verloren generatie. Aan de volgende wordt nog maar mond jesmaat aandacht besteed. Ook door zijn 'kleurenblinde' plaats genoot Bill Cunningham, die vol vuur verhaalt van zijn werk als rugby-zendeling. „Wat hij doet, is een druppel naar de oceaan brengen", is de reactie van Coetzee. „Het is pu bliciteit. De bond wil haar imago oppoetsen. Zolang het nog ge beurt, dat ik, zoals laatst in Uitenhage, met m'n team van het veld moet stappen, omdat we voortdurend en ongestraft wor den uitgescholden voor Hotten- totten, geloof ik niet dat de be doelingen oprecht zijn." 'Opreg' zijn wel de bedoelingen van de Pretoriase afdeling van het SAVF (Suid-Afrikaanse Vroue Federasie), die bij het duel Noord-Transvaal - Natal de snoeptent bestiert en als specia liteit 'vetkoek met maalvleis' aan de man brengt. „Alle fondse gaan vir liefdadigheids doelein de". De samenstelling van de vetkoek maakt de hartstichting allicht tot eerste begunstigde. Hun oppassende echtgenoten, vaders en zoons volgen intussen ademloos de inderdaad enerve rende wedstrijd van hun 'Blou Bulle' en maken zich oprecht zorgen. Het klopt namelijk wat de kranten schrijven en velen beweren. De draagbaar is onmis baar. De spelverruwing schrijdt voort, de scheidsrechter houdt geen gelijke tred. Loftus Vers teld heeft die dag de primeur: de politie begeleidt arbiter Stef Neethling veilig naar de kleed kamer. Hij had de euvele moed vijf tellen voor tijd een winnende try van Natal goed te keuren. he aanvoerder van de Port Eli- gemeen directeur van Sarfu, in zijn stijlvolle kantoor naast de rugby-tempel van Kaapstad in Nuland. „Ik geloof niet dat hij zou zijn gemolesteerd. Het neemt niet weg dat vuil spel een bron van zorg is. Misschien zijn harde maatregelen wel onvermijde lijk." De Afrikaanse media zijn het er allang over eens. Wat een notoi re boosdoener als Drikus Hat- tingh (Noord-Transvaal) zoal uitvreet, kan absoluut niet. Zo min als het getolereerd kan wor den, dat dronken spelers op weg naar huis stewardessen tot hui lens toe in de billen knijpen en geestelijk tackelen. 'Spel-inteelt' is volgens Oherhol zer verantwoordelijk voor de normvervaging. „Door de jaren van isolatie zijn we achterop geraakt. Speltechnisch- en tak- tisch, maar ook bij de regelge ving. Voor de deuren opengin gen, stond je steeds tegenover dezelfde teams. De grieven wer den meegenomen naar de vol gende ontmoeting. Als we inter nationaal mee willen doen, moe ten we onze spelers eerst weer opvoeden in zelfdiscipline." De laatste opmerking is Bill Cunningham aan het hart ge bakken, al ziet hij discipline graag thuis beginnen in plaats van op de training. Cunningham is al 25 jaar rugbycoach in Port Elizabeth; voor alle gezindten, ook toen dat niet op prijs werd gesteld. „Ik haat de uitdrukking zwart rugby. Ik ben alleen geïn teresseerd in jongens met armen aan hun lijf en belangstelling voor deze sport. Die zijn er hier genoeg." „Soms verwacht je er vijftien voor een clinic en dan rollen er ineens 75 uit de bus. Allemaal gemotiveerd, op blote voeten en in spijkerbroek. Dan lullen we niet over godsdienst en politiek, dan praten we over rugby. Disci pline is daarbij een gouden be grip, net als respect voor elkaar. Ik zeg altijd: 'Fouten maken is niet erg. Je vader maakte er één Arrie Oberholzer, algemeen directeur van de Zuidafrikaanse nationale rugbybond Sarfu. foto anp en daarom spelen we nu rugby'." De bezieling van Cunningham is aandoenlijk, de problemen zijn ermee ook in de Oostkaap, waar rugby van oudsher echt een volkssport was, niet opgelost. Harold Wilson kan daar als geen ander van mee praten. Hij was jarenlang bestuurslid van SARU (de rugbybond van de minder bedeelden) en maakte met onder anderen Ebrahim Patel, de hui dige voorzitter van Sarfu, de fusie met Dany Cravens SARB (de blanke bond) van zeer nabij mee. „De samenvoeging was het ge volg van een zeer langdurig pro ces. Al op 7 april 1962 kwam Craven in Kimberley met een voorstel tot fusie. De stemver houding was 9-7 voor 'absorp tie', maar drie provincies dreig den op te stappen. Toen ging het feest niet door", vertelt Wilson. De volgende serieuze poging tot 'amalgamatie' van SARU en SARB dateert uit 1977. De 'rin gen' waren al gekocht, maar de 'ambtenaar van de burgerlijke stand', Piet Koornhof, destijds minister van sportzaken, ver bood het gemengde huwelijk. Ironisch genoeg is Koornhof, ook oud-ambassadeur in de Verenig de Staten, de laatste maanden weer groot nieuws. Dr. Piet viel immers voor de charmes van een 44 jaar jongere, zwarte vrouw met een baby van een ander. Zijn gereformeerde kerk accep teert deze (naasten)liefde ook in 1993 absoluut niet. Wilson, die nog niet is vergeten dat stilstaan en kijken naar blanke sporters volgens de wet al een misdrijf was, kan nu la chen om de verandering van in zicht bij Koornhof. Destijds ver vloekte hij de conservatieve be windsman. „Uiteindelijk werd de eenwording pas op 20 maart 1990 een feit. Sarfu werd gebo ren. We hadden al een paar jaar de intentie, maar desondanks waren de onderhandelingen moeilijk, want er was veel on derling wantrouwen." Dat is ook nu niet verdwenen. De donkere rugbyer is nog steeds volkomen afhankelijk van de blanke autoriteiten. Dat leidt er bijvoorbeeld toe, dat het grote Newlands-stadion in Kaapstad met het oog op het WK van 1995, dat even bedreigd leek door het vele geweld, voor zo'n 25 miljoen gulden wordt opgeknapt. 'Om de hoek', in het zwarte woonoord JChayelitsha, waar naar schatting ten minste een half miljoen 'minder bedeelden' wonen rond welgeteld zeven ar moedige sportveldjes, moet bin nenkort de eerste paal de grond in van het Nelson Mandela- sportcomplex. De kosten zijn volgens Stanley Brickwa, de projectleider namens de gemeen te, drie miljoen gulden. Er is zestig mille binnen om te begin nen en een aantal toezeggingen dat enig optimisme rechtvaar digt. Onderwijl wordt in Port Eliza beth, ook WK-pleisterplaats voor een paar duels, om te be ginnen anderhalf miljoen gevon den om het Boet Erasmus-sta- dion aan kunstlicht te helpen. Afgesproken is dat als de reve- nuën toestromen door de verbe terde accommodaties, gekleurd en zwart daar royaal van zullen mee profiteren. Japie Wessels, directeur van de rugbybond van de Oostelijke Kaapprovincie, denkt dat het herstel van de onbalans, dé tota le 'upgrading', echter miljarden gaat kosten. Dat er op korte termijn niet veel zal veranderen, lijkt een understatement van de eerste categorie. „We hebben nu tien school veldjes op het voor rugby gewenste niveau gebracht. Volgend jaar hopen we er weer tien te doen." In de Blou Bul-kroeg van Loftus Versfeld wordt ondertussen even zo vrolijk tijdens de 'derde helft' voor ten minste één zo'n veldje aan gratis drank naar binnen gegoten. „Ja, dat is traditie", licht Oberholzer toe. „Na de wedstrijd hoeven de supporters in de pub niet te betalen. Maar dat kan alleen bij de rijke clubs en afdelingen, zoals Noord- Transvaal."

de Stem | 1993 | | pagina 13