pSSfe.. DE STEM Zestien clubs in Champions League Driebandenoorlog laait weer op laand China veroorzaakt recordregen bij WK UITSLAGEN Voorzitter Europese Biljartbond gooit olie op het vuur Aaftink wanhopig op zoek naar scherpe tijden <rijgen. Levering Jnited Colors of JUWELEN MET ALLURE Kar po v en Ivantsjoek laten liet op vluggertjes aankomen SPORTNIEUWS KORT Boete voor elftalleider Groningen Eindhoven-ADO verschoven Stich begint tegen Stoltenberg BOKSEN GOLF PAARDESPORT VOETBAL RODELEN ZAALHANDBAL Lotto Jackpot. Haal nu het spelformulier bij uw Lotto-winkelier! _X_53 ♦Juweliers - diamantairs - beëdigd taxateur ongeslagen. Zuiver een mooi, het heeft n. I heeft daardoor een Iend en het weefsel is pluist niet en neemt I maar heeft aCs voor Dele VIN JA van hdag 5,12 en 19 Mana( KE2*=32S3 'ening, SZESg£&=Z J^OOR [^""STEN ST. JOOST fcMRw"^«o ■m, IATIE OVER Post HBO cursussen -larkendaal Qenève (rtr/anp) - Het be- stuur van de Europese Voet bal Unie heeft besloten het speelplan van zijn belang- ijkste clubtoernooi, dat van je landskampioenen, te ver aderen. Secretaris Gerhard rgner maakte gisteren op sn persconferentie in Genève bekend dat met in- g van het volgende sei zoen slechts 24 van de 48 -lubs zullen mogen deelne men aan het toernooi om Eu ropacup I. 0e UEFA heeft tot ingrijpende «jzigingen besloten om de deel- neming van de Europese top clubs min of meer te garanderen, het aantal wedstrijden te vergro ten en de inkomsten uit te brei den. Ook de opsplitsing van Oost-Europa maakte een nieuwe formule noodzakelijk. Vooral de kapitaalkrachtige televisiesta tions uit Spanje, Frankrijk, Ita lië, Engeland en Duitsland had den op een andere indeling aan gedrongen. Zij brengen negentig procent van de uitzendrechten op. Voor het vele geld willen de stations uiteraard graag hun ei gen landskampioen zo lang mo gelijk in het toernooi aan het werk zien. In de nieuwe opzet van de toer nooien blijft de strijd van de bekerwinnaars ongewijzigd, in clusief een omvangrijke voorron de. Het toernooi om de UEFA- beker zal elk seizoen beginnen met honderd verenigingen. Bij het laatste evenement wordt het deelnemersveld als volgt samen gesteld: 68 clubs uit 36 lidstaten, vier winnaars uit de Intertoto- competitie, drie ploegen uit een Fairplay-competitie, 24 lands kampioenen die zich niet voor de Champions League hebben ge plaatst en de titelhouder. 28 Clubs met de beste prestatielijst worden rechtstreeks tot de eerste ronde toegelaten, de andere 72 teams werken een voorronde af. Van de 24 teams in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen worden de ti telverdediger en de beste zeven clubs, op basis van de Europese resultaten in de voorgaande vijf seizoenen, direct voor de Cham pions League geplaatst. De vol gende zestien op de UEFA-rang- lijst spelen een voorronde (uit en thuiswedstrijd) waarbij de acht winnaars ook uitkomen in de Champions League. De acht verliezers en de laag-gekwalifi- ceerde landskampioenen kunnen uitkomen in de strijd om de UEFA-beker. Met ingang van het nieuwe sei zoen is in het Europese toernooi voor landskampioenen ook weer shirtreclame toegestaan. De clubs mogen bovendien zelf de reclameborden indelen en uitzet ten. Een deel van televisierech ten gaat rechtstreeks naar de clubs. Dit seizoen worden veel commerciële en financiële zaken nog centraal geregeld door een marketingbureau, dat met vaste uitkeringen aan de clubs werkt. De clubs in de nieuwe Cham pions League krijgen een start- geld van 3,5 miljoen gulden. Per wedstrijdpunt wordt een bedrag van zes ton uitbetaald. Alle re cettes blijven aan de clubs toe vallen. Het progessieve pre miestelsel kan de winnaar van de Champions League een be drag opleveren van ruim twintig miljoen gulden. ,an onze verslaggever Léon Krijnen Gent - Hij heeft er, naar eigen zeggen, 'nachten achter een' niet van kunnen slapen. Buiten adem: „Ik had goesting meneer, om er helemaal mee op te houden. Ge joint het geloven of niet, maar dit is het absolute dieptepunt uit mijn loopbaan". j Reginald Depoorter, de bemin- alleen van driebandenspelers, ceSjke voorzitter van de Ko- jinklijke Belgische Biljart Bond, j at in diep in de put. Hij, en zijn medebestuursleden waren ape- ïots op wat het hoogtepunt van I tan organisatorische kunnen j tod moeten worden: de finale ran de World Cup Driebanden, I die in januari in Depoorters 1 thuishaven Gent gehouden j wordt. I Of, wellicht beter gezegd, gehou- J den zou hebben moeten worden. 1 Want de immer sluimerende oor- I log in driebandenland is weer j hog opgelaaid. En dat, terwijl I oog geen maand geleden op Schiphol de strijdbijlen begra- ten waren, en de vredespijp van hand tot hand gegaan was. I Zo leek het tenminste. Op de Amsterdamse luchthaven had den Wolfgang Rittmann, voor- j atter van de Europese Biljart- j bond (CEB), Wim du Fosse, toen J mg waarnemend voorzitter van j ie Koninklijke Nederlandse Bil- j jart Bond (KNBB), Helmut Kas pers van de Duitse bond en Herr Dokter Werner Bayer (opper- I hoofd van de profspelers, vere- sigd in de BWA) een verhelde rad gesprek. De eeuwige quere- I lant Rittmann, die er de laatste j 'aren een goede gewoonte van gemaakt had om alles en ieder- 1 een, dat niet naar zijn pijpen danste, te schorsen, was voor goed bijgedraaid. De oorlog in driebandenland was eindelijk over. Zo leek het.... lot er bij Depoorter een enve loppe, voorzien van een Duitse postzegel, op de mat viel. „Toen idie openmaakte, meneer," al ios Depoorter met trillende hem, „viel de wereld onder mijn voeten uit. Want Rittmann heeft de Belgische bond verboden om mede te werken aan de organisa tie van de wereldbeker-finale, lp straffe van schorsing. Niet van nee ook van kaderspelers, van libre-spelers, van scheidsrechter. Daarom heb ik, met pijn in het hart, besloten om ons terug te trekken." De gevolgen van een en ander zijn desastreus. Depoorter had, naar eigen zeggen, met de BRT al zeven uur zendtijd geregeld, maar of die nog nodig zijn valt te betwijfelen. Want hoofdspon sor Minolta, moe van het zoveel ste conflict rondom het door hem rijkelijk met frankskes be deelde product driebanden, trok zich onmiddelijk terug. „Ze be kijken het maar," aldus de Bel gische Minolta-directeur Jan Lettani, „wij zijn officieel spon sor van de Belgische Bond. Moet ik nu een toernooi gaan sponso ren, dat door de Belgische Bond officieel niet toegelaten wordt, niet erkend wordt....?". Michel Cielen, de secretaris van de BWA, zegt verrast te zijn door de laatste ontwikkelingen. „Ach, verrast, Rittmann kennen de, hoef ik helemaal niet verrast te zijn. Ik vind dat Depoorter zich niet zo bang had moeten laten maken door Rittmann. Maar een ding is zeker: dat toer nooi in Gent gaat door. Over mijn lijk desnoods, maar het gaat door. Depoorter kan dan wel schermen met die zeven uur zendtijd, maar dat contract heeft hij niet afgesloten, dat heeft Bayer gedaan. En wat die Ritt mann betreft: als die het leuk' vind om te proberen om toer nooien kapot te maken, dan moet hij daar maar goed mee door gaan. Het is puur machts misbruik van die man en ik vind niet dat Depoorter daar in moet trappen. Dat verwijt ik Reginald niet, maar het is wel zo. En die Rittmann, die hoop ik ooit nog eens buiten een biljartzaal tegen te komen...". 'ilburg (anp) - Anatoli Karpov moet wel een onbegrensd «trouwen hebben in zijn kundigheden als snelschaker, listeren het hij de tweede finalepartij van het Interpolistoer- ïoi met wit geruisloos remise lopen. ït treffen duurde lang, maar geen moment boeien. Al na i-ffl zetten was het duidelijk dat ït niets zou worden. Karpov ad niets uit een Hollandse ope- '•®g gehaald. Eén keer eerder ad hij hetzelfde slappe systeem - eens uitgeprobeerd in zijn jatch tegen Spasski (1974). •Mn liet Spasski zich erdoor Wassen en mocht Karpov op overwinning hopen tot aan at moment dat hij een onoplet- ïidheid beging. 'Mtsjoek speelde gisteren heel 'at sterker. Hoewel Karpov op- Sch geen greintje voordeel leek thebben, bleek het in de prak- voor Ivantsjoek toch lastig ■«is de beste zetten te vinden, 'adat alle zware stukken waren afgeruild over de c-lijn, resteer de een eindspel waarin Karpov een fractie beter stond. De FI- DE-kampioen probeerde nog lang van een half punt een heel te maken, maar Ivantsjoek hield bij dat gekietel de zenuwen in bedwang. UITSLAGEN Tilburg. Interpolis. Finale, tweede partij: Karpov (Rus) - Ivantsjoek (Oek) 1/2-1/2. Stand na twee partijen: 1-1. Wijk aan Zee. Sonnevanck-toernooi. Tweede ronde: Van Mil (Ned) - Reinderman (Ned) 1-0, Sokolov (Rus) - Rogers (Aus) 1-0, Armas (Fra) - Bosboom (Ned) 1/2-1/2, Jo- hansen (Aus) - Blees (Ned) 0-1, Kuijf (Ned) - Wojtkiewicz (Pol) 0-1. Stand: 1. Sokolov 2 punten, 2. Ar mas, Wojtkiewicz 1 1/2, 4. Blees, Kuijf, Van Mil, Rogers 1, 8. Bos boom, Johansen 1/2,10. Reinderman 0. Schaats-sprintster Christine Aaftink verricht strekoefeningen onder het dak van het Vikingskipet in Hamar. Links coach Wopke de Vegt. foto anp/paul vreeker Van onze verslaggever Rob van Deursen Berlijn/Hamar - Haast wanhopig zoekt Christine Aaftink deze dagen als schaatsster naar zichzelf. De Baam- brugse geldt als specialiste op de 500 en 1000 meter, de kortste schaatsnum- mers op de lange baan, maar ze slaagt er nauwelijks in haar faam waar te maken. Bij de strijd om de IJsselcup verdoezelde- haar eindzege bij de vrouwen in het indivi duele klassement nog veel; tijdens de World Cup-wedstrijden van afgelopen weekeinde in Berlijn dook Aaftink in een gigantisch wak. Op de sprint zwalkte Aaf tink onder het dak van het voormalig Oostduitse Sportforum naar een zeer mati ge 42.20 (winnares Blair 40.56), hetgeen de Nederlands kampioene een beschamende 17e plek opleverde. En op de kilometer bleek het van hetzelfde laken een pak. Aaftink boemelde naar 1.25.86 (18e), waar de Amerikaanse dubbel-Olympisch kam pioene Bonnie Blair 1.21.69 liet noteren. Voorwaar' een wereld van verschil. Tegen verslaggevers vertelde Aaftink in Berlijn de oorzaak van haar betrekkelijk falen te kennen. Verder ging ze niet. En dan ontstaat onmiddellijk de vrees dat er een groot conflict in de lucht hangt. Aaf tink werd door het NOC/NSF genomineerd voor de Winterspelen van volgend jaar februari in het Noorse Lillehammer. Dat betekent dat de struise Noordhollandse in de aanloop naar de 17e Olympische sessie vormbehoud moet tonen om chef de mis sion Ard Schenk vroegtijdig te behagen. In Berlijn bleef zij daar dus verre van; in Hamar, waar over iets meer dan twee maanden de Olympische schaatsnummers in het Vikingskipet worden afgewerkt, krijgt ze komend weekeinde een herkan sing. Opnieuw prijken dan immers wereld bekerwedstrijden voor de internationale top op het programma. Olympiade Voor de 27-jarige Aaftink vormen de Noorse Winterspelen meer dan waar schijnlijk haar laatste Olympiade. In 1988 in Calgary was zij voor het eerst van de partij (17e 500 meter; 12e 1000 meter). De doctorandus bewegingsleer reikte vorig jaar in Albertville tot een vijfde plaats op de sprint en een vierde plek op de kilome ter. In dat laatste optreden onder de vlag van het Internationaal Olympisch Comité schuilt het 'gevaar' dat de wanhoop bij Aaftink het gezonde verstand zal verdrin gen. Bij wereldkampioenschappen sprint bereikte Aaftink immers reeds twee maal het erepodium; brons in Tromsö (1990) en Inzeil (1991). Olympisch gezien staat ze nog met lege handen. Aaftink mag zich dan naar buiten toe officieel op de vlakte houden wat betreft haar anti-presteren, zelf weet ze duvels goed waar het aan schort. Aaftink ontkent dat laatste trouwens niet, maar houdt het dus voor zich. Daarbij lijkt het kinderach tig voor de zoveelste maal op haar trage bewegingstempo op het ijs te attenderen en haar belabberde bochtentechniek. Bescherming Tot nu toe nam Christine Aaftink haar kernploegtrainer Wopke de Vegt (nog) in bescherming. 'Hamar', komend weekeinde, als de internationale sprinttop zich voor de eerste maal verzamelt op het toekomstig Olympisch kunstijs, kan daar verandering in brengen. Het gebeurde al eerder dat een Aaftink in nood hulp zocht bij derden, buiten de officiële weg om. In 1991 raakte ze behoorlijk in paniek, omdat het niet liep zoals zij zich had voorgesteld en wendde ze zich in het geheim tot haar vroegere ge west-coach Egbert van 't Oever. Die gang resulteerde uiteindelijk in het vervroegd opstappen van de toenmalige, nationale sprinttrainer Eppie Bleeker, die uit de vertrouwenscrisis met zijn voornaamste vrouwenpupil zijn conclusies trok. De mogelijkheid van een herhaling van zo'n affaire dient zich nu aan. Ingewijden weten dat Aaftink al enkele keren contact zocht met Van 't Oever. Telefonisch welis waar, maar het onderwerp van gesprek zal beslist verder hebben gevoerd dan de vraag of de spruitjes gaar waren. In Berlijn en Hamar loopt Van 't Oever als regelneef van de Nederlandse kernploegen rond. Dus aanklampen moet niet al te moeilijk zijn voor Aaftink. Gebeurt dat te opzichtig, dan zijn de poppen aan het dansen. De Vegt, die met Gerard van Velde op de kilometer een belangrijk ijzer in het Olym pisch vuur heeft, duldt geen inmenging van buitenaf. Hij wijst erop dat Aaftink door een knieblessure in de aanloop van het seizoen menige krachttraining moest laten schieten. Aaftink houdt het erop dat het 'allemaal nog wel goed komt'. „In veertien dagen kan ik in vorm zijn," zo luidt een uitspraak, die de Noordhollandse vaak als stokpaardje berijdt. Dus voorlo pig zal het nog even rustig blijven in het Nederlandse schaatskamp. Al komt het punt van overkoken nader en nader. VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 DEEL B Palma de Mallorca (afp) - China heeft op de eerste dag Van de nieuwe wereldkampioenschappen zwemmen op de korte (25) meterbaan in Palma de Mallorca een recordregen veroorzaakt. Le Jingyi, finaliste bij de Olym pische Spelen van Barcelona dook op de 100 meter vrije slag bijna onder de 53 secondengrens. Zij tikte aan in 53,01 seconden en verbeterde daarmee het be staande wereldrecord van Fran- ziska van Almsick met niet min der dan drietiende van een se conde. De Duitse zwom die 53,33 seconden begin dit jaar in Beij ing. Marianna Muis, de Nederlandse vertegenwoordigster, finishte in 55,08 als zevende. De vroegere Europese recordhoudster (53,93) had zich in de series als zesde geplaatst in 55,18. Daarna vielen nog drie wereld records in snelle opeenvolging. Le's al even potige landgenote Dai Guohong legde de 400 meter wisselslag; af in 4 minuten 29,00 seconden. Het wereldrecord op deze afstand hield meer dan zes jaar stand en stond sinds januari 1987 op naam van de Roemeense Noemi Lung met 4.31,36. Vervolgens vestigden de Chinese vrouwen een wereldrecord op de 4x200 meter vrije slag-estafette. Shang Ying, Zhou Guanbin, Le Jingyi en Lu Bin tikten aan in een eindtijd van 7.52,45. Dat is meer dan zes seconden beter dan het record, dat sinds 1981 stand hield. Daarnaast versloeg Liu Limin op de 200 meer vlinder slag de Australische O'Neill in 2.08,51. Tenslotte zorgden ook de Ameri kaanse mannen voor een nieuwe toptijd. Tripp Schenk, Seth van Neerden, Mark Henderson en Jon Olsen wonnen de 4x100 me ter wisselslag in 3.32,57. Het universtiteitsteam van Calgary was hier sinds februari 1992 re cordhouder mët 3.34,86. UITSLAGEN VROUWEN 100 vrij: Le Jingyi (Chi) 53,01 sec. (wereldrecord), 2. Martino (VSt) 53,39, 3. Pickering (GBr) 54,39, 4. Moravcova (Tsj) 54,52, 5. Shakespe are (Can) 54,91, 6. Bin Lu (Chi) 55,02, 7. Marianne Muis (Ned) 55,08, 8. Perroni (VSt) 55,76. 200 vlinder: 1. Limin Liu (Chi) 2.08.51, 2. O'Neill (Aus) 2.09,08, 3. Thomas (Aus) 2.09,40, 4. Yun Qu (Chi) 2.10,39. 400 wissel: 1. Guohong (Chi) 4.29,00, 2. Wagner (VSt) 4.31,76, 3. Majer (Aus) 4.37,50, 4. Jackson (VSt) 4.38,16. 4x200 vrij: 1. China (Ying Shan, Guanbin Zhou, Jingyi Le en Bin Luj 7.52,45 (wereldrecord), 2. Australië 7.56.52, 3. Ver.Staten 8.02,99, 4. Ca nada 8.09,08. MANNEN 200 vrij: 1. Kasvio (Fin) 1.45,2, 2. Bray (NZe) en Wojdat (Pol) 1.45,53,- 4. Holmertz (Zwe) 1.45,63. 100 vlinder: 1. Milosevic (Kro) 52,79, 2. Henderson (VSt) 52,92, 3. Szukala (Pol) 52,94, 4. Koelikov (Ru) 52,97. 400 wissel: 1. Myden (Can) 4.10,41, 2. Mariniux (Mol) 4.11,96, 3. Lehti- nert (Fin) 4.12,33, 4. Nelson (VSt) 4.15,01. 4x100 wissel: 1. Ver.Staten (Sch- wenk, Vanneerden, Henderson en Olsen) 3.32,27 (wereldrecord), 2 Spanje 3.36,92, 3. Groot-Brittannié 3.37,27, 4. Rusland 3.38,5. Zeist - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Theo Huizinga, elftalleider van FC Groningen, een boete van 250 gulden opgelegd, wegens het beledigen van scheidsrechter Jol na de wedstrijd Groningen - Heerenveen van 31 oktober. Huizinga mag bovendien geen begeleidende functie vervullen voor een periode van vijf wedstrijden. Directeur Post van de Groningse club kreeg een berisping wegens het op onfatsoenlijke wijze het arbitrale trio na de wedstrijd Groningen - Heerenveen de toegang tot de bestuurs kamer ontzeggen. Haverkort van Emmen, op 29 november al voor één wedstrijd geschorst, krijgt in aansluiting op die straf nog een schorsing voor één duel wegens het beledigen van de scheidsrechter tijdens de wedstrijd Emmen - Heracles van 27 november. Den Haag - Het competitieduel in de eerste divisie tussen Eindhoven en ADO Den Haag is verschoven van 5 december naar 9 januari. De verplaatsing is een gevolg van de renovatie- en nieuwbouwwerkzaamheden die momenteel in het stadion van Eindhoven worden verricht. Dusseldorf - De Duitser Michael Stich speelt het eerste enkel spel voor de finale van het toernooi om de Davis Cup vandaag in Düsseldorf tegen de Australiër Jason Stoltenberg. De gisteren gehouden loting wees voorts uit dat Mare Göllner in de tweede single uitkomt tegen Richard Fromberg. In het dubbelspel staan zaterdag voor Australië Mark Woodfor- de en Todd Woodbridge tegenover Stich en Patrick Kühnen. Op de slotdag staan de enkels Fromberg - Stich en Stoltenberg - Göllner op het programma. Londen. EK zwaargewicht. Akinwande (GBr) behoudt titel door KO in de vierde ronde tegen uitdager Chianese (Ita). Sun City (ZAf). Internationaal toernooi. Stand na eerste ronde: 1. Faldo (Eng), Price (Zim) 67 slagen, 3. Frost (ZAf), MCNulty (Zim), Pa- vin (VSt) 71, 6. Langer (Dui), Allem (ZAf) 72. Frankfurt, jachtspringconcours: 1. Fuchs (Zwi) met Goldlight 0/33,71 seconden, 2. Billington (GBr) It's Otto 0/34,71, 3. Blaton (Bel/Dui) Carefull 0/37,06, 4. Tops (Ned) Monterrey La Silla 7/43,88, 5. Diniz (Bra) Gretta 8/33,36, 6. Mühlbauer (Dui) Sa- fran 8/34,85. ner (Oos) 1.27,189 (43,532+43,657), 3. Tagwerker (Oos) 1.27,307 (43,657+43,650), 4. Oriova (Let) 1.27,356, 5. Doris Neuner (Oos) 1.27,399, 6. Ko- hlisch (Dui) 1.27,641. Mannen, WB éénzitters: 1. Prock (Oos) 1.38,859 (49,306+49,553), 2. Kennedy (VSt) 1.38,909 (49,332+49,577), 3. Huber (Ita) 1.38,911 (49,356+49,555), 4. Schmidt (Oos) 1.39,129, 5. Zögge- ler (Dui) 1.39,183, 6. Suckow (VSt) 1.39,193. Tweezitters: 1. Krausse/Behrendt (Dui) 1.26,655 (43,127+43,528), 2. Raffl/Huber (Ita) 1.27,545 (44.056+43,489), 3. Schiegl/ Schiegl (Oos) 1.27,552 (43,765+43,787), 4. Oerbanski/ Moetsjin (Oek) 1.27,841, 5. Thor- pe/Sheer (VSt) 1.27,854, 6. Svans/ Suharevs (Let) 1.27,856. Sigulda (Let). Vrouwen, WB éénzitters: 1Weis- sensteiner (Ita) 1.26,644 (43,278+43,366), 2. Angelika Neu- Frankrijk: Saint-Etienne - Nan tes 1-1. Spanje: SuperCup, eerste wed strijd: Real Madrid - Barcelona 3-1 (1-1). Eredivisie mannen: Olympia 30-34. Hermes- (ADVERTENTIE) fe hoofdprijs bij Lotto Jackpot is nu 3-2

de Stem | 1993 | | pagina 9