Gatt-akkoord komt in zicht' Uniwell rekent op groei in slechte markt Euro-parlement steunt banenplan Delors Volgende week komt nota over Vie d'Or Landbouwgeschil tussen YS en Europese Unie dicht bij oplossing 4 KORT rstander rdragen Eenheden 6 en 7 van Amercentrale eerder dicht Fusie tussen Volvo en Renault gaat niet door A4 ECONOMIE A5 000 Bestuursvoorzitter Volvo stapt op ECONOMIE KORT Elf kandidaten Floriade 2002 BER 1993 pESTEM VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 verdacht Parijs, belast met d eind oktober in d, dat mogelijk b» om een 12-jarige jaar. De 45-jari|e ssen kinderen en iet bekend. Tegen .n aangezet de man jk vooronderzoek. Ie i is gisteren van om de 'bijziende' e reparatie zetten ende telescoop ter de laadruimte van Aarde. Het is de evoerd. De in 1995 Hen op objecten in g van zijn grote rundi 00.000 vluchtelin- ^aïre. De algemene schiet tekort en er ysenterie en maze- teren gemeld. De ht dat losbarstte na ood r een sluipschutter y, een overwegend van de Noordierse enkel schot gedood, niemand opgeëist, aanslagen gepleegd verleg eeft de machtigste d gisteren besloten er zijn land in de enkomst tussen de e al aan duizenden peler van Aidid, de Mohammed, is al overleg volgt op de van de VN, waar nd en Denemarken et nieuwe bepalin- s die moeten gelden cherpere emissie-ei- rd. Aan de normen s al. Het ontbreken lijk om het ontwik- n. Afrika rmesburg zijn twee Vlietman en Els van itie laten weten. De evonden. De politie rlanders zijn in hun ebracht. Vervolgens n vervoerd naar een daar gedumpt. Het "ietman heeft met bond. g is de oorzaak van :n maart van dit jaar is gisteren bevestigd ederland. "onische maatschap- ie de gezagvoerder, g op de vleugels. De en aan de geldende Navo hebben zich n om met de landen e een 'partnerschap ele besluit hierover favo-top, die op 10 satie die vredesopera- ïilitaire samenwerking lineren. De Navo en de iese landen zijn daar iusiast over. De landen voormalige Warschau en dan opnieuw onder van Rusland te ko- minister Kooijmans usland en de Oekraïne, Ie andere NASR-lan- ;ners voor vrede' wor- ;elooft niet dat de Rus- vorm van- samenwer- langer als bedreigend Van een echte uitbrei de Navo naar het oos- aers geen sprake. ie de is bezorgd over van Oekraïne zijn arsenaal aan kernwa- ntmantelen. Het Oek- arlement besloot vorige echts 40 procent van kernkoppen weg 'e de overige 60 procent afgezien wanneer het conomische compensa- miljard dollar) en een isgarantie geeft, stelde woensdag echter üver Westerse steun kan (esproken als aüe Oek- kernwapens weg zÓn- veiligheidsgarantie kan basis al helemaal geen ijn. Van onze verslaggever Geertruidenberg - Als het aan de Sep (Samenwerkende flektriciteits-produktiebe- brijven) ligt, gaan de eenhe den 6 en 7 van de Amercen trale in Geertruidenberg eer der dicht dan aanvankelijk de bedoeling was. pe Elektriciteits-Produktie- maatschappij Zuid-Nederland fflPZ), een van de vier aandeel houders, staat hier niet meteen afwijzend tegenover, 'maar wil er eerst nog wel over meebabbe- len', zoals woordvoerder R. Kok het uitdrukt. Het eerder sluiten van de twee eenheden heeft alles te maken met de dreigende overcapaciteit in de Nederlandse centrales. Volgens Kok is de bouw van kleinere warmte-kracht centra les zoals die bij Shell in Moer dijk in een stroomversnelling te recht gekomen, zodat een aantal grotere centrales overbodig dreigt te worden. De produktiebedrijven werken momenteel aan hun tweejaar lijkse bijstelling van het Elektri citeitsplan, dat de stroompro- duktie voor de komende tien jaar regelt. De Raad van Commissa rissen van de samenwerkende bedrijven moet het nieuwe Elek triciteitsplan in februari vast stellen. Vervolgens moet het ka binet er zijn goedkeuring aan hechten. De beide eenheden zijn in '71 en '72 in gebruik genomen. Centra les gaan over het algemeen 25 jaar mee. Volgens Kok zijn de centrales over een paar jaar sowieso aan de beurt voor vervanging. Een deel van de Amercentra le in Geertruidenberg. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het 'uur van de waarheid' voor de vrijmaking van de wereldhandel is gisteren na twee dagen vdn intensief overleg tussen de VS en de Europese Unie voorlopig weer uitgesteld. Europees Commissaris Brittan (Buitenlandse Handel) is echter optimistisch over de kansen van een Gatt-overeenkomst. Maan dag hoopt hij ook de laatste knelpunten met de Amerikanen geregeld te hebben. „Het ak koord komt in zicht." De deadline voor een nieuw Gatt-akkoord is 15 december. De onderhandelingen over de uitbreiding van de vrije wereld handel begonnen zeven jaar ge leden in Uruguay. Er zijn meer dan 100 landen bij betrokken. Overeenstemming over de twee belangrijke sectoren landbouw en diensten, betekent volgens de voorstanders een flinke stimu lans voor de wereldeconomie. Een mislukking van de onder handelingen houdt het risico in van protectionisme, beklemtoon de Brittan in Brussel. „En dat zal de economie veel schade be rokkenen." Verwacht wordt ook dat de transatlantische relatie daardoor verstoord raakt, iets waar gisteren bij de Navo de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Christopher naar verwees. De Amerikaanse handelsgezant Kantor heeft Europees Commis saris Brittan totnutoe negen keer ontmoet, zonder dat dit iets con creets opleverde. Sinds president Clinton aan de macht is wordt volgens Kantor constructief sa mengewerkt. Een belangrijke doorbraak in de Gatt-onderhandelingen werd af gelopen juli al bereikt op de top van de zeven rijkste industrie landen in Tokyo. Daar kwam een principe-overeenkomst tot stand over het vrijmaken van de handel in industriële goederen. De knelpunten concentreren zich echter nog rond de dienstensec tor en de landbouw. Na tien uur onderhandelen woensdag con cludeerde Brittan dat op land bouwgebied vorderingen zijn ge maakt. „Ik ben veel meer opti mistisch dan voorheen," beweer de Brittan. Ook Europees Land bouwcommissaris Steichen liet zich hoopvol uit: „Op hoofdpun ten is er een akkoord." De komende dagen zullen amb tenaren de besprekingen voort zetten. Kantor keerde gisteren terug naar Washington om te overleggen met president Clin ton. Brittan bracht gisteravond verslag uit aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de Twaalf. Maandag keert Kantor terug naar Brussel voor wat de definitieve doorbraak moet wor den. „Maar," zei Brittan, „als we er maandag uitkomen, dan moe ten we ook de andere handels partners nog overtuigen." Niet iedereen is even blij met de Gatt. De Europese textielprodu- centen bijvoorbeeld vrezen na het vrijmaken van de wereld handel de concurrentie van de lage-loon landen in Zuidoost- Azië, waar bovendien werkne mers nauwelijks sociale bescher ming genieten en kinderarbeid bij het vaste arbeidspatroon, hoort. Ook de Europese landbouworga nisaties zijn niet blij met de Gatt, omdat zij hun inkomen dan nog verder zien dalen door de afbouw van de gesubsidieerde export. Anderzijds krijgen de Amerikanen toegang tot de Eu ropese markt met hun land- bouwprodukten. „We streven uiteindelijk alle maal hetzelfde doel na," maakte de Amerikaanse Landbouwmi nister Espi er zich in Brussel simpel van af. „We willen groei voor onze landbouw en dus heb ben we niets aan hoge subsi dies." Welke toegevingen de Amerika nen ondertussen hebben gedaan om het vorig jaar gesloten inte rim-akkoord over de landbouw voor met name de Fransen ac ceptabel te maken is niet duide lijk. Frankrijk heeft lange tijd het Europese verzet tegen het landbouwakkoord geleid. De meningsverschillen over de audiovisuele sector tussen de VS en de Europese Unie zijn nog niet bijgelegd, bleek gisteren. Onder leiding van, alweer, Frankrijk wil de Europese Unie dit onderdeel uit het Gatt-ak koord houden. De opvatting is dat cultuur niet puur econo misch benaderd mag worden. Een aantal Europese landen en ook mensen die actief zijn in de Europese filmindustrie vrezen na een Gatt-overeenkomst te worden overspoeld door Ameri kaanse pulp. Staatssecretaris Van Rooij vindt de vooruitgang die is geboekt in de onderhandelingen over de Gatt nog te mager om nu al te juichen. „Het is geen gelopen race. We moeten druk op de ketel blijven houden." Het nieuwe onderkomen van Uniwell. FOTO WILLEM BLAUW 'Klein maar dapper' kracht van nieuw bedrijf in Raamsdonksveer Stockholm (dpa/anp) - De Zweedse autofabrikant Volvo en zijn Franse tegenhanger Renault gaan geen fusie aan. De Raad van Commissarissen van Volvo heeft op grond van sterke weerstand tegen de fusie Mj bestuursleden, directievoor zitter Sören Gyll voorop, aan deelhouders en het Zweedse pu bliek besloten geen voorstel tot samengaan met de Fransen voor te 'eggen aan de vergadering van aandeelhouders Volvo. Die zou °Pdecember worden gehouden ™aar gaat nu niet door. Volgens plannen zou de bundeling van oe twee Europese autobedrijven ?P 1 januari een feit moeten zijn. De fusiebesprekingen hebben ®k een jaar geduurd. President-commissaris Gyllen- bammar, die de aanzet tot de usieplannen heeft gegeven, beeft uit het besluit van commis- sanssen zijn conclusies getrok- en en is met onmiddellijke in gang afgetreden. 'i maakte degenen die niets in e fusie met Renault zien, het erwijt de weerstand tegen de ^menwerking met manipulaties nebben versterkt. De 58-jarige wllenhammar heeft 23 jaar bij voivo gewerkt, werd in 1971 P esident-directeur van Volvo en eemt in het Zweedse bedrijfsle- n sinds mensenheugenis een oraanstaande plaats in. «enault reageerde op de bekend- uit Stockholm met Van onze verslaggever Raamsdonksveer - Golfkartonproducent Uniwell uit Gorinchem verhuist in de eerste twee weken van januari naar industrieterrein Dombosch in Raamsdonksveer. Uniwell heeft daar aan de Snoekweg een nieuwe fabriek laten bouwen. Met de nieuw bouw is, inclusief de aankoop van 4,5 hecta re industrieterrein, een investering van 45 miljoen gemoeid. De Gorinchemmers beginnen in Raamsdonksveer met veertig man personeel. De bedoeling is dat dat aantal binnen drie tot vier jaar uitgegroeit tot 140 om de fabriek, hoopt Uniwell, op volle capaciteit te kunnen laten draaien. Uniwell produceert golfkartonnen dozen voor verpakking van levensmiddelen en andere winkelartikelen. Het gaat dan om zogenoemde 'omdozen'. Uniwel is met een omzet van zo'n vijftien miljoen gulden per jaar en een marktaandeel van anderhalf procent maar een kleintje op de Nederlandse markt. Tegelijkertijd is dat zijn kracht, zegt verkoopleider J. Andries- sen. „De markt wordt gedomineerd door hele grote jongens, die bovendien ook nog eens met elkaar fuseren zoals KNP en Bühr- man Tetterode. In die markt kunnen wij ons profileren als een onafhankelijk, in één pro- dukt gespecialiseerd bedrijf. Het verhaal van 'klein maar dapper'. Kennelijk wordt dat door onze afnemers gewaardeerd en kenne lijk zijn onze prijzen sterk concurrend want we groeien nog steeds." Binnen een paar jaar denkt Uniwell zijn marktaandeel tot ongeveer zes procent te vergroten bij een omzet van circa zestig miljoen. „De grootste worden we toch niet. Waar we wel op mikken is dat we bij de echte grote afnemers als tweede of desnoods als derde leverancier een mooi graantje meepikken," zegt Andriessen. Uniwell opereert in een markt die de laatste tijd onder zware druk staat. Van de twee grootste Nederlandse papier- en kartonpro ducenten lijdt KNP/Bührman Tetterode zwaar verlies en moet Crown van Gelder met veel lagere winstcijfers genoegen nemen. Als een van de redenen waarom het slecht gaat, noemt de sector het milieubeleid dat gericht is op het terugdringen van verpak kingsmateriaal en tegelijkertijd steeds stren gere eisen stelt aan het gebruikte materiaal. Uniwell lijdt daar echter niet onder, zegt Andriessen. „Het materiaal dat wij gebrui ken, golfkarton, is relatief milieuvriendelijk. Het is ook voor honderd procent te recy clen." Uniwell is een dochter van de Verenigde Papier- en Kartonfabrieken (VPK) uit het Belgische Oudegem, een vijftig jaar oud zelfstandig familiebedrijf met achthonderd medewerkers en een omzet op jaarbasis van rond de 150 miljoen. Uniwell is in 1979 in Rotterdam begonnen als handelsvertegenwoordiger van VPK, toen nog onder de naam Unitres. In 1985 besloot Unitres in overleg met VPK om op beschei den schaal zelf te beginnen met de produktie van golfkartonnen dozen. Vanaf toen begon een gestage groei, met als gevolg dat Unitres in Gorinchem uit zijn jasje groeide. Twee jaar geleden besloot Unitres in overleg met VPK om een geheel nieuwe fabriek te bouwen. Omdat de aandeelhouders van Unitres daar zelf niet voor voelden, werd het bedrijf in zijn geheel door de Belgen inge lijfd. Sindsdien heet het Uniwell. 'treurnis', omdat een fusie van de twee autofabrieken industri eel en economisch gezien grote voordelen oplevert voor de twee concerns en voor de Europese auto-industrie als geheel. De ruim drie jaar geleden gesloten overeenkomsten tot samenwer king op deelgebieden - Volvo neemt bijvoorbeeld motoren van Renault voor zijn wagens af - blijven gewoon van kracht. Vol vo en Renault nemen sinds 1990 in eikaars kapitaal deel. De financiële resultaten van de twee autoconcerns hebben zich in de eerste helft van dit jaar tegengesteld ontwikkeld. Renault kreeg te maken met een daling van de winst vóór belas ting met 85 procent van 5,4 miljard tot 730 miljoen frank 234 miljoen). Volvo deed het aanzienlijk beter, want het zette het verlies van 103 miljoen kroon in de eerste zes maanden van 1992 om in een winst van 380 miljoen kroon 87,4 mil joen). De Nederlandse autoproducent NedCar in Born wil geen com mentaar geven op het niet door gaan van de fusie tussen Volvo en Renault. Het Zweedse auto mobielconcern is voor een derde eigenaar van NedCar. Brussel (anp) - Voorzitter Delors van de Europese Com missie heeft gisteren de steun van het Europees Parlement gekregen voor zijn streven de werkloosheid in Europa voor het eind van deze eeuw te halveren. De komende jaren moeten hier voor vijftien miljoen nieuwe ba nen worden gecreëerd. Er zijn nu bijna 20 miljoen werklozen in de twaalf landen van de Europese Unie. Een paar weken geleden maakten de ministers van Finan ciën van de Europese Unie nog brandhout van het ontwerp-ba- nenplan van Delors. Volgens de ministers was het ongewenst zich vast te leggen op concrete, cijfermatige doelstel lingen. Dat zou maar tot teleur stelling kunnen leiden. Europees Commissaris Christophersen (Economische en Monetaire Za ken) zwakte daarop het streefge tal van 15 miljoen nieuwe banen af. Het ging hier slechts om 'een voorbeeld, een berekening van wat nodig is om de werkloosheid in Europa te halveren'. Van een dergelijke voorzichtige opstelling was gisteren niets te bespeuren in de toespraak van Delors tot het Europees Parle ment. Hij waarschuwde de poli- Delors tici, dat er een grote afstand dreigt te ontstaan tussen de wer kelijkheid en het achter het bu reau bedachte beleid. Hij constateerde dat de landen nu elk hun eigen weg gaan. Wat nodig is, is Europese samenwer king. Het Europese banenplan is geen oplossing voor alle kwalen, maar als de landen elk hun eigen weg blijven gaan, zal dat het einde inluiden van de Europese markt en het Europese bouw- FOTO werk, aldus Delors. Hij zei dat de sterkste economi sche macht van Europa, Duits land, er snel weer bovenop moet komen. Dan kan vanaf 1995 de klassieke economische groei worden hersteld, die ervoor kan zorgen dat aan het eind van de eeuw 15 miljoen banen zijn ge schapen. Hiervoor is permanente scholing van werkenden en werklozen no dig. En verandering van het be- lastingstelsel, waardoor arbeid minder zwaar en energiever bruik en milieuvervuiling zwaarder worden belast. De mobiliteit van werknemers moet worden vergroot en de in vesteringen in technologisch on derzoek opgevoerd. „Wij hebben concurrentievermogen verloren. Dat komt niet zozeer door de arbeidskosten. Dat komt vooral door technologische veranderin gen," aldus de Fransman. Hij noemde de arbeidstijdver korting bij Volkswagen zeer in teressant en een voorbeeld van solidariteit. Maar het is volgens hem geen voorbeeld voor de toe komst, hooguit voor een over gangsperiode. Algemene ar beidstijdverkorting wees Delors af. Het Europees banenplan belooft volgens Delors geen wonderen. Het vraagt niet om nieuwe be voegdheden voor de Europese Commissie. Het zijn de onderne mingen en de nationale overhe den, die het zuUen moeten doen, aldus Delors. Delors kan het steuntje in de rug van het Europees Parlement goed gebruiken aan de voora vond van de Europese topconfe rentie van 10 en 11 december, waar de Europese staats- en re geringsleiders hun oordeel zullen vellen over het banenplan. Volkswagen wil meer offers Wolfsburg - Werknemers van het Duitse Volkswagen-concern die dachten genoeg te hebben ingeleverd voor het behoud van hun baan komen bedrogen uit. Personeelschef Hartz liet gisteren weten dat de vorige week overeengekomen verkorting van de werkweek tot vier dagen met een loonsverlaging van tien procent niet toereikend is om alle 30.000 bedreigde arbeids plaatsen te redden. Hij zegt dat binnen enkele dagen ook onderhandelingen beginnen over twee andere modeUen voor het flexibeler maken van de werktijden. Zo denkt VW denkt eraan werknemers een maand per jaar niet te laten werken met inlevering van loon en die tijd te benutten voor een verdere opleiding. In het tweede model zijn beginnende werknemers aanvankelijk minder uren per week aan de slag dan hun collega's. Hoger resultaat ING Groep Amsterdam - De ING Groep, houdstermaatschappij van onder meer Nationale-Nederlanden en ING Bank, heeft het nettoresul taat in de eerste negen maanden zien stijgen met 11 procent tot 1.387 miljoen. In de eerste drie kwartalen van vorig jaar noteerde de bank/verzekeraar een nettowinst van 1.250 miljoen. Het interimdividend stijgt van 1,55 naar 1,60 per aandeel. Voor heel 1993 verwacht de top een lichte stijging van de winst per aandeel. In het afgelopen boekjaar behaalde ING Groep een winst van 7,50 per aandeel. Illegaal ingevoerde varkens onderschept Kerkrade- De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministe rie van Landbouw heeft elf illegaal uit Duitsland ingevoerde varkens in beslag genomen en inmiddels laten vernietigen. De invoer was in strijd, met de tijdelijke maatregelen die de Europese Unie heeft genomen om verspreiding van varkenspest te voorkomen. De Duitse eigenaar en transporteur van de dieren heeft een proces-verbaal gekregen. De AID schat de waarde van de elf varkens op ongeveer 4.500 gulden. Delft Instruments versterkt vermogen Delft - Delft Instruments (medische apparatuur, meetinstru menten) heeft onderhands een achtergestelde converteerbare obligatielening van 14 miljoen afgesloten. De stukken zijn geplaatst bij de Nederlandse Participatie Maatschappij NPM en andere institutionele beleggers. In verband hiermee heeft NPM 10 procent van haar aandelenbezit in de onderneming verkocht aan enkele instituten. NPM behoudt een belang van 10 procent. Kantelberg spant kort geding aan Ravenstein - Frans Markese uit Ravenstein, zijn medebestuur ders en de leden van de 'Vereniging van Gedupeerde Rijschool houders Kantelberg' moeten onmiddellijk ophouden met het doen van 'onjuiste, misleidende en voor de eer en goede naam van Kantelberg schadelijke uitlatingen' via de media. Directeur •Kantelberg van de Kaderschool voor Rij-instructeurs en van Rijschool Leaseplan uit Best eist dat in kort geding van de vereniging, Markese en van zijn uit Rotterdam, Boxtel en Zwolle afkomstige medebestuurders. Het kort geding dient op 13 december. Afgestudeerde instructeurs zouden dan in overleg met Kantelberg zelf een rijschool kunnen beginnen. De ongeveer 65 leden van de vereniging beschuldigen Kantelberg van dubieuze franchise-overeenkomsten ('wurgcontracten'), waarbij de franchise-nemers financieel zouden worden uitgebuit. 'Geen opleving economie' Den Haag - De Nederlandse groothandel bespeurt nog niets van een aantrekkende markt en een opleving van de economie, zei de voorzitter van het Nederlands Verbond van de Groothandel (NVG), mr. W. Graaf van Limburg Stirum, gisteren in Den Haag tijdens zijn jaarrede. Hij verwacht dat de groei van de afzet van de groothandel, gerekend in hoeveelheden goederen, dit jaar zal blijven steken op een half procent. Er is sprake van een verminderde vraag en krimpende marges. Voor de toekomst zal met name de ontwikkeling in Duitsland, de belangrijkste handelspartner van Nederland, bepalend zijn. En ook daar gaat het niet best. De groothandel, die vorig jaar de werkgelegnheid nog met 1 procent zag stijgen naar 406 duizend werknemers, ziet zich dan ook gedwongen een 'krimpmanagement' te voer den, aldus Graaf van Limburg Stirum. Veldhoven - De directie van Vie d'Or verwacht niet eerder dan begin volgende week met haar rapport te komen over de in moeilijkheden verkerende Veldhovense levensverzekerings maatschappij. De indruk was gewekt, dat wel licht al vandaag meer bekend zou worden over de positie van Vie d'Or. Een woordvoerster deelde gisteren mee dat dit naar alle waarschijnlijkheid niet haalbaar is. Vie d'Or is twee weken geleden onder curatele gesteld van de Verzekeringskamer, die C. Boet als bewindvoerder heeft be noemd. Dat gebeurde nadat di recteur B. Lieuwma, die op 1 november in functie kwam, de noodklok had geluid. Volgens Lieuwma zouden onder de lei ding van zijn voorganger F. Maes (tevens oprichten en aan deelhouder) tekorten zijn on- staan door mismanagement en malversaties. De Vereniging Belangen Polis houders Vie d'Or, waarbij zich inmiddels zo'n duizend leden hebben aangemeld, heeft goede hoop dat de schade voor de po lishouders beperkt blijft. Mr. L. Spigt, die de vereniging juri disch bijstaat, verwacht volgen de week te horen hoeveel Vie d'Or tekort komt om de ver plichtingen tegenover de verze kerden na te komen. Dat gat kan worden gedicht door overneming van de verplichtingen door an dere verzekeringsmaatschappij en of door bijdragen van de aandeelhouders in Vie d'Or. De resterende schade kan volgens Spigt nog verhaald worden op vroegere bestuurders van de Veldhovense maatschappij. De belangenvereniging pleegt behalve met Vie d'Or en de Ver zekeringskamer ook overleg met het ministerie van Financiën over de fiscale aspecten van de affaire. Als polishouders - gezien de on zekerheid - hun premie niet voor 1 januari overmaken verliezen zij normaal gesproken hun fisca le aftrek. De belastingdienst is volgens de belangenvereniging echter niet ongenegen om beta lingen die verlaat worden ge-, daan toch aan te merken als stortingen in 1993. Den Haag (anp) - Elf gemeenten en regio's hebben zich aangemeld om in 2002 opnieuw een Floriade te organiseren. De kandidaten zijn: Haarlemmermeer, Emmen, de regio Alkmaar, de regio Utrecht, Almere, Eindhoven, Tilburg, Dordrecht en Amster dam. Den Haag, Rijswijk, Pijnacker en Nootdorp willen de tentoon stelling houden op het voormalige vliegveld Ypenburg. Vlaardingen, De Lier, Schiedam en Delft hebben zich gezamenlijk aangemeld als het reconstructie-gebied Midden-Delfland. De Nederlandse Tuinbouwraad gaat de kandidaatstellingen de komende maanden beoordelen. Voor 1 februari wordt een eerste schifting gemaakt, waarna een klein aantal kandidaten overblijft. De definitieve beslissing valt volgend jaar zomer. De wereldtuinbouwtentoonstelling wordt elke tien jaar gehouden. In 1992 was Zoetermeer, samen met Den Haag, de gastgemeente voor de Floriade. De tentoonstelling werd wat bezoekersaantallen betreft een succes, maar boekte uiteindelijk toch een verlies van acht miljoen gulden.

de Stem | 1993 | | pagina 5