Oppositie eist duidelijkheid over bijstand 5,- KORTING SboQ Kapstokken waar je je petje voor afneemt. 3 SLOGGI SLIPS MET Meerderheid van de Nederlanders leest zelden of nooit een boek eving Greenpeace-actie bij Akzo deels beëindigd Tweede Kamer geeft Senaat meer armslag AKTIE i I Je^elFd Scheepsrecht Burgemeester kreeg ton van baggeraar BINNENLAND I TVD-kamerlid Linschoten vindt t er zoveel verwarring rond de I bijstand is dat hij gisteren via I Kamervoorzitter Deetman dui- I delijkheid eiste. Volgens Lin- I schoten probeert het ministerie I »an Sociale Zaken met een pers bericht te verdoezelen dat er 'een enorme chaos' binnen de coalitie is over de behandeling van de wijziging van bijstandswet. CDA en PvdA bestrijden dat, ir nog steeds is onduidelijk de nieuwe wetsvoorstellen precies worden geïnterpreteerd door de regeringspartijen. Waalse minister kapittelt Maij over vuile Maas DESTEM COMMENTAAR Justitie Maastricht gelooft in een opzetje tussen aannemers en Riem de knuppel in het I zonnehemelhok I Marisol Nederland B.V. 1 BINNENLAND KORT Verrassende kado's? IKEA is er vol van. MBER 1993 A sm VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 Amsterdam (anp) - Ruim 20 pro cent van de Nederlanders van 10 jaar en ouder leest nooit een boek. Drieendertig procent leest af en toe (5 boeken per jaar). Daartegenover verslindt één op de vijf mensen 40 boeken per jaar. Bijna een kwart van de Nederlanders van 10 jaar en ouder leest regelmatig een boek (25 per jaar). Een en ander blijkt uit het rapport 'Profiel van de Nederlandse boeken- consument' dat gisteren is uitgebracht door de Stichting Speurwerk betref fende het Boek. Als de twee groepen die het meest lezen bij elkaar worden geteld, blijkt dat 44 procent van de Nederlanders zeer vaak of geregeld boeken leest. Het gaat om 5,9 miljoen Nederlanders, waarvan 2,5 miljoen mannen en 3,4 miljoen vrouwen. De meerderheid van de Nederlanders leest zelden of nooit. Het rapport betreft een grootschalig onderzoek onder 5200 mensen. Het NIPO heeft hiervoor in 1991 het veld werk verricht. Een jaar lang werden iedere week 100 mensen ondervraagd over hun lees-, koop- en leengedrag. Het was voor het eerst dat dat gedrag op zo'n grote schaal werd onderzocht. Van de Nederlanders van 10 jaar en ouder kan 20 procent worden gerekend tot de categorie 'zeer vaak'-boekenle- zers. Deze 1,6 miljoen vrouwen en 1,1 miljoen mannen lezen zo'n 40 boeken per jaar. De helft van de 'zeer vaak'-le zers is tussen de 20 en 45 jaar oud. Ruim 40 procent heeft hoger onderwijs genoten. 'Zeer vaak'-lezers leven meestal in ge zinnen met kinderen (70 procent). Ze wonen vooral in de provincies Zuid- Holland (24 procent) en Noord-Hol land (21 procent). Ze geven de voor keur aan fictie. Literatuur scoort met 23 procent het hoogst, gevolgd door romantische fiction met 17 procent en spannende boeken met 15 procent Van de 'zeer vaak'-lezers is 59 procent lid van de openbare bibliotheek. Jongeren zijn betere boekenlezers dan meestal wordt gedacht. Van de jonge ren van 10 tot 17 jaar leest 28 procent zeer vaak en 29 procent geregeld een boek. Vijfendertig procent van hen zegt af en toe een boek te lezen en slechts 8 procent leest nooit. Maar 4 procent van de ondervraagden koopt zeer vaak een boek en 10 pro cent leent zeer vaak boeken. Het onderzoek heeft zeven consumen tenprofielen opgeleverd. Daaruit blijkt dat de bibliotheken hun publiek vooral vinden onder de verstokte lezers (2,2 miljoen). De boekhandels en boeken clubs zijn in de eerste plaats afhanke lijk van de echte boekenkopers (1,2 miljoen). Samen delen ze een derde consumentengroep, de kopende biblio theekleden (0,9 miljoen). I i/an onze Haagse redactie I pen Haag - Het kabinet moet vandaag in een brief nogmaals I duidelijk maken dat er geen verschil van mening is tussen de I regering en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) I over de uitvoering van de bijstand. Volgens de PvdA is het niet eer de wijziging van de bij stand die voor problemen zorgt, maar de drang van CDA-fractie- voorzitter Brinkman om zich voor de verkiezingen nadrukke lijk te profileren als iemand die voortvarend te werk gaat en moeilijke knopen wil doorhak ken. Premier Lubbers bestreed gister avond dat er tussen hem en een touw om ons mid ik de jongetjes hoor elingenkampen van ra ik: ik heb een goude ad. Hun leven zal door oorlogstrauma's ongetjes van 6, 7 jaar vader verloren hebben eggen: 'Ik word latei dan kan ik de Serviérs eten." "eft niet de illusie da1 frustratie en wanhoop n actie op het Binnen- "en de politici zal wak den. „Zo realistisch bei 'aar ze kennen me noj ik achter een zaak sta r achter staan. Net zo- at ik licht zie." maar Hilversum is heel taat zelf dé verantwoor- d te .nemen," zegt Otten. isterie kan en wil zich eel aantrekken van de ijde regulering van Carignon voorstaat, unica tiewetenschap is et spoor van de echte van geweld: de tv als r," zegt hoogleraar rf. Kinderen die alleen v zitten, halen daar hun en waardenpatroon uit ek aan beter. Dus wan ders zich niet (genoeg) opvoeding bemoeien, kinderen geen tegen- an wat ze op televisie moeten de andere kant n van wat kinderen van en. „De gezinscultuur is elangrijk bij de verwer- ocessen." dat je geweld in de kheid kunt uitbannen velddadige films, boeken :len te verbieden, is dus iperking van de vrijheid media is volgens B®' lan ook het laatste mid- h moet er van hem wel nagedacht over ethische :n. Met de zogenaamde v' heeft hij voornamehj" fers worden dubbel ge- or het misdrijf met de te volgen. Dat vindt de iar praktisch ontoelaat- het duidt volgens hem nvervaging bij de Pr0" makers en opdrachtge- ebben een samenleving el misdaad en agressie- ft vele oorzaken. De me er een klein onderdeel ar er zijn veel belangrij' raken." De uitspraak van ise minister vindt Ren- dan ook 'populistisch'. Van onze verslaggevers Ben Haag - Minister Maij (Ver keer en Waterstaat) moet zich niet bekommeren om de kwali teit van het Maaswater zoals dat Nederland binnenkomt. Ze moet zich vooral druk maken om de vervuiling van het rivier water in haar eigen land, zei de Waalse minister van Milieu Lut- gen gisteren in het NOS-jour- naal. Hij reageerde daarmee op een brief van Maij aan zijn adres. Volgens Maij fungeren de meet punten in Wallonië onvoldoende om alert te kunnen reageren op vervuilingen in de Maas. Lutgen ontkent dat. De bewindsvrouw wil nog niet reageren op de uitlatingen van lutgen, voordat ze zijn brief heeft gehad. Waterwinbedrijf de Brabantse Biesbosch heeft de inname van Maaswater gisteren gestaakt. Brinkman irritaties zijn. Lub bers: „Wij zijn twee handen op een buik." Brinkman erkende gisteravond dat de dubbelfunctie van CDA- fractievoorzitter en lijsttrekker voor die partij spanningen kan geven. Brinkman: „Als fractie voorzitter kijk je meer naar de korte termijn, terwijl' de lijst trekker ook nadrukkelijk naar de toekomst kijkt." Volgens Brinkman heeft Wallage afgelopen dinsdag tijdens een mondelinge toelichting op de bijstandsplannen de indruk ge wekt dat iedere alleenstaande 'automatisch' zeventig procent van het minimumloon zou krij gen als bijstandsuitkering. Brinkman beschouwde dat als gezichtsverlies, omdat hij er juist op had gehamerd dat vijftig pro cent van het minimumloon de norm is en dat alleenstaanden als ze 'echt alleenstaand zijn' twintig procent toeslag krijgen. Dat verschil in interpretatie leidde woensdag tot een persbe richt van de twee bewindslieden van Sociale Zaken waarin staat dat de bijstandsnorm vijftig pro cent blijft en een toeslag van twintig procent mogelijk is. De oppositie neemt geen genoe gen met de persverklaring. Lin schoten: „Wij regeren natuurlijk niet bij de gratie van persberich ten." Scheltema-de Nie (D66): „Wat is dat voor iets idioots dat het kabinet met een persbericht komt." De VNG lijkt van normen voor de bijstandsuitkering geen hals zaak te maken. In hoofdlijnen steunen de gemeenten de plan nen van het kabinet. De gemeen ten zijn er nooit op uit geweest om de uitkeringen te verlagen. De VNG benadrukt dat het veel belangrijker is om de uitkering weg te halen bij de mensen die er ten onrechte gebruik van maken. Het gevaar bestaat volgens de VNG dat Wallage de sociale diensten te precies voorschrijft hoe de gegevens van bijstands aanvragers gecontroleerd moe ten worden. De gemeenten moe ten niet gebonden worden aan allerlei voorschriften wanneer er betere wegen zijn om de fraude bestrijding aan te pakken. Een actievoerder van Greenpeace heeft zich met zijn nek vastgeketend aan een transportband. FOTO ANP Rotterdam - Greenpeace heeft gisteren in de vooravond de blokkade van enkele transportbanden in de fabriek van Akzo Chemicals in Rotterdam-Botlek opgehe ven. De milieu-organisatie heeft daartoe besloten na een uitnodiging van de directie van Akzo voor een gesprek. Dit zal vermoedelijk over een week of zes plaatsvinden. Greenpeace blokkeert met het schip Beluga nog wel de loswal van Akzo. Via de rechter probeert het concern deze blokkade opgehe ven te krijgen. Morgen dient voor de presi dent van de rechtbank in Rotterdam het kort geding dat Akzo tegen de milieu-organisatie heeft aangespannen. Een maand geleden heeft de president van de rechtbank in Roermond in kort geding een andere blokkade verboden. Toen ging het om een actie van Greenpeace tegen een met chloor geladen trein die op het punt stond het terrein van producent Solvay te verlaten. De directie van Akzo wil met Greenpeace onder meer praten over haar voornemen de chloorproduktie in Rotterdam uit te breiden. Een woordvoerster van de milieu-organisatie zegt niet te weten wat van het gesprek moet worden verwacht. Zij constateert dat er wel enige beweging is in het standppnt van Akzo, omdat de be drijfsleiding woensdag nog niet wilde pra ten. „Wij hebben besloten om het dan maar te doen. We willen in ieder geval onze goede wil tonen." (ADVERTENTIE) //CONFlDENCEjwSS U intextiles^{}a> Milieuvriendelijk Eco-Tex Van onze Haagse redactie Den Haag - De Eerste Kamer krijgt meer politieke armslag: het recht wetsvoorstellen, waartegen zij zwaarwegende be zwaren heeft, naar de Tweede Kamer terug te zenden. Het kabinet voelt wel voor dit idee van een meerderheid in de Tweede Kamer. (geldt voor alle Dames Slips en bij 2 Sloggi for Men m.u.v. serie 06). Gemaakt van 95% fijn katoen en 5% Lycra, Luxe Slips 85/10%. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Zit goed blijft goed. NEDERLAND WORDT saai. Elke dag hetzelfde. Het CDA zegt met veel bombarie het kabinet en de coalitiegenoot de wacht aan en even later haalt de partij, gedwongen door de mederegeringspar- lij, haar water op. Eerst de wao, daarna de bijstand en nu het huurwaardeforfait, de Masting voor woningbezitters. Het CDA had aangekondigd dat "et forfait naar beneden kon en moest. De huizen zijn zo in vaarde gestegen dat huiseigenaren op hoge kosten worden Sejaagd. Verlaging zou de schatkist geen pijn doen. De gestegen vaarde stond borg voor de verwachte inkomsten. I" de pers maakten de christen-democraten goede sier met dit douceurtje. In het parlement was een meerderheid. Toch is het ®A weer voor een deel op zijn schreden teruggekeerd. Geen verlaging zoals eerst aangekondigd met 0,2 procent maar slechts jaatde helft ervan. ?e Partij van de Arbeid maakte immers bezwaar. Als huizenbezit ters ontzien zouden worden, dan moest er ook wat gedaan worden voor huurders. Dat was niet betaalbaar volgens schat- hstbewaker Kok. Dus lagen de sociaal-democraten dwars. rnAComprom's werd gevonden, dat normaal gesproken door het •yA eervol genoemd had kunnen worden. Nu echter niet. Na wee nederlagen waren Brinkman en consorten aan een overwin- "In9 toe. Dat ze die weer niet behaald hebben, betekent een nederlaag. Oppositiewoordvoerder De Korte liet natuurlijk niet na Roerig te benadrukken. et CDA heeft de verkiezingsstrijd ingezet en stelt daarom eisen. y™ertussen moet er echter ook doorgeregeerd worden en om je reden worden diezelfde eisen weer ingeslikt. Het electoraal weet is vernietigend. Raakte de Partij van de Arbeid in verwar- lr)g door de wao-ellende en vervreemden de socialisten daar door van hun achterban, nu overkomt het CDA hetzelfde. "feind is nog niet in zicht. Het CDA weet niet te kiezen tussen orkiezingsstrijd en realiteit van regeren. Het betekent een ^ging voor de coalitie, zoals D66-leider Van Mierlo aangaf, rrat moet P°sitie bepalen. Anders staat de christen-demo- oten de volgende zeperd reeds te wachten. Aanbieding tot 1 januari 1994, Tot op heden heeft de Eerste Kamer slechts de keus tussen aannemen of verwerpen van een wetsvoorstel. Hoe het terugzendingsrecht er in de praktijk moet uitzien, is gis teren bij de voortzetting van het debat over staatkundige ver nieuwingen, nog niet echt uit de verf gekomen. Twistpunt tussen de fracties onderling en tussen fracties en kabinet is welke Ka mer dan het laatste woord krijgt. Ook op een ander punt zal de positie van de Eerste Kamer ver- Van onze verslaggevers Joep Dohmen en Henk Langenberg Maastricht - De Limburgse oud-gedeputeerde ontgron dingen H. Riem, nu burge meester van Brunssum, heeft vorig jaar honderdtwintig duizend gulden ontvangen van een van Nederlands grootste grindbaggerbedrij- ven, Dekker in het Gelderse IJzendoorn. Justitie vermoedt dat de helft van dat bedrag smeergeld is. Dekker Grindbaggerbedrijf bv, bij wie PvdA'er Riem commissa ris is sinds zijn vertrek als gede puteerde, zou het smeergeld heb ben doorgesluisd in opdracht van een ander Gelders bedrijf, aannemer Van de Biggelaar uit Velddriel. Het smeergeld zou een beloning zijn voor een schenking van een partij zand van 60.000 kubieke meter door de provincie Lim burg aan Van de Biggelaar. Het zand uit het Middenlimburgse grindwinningsgebied had een waarde van 840.000 gulden. Riem drukte in november 1991 de transactie erdoor, tegen het tRiem FOTO ANP advies van zijn ambtenaren in. Riem zou voor elke kubieke me ter zand één gulden smeergeld hebben ontvangen. Volgens Dekkers advocaat, mr. p. Wery, heeft zijn cliënt zich niet schuldig gemaakt aan straf bare feiten. De helft van het bedrag is, vol gens hem, aan de burgemeester verstrekt als onderhandse lening en de andere helft is een voor schot op Riems commissarisver goeding. Directeur A. van de Biggelaar ontkent elke betrok kenheid. De burgemeester is de hoofdver dachte in een half jaar oud ge rechtelijk vooronderzoek. Mede verdachten zijn drie directeuren uit de Zuidnederlandse grind- en baggerwereld, onder wie A. van de Biggelaar en C. Kraaijeveld, directeur van Dekker. Oud-com missaris van de koningin in Lim burg, ing. E. Mastenbroek, is gehoord als getuige. Riem is sinds het begin van het onder zoek met betaald verlof. Hij was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Vorige week raakte al bekend dat Riem in 1991 als gedeputeer de ook een lening van 125.000 gulden van een Maastrichtse projectontwikkelaar aannam. Dat bedrijf had eerder, onder Riems directe verantwoordelijk heid, een onderhandse opdracht ontvangen van een half miljoen gulden. Justitie in Maastricht gelooft in een opzetje tussen Dekker, Van de Biggelaar en Riem. andering ondergaan. De ver plichte ontbinding van de Se naat bij voorstellen tot herzie ning van de grondwet komt te vervallen. Gehandhaafd blijft wel het voorschrift dat een wij ziging van de grondwet in de twee Kamers telkens met twee derde meerderheid moet worden goedgekeurd. PvdA-woordvoerder Niessen diende gisteren een 'comprimis- motie' in over de aanstelling van de burgemeester. Hij wil de ge- meeenteraad het 'recht van voordracht' geven. Als regel zou de voordracht van de raad door de Kroon gevolgd moeten wor den. Minister Dales (Binnen landse Zaken) had er weinig be zwaar tegen. Premier Lubbers bleek het giste ren eens met de Tweede Kamer dat de drempel om door te drin gen tot het parlement omlaag moet. Het aantal stemmen dat nu nodig is om via voorkeur stemmen rechtstreeks een ka merzetel in de wacht te slepen bedraagt 50 procent van de kies deler (het aantal stemmen dat vereist is voor een zetel). Die zou naar 25 procent moeten. Fabrieksverkoop Marisol zonnehemels Fraaie, nieuwe, maar ook B-keus J (krasjes, deukjes) O-N-G-E-K-E-N-D goedkoop I zó meenemen nog lager I Ook inruil 100 - 200 - 300 gulden Verkoop uitsluitend op: J vrijdag 3 dec. 14.00-21.00 u. Zaterdag 4 dec. 10.00-16.00 u. in Motel De Wouwse Tol J (snelweg Roosendaal-Bergen op Zoom A58). Marisol, meer lampen voor minder geld, daarom de g I reis meer dan waard. J/ V5 Het station in Breda. Van een willekeurig rijtje van vijf reclameborden zijn er vij.f gewijd aan tabak en sigaretten. De NS-nieuwe-stijl maken zich kennelijk minder druk om rookreclame dan staatssecretaris Simons. Een beetje raar is het natuurlijk wel, in de treinen schaffen de NS steeds meer rokersplaatsen af, maar op de perrons worden zo 'n beetje alle reclamemogelijkhe den verhuurd aan tabaksfabrikanten. Onder die rookreclames staat tegenwoordig steevast de tekst dat roken slecht is voor hart en longen. 'Kon. besluit 29 4 81 Stb. 329' is de formulering die die waarschuwing kracht bij moet zetten. Eén fabrikant meldt echter: 'Kon. besluit 29 4 89 Stb. 329'. Het zal wel een drukfout zijn, maar het zegt tegelijkertijd ook iets over hoe nauw die tabaksboer het neemt met dat voorschrift. Dergelijke affiches zullen van Simons helemaal wel niet in de buurt van een ziekenhuis mogen komen te hangen. Dat is nou weer zo mooi hypocriet in deze Haagse redenatie; als het maar niet te zeer in het oog springt, mag het wel. Als ik het goed begrepen heb, is het met euthanasie ook ongeveer zo geregeld: het mag, zolang het maar onop vallend en niet op zondag gebeurt. Leg dat maar eens uit in een Vaticaanse krant. MERIJN Kamervragen over Epe-affaire Den Haag - Minister Hirsch Ballin moet de Tweede Kamer tekst en uitleg geven over het plan van Justitie om het politie-onder- zoek naar de incestaffaire in Epe te stoppen. Daardoor lijken volgens D66 minstens vijftien potentiële verdachten bij voorbaat vrijuit te gaan. De partij meent dat een groot aantal mannen nu strafvervolging zal ontlopen. Import Chinese vogels niet verboden Den Haag - Het ministerie van Landbouw mag de import van vogels uit China niet verbieden, heeft de Raad van State deze week beslist in een zaak die was aangespannen door een vogelhandelaar uit Weert. De handelaar leeft al geruime tijd in onmin met het ministerie omdat hij op grote schaal vogels importeert uit China. Het ministerie weigert invoervergunnin gen af te geven, omdat volgens de vogelwet niet mag worden gehandeld in beschermde vogels. Waarom de Raad van State de vogelhandelaar gelijk heeft gegeven, is niet duidelijk, omdat de toelichting van het vonnis nog niet binnen is. Huurwaardeforfait minder omlaag Den Haag - Het huurwaardeforfait, de belasting voor woningbe zitters, zal volgend jaar niet met 0,2, maar met 0,1 procent dalen en daarmee uitkomen op 2,8 procent. De CDA-fractie heeft daartoe gisteren haar oorspronkelijke amendement, waarin zij een verlaging naar 2,7 procent voorstelde, gewijzigd. Een kamermeerderheid steunde dit amendement. De WD en D66 stemden tegen, hoewel zij voorstander zijn van een lager huurwaardeforfait. Zij vinden dat het CDA had moeten vast houden aan verlaging met 0,2 proeent. Minister Kok zei in de Kamer dat de minimale huurstijging volgend jaar uit kan komen op 4,25 in plaats van 4,75 procent. Mogelijk verbod tabaksreclame Den Haag - De tabaksfabrikanten krijgen een tot twee jaar de tijd om hun shag- en sigarettenreclame terughoudender te brengen. Anders kondigt het kabinet een algeheel reclamever bod af. Staatssecretaris Simons van Volksgezondheid heeft dit gisteren in de Tweede Kamer gezegd tot genoegen van de meeste fracties. De bewindsman heeft met de industrie afgesproken dat zij haar reclamebudget de komende vijf jaar op het peil van 1990 zal houden. De fabrikanten mogen hun rookwaar niet meer aanprijzen bij bus- en tramhaltes in de nabijheid van ziekenhui zen, in bioscopen (vanaf 1996) en op de circuits van Zandvoort en Assen. Verder moeten zij ophouden met imago-reclame: de consument de indruk geven dat een bepaald sigarettenmerk stoer is of in de betere kringen thuishoort. Politie Haaglanden: schietdiploma agent Den Haag - Politieagenten van het regiokorps Haaglanden moeten een schietdiploma behalen. Voortaan zullen ze jaarlijks worden getest op hun schietvaardigheid. Agenten die voor de eerste test zakken, krijgen bijscholing en een herkansing. Lukt het dan nog niet, dan moeten ze hun wapen inleveren, heeft korpschef Brand gisteren bekendgemaakt bij de opening van een schietbaan in Leusden. De politiebonden zijn positief over de door de Haagse korpschef aangekondigde maatregel. Agenten zijn verplicht 20 uur per jaar te trainen, maar daarop is volgens de bonden weinig controle. Hirsch Ballin wil in Osservatore Romano Den Haag - Minister Hirsch Ballin van Justitie wil zich door de Osservatore Romano, de officiële krant van het Vaticaan, laten interviewen over het Nederlandse standpunt met betrekking tot euthanasie. De minister, lid van de Rooms-Katholieke Kerk, wil zo de misverstanden en misvattingen die kennelijk in het Vaticaan leven, wegnemen. De Osservatore noemde de euthana sieregeling woensdag 'een monsterlijke misstap'. Zij beschuldig de de Kamerleden die met de regeling instemden, ervan de rechten van de mens te schenden. De kans dat de krant de bewindsman een interview toestaat, is echter niet groot. (ADVERTENTIES) 1,2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNKSM -SINDHOVEN/EKKERSRI/T SLiEDRECHT V

de Stem | 1993 | | pagina 3