Kanaalzone zonder water Rente weer omlaag pi DEKKER mm'" Gebed begeleidt geweld bezette Jordaanoever Even naar de Bahama's bellen Sint kijkt niet op 'n paar centen Opheldering gevraagd over vriendjespolitiek door Rijkswaterstaat Grote leidingbreuk bij spaarbekken De Braakmarj Wachten op uitdieping Westerschelde stoort Antwerpse ondernemers Den Haag - De smt is weer AMBULANCE 20.26 uur OOSTBURG Pablo Escobar Doodgeschoten losten van WOV |open nu al op flan valt Duitse (resident aan .'"tëSiïS inenten: ten lenot. Kleintje Aartsbisschop erdacht van teun aan maffia Boris Jeltsin vil zomerhuis van Gorbatsjov Fabrikant haalt gevaarlijke Madruimer terug Rechtsbijstand wordt duurder Steuntje voor economisch herstel Sinterklaas als kerstman 'Bewijs van slechte wil van Nederland' Consument doet deze keer duurdere aankopen Van Hanegem krijgt nog geen diploma Steengrillen, net iets^anR^ anders. ^|§$F WAT GEBEURT ER folET JE NA EEN ONGELUK? Vanavond Nederland Brouwerijstraat 31 Telefoon 01170-55221 Speciaalzaak In geloogd grenen DE STEM y jaargang VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: JJ.90 wisselvallig jt blijft de komende [jagen wisselvallig, met joral morgen buien en je) wind. [vandaag over het algemeen wolkt, wat lichte neerslag in winderig. .edeilin - Het Colombiaanse le- jt heeft gisteren de voortvluch- i dnigbaron Pablo Escobar geschoten. Elite-eenheden ;nde politie en het leger maak- i al geruime tijd jacht op de van het drugkartel van tedellin. [zie ook BUITENLAND-A4 iddelburg - De kosten van de nnel onder de Westerschelde (dragen minimaal 1,6 miljard ilden. Dat blijkt uit berekenin- die Gedeputeerde Staten Zeeland aan Provinciale laten hebben overlegd. Een ri- co-analyse toon aan dat er 194 steen kleinere risico's aan het arwei kleven. ZIE ZEELAND - Cl met 5 standen voor 5 ver- fatronen (Hard, Zacht, Helder, st voor nog meer bass. 1/oor een breder geluidsveld. Jssettedeck met auto-reverse. fibbing, Music search, Dolby B synthesizer tuner met 36 pre-r foor een flexibele opstelling, s Tanalyzer. SLUIS HULST BRESKENS BRUGGE en Sinterklaas Vleeskaarting den: 1e pr. mountain- te. Jokers: 1 e pr. koffie- tmachine en dinerbon, eg 6,-, aanv. 19.30U. 't-café de Kastanje, oosterzande. :en nieuw pluspunt in uw reclame: h plaatsen van een EINTJE vormt een we- i/ijke bijdrage tot het rea- sren van uw doel. TIEN- JIZENDEN lezen u - De Duitse president lichard von Weizsacker is gis- iravond in Hamburg licht ge- >md geraakt nadat een man Kin tegen de grond had gesla- [en. De dader had eerder pam- uitgedeeld waarop hij de iresident uitmaakte voor 'nazi, jootkapitalist en helper in lenst van Saddam Husayn.' Vapels - De Italiaanse aartsbis- ichop Salvatore Cassia wordt verdacht van steun aan de maf ia, De politie heeft huiszoeking lerricht bij de secretaris van de inlaat, die eerder al in op raak is gekomen vanwege ver onregelmatigheden bij ie restauratie van een kerk. ZIE BUITENLAND - A4 Hoskou - De Russische presi- tat Boris Jeltsin heeft het oog aten vallen op het zomerhuis sa oud-Sovjet-president Mi- ikail Gorbatsjov op de Krim. 'eitsin regeert per decreet en het een koud kunstje zijn de iatsja te vorderen, ware het niet dat de Krim tegenwoordig bij Oekraïne hoort. Daarom gaat hij tanenkort in Kiev praten over Ie toekomst van de datsja. Etten-leur - Black Decker raadt kopers van de bladruimers van bet type GW 150 aan het apparaat in te leveren ter repa role. De bladruimer kan name- onder stroom komen te l In Nederland zijn er onge- v®r 2000 van verkocht. "en ®aa8 De Tweede Kamer ?aat akkoord met een verhoging aan de eigen bijdrage voor juri- j^ahe bijstand met 100 gulden, «laagste inkomens (tot 1765 «"iden netto) moeten voortaan I 60, maar 160 gulden beta- wl'n h°gere inkomens (tot "W gulden netto) betalen 1075 ™en in plaats van 975. KNVB: een kromme beslissing Van onze verslaggever Breda - 'BEL NU! Dit spel is net zo gemakkelijk als Telefo neren. GEEN INZET. Bij deze Lottonummers en Cijferspel kunt U gelijk spelen en Win nen!' Deze tekst siert een 'persoon lijke' brief die de laatste dagen huis-aan-huis is bezorgd in grote delen van het land. Van de onbekende afzender is alleen bekend dat die gebruik maakt van een postbusnummer in de Tsjechische stad Brno. Alles wat de winnaar in spe hoeft te doen is een telefoon nummer draaien en het per soonlijke 'Telefoon-Lottonum mer' in te spreken in een 'spel- computer'. Het telefoonnummer begint met de cijfers 09, gevolgd door 1 809. Dat nummer staat gere gistreerd op de Bahama's. Het gesprekstarief voor dat land bedraagt 5,85 per minuut en de 'spelcomputer' houdt het slachtoffer zeker tien minuten aan de lijn. Dat kost dus 58 gulden en 50 cent. Dat er geen prijzen worden uitgekeerd spreekt voor zich. Op de formulieren staan de logo's van de Lotto, het Cijfer spel en het Rad van Fortuin. Jan Hendriks, woordvoerder van de Stichting Nederlandse Sporttotalisator spreekt rond uit van 'kwalijke praktijken'. „Wij hebben deze zaak onmid dellijk aangemeld bij het mi nisterie van Justitie." Het mis bruik van de logo's van lotto en cijferspel zit hem hoog. Terwijl een orthodoxe jood gebeden uitspreekt steken joodse kolonisten op de weg tussen Hebron, op de bezette westelijke Jordaanoever, en Jeruzalem autobanden in brand. Ze protesteren tegen het doodschieten van een Israëli sche vrouw door Palestijnse militanten. foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Terneuzen - De hele Ka naalzone heeft gisteren urenlang zonder water ge zeten door een omvangrij ke storing in het leidingnet van Delta Nutsbedrijven. De leidingbreuk zorgde niet voor onoverkomelijke problemen bij instellingen als het streekzieken huis De Honte. Ook de meeste grote fabrieken in de Kanaalzo ne ondervonden weinig tot geen last van het euvel. De waterstoring ontstond gister avond rond half acht. De oor zaak was een mankement in de transportleiding in de buurt van het spaarbekken bij De Braak man. Daar liggen drie grote transport leidingen naast elkaar. De breuk in een 'van die leidingen sloeg een behoorlijk gat in de weg waar vele duizenden liters drinkwater uitspoot. De directe omgeving, de ge meenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent, kwam daardoor zon der water te zitten. In bepaalde gedeelten van West-Zeeuws- Vlaanderen w,as sprake van een verlaagde waterdruk. Het storingsnummer van Delta Nuts in Middelburg was bijna niet te bereiken. De telefoon stond de hele avond rood gloeiend. Een inderhaast opgetrommeld crisisteam van Delta Nuts in Zeeuws-Vlaanderen slaagde er na ruim een uur in het defect op te sporen. Het kapotte deel van de waterleiding werd met twee afsluiters afgesloten om het wa ter via een omweg om te kunnen leiden. Vanaf half elf gisteravond kwam er in de huizen in de Kanaalzone langzaam maar zeker weer wa ter uit de kraan. Ir. A. van de Sande, hoofd in- en externe betrekkingen van Delta Nutsbedrijven, kon gisteravond nog niets melden over de exacte oorzaak van de waterleiding breuk. VERVOLG ZEELAND - Cl Amsterdam - Tegen de verwachting in heeft De Nederland- sehe Bank gisteren opnieuw de rentetarieven over de hele linie met een kwart procent verlaagd. VANDAAG IN DEZE KRANT Op een oude prentbrief kaart staat Sint Nicolaas afgebeeld als een kerst man, met een denne- boom op zijn rug. Hoe zit dat met die tradities? Een expositie in Rotter dam legt een onthut send verleden bloot. zie grote gids - deel d INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-prograrhma's D5 Voor de consument betekent de verlaging dat rood staan bij de bank binnenkort weer 'goedko per' wordt en dat ook de hypo theekrente weer omlaag kan. Dat laatste betekent overigens niet dat het kopen van een huis met geleend geld onmiddellijk goedkoper wordt. Vaak lopen deze tarieven dagen, en soms weken, achter bij de officiële renteverlaging. Vanaf vandaag gelden de vol gende tarieven: wisseldisconto 5 procent, promessedisconto 6 procent en voorschotrente 5,5 procent. Tevens wordt de rente a i Door Peter Punt (anp) helemaal terug en kijkt niet Van onze verslaggever 0p een paar centen. Antwerpen - „De noodzakelijke aanpassing en uitbouw van de vervoerswegen rondom Antwerpen blijft de laatste jaren zwaar achter," aldus voorzitter J. Claeys van de Vereniging van de industriële bedrijven van Noord-Antwerpen (Vibna), gisteren tijdens een persconferentie. rVw-»r Pator- Punt /onn\ klaartPPT1 WfinrdvDPrripr mot alc nitcphiatorc "Rollo on Uot Hij doelde onder meer op de noodzakelijke uitdieping van de Westerschelde. Vanuit België wordt al vele jaren aangedron gen op uitdieping zodat grotere schepen de Antwerpse haven aan kunnen doen. Nederland houdt die uitdieping al jaren tegen. „Een bewijs voor de slechte wil van Nederland", aldus de voorzitter. Volgens hem denkt de Nederlandse regering te regionaal. Het moet hem van het hart dat regionaal denken toch hand over hand toeneemt, terwijl de econo mie steeds mondialer wordt. Daarmee doelde hij ook op de gewestvorming in zijn eigen land. Vlaanderen tegen Wallonië, de ene provincie strijd tegen de an der. „Regio's verdedigen het ei gen belang steeds meer. „Daar door hebben ze geen oog meer voor de enorme economische on- wenteling die zich op wereldni veau voltrekt." Voor het eerst in jaren is de werkgelegenheid bij bedrijven in het noordelijk deel van Antwer pen met enkele honderden banen afgenomen. Bij de bedrijven die aangesloten zijn bij de Vibna werken 30.000 mensen. Samen met de toeleveranciers betekent dat volgens Claeys dat de Vibna goed is voor zo'n hon derduizend banen. Uit een rondgang langs een aan tal winkelketens blijkt dat de consument liever iets van waar de aanschaft dan een prul van een paar gulden. De huishoudelijke artikelenzaak Blokker schat dat dit jaar meer geld wordt uitgegeven dan ooit. De onlangs in Nederland geves tigde Amerikaanse speelgoedke ten Toys 'R Us spreekt van gi gantische omzetten. „Mensen geven hun geld uit aan dingen van blijvende waarde. De Duplo-trein van Lego bij voor beeld is een topper, maar ook wordt geld uitgegeven aan leer- computers voor de jeugd, aan Barbie's en radiografisch be stuurbare auto's." Bij warenhuisconcern Vroom en Dreesmann eveneens positieve geluiden over de sinterklaas-in kopen. „We zijn tevreden, de verkopen lopen redelijk", ver klaart een woordvoerder. Bij V&D worden weer veel ouderwetse familiespelletjes ver kocht. Mens-erger-je-niet, Hal ma en Ganzeborden lopen op merkelijk goed. Het vrij dure vraag- en antwoordspel Triviant (rond de 100 gulden) is volgens V&D echter de topper dit jaar. Het publiek geeft ook veel geld uit aan computerspelen. De Se- ga-megadrives en Nintendo's vinden gretig aftrek. Bij de bij horende software Zijn vooral de spelletjes Jurassic Pare en Maria All Stars favoriet. Volgens de V&D-woordvoerder is er overigens nog steeds sprake van een dinosaurus-rage. „De film Jurassic Pare is al weken uit, maar de dino's verkopen nog steeds uitstekend." De cd is evenals vorige jaren een gewild cadeau-artikel. Bij V&D doen de cd's in de populaire top-50 klasse het goed. „We merken dat de klant niet uit is op koopjes, maar cd's aanschaft van rond de 40 gulden. Verder zien we een grote belangstelling voor voorbespeelde videobanden met als uitschieters Belle en het Beest, Jungle Book en The Body guard." Speciaalzaak Free Record Shop kan daar eveneens van meepra ten. Juan da Silva, commercieel- directeur van de muziekketen, zegt tot nu toe tevreden te zijn over de verkopen. Hij verwacht de komende dagen pas echt top drukte. Da Silva zegt te hopen dat de compact-disc als cadeau het boek dit jaar van de eerste plaats drukt. Donner-boeken in Rotterdam is daar niet van overtuigd. „Het is bij ons een gèkkenhuis. Er is soms geen doorkomen aan, zo druk." Titels die er uit springen zijn 'Ons kent ons', het fotoboek van alle typetjes van Van Kooten en De Bie, 'De ontdekking van de hemel' van Harry Mulisch en 'De Tweeling' van Tessa de Loo. Goed verkoopt ook licht verteer bare kost van Youp van 't Hek en Kees van Kooten, thrillers, kook- en hobbyhoeken. Van onze verslaggever Zeist - Willem van Hane gem is vandaag in Zeist de grote afwezige bij de uit reiking van de diploma's coach betaald voetbal. De trainer van Feyenoord is al wel geslaagd voor de hoogste technische cursus, maar heeft volgens de examencommissie van de KNVB nog niet aan alle eisen voldaan. 'De Kromme' moet volgens de voetbalbond eerst nog een sta ge bij een buitenlandse top club afwerken, voordat hij het fel begeerde papiertje in ont vangst mag nemen. „Een beetje kortzichtig van de KNVB," bromde Van Hane gem gisteren na de training. „Ik heb mooie cijfers gehaald en ben bij vrijwel alle lessen aanwezig geweest. Toch moet ik nog die stage doen en daar over een verslag maken. Ik krijg er niet eens een beoorde ling voor. Toen ik hoorde dat ik nog op mijn diploma moet wachten, dacht ik eerst: 'Houdt het maar'. Maar dat zou zonde zijn van alle tijd en energie, die ik de afgelopen twee jaar in de cursus heb gestopt." Van Hanegem is van plan dit seizoen bij Anderlecht zijn laatste opdracht te vervullen. Bij de Belgische landskam pioen fungeert de Nederlander Jan Boskamp, een oud-ploeg genoot van 'de Kromme' bij Feyenoord, als hoofdcoach. Een voorgenomen stage bij AC Milan ging begin dit jaar niet door vanwege een ingelaste competitiewedstrijd tegen Ro- da JC. Geert Meijer, de collega van Van Hanegem bij Feyenoord, is één van de zestien trainers die vandaag in Zeist wel zijn diploma krijgt. Den Haag - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) moet de Tweede Kamer opheldering verschaffen over de beschuldiging dat Rijkswaterstaat op grote schaal opdrachten verstrekt aan 'huisleveranciers'. Dat is in strijd met de aanbestedingsregels van de Europese Unie, voorheen de EG. D66-Kamerlid Tommei heeft gisteren maatregelen geëist voor het geval de aantijgingen juist zijn. Uit een onderzoek van het Euro Info Centre blijkt dat Rijkswa terstaat bedrijven met de laagste offertes vaak de deur wijst. De onder Verkeer en Waterstaat ressorterende dienst gaat in zee met veel duurdere ondernemin gen, waarmee zij 'een band' heeft. Het Euro Info Centre is (ADVERTENTIES) op speciale beleningen met 0,2 procent verlaagd tot 5,8 procent. Het is al de elfde keer dat De Nederlandsche Bank dit jaar de rente verlaagt. Toch kwam de maatregel van de centrale bank voor de financiële wereld als een verrassing, omdat juist gisteren de Duitsers vrijwel alle tarieven ongewijzigd lieten. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO noemt de renteverlaging een 'nuttig sig naal voor bedrijven en publiek' en een steuntje in de rug voor het economisch herstel. Ook België heeft de rente met een kwart procent verlaagd. Op St.-Nicolaasavond open. Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 een door Brussel gesubsidiëerde instelling voor het bedrijfsleven. Een aantal ondernemers zou in Nederland een monopolie heb ben verworven op hun werkter rein, doordat Rijkswaterstaat al le opdrachten aan hen gunt. Een bedrijf dat een officiële klacht tegen deze gang van za ken bij de Europese Commissie wilde indienen, heeft daarvan afgezien nadat een ambtenaaV had gedreigd opdrachten op an der gebied aan de concurrentie te geven, aldus het onderzoek. Volgens Euro Info Centre ver spilt Rijkswaterstaat tientallen miljoenen guldens bij de aanko pen van gladheidsdetectie en rijstrooksignalering. Directeur M. Rooderkerk van het bureau zegt de stelling aan te durven dat de rijksdienst sinds 1983 nog geen 10 procent van haar opdrachten volgens de EG- regels heeft verleend. REPORTER 21.53'uur: Pcifthende journalistiek die verder gaat. MEESTE STEMMEN GELDEN 22.26 uur. Hans Böfim bemiddelt in conflicten. DIPLOMA Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:..Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Adres: Postcode:. Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1