'Werktijd bij Philips is te kort' RlVEfts Tencef Directeur VHS wil miljoenenschade verhalen op ex-commissarissen Campina overweegt afstoten eigen vervoer Europese ondernemingsraden komen eraan Milieuzorg is vooral te danken aan wetten d KORT op Aidsdag Directeur chipfabriek: Greenpeace belet lossen zoutschip Akzo Greenpeace: geen nieuwe energiecentrales bonwen Onze mensen hebben uw Standaard met verbazing. Bioscoopconcerns MGM en Minerva gaan samenwerken NOMIE A5 Grote order voor Ballast Nledam lesje al geleerd/ ECONOMIE KORT MBER 1993 A4 rscheiden teren voor de eerste heiden. Hij ontving il het 'erekruis', de etenschap en kunst, stratieve blijk van t.* - v DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 uropese Unie nu ook de bevolking an de Europese Unie in de krant Helsingin cent tegen toetreding ent had geen mening, hap aan. Bijna twee nen voorstander van e gebieden aag wegen in de door est tegen de moord op talistische organisatie en op de Westelijke afgesloten. d in een groot aantal hstelijke Joraanoever e Palestijnse Bevrij- donisten riepen hun n meer aan te vallen, gisteren terug, nadat as tussen Israël en de middel' erenigde Staten willen iaten afhangen van het lelingen in Genève. ele manier misbruikt te boeken in het 1 de Amerikaanse mi- Christopher, als zijn ns de EU. Claes her- te zetten, als transpor- Genève voeren zit nog rs en moslims vooruit van Sarajevo. eld begint v en bij videospelletjes jde beteugeling van de erikanen pleiten voor Alain Carignon, zei d wij de steun voor zijn guleren. Vooruitlopend "ige tv-series voor half oodslag op een Franse waren. In Groot-Brit- er door twee 10-jarige adige videofims. e zesde Wereldaidsdag ke, deels spectaculaire het Witte Huis verduiste' rs. In Nederland hield df symposium over aids er evoerders een reusachtig obelisk op de Place de 1; men van aids. 'ag een dertig meter lang met het opschrift Ik Re. en een ziekenhuisafdelir.j nses Diana was eregast gj aids-zieken, ging de dat ts in sommige landen was L pen Haag (anp) - De huidige direc tor van het vastgoedfonds. VHS, de Haagse onroerend-goedmagnaat E. jlaas, en aandeelhouder Habo (ge meentelijk bouwbedrijf van Den Haag) gaan de bestuurders aanpak ken die tot maart 1991 commissaris 5f directeur zijn geweest bij dit bedrijf. yHS wil op de betrokkenen een schade verhalen van tussen de f 20 en f 25 jijljoen die het vastgoedfonds zou heb ben geleden door de belangenverstren geling tussen de commissarissen van VHS en de toenmalige grootaandeel houder Interforce, die tevens de directie over VHS voerde. Daarbovenop stelt Habo hen verantwoordelijk voor een schade van ongeveer f 2 miljoen. De betrokkenen zullen door de advocaat van Maas en Habo, mr. Th. Sandberg, hoofdelijk aansprakelijk worden ge steld wegens wanbeleid en gebrek aan toezicht. VHS zegt die schade te hebben opgelo pen doordat de toenmalige commissa rissen niet ingrepen bij transacties tus sen Interforce en VHS waarbij Inter force en VHS conflicterende belangen hadden. Interforce was uiteraard ge baat bij een zo hoog mogelijke verkoop prijs, VHS bij een zo laag mogelijke aankoopprijs. Die transacties konden toch plaatsvinden doordat de directie voerder van VHS, VHS Beheer, in han den was van Interforce. Uit een onderzoek, dat in opdracht van de Ondernemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam is ingesteld naar de belangenverstrengeling, blijkt dat de belangen van VHS bij die trans acties ondergeschikt waren aan die van Interforce. Bovendien stonden de com missarissen van VHS in een persoonlij ke en zakelijke relatie tot Interforce en haar directeur R. ter Linden. Sandberg richt in een poging de schade te verhalen zijn pijlen in eerste instan tie op de voormalige commissarissen van VHS. Dat zijn onder meer mr. F.H. Kernkamp, de voorzitter van de raad van commissarissen van VHS tot maart 1991, en R.H. de Roo, drs. P. Ressenaar en mr. H. Jansen. Pikant detail is dat Ressenaar commissaris was bij Habo totdat vorige week woensdag de eerste berichten over een rechtsgang tegen hem dreigden uit te lekken. Hij trad diezelfde avond nog af. Van de directievoerder uit die tijd, VHS Beheer, staat directeur R. ter Linden van Interforce in de belangstelling van de onderzoekers. Bij Ter Linden valt waarschijnlijk weinig te halen omdat zijn vennootschap failliet is gegaan. Behalve commissarissen staat uit die tijd betrokken taxateurs en accountants een procedure te wachten. Er kunnen de nodige vraagtekens worden geplaatst bij taxaties van panden die werden verkocht aan VHS. Kan onze verslaggeefster Nijmegen - Bij Philips moet langer gewerkt worden, wil het elektronica-concern zich kunnen blijven meten met concurrenten uit Amerika en Azië. Daar is de effectieve werktijd langer dan in Nederland. Dat zei vestigingsdi recteur Jan Mansveld van Philips-Nijmegen gisteren bij de officiële viering van het veertigjarig bestaan van de chipfabriek. Een langere werktijd kan gerea liseerd worden door over te schakelen van de de vijfploegen dienst naar een vierploegen- dienst, net zoals de concurrent, aldus Mansveld. De Nijmeegse produktiewerknemers zouden dan geen 33 uur maar rond de 42 uur moeten gaan werken. Bij Philips-Nijmegen werken 1300 van de 2600 mensen in de pro- duktie. Overigens zal een langere werk tijd niet van vandaag op morgen ingevoerd worden, nuanceerde Mansveld later zijn uitspraken. „Het speelt niet op korte ter mijn." Een en ander hangt namelijk af van toekomstige ontwikkelingen, zo legde hij uit. „Nu is het geen probleem om technische ge schoolde mensen te krijgen, die zijn er nog te kust en te keur. Maar de belangstelling voor techniek neemt af en straks zal het moeilijker worden. Dat bete- Onderzoeker M. van Rooijen van McKinsey denkt dat vergroting van de efficiëntie een besparing 'an 14 miljoen kan opleveren. Door verzelfstandiging van het vervoer zou 19 miljoen per jaar bezuinigd kunnen worden. In het volledig uitbesteden van het ver voer bij derden ziet Van Rooijen niets. Dan zouden alle 550 chauffeurs ander werk moeten hijgen. Slechts een deel van hen zou meekunnen naar vervoersbe drijven, omdat het wegvervoer riet overcapaciteit kampt, •an Rooijen zoekt het daarom in Amstelveen (anp) - Het bouw- en baggerconcern Bal last Nedam heeft een order van circa f 240 miljoen bin nengehaald. J-16 onderneming doet mee aan be bouw van een brug In Cana da, waarmee in totaal f 1,18 ™jard is gemoeid. Daarin heeft Mast Nedam een aandeel van ongeveer twintig procent. üe 13,5 kilometer lange con structie van beton verbindt Prin ce Edward Island en New Bruns- *rok aan de oostkust van Cana da. Pe bouw van de geprefablceerde örug, die de al meer dan honderd Par oude veerdienst zal vervan gen, is onlangs van start gegaan. Oplevering moet volgens de Plannen in 1997 geschieden. Bal- rost Nedam verricht de activitei ten samen met de Canadese aan nemer Strait Crossing, de Ame rikaanse Morrison Knudson en 1M International (Frankrijk). V -te. "v kent dat je als bedrijf de mensen beter moet opleiden. Personeel wordt een schaars artikel. En als ze in het Verre Oosten en Azië langer blijven werken, dan zal ik straks moeten vragen aan het personeel: zou u zo vriendelijk willen zijn om na te denken over langere werktijden." De vestigingsdirecteur bracht het onderwerp nu ter sprake 'omdat het goed gaat'. „Ik wil niet gaan saneren. Het gaat juist goed. We willen meer produkten gaan maken en de rest van de fabriek inrichten. De output per werknemer moet stijgen en dat kan door langer te werken." Dat het goed gaat met Philips- Nijmegen illustreren de perso neelsaantallen. Na de afslan kingsoperatie Centurion in 1990 moesten in Nijmegen ruim 750 van de 3250 werknemers wijken. Nu werken er weer 2600 mensen en binnen een jaar, aldus Mans veld, zal dat aantal groeien naar 2700 werknemers. Actievoerders van Greenpeace hangen een spandoek aan een kraan van Akzo Chemie. Vit protest tegen de produktie van chloor heeft Greenpeace gisteren met haar actieschip Beluga de losplaats van Akzo Chemie in de Rotterdamse Botlek bezet. Chloor en chloorstoffen zijn volgens Greenpeace 'de belangrijkste vervuilers van rivieren, de Noordzee en uiteindelijk de mens'. Met de Beluga verhinderden de activisten het lossen van een zoutschip van Akzo. Zout is de belangrijkste 'grondstof voor de produktie van chloor. Akzo is met ongeveer een half miljoen ton de grootste producent van chloor in Nederland. Jaarlijks komen duizenden kilo's chloor in het milieu terecht door lozin gen van het bedrijf zelf en gebruikers, aldus Greenpeace. FOTO ANP Amsterdam (anp) - Greenpeace International vindt dat alle plannen voor uitbreiding van energiecentrales in de Europese Unie voorlopig in de ijskast moeten. De internationale milieu organisatie meent dat eerst alle mogelijkheden van energiebe sparing moeten worden benut. (ADVERTENTIE) Zaltbommel - Campina Melkunie overweegt het eigen vervoer af te stoten. Het onderzoeksbureau McKinsey heeft becijferd dat de coöperatie 33 miljoen gulden per jaar kan besparen door grotere efficiëntie en het vormen van zelfstandige transportondernemingen. De hoofddirectie heeft nog geen besluit genomen, maar vindt wel dat de vervoerskosten van de coöperatie omlaag moeten. De Voedingsbond FNV verzet zich tegen het plan. het vormen van zelfstandige transportbedrijven. Die zouden niet het alleenrecht moeten krij gen op vervoer voor Campina, maar zich concurrerend moeten opstellen. Want alleen dat levert verlaging van de loonkosten op, meent Van Rooijen. Dat bete kent wel dat de chauffeurs van Campina offers moeten brengen. Voor de Voedingsbond is het helemaal niet vanzelfsprekend dat de werknemers die offers brengen. Bestuurder H. Ver- kooijen beroept zich op afspra ken uit 1989. Toen ging de bond akkoord met het schrappen van banen in ruil voor de belofte dat Campina maatregelen zou ne men om het eigen vervoer een eerlijke kans te geven. Daarvan is volgens Verkooijen weinig te rechtgekomen. Verkooijen vreest een grote ach teruitgang voor de Campina- chauffeurs. „In het vervoer zijn werkweken van 60 tot 70 heel normaal. De Campina-chauf- feurs werken 36 uur per week." (ADVERTENTIE) mm uitzendbureau Breda, tel. 076-204304 Ellen-Leur, tel. 01608-18018 Terneuzen, tel. 01150-95538 Stuurbekrachtiging. Standaard! Schuifdeur aan beide zijden. Standaard! Vlakke laadvloer. Standaard! 3 jaar Totaal Garantie. Standaard! Degelijke, sterke motor. Standaard! Spaarzaam onderhoud. Standaard! 6 jaar garantie tegen corrosie van binnenuit. Standaard! 3 zitplaatsen voorin. StandaardVriendelijke prijs. Standaard De standaard extra's op de L300 lifken ongelooflijk, maar kloppen als een bus. De 1300 is er vanaf 21.990,-excl BTW. Wijzigingen voorbehouden. Imp.: HNG Bedrijfswagens B.V., Sassenheim, tel.: 02522-66257. Dealeradressen staan vermeld in de Gouden Gids. Uit een gisteren verschenen stu die van Greenpeace blijkt dat in de twaalf landen van de Europe se Unie plannen bestaan voor de bouw van meer dan 140 op gas, olie of steenkool gestookte cen trales. Als die in werking zijn, zal de uitstoot van kooldioxyde (C02) sterk toenemen. Dat is in strijd met het voornemen van de Unie de uitstoot van C02 in het jaar 2000 te stabiliseren op het niveau van 1990. C02 levert een grote bijdrage aan de opwar ming van de aarde (broeikasef fect). De milieu-organisatie wijst er in haar studie op dat de centrales weinig efficiënt zijn. Van de be nodigde fossiele brandstoffen wordt omgerekend minder dan de helft omgezet in energie. Daarom is het volgens haar beter in te zetten op energiebesparing. Dat laatste levert bovendien mil joenen arbeidsplaatsen op, meent zij. Daarbij winnen zowel het klimaat, de economie als de werkgelegenheid, aldus Green peace. Ondertussen zet Greenpeace de strijd tegen kernenergie voort. Leden van de milieubewegomg bezetten gisteren de schoorsteen van een kerncentrale voor expe rimentele doeleinden in Zuid- Frankrijk. Ze protesteren daar mee tegen,een 'miniatuur-kern ramp' die vandaag moet plaats vinden. De onderzoekers van de proef centrale in het Franse atoom-on derzoekscentrum in Cadarache (100 kilometer ten noord-oosten van Marseille) willen met het experiment bestuderen wat de effecten zijn van een 'melt down' (het smelten van de radio actieve kern). De kosten van de proef worden gedragen door Frankrijk, de EG, Canada, de Verenigde Staten en Zuid-Ko- rea. Het Energie-Onderzoek Centrum Nederland in Petten is zowel bij de voorbereiding als bij de verwerking van de resul taten van de proefneming be trokken. De leden van Greenpeace eisen dat het experiment wordt afge last omdat het te gevaarlijk zou zijn, maar daar wil de directie van de centrale niets van weten. De nabootsing van een kern ramp in Phebus moet leiden tot beter begrip van wat er bij een dergelijk ongeval gebeurt en ge gevens opleveren over de te ne men maatregelen voor mens en milieu. Door David Jan Godfroid Utrecht (anp) - De Europese onderne mingsraad komt er eindelijk aan. Na jarenlange discussies over de invoering van dit medezeggenschapsorgaan, zijn deze maand de eerste schreden gezet op weg naar Europese wetgeving. Het Eu ropees Verbond van Vakverenigingen buigt zich deze week over de zogenoem de Euro-or. De Europese ondernemingsraad moet het platform worden, waarin werknemers het totale concernbeleid van multinationale on dernemingen kunnen beoordelen. Hoewel enkele multinationals er al een vorm van Euro-or op na houden (onder meer Nestlé en Volkswagen), is de medezeggenschap tot nu toe slechts op nationaal niveau wettelijk geregeld. De centrale ondernemingsraad van Philips in Nederland bijvoorbeeld hoeft niet geïn formeerd of geraadpleegd te worden over plannen die de concernleiding heeft met vestigingen in het buitenland. De werkne mersinvloed strekt zich slechts uit tot de grens. Dat gaat hoogstwaarschijnlijk veranderen. In de toekomst zal het niet langer alleen van de goedwillendheid van ondernemers afhan gen of medezeggenschap op concernniveau wordt toegestaan. De huidige, al ver ontwik kelde plannen verplichten concerns met meer dan 1.000 werknemers en minimaal 100 werknemers per land een Euro-or in het leven te roepen. De bevoegdheden van die organen blijven vooralsnog beperkt. Werkgevers worden ver plicht om tijdig informatie te verstrekken over het concernbeleid. De concernleiding moet de Euro-or tevens raadplegen voor er besluiten worden genomen. Advies- of in stemmingsrecht hebben de raden niet. Inter nationaal beleidsmedewerker J. Bloemarts van de FNV vindt dat ook niet nodig. „Het gaat er helemaal niet om dat de Europese ondernemingsraad allerlei vergaande be voegdheden krijgt, want dan komen de on dernemingsraden in de werkmaatschappijen in de knel", zegt hij. Als het aan Bloemarts ligt zal de Euro-or zich evenmin gaan bemoeien met de arbeids voorwaarden. Cao-onderhandelingen moe ten het domein van de vakbonden blijven, vindt hij, omdat met name de niveaus van de lonen sterk afhangen van onder meer belas tingwetgeving en sociale zekerheid. „Be moeienis van de Euro-or met de arbeids voorwaarden lijkt me dan ook heel ver weg," aldus Bloemarts. „Onze prioriteit gaat er in ieder geval niet naar uit." Wel wijst hij er met nadruk op dat de Euro-or meer dan een orgaan is waar con cernleidingen hun voornemens over fusies, inkrimpingen en produktieprocessen kunnen dumpen. Bloemarts: „Er moeten faciliteiten worden verschaft, opdat werknemers onder ling overleg kunnen plegen en stelling kun nen nemen". Werknemers kunnen dus zelf met initiatieven komen en hoeven niet lijd zaam af te wachten, aldus de FNV'er. De vakbeweging pleit al jaren voor een grotere reikwijdte van de medezeggenschap in het concernbeleid op Europees niveau. Dat begon al in 1975. In de jgren '80 heeft de toenmalige Europese commissaris Vredeling geprobeerd de Euro-or wettelijke handen en voeten te geven. Het voorstel van de Neder lander om Europees opererende onderne mingen te verplichten een vorm van mede zeggenschap op centraal niveau in te voeren, is aan het eind van het decennium echter een zachte dood gestorven. Werkgevers en de Britse regering waren de grootste tegenstan ders. Een andere poging om te komen tot een Europese richtlijn die multinationale onder nemingen verplichtte een adequate informa tie- en consultatievoorziening op te zetten, strandde in 1990, opnieuw op een weigering van de Britten, toe overige elf lidstaten van de Europese Gemeenschap waren redelijk positief over de voorstellen. Maar omdat de Gemeenschap destijds unanimiteit vereiste in haar besluitvorming kwam er geen richt lijn. Het Verdrag van Maastricht heeft de situatie echter ingrijpend veranderd. Voor wetsvoor stellen is niet langer unanimiteit vereist, een gekwalificeerde meerderheid is voldoende. De kans dat er volgend jaar een Europese richtlijn komt is daarmee aanmerkelijk toe genomen. Formeel moet de Europees commissaris de sociale partners nog de tijd geven om met elkaar tot zaken te komen. Daar staat nor maal gesproken een termijn van negen maanden voor. Omdat de mogelijkheid dat de werkgevers- en werknemersorganisaties elkaar vinden uiterst klein is, vindt commis saris Flynn een periode van twee maal zes weken voldoende. Als er dan op vrijwillige basis niets is bereikt, dan komt de Europese Commissie met een wetsvoorstel. Van onze redactie economie Nijmegen - Bedrijven doen vooral aan milieuzorg omdat de overheid hen ertoe wettelijk verplicht. Als drijfveer om milieuzorgsystemen op poten te zetten, scoren eigen verantwoordelijkheid, kostenverlaging en het voorkomen van ongelukken aanzienlijk lager. Dat blijkt uit een enquête van adviesbureau Moret Ernst Young en het blad Milieu Magazine. Ze legden 1800 middelgrote en grote be drijven en instellingen een vragenlijst voor. Daarvan vul den er iets meer dan 400 het formulier in. Overheidsbeleid blijkt met een score van ruim 4 op een schaal van 1 tot 5 de zwaarstwegende factor. Europese regelgeving legt niet veel gewicht in de schaal. Als drijfveren voor mi lieubewust produceren, scoren het voorkomen van ongeluk ken en imagoverbetering meer dan gemiddeld. Eenderde noemt uit eigen beweging el- gen verantwoordelijkheid, kostenreductie en invloed van werknemers als motief. Druk van milieubewuste afnemers of van concurrenten speelt nauwelijks een rol. Hoewel wetgeving voor 67 procent van de bedrijven de stimulans is, krijgt de over heid van slechts 19 procent een voldoende voor haar be leid. Kleinere bedrijven zijn negatiever over het overheids beleid dan grotere. Over het algemeen vinden de onderne mers echter niet dat de last van het milieubeleid te zwaar drukt. Recordverlies voor Thyssen Düsseldorf - De Duitse Thyssen-groep heeft in het op 30 september afgesloten boekjaar een recordverlies geboekt van 994 miljoen mark. Een jaar eerder kwam nog een winst van 350 miljoen mark uit de bus. Het verlies was vooral een gevolg van de bedroevende gang van zaken in de staaldivisie. Tevens drukten herstructureringskosten het resultaat. Net als Hoogovens en andere staalconcerns gaat Thyssen gebukt onder de overcapaciteit in de Europese staalsector. Zowel de prijzen als het afzetvolume staan zwaar onder druk. Helft arbeidsplaatsen Staalcenter weg Beverwijk - Staalcenter Roermond, onderdeel van de Hoogovens Groep, moet scherp saneren omdat het in de metaalverwerkende industrie slecht blijft gaan. Er moeten 80 van de 170 arbeids plaatsen vervallen, waarbij gedwongen ontslagen onvermijdelijk zijn. Het bedrijf bewerkt plaatstaal voor de transportmiddelen-, de grondverzet-, de machinebouw- en de constructie-industrie. Om zich te kunnen handhaven op de markt is bovendien aansluiting met een andere onderneming noodzakelijk. Volgens de vakbond Unie BLHP is niet alleen de tegenvallende economie oorzaak van het banenverlies, maar ook de slechte bedrijfsvoering bij Staalcenter Roermond. Minder bezoekers op Caravan-Rai Amsterdam - De Caravan- en Camping-Rai die woensdag eindigde heeft ondanks het slechte winterweer bijna 70.000 bezoekers getrokken. Vorig jaar kwamen ruim 80.000 mensen op de beurs in de hoofdstad af. Volgens de organisatie is de daling van het bezoek mede veroorzaakt door de economische situatie. Het aantal verkochte caravans daalt namelijk licht. Dat heeft de RAI woensdagavond meegedeeld. Van de bezoekers zei ruim 40 procent aankoopplannen te hebben. Een zesde hiervan kocht ook iets op de beurs. Gemiddeld was met de aanschaf 16.800 gulden gemoeid. Van der Burgt ontvangt Dow Energieprijs De Dow Chemical Energieprijs 1993 is gisteren in Den Haag door VN O-voorzitter Rinnooy Kan (r) uitgereikt aan ir. M. J. van der Burgt (l). Van der Burgt kreeg de oorkonde en een geldbedrag van 30.000 gulden voor zijn onderzoek naar steenkolenvergassing. Onder andere dankzij de inspannin gen van de Shell-ingenieur Van der Burgt bouwen de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) in Buggenum een kolenvergascentrale. Dow reikt de Energie prijs voor de achtste keer uit. foto hendriksen-valk Ruzie over verkoop Create-a-book Breda - Rechtbankpresident mr. J. Mendlik beslist morgen of importeur David Griffith door mag gaan met de verkoop van Create-a-book in het Bredase filiaal van Vroom en Dreesman. De Bredase dealer van Create-a-book, Kokshoorn Beheer, vroeg gisteren in kort geding om een verbod. Kokshoorn claimt de exclusieve verkoop van de boekjes in Breda. Create-a-book is dit jaar over komen waaien uit de Verenigde Staten. Het gaat om kadoboekjes met een persoonlijk tintje. De gever kiest een verhaal uit een aantal standaard-verhaaltjes, maar laat als hoofdpersoon een naam naar keuze invullen. Ook broertjes en zusjes van de ontvanger kunnen een rol in het verhaal spelen. Amsterdam (anp) - De bioscoopconcerns MGM en Minerva gaan op diverse terreinen samenwerken. De directies van beide bedrijven verwachten hierdoor doelmatiger te kunnen werken. Dat hebben de concerns gisteren bekendgemaakt. MGM heeft 30 procent van de markt, met bioscopen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Groningen. Minerva (12 procent marktaandeel) heeft vooral bioscopen in kleinere plaatsen waaron der Breda (Casino) en Tilburg. Een scherper gezamenlijk inkoopbeleid is nodig voor de zware investeringsprogramma's die beide bedrijven de komende jaren willen doorvoeren. MGM start volgend voorjaar de bouw van multicomplexen in Maastricht, Groningen, Rotterdam en Den Haag. Ook heeft ze plannen in Rotterdam, Leiden, Utrecht en Eindhoven. Samenwerkingspartner Minerva heeft plannen in onder meer Arn hem, Alkmaar en Zaandam. De uitbreidingen van beide bedrijven zullen op elkaar worden afgestemd. MGM denkt er niet over om zich in de kleinere provinciale steden te vestigen. „We vullen elkaar mooi aan", aldus directeur Van Wouw van MGM. Van een fusie is geen sprake geweest. De samenwerking omvat bundeling van publicitaire activiteiten, programmering van films, opleiding van technisch personeel, geza menlijke inkoop van bijvoorbeeld horeca-goederen en technisch onderhoud van de theaters.

de Stem | 1993 | | pagina 5