ht' Ziekteverzuim JWG erg hoog 5,- KORTING Knuffels die je graag zou 3 SLOGGI SLIPS MET '1(1 ill Sterfte op wachtlijst hartchirurgie hoger dan bij operatie zelf Vluchtelingenbus Cel geëist voor poging tot afpersing Nutricia I )ere|y Jongeren met baan in Jeugdwerkgarantie wet blijven vaak thuis Waterbedrijf Biesbosch stopt inname Maaswater Raad meer betrokken bij benoeming burgemeester Opnieuw onderuit mam A3 DE STEM COMMENTAAR Akkoord cao goederenvervoer BINNENLAND KORT Verrassende kado's? IKEA is er vol van. DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 lenen. Op lokaal niveau Ingen tussen boeren eu pdienaren dermate ver. dat de brutaliteit on actie over te gaan er jas van is. (en we in België - gelijk Tland, alleen wat later fcging op gang komen tu te sparen. Burgers eu pordelijken hechten pde mate aan het sparen en landschap. Boeren Ich ingesloten." oeschermers krijgen Ig ook last van boeren, len een bedreiging, om- linen meer en meer (stemming krijgen. Boe buurt daarvan mogen [Minder mest uitrijden, Beeld. Daarom zijn bedreigingen aan het natuurbeschermers." [id voor een Beter Leef- woest," gaat Van den I verder. „Boerenbonden I gezegd dat de actie in |ezel wat ver is gegaan. heeft tot dusver excu- Ijeboden. Niemand heeft |prwerp schadevergoeding ake gebracht. Niemand lert zich om de slachtof- Itie spiraal van toenemende jdse boosheid bestaat het (ran verdergaande escala- den Brande: „We moe- het schaamtegevoel inde (gebruik maken om alle om de tafel te krijgen, pratend kunnen we eruit |ert dat in een democratie derlinge samenspel met leerd mag worden door llangengroepering. Maar Belangenorganisaties heb- |lang het idee gehad heel zijn en dus vrij in hun laten. Milieu-activisten lide zijden van de grens Idat het op gang brengen Idialoog een lange weg zal Utrecht (anp) - Van minstens 107 patiënten in 1991 en 110 patiënten vorig jaar is vastgesteld dat zij overleden terwijl ze op de wachtlijst stonden voor een hartoperatie. pe meesten van hen stierven binnen jtie maanden nadat ze op de wachtlijst waren gezet. Daarmee is de sterfte op wachtlijst voor hartchirurgie in Ne erland hoger dan die bij de operatie zelf. Dat stelt medisch directeur dr. G. Jambroes van de Nederlandse Hart stichting in het wetenschappelijk bulle tin van de stichting. De Begeleidingscommissie Hartchirur gie Nederland (BHN) houdt jaarlijks de cijfers rond hartoperaties en dotteren bij. Mensen die langer dan drie maan den op hun open-hartoperatie moeten wachten, betitelt de BHN (net als de Gezondheidsraad) als 'te lang wachten den'. Tot 1987 nam dit aantal steeds af, maar daarna begon het aantal mensen dat langer dan drie maanden moest wachten weer toe te nemen. „Ondanks waarschuwingen en adviezen van de BHN aan de verantwoordelijke bewindslieden werd het budget voor open-hartoperaties in de loop van de jaren telkens onvoldoende verhoogd en konden slechts beperkt meer hartopera ties worden uitgevoerd", schrijft Jam broes. Vorig jaar wachtten 3.200 pa tiënten langer dan drie maanden. Om sociale en maatschappelijke redenen, maar vooral om onnodige sterfte te voorkomen, is het volgens Jambroes noodzakelijk iets aan die wachtlijsten te doen. Uit onderzoek blijkt dat iedere patiënt terecht op zo'n wachtlijst komt en dus echt de operatie nodig heeft. De enige andere manier is daarom het aantal operaties en dotterbehandelingen te verhogen, vindt hij. De ziekenhuizen moeten een groter budget krijgen. Vorig jaar zijn in Nederland 12.700 open-hartoperaties uitgevoerd. Zo'n operatie kost tussen de 25.000 en 30.000 gulden. In 1992 zijn 9.990 dotterbehan delingen gedaan. Die kosten 7.000 gul den per stuk. Den Haag (anp) - Het ziekteverzuim onder jongeren met een baan van de Jeugdwerkgarantiewet is schrikbarend hoog. Dat signaleert de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad in een korte inspectieronde langs de ziekengeldkassen van de bedrijfsverenigingen. De bodem van de ziekengeldkas waarop de JWG'ers een beroep doen, onder beheer van de Be drijfsvereniging voor overheids diensten (BVO), is in de loop van dit jaar al bereikt. Vervolgens heeft de BVO geld moeten lenen om de JWG'ers van ziekengeld te voorzien. Woordvoerder Bastiaanse van het GAK signaleert dat het ver zuim dit jaar maar liefst met eenderde is toegenomen van 4,9 procent in 1992 tot 6,5 procent dit jaar. Dat is voor de leeftijds groep van rond de twintig bui tensporig hoog. Het Jeugdwerk garantieplan is bedoeld voor schoolverlaters die na een half jaar nog geen betaald werk heb ben gevonden. In dat eerste half jaar krijgen zij Zoals eerder gemeld is ook nog een tweede verontreinigingsgolf met di-isopropylether onderweg. Deze wordt omstreeks 6 decem ber in de Biesbosch verwacht. Het Maaswater zal - zo ver wacht de directie van het water- winningsbedrijf - pas rond 12 december weer geschikt zijn voor de bereiding van drinkwa ter. Ondertussen gaat de drinkwa tervoorziening in Zuidwest-Ne derland ongestoord door dankzij de grote watervoorraad in de Biesbosch-spaarbekkens. Vooral Zeeland (Zeeuwsch Vlaanderen) en de steden Dordrecht en Rot terdam krijgen het water uit de Biesbosch uit hun kraan. De giftige stoffen zijn volgens de laatste aanwijzingen geloosd door de industrie in Wallonië. In het kader van het project Onder zoek Maas (POM) neemt de ge meente Rotterdam juridische stappen in België om de lozers aansprakelijk te stellen voor de schade, die het Waterwinningbe- drijf Brabantse Biesbosch lijdt ais gevolg van de verontreini ging met pyridines en di-isopro- lylether. Hoe hoog die schade zal zijn is nog niet bekend. „We moeten kinderbijslag. Daarna worden zij door gemeentelijke stichtingen in loondienst genomen. De stich tingen plaatsen de jongere bij instellingen en diensten, die daarvoor een leenvergoeding be talen. „Het probleem is bekend", be vestigt woordvoerder Verbeet van de landelijke vereniging van banenpools en JWG-organisaties in oprichting. „Het gaat om jon geren met afgebroken of lagere opleidingen. Het is moeilijk om na dat eerste halve jaar van thuiszitten op een ochtend niet lekker te kunnen uitslapen." Vorig jaar verwezen arbeidsbu reaus 12.000 jongeren naar de JWG. De rijksoverheid steekt in 1994 276,5 miljoen gulden in de regeling. Van onze verslaggever Werkendam - Het Waterwinningbedrijf Brabantse Biesbosch stopt vanochtend met het onttrekken van Maaswater ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Uit nieuwe gegevens blijkt dat de verontreinigingsgolf met giftige pyridines in de loop van vanavond de Biesbosch bereikt. dan de aard van de calamiteit afwachten. In de periode van de opnamestop zullen we in ieder geval extra monsters moeten ne men, mensen moeten daarvoor overuren maken. In dat soort termen moet je dan denken. Technisch komen we niet in de problemen, de spaarbekkens zijn vol," zegt drs. J. Volz, hoofd voorlichting van de NV Water winningbedrijf Brabantse Bies bosch. De Europarlementariër Nel van Dijk van GroenLinks wil dat België een dwangsom van ander half miljoen gulden per dag krijgt opgelegd voor het niet naleven van de Europese richt lijnen over de vervuiling van de Maas. Zij heeft hierover vragen gesteld in het Europese parlement. Van Dijk wijst erop dat het Verdrag van Maastricht, dat een maand geleden in werking is gegaan, de Europese commissie de moge lijkheid biedt om de zaak voor te leggen aan het Europese Hof. Van Dijk denkt aan een sanctie van een gulden per gedupeerde Nederlander per dag. In Neder land zijn anderhalf miljoen men sen voor hun drinkwater afhan kelijk van de Maas. In Amsterdam rijdt de hele maand december in de gewone dienstregeling de 'vluchtelingenbus' rond. Op deze wijze hoopt de Stichting Vluchteling op meer aandacht voor de miljoenen ontheemden werelwijd en meer financiële steun van het publiek, foto anp (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - De burgemeester zal in de toekomst niet rechtstreeks of door de gemeenteraad worden gekozen. (geldt voor alle Dames Slips en bij 2 Sloggi for Men m.u.v. serie 06). Gemaakt van 95% fijn katoen en 5% Lycra, Luxe Slips 85/10%. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Zit goed blijft goed. Aanbieding tot 1 januan 1994 CDA-FRACTIEVOORZITTER Brinkman lijkt op een beginnende krabbelaar. Voor hij goed en wel op het ijs staat, gaat hij tweemaal op zijn falie. Op de toogdag van zijn partij, afgelopen zaterdag, dreigde Brinkman het kabinet dwars te zitten. Lubbers en Kok hadden slechts haast met lastenverhogingen; voor bezuinigingen, zoals die op de bijstand, namen ze de tijd. De premier begreep de waarschuwing en riep zijn ministerraad in extra zitting bijeen, ten regeling voor de bijstand werd gepresenteerd. Brinkman y tevreden te kunnen zijn. Het was weer schijn. Met zijn oproep tot haast bereikte de CDA-fractievoorzitter weliswaar iets, inhoudelijk ging het kabinet aan zijn verlangens voorbij. Minder dan een maand geleden sprak Brinkman via de radio de kiezers toe. Op parmantige toon verklaarde hij: „Wij staan voor een wettelijke basisuitkering van vijftig procent." Met dat 'wij' ging hij al rijkelijk ver, want zijn eigen fractiespecialist beklemtoonde tot vorige week dat er nog geen definitief standpunt was. Zijn fractiegenote Doelman-Pel presenteerde een Kamerrapport waarin beargumenteerd werd dat een uitkering van minder dan zeventig procent van het minimumloon voor aileenwonenden maatschappelijk onverantwoord was. ™t kabinet deed alsof het begin november niet naar de radio geluisterd had en besloot, onder meer op grond van het rapport van de Kamer, tot een wettelijke basisuitkering van zeventig pownt Daarmee het akkoord tussen staatssecretaris Wallage en de VNG lichtelijk oprekkend. ue PvdA is hoogst tevreden. Het CDA meldde eveneens ingeno men te zijn met het resultaat. Dus: öf Brinkman heeft in zijn eigen actie bakzeil moeten halen, öf de partij verdonkeremaant uit vo°r de kiezer de eigen oorspronkelijke flinkheid. Beide erwanngen pleiten niet voor het leiderschap van fractievoorzit- Brinkman. et sociale gezicht van Elco Brinkman stond al ter discussie, zijn positie als politiek leidsman nu eveneens. Utrecht (anp) - In de eerste onderhandelingsronde zijn de vervoers- bonden van FNV en CNV en de werkgeversorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) er gisteren in geslaagd een principe-ak koord te sluiten over een cao voor 80.000 werknemers in het beroepsgoederenvervoer. De chauffeurs krijgen volgend jaar geen loonsverhoging. Daarmee komen de partijen tegemoet aan de wens van het kabinet. Dat wil de dieselaccijns met 8 cent verhogen. Als compensatie hiervoor moesten de lonen in de bedrijfstak gelijk blijven. Ook moeten de chauffeurs bij ziekte voortaan een wachtdag inleveren. Verder zijn afspraken gemaakt die werkgelegenheid moeten garanderen. CDA en WD en de drie kleine confessionele partijen verwerpen het idee van de commissie-Van Thijn om de burgemeester door de raad te laten kiezen. De Kroon - dat wil zeggen de ko ningin op voordracht van de mi nister van Binnenlandse Zaken - moet de burgemeester blijven benoemen. Mogelijk komt er wel een wijzi ging in de procedure. CDA en PvdA zijn er voor de vertrou wenscommissie uit de raad en de raad zelf meer gewicht te geven. Ze willen dat de vertrouwens commissie voortaan alle sollici tatiebrieven van in beginsel be noembare kandidaten te zien krijgt. De vertrouwenscommissie maakt dan vervolgens een voor dracht die ter goedkeuring of bijstelling aan de voltallige raad wordt voorgelegd. In het gisteren gehouden debat over staatkundige vernieuwin gen, dat vandaag wordt voortge zet, bleek echter dat de opvat tingen van CDA en PvdA over de betekenis van deze nieuwe pro cedure op een belangrijk punt nog uiteenlopen. De PvdA wil dat de raad de beslissende stem krijgt. Van een door de raad goedgekeurde voordracht zou de Kroon in beginsel niet mogen afwijken. Maar daar wil het CDA niet aan. „Een bindende voordracht is niet wat wij be doelen", aldus het CD A-Kamer lid Van der Heijden. Wel zijn de fracties het erover eens, dat de rol van de Commis saris van de Koningin in de benoemingsprocedure beperkt moet worden. Nu beoordeelt de Commissaris de sollicitatie-brie ven en stuurt hij alleen de door hem in beginsel geschikt bevon den kandidaten door naar de vertrouwenscommissie. Het CDA wil de Commissaris nog slechts aan het einde van de procedure een taak geven. Voor benoemin gen in gemeenten beneden de 50.000 inwoners zou de CdK namens de minister de voor dracht van de raad moeten be oordelen om tot een advies aan de minister te komen 'om de benoeming als het ware pan klaar aan de Kroon af te leve- gemaaxt aie werxgeiegenneia moeien garanderen. cedure op een belangrijk punt ren Den Haag (anp) - Officier resteerd. hoord en niet vervolgd. zwemmen", aldus Boone. 2 „cv, n -iron Hon Gladio, betaald door de over- Volgens B.. die De W. recruteer- werden getraind in het uitvoer? Den Haag (anp) - Officier van justitie mr. D. van den Broek heeft gisteren bij de echtbank in Den Haag vier en vijf jaar cel geëist tegen twee mannen die worden verdacht van poging tot afpersing van Nutricia. De twee zeggen voor de geheime organisatie Gladio te hebben ge werkt en daardoor te zijn ont spoord. Justitie en defensie had den volgens één van de verdach ten een overeenkomst over de onschendbaarheid van Gla- dio'ers. Nutricia werd dit voorjaar in brieven gedreigd dat er vergif in produkten zou worden gedaan als er geen vijf miljoen gulden zou worden betaald. Eenmaal werd als dreigement een potje Olvarit babyvoeding met land bouwgif gevuld en opgestuurd. Er is nooit geld betaald. De verdachten werden in juni gear resteerd. Gladio, betaald door de over heid, moest in tijden van oorlog sabotage-acties plegen. Daar voor trainden de 44-jarige ma joor N.B., tegen wie vier jaar werd geëist, en de 37-jarige A. de W. uit Roosendaal zich twaalf en negen jaar lang, tot er in 1992 een eind aan kwam door de opheffing van Gladio. Over ope raties moest gezwegen worden. Veldwerk, droppings, luchtope- raties, afleveren van pakketten, recrutering, dat soort dingen moet er bij de activiteiten van de twee worden voorgesteld. „Over dag werkte ik, 's nachts was ik agent", schetste DeW. B. verklaarde dat er een 'Groene Pas' bestond, waardoor het ka der van de Gladio door justitie ongemoeid werd gelaten, als er problemen ontstonden bij gehei me operaties. Ook in de poging tot afpersing van Nutricia in Zoetermeer ging hij er vanuit dat hij alleen zou worden ge hoord en niet vervolgd. Volgens B., die De W. recruteer- de voor de schimmige organisa tie, heeft hij zijn medeverdachte er steeds van proberen te weer houden de afpersing door te zet ten. Hij vertelde ook dat hij in 1992 een brief kreeg waarin werd meegedeeld dat de organisatie was opgeheven en de minister van defensie de mensen bedank te voor hun diensten. Hij kreeg duizend gulden. „Er waren men sen die het niet begrepen, die boos en teleurgesteld waren." Volgens de advocaten mr. Boone en mr, Vermaat is er een duide lijk verband tussen de activitei ten voor Gladio en de afpersing zaak. De staat had kunnen voor zien dat de twee door het dub belleven zouden ontsporen en heeft niet gezorgd voor enige nazorg. „Je kunt mensen niet eerst op dringen alsof zij in een oorlogs situatie leven en ze dan laten zwemmen", aldus Boone. Ze werden getraind in het uitvoeren van daden zonder bewijs achter te laten, op een manier die een gemiddelde crimineel zal doen watertanden", stelde Vermaat. Hij verwijt de staat dat deze bij de opheffing van Gladio geen, oog heeft gehad voor de conse quenties. Mensen zijn daardoor in een vacuüm beland. Maar of de twee nu aan een 'ziekelijke stoornis' lijden, daar zijn de deskundigen het niet over eens. Psychiater en psycholoog staan daarin tegenover elkaar. Volgens de eerste is B. ten volle toerekeningsvatbaar en De W. enigszins verminderd. De psy choloog komt tot sterk vermin derd en verminderd toereke ningsvatbaar. De officier van justitie houdt de hele zaak op 'een ordinaire af persing'. Het verleden van de verdachten wordt volgens hem als rookgordijn gebruikt. Uitspraak 14 december. Rostock Woodstock Medium. Ik zag die woorden gisteren op een affiche staan. Dat aanplakbiljet was van een sigarettenmerk. Ik vraag me af wat ze met dat affiche zouden kunnen bedoelen. De tekst is waarschijnlijk door zo'n flitsende yup van een reclamebureau bij de sigarettenfabrikant in kwestie aangeleverd. De verantwoordelijke tabakszak, bang om voor onnozel te worden versleten, zal wel laaiend enthousiast gedaan over deze pakkende tekst. Rostock was de plek waar neo-nazi's met brandbom men asielzoekers verjoegen. In Woodstock vond ooit een meerdaags popfestival plaats en Medium zal waarschijnlijk slaan op de middelmatige smaak van de betreffende sigaret. Ik kan de koppeling tussen die drie niet maken. Er zal wel niet bedoeld dat je met een lucifer zowel een sigaret als een asielzoekerscentrum aan kunt steken. Noch zal het affiche de gedachte moeten oproepen dat neo-nazi's en sigaretten allebei symbolen van kanker zijn. Tussen de lange haren destijds in Woodstock en de skinheads van Rostock ligt een wereld van verschil die je met een sigaret niet kunt overbruggen. Als dat affiche nou prikkelend was of echt tot nadenken zou stemmen, maar nee, het is gemaakte gedurfdheid. Het is geen tekst waar je wat van opsteekt en dat zou bij een sigarettenreclame toch vanzelfsprekend moeten zijn. MERIJN ABP-akkoord blijft uit Den Haag - De bonden van overheidspersoneel zijn er gisteren niet in geslaagd een akkoord te sluiten met minister Dales van Binnenlandse Zaken over de ABP-premies. Het kabinet wil dat de bonden opdraaien voor een deel van de kosten die het gevolg zijn van het uitstel van de nieuwe premieheffing. In februari hebben minister Dales en de bonden afspraken gemaakt over privatisering van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds in 1996. Onderdeel van dat akkoord was een nieuwe wijze van premieheffing voor het ouderdoms- en het invalidi teitspensioen. Die andere heffing moest op 1 januari al ingaan. Enkele weken geleden werd duidelijk dat de wetgeving waarop de nieuwe premieheffing is gebaseerd niet op 1 januari van kracht kan worden. Daardoor ontstaat er een financieel pro bleem van ruim driehonderd miljoen gulden. In beginsel is minister Dales bereid die extra kosten voor haar rekening te nemen. Maar gisteren kon nog geen akkoord worden gesloten omdat het kabinet volgens de bonden problemen blijft maken over enkele tientallen miljoenen. Vier F-16's komen terug uit Bosnië Den Haag - Van de 18 Nederlandse F-16-jachtvliegtuigen die boven Bosnië het VN-vliegverbod in de gaten houden, komen er vier terug naar de basis Leeuwarden. Ook een deel van het 300 man sterke grondpersoneel keert terug. Voor de vier vliegtuigen is te weinig 'werk', zodat ze zich vanaf de Italiaanse basis toch voornamelijk met oefenvluchten bezighouden. „En oefenen kan beter in Nederland," aldus een zegsman van de luchtmacht. ■Het terugtrekken van vier vliegtuigen gebeurt in overleg met de Navo-leiding. Minister Ter Beek kondigde eerder al een verklei ning van het contingent vliegtuigen aan, terwijl hij daar bij aantekende dat Nederland zijn inspanning niet om politieke redenen verkleint. Actie tegen onnodig medicijngebruik Tilburg - Ouderen hoeven niet alles te slikken. Onder dit motto wordt morgen op een congres in Utrecht door de voorzitters van de drie landelijke ouderenbonden het startsein gegeven voor een nationale actie, waarbij 65-plussers op het hart wordt gebonden terughoudend te zijn met medicijngebruik. Geen overbodig advies, want jaarlijks sterven in Nederland naar schatting zeshonderd ouderen door verkeerd medicijngebruik. Het 'medicijngebruik door ouderen in het Land van Heusden en Altena' is een van de rapporten, die ten grondslag ligt aan de actie. Het is een rapport van een onderzoek dat in is uitgevoerd door o.a. de GGD van het stadsgewest Breda. Opvang asielzoekers in hotels verdubbeld Amsterdam - Het aantal asielzoekers dat is ondergebracht in hotels en pensions is ruim verdubbeld ten opzichte van vorig jaar rond deze tijd. Ongeveer 2200 asielzoekers verblijven nu in deze noodopvang-mogelijkheden. Van de grote steden doen Amsterdam en Utrecht dit jaar mee aan deze vorm van opvang. Dat heeft een woordvoerder van de Centrale Opvang Asielzoe kers woensdag meegedeeld. Van de circa 2200 asielzoekers moeten 600 eerst nog worden ondergebracht in een onderzoeks centrum. De rest kan vanuit het hotel als 'kansrijke' asielzoeker naar een asielzoekerscentrum. Nog geen schadeclaim 'Faro' afgewikkeld Amsterdam - Bijna een jaar na de vliegramp in het Portugese Faro is nog niet één schadeclaim van inzittenden van het toestel of van familie van de 54 dodelijke slachtoffers afgehandeld. Dat heeft een woordvoerster van de ANWB bevestigd. De organisa tie treedt op als rechtshulpverlener voor 260 gedupeerden. Het grootste deel van de groep van 260 heeft, aldus de woordvoerster, bewust gekozen voor het op de lange baan schuiven van de afhandeling. „Ze willen de conclusies van het onderzoek afwachten." Van een kleiner deel van de 260 mensen die gewond raakten bij het ongeval, is nog niet duidelijk hoe groot de schade is. Voor een aantal mensen dat wel een spoedige regeling wil, wordt nu overleg gevoerd met de verzekeraar van Martinair, de eigenaar van de verongelukte DC10 Anthony Ruys. (ADVERTENTIE) 1, 2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN, ARNHEM jlNDHOVEN/EKKERSRDTSUEDRECHT

de Stem | 1993 | | pagina 3