Christmas countdown in York GALL ijzonders. psssSS-t 'London Art Season' in februari en maart '94 lOISSET 6Spuitje tegen kanker is nog verre toekomst Noordelijke Eifel voor winters tussendoortje Kerstmarkt in een grot PËSTEM CONSUMENT I staan geheel in I °ok wel halfjes pr is simpel: ze heb, de 'gewone' hessen PIJN VAN DE MAAND: :üns^nst.joost Kerst-boot-bustochten hebben vooral kopen, kopen en nog eens kopen als doel Autoreclame roept vaak weerzin op Psychologie °P de snelweg Mondeo Auto van het Jaar DCC-speler auto pas volgend jaar 993 DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 E2 s ENORIO DE LOS LLVNOS GRANRESERVA1984 o.75L m 11,95 jwat te proberen zon- |hoeven kopen. En als leuk als betaalbaar Q.5L m 6^5 0.5L 44^5 12,95 Q.5L litf 9,95 0.5L 7,45 Q-5L m 5,45 Q-5L 4,45 phts een beperkt aan- |s, is gelukkig geweest vol mee. En niet al- prd maar ook met wijn, Inbod van halve liter fct 'ns moet proberen. I. U weet: het is bijna Bint niet tot tranen toe Is hèm 'ns verwennen? Med,'ScfeSchLai°- Teiing ^^ontiatica en &aomwkt TSBedn,(seora «ariër lonHanca^ffmie' 5edryfc. tfSeC&«m,s fsijk Wezk e„ n en«g. lining. P^dejw'?EHWlJs |k"%eondte0^o^s. (Oor fr°"DERWl'S"^0 m, ITIE OVER |Q Post HBO cursussen prkendaal ine maanden februari en irt zijn door de English I Tourist Board en de British Tourist Authority uitgeroe- L, tot het 'Londen Arts [season'. Tijdens deze mani- Ijestatie staan zowel de uit- I voerende als de beeldende I jtonsten centraal. Meer dan I honderd lokaties bieden een I veelheid aan entertainment. Kunst en toerisme zijn in de Britse hoofdstad nauw met el kaar verbonden. Zo wordt bij voorbeeld dertig procent van de kaartjes voor de West End thea ters door buitenlanders gekocht. Veertig procent van de buiten landers brengt een bezoek aan een historische bezienswaardig heid. In het kader van dit London Arts Season worden kaartjes gereser veerd voor shows waarvoor het op dit moment moeilijk of nage noeg onmogelijk is om tickets te krijgen, zoals bij voorbeeld voor Andrew Lloyd Webbers laatste succes Sunset Boulevard. Tijdens London Arts Season brengen Royal Opera en Ballet, Royal National Theatre en Royal Shakespeare Company hun nieuwste produkties, treden in ternationale sterren als José Carreras, Ann-Sophie Mutter en André Previn op en staat een aantal belangrijke exposities op het programma. Verder bestaat de mogelijkheid een kijkje ach ter de schermen te nemen van een aantal bekende theaters, een glas wijn te drinken met de 'cast' van Cats, Starlight Express, Miss Saigon of Buddy of een cowboy-ontbijt te nuttigen in het Museum of the Moving Ima ge. Een Engelstalige brochure is schrif telijk aan te vragen bij het Brits toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam. Vertegen woordiger in Nederland voor de London Art Season is Ticket en Travel: telefoon: 02153-12344. Ze zijn fiks van formaat, de advertenties waarin de veermaatschappijen hun Christmas-shopping arran gementen aanbieden. Olau brengt de mensen vanaf 99 gulden naar de overkant. Twee overnachtingen aan boord, een heus 'Exclusive Christmas Dinner' en een transfer naar Canterbury. North Sea Ferries vraagt minimaal 145 gulden voor een tocht naar Huil met aansluitend een busrit naar het oude centrum van York of het spiksplinternieuwe Meadowhall winkelcentrum in Sheffield. Doel? Kopen, kopen, kopen. Door Lout Donders Het moet een mooi moment zijn straks. Als die mevrouw uit Schipluiden met de laatste scho tel van het kerst-hoofdgerecht de keuken uitkomt, terwijl op Haar hoofd een diadeem klemt met drie springerige felgekleur de sterren. „Gevonden in een winkeltje in York," zegt ze, de diadeem terugstoppend in een plastic zak, vol met andere kerst-frutsels die in Nederland niet te vinden zijn. Ze is een van de velen die deze dagen kerstinkopen doen in Vork, in Sheffield, Londen of Canterbury. Met 'n koffertje- voor-de-nacht van huis en dertig uur later volbeladen met plastic tassen en zakken vol koopwaar weer thuis. Volgegeten van de diners en ontbijten die bij de prijs zijn inbegrepen. Sommigen met een fikse kater omdat ze iets te lang in de disco of de bar aan boord zijn blijven hangen. Even met de boot de Noordzee over, naar het land waar Kerstmis hét volksfeest bij uitstek lijkt. Anton Pieck-achtig York heet zijn gasten deze don derdagmorgen welkom met lek ker weer. Minder koud dan in Nederland en droog. De oude stadswallen, vanwaar in vroeger tijden de Schotten en andere obscure vijanden werden be stookt met kokend water, olie en stenen, omarmen het schilder achtige Anton Pieck-achtige centrum dat zich opmaakt voor weer een dag vol handel. Niet alleen voor de Nederlandse bezoekers, maar ook voor de duizenden mensen uit stad en omgeving zélf die al volop in de slag zijn voor de naderende kerst. De plaatselijke krant, The Yorkshire Herald, laat er geen misverstand over bestaan: de Christmas Countdown is in voEe gang. Het lijkt wel het aftellen van een raketlancering op Cape Canaveral. Christmas Angels heet het win keltje in Low Petersgate dat het hele jaar door kerstspullen ver koopt. York heeft nog een paar ,van zulke zaakjes. Da's nog eens wat anders dan die ene die Ne derland rijk is, in het hartje van Amsterdam. De Nederlandse warenhuizen mogen dan hun 'kerst-super markten' hebben, het assorti ment van Christmas Angels overtroeft ze allemaal. Net als bij ons: veel zilverkleurig ver- siergeweld, maar dan in veel meer variaties. En dingetjes waar muziek uitkomt, mecha nisch maar - de kerstviering gaat met de tijd mee - ook veel elek tronisch. Kerstliedjes, vooral veel Silent Night, tingelen en pingelen door de ruimte. Lange rij Bij de kassa staat een lange rij. Heel York is in kerstsfeer. De Nederlandse bij-de-'tijdse man vindt er in tal van winkels goede kleding, niet alleen voor kerst. Maar zijn Nederlandse vrouwe lijke tegenhanger zal toch con cluderen dat het gehalte tuttig heid hoog is. Maar wie echt op klassiek chique wil, kan in York boodschappen doen. Het Anton-Pieckachtige centrum van York bij avond. is er te koop. In blik, los, in zakjes of ter plaatse gemixed. En natuurlijk: een speciale Christ mas Tea en Coffee. Murberry Maar er is meer tussen hemel en aarde dan kleding. Taylor's bij voorbeeld, in Stonegate, de hoofdstraat die uit de Romeinse Tijd stamt. De prachtigste thee Hall, ook in de Stonegate, ver- foto archief de stem bergt achter zijn vijftiende eeuwse fa?ade het fraaiste tafel gerei, porselein en kristal. In The Shambles kenmerken de winkels zich door hun extra bre de vensterbanken. Eeuwenlang stalden slagers er hun vlees uit. Nu is er geen vleeshouwer meer te vinden. Ze hebben plaatsge maakt voor mensen met een to taal andere nering. Van mode en snuisterijen tot delicatessen. En overal schreeuwen felle etalage- letters de passanten toe dat Kerstmis nadert. De hongerige shopper kan voor een lunchpauze terecht in The Starre, de oudste pub van York, waar in 1644 het eerste glas bier getapt werd. Of bij Betty's, een oerengelse tearoom waar twee keurige heren in kostuum de gasten naar hun tafeltje begelei den. En waar de koffieliefhebber niet kan volstaan met het bestel len van a cup of coffee omdat er zeven soorten op de kaart prij ken, zoals Jamaica Blue Moun tain Peaberry of Puerto Rico Yauco Selecto Peaberry. Wie bij het lezen van de menu kaart het water in mond krijgt bij de Afternoon Tea met alle Britse toeters en bellen, heeft pech. Want het dagje York duurt slechts tot half vier. Op dat tijdstip staat de bus alweer te brommen om de Nederlandse kopers terug te brengen naar de haven van Huil. En juist dat tijdstip is het hoogtepunt voor de afternoon tea. Matig Het diner dat de koks op het schip dan inmiddels hebben klaargemaakt en dat nauwelijks afwijkt van het diner van de vorige avond, is een matig alter natief. Maar de meeste overste kers hebben daar geen moeite mee. Borden worden voller gela den dan mogelijk lijkt. Als ge zegd: het is bij de prijs inbegre pen, derhalve scheppen de mees ten meerdere malen op. Nederlanders blijven Nederlan ders. Het lijkt wel een wedstrijd wie het mééste op kan. Gepakt en gezakt met geschenken en tax-free rommel verlaten ze de schuit. Met een volle maag die eten minstens tot de kerstdagen overbodig maakt. De mededeling dat een auto 'milieuvriendelijk' is, is onzin. Als iemand een klacht indient over een advertentie van die strekking zal de Reclame Code Commissie die zonder twijfel toewijzen. Maar andere klach ten zijn lastiger. Een nieuwe code autoreclame moet aan die problemen een einde maken. Want van alle reclame roept die over auto's de meeste weerzin op, aldus het decembernummer van de Consumentengids. De Reclame Code Commissie (RCC) behandelde in 1991 56 klachten die met autoreclame te maken hadden. Vorig jaar wa ren dat er 45. De Bovag heeft een nieuwe code in elkaar ge knutseld die een eind moet ma ken aan dat gebalanceer op de grens van de goede smaak van autoreclames. Met name Mazda heeft daar een handje van, al dus de Consumentengids. 'De spots en advertenties van Mazda worden in de reclame wereld alom bewonderd. Maar bij veel consumenten vielen de choquerende beelden minder in de smaak. Gezien de vele klach ten die de Reclame Code Com missie hierover krijgt zou het de adverteerder passen zich terug houdender op te stellen,' aldus de Consumentengids. De com missie vond bijvoorbeeld de Mazda-advertentie met de af beelding van een schijnbaar mishandelde vrouw met een blauw oog over de schreef gaan. Autoreclame geeft volgens de Consumentenbond vrij vaak on volledige informatie. De nieuwe code zou onomwonden moeten opleggen, dat de informatie in reclame juist en volledig moet hjn. Een auto mag ook nooit 100% veilig genoemd worden en geen roekeloos of onveilig verkeersgedrag uitlokken. „Al heeft de auto een airbag en kreukelzones, op het moment dat die worden aangesproken is het al te laat." t eel automobilisten hebben de neiging om op de autosnelweg links te rijden. Naarmate het drukker is, komt dit vaker voor. Op drie- en vierbaanswegen wordt veel links gereden, ook wanneer de rechter rijbaan bijna leeg is. Volgens de Duitse verkeerspsy- choloog Von Hebenstreit, die in opdracht van Volkswagen de achtergronden van dit rijgedrag onderzocht, heeft dat links rij den psychologisch gezien vier totaal verschillende motieven: haast, imponeringsdrang, angst en zeer vaak gedachteloosheid. Haast hebben natuurlijk auto mobilisten die hun afspraak willen nakomen, maar krap in de tijd zitten. Hoe krapper de tijd, hoe groter de neiging is om links te gaan rijden. Daarnaast neemt het ongeduld toe, wan neer op de linkerbaan andere automobilisten de weg versper ren. Er wordt dicht op de voor ganger gereden en met richtin gaanwijzers, lichtsignalen, of soms zelfs met de claxon wordt die gedwongen opzij te gaan. Imponeringsdrang manifesteert zich in eenzelfde agressieve rijstijl. De oorzaak is dan echter geen afspraak, maar een karak tertrek van de bestuurder: een streven naar macht, een sterke behoefte om anderen te impone ren, de wil om steeds en overal de eigen zin door te drijven. Opmerkelijk is dat dergelijke bestuurders op rustige auto snelwegen vaak heel braaf in het midden, of zelfs rechts rij den. Pas als hij anderen voor zich ziet, voert hij de snelheid op. Wanneer er vóór hem op alle rijstroken auto's rijden, is dit juist de aanleiding om zich he lemaal op de linkerrijbaan te concentreren en de anderen 'weg te jagen'. Angst is een teken van gebrek aan snelwegroutine. Ook bij lange stukken vrij baan op de rechter- of middenstrook blij ven veel automobilisten op de linkerweghelft, omdat ze anders bang zijn ingeklemd te worden. De routinier weet de tussen ruimten op de juiste manier in te schatten. Hij laat snellere auto's passeren, zonder de eigen snelheid echt te verminderen echter zonder gevaar te worden ingeklemd. Gedachteloosheid houdt vaak verband met een kudde-in stinct, of met een heel normale, op lange trajecten voorkomen de, vermoeidheid. Iemand die naar de linkerrijstrook gaat om in te halen, rijdt simpelweg achter een andere auto aan zon der erbij na te denken dat een snellere auto misschien wil in halen. En degene die al enige uren zonder pauze achter het stuur zit, vergeet ook nog eens na het inhalen weer naar rechts te gaan. De rechterrijstroken zijn niet geliefd. Deze foto van de snelweg lijkt bijna idyllisch. Geen file te bekennen, een paar auto's met voldoende tussenruimte. Het is een lust om daar te rijden. Toch toont deze foto een foutief rijgedrag, dat bij druk verkeer ergerlijk is. foto wout van assendelft In het vakantieverkeer komt ge dachteloosheid en angst vaker voor en in het beroepsverkeer is er vaker sprake van haast. De categorie imponeringsdrang komt in beide situaties ongeveer in gelijke mate voor. Exacte cijfers zijn moeilijk te verkrijgen. Schattingen op basis van verkeersobservaties en in terviews in Duitsland geven aan, dat het motief voor het links blijven rijden voor 38% uit angst bestaat, 27% uit ge dachteloosheid, 26% uit haast en 9% uit imponeringsdrang. Verder tonen enquêtes aan, dat ruim eenderde van de automo bilisten zich helemaal niet door deze motieven laat beïnvloeden. Deze automobilisten gedragen zich onopvallend en dus ver standig. Op de autosnelwegen zijn zij de meest aangename verkeersdeelnemers: ze dringen niet voor en treuzelen niet. De titel Auto van het jaar 1994 is voor de Ford Mondeo. De 58 juryleden gaven de Mondeo 290 punten, precies 50% van het maximaal haalbare aantal. De tweede plek is voor de Citroen Xantia, die 264 punten vergaar de. De derde plaats veroverde de opvolger van de Mercedes 190, de C-klasse. De verkiezing is dit jaar voor de 31ste keer gehouden. De laatste jaren gingen de titels naar de Citroen XM, de Renault Clio, Volkswagen Golf en Nissan Mi- cra. Ford pakte de titel twee maal eerder: in 1981 met de Escort en in 1986 met de Scor pio. De Mondeo kwam in maart dit jaar uit als opvolger van de Sierra. De naam doet eer aan de intentie van Ford om van het model een 'wereldauto' te ma ken. Dat wil zeggen dat hetzelf de ontwerp op alle markten in de wereld gevoerd wordt. Een van de sterkste troeven van de Mondeo, die in het Belgische Genk geproduceerd wordt, is het feit dat de auto standaard met een airbag in het stuurwiel geleverd wordt. Daarmee zette Ford een trend in in de automo bielbranche: sinds de Mondeo zijn alle grote merken koorts achtig bezig de levensreddende luchtzak in hun modellen be schikbaar te krijgen. De auto-DCC-speler van Phi lips komt eerst volgend jaar op de markt. Een woordvoerder van het Eindhovense elektroni- ca-concern heeft gisteren beves tigd dat het kampt met pech bij de fabricage van een chip in het apparaat. Bij tests is gebleken dat in de auto-versie van DCC 'een van de componenten niet aan onze eisen voldeed,' aldus de Philips- woordvoerder. Het gaat hierbij om een door Philips zelf gepro duceerde chip. Door de 'fabri- cage-pech moeten de introduc tie nu over oud-en-nieuw heen tillen,' aldus de zegsman. Het is niet de eerste pech die Philips heeft met het op de markt brengen van de digitale cassette recorder. Het project is ook eerder verschillende keren vertraagd door onder meer pro blemen met de opnamekop en een onduidelijke reclamecam pagne. En een eerste zending voorbespeelde cassettes naar Japan moest zelfs worden te ruggehaald. De auto-versie van de DCC- speler had volgens de aanvan kelijke planning al enkele maanden op de markt moeten zijn. Er komen twee modellen die op de markt: DCC 801 en DCC 821. De DCC 801 heeft tekstweergave, Dolby, een PLL- Quartz synthesizer/BQR-tuner met 36 voorkeurzenders en een vermogen van 2x30/4x12 W TMP. De DCC 821 heeft daar naast nog RDS/EON ontvangst, regiokeuze en programmakeuze. Naast radio-ontvangst kan de nieuwe DCC-autoradio de oude MC en de CD - als een aparte CD-wisselaar is aangesloten - afspelen. Over de race op de markt tussen Philips met DCC en het Japanse Sony met MiniDisk wil de Phi- lips-woordvoerder niets kwijt. Verkoopcijfers noemt de Eind hovense multinational niet. „De acceptatie is goed, horen we van onze afnemers," aldus de Phi- lips-zegsman. Door Lindy Jense Leiden - Bij proeven met muizen werkt het in elk geval prima: een experimenteel vaccin dat de ontwikkeling van baarmoederhalskanker remt. Binnen een half jaar willen onderzoekers van het Acade misch Ziekenhuis en de Rijks universiteit Leiden het vaccin gaan testen bij vrouwen met baarmoederhalskanker. De testgroep zal bestaan uit 15 a 20 vrouwen die zijn geo pereerd, waarbij een deel van de tumor niet te verwijderen is. Het vaccin moet verdere uitzaaiingen voorkomen. Na vele jaren van onderzoek staat vrijwel vast, dat een vi rus in veel gevallen een rol speelt bij het ontstaan van baarmoederhalskanker. Dit humaan papilloma virus (HPV) wordt door middel van seksueel contact verspreid. Uit het feit, dat niet alle vrouwen bij wie HPV in het uitstrijkje wordt aangetroffen, ook kan ker krijgen, kan worden afge leid dat bij sommige vrouwen het immuunsysteem zeer ef fectief werkt tegen HPV. De onderzoekers hopen met het tegen HPV ontwikkelde vaccin het menselijk immuun systeem een handje te helpen en zo de tumor-ontwikkeling te remmen. Als het middel werkt, kan het misschien ge bruikt worden om baarmoe derhalskanker in een vroeg stadium aan te pakken en eventueel zelfs te voorkomen. Toekomstmuziek De mogelijkheid om 'een spuitje tegen kanker' te halen, is echter nog 'ver in de toe komst' voor de Leidse hoogle raar immunohematologie dr. C. Melief. „Wij hopen in elk geval te kunnen aantonen dat het vaccin het immuunsysteem versterkt. Het kan dan in voorstadia van baarmoeder kanker worden toegepast. Een half jaar na de start van het experiment weten we of het immuunsysteem op het vaccin reageert. Ik ben niet zo opti mistisch gestemd over de ge nezingskans van de vrouwen op wie wij het middel gaan testen. De kans op genezing van kanker in een vergevor derd stadium is, helaas, niet groot." Het aantal vrouwen dat baar moederhalskanker overleeft is tamelijk hoog. Als de ziekte in een vroeg stadium wordt ont dekt, is de kans op genezing zelfs negentig procent. Jaar lijks sterven ongeveer drie honderd vrouwen aan baar moederkanker. In totaal eist kanker elk jaar 35.000 doden in Nederland. Uitstrijkjes C. Honing, woordvoerster van de Nederlandse Kankerbe strijding, heeft een houding van 'eerst zien'. „Baarmoeder halskanker hangt niet alleen van HPV af, ook roken en seksueel gedrag spelen mee. Wie rookt, loopt meer kans op deze vorm van kanker, wie vroeg seksueel contact heeft, ook. Het zou natuurlijk gewel dig zijn als dat vaccin er zou komen, maar voorlopig reage ren wij afwachtend. Regelma tig uitstrijkjes laten maken is nog altijd de beste methode bij de bestrijding van baarmoe derhalskanker." Vrouwen met gynaecologische kankers hebben zich verenigd in de Stichting Olijf. Volgens secretaris H. Scheepstra had den berichten over het Leidse experiment absoluut niet ge publiceerd moeten worden. „Ik vind het erg. Héél erg. Dit is valse hoop geven aan ern stig zieke vrouwen. Een lotge note bij wie een paar weken geleden uitzaaiingen zijn ge constateerd, belde direct naar ons. Waar ze zich kon opgeven om het vaccin te krijgen. Had den ze maar afgewacht totdat de testresultaten er liggen, denk ik dan. Was kanker maar zo simpel te genezen." Door Jan Keunen Een vakantie in de eigen achtertuin is misschien wat veel van het goede. Maar de noordelijke Eifel, die al meteen achter Aken begint, is zeker de moeite van een ontspan nend bezoek waard. De prijzen zijn er nog bescheiden. Twee personen kunnen samen naar de thuiskathedraal, -ab- voor 100 D-Mark - en zelfs minder - overnachten in een goede hotelkamer en krijgen dan nog een royaal ontbijt op de kop toe. De maaltijden - in deze maanden vaak aan wild gewijd - in de gemoedelijke restaurants zijn voor 'lijners' vaak té overvloedig, maar daar valt een mouw aan te passen. Het natuurpark Nordeifel, een heuvellandschap met diep uit gesneden dalen, aardige stad jes, uitgestrekte bossen en uniek hoogveen, ligt op min der dan twee uur rijden van hartje Brabant. Ook in de wintertijd biedt dit gebied tal van mogelijkheden. Tot en met het weekeinde van 18 en 19 december bij voor beeld is het op zaterdagen en zondagen sfeervol in het auto vrije stadje Monschau, waar de kerstmarkt op de schilder achtige Marktplatz en langs de romantische Rurstrasze tot kijken en kopen noodt. In de zomermaanden is Monschau een soort Valkenburg: leuk voor wie ervan houdt, maar overvol. In het stille seizoen daarente gen kan de wandelaar in de behoorlijk steile straatjes en steegjes genieten van de typi sche Eifel-vakwerkbouw, die hier goed geconserveerd is. Bij de plaatselijke brouwerij en de mosterdmolen verkopen ze produkten, die je elders ver geefs zoekt, omdat de brouwer en de mosterdmaker princi pieel weigeren aan het groot winkelbedrijf te leveren. Wie onze produkten wil kopen, moet maar hierheen komen, is hun redenering. Van Monschau naar het Bel gische Hergersberg of het Duitse Losheim is maar een kattensprong. Precies op de grens in dit land zonder gren zen staat de Krippana: een internationale wisseltentoon stelling van kribben uit diver se Europese landen. In de Kersttijd gaat er wel een aan tal kerststallen tijdelijk terug dij of -parochiekerk, maar de lege plekken worden opge vuld, zodat de bezoeker rond de 2.500 vierkante meter kerstsfeer overhoudt; com pleet met levende dieren. Tot 6 januari elke dag van 10 tot 6 geopend. In de burcht van Monschau -te vinden door aan te koersen op een grote lichtende ster op de heuvel - is tijdens de kerstmarkt trou wens ook een fraaie 'levende' kribbe te vinden. Levende dieren zijn er ook volop in het wildpark Hellent- hal; op slechts enkele kilome ters afstand van de Krippana. De 'vliegshows' met de roofvo gels en het voederen van het wild in voor- en namiddag zijn leuk om te zien; de dieren in de natuur komen juist in de sneeuw goed tot hun recht. Voor sneeuwwandelingeri is de omgeving al snel geschikt; langlaufen, 'eifelski' en rode len behoren de komende maanden ook tot de mogelijk heden in dorpjes als HoÜerath en Udenbreth, die ruwweg tussen de 600 en 700 meter boven Amsterdams Peil uitto renen. Een telefoontje voor het vertrek (09-49248285200) is voldoende om via een automa tische beantwoorder aan de weet te komen of het de moei te loont ski's en toebehoren mee te nemen. En dan is er nog het Freilicht- museum Kommern, vlak bij Gemünd. Ook al dicht in de buurt, want de noordelijke Ei fel is kleinschalig. In dit mu seum -te vergelijken met de openluchtmusea in Arnhem en in het Belgische Bokrijk - valt de aloude vakwerkbouw van de Eifel in diverse varia ties te bezichtigen. Het mu seum is ook in de wintermaan den geopend (dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur), maar in verband met de kou worden dan niet alle ambachten aan schouwelijk gemaakt. Informatie: Duits Verkeersburo, Hoogoorddreef 76, 1101 BG Am sterdam, telefoon: 020-6978066. Kaarsen, koor- en orgelklanken in de duisternis van de Valken- burgse gemeentegrot en kraampjes met artikelen die met kerstmis te maken hebben. Dat zijn de ingrediënten van de kerstmarkt in Valkenburg. De gemeentegrot is te vinden aan de rand van het Valkenburgse centrum, vlakbij Cauberg en kasteel- ruïne. In het hart van de grot - in het Romeinse gedeelte - wordt het kerstverhaal opgevoerd. De kerstmarkt wordt gehouden van 4 tot en met 19 december. Openingstijden: 14.00 tot 22.00 uur, in het weekeinde van 12.00 tot 22.00 uur, de eerste zaterdag en de laatste zondag van 12.00 tot 18.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 25