ampina akkoord met Südmilch er Stoel Europa Europese landbouwhervorming begint vruchten af te werpen' Pakjesavond komt dichterbij Behoefte aan kapitaal voor windenergie aJdestem ^nd KORT I IZuivelconcern verwerft meerderheidsbelang in Duits bedrijf [Economie krijgt kick [door sneller te betalen' Kleine belegger heeft pecht op PTT-aandelen' Raad van State buigt zich opnieuw over papierpulp ECONOMIE A5 I Brussel (anp) - De hervorming van het Europees landbouwbeleid be- lojit vruchten af te werpen. De I beoogde produktievermindering in he graansector beantwoordt aan de ■doelstelling, zo meldde Europees landbouwcommissaris Rene Grafische industrie is bezorgd ECEMBER 1993 WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 ïpasse in Genève over Bosnij De moslims stelden dat i lee maanden oponthoud) beëindigd zou kunnen 1 hs zeiden dat de Moslims I Bden gebracht, waardoor (leider van de Bosnische (batische president Tudj. I voor een doorgang naar [stad Neum. Het overleg] ndelingsronde heeft wei. j werd gisteren temidden Ban de dagen ervoor. sraven brden begraven vindt de 9 [lie dag is het precies 10 eerste burger van St. i net een concreet voorstel I Lenin in zijn stad, waar vistische revolutie werd I It daar op zich wel voor, het communisme doet I bbaard in zijn mausoleum het Westen (•s hebben in de afgelopen westelijk deel van de Jende landen, blijkt uit |de statistiek. Het aantal !l Irmalige DDR, waar de (kregen sinds de Duitse ■tot 15,8 miljoen. Vooral 1500.000, hebben hun heil atistiek verwacht dat het 5,5 miljoen tegen 2000. )97 in oktober Iniet meer eind september hebben de ministers van vroegere EG) dinsdag (se systeem overgenomen der Nederland. Voorlopig tzetten. In 1997 zal de lelijk in alle EU-landen| peerdiensten op Engeland, 1 probleem. De dienstrege-1 jverleg IRA gedwongen heeft gezien te onthullen, lijkt de deur |rten met de republikeinse Patrick Mayhew, moest fdiging doorstaan over de iaarde een hoge Britse (sloten zijn het verder te pet IRA's politieke vleugel j prdere pogingen levend, dode geëist. Een 47-jarige I Inde schutters doodgescho- 1 Dundonald bij Belfast. De 1st. |er premier n~ U toen colbert en broek met I Het lange blonde haar had oor ongevallen van de Europese Unie (tot :ht op groen gezet voor de ongevallen op de weg. Dit aanzet tot een Europese bedoeling dat de lidstaten ;ongevallen overmaken aan stiek. liepen de Duitsers noch de rland vindt het als eerste eiligheidspolitiek dan ook het Europees jaar van de arlijks veel jonge automo- ■steichen gisteren op een persconfe- Ijentie in Brussel. ■Steichen baseert zich op de voorlopige I c:jfers over het eerste jaar van de her- Ivorming die hij van de lidstaten heeft ■binnengekregen. ■Volgens de commissaris blijft de pro- duktie van granen over 1993 beperkt tot ruim 164 miljoen ton, een cijfer dat 16 miljoen ton hoger zou zijn uitgekomen zonder invoering van het nieuwe beleid. De Luxemburger noemde de resultaten een overwinning op de pessimisten bin nen de gemeenschap die hadden voor speld dat de hervormingen op een mis lukking zouden uitlopen. De aanpassing, die in mei vorig jaar door de lidstaten werd aanvaard, is er vooral op gericht de produktie van granen te stabiliseren. Via een verlaging van de gegarandeerde minimumprijzen met 30 procent over drie jaar en de invoering van een braakleggingsrege ling wil de Commissie voorkomen dat de produktie boven de 166 miljoen ton uitkomt. De eerste cijfers zijn zeer bemoedigend voor Brussel. Door de prijsverlaging is onder meer de interne vraag naar gra nen voor het gebruik als veevoer fors toegenomen ten koste van de (Ameri kaanse) invoer van graanvervangers. En voor volgend jaar verwacht de commis saris zelfs nog betere resultaten omdat boeren die nu hun slechtste gronden buiten gebruik hebben gesteld door de roterende braakleggingsregeling vruchtbaarder velden uit de produktie moeten nemen. Maar de landbouwcommissaris is nog lang niet uit de gevarenzone. Steichen onderkent dit zelf als eerste door te zeggen dat de huidige koers alleen maar succes kan hebben als de lidstaten niet voortdurend niet aanvullende eisen ko men. Duitsland en Frankrijk proberen al te morrelen aan de afspraken en als de raad van ministers dergelijke wensen zou honoreren, kan de Commissie haar strategie weer in rook zien opgaan, aldus Steichen. Steichen verwacht overigens dat de Eu ropese Commissie vandaag voor het eerst serieus met de Verenigde Staten te kunnen onderhandelen over een aan passing van het zogenoemde Blair-Hou- se-akkoord, de overeenkomst tussen de VS en de EU over een verdere liberali sering van de landbouwsector. Steichen baseert zijn optimisme op de komst van de Amerikaanse onderminis ter van Landbouw Mike Espy, die sa men met de officiële VS-onderhande- laar Mickey Kantor naar Brussel komt in een mogelijk laatste poging de pro blemen rond een nieuwe wereldhan delsovereenkomst op te lossen. Zaltbommel (anp/dpa) - Campina krijgt definitief de [controle over Südmilch. Het Nederlandse zuivelconcern Lrwerft een belang van ten minste 51 procent en stelt bich garant voor een aandelenemissie van het Duitse bedrijf. Omdat de uiteindelijke grootte Ivan de participatie van Campina Idaardoor nog niet vaststaat, laat men zich met uit over het bedrag (dat met de aankoop zal zijn bemoeid. In een eerder stadium (had bewindvoerder Grub laten «eten dat een koper ten minste 1120 miljoen mark zou moeten [opbrengen om Südmilch te red- fcen. De op de beurs genoteerde Süd- nilch verkeerde in surséance ban betaling. Deze was noodza kelijk geworden omdat de Oost- [duitse dochter Sachsenmilch in Dresden failliet ging. Getracht kou worden voor dit bedrijf een laparte oplossing te vinden. Büdmilch heeft, Sachsenmilch kuiten beschouwing gelaten, een lomzet van ruim één miljard nark per jaar, waarvan 85 pro- leent in Duitsland. Het concern telt 1100 personeelsleden. Campina heeft een omzet van f 5,6 miljard en meer dan 7000 werknemers. Het bedrijf expor teert naar 130 landen. De onder handelingen tussen Campina en Südmilch hebben meer tijd ge kost dan was verwacht, omdat ook de Franse BSN zich aan diende als geïnteresseerde. Campina zet de samenwerking met de coöperaties binnen Inter- milch voort. Enkele van de deel nemers zijn van plan samen een belang van 25 procent te nemen in Südmilch. De bewindvoerder van Südmilch wil na vergaderingen met de schuldeisers de rechtbank op 8 december vragen de surséance op te heffen. Aan de crediteuren zal een akkoord worden voorge legd dat voorziet in betaling van minimaal 46 procent van hun vorderingen. Het Duitse concern heeft ruim een half miljard mark aan financiële verplichtingen. ■Dat geeft de economie een kick. ■De consument krijgt meer ver- |trouwen in de economie en gaat meer besteden; bedrijven gaan meer investeren en op termijn is [ook de werkgelegenheid erbij ge lbaat. Het gaat met de economie in Nederland beter dan iedereen het zal in 1994 ook beter [gaan dan iedereen voorspelt, al- Jdus Heertje. Maar te laat betalen ■brengt de economie schade toe. ■De hoogleraar sprak op een sym- Iposium over het betalingsgedrag ■in Nederland. Dat laat zeer veel Ite wensen over. In Europa zijn (Nederland en Engeland koploper lin het 'overschrijden van beta lingstermijnen'. Binnenlandse ■betalingen worden gemiddeld 23 (dagen te laat gedaan; buiten landse 25 dagen, waarmee Ne- Iderland zelfs Europees kam- Ipioen is. (De beste betalingsmoraal vinden (we in België: in eigen land zijn ■onze zuiderburen gemiddeld 4 (flager te laat met betalen; in het (buitenland 9 dagen. Daar valt (wel bij aan te tekenen, dat men lin andere landen vaak langer (tijd krijgt om te betalen: in (Zuid-Europa tot 120 dagen, ter- pi]! de gemiddelde termijn in (Nederland op 28 dagen ligt. ,s deze dagen een gevierd rentie over Veiligheid en zwaaiden de Nederlandse genoeg eensgezind lof toe, hoge commissaris voor de r het parlement", zo vertelt voormalige bewindsman. Hij st voorts op positieve resulta- bij zijn bemiddelingspogin- tussen Hongarije en Slowa- over de etnische minderhe- in beide landen. der Stoel merkt op dat ral de brede politieke steun luit de CVSE zijn positie ver- rkt. „Daardoor kunnen de be kken regeringen haast niet Iers dan mijn aanbevelingen irnemen", zo stelt hij tevreden oud-minister heeft gezien de de steun geen moeite om aan verzoek van de CVSE te Idoen en zijn werk voort te ten en te intensiveren; met er geld en extra mankracht. [Van onze verslaggever Amsterdam - „Betaal voortaan tién dagen eerder dan u tot nu (toe gewend bent." Als landelijke, provinciale en gemeentelijke [overheden deze raad van prof. dr. A. Heertje in praktijk [Lengen, zal het bedrijfsleven volgens deze Amsterdamse iconoom vanzelf volgen; de multinationals voorop. Het effect van te late betaling is duidelijk te zien bij enkele Spaanse supermarktketens. Die verkopen hun levensmiddelen zo snel mogelijk en betalen de toe leveranciers gemiddeld pas na 116 dagen. Daardoor boeken ze een rentewinst, die zó groot is, dat ze op de levensmiddelen geen winst meer hoeven te ma ken. Volgens Heertje probeert Philips in Nederland een soort gelijke taktiek te volgen. De overschrijding van betaling stermijnen is volgens de eco noom voornamelijk een gevolg van bureaucratie, die zich vooral bij de overheid en bij grote on dernemingen voordoet. De wer king van die bureaucratie wordt ook duidelijk bij massa-ontsla gen. Ondernemingen als Philips, KLM, Hoogovens en Akzo zien daarna vaak nog kans de pro duktie nagenoeg op peil te hou den. Te laat betalen is volgens Heer tje ook slecht voor de betalings moraal. Omdat overheid en be drijfsleven het slechte voorbeeld geven, denkt de burger al snel dat hij zich ook van alles kan veroorloven. Geknoei met uitke ringen en studiebeurzen is onder meer het gevolg. [Den Haag (anp) - De staat moet er volgend jaar bij de verkoop |van zijn eerste portie aandelen in de Koninklijke PTT «ederland voor zorgen dat de kleine belegger en de PTT- 'erknemer niet buiten spel staan. Daar drong de Tweede Kamer teisteren op aan bij het kabinet, twintig tot dertig procent van w aandelen van KPN moeten (volgend jaar via de banken hun [weg vinden naar beleggers en (pnoteerd worden aan de effec tenbeurs. De Tweede Kamer wil dat het kabinet met meer stelligheid dan (lot dusver zal bevorderen dat (ook de gewone burger en de l'OO.OOO PTT-werknemers kan- sa krijgen om de aandelen te kopen. Daarvoor pleitten niet alleen de regeringspartijen CDA PvdA, maar ook WD en jjfoen Links. Een meerderheid in de Kamer «j1 bovendien dat de burger in 1996 er niet op achteruit gaat, het opbellen onder het hoge I, 'tarief komt. Dat zal dat de (tarieven zo'n tien procent hoger (taken en de doorsnee burger 60 tot 100 gulden per jaar kosten. Ondertussen levert het de schat kist wel 400 miljoen gulden op. CDA'er Koetje stelde voor om het lage btw-tarief met een half procent te verlagen, hetgeen on geveer vierhonderd miljoen gul den gaat kosten. PvdA'er De Jong suggereerde om de duurde re telefoon goed te maken door een verlaging van het belasting percentage in de eerste schijf van de inkomstenbelasting. De Kamer bleek weinig moeite te hebben met wetswijzingen om de voorgestelde beursgang van KPN mogelijk te maken. Op ter mijn kan zelfs een meerderheid van de aandelen van het voor malige staatsbedrijf in andere handen overgaan. Alleen al met de eerste 'tranche, van de aande- lenverkoop zal volgend jaar naar schatting van banken ongeveer vijf miljard gulden gemoeid zijn. Twee zwarte pieten klimmen onvermoeibaar op en neer langs de touwen in de Amsterdamse Bijenkorf. In de laatste week voor pakjesavond is het weer topdruk in de warenhuizen, ondanks de toenemende concurrentie die de Sint heeft van de Kerstman, foto anp Amsterdam (anp) - Voor een forse uitbreiding van de op wekking van 'schone' energie is dringend behoefte aan ri- siseodragend kapitaal. Volgens de Triodos Bank uit Zeist zal er in de komende vijf jaar f 250 miljoen in projecten vóór dit soort energie, in het vlakke Nederland veelal winde nergie, worden geïnvesteerd. Om op de ontwikkelingen in te spe len is de antroposofische bank gekomen met het nieuwe Wind- fonds. Voor f 100 per aandeel van f 10 nominaal kunnen ook particulieren meedoen in de ont wikkeling van nieuwe molenpar ken en zo 'hun eigen energie schoon laten opwekken'. Het aandeel van schone energie in het totaal in Nederland is nu 0,8 procent. De rijksoverheid wil dit rond de eeuwwissseling op 8 procent hebben. Er moet in het begin van de nieuwe eeuw een capaciteit zijn van 1000 mega watt. Dat lijkt ambitieus, maar Triodos heeft toch kritiek op de overheid. Zij stelt dat de Britten veel voortvarender zijn en dat Den Haag'nog wel wat zou kunnen leren van EngelandN De eerste aanzet voor een beleg gingsfonds voor windenergie is al gegeven in 1986, na de ramp met de kerncentrale in het Rus sische Tsjernobyl. Triodos vond het toen nog te vroeg om er de boer mee op te gaan. De bank is op dit moment rechtstreeks be trokken bij projecten voor f 60 miljoen, goed voor 26 megawatt vermogen, een kwart van het huidige windvermogen in Neder land. De grote parken bij Lely stad en bij de Oosterschelde-ke- ring zijn met hulp van de bank tot stand gekomen. De technische ontwikkelingen maken windenergie voor beleg ging aantrekkelijk. Grootschali ger projecten zijn mogelijk ge worden en de prijs van de ener gie is al gedaald van 60 cent per kilowattuur naar 19 cent. Dit kan volgens Triodos verder om laag naar een dubbeltje. De kos ten per eenheid van een met kolen gestookte centrale liggen op 8 cent. Windfonds wijst er daarbij echter op dat er eigenlijk rekening moet worden gehouden met een 'milieurendement', dat door deskundigen op een stuiver wordt becijferd. De ontwikkelingen van de laat ste jaren hebben windenergie ge- De technische ontwikkelingen maken windenergie voor belegging aantrekkelijk. foto de stem/ben steffen leidelijk financieel aantrekkelijk gemaakt. Triodos meent dat een gemiddeld rendement van 7 pro cent op belegging in windmolens in de komende vijftien jaar haal baar is. De eerste paar jaar zal het percentage echter niet veel hoger komen dan drie. Triodos mikt op een omvang van f 15 miljoen voor het Windfonds. Zij wijst daarbij op haar Bio- grond, een fonds dat belegt in terreinen voor biologische land bouw, dat ook deze omvang heeft. Naast het Windfonds voor parti culieren is er om fiscale redenen ook een aparte organisatie voor bedrijven. Hierin nemen nu deel The Body Shop, BSO/Origin (au tomatisering), Esprit, snoepfa brikant Van Melle en de Vereni ging Milieudefensie. De nieuwe beleggingsmaat schappij zal zich opstellen als groeifonds. Dat betekent dat de winst in de regel niet contant zal worden uitgekeerd maar aan het vermogen wordt toegevoegd. Daardoor stijgt het aandeel in waarde. Het fonds is geen beleg gingsinstelling in de zin van de wet, zodat er geen vrijstelling van dividendbelasting bestaat. De initiatiefnemers vinden de omvang van het vermogen voor lopig te klein om beursnotering aan te vragen. ECONOMIE KORT Benzineprijs twee cent omlaag Rotterdam - Benzine wordt morgen twee cent per liter goedko per. De adviesprijs aan de zelftank wordt voor euro loodvrij 174 cent, voor super plus loodvrij 180 cent en voor super gelood 191 cent. Werkloosheid Frankrijk naar record Parijs - De werkloosheid in Frankrijk is in de maand oktober verder opgelopen tot een recordhoogte van twaalf procent kan de beroepsbevolking. Dat heeft het Franse ministerie van Werkgelegenheid gisteren bekendgemaakt, In september noteer de Parijs nog een werkloosheidspercentage van 11,8. Het aantal werklozen nam in oktober toe met 40.300 tot 3,28 miljoen. De groei ten opzichte van oktober vorig jaar bedroeg eveneens ongeveer twaalf procent. In oktober 1992 hadden 2,93 miljoen Fransen geen baan. Dat kwam neer op 10,6 procent van de beroepsbevolking. Banken akkoord met sanering Ferrnzzi Milaan - De reddingsoperatie van het zwaar noodlijdende Italiaanse conglomeraat Ferruzzi heeft nu ook de instemming gekregen van een aantal grote buitenlandse banken. Daarmee wordt het plan gesteund door banken die samen meer dan 85 procent van de te herstructureren schuld ter grootte van 16,2 biljoen lire (f 18,4 miljard) hebben uitstaan. Die grens was door de directie van Ferruzzi als voorwaarde gesteld voor uitvoering van het plan. De totale schuld van het bedrijf bedraagt meer dan 28 biljoen lire (f 32 miljard). Werkloosheid Japan stijgt Tokyo - De werkloosheid in Japan heeft met 2,7 procent een nieuw hoogtepunt bereikt. Het kabinet van premier Morihiro Hosokawa kwam gisteren in spoedzitting bijeen voor overleg over de ernstige situatie op de arbeidsmarkt Minister van Arbeid Chikara Sakaguchi zei dat de regering mensen van middelbare leeftijd wil helpen bij het vinden van een nieuwe baan, terwijl de overheid meer werk zal gaan creeren. De sombere economische stemming in Japan duurt voort. De beurs van Tokyo bereikte maandag het laagste punt dit jaar. Het jongste werkloosheidscijfer, gemeten over oktober, betekent dat 1,76 miljoen Japanners zonder werk zitten. 310.000 meer dan in september. OR havenarbeidspool stapt naar rechter Rotterdam - De ondernemingsraad van de havenarbeidspool SHB sleept de directie voor de rechter. De leiding van de SHB (Stichting Samenwerkende Havenbedrijven) zou al onderdelen van haar reorganisatieplan uitvoeren zonder het vereiste advies van de ondernemingsraad. De rechter moet de directie nu een halt toeroepen, heeft de raad gisteren meegedeeld. De directie van de SHB presenteerde in september het Onderne mingsplan 1993-1997. Zij wil de havenarbeidspool, de arbeids voorziening van de Rotterdamse haven, omvormen tot een commercieel bedrijf waar minder mensen werken. De onderne mingsraad legde na de presentatie van het Ondernemingsplan de directie een verbod op om voorafgaande aan een adviesaanvraag de reorganisatie in gang te zetten Daimler en Mitsubishi: meer samenwerken Berlijn - Daimler-Benz, het grootste industrieconcern in Duits land, en het Japanse conglomeraat Mitsubishi gaan hun in 1990 begonnen samenwerking stapsgewijs uitbreiden. De twee onder nemingen willen zo hun internationale concurrentieposities versterken. Zij hebben 35 gezamenlijke projecten op het oog. Daarvan zijn er gisteren zes bekendgemaakt na overleg in Berlijn. De topman van Daimler, Edzard Reuter, sprak van de nuttigste bijeenkomst sinds het begin van de samenwerking. De gezamen lijke activiteiten belopen nu nog maar vijftig miljoen mark per jaar, maar het bedrag gaat al in de richting van de 100 miljoen. Den Haag - De Raad van State heeft zich gisteren opnieuw gebogen over de vraag of papierpulp gebruikt mag worden als mest. Een jaar geleden verbood de Raad van State in een voorlopige uitspraak het gebruik van pulp in de landbouw, omdat het een schadelijke afvalstof zou zijn. Drie Brabantse boeren eisen dat de Raad haar oordeel herroept, onder andere omdat het Ge rechtshof in Leeuwarden de pulp enkele maanden geleden heeft geaccepteerd als meststof. De uitspraak in deze zaak is van groot belang, omdat in acht pro vincies over deze kwestie one nigheid bestaat tussen boeren en gedeputeerde staten. De provin cies vinden de pulp een groot gevaar voor het milieu en de volksgezondheid. Er zitten vol gens hen onder andere hoge con centraties chloorverbindingen, koper en dioxine in. Maar voor boeren is de papierpulp, die rijk aan kalk is, een waardevolle meststof. Die ze onder de han delsnaam OrgaCal SF bovendien gratis krijgen van papierfabriek Scott Page uit Gennep. Ruim een jaar geleden beval de provincie Noord-Brabant twee boeren uit Werkendam en een boer uit Hoogeloon om ruim 2000 ton pulp die ze klaar had den liggen als mest weg te bren gen naar een stortplaats. De boe ren probeerden via een spoed zaak bij de Raad van State hier aan te ontkomen. Maar zonder succes. De rechter bepaalde toen dat OrgaCal een schadelijke af valstof is. De pulp moest direkt opgeruimd worden. Het ging toen om een voorlopige uitspraak van de rechter. Giste ren werd de bodemprocedure van deze zaak behandeld. De advocaat' van de boeren be riep zich tijdens de hoorzitting ondermeer op een uitspraak die het Hof in Leeuwarden afgelo pen september deed. Het Hof zei A dat de puin-geen afvals'tot meer is als zegebruikt kan worden als fffest. Het Hof ging uit van een ontheffing die het Rikilt in 1991 verleende voor het gebruik van <te~ pulp in de landbouwMle advÓcaSt vindt dat de Raad van State zich bij het Hof moet aan— sluiten Maar volgens de provincie Noord-Brabant was de uitspraak van het Hof op onjuiste feiten gebaseerd. De ontheffing zou per abuis verleend fliin en inmiddels weerkiin ingetrokken.OC /Ce rechters van de Raad van tetate doen binnen enkele maqny fcn uitspraak. Amsterdam (anp) - De economische situatie geeft in de grafische industrie aanleiding tot grote bezorgdheid. Na de slechts uiterst geringe groei van de omzet in 1992 is deze in de eerste helft van dit jaar in absolute cijfers met zes a negen procent gedaald. Enige compensatie viel te halen uit de nog sterkere daling van de papierprijzen, zodat de afzetvermindering reëel tussen de drie en de vijf procent uitkwam. Dat heeft de voorzitter van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO), J. van Ginkel, gisteren gezegd in de ledenvergadering van zijn organisatie. Niet allen gaat het dit jaar echter slecht in de grafische industrie. Maar ook 1994 zal 'buitenge woon moeilijk' worden. Van Ginkel haalde uit naar het kabinet, dat een 'volstrekt bureau cratisch land achterlaat'. Zijn kritiek gold vooral de 'volstrekt ondoorzichtige en veel geld kostende' terugdringing van het ziekte verzuim en ook de regels voor de arbeidsomstandigheden; er is nog steeds geen Arbo-wetgeving, maar die moet wel 1 januari ingaan Verder had hij geen goed woord over voor de tientallen miljoenen kostende administratie die moet worden bijgehouden over te werk gestelde allochtonen, en evenmin voor de 'averechts werkende' malus/bonsuregeling in de wao.

de Stem | 1993 | | pagina 5