Toenadering Israël en PLO Camp: Oud-president van Italië: Ontvoerde Moro moest zwijgen 'Delegeren geldt ook voor volkeren' Max van der Stoel gevierd in Europa Akkoord bereikt om ernstige onrust in Gaza-strook te bedwingen Bendes O-Europa nemen drughandel over Europese I Zuivelconcern Economie k door sneller 6 Kleine beleg recht op PT1 DE STEM BUITENLAND Nederlands-Duitse hoogleraar Jochem Biasing: 'Ik ben volledig bi' BUITENLAND KOR] de stem WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 l\ Door onze correspondent Aart Heering Rome - Als de Italiaanse christen democratische partijvoorzitter Aldo Moro in 1978 levend aan de Rode Brigades zou zijn ontsnapt, dan was hij in een inrichting opgeborgen om te voorkomen dat hij in het open baar kwaad zou spreken over zijn partijgenoten. Dat heeft de voormalige Italiaanse pre sident Francesco Cossiga gezegd in een interview met de Duitse televisie. Door zijn opzienbarende verklaring wordt een nieuw sinister licht geworpen op de affaire Moro, die al vijftien jaar lang als een spook door de Italiaanse politiek waart. Moro werd op 16 maart 1978 ontvoerd door linkse terroristen, die hem 55 dagen later vermoordden, nadat de re gering en de christendemocratische partij (DC) elke vorm van onderhande ling hadden afgewezen. Uit getuigen verklaringen van gevangen terroristen is later gebleken, dat zelfs een symboli sche concessie het leven van de gevan gen staatsman had kunnen redden. Moro was zich daar zelf goed van bewust en beschuldigde in een reeks wanhopige oproepen vanuit zijn gevan genschap zijn concurrenten binnen zijn partij als premier Gulio Andreotti er van dat zij hem willens en wetens lieten sterven. Het crisisteam dat door Cossi ga, op dat moment minister van Bin nenlandse Zaken, werd geleid, interpre teerde Moro's woorden als een uiting van het zogeheten 'Stockholm-syn- droom', de verbroedering tussen daders en slachtoffer tijdens een langdurige ontvoering. Maar nu verklaart Cossiga, die na Moro's tragische einde ontslag nam als minister, dat hij achteraf wel geloof hecht aan zijn woorden. De DC was doodsbenauwd geworden door de kri tiek van haar voorzitter. Om te voorko men dat Moro nog meer gal op zijn partijgenoten zou spuien als hij toch nog bevrijd zou worden, was door rege ring en justitie onder de naam 'Moro- victor' een actieplan voorbereid dat voorzag in de onmiddellijke internering van de gevangene. „Moro moest geïsoleerd worden. Daar voor was al een kliniek in gereedheid gebracht, omdat het zeer gevaarlijk zou zijn geweest om hem te laten praten. Hij zou immers ongetwijfeld harde din gen hebben gezegd", verklaart Cossiga nu. 'Moro-victor' hoefde nooit in werking te treden. Op 10 mei 1978 werd Moro's ontzielde lichaam aangetroffen in de achterbak van een Renault-4 in het centrum van Rome. Drie weken daar voor hadden kikvorsmannen onder gro te publieke belangstelling al vergeefs gedregd in een bergmeertje in de Ape- nijnen, waar volgens een vals communi qué van de Rode Brigades het lijk van Moro te vinden zou zijn. Later werd duidelijk dat het document was opgesteld door leden van de gehei me dienst om het Italiaanse volk alvast te laten wennen aan de dood van Moro. Enkele dagen daarna ontdekten carabi nieri de schuilplaats van Moro en zijn ontvoerders, die zij twee maanden lang niet hadden kunnen vinden. Daarin troffen zij ook de teksten aan van de 'verhoren', die de gevangen staatsman aan de terroristen had gedicteerd. Ook daarin bleek Moro dodelijke kritiek te hebben geleverd op zijn partijgenoten en bovendien een serie schandalen te hebben aangeroerd. Gaza/Jeruzalem (afp/dpa/ rtr) - De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) en Israël hebben een ak koord bereikt om de on rust in de Gaza-strook tot bedaren te brengen. In het gebied braken gisteren ernstige onlusten uit, waarbij Is raëlische troepen een Palestijnse jongen van vijftien jaar dood schoten en zeker 80 andere Pa- lestijnen verwondden. Üit Palestijnse en Israëlische bronnen is vernomen dat het leger erin heeft toegestemd geen jacht meer te maken op PLO-ac- tivisten en maatregelen te nemen om het geweld terug te dringen. Eén" hoge functionaris van Fa tah, de belangrijkste groepering binnen de PLO, Sufiah Abu Zay- dah, kondigde aan dat hij samen met vijf andere PLO-leiders een ontmoeting zal hebben met de Israëlische commandant die ver antwoordelijk is voor de Gaza- strook. Protest De onlusten van gisteren zijn de hevigste sinds de PLO en Israël in september een akkoord over zelfbestuur in de Gaza-strook en de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever ondertekenden. Uit protest tegen het doden van een lid van de Valken, de mili taire arm van Fatah, zondag, en de aanhouding van een comman dant van deze groep maandag, staken duizenden Palestijnen in vluchtelingenkampen in het ge bied en in Gaza-Stad autoban den in brand. Ook gooiden zij stenen en molotov-cocktails naar Israëlische legerpatrouilles. Activisten van Fatah zeiden gis teren dat zij de gewapende strijd tegen de Israëli's zullen hervat ten en dat zij een proteststaking van drie dagen zullen houden. Premier Rabin van Israël zin speelde er gisteren opnieuw op dat zijn land er niet in slaagt op 13 december (de in het autono- mie-akkoord tussen Israël en de PLO afgesproken datum) een be gin te maken met de terugtrek king van zijn militairen uit Jeri cho en de Gaza-strook. Het wordt mogelijk een paar dagen later, aldus de premier. Hij pro beerde ook olie op de golven te gooien door te beloven dat Israël Hevige onlusten gisteren in de Gaza-strook. Gaza-stad werd verduisterd door rookwolken, afkomstig van in brand gestoken autobanden. zal proberen verder bloedvergie-' ten te voorkomen. FOTO EPA Impasse De Israëlische regering heeft twee vertegenwoordigers naar PLO-leider Yasir Arafat in Tunis gestuurd om over de impasse in de onderhandelingen te spreken. Zij zouden Arafat een bood schap van Rabin hebben over handigd over een ontmoeting op korte termijn tussen de PLO-lei der en de Israëlische eerste-mi- nister. Arafat zou zijn Israëli sche bezoekers voorts hebben voorgehouden dat de dertiende december voor hem heilig is en dat de terugtrekking van de Is raëli's zonder vertraging moet plaatsvinden. Wenen (rtr) - De handel in drugs groeit sterk in Oost-Europa, nu nieuwe crimi nele organisaties in de vroegere commu nistische landen een steeds groter aan deel daarvan veroveren met hulp van de maffia. Dit hebben Interpol en Oosten rijkse regeringsfunctionarissen gisteren bekendgemaakt. De afgelopen twee jaar zijn strak georgani seerde groepen drughandelaren op het toneel verschenen. Ze hebben de plaats ingenomen van de kleine koeriers die de illegale handel waren binnengelokt door de grote drugkar tels, na de val van het communisme in 1989. „De toestand verslechtert. De internationale kartels zitten nog steeds in de handel, maar een nieuwe ontwikkeling is de groei van de oostelijke maffia", zegt het hoofd van de drugsbestrijdingafdeling van de Oostenrijkse politie, Werner Keuth. „Van de Italiaanse maffia is bekend dat zij steeds meer bezig is in de voormalige landen van het Oostblok." Het Internationale Drugcontrole Bureau (INCB), een VN-organisatie gevestigd in We nen, zegt dat de huidige trend heeft geleid tot een vloedgolf van heroïne en cocaïne, veel groter dan de vraag, op de Westerse markten. „Wij zien dat de kwaliteit van heroïne beter wordt en dat de prijs zakt. Dat is een veel betere indicatie van de toename van het aanbod, dan de cijfers over drug vangsten", meent Gisela Wieser van het INCB. Rusland is het belangrijkste handelsgebied geworden voor heroïne afkomstig uit Paki stan, Afghanistan en Iran, zei Keuth. En de bendes hebben aanvoerroutes opgezet naar Praag, Boedapest en Bratislava. Oostenrijk, ooit een brug tussen het kapitalistische Wes ten en het communistische Oosten, is veran derd in een kruispunt voor de nieuwe Euro pese drugroutes van het Oosten naar grote klanten in Duitsland, Nederland en Italië. De Oostenrijkse politie heeft tussen januari en november dit jaar 96 kilogram heroïne en 80 kilo cocaïne in beslag genomen en arres teerde daarbij bijna 8.000 mensen. Keuth noemt deze cijfers indrukwekkend, maar geeft toe dat de politie slechts in de marge werkt. „Als wij tien procent van de drugs die via Oostenrijk komen onderscheppen, dan zijn wij uitstekend bezig". Die latente antipathie te gen Duitsers valt te ver klaren. Sinds Bismarck leefden we in angst te worden geannexeerd. Tot het in 1940 zover was. We moeten de giganti sche kracht van Duits land inbinden in Europe se structuren; ze geen kans geven die kracht nog eens verkeerd te ge bruiken. Dr. Jochem Bia sing, vanaf 1 januari bij zonder hoogleraar Ne derlands-Duitse betrek kingen in Tilburg, kent het pad: grenzen weg, le ve de samenwerking. Door Henny Zetteler HIJ IS volledig 'bi', doordesemd van twee culturen, grenzen zeg gen hem ni|ets meer. Dr. Jochem Biasing (53) is al jaren doende zich behoedzaam, zoals het een wetenschapper past, maar on miskenbaar los te maken van allerlei klemmende nationale plaatjes en derhalve ook van de grenzen. In macro-economisch opricht is de van oorsprong Duitse profes sor bijkans 'himmelhoch jauch- zend' wanneer de Duitse een wording ter tafel komt. Hij ziet geen enkel (economisch) pro bleem. „Die voormalige DDR is een pu re investering in de toekomst." Zijn stem, gepolijst in lange ja ren Nederlands weer en wind tegen, verraadt een vleugje 'Prins Bernhard': „Jahhhh, geen twijfel mogelijk. Wat zich daar in Oost-Duitsland voltrekt is een mirakel. Waar je ook kijkt, het verval wordt aangepakt, vervui ling opgeruimd, bedrijvigheid alom. Het is net een horde mol len die alles op z'n kop zet." Want ondanks de recessie pak ken de Duitsers het daar volgens de professor ouderwets grondig aan. In de ogen van de Neder lands/Duitse prof voltrekt zich daar een metamorfose die in de moderne geschiedenis zijn gelij ke niet kent. „Daar is straks de modernste technologie voorhan den, essehtieel om er weer bo venop te komen." Hij is er heilig van overtuigd, dat dat ook gebeurt. Heeft macro- economisch gezien ook geen en kele moeite met de huidige re cessie. Biasing kent als econoom de samentrekkende golfbewegin gen in de economie, essentieel om straks weer tot een hoge produktie te komen. Het gemor en geweeklaag van de 'Oostduit- sers' doet hij af als 'gevangenen- syndroom'. „Ze reageren als gevangenen die wanneer de vrije wind hen om de neus waait terugverlangen naar de veilige vier muren van de cel. Maar hoe hard ze ook klagen, het wonder daar gaat door." Al een kwart eeuw doceert Bia sing economische (bedrijfs)ge- schiedenis aan de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg. Een envelop met inhoud en de publicatie van vijf boeken is het tastbare bewijs van die volbrachte periode. Hij wil er niet bij stilstaan. Wel bij zijn bijzonder hoogleraarschap, in de race waarvoor hij een aantal concurrenten van zich afschud de. Zijn Nederlandse vrouw die hij in 1959 tijdens een schoolreisje vanuit Berlijn in Parijs ontmoet te is in feite de rechtstreeks aanleiding van zijn belangstel ling voor ons land. In Amster dam liep hij in 1963 econoom dr. Johannes de Vries, zijn latere promotor, tegen het lijf. Die haalde hem in 1968 naar Til burg. Beatrix Biasings recente uitspraak dat Koningin Beatrix maar 'presi dent' van de Bondsrepubliek moet worden, heeft zacht gezegd nogal wat losgemaakt. Hij denkt als wetenschapper in 'modellen'. Zeg maar ideaalvisies, 'gedach- tenspinsels', waaraan hij bij tijd en wijle de realiteit ophangt. Anders gezegd: intellectuele kapstokken met een visie, vaak nog ver verwijderd van de harde realiteit van alledag. „Hoe kan de samenwerking wor den geïntensiveerd. Het gaat vaak nog zo stroef. Een Neder lands-Duitse samenwerking in de vorm van de Benelux. Wij zitten geografisch aan elkaar ge klonken, zijn zogezegd tot elkaar veroordeeld. Als 'bi' ben ik voor alles Europeaan. Is het dan zo absurd dat je, als je je losmaakt van knellende nationale structu ren Willem-Alexander als kandi daat voor kunt stellen voor de opvolging van president Von Weiszacker?" Biasing denkt dan in termen van een roulerend staatshoofdschap. „Zeg voor een periode van vijf jaar, daarna komt er een Belg." Colleges Die samenwerking is straks ook het uitgangspunt voor zijn colle ges. En in de nog verdere toe- Biasing: Willem-Alexander als Duits president? FOTO VAN EIJNDHOVEN komst voor zijn droom, een on derzoeksinstituut aan de KUB, dat de betrekkingen uitdiept en vorm geeft. Biasing denkt aan arbeidsdeling en aan de woorden van econoom Adam Smith, dat je moet delege ren waar je zwak in bent; doen waar je het beste in bent. „Dat geldt net zo goed voor volkeren." Zo zou hij er geen moeite mee hebben wanneer Nederland bij voorbeeld het vervoer te water in Midden Europa aan zich trekt. Daar zijn we al zeer sterk in. „Breng het spoorwegennet van de NS over naar de Bonds republiek. Kijk naar de discussie over de Betuwelijn. Kosten en perspectieven gaan ook de Duit sers aan. Die lijn is van levens belang voor Rotterdam, maar ook voor het Duitse achterland. Maar Bonn is voor zover ik weet nooit gehoord over die lijn." Met de Nederlanders toegedichte anti-Duitse houding valt het vol gens hem best mee. Maar met zijn Nederlandse pet op herkent hij de irritatie wel. Nederlanders beheersen volgens hem hun emo ties veel beter. „Wij leven hier volgens het consensusmodel, al les wordt hier genadeloos glad gestreken. Logisch in zo'n vlak land. Economisch gezien is de relatie trouwens helemaal uitste kend." Vredesoverleg Bosnië in impasse Genève/Sarajevo - Bij het vredesoverleg in Genève over zijn gisteren geen vorderingen gemaakt. De moslims stelden t| het overleg dat maandagavond na twee maanden oponthon opnieuw van start ging, elk moment beëindigd zou kunne worden. Bosnische Kroaten en Bosnische Serviërs zeiden dat de Moslit nieuwe territoriale eisen naar voren hadden gebracht, waardin de onderhandelingen gevaar lopen. De leider van de Bosniset, Serviërs, Karadzic, wees dat af. De Kroatische president Tui man deed datzelfde met de moslim-eis voor een doorgang naj de Adriatische zee via de Kroatische stad Neum. Het overli wordt vandaag voortgezet. De onderhandelingsronde heeft we nig invloed op het slagveld. In Sarajevo werd gisteren temidde van hevige sneeuwval feller gevochten dan de dagen ervoor. 'Lenin op 70e sterfdag begraven' Moskou - Lenin moet op 21 januari worden begraven vindt burgemeester van St. Petersburg. Op die dag is het precies jaar geleden dat hij gestorven is. De eerste burger van S Petersburg is de eerste in Rusland die met een concreet voorste komt. Wat de burgemeester betreft mag Lenin in zijn stad, was in 1917 het startsein voor de bolsjewistische revolutie wetj gegeven, worden begraven. Jeltsin voelt daar op zich wel voot omdat hij af wil van alles wat aan het communisme dos denken. Lenin ligt al bijna 70 jaar opgebaard in zijn mausole® op het Rode Plein in Moskou. Oostduitsers massaal naar het Westen Berlijn - Bijna een miljoen Oostduitsers hebben in de afgelopet vijf jaar hun geluk gezocht in het westelijk deel van Bondsrepubliek of in andere welvarende landen, blijkt ui! cijfers van het federale bureau voor de statistiek. Het aanta inwoners in het gebied van de voormalige DDR, waar di economie een enorme klap heeft gekregen sinds de Duitss eenwording, is met 885.000 gedaald tot 15,8 miljoen. Vooral jongeren tussen de 15 en 25 jaar, ruim 500.000, hebben hun elders gezocht. Het bureau voor de statistiek verwacht dat ha bevolkingsaantal verder zal dalen tot 15,5 miljoen tegen 2000. Zomertijd eindigt vanaf 1997 in oktober Brussel - De zomertijd zal vanaf 1997 niet meer eind septembei maar eind oktober aflopen. Hierover hebben de ministers vat transport van de Europese Unie (de vroegere EG) dinsdaj overeenstemming bereikt. Daarmee wordt het huidige Brits-Ierse systeem overgenomei door de andere EU-lidstaten, waaronder Nederland. Voorlopig kunnen die hun eigen regeling voortzetten. In 1997 zal d nieuwe zomertijdregeling onherroepelijk in alle EU-landei worden gelijkgetrokken. Vooral de transportsector, zoals de veerdiensten op Engelano vond de verschillende zomertijden een probleem. De dienstrege ling bezorgde de nodige hoofdbrekens. Londen: deur open voor overleg IRA Londen - Groot-Brittannië, dat zich gedwongen heeft gezien zijn geheime contacten met het IRA te onthullen, lijkt de den open te houden voor verdere contacten met de republikeinss guerrillastrijders in Noord-Ierland. De minister voor Noord-Ierland, Sir Patrick Mayhew, moesl maandag een storm van verontwaardiging doorstaan over contacten met het IRA. Toch verklaarde een hoge Britse functionaris gisteren dat 'we vastbesloten zijn het verder te proberen.' Gerry Adams, leider van het IRA's politieke vleugel Sinn Fein, hield eveneens de hoop op verdere pogingen levend. Het conflict heeft gisteren weer een dode geëist. Een 47-jarige katholieke arbeider werd door onbekende schutters doodgescho ten bij het verlaten van een fabriek in Dundonald bij Belfast. De aanslag werd niet onmiddellijk opgeëist. 'Miss Polen' woordvoerster premier Warschau - Miss World kon Ewa Wachowitz (foto) vorig jaar niet worden. De Miss Po len van 1992 eindigde op een niet slechte derde plaats. Maar de 23-jarige studente aan de landbouwhogeschool van Kra kow is inmiddels wel gepro moveerd tot woordvoerster van premier Waldemar Paw- lak. Gisteren stond ze voor het eerst zo'n honderd journalis ten uit binnen- en buitenland te woord en Wachowicz liet zich van een professionele kant zien. De langbenige Ewa zag er, in een groen colbert en broek met zachtgroene blouse, onberispelijk uit. Het lange blonde haar had ze opgestoken. Europa krijgt databank voor ongevallen Brussel - De ministers van Transport van de Europese Unie (tot voor kort EG) hebben gisteren het licht op groen gezet voor de oprichting van een gegevensbank over ongevallen op de weg. Dit project is bedoeld als een eerste aanzet tot een Europese verkeersveiligheidspolitiek. Het is de bedoeling dat de lidstaten eens per jaar hun cijfers over verkeersongevallen overmaken aan Eurostat, het EU-bureau voor de statistiek. Volgens een Nederlandse diplomaat liepen de Duitsers noch de Britten warm voor het project. Nederland vindt het als eerste maatregel voor een echte verkeersveiligheidspolitiek dan ook 'veel te mager'. Op Belgisch voorstel wordt 1995 ook het Europees jaar van de jonge bestuurder. In België komen jaarlijks veel jonge automo bilisten om in het verkeer. v< b I Brussel (anp) - De hervorming het Europees landbouwbeleid gint vruchten af te werpen, beoogde produktievermindering graansector beantwoordt aan doelstelling, zo meldde Europe landbouwcommissaris Rei Steichen gisteren op een persconf rentie in Brussel. Steichen baseert zich op de voorlopi cijfers over het eerste jaar van de vorming die hij van de lidstaten binnengekregen. Volgens de commissaris blijft de he hee pr Zaltbommel (anp/dpa) - Cam; controle over Südmilch. Het Ni verwerft een belang van ten m ich garant voor een aandelei bedrijf. Omdat de uiteindelijke grootte van de participatie van Campina daardoor nog niet vaststaat, laat nen zich niet uit over het bedrag dat met de aankoop zal zijn >emoeid. In een eerder stadium rad bewindvoerder Grub laten weten dat een koper ten minste 120 miljoen mark zou moeten opbrengen om Südmilch te red den. De op de beurs genoteerde Süd- nilch verkeerde in surséance van betaling. Deze was noodza- jelijk geworden omdat de Oost- duitse dochter Sachsenmilch in Dresden failliet ging. Getracht zou worden voor dit bedrijf een iparte oplossing te vinden. Südmilch heeft, Sachsenmilch Duiten beschouwing gelaten, een omzet van ruim één miljard mark per jaar, waarvan 85 pro cent in Duitsland. Het concern telt 1100 personeelsleden. Ca 5,( we tee ha Sü ko oo die Ca me mi ne be in De wi se de op za lej mi vo he Van onze verslaggever Amsterdam - „Betaal voortaan tié toe gewend bent." Als landelijke, averheden deze raad van prof. orengen, zal het beefrijfsleven econoom vanzelf volgen; de muitin Den Haag (anp) - De staat moet ei van zijn eerste portie aandele Nederland voor zorgen dat de Rome (anp) - Max van der Stoel is deze dagen een gevierf Werknemer niet buiten spel staan, man. De lidstaten van de Conferentie over Veiligheid 0 Samenwerking in Europa (CVSE) zwaaiden de Nederland» oud-minister gisteren in Rome nagenoeg eensgezind lof to< vanwege zijn werkzaamheden als hoge commissaris voor minderheden. Als beloning verruimden de 51 ministers van Buitenlandse Za ken het budget voor de hoge commissaris en mag Van der Stoel tevens zijn staf uitbreiden. 'Het succesnummer van de CV SE', zo prees een lid van de Nederlandse delegatie Van der Stoel, die sinds een jaar met name in Oost-Europa etnische spanningen in een zo vroeg mo gelijk stadium probeert weg te nemen. De hoge commissaris is zelf ook zeer tevreden over de bereikte resultaten. „In Estland heeft de president op mijn aanraden een naturalis- atiewet, die uiterst gevoelig lag bij de Russische minderheid in die republiek, teruggestuurd zerteli n. I® naar het parlement", zo veil de voormalige bewindsman, wijst voorts op positieve resulti- ten bij zijn bemiddelingspogin gen tussen Hongarije en Slowa kije over de etnische minderhe den in beide landen. Van der Stoel merkt op vooral de brede politieke ste» vanuit de CVSE zijn positie ver sterkt. „Daardoor kunnen de be trokken regeringen haast nie anders dan mijn aanbeveling® overnemen", zo stelt hij tevred® vast. De oud-minister heeft gezien df brede steun geen moeite om het verzoek van de CVSE 1 voldoen en zijn werk voort tf zetten en te intensiveren; ma' meer geld en extra mankracht. Dat geeft de economie een kick. De consument krijgt meer ver trouwen in de economie en gaat neer besteden; bedrijven gaan neer investeren en op termijn is 3ok de werkgelegenheid erbij ge- aaat. Het gaat met de economie in Nederland beter dan iedereen zegt; het zal in 1994 ook beter ;aan dan iedereen voorspelt, al dus Heertje. Maar te laat betalen brengt de economie schade toe. De hoogleraar sprak op een sym posium over het betalingsgedrag in Nederland. Dat laat zeer veel te wensen over. In Europa zijn Nederland en Engeland koploper in het 'overschrijden van beta lingstermijnen'. Binnenlandse betalingen worden gemiddeld 23 dagen te laat gedaan; buiten landse 25 dagen, waarmee Ne derland zelfs Europees kam pioen is. De beste betalingsmoraal vinden we in België: in eigen land zijn onze zuiderburen gemiddeld 4 dagen te laat met betalen; in het buitenland 9 dagen. Daar valt wel bij aan te tekenen, dat men in andere landen vaak langer tijd krijgt om te betalen: in Zuid-Europa tot 120 dagen, ter wijl de gemiddelde termijn in Nederland op 28 dagen ligt. H di Sl sn le 11 ee dc g< ke PI g« D st nc v< bi df ki Of g< O K df di df Ti tj m <h g< di vf ri Daar drong de Tweede Kamer gisteren op aan bij het kabinet. Twintig tot dertig proeent van be aandelen van KPN moeten volgend jaar via de banken hun w«g vinden naar beleggers en genoteerd worden aan de effec tenbeurs. De Tweede Kamer wil dat het kabinet met meer stelligheid dan tet dusver zal bevorderen dat ook de gewone burger en de fOO.OOO PTT-werknemers kan ten krijgen om de aandelen te kopen. Daarvoor pleitten niet alleen de regeringspartijen CDA on PvdA, maar ook WD en Groen Links. Een meerderheid in de Kamer wil bovendien dat de burger in 1996 er niet op achteruit gaat, als het opbellen onder het hoge btw-tarief komt. Dat zal dat de tarieven zo'n tien procent hoger ®naken en de doorsnee burger 60 tc O k C b P g< d' Je rt e< P' V! D te d K n V, n h d lf si

de Stem | 1993 | | pagina 4