en 9 Hoogte bijstand hlijll ongemoeid Opbergdozen waar je iemand echt mee inpakt. li Maas Euthanasiewet door het oog van de naald 'Onze ndbonw is net o erg als ndustrie in K^allonië' Celstraf geëist tegen totaalweigeraars ondanks gemoedelijke zitting Eerste Friese elfstedenrijders Bredanaar veroordeeld voor uitlokking moord Staatssecretaris Wallage presenteert onverwacht nieuw plan: DESTEM Fine fleur Opsporingsbestand politie wordt slecht bijgehouden de stem BINNENLAND A3 Premies niet meer bepaald door inkomenspolitiek Verrassende kado's? IKEA is er vol van. COMMENTAAR BINNENLAND KORT ECEMBER 1993 ecteur G. Oskam en S( ris J. Volz van watery^ bedrijf De Brabantse Bjj, i bij het drinkwater-^ etrusplaat. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GU» atrazine en diuron zorgen I de inlaat van de spaarbe Ijks dicht moet. De recen Ingen gaan naar verwachting lagen oponthoud zorgen. De (zomer zorgden de bestrij- ^len er echter voor dat neenhalve week dicht bleei Ivan de spaarbekkens kwam por de constante aanvoer via later is het verloop van een (ging door bestrijdingsmid prspelbaar. Als er bij Eijsden Jdether wordt gevonden, wee erkendam tenminste precies lie golf in de Biesbosch aan- per voorbij is. peg minister van landbouw He weken geleden diuron I Alle 168 gemeenten die wa- (Maas lozen kregen eveneens pet het verzoek te stoppen, (s alternatieven: borstelen, af- (f gewoon laten groeien van laar veel gemeenten zeggen lij gaan door zo lang het niei lis. Dat gebeurt bijvoorbeeld neen te waar ik zelf woon, Iben we een poging pe te laten verbieden, maar net de toenmalige wet niet Intussen is de wet veranderd verbod wel als er aantoon de is. Ik hoop dat op die (wel diuron, atrazine en sima- |e lijst van verboden stoffen aar ik begrijp ook wel dat de niet ineens kan omschakelen uktie zonder bestrijdingsmid- '1 is het een feit dat het Nederland tien keer zo hoog memarken." gaat dus om een verstandig n bestrijdingsmiddelen" WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 yan onze verslaggever Ambern - Een ludiek optreden van Zwarte Piet, bonte verklaringen van de verdachten, regelmatige koffie pauzes en voortdurende bijval voor alle sprekers behalve de officier van justitie. [let mocht allemaal, gisteren bij de rechtszaak van tien totaalweigeraars bij ge militaire kamer (voorheen krijgs raad) in Arnhem. Werden rechtszaken regen deze dienstweigeraars jarenlang gekenmerkt door de grimmige aanwe zigheid van parketpolitie, marechaussee en functionarissen van uiteenlopende veiligheidsdiensten - de verdachten «erden immers als 'staatsgevaarlijke individuen' beschouwd - gisteren was het een en al gemoedelijkheid. Die betrof overigens alleen maar de sfeer in de rechtszaal, want toen officier van justitie mr. B. van der Krabben eenmaal zijn eis had geformuleerd - negen maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf - was het de verdachten weer meteen duidelijk dat ze nog altijd als crimineel worden gezien. De zaak tegen de totaalweigeraars, die militaire én vervangende dienst afwij zen, trok gisteren veel belangstelling. Niet alleen was het gisteren voor de eerste keer sinds anderhalf jaar dat dienstweigeraars weer voor de rechter verschenen, een recente uitspraak van het VN-mensenrechtencomité heeft de juridische benadering van deze ver dachten inmiddels een stuk ingewikkel der gemaakt. Het VN-comité kwam in juli tot de conclusie dat de vrijstelling van militai re dienstplicht die alleen Jehova's Ge tuigen in Nederland op grond van hun geloofs- en levensovertuiging genieten, onredelijk is. Een voorkeursbehande ling voor één groep getuigt van discri minatie, meent de VN. Voor raadsman mr. Jurjen Pen was deze uitspraak aanleiding om het gelijk heidsbeginsel van stal te halen. „Wat voor Jehova's geldt, moet ook voor mijn cliënten gelden want die beroepen zich op soortgelijke bezwaren tegen de dienstplicht", aldus Pen. Hij vindt dat krakers, christenen of islamieten dezelfde argumenten kunnen aanvoeren als de Jehova's. „Ook de kraakbeweging is een besloten groep met eigen normen en regels. Als een kraker in militaire dienst gaat zal hij zich buiten zijn groep plaatsen." Bovendien hield de raadsman de mili taire kamer voor dat zijn cliënten juist uit overtuiging hebben gekozen voor een confrontatie met de rechter. „Ze hadden veel eenvoudiger onder de dienst uit kunnen komen, want dat is in Nederland geen enkel probleem als je een slimme advocaat kunt betalen". Omdat de Nederlandse rechter, zo con cludeerde mr. Pen, de VN-uitspraak niet zomaar naast zich neer kan leggen („we dienen ons toch te houden aan een internationaal verdrag?"), moeten zijn cliënten dus ook worden vrijgesteld. Officier Van der Krabben had gisteren kunnen volstaan met de mededeling dat het wettig en overtuigend bewijs was geleverd - alle totaalweigeraars gaven volmondig toe dat ze elke vorm van dienstplicht afwijzen - en dat de ge bruikelijk eis van negen maanden cel dus op z'n plaats was. Maar hij deed dat niet. „Ik' wil me hier wel verantwoor den", aldus de officier waarna hij toch tot de slotsom kwam dat niemand zich zomaar aan de dienstplicht kan ont trekken, dat totaalweigeraars zich door hun consequente afwijzing buiten de samenleving plaatsen en dat een verge lijking met de Jehova's hier niet van toepassing is. Uitspraak op vrijdag 10 december. drijven dat hun lozing in strijd met internationale afspraken, ook door de nationale Bel- che overheid zijn onderte- nd. Verhoog: „Opnieuw is dat hulpmiddel om de Walen te en zien dat onze acties geen ies van Nederlanders tegen .gen zijn. Wij zeggen: kijk, we bben in Europees verband af spreken dat we zus en zo de rvuiling terug willen dringen, n mag het dus niet zo zijn dat deelregering, in dit geval vallig de Waalse Gewestraad, met de pet naar gooit." het helpt? Verhoog: „Green ace en wijzelf hebben vorig ir bedrijven aangepakt in Na- ■n en Zelzate. Sindsdien heb- n we die bedrijven niet meer het lozen van giftige stoffen nnen betrappen". esprek let bedrijf in Zelzate waar Ver oog op doelt is Sophar Chemie, et vorig jaar, volgens het be- lijf zelf per ongeluk, veel te r)ge concentraties kankerver- rekkende koolwaterstoffen in t Kanaal van Gent naar Ter mzen loosde, aar voor Reinwater een bedrijf >or de rechter daagt, probeert er eerst mee in gesprek te iken. Echt makkelijk gaat dat et. „Een enkel bedrijf staat er bor open. De meeste negeren nze brieven", aldus Verhoog- )ok dat is in Nederland en luitsland anders, weet hij uit rvaring. „Daar heeft het be- rijfsleven toch wat beter in de aten dat de samenleving mi- euvervuiling niet langer tole- ert. Al blijft het soms nodig ze ij dat bewustwordingsproces en handje te helpen door te xeigen met acties of een pro- Van onze Haagse redactie Den Haag - De hoogte van de bijstandsuitkeringen blijft vooralsnog ongemoeid. Staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken, PvdA) heeft gisteren onverwacht een nieuwe aanpak van de bijstand gepresenteerd. Het kabinet kwam daarvoor extra bijeen. De PvdA-fractie is tevreden, terwijl het CDA 'graag' met de hoofdlijnen akkoord gaat. verleden nooit zo duidelijk uit gesproken over de hoogte van de bijstandsuitkering. Wallage sluit ook nauw aan bij de opvattingen van de kamercommissie (onder leiding van CDA-Kamerlid Doelman-Pel) die aanbevelingen deed over de bijstand. Wallage wil dat zijn voorstel nog in 1994 wet wordt en deed giste ren in een persconferentie een beroep op de Tweede Kamer om zijn voorstel zo snel mogelijk te behandelen. Een hindernis voor dit streven zijn de kamerverkie zingen op 3 mei, als het kabinet een demissionaire status krijgt. Wallage gaat ervan uit dat de nieuwe Kamer zijn plannen ook zonder meer zal steunen. Maar de kritische reactie van de WD zal dat naar alle waarschijnlijk heid blokkeren. verhinderde gisteren met een snelle presentatie van zijn plannen dat het CDA gister avond allerlei voorbehouden zou maken bij het belastingplan voor 1994. CDA-fractievoorzitter Brinkman had zaterdag op de partijraad nog gezegd dat de hogere brandstofaccijns pas zou kunnen doorgaan als er helder heid zou zijn over de bijstands uitkeringen. Brinkman verweet minister Kok (Financiën, PvdA) wel de lasten te verhogen, maar niets te doen voor een verlaging daarvan. Met het beleidsplan komt staats secretaris Wallage grotendeels tegemoet aan de wensen die in de PvdA-fractie leven over de bijstand-nieuwe-stijl. Vooral het handhaven van de hoogte stemt de PvdA, maar ook D66 tevre den. Het CDA heeft zich in het 'tw z.ae Haagse redactie Den Haag - De hoogte van de sociale premies (wao, ww en zw) mag niet meer het gevolg zijn van inkomenspolitiek, maar al leen van het aantal mensen dat afhankelijk is van zo'n uitkering. Een meerderheid van de Kamer heeft dat gisteren op initiatief van WD-fractieleider Bol- kestein vastgelegd. De kameruit spraak vloeit voort uit de behan deling van het rapport-Buurme- ijer over de toekomst van de sociale zekerheid. Vóór de motie stemden CDA, WD en CD, maar ook de leden Buurmeijer, Ver meend (beiden PvdA) en Ybema (D66) van de enquêtecommissie. PvdA en D66 stemden tegen. In het rapport-Buurmeijer staat dat in het verleden de vaststel ling van de hoogte van de sociale premies al te vaak te maken hadden met 'oneigenlijke' argu menten, zoals de koopkracht. Daardoor was het zicht op de inkomsten van de sociale fond sen (waaruit de uitkeringen wor den betaald) steeds meer onhel der. In het nieuwe plan van Wallage staat dat alleenstaanden het wettelijk recht houden op een uitkering van 70 procent van het minimumloon, maar ze moeten dan nadrukkelijk aantonen dat ze ook echt alleen wonen. Voor echtparen en gehuwden wil Wal lage de uitkering bij wet hand haven op 100 procent van het minimumloon, eenoudergezin nen krijgen 90 procent. Met zijn plan scherpt Wallage het akkoord aan dat hij eerder dit jaar sloot met de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG). Dat akkoord moet ertoe leiden dat gemeenten na een overgangstermijn van drie jaar meer verantwoordelijk worden voor de uitvoering van de bij- standstandswet. Gemeenten krijgen gedurende drie jaar ook negentig procent van de kosten van bijstand terug van het Rijk. Deze overeenkomst garandeerde alleenstaanden al een bijstands uitkering voor vijftig procent. De resterende twintig procent zou een gemeente kunnen ver strekken, grotendeels naar eigen inzicht. Het voorstel van Walla ge biedt gemeenten wel de mo gelijkheid af te wijken van een verplichte aanvulling tot 70 pro cent, bijvoorbeeld bij krakers en schoolverlaters; of mensen die niet kunnen aantonen dat ze 'echt' alleenstaand zijn. Yep Ypma uit Oudega was gisteren een van negen Friezen die de route van de Elfstedentocht schaatsten. Het was voor het eerst deze winter dat de tocht gemaakt werd. Hoewel bij vrijwel iedere brug moest worden gekluund, spraken de pioniers van een redelijk goede ijsvloer. foto anf Den Haag (anp) - De politieministers Hirsch Ballin van Justitie en Dales van Binnenlandse Zaken hebben de 26 politiekorpsen een brief gestuurd, waarin zij met klem vragen vervuiling van het Opsporingssysteem (OPS) te voorkomen. Gebeurt dat niet dan zal het betreffende korps de toegang tot het systeem worden ontzegd, aldus de ministers. (ADVERTENTIE) In het Opsporingssysteem wor den alle signaleringen van ver dachte personen en gestolen goe deren opgenomen. De 25 regio korpsen en het Korps Landelijke Politiediensten kunnen zowel in formatie aanleveren als bij voor beeld tijdens een surveillance gegevens van verdachten opvra gen. Uit een publicatie van de divisie Centrale Recherche Informatie (CRI) van het Korps Landelijke Politiediensten die het OPS be heert, bleek onlangs dat er veel foutieve gegevens in het bestand zitten. Ook zijn er ten onrechte gegevens niet in opgenomen en staan er inmiddels achterhaalde signaleringen van verdachte per sonen en goederen in. Van de 100.000 namen in het OPS zou den er 25.000 dubbel voorko men. De bestandvervuiling binnen het OPS heeft volgens de ministers onaanvaardbare vormen aange nomen. De vervuiling is zo groot dat volgens hen het functioneren van het bestand in gevaar is. 1, 2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNl|||l|lNDHOVEN/EKKERSRlJT SLIEDRECHT ER IS MEER dat Vlaanderen en Nederland scheidt, dan wat hen bindt. De Franse overheid nodigt in het kader van de kennisma king met vreemde culturen Nederlandse letterkundigen uil zichzelf en de Nederlandse literatuur voor te stellen in Parijs. De bloem der vaderlandse letterkunde grijpt de invitatie met de handen aan en spoort, vergezeld van tolk en vertaler, naai Lichtstad. Geen mens die eraan denkt dat er in Vlaanderen ook Nederlands geschreven wordt. Niemand die zich realiseert bat het topwerk van onze zuiderburen in het Frans beschikbaar is en zodoende een goede binnenkomer zou kunnen zijn voor de Sehele 'neerlandofone' literatuur. Geen sterveling, laat staan een verantwoordelijk bestuurder die de uitnodigende Fransen erop wijst dat een gezamenlijke presentatie, zoals op de Frankfurter Buchmesse, meer in de lijn zou liggen. De Vlaamse minister van Cultuur is woedend. En terecht. Het smoesje dat de Franse brief alleen aan Nederland geadresseerd was, gaat niet op. Weten Fransen die doorgaans denken dat Nederland bij Skandinavië behoort, veel? Dat meer dan half België Vlaams, dus Nederlands spreekt, is in Parijs een goed bewaard geheim. De Nederlandse houding is niet slechts het zoveelste bewijs van nonchalance en arrogantie. De Vlamingen hadden na de domme opmerkingen van mevrouw D'Ancona, de Nederlandse minister van Cultuur, nauwelijks nog anders verwacht. Het is ook een minachting van het officiële verdrag dat Nederland en Vlaande- 'on nu al meer dan tien jaar geleden gesloten hebben, het aalunieverdrag. Daarin staat expliciet en onomwonden dat de behartiging van de Nederlandse taal en letterkunde in het buitenland een gezamenlijke verantwoordelijkheid is. Daarvoor is ®an apart orgaan in het leven geroepen; de Taalunie. Via deze ambtelijke samenwerkingsorganen moeten officiële presentaties 93an. Niemand die daar aan Nederlandse kant meer aan wilde denken loen zoveel dagen hotel en roem in Parijs in het vooruitzicht werden gesteld, leder voor zich en de literatuur voor Nederland. Door Debbie Langelaan AAN HET handenschudden met bewindslieden, een goed gebruik in de Eerste Kamer wanneer een wetsvoorstel is aangenomen, kwam CDA- senator Eversdijk niet toe. Direct nadat kamervoorzit ter Tjeenk Willink gister middag de uitslag van de stemming had bekend ge maakt, beende Eversdijk de zaal uit. Als een van de twee tegenstemmers van het CDA moest hij eerst even verwer ken dat de euthanasiewet wasaangenomen. Eversdijk was, samen met nog enkele verklaarde tegenstanders in de fractie als Van Dijk en Coenemans, maandenlang de spil van het debat in de Eerste Kamer over de euthanasie. De vraag was of zij de euthanasie- regeis, die alleen steun kregen van de coalitiepartijen CDA en PvdA, konden tegenhouden. Als vijf of meer senatoren zouden tegenstemmen, was het wets voorstel verworpen. Dat zou een zware politieke slag betekenen voor minister Hirsch Ballin van Justitie, en voor het CDA in het algemeen. Want verwerping, zo hield de CDA-top de fractie keer op keer voor, zou een nog vergaander voorstel van D66, VVD, Groen Links en PvdA dichterbij bren gen. Hirsch Ballin hield daar om, veel meer dan vorige week tijdens de eerste ronde van het debat, een vurig pleidooi: „Dit voorstel verdient uw steun. Het houdt rekening met al uw zor gen: het beschermt het leven, juist als dat op zijn kwetsbaarst is." Alleen Eversdijk en Coenemans stemden uiteindelijk tegen. „Er zijn politieke en juridische ar gumenten voor de regeling, maar voor mij wegen de emotio nele en religieuze bezwaren zwaarder", zei Eversdijk na af loop. „Ik ben tegen actieve euthanasie, en dat was uitein delijk belangrijker dan solidari teit met de fractie." Er is, zegt Eversdijk, door de fractielei ding nooit druk op hem uitgeoe fend om toch voor te stemmen. „Mijn standpunt is gerespec teerd. Op mijn beurt heb ik niet geprobeerd anderen over te ha len om tegen te stemmen, of mijn standpunt in het openbaar uitgedragen." Het bleef tot de stemming span nend. Want niet alleen hulden de CDA-senatoren zich tot dat moment in stilzwijgen over hun persoonlijke standpunt, giste rochtend bleek dat er ook nog verschillende senatoren afwezig waren. Twee PvdA'ers waren bijvoorbeeld gestrand in Parijs. Het weer daar was zo slecht, dat het vliegtuig niet opsteeg. In totaal waren er 71 senatoren van de coalitiefracties aanwe zig, hetgeen de marges voor de stemming nog versmalde: slechts drie senatoren mochten tegenstemmen. Steeds was uitgegaan van enke le CDA-tegenstemmers, maar op het laatste moment dreigde ook de PvdA-fractie haar han den van het wetsvoorstel af te trekken. Daar was gemor ont staan over toezeggingen die Hirsch Ballin aan zijn 'eigen' CDA-fractie had gedaan. Enke le PvdA'ers dreigden tegen te stemmen. Woordvoerder Van den Berg noemde het gisteren zelfs onaanvaardbaar als de be lofte aan het CDA zou beteke nen, dat justitie gericht naar artsen gaat speuren die het le ven van een patiënt hebben beëindigd. Hirsch Ballin kon de onrust bij de regeringsfracties wegnemen. Wat hem niet lukte, was het overtuigen van de kleine chris telijke fracties. SGP, RPF en GPV hebben principiële en reli gieuze bezwaren tegen euthana sie. Hirsch Ballin noemde het een 'vergissing' dat deze par tijen tegenstemden: volgens hem hadden ze akkoord kunnen gaan, omdat het uitgangspunt - euthanasie blijft strafbaar - van kabinet en de drie kleinste fracties hetzelfde is. Na de stemming overheerste in de koffiekamer van de Senaat opluchting. Aan een discussie van bijna twintig jaar is - voor lopig - een einde gekomen. En, misschien nog wel belangrijker: het CDA heeft door in te stem men voorkomen dat ze buiten spel zou worden gezet. Want één ding had de PvdA duidelijk gemaakt: als het wetsvoorstel het niet zou halen, zouden de sociaal-democraten zich vrij voelen om met andere partijen een nieuw te maken. Ook Eversdijk heeft het risico afgewogen dat zijn tegenstem uiteindelijk zou kunnen leiden tot een voorstel waar hij zich nog minder in zou kunnen vin den. Hij vond dat hij het toch moest doen, ongeacht de gevol gen. „Dit soort zaken maak je als politicus maar een paar keer in je leven mee. Dan moet je je geweten volgen." Ik zit met een vraagje waarop ik het antwoord niet weet. Het gaat om het volgende: gisterochtend werd ik wakker en op mijn handen, armen en zelfs mijn gelaat waren afdrukken te zien van lakens en kussens. Dat overkomt me wel eens meer, maar veel vaker word ik zonder die rimpels wakker. Hoe zou het nou komen dat ik af en toe wel die indrukken heb, maar meestal niet? Zou het er misschien aan liggen dat ik meestal zo vast, de slaap der onschuldigen slaap dat er niets vat op mij heeft en dus ook geen nachtelijke indruk kan achterla ten? Of zou het zo zijn dat die slaapkreukels juist ontstaan als ik licht slaap? Ik weet het niet, maar ik weet wel dat het verschijnsel zich ook bij andere mensen voordoet. Het maakt ook niet uit of je onder dekbed, dekens, oude of nieuwe lakens slaapt. Het verschijnsel lijkt zich volstrekt willekeurig voor te doen. Het is niet iets om van wakker te liggen, maar toch intrigeert het me. Ik ben er niet helemaal zeker van, maar volgens mij doet het verschijnsel zich vooral voor als het volle maan is. Wie kan mij hieromtrent uit de droom helpen? MERIJN Eindhoven kandidaat voor Floriade 2002 Eindhoven - Eindhoven heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de organisatie van de internationale tuinbouwtentoonstel ling Floriade in het jaar 2002. Wethouder Bun heeft dit meegedeeld. De gemeente heeft voor de Floriade een locatie van 65 hectare gereserveerd tussen het vliegveld Eindhoven Airport en een nieuwe woonwijk. Het terrein zal na de tentoonstelling gebruikt worden als bedrijventerrein. De aanlegkosten daarvan bedragen naar schat ting 100 miljoen gulden. Ten behoeve van de Floriade is een extra bedrag nodig van 40 miljoen, zo is becijferd. Al eerder hebben onder meer Tilburg en de combinatie Nijme gen/Arnhem zich kandidaat gesteld voor de Floriade 2002. Negende verdachte in Eper incestzaak Epe - Het rechercheteam Noord- en Oost-Gelderland heeft een negende verdachte aangehouden in de zogenoemde Eper incest zaak. Het gaat om een 30-jarige man die wordt verdacht van verkrachting van één van de twee zusjes Van B. en ontucht met één van haar minderjarige kinderen. De politie wil verder geen details over de verdachte prijsgeven. Of de man in januari tegelijk met de andere verdachten in deze zaak voor de rechtbank moet komen is nog niet bekend. Ondanks de nieuwe aanhouding zal het rechercheteam nog deze week worden afgebouwd, zoals het afgelopen weekend al bekend werd gemaakt. Het is volgens de politiewoordvoerder niet waarschijnlijk dat er nog meer aanhoudingen in deze zaak worden gedaan. Veel gifgrond op stortplaatsen Den Haag - In 1992 is 50 procent meer gifgrond naar stortplaat sen gebracht dan in 1991. Dit blijkt uit het rapport Afvalver werking in Nederland dat het ministerie van Milieubeheer (VROM) gisteren heeft uitgebracht. De grond had zoveel moge lijk gereinigd moeten worden, in plaats van gestort. Het rapport bevat cijfers over het afval dat Nederland produ ceert, stort, verwerkt en verbrandt. Hoewel de totale hoeveel heid gestort afval met 12 miljoen ton gelijk is gebleven, is er in 1992 veel meer verontreinigde grond gestort dan in 1991. In totaal gaat het om 600.000 ton extra. Het ministerie wijt de toename van de stort van vervuilde grond onder meer aan enkele grote bodemsaneringsoperaties die in 1992 van start zijn gegaan. GroenLinks steunt defensie-begroting Den Haag - De fractie van GroenLinks heeft gisteren in de Tweede Kamer toch voor de defensie-begroting gestemd. Op het congres van deze partij werd afgelopen weekeinde een motie aangenomen die de steun van de fractie aan de vorige begroting van minister Ter Beek veroordeelde. Vorig jaar stemde GroenLinks voor het eerst voor Ter Beeks begroting omdat men sympathiek stond tegenover de 'overigens te langzame' herstructurering van de Nederlandse krijgsmacht en het optreden van Nederlandse VN-troepen in onder, meer voormalig Joegoslavië en Cambodja. Dat vond afgelopen vrijdag echter geen genade bij het congres van de partij. NCW: Vierdaagse werkweek gevaarlijk Den Haag - Voorzitter Blankert van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) vindt de uitspraak van minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid over een vierdaag se werkweek in bedrijven die met problemen kampen 'gevaar lijk'. De minister denkt dat dit een middel if om aan collectief ontslag te ontkomen. De werknemers leveren daarvoor loon in, en krijgen geen aanvulling van de ww. Blankert denkt dat dit een verkeerde aanzet is. „Onze economie heeft behoefte aan meer flexibele arbeidspatronen, waarbij de verlenging van de bedrijfstijd aan de orde moet zijn," aldus Blankert op een bijeenkomst met de Limburgse werkgeversvere niging LWV. „In tijden van nood moet er harder en langer gewerkt worden, niet korter. Collectief korter werken kost altijd geld." De gedachte van de minister dat werknemer met verkor ting van de werktijd een evenredig deel van het salaris inleveren lijkt Blankert niet realistisch. Van onze verslaggever Arnhem - De Arnhemse rechtbank heeft gisteren een 31-jarige man uit Breda, die de moord op de in België wonende Zeeuwse zakenman A. Janse (51) heeft uitgelokt, conform de eis tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zakenman werd in mei voor zijn huis in Kalmthout om het leven gebracht door een 31-jarige man uit Nijmegen en een 29-jarige bewoner van het Betuwse Oosterhout. Zij kregen beiden tien jaar. Tegen hen was 12 jaar geëist. De beide mannen hadden van de Bredanaar tien mille voor de moord gekregen. Dat bedrag is bij de Oosterhouter in beslag genomen. De Nijmegenaar had het geld opgemaakt. Hij moet 'de winst' van dit misdrijf alsnog aan de staat betalen. De Bredanaar voelde zich bedreigd door de zakenman, die beweerde nog een half miljoen gulden van hem tegoed te hebben. Met de Nijmegenaar en de man uit Oosterhout, beiden portiers uit een illegaal casino, kwam hij overeen dat ze de zakenman zouden liquideren. Dat gebeurde met vier kogels, nadat ze de man eerst met metalen honkbalknuppels hadden neergeslagen.

de Stem | 1993 | | pagina 3