'Nederland moet Walen helpen Hoog Reinwater: Minstens 22 Waalse bedrijven vervuilen Maas 'Onze landboui is net zo erg al industrie in Wallonië Celstraf geë Waterwinningbedrijf: Geld steken in bedrijven die de Maas vervuilen Staatssecretar Fine fleur DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Tatoeage Vreemdelingen h£^peZTnriek of/r^-érer Bodemsanering -DESTEM- pE STEM Waalse industrie vervuilt ook Schelde water Premies niet meer bepaald door inkomenspolitiek DESTEM WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 Naar aanleiding van uw arti kel, over tatoeage als jeugd zonde, wilde ik graag reage ren. Het eindigt gelukkig niet altijd zo. Tatoeëringen kennen tegen woordig een verhoogde popu lariteit, gezien de verschei denheid aan mensen die een tatoeage laten zetten. Ta toeages blijken niet langer geboden aan bepaalde stereo typen, milieus of sociale sta tus. Met regelmaat worden er in binnen- en buitenland con venties georganiseerd waarop duizenden trotse bezitters van tatoeages, die hun ta toeage als sieraad zien en bewust gekozen hebben voor een 'permanente' lichaams versiering, zich presenteren. Om je op jeugdige leeftijd te laten tatoeëren is natuurlijk niet zo'n goed idee. Een zich zelf respecterend tatoeëerder die z'n vak hoog heeft staan tatoeëert daarom géén min derjarigen, personen onder invloed of op bepaalde plaat sen op het lichaam. Breda J. Schouten De heer De Bok schrijft in De Stem van 20 november jl. dat het opvangen van vreemde lingen een zaak van bescha ving is. Vervolgens tracht hij aan te tonen dat Nederland daaraan maar een matige bij drage levert. Ik wil daar een andere visie tegenover stel len. De meeste mensen in Neder land zijn wel zo beschaafd dat zij bereid zijn om mensen die in armoede of onderdruk king leven te helpen en deze ook tijdelijk op te vangen. In dit lovenswaardige idealisme steekt echter het probleem niet. Het gaat om de aantal len. Momenteel komen 60.000 le gale immigranten per jaar Nederland binnen. Op elke Nederlander die geboren wordt vangen we hier één immigrant op. Daarnaast wonen er nu al 800.000 buitenlanders in Ne derland. Bij ongewijzigd be leid betekent dit dat binnen ca. tien jaar een op de tien inwoners in Nederland een buitenlander is. Een groot deel van deze mensen zal, bij de huidige verwachtingen ten aanzien van de werkeloos heid, nooit werk vinden. Daardoor zal integratie in de samenleving praktisch onmo gelijk worden. te korten en te bewerken. %°™schd*dnetn'et stfny'ehet™>"w Landpunt eens is. Wanneer geen integratie plaatsvindt zullen, net als in het buitenland, verpauperde getto's in de steden ontstaan. Als het voor deze mensen on mogelijk is hun welvaart te verbeteren, kan dit niet an ders dan leiden tot toename van de criminaliteit en de kans op sociale conflicten. Minister Pronk zei kort gele den dat een behoorlijke op vang van buitenlanders een verhoging van de belasting vergt. Daarin heeft hij gelijk. Bij de huidige immigranten- stroom moet er per twee jaar een stad bijgebouwd worden ter grootte van Breda. De huidige werkgelegenheidssi tuatie betekent daarenboven dat het grootste deel van de immigranten blijvend, wel licht levenslang, financieel ondersteund moet worden. Dit vergt vele, vele tientallen miljarden guldens die slechts door belastingverhoging op gebracht kunnen worden. Het is terecht dat Nederland vluchtelingen helpt. Wanneer dat echter gebeurt door al leen de ethiek in ogenschouw te nemen en de praktische kanten te negeren, zal dat nimmer op adequate wijze geschieden. Oosterhout H. Cornelisse De burger moet de miljarden rekening voor het schoonma ken van vervuilde grond be talen via verhoging van de energieprijzen en provinicale heffingen, beveelt de heer Welschen, burgemeester van Eindhoven, aan. Waarom, is mijn vraag, moet de burger daarvoor betalen? De burger betaalt voor zijn eigen afval. In Made bijvoorbeeld gaan wij weer 60 gulden per jaar meer betalen. Waarom moe ten wij burgers dan ook nog mee gaan betalen wat aan industriële en verdere asocia le figuren vervuild hebben en waaraan zij grof geld aan verdiend hebben. Bij die mensen met him grote villa's en dikke mercedessen moet u zijn, mijnheer Wel schen voor geld, niet bij de gewone burger. Het uitgangspunt van de re gering is dat de vervuiler be taalt. Dat is ook het uitgangs punt van de burger en die betaalt daarom voor zijn ei gen afval. Conclusie: haal inderdaad het geld bij de vervuiler en niet bij de gewone burger. Made L.W. van Gils Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Directeur G. Oskam q cretaris J. Volz van wattn ningbedrijf De Brabantse bosch bij het drinkwater ken Petrusplaat. FOTO DE STEM/JOHAN VAKjj ALLEEN een internationale Maascommissie met verre gaande bevoegdheden kan de telkens weer terugkerende ver vuilingen van de Maas een halt toeroepen, stelt secretaris J. Volz van het Waterwinningbe drijf de Brabantse Biesbosch in Werkendam. En Nederland ,zal daaraan mee moeten beta len. Van onze verslaggever Joep Trommelen VANDAAG gaat de inlaat van Maaswa ter in de spaarbekkens in de Biesbosch voor de zesde keer dit jaar dicht. Door te hoge concentraties bestrijdingsmid delen en lozingen door vooral Waalse industrie. „Je moet je af gaan vragen of we de Walen niet de helpende hand moeten bieden", stelt Volz. Want er zijn miljarden guldens nodig om het Waalse milieubeleid de achterstand van twintig jaar te laten inhalen. Niet alleen de Walen zijn verantwoor delijk voor de vuile Maas; de Neder landse landbouw is met zijn gebruik van twintig kilo bestrijdingsmiddelen per hectare een veel grotere vervuiler. Het waterwinningbedrijf hoopt dat de ze winter nog een begin wordt gemaakt met een verbod van het bestrijdings middel diuron, dat nu nog overal op grote schaal wordt gebruikt. Regenwa ter voert de chemische middelen af naar de Maas. Het lozen van drieduizend kilo di-isop- ropylether in Wallonië komt ironisch genoeg eigenlijk op een gunstig mo ment. Op 6 december komen in Parijs vertegenwoordigers van Nederland, België, Duitsland en Frankrijk bij el kaar om over de Maas te praten. De nieuwste lozingen drukken de onder handelaars nog eens extra met de neus op de feiten. De verwachting is dat die gesprekken binnen een jaar resulteren in een internationale Maascommissie, stelt Volz vast. En alleen als die geen praatclub blijft is er uitzicht op een schonere Maas. „Die commissie moet een Maas-actieplan opstellen en over de nodige fondsen beschikken. Want zon der geld begin je niets. De afvalwater zuivering verdient daarbij de hoogste prioriteit. Je kunt beter honderd mil joen gulden in Luik investeren dan in Nederland. Dat levert veel meer rende ment op. Als wij meebetalen profiteren wij er ook van." Een succesvol Maasactieplan zou een einde maken aan vijfentwintig jaar ver geefs soebatten over de zogenaamde waterverdragen tussen Nederland en Belgie. In ruil voor een diepere Wester- schelde zouden de Belgen moeten zor gen voor een schonere Maas. Dat was de inzet bij de onderhandelingen. Maar Walen betalen niet graag de prijs voor iets waarvan alleen de Antwerpse (lees: Vlaamse) haven van profiteert. En dus zitten de onderhandelingen hopeloos in het slop. Volgens Volz is het een tactische fout geweest om de Waterverdragen een puur Nederlands-Belgische kwestie te maken. „Ook dat had veel internationa- ler moeten gebeuren. Dan had je de onderhandelingen uit de sfeer gehaald van 'die Nederlanders willen de Walen alleen maar ruïneren.' In de afgelopen twee, drie jaar is er een voorzichtige kentering in Wallonië gaande, althans bij de bestuurders. Of de bevolking al zo ver is, durf ik me af te vragen. Het milieubewustzijn is niet zo groot. Maar in de politiek is het geen kwestie van niet willen meer. Als die Maascommis sie er komt, is de nu aanwezige politie ke wil misschien wel toereikend." De Stichting Reinwater vestigt zijn hoop voorzichtig op het Noordzee Actie Programma, dat tussen '85 en '95 de lozingen op rivieren die in de Noordzee uitkomen met vijftig tot zeventig pro cent moet verminderen. Ook België zet te indertijd zijn handtekening. Volz heeft daar echter totaal geen fiducie in. „Want een Belgische minister heeft dat programma ondertekend, en moest daar vervolgens mee naar de deelregeringen van Vlaanderen, Brussel en Wallonië. De makers van het programma gingen er van uit dat België nog steeds bestaat. Maar zeker op milieugebied is dat niet zo. De Belgische regering moest in con claaf met de deelregeringen, en weer gebeurde er gewoon helemaal niéts." Nog steeds zijn er in Wallonië geen initiatieven ontplooid om het rioolwater te gaan zuiveren. Ter vergelijking: Ne derland zuivert negentig procent van het rioolafvalwater. Zelfs de Europese hoofdstad Brussel kent geen rioolzuive ringsinstallaties! Het bedrijf Prayon Rupel, verantwoordelijk voor de nu ac tuele lozing van het oplosmiddel di-iso- propylether, loost dagelijks zeven ton fosforzuur in de Maas. Ook die fabriek onderneemt niets dat in '95 tot de afgesproken reductie moet leiden. En de landbouw spreekt met geen woord over het terugbrengen van (kunst)mestge- bruik. „Maar gelukkig zijn er ook positieve ontwikkelingen", stelt Volz. De Europe se richtlijn voor de zuivering van afval water heeft in ieder geval strenge eisen gekoppeld aan data waarop die vervuld moeten zijn. Wie zich daar niet aan houdt, kan een berisping door het Euro pese Hof van Justitie verwachten. En gezichtsverlies binnen de Europese fa milie. Twee jaar geleden introduceerde de Waalse overheid een heffing waarvan de bouw van zuiveringsinstallaties moet worden betaald. Volz: „Maar die is zo laag dat het zo nog veertig jaar duurt voordat alle steden een rioolwaterzui vering hebben. Maar men kan het zich volgens mij gewoon niet permitteren om nog eens vijfentwintig jaar achter zijn buurlanden aan te blijven lopen." Directeur G. Oskam wijst op de inge bakken 'belastinghaat' bij de Belgen. „Een milieuheffing past niet in hun cultuur, zeggen ze. Maar toch is het de enige weg om uit de problemen te komen. Ze hebben daarbij een goed voorbeeld aan Frankrijk, waar men nu aan een vijfjarenplan werkt". Zowel Oskam als Volz stellen dat de Walen deels gelijk hebben als ze zeggen dat er ook in Nederland veel mis is. Zo kan de industrie in de Botlek een voor beeld nemen aan de manier waarop nota bene Prayon Rupel de lozing van cadmium heeft teruggebracht. De Bot lek kan daarmee ongestoord verder gaan, om de simpele reden daf "dé Noordzee dichtbij is en er niemand direct last van de lozingen heeft. „En ook di-isopropylether wordt bij Hoek van Holland niet gemeten", zegt Os kam. De Nederlandse landbouw, de gemeen ten langs de Maas en bijvoorbeeld ook de Nederlandse Spoorwegen zijn in zijn ogen eigenlijk veel grotere boosdoeners dan de Walen. Zij zijn vooral verant woordelijk voor een niet aflatende reeks industriële 'incidenten'. Maar het wa terwinningbedrijf kan er de klok op gelijk zetten dat er met name in de vroege zomer als het even flink regent, tonnen bestrijdingsmiddelen richting Maas spoelen. Met name atrazine en diuron zorf ervoor dat de inlaat van de spaaris kens jaarlijks dicht moet. De reca Waalse lozingen gaan naar verwacht: voor tien dagen oponthoud zorgen, afgelopen zomer zorgden de beste dingsmiddelen er echter voor dat inlaat zeseneenhalve week dicht De bodem van de spaarbekkens kwi in zicht. Door de constante aanvoer het regenwater is het verloop van verontreiniging door bestrijdingsmi delen onvoorspelbaar. Als er bij Eijsde di-isopropylether wordt gevonden, wc men in Werkendam tenminste pred wanneer die golf in de Biesbosch aai komt en weer voorbij is. Oskam vroeg minister van landboia Bukman drie weken geleden diuron verbieden. Alle 168 gemeenten die ter op de Maas lozen kregen eveneen een brief met het verzoek te stoppeni zijn immers alternatieven: borstelen, branden of gewoon laten groeien onkruid. „Maar veel gemeenten zegp gewoon: wij gaan door zo lang het verboden is. Dat gebeurt bijvoorbetl 'in de gemeente waar ik zelf woon Oosterhout." „In 92 hebben we een poging om atrazine te laten verbieden, mas dat was met de toenmalige wet nie! mogelijk. Intussen is de wet verandeii en kan een verbod wel als er aantoi» bare schade is. Ik hoop dat op manier zowel diuron, atrazine en simt zine op de lijst van verboden stoffe komen. Maar ik begrijp ook wel dat landbouw niet ineens kan omschakele naar produktie zonder bestrijdingsmio delen. Wel is het een feit dat hf gebruik in Nederland tien keer zo hoo is als in Denemarken." Volz: „Het gaat dus om een verstandij gebruik van bestrijdingsmiddelen" qan onze verslaggever Amhem - Een ludiek optreden Zwarte Piet, bonte verklaringen je verdachten, regelmatige kof pauzes en voortdurende bijval v alle sprekers behalve de officier justitie. jjet mocht allemaal, gisteren bij rechtszaak van tien totaalweigeraar! de militaire kamer (voorheen kri raad) in Arnhem. Werden rechtsz: tegen deze dienstweigeraars jaren gekenmerkt door de grimmige aa:~ zigheid van parketpolitie, marechai en functionarissen van uiteenlopi veiligheidsdiensten - de verdacl werden immers als 'staatsgevaarl Van onze Haagse redactie Den Haag - De hoogte van de vooralsnog ongemoeid. Staatssecretaris Wallage (So gisteren onverwacht een niexn gepresenteerd. Het kabinet kv5 De PvdA-fractie is tevreden, t de hoofdlijnen akkoord gaat. Wallage verhinderde gisteren met een snelle presentatie van zijn plannen dat het CDA gister avond allerlei voorbehouden zou maken bij het belastingplan voor 1994. CDA-fractievoorzitter Brinkman had zaterdag op de partijraad nog gezegd dat de hogere brandstofaccijns pas zou kunnen doorgaan als er helder heid zou zijn over de bijstands uitkeringen. Brinkman verweet minister Kok (Financiën, PvdA) wel de lasten te verhogen, maar niets te doen voor een verlaging daarvan. Met het beleidsplan komt staats secretaris Wallage grotendeels tegemoet aan de wensen die in de PvdA-fractie leven over de bijstand-nieuwe-stijl. Vooral het handhaven van de hoogte stemt de PvdA, maar ook D66 tevre den. Het CDA heeft zich in het Van onze verslaggever Amsterdam - De stichting Reinwater uit Amsterdam zegt van 22 bedrijven uit Wallonië te kunnen bewijzen dat ze op dit moment direct of indirect vervuild water op de Maas en Sambre lozen. De meeste van die bedrijven, dertien om precies te zijn, zijn in Luik en omgeving gevestigd. Van die dertien behoren de meeste tot de staalreus Cockerill. Reinwater zegt haar bewijzen te ontlenen aan het bemonsteren van afvalwater aan de bron zelf. „We zijn sinds 1983 in Wallonië actief. Ik durf de stelling aan dat we alle bedrijven, waarvan we mogen aannemen dat ze vervuild afvalwater produceren, in kaart hebben gebracht. Daar nemen we ook regelmatig monsters, aan de bron zelf. Bij al die bedrijven hebben mensen van ons aan het eind van de lozingspijp gestaan om afvalwater af te tappen." Jamfabriek Reinwater beperkt zich daarbij wel tot bedrijven die voor hun produkten of produktieproces giftige en voor het milieu scha delijke stoffen gebruiken. „Er zit bijvoorbeeld ook een jamfabriek langs de Sambre. Die heeft niet onze hoogste prioriteit. Die laten we ongemoeid, ofschoon die mis schien ook weieens iets in hun afvalwater stoppen dat bepaald geen zuivere koffie is. In grote lijnen zijn we er echter van over tuigd dat we de belangrijkste vervuilers in beeld hebben." De giftige stoffen die Reinwater in de monsters aantrof, waren onder meer zware metalen zoals Wanneer er in Wallonië al monsters worden genomen, gebeurt dat meestal door actiegroepen als de stichting Reinwater. FOTO ARCHIEF DE STEM zink, chroom, nikkel, koper en cadmium, oplosmiddelen waar onder fenol en allerhande kool waterstoffen, waarvan is aange toond dat ze kankerverwekkend zijn. Of Reinwater veel aan die we tenschap heeft is vers twee. Haar belangrijkste actiemiddel is pu bliciteit, meer bepaald proberen de vervuilers in de media aan de schandpaal te nagelen. Een arti kel in De Stem is in de optiek van Reinwater mooi meegeno men, beter is aandacht te trek ken van de Waalse media. Verhoog bespeurt dat het de laatste tijd de goede kant uit gaat. „In het begin werden we gewoon genegeerd door de Waalse pers. Daarna is er een tijd geweest dat we nogal eens negatief in de publiciteit kwa men. Zeker weer die Hollandse kaaskoppen met hun opgestoken vingertje, werd gezegd. Of we werden afgeschilderd als hand langers van de Rotterdamse ha ven of het Nederlands bedrijfsle ven, die via ons probeerden Waalse concurrenten in een kwaad daglicht te stellen. Dat soort commentaren kom je nog weieens tegen in Waalse kran- Van onze verslaggever Amsterdam - Bij alle aandacht voor de vervuiling van het Maas water zou weieens vergeten kun nen worden dat de Waalse in dustrie weliswaar in bescheiden mate, verantwoordelijk is voor de vervuiling van de Schelde en dus ook van de Westerschelde. Dat zegt woordvoerder W. Ver hoog van de stichting Reinwater. Reinwater zegt van tenminste drie bedrijven zeker te weten dat ze via een zijriviertje verontrei nigd afvalwater op de Schelde lozen. Het gaat om bedrijven in Hene gouwen. In monsters van het afvalwater van twee van de drie bedrijven trof Reinwater te hoge concentraties zink aan, in mon sters van het derde bedrijf zaten volgens Reinwater fenol, koper en giftige koolwaterstoffen. ten, maar al een stuk minder. De laatste tijd wordt ons verhaal behoorlijk objectief in beeld ge bracht." Dat komt omdat Reinwater zich nogal wat moeite heeft getroost de Walen duidelijk te maken dat haar actie zich niet richt tegen Wallonië, maar uitsluitend tegen bedrijven die schuldig zijn aan het vervuilen van het internatio naal rivierwater en uiteindelijk de Noordzee. „Laatst hebben we nog een persconferentie gegeven in Luik, louter om onze doelstel lingen en werkwijze aan de Waalse media toe te lichten. Daar hebben we met bewijzen in de hand aangetoond dat we Ne derlandse of Duitse bedrijven even hard aanpakken en dat ons belang zuiver ecologisch is. In dat opzicht onderscheiden we ons ook van het POM (Project Onderzoek Maas), dat nogal ge domineerd wordt door Rotter dam. Daar hebben de Walen dan ook meteen al meer moeite mee. Acties van het POM lopen daar door eerder het risico in een èng Nederlands-Waals conflictsfeer tje te worden getrokken." De praktijk is niettemin dat het gros van de bedrijven dat door Reinwater van vervuiling van het Maaswater wordt beticht, op Waals grondgebied staat. Ver hoog wijt dat eerst en vooral aan wat hij noemt 'laksheid' van de Waalse Gewestraad. „Die laat het behoorlijk afweten. Er zijn nog steeds bedrijven die zonder vergunning afvalwater op de Maas lozen. Andere bedrijven hebben wel een vergunning maar kunnen ongecontroleerd lozen. Zoiets is in Duitsland en Neder land ondenkbaar". Strenger In Duitsland waar Reinwater in het verleden vaak actie voerde, is de situatie onvergelijkbaar be ter, stelt Verhoog. „De zuive ringstechnieken zijn verfijnder, de eisen voor een lozingsvergun ning zwaarder en de controle strenger." De laatste tijd probeert Reinwa ter, het liefst in samenwerking met andere milieu-organisaties, ook uit Wallonië zelf, vervuilers juridisch aan te pakken. Tegen twee cokesovens van Cockerill is een proces aangespannen. Inzet van het proces is het verwijt aan het adres van de twee Cockerill- bedrijven dat hun lozing in striji is met internationale afspraken die ook door de nationale Bel gische overheid zijn onderte kend. Verhoog: „Opnieuw is een hulpmiddel om de Walen te laten zien dat onze acties acties van Nederlanders Belgen zijn. Wij zeggen: kijk, w hebben in Europees verband al gesproken dat we zus en zo vervuiling terug willen dringen Dan mag het dus niet zo zijn dat een deelregering, in dit l toevallig de Waalse Gewestraad, er met de pet naar gooit." Of het helpt? Verhoog: „Green peace en wijzelf hebben vorig jaar bedrijven aangepakt in men en Zelzate. Sindsdien heb ben we die bedrijven niet meer op het lozen van giftige stoffen kunnen betrappen". Gesprek Het bedrijf in Zelzate waar Ver hoog op doelt is Sophar Chemie, dat vorig jaar, volgens het be drijf zelf per ongeluk, veel te hoge concentraties kankerver wekkende koolwaterstoffen in het Kanaal van Gent naar Ter neuzen loosde. Maar voor Reinwater een bedrijf voor de rechter daagt, probeert ze er eerst mee in gesprek te raken. Echt makkelijk gaat dat niet. „Een enkel bedrijf staat ei voor open. De meeste negeren onze brieven", aldus Verhoog Ook dat is in Nederland e« Duitsland anders, weet hij ai' ervaring. „Daar heeft het be drijfsleven toch wat beter in de gaten dat de samenleving mi lieuvervuiling niet langer tole reert. Al blijft het soms nodig ze bij dat bewustwordingsproces een handje te helpen door te dreigen met acties of een pro ces". Vat* e.'tze Haagse redactie Den Haag - De hoogte van de sociale premies (wao, ww en zw) mag niet meer het gevolg zijn van inkomenspolitiek, maar al leen van het aantal mensen dat afhankelijk is van zo'n uitkering. Een meerderheid van de Kamer heeft dat gisteren op initiatief van WD-fractieleider Bol- kestein vastgelegd. De kameruit spraak vloeit voort uit de behan deling van het rapport-Buurme- ijer over de toekomst van de sociale zekerheid. Vóór de motie stemden CDA, VVD en CD, maar ook de leden Buurmeijer, Ver meend (beiden PvdA) en Ybema (D66) van de enquêtecommissie. PvdA en D66 stemden tegen. In het rapport-Buurmeijer staat dat in het verleden de vaststel ling van de hoogte van de sociale premies al te vaak te maken hadden met 'oneigenlijke' argu menten, zoals de koopkracht. Daardoor was het zicht op de inkomsten van de sociale fond sen (waaruit de uitkeringen wor den betaald) steeds meer onhel der. ER IS MEER dat Vlaanderen en h bindt. De Franse overheid nodigt king met vreemde culturen N zichzelf en de Nederlandse literati De bloem der vaderlandse lette beide handen aan en spoort, verc de Lichtstad. Geen mens die en ook Nederlands geschreven wor dat het topwerk van onze zuiderb en zodoende een goede binnenk gehele 'neerlandofone' literatuur, verantwoordelijk bestuurder die wijst dat een gezamenlijke prese Buchmesse, meer in de lijn zou lie De Vlaamse minister van Cultui smoesje dat de Franse brief allee was, gaat niet op. Weten Frans Nederland bij Skandinavië behc België Vlaams, dus Nederlands bewaard geheim. De Nederlandse houding is niet s nonchalance en arrogantie. De VI opmerkingen van mevrouw D'Ar van Cultuur, nauwelijks nog an' niinachting van het officiële verc (en nu al meer dan tien jaar Taalunieverdrag. Daarin staat ex behartiging van de Nederlands buitenland een gezamenlijke vera een apart orgaan in het leven g ambtelijke samenwerkingsorgans 9aan. Niemand die daar aan Nederland 'oen zoveel dagen hotel en roe| Werden gesteld, leder voor zich e

de Stem | 1993 | | pagina 2