CORIJN 'Basiliek kost twee miljoen ïenheid )OP: Hulst zoekt extra geld voor peuterzalen Verse asperges in de winter Een relict van de oorlog Verwachte bijdrage gemeente Hulst bij restauratie PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN examens x el DE STEM ZEELAND C2 ORTING HONS fai zeker^zo^nTweVm^oen Familie Paridaen uit Sint Kruis ontwikkelt eigen methode ERSCHAP STER ACHT MAKING }:p% Clinge KAARTINGEN V WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 tnkje, jubileum, k, verloving, :atie, examen, enz. 1/1,07 incl. BTW, plicht. Foto of t 35 x 40 mm erige tarieven op worden niet eerd. geef uw tekst ng af bij één van ftelijke opgaven iccepteerd indien d zijn, ook indien evoegd is. echt voor teksten enen te weigeren, achten bereiken ekst behoudt de voor om de naam bekend te geven. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst j heeft zich flink verkeken op de toekomstige subsidiëring van de peuterspeelzalen in de gemeente. Die gaat namelijk een stuk duurder uitvallen dan verwacht. De Hulster peuterspeelzalen wil len al jaren dat de leidsters wor den betaald volgens de welzijn- cao. Op dit moment krijgen ze el 1989 .1987 .1983 km .1988 .1985 .1986 isel .1985 .1984 .1983 .1987 nanciering raat 5 01176-1433 het minimumloon. De gemeente is van goede wil, maar tot nu toe moest de zaak wegens geldge brek telkens naar de toekomst worden geschoven. B en W gingen er vanuit dat een salaris op het niveau van de welzijn-cao de gemeente jaar lijks zo'n 30.000 gulden extra zou kosten. Volgens de nieuwe meerjarenbegroting zou dat geld vanaf 1996 beschikbaar zijn. Het blijkt nu echter dat er geen 30 maar 50 mille extra subsidie no dig is. Dat gegeven stelt de ge meente opnieuw voor proble men. Het college wil echter dat de zaak in 1996 toch geregeld is. De gemeente beschouwt het peuter- speelzaalwerk als een basisvoor ziening, evenals kinderopvang. De leidsters van beide voorzie ningen worden op dit moment echter ongelijk betaald. De leid sters van de kinderopvang krij gen namelijk wel een goed sala ris. Die onbillijkheid moet, zo menen B en W, zo snel mogelijk uit de wereld. Tijdens de laatste raadsvergade ring werd de problematiek uit de doeken gedaan door wethouder P. Weemaes. Volgens hem is de oplossing te vinden in -het inlas sen van een 'tussenfase' in de subsidiëring van het peuter- speelzaalwerk. In zijn ogen bete- kent dit dat de gemeente in de begroting voor volgend jaar al vast 20.000 gulden moet zien te 'vinden'. Op dit moment is nog niet bekend waar dat geld van daan moet komen. „Maar als we met z'n allen vinden dat het peuterspeelzaalwerk een basis voorziening is", aldus Weemaes, „dan moeten we die structurele middelen voor het inlassen van een tussenfase gaan zoeken". Van onze verslaggever RORDENING WATER- R AMBACHT t waterschap Hulster Am- paalde in artikel 73 van de iet besluit van de algemene 993 tot vaststelling van de waterschap Hulster Am- it van Gedeputeerde Staten 10. 935244/47 dir. AB/FBT ng treedt in werking op 1 e bijbehorende stukken lig-| edurende een periode van s kantooruren ter inzage op p, Hogeweg 6 te Hulst. Te- voor een ieder een afschrit tuur voornoemd, pt d'Escury, dijkgraaf n Ekenstein, secretaris. gulden moeten bijdragen aan de restauratie van de Hulster basiliek. Dat is de verwachting van wethouder G. van de Voor- de. De basiliek staat al jaren te verpauperen, maar de enorme kosten vormen steeds het strui- kelblok om de restauratie aan te pakken. In de loop der jaren zijn allerlei bedragen uit de hoge hoed getoverd. Op dit moment gaat men er van uit dat de restauratie 14,8 miljoen gulden zal kosten. „Maar het kan net zo goed 16 miljoen zijn", stelt Van de Voorde, „afhankelijk van wat je wel of niet doet". Het kerkbestuur en de gemeente proberen al jaren subsidie van Monumentenzorg los te peute- ren, maar dat is tot nu toe niet j gelukt. Alle kosten zullen overl ook niet voor subsidie in I aanmerking komen. „Enkel die posten die echt te maken hebben I met de restauratie. Zaken als achterstallig onderhoud vallen erbuiten." Het hoogst haalbare is dat het rijk voor tachtig pro- cent bijspijkert in de subsidiabe le kosten. De rest, en wat daar aan buiten de regeling val lende kosten bij komt, zal voor een deel door het kerkbestuur en voor een deel door de gemeente moeten worden opgehoest. „Het gebouw is geen eigendom van de gemeente, dus in principe is de gemeente tot niets ver plicht", zegt Van de Voorde. „Maar de basiliek is wel ons grootste en belangrijkste monu ment. Dat kunnen we niet aan I zijn lot overlaten". De gemeente legt jaarlijks wel wat geld opzij 1 voor de restauratie van monu menten, maar dat is lang niet genoeg. „Ik denk dat we het over 1 dezelfde boeg moeten gooien als bij het stadskantoor", aldus de wethouder. „Dat betekent ge woon er langzaam naartoe spa ren." i Bij het huidige tempo kan het nog heel wat jaren duren en in I die tijd geraakt de basiliek steeds meer in verval. „Maar ja, er liggen in onze gemeente ook nog enkele andere peperdure wensen. Bijvoorbeeld de Dorps traat in Graauw, waar drie mil joen voor nodig is." Volgens Van de Voorde mag Mo numentenzorg nu best eens over brug komen. „We zijn er in I Hulst de laatste twintig jaar maar bekaaid vanaf gekomen als het gaat om subsidies. Op jaar basis krijgen we zo'n 125.000 gulden. Dat is natuurlijk een habbekrats voor een stad met zoveel monumenten." Maast de basiliek is er ook nog een ander monument dat op dit moment de hoogste prioriteit heeft: de Keldermanspoort. Dit bouwwerk dreigt in elkaar te I storten als er niets gebeurt. De gemeente laat komend jaar voor 135.000 gulden een restauratie plan maken. Dat is een moeilijk karwei, omdat er van het monu ment bijna geen tekeningen meer zijn. De eerste zorg van de ge meente is om de zaak wind- en I waterdicht te maken, zodat het bouwwerk voor verder verval wordt behoed. Inmiddels is er j een spaarpotje van 250.000 gul- iden aangelegd, maar Van de Voorde betwijfelt of dat genoeg lis. Het jongste echtpaar Paridaen bij de 'witte kopjes'. Zij sprongen een gat in de lucht toen de eerste witte kopjes schuchter boven de zwarte grond staken. Een idee waarop zij zes jaar hadden ge broed, werd vorige week werkelijkheid. Vader en zoon Paridaen, fruittelers aan de Wilhelminaweg in Sint Kruis, mogen zich vanaf nu ook asperge kwekers noemen. Waar zomers het geoogste fruit ligt opgeslagen, staan nu honderden kisten met as pergeplanten. Met de feestdagen voor de deur moet er een willige markt voor zijn. „Het is een produkt voor lekkerbek ken", zegt Paridaen. „Daar mikken we op." Door Rein van der Helm Eerlijk is eerlijk, het was zoon Eugène die voor het eerst op het idee kwam om asperges in de winter te gaan telen. Hij vond bij zijn vader, waarmee hij een maatschap vormt, een willig oor. Die is vertrouwd met omschake ling. Toen hij als vlasser zag dat de vlasteelt ter ziele zou gaan, koos hij fruit als pijler voor zijn bedrijf. „Een ondernemer is steeds op zoek naar wat nieuws", zegt hij. „Je moet voor uit- en niet omkijken." De jonge Eugène kreeg zijn vak opleiding aan de tuinbouwschool in Eekloo. „Daar was altijd meer aandacht voor groente dan voor fruit en zo is mijn belangstelling voor groenteteelt gegroeid. Vooral de asperge fascineerde mij en liet mij niet meer los". Her en der stak de jonge Pari daen zijn licht op, het zich goed voorlichten over de voors en te- gens van aspergeteelt en zon op manieren om die teelt in te pas sen in het fruitbedrijf. „In ons bedrijf zie je altijd kisten om je heen, dus ik kwam op het idee kisten te gebruiken. Die vind je echter niet zomaar, tot ik in ons vakblad een aanbod zag van honderden fruitkisten uit Oost- Duitsland. Een importeur had daar fruit vandaan gehaald en vond het te duur de enorm zware en grote kisten weer richting Oost-Duitsland te sturen". De kisten bleken geknipt voor Paridaen's plannen. Stevig hout, gevat in massieve ijzeren frames. Groot, goed stapelbaar en ge makkelijk te hanteren met fruit- teeltmachines zoals trekkers en vorkheftruck. En niet al te duur. Dit voorjaar werd de knoop doorgehakt, de kisten gekocht en de Paridaens gingen in de asper geteelt. De 720 kisten die zij nodig hadden, werden gevuld met een kuub speciale grond en daarin de aspergeplanten, die komende vier jaar het 'witte goud' moeten leveren. De kisten gingen het land op en de asper geplanten groeiden. Tenminste, dat werd gehoopt. Er staat geen naam op, geen jaartal, geen verklarende tekst of wat ook, dus horen ze eigenlijk niet thuis in deze rubriek. Dan kan wel ieder huis, iedere molen of oude schuur aan bod komen. Dat kan niet, dat is niet de bedoeling van deze rubriek. Toch vormen die twee vervallen bunkers in de 'Hollandse Pol der', de Kleine Kieldrechtpol- der, buitenbeentjes. In het oos telijk deel van Zeeuws-Vlaan- deren is niet zo heel erg veel meer dat nog zichtbaar aan de Tweede Wereldoorlog herin nert. In het westen is dat wel anders; daar draaien ze voor oen bunker meer of minder de band niet om. Maar wat het Oosten betreft.... om nauwkeu rig te zijn, is dit eigenlijk de enige plaats waar we iets tast baars weten. Daarom besteden we er toch maar eens aandacht aan, temeer daar ze naar het schijnt binnenkort worden af gebroken. Om de wegberm bij de Zestigvoet te versterken, zegt men. Zonde? Moet er ge pleit worden voor behoud? We weten het niet. Veel bijzonders is het niet meer, al waren ze in hun goede dagen wel een onderdeel van iets bijzonders. Daar hebben meer bunkers gestaan en de Duitsers duidden het hele com plex aan als Fort Kijkuit. Dat is ook lang te herkennen ge weest, maar het was veel ouder, het heeft de Tachtigjarige Oor log nog meegemaakt. De res- fe i 97 I j£x>. De kisten waarin de familie Paridaen de asperges teelt. Een paar weken geleden haalde Paridaen de eerste 240 kisten naar binnen. Een ingenieus ver warmingssysteem, van eigen ma kelij, zorgt voor de juiste tempe ratuur van de grond om zo de plant te 'misleiden' en aan te zetten asperges te produceren. En daarna was het wachten. „Wij waren er eigenlijk wel ge rust op. Proefnemingen hebben aangetoond dat op deze manier asperges in de winter geteeld kunnen worden. Maar je wilt toch uiteindelijk wel iets tast baars zien", zeggen de Paridae ns, hierin bijgevallen door hun ook in het bedrijf werkzame vrouwen. Daarom de hoorbare vreugde in huize Paridaen toen de eerste asperges zich meldden. Een blije vader Paridaen ging onmiddelijk zijn meelevende buurtgenoten van die vreugde deelachtig maken. Drie oogsten leveren deze kisten op om vervolgens plaats te ma- 1 ken voor de volgende 240. En zo denken de Parideans in Sint- Kruis zeker tot Pasen een regel matige aanvoer van asperges te verzekeren. Hoeveel? Dat is met geen mogelijkheid te zeggen. „De produktie is niet te schat ten. Daarmee moeten we erva ring opdoen". België Voor de kopers wordt vooral uitgekeken naar België. Dankzij medewerking van de veiling in Kapelle mogen de asperges in Wetteren (B) geveild worden. „Heel gunstig voor ons. Het is dichtbij en in België zitten de gebruikers in de veilingbanken. Restauranthouders en hoteliers FOTO'S WIM KOOYMAN en geen tussenhandel. Dat is goed voor de prijs", zegt Eugène. Ook werden tal van restaurants in de regio aangeschreven, met een schuin oog richting Duitse vakantiegangers. „Die zijn gek op asperges." De eerste reacties zijn al binnen, vooral met de vraag of aanvoer tijdens de feestdagen verzekerd is. De familie loopt met de belang stellende bezoeker nog even de hal in. Een lichtje wordt aange stoken en zwart folie van een kist getild. Daaronder, in het schemerduister, twee witte sten gels boven de grond. „Ik ben verliefd geworden op dit pro dukt", zegt Eugène voor hij de kist weer toedekt. Dan pakt hij zijn snoeischaar en vertrekt richting boomgaard. „Dat werk moet ook doorgaan, anders heb ben we volgend jaar geen fruit." CAKESLAG - Carnavals stichting De Kriekeputters houdt zaterdag 4 december een cakeslag. Bestuursleden en leden van de stichting ko men dan in Clinge langs de deur om bestellingen op te nemen. HENGELEN - Aan de door de Clingse Hengelaarsvereniging gehouden Schelde-koppel- wedstrijd namen 40 personen deel. Leden van de Clingse Hengelaarsvereniging en van GOA uit Axel namen als team deel. Uitslag: 1. H. de Cock/ J. de Maesschalk 135 cm, 2. R. de Wolf/M. Kegels 118, 3. P. Ruben/E. Parmentier 111, 4. D. Bertram/P. Witte 108, 5. W. Martens/R. Bertram 106 cm. Axel - Ons Genoegen, zaal De Graanbeurs. Bieden zonder roem: 1. A. van Gink, 2. J. Maas, 3. P. den Beer. Jokeren: 1. A. Verhelst, 2. F. Verborgt, 3. L. van Ham. Stand bieden: 1. L. de Kraker 212 punten, 2. Y. de Deijn, 3. J. Cor- beel, beiden 202. Jokeren: 1. L. Bogaerd 126, 2. A. Verhelst, 3. L. van Ham, beiden 120 punten. Hulst - Zaal De Blaauwe Hoeve, KBO, 69 personen. Bieden: 1. J. Brugge, 2. A. de Klerk, 3. R. Himbrink. Hulst - Zaal De Lieve, KBO, 24 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Campenhout, 2. H. Kooien, 3. mevrouw Reyns. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, 38 personen. Bieden: 1. T. Bleyen- berg, 2. M. de Hoek, 3. A. de la Ruelle. Jokeren: 1. mevrouw Ver planken, 2. P. de Bruyn, 3. me vrouw Frusch. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, 42 personen. Bieden: 1. mevrouw Tilleman, 2. R. Tille- man, 3. A. Hemelaar. Jokeren: 1. A. de Poorter, 2. R. Verschuren, 3. A. Verbruggen. Koewacht - Zaal De Lange Ak kers, Bond voor Ouderen, 28 per sonen. Bieden: 1. A. de Vlieger, 2. mevrouw Verbist, 3. J. van Hove. Hulst - Zaal De Kroon, veertig personen. Jokeren: 1. S. Dupont, 2. J. Himbrechts, 3. H. de Vos. Bieden: 1. G. Maerman, 2. D. Reyers, 3. L. Blommaert. Graauw - KBO, gemeenschaps huis, 24 personen. Bieden: 1. W. Sorber, 2. V. Caluwé, 3. Th. Vet. Westdorpe - KBO, zaal Concor dia, 24 personen. Bieden: 1. R. Baecke, 2. W. Dumez, 3. C. de Moor-de Smet. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, 42 personen.' Bieden: 1. J. van de Velde, 2. M. Coalone, 3. J. Sorber. Jokeren: 1. E. van Vooren, 2. mevrouw Van Vooren, 3. A. de Poorter. Kloosterzande - Zaal De Kastan je, achttien personen. Bieden: 1. L. van Goethem, 2. N. Goossen, 3. mevrouw Hemelaar. Jokeren: 1. mevrouw Verschuren, 2. N. Dreessen, 3. A. de Waal. Hulst - Zaal De Vrijbuiter, twin tig personen. Bieden: 1. P. van Delft, 2. L. Blommaert, 3. R. van Eerdenburg. Kloosterzande - Zaal 't Rozenhof, veertig personen. Bieden: 1. me vrouw Lucasse, 2. mevrouw Col- paert, 3. D. van Damme. Jokeren: 1. E. van Vooren, 2. mevrouw De Waal-Booy, 3. mevrouw De Kort- Reyns. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, zeventie personen. Bie den: 1. R. Verschuren, 2. A. van Goethem, 3. mevrouw De Waal- Baart. Eede - Zaal Hof van Eede, zestien personen. Bieden: 1. R. Vermeire, 2. A. Timmerman, 3. S. Snauwae- rt. Axel - Gregoriuscentrum, 54 per sonen. Bieden: 1. A. van Dorse- laer, 2. W. Lippens, 3. S. Bolle- man. Jokeren: 1. P. Folkersma, 2. J. Verbogt, 3. mevrouw De Rijke. Hengstdijk - Camping De Vogel, vijftig personen. Bieden: 1. J. Bo- gaert, 2. J. Stoffels, 3. F. Ferket. Jokeren: 1. mevrouw Bisschop, 2. mevrouw Theunissen, 3. Th. Steinman. LJzendijke - Zaal Les Amies, veertig personen. Bieden: 1. J. Porrey, 2. Th. Sturm, 3. R. Linthout. Jokeren: 1. mevrouw Hamelink, 2. mevrouw De Rijk, 3. mevrouw Ketting. Boschkapelle Zaal Ons Vermaak, 31 personen. Bieden: 1. R. van Dijk, 2. mevrouw Dankaert, 3. J. Sponselee. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. mevrouw Gelder land. Hengstdijk - Camping De Vogel, 24 personen. Jokeren: 1. Ch. Lo- ba, 2. mevrouw Haanskors, 3. mevrouw De Cock. Bieden: 1. P. van Goethem, 2. J. Martinet, 3. A. Hemelaar. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 66 personen. Bieden: 1. J. Hoog stad,^. M. Taalman, 3. J. Hame link. Jokeren: 1. J. Verplanken, 2. mevrouw De Pan, 3. C. Verbogt. Breskens - Zaal 't Zonneke, 38 personen. Bieden: 1. C. Ooster ling, 2. H. Coalone, 3. G. Boerjan. Jokeren: 1. mevrouw Boerjan, 2. R. Timmermans, 3. R. van Tigge- len. SCHIETINGEN Hoofdplaat - Zaal De Vriend schap, 36 schutters. Hoge vogel: L. van Vooren, eerste zijvogel: R. Hullaert, tweede zijvogel: L. Mar tens, grootste aantal (5): D. Vrom- bouts. Hulst - Bejaardenschieting, zaal De Blaauwe Hoeve, 28 schutters. Hoge vogel: B. Verley, eerste zij vogel: F. de Meyer, tweede zijvo gel: D. de Bakker, grootste aantal (5): R. de Rijk. Koewacht - Bejaardenschieting, zaal 't Hoekske, dertig schutters. Hoge vogel: A. van de Branden, eerste zijvogel: A. van Overloop, tweede zijvogel: Th. de Caluwé, grootste aantal (5): J. Suy. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 65 schutters. Wip 1: eerste hge vogel: M. Plasschaert, tweede hoge vo gel: J. van Damme, eerste zijvo gel: B. Herman, tweede zijvogel: O. van Rossem, derde zij vogel: O. Noens, vierde zijvogel: R. Wisse. Wip 2: eerste hoge vogel: R. Wis se, tweede hoge vogel: M. van Dijk, eerste zijvogel: L. Bareman, tweede zijvogel: M. van Hoeke, derde zijvogel: J. van Damme, vierde zij vogel: J. Roelands. Lamswaarde - Bejaardenschie ting, zaal De Vier Jaargetijden, 27 schutters. Hoge vogel: D. de Bak ker, beide zijvogels: F. de Meyer, grootste aantal (5): R. van Waes- berghe. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 25 schutters. Hoge en eerste zijvogel: L. Eekhout, tweede zij vogel: G. Herwegh, grootste aan- tal (7): R. de Wit. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis, 29 schutters. Beide hoge vogels: T. Baart, eerste zijvogel: M. D'Hondt, tweede zijvogel: J. de Jonge, grootste aantal (5): H. D'Hondt. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, dertig schutters. Hoge vogel: Th. de Kort, eerste zijvogel: E. de Kort, tweede zijvogel: Th. Assel- man, grootste aantal (5): R. de Jonge. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 67 schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: H. 't Groot, tweede hoge vogel: H. D'Hondt, eerste zijvogel: G. Vuyst, tweede zijvogel: M. van Hoeke, derde zijvogel: P. Hansen, vierde zijvogel: G. Suy. Wip 2: eerste hoge vogel: W. Vlaere, tweede hoge vogel: H. Wijnands, eerste zijvogel: R. Beelaert, twee de zijvogel: A. de Mey, derde zijvogel: J. Verberkmoes, vierde zijvogel: B. Vuyst. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, Soranus, 37 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: H. Boonman, tweede hoge en vierde zijvogel: H. Franse, beiden Willem Teil; eerste zijvogel: N. de Jonge, Soranus 2; tweede zijvogel: H. Boonman, Willem Teil; derde zijvogel: N. Schipper, St.-Andries; grootste aantal (8): H. Bremer, Juliana; vliegende vogels: H. Breemer, C. Boonman, Vrije Schutters en J. van de Guchte, Zorgvlied. Wip 2: eerste hoge vogel: G. van Garsel, Soranus 2; tweede hoge en tweede zij vogel: E. Maat, Zorgvlied; eer ste zij vogel: J. Bos, Soranus 2; derde zijvogel: G. van Garsel, Soranus 2; vierde zijvogel: C. Rentmeester, Willem Teil; groot ste aantal (6): E. Ossewaarde, Doel naar Hoger. Kwadendamme - Zaal De Kroon, Victoria, 52 schutters. Wip 1: eer ste hoge vogel: D. Wouterse, tweede hoge vogel: P. Repakes, beiden Victoria; eerste zijvogel: J. van de Guchte, Zorgvlied; tweede zijvogel: H. Boonman, Willem Teil; derde zijvogel: J. Doens, Vic toria; vliegende vogels: J. de Jon ge, ADLM en F. Koens, Willem Teil. Wip 2: eerste hoge vogel: J. de Koeyer, Diana; tweede en vier de hoge vogel: P. de Visser, Zorg vlied; derde hoge vogel: M. Rent meester, Willem Teil; eerste zijvo gel: A. Dekker, Doel naar Hoger. K0ERSBAL Kloosterzande - De Rozenhof, KBO, 28 personen: 1. L. Neve/ L. Ivens, 2. A. Cornelissens/L. Kint, 3. G. Cornelissens/A. de Roeck. Stoppeldijk - KBO, zaal 't Ge- laag, twaalf personen: 1. me vrouw Dankaert/J. Lauwers, 2. mevrouw Van Laar/J. Vaal, 3. P. van Laar/J. Everaert. Ossenisse - KBO, Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen: 1. J. Schrauwen/T. van Vooren, 2. A. Rottier/R. de Waal-Cambeen, 3. A. Mannaert/E. de Maat. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, KBO, veertien personen: 1. A. de Buck/G. de Buck, 2. A. Vervaet/ M. Coone, 3. A. Vale/A. de Maer- schalk. Vogelwaarde - Rudi Verschueren uit Vogelwaarde behaalde aan de landbouwuniversiteit Wageningen zijn doctoraal agrarische tanten daarvan zijn gelijk met wat jongere bunkers verdwe nen door toedoen van de ruil verkaveling Kieldrecht, die in de zeventiger jaren gewoed heeft. Zo komen we meteen aan de plaats waar het eigenlijk over gaat: de Kijkuitstraat, de weg verbinding tussen Clinge en Graauw langs 't Zeegat. Goed en wel voorbij die buurtschap staan ze rechts in het land. Twee ruïnes, maar de foto spreekt voor zich denken we. De Duitsers bouwden ze en uit het boek 'Luchtgevaar' van A. Korthals Altes weten we er meer over. Ze vormen een on derdeel van de zogenaamde 'Nachtjagd', het Duitse verweer met jachtvliegtuigen tegen nachtelijke luchtaanvallen van vooral de Britten, want die vlo gen 's-nachts, terwijl de Ameri kanen overdag vlogen. Die nachtjagers konden gebruik maken van een vrij nieuw hulp middel: radar. De jachtvliegtui gen voor dit deel van Neder land waren gestationeerd in Gilze-Rijen. Overigens waren de Duitsers allerminst gesteld op pottekij- kers bij de installatie en de ruime omgeving. Zonder toe stemming mocht er geen mens komen en voor de boeren in de polder maakte dat het werken er niet gemakkelijker op. Fort Kijkuit, dat officieel een grond- controle-onderscheppingssta tion heette, maar dan in het Duits, was uitgerust met twee Würzburg Riese-anttenes, een Freya-installatie, twee Y(psi- lon)-pylonen en een bedie ningsonderkomen. Met de Freya kon men de vijandelijke vliegtuigen, die dan nog zo'n 120 tot 150 kilometer ver weg waren, al vroeg signaleren. De jachtvliegtuigen konden zich dan al klaarmaken. De Würzburg-schotelantennes namen de peiling over als de vijand dichterbij gekomen was. Men de ene antenne volgde men het geallieerde toestel en de andere was voor het begeleiden van de jager. Via de radio praatte een grondbedieningslid de jager naar zijn doel. Dit alles kon nog gekoppeld wor den aan zoeklichten en FLAK (luchtdoelgeschut). Het Y-systeem diende eveneens om de piloot van de jager te instrueren en te doen navige ren. Alles tezamen diende het Fort Kijkuit een weinig vrien delijk doel, maar we weten dat degene die dit gelezen heeft, er voortaan bij het langsrijden met andere ogen naar zal kij ken. Twee buitenbeentjes in de polder. FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1993 | | pagina 15