1 Die mensen moeten weg' DE STEM H1B lusthuizenaffaire slaat diepe wond in SGP Zeeland Met gestrekte armen... '1\aar tante? Neewe gaan niet naar tante9 IHEEFTU IETS Slachtoffer ongeval op Zeelandbrug nog vermist Zwaaien met de boodschappentas voor evenwicht Asperges uit Sint-Kruis primeur voor Zeeland [D'Ancona stelt ■Staten Zeeland [in ongelijk Jongetje (7) gewond bij ongeval Drie maanden zitten voor oplichting van pastoors Gewapende overval op bank in Goes Zeeuwse politie ziet streng toe op vuurwerk INCLUSIEF AFSTANDS BEDIENING van mijn Lijf huis' vijftien jaar in Zeeland J 8 systeem. Ilrange im AÉ; Sport, ïhutter. onde. Datum, naar zwart. Isysteem. famma's/ nders. (CD scherm DE B'a^Punkt I CD-WISSSLAAR I - - Mi ftXEN 4 IR ekvermogen graphic <eurzenders. iekkalender. by B tds- iPELER ogen 2 x keurzenders. automatische ir 20 num- ntro scan. rs. 5-Bands ing met yijf schippers voor Rechtbank in verband met geweld ji/an onze verslaggever fcerneuzen - Vijf schippers, deel- fcemers aan de binnenvaartacties lij de sluizen van Terneuzen, boeten zich op 15 december fcoor de Middelburgse politie- fcechter verantwoorden. Officier Ivan justitie mr. Van Ginkel heeft ten gedagvaard op verdenking tan openlijke geweldpleging, pe schippers laten zich bijstaan Koor mr. P. Bakker-Schut. Van onze Haagse redactie jDen Haag - De provincie Zeeland moet bij de planning len bouw van bejaardenoor- lden en ziekenhuizen rekening [houden met levensbeschou welijke inzichten. Zonder meer streven naar voorzie ningen van algemene signa tuur is in strijd met de wet. |Dat antwoordt minister D'Anco- (Welzijn) op vragen van het |CDA-Kamerlid Van der Heijden |en SGP-Kamerlid Van der Vlies. Beiden wilden in oktober tijdens leen debat over het ouderenbeleid |weten wat de bewindsvrouw ndt van een motie, die Provin ciale Staten van Zeeland hebben aangenomen. Daarin krijgen Ge deputeerde Staten de opdracht ■te bevorderen dat alle nieuwe lvoorzieningen op het terrein van Ide ouderenzorg en de gezond heidszorg van een algemene sig- Inatuur zijn. ■D'Ancona verwijst in haar ant- woord naar de Wet op de Be jaardenoorden, waarin staat dat Ibij de exploitatie van bejaarden oorden rekening moet worden ■gehouden met de pluriformiteit Ivan de samenleving. Zo behoeft Ier niet te worden gevreesd, aldus Ide minister, dat bepaalde identi teitsgebonden instellingen plaats Imoeten maken voor andere bi jstellingen. Een aanvraag voor de ■uitbreiding van de bejaarde- "noordcapaciteit zal, ondanks het standpunt van de Zeeuwse Sta-' Iten, steeds aan dit onderdeel van Ide wet moeten worden getoetst. [.■Het is dan eventueel aan de Jrechter of uit te maken of die toets op een juiste manier is uitgevoerd", schrijft D'Ancona. -m4 Nog nooit eerder voelde het trottoir zo glad aan voor deze peuter uit Zuiddorpe. Met gestrekte armen voor de balans trad zij de 'nieuwe' weersomstandigheden tegemoet. FOTO WIM KOOYMAN I ban onze verslaggever Frank Deij llerneuzen/Vlissingen - „Het Iwas genoeg. Het was over. ■Twaalf jaar van geweld, mis handeling, leugens en drank. P was kapot. Elke dag die Jöndeloze ruzies. Waar het lom ging Weet ik nog niet. an was het een kater, dan ■was het eten niet goed. Altijd Ijad hij wel wat. Na de laatste ■bedreiging met een mes op Iroijn keel ben ik gevlucht, jbaar sta dan je op een wild rreerod station met drie klei- Ps kinderen. Je komt in een liuis met zoveel vrouwen, zo Jjteemd. Maar ik was veilig. Pu mocht ik huilen. En hui- Pdeed ik." P® passage uit de jublieumuit- e'een vrouw, een kind en een l'Uilniszak', van de stichting Blijf lVan mijn Lijf in Zeeland. De pachting bestaat in december pjftien jaar. In die periode von- 11179 vrouwen en 1484 kin deren tijdelijk onderdak bij 'Blijf', zoals de stichting kort wordt genoemd. Twintig ex-be woonsters schreven anoniem hun ervaringen neer. „Wij vertrok ken met zijn drieën en moesten lang reizen. M'n jongste, toen nog zes jaar, vroeg: 'Gaan we naar tante?' Nee, we gaan niet naar tante". Op een enkeling na ervoeren veel vrouwen de stap naar het Blijf van mijn Lijf huis als een bevrij ding en ondekten ze er lang verborgen gebleven kanten van zichzelf. Eruit springt: 'het voor jezelf opkomen'. Andere ervarin gen zijn: ik ben zelfstandiger geworden, ik heb mezelf weer gevonden, ik heb de kracht ge vonden om nee te zeggen, ze nemen mij niet meer in de ma ling'. Een verblijf in Blijf is zelden gemakkelijk leren de ervaringen van de ex-bewoonsters die aan de jubileumuitgave meewerkten. Een groep vrouwen bij elkaar met elk een probleem geeft span ningen. De privacy in Blijf is beperkt. De ruimtes worden ge deeld, het huishoudelijk werk verdeeld. „Lastig. Ja, af en toe is het gewoon heel erg lastig en klikt het niet. Op die momenten schreeuw je maar heel hard te gen jezelf, het moet maar. In de keuken met twee pannendeksel tegen elkaar geeft dan effe op luchting." De troost zit 'm in de weten schap dat iedereen in het zelfde schuitje zit. „Het is ook best leuk, je hebt steun aan elkaar. Je weet allemaal waarover je het hebt." Het leven na Blijf is ook niet altijd een pretje. Financieel niet - het gros van de vrouwen is aangewezen op een uitkering - geestelijk vaak lange tijd daarna ook niet. Een kleine groep wordt nog jaren lastig gevallen door de ex en heeft moeite een nieuwe relatie op te bouwen. De langste tijd dat een vrouw bedreigd is, is drie jaar. De voorvallen: intimi daties aan de deur, druk op de kinderen en in een enkel geval trekt iemand een mes. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De geloofwaardigheid van de politieke partij SGP is beschadigd nu het vernietigende eindrap port over 'de rusthuizenaffaire' op tafel hgt. „Een knal recht in je gezicht," noemt het SGP-Statenlid Van Heukelom, tevens voorzitter van de Provinciale Com missie Welzijn, het rapport. Het overgrote deel van de vrou wen is daarvan nu bevrijd. Alle vrouwen geven dan ook aan dat hun nieuwe leven er beter uitziet dan voorheen ook al is het moei lijk rondkomen met de centen. „Ja, veel beter, ben lekker al leen. Ik kan doen wat ik zelf wil, kan eten wanneer ik wil, samen met m'n zoontje rekenen. Eigen baas zijn, geen man om me heen die zegt wat ik moet doen. Ik voel me heerlijk." „Geestelijk ben ik tot rust geko men. Er valt een last van je af. Voorbij de jarenlange spanning als hij thuiskomt. Die onzeker heid: krijg ik weer op mijn sode mieter, wat gaat me nu weer overkomen?. Als je netjes ge kookt had werd het in de vuil nisbak gedonderd. Het is goed nu. Ik leef weer zelf." 'Blijf van mijn Lijf Zeeland' staat zaterdag 18 december in buurthuis De Zwaan in Oost- Souburg stil bij verleden, heden en toekomst. De bijeenkomst, met een expositie over kinder mishandeling, is om 15.30 uur. _Zijn oordeel over het dagelijks 'bestuur, dat opstapt op bevel van Gedeputeerde Staten (zie het bericht op de voorpagina van deze krant): „Die mensen moeten weg." Van Heukelom heeft het rapport en de conclusies van GS erop, gisteren per ijlbode toegestuurd gekregen. De SGP is de moeder partij van de in opspraak ge brachte Stichting Rusthuizen van de Gereformeerde Gemeen ten in Zeeland, en de SGP be staat doorgaans uit lieden die hoog van de toren blazen over hun principes en hoge moraal. Twee in opspraak gebrachte be stuursleden van de stichting zijn SGP-lid en gemeenteraadslid. Dubbel ongelegen Nu de gemeenteraadsverkiezin gen naderen en de discussie rond de 'vrouwendiscriminatie' intern bij de SGP landelijk wat geluwd is, komt dit nieuws ais dubbel ongelegen. De beroering in reformatorisch Zeeland is groot. Aanvakelijk werd gedacht dat het rapport de onschuld aan zou tonen van de bestuursleden van de stichting, en dat ze gerehabiliteerd uit de strijd zouden komen. Het tegen overgestelde is gebeurd. Deze week wilde het SGP-Ka- merlid Van der Vlies een onder zoek van de staatsecretaris naar het uitlekken van belastingge- vevens van de bestuursleden in De Stem, zonder dat Van der Vlies inhoudelijk op de hele zaak inging. Die actie, puur om de achterban te dienen, wordt nu in de SGP van Zeeland als een buitengewoon onverstandige zet gezien. Te duidelijk is dat Van der Vlies de aandacht van de kern wilde afleiden en naar ver luidt zijn zijn Kamervragen niet in de fractie voorbesproken. Nieuwe manier Terug naar Zeeland en het rap port. „Wat er heel duidelijk uit spreekt," aldus Van Heukelom, „is dat we in onze bejaardenzorg naar een nieuwe manier van werken toe moeten. Die ver strengeling van belangen moet de deur uit. En de onregelmatig heden in het Steunfonds, waar het rapport van spreekt, dat be treft geld van de kerken en daar moet volledige duidelijkheid over komen. Onze achterban moet weten of de zaak is opge- van onze correspondent St.-Jansteen - Een zevenjarig jongetje uit St.-Jansteen is maandagavond bij een ver keersongeval in zijn woon plaats gewond. Per ambulan ce werd hij overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeval gebeurde rond ze ven uur op de Heerstraat. Een 46-jarige inwoonster uit St.-Jan steen wilde met haar personen auto wegrijden uit parkeerstand. Ze bemerkte niet dat het jonge tje rond haar voertuig liep. Bij het wegrijden werd het kind aangereden. Het liep daarbij verschillende botbreuken op aan een arm. Hij heeft vermoedelijk ook een bek kenfractuur. licht of niet. Maar wat ook een probleem is: het bestuur stapt op, terwijl dè zorg voor de be jaarden natuurlijk gewoon moet doorgaan." Van Heukelom maakt ook, en de feiten geven hem gelijk, een kanttekening bij het besluit van GS dat de vijf mensen in het dagelijks bestuur moeten bloe den door op te stappen. Die zijn gebrandmerkt in de kleine ge meenschap die de Gereformeer de Gemeenten is. Hoofdpersonen Uit het rapport blijkt zonneklaar dat er twee hoofdpersonen zijn als het gaat om onjuist gebruik van subsidies en declaraties: Blankenstijn en Geuze. Toch moet het voltallige bestuur weg. Ook bestuurslid Spijk, over wie geen onvertogen woord valt in de rapportage, ook dominee Schreuder, die 'slechts' duizend gulden per kwartaal declareerde aan kilometerkosten en over wie de accountants alleen opmerken dat 'hij te ruimhartig fooien gaf'. Ook de nieuwe penningmeester Wisse, die al langere tijd lid was van het dagelijks bestuur maar nog maar kort penningmeester. Van Heukelom: „Ik vind, en zal daar vragen over stellen, dat mensen als Wisse, Spijk en do minee Schreuder geslachtofferd worden. Goed, ze hebben er al tijd bij gezeten en hebben ook hun bestuursverantwoordelijk- heid, hun controletaak, te dra gen, maar ze zijn misschien te goed van vertrouwen geweest. Iedereen weet nu wel dat het een één-tweetje is geweest tussen de secretaris en de penningmees ter." Van onze correspondent Middelburg - De Middel burgse politierechter heeft gisteren de 41-jarige A. S. uit 's Hertogenbosch conform de eis bij verstek veroordeeld tot drie maanden cel wegens op lichting van meneer 'pastoor'. In de eerste week van oktober van het vorige jaar belde een maat van S. de pastores van Goes, Hansweert en Vlissingen op en meldde zich als de maat schappelijk werker van S. Het verhaal dat hij daarbij op diste was een en al kommer en kwel en doorspekt van menselijk leed: S. zat met zijn vrouw plus bloedjes van kinderen op een tochtige kamer en als hij niet rap zijn huur betaalde zou het gezin op straat worden gezet. Geld was er niet meer en of meneer pastoor zijn barmhartig heid wilde tonen door wat geld te geven om de ergste nood te lenigen. Er was ook nog hoop: S. zou binnenkort een uitkering krijgen of gaan werken voor een uitzendbureau, dus het ging slechts om een lening. Vervolgens ging S. naar de gees telijken toe en incasseerde de 'lening'. En zo werd de pastoor van Goes voor 385 gulden, de pastoor van Hansweert voor 630 en zijn Vlissingse collega voor 700 gulden getild. „Je reinste oplichterij", vond politierechter mr B. Verhoeven, die overigens niet meer dan luttele minuten nodig had om S. tot een verblijf achter de tralies te veroordelen. De eerste drie kilo asperges uit de schuur van de familie Paridaen. foto wim kooyman Van onze verslaggever Sint-Kruis - Asperges in de winter. Fruittelers vader en zoon Paridaen uit Sint Kruis zijn er als eerste in Zuidwest-Nederland mee op de markt. Tot nu toe was aspergeteelt in deze tijd alleen mogelijk in ge specialiseerde bedrijven in Limburg. Vorige week werden in de schuur van de familie Pari daen de eerste asperges gesto ken. Bij de traditionele kerst veiling in Kapelle op 9 decem ber gaan de eerste hoeveelhe den over de klok. De delica tesse is dan wel verpakt in materiaal van de veiling in Wetteren (B), want daar gaan de Paridaens hun produkten verkopen. Momenteel wordt op de vei ling in Grubbenvorst (L) dage lijks al zo'n 50 kilo winter-as- perges aangevoerd. Dat loopt tegen de kerstdagen op tot enkele duizenden kilo's. Giste ren noteerden de asperges, af hankelijk van de kwaliteit, prijzen van tien tot twintig gulden per kilo. ZIE OOK ZEELAND C2 Van onze correspondent Terneuzen - De 21-jarige Terneuzenaar die maandag- avond bij een ernstig verkeersongeval op de Zeelandbrug te water raakte, wordt nog steeds vermist. De politie te water heeft gisteren rond de Zeelandbrug met een dieptemeter de bodem afgezocht. Er is langdurig gedregd rond de plaats van het ongeval. Aan de zoekactie is ook deelgemnomen door de P89, een boot van de politie te water Wemeldinge. Door de bemanning werd tevens de laagwaterlijn in de omgeving van de brug afgezocht. Daarbij werd assistentie ge vraagd van een helikopter of vliegtuig. Door ijsafzetting op de vleugels en de wieken was het echter niet mogelijk deze aan de zoekactie te laten deelnemen. Ook vandaag en zonodig de ko mende dagen zal de politie te water rond de plaats van het ongeval blijven zoeken. Het slachtoffer reed als bijrijder mee in een bestelbusje bestuurd door een 20-jarige inwoner uit Philippine. Tijdens een inhaal manoeuvre kwam het busje in botsing met een uit tegenover gestelde richting naderende per sonenauto bestuurd door een 26-jarige inwoonster uit Dreischor. Hierbij sloeg het bus je over de kop. Na eerst de rechtervangrail van de brug te hebben geraakt, botste het busje tegen de linker- Van onze correspondent Goes - Op een filiaal van de ING-bank op de Dam in Goes is gistermorgen een gewapende bankoverval gepleegd. Twee mannen drongen om streeks kwart voor twaalf het pand binnen. Met een vuurwa pen bedreigden ze een klant en de caissière en eisten geld. Met een onbekend bedrag gingen ze aan de haal. Buiten namen de mannen plaats in een gereedstaande personen auto. Een paar honderd meter verderop werd dit, naar later bleek in Bergen op Zoom gesto len voertuig, onbeheerd terugge- 1 vonden. Vermoedelijk zijn de mannen daar in een andere vluchtauto gestapt en in onbe kende richting weggereden. vangrail en werd het daarbij geheel vernield. Beide inzitten den werden uit het voertuig ge slingerd en kwamen in het water van de Oosterschelde terecht. De bestuurder kon zich zwemmend naar de Noord-Bevelandse kant in veiligheid brengen. Lopend over de Zeelandbrug werd hij opgevangen door de bamanning van een hulpverleningswagen van de brandweer. Kort na het ongeval werd duide lijk dat er iemand werd vermist. De zoekactie kwam snel op gang. Door een duikteam van de brandweer, bestaande uit dui kers uit Goes, Middelburg, Vlis singen en van de bedrijfsbrand weer van Pechiney werd een op pervlakteverkenning op het wa ter uitgevoerd. Bij de zoekactie werden ze ondersteund door de reddingsboten Beatrix, de Har der en de P89 van de politie te water Wemeldinge. Rond half tien maandagavond werd het zoeken gestaakt. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse politie pakt volgende maand de vuur- werkoverlast gericht aan door controles op de verkoop, het be zit en afsteken van vuurwerk. De meeste klachten die de politie bereiken gaan over het afsteken van vuurwerk buiten de toege stane tijden. De verkoop van vuurwerk en het afsteken ervan is aan strenge voorschriften gebonden. Het spul mag uitsluitend op 29, 30 en 31 december aan de man worden gebracht en het afsteken mag alleen tussen 31 december 10.00 uur en 1 januari 2.00 uur. Vuur werk afleveren mag alleen in porties van maximaal twee kilo tegelijk en uitsluitend aan perso nen die zestien jaar of ouder zijn. 'De politie besteedt extra aan dacht in de surveillance om erop toe te zien dat vuurwerk niet buiten de gestelde uren wordt afgestoken. waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde I advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat 1 Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw j advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 IStem-lezofs en lezeressen pluizen week in week uit "onze „Kleintjes' -rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Zeeland |an onze verslaggever (erneuzen - Eén stap buiten |e deur was gisterochtend bij Ljze van spreken voldoende fm je nek te breken. Het liskorstje dat zich op stoepen wegen vormde door de (anvriezende regen was pre- Lc venijnig genoeg om daar te zorgen. Spekglad, te jezelf ijlings aanpassen jan de ijzel, luidde het de fies. (en groot deel van Zeeland ver leerde in de greep van die oh zo Verraderlijke gladheid. Auto's Groot deel van Zeeland verkeert in de greep van gladheid schuiven stapvoets.langs, de ge zichten van de bestuurders van inspanning vertrokken. Jongeren fietsen door de ochtendkou naar school Een meisje steekt over en komt tot twee keer toe onzacht met haar neus in aanraking met het wegdek. Voetgangers glibbe ren over spiegelgladde trottoirs, een enkeling zwaait zijn bood schappentas om het evenwicht te behouden. Een jeugdige durfal op de brom mer vertrouwt het zaakje kenne lijk toch ook niet helemaal. Hij raast met een flinke vaart door de straat, maar houdt wijselijk een been gestrekt. Zijn rechter voet zweeft luttele centimeters boven de grond. Want je weet maar nooit. Het kostte velen gisteren inspan ning om op de weg of op de been te blijven. En natuurlijk was er werk aan de winkel. Voor de strooidiensten van de gemeen ten, die uitrukten met vrachtwa gens vol pekel. Maar ook de politie, die enkele meldingen van klein leed (blikschades) te ver werken kreeg. Een 45-jarige Hulstenaar bij voorbeeld, slipte' met zijn auto op de Isabellaweg in Philippine. Een 48-jarige automobilist uit Kloosterzande gleed bij een uit- wijkmanoevre op de Wilhelmi- nalaan in Hulst tegen een gepar keerde auto en een 32-jarige au tobestuurder botste door de gladheid tegen een lantaarnpaal op de Grote Kreekweg. Ook een buschauffeur raakte door de ijzel uit het rechte spoor op de Hulsterloostraat in Nieuw- Namen. Een lantaarnpaal, een hek van een woning en de plan ten in de tuin moesten het daar bij ontgelden. Tot slot meldt het politierapport nog egn aanrij ding tussen een 24-jarige Hulste naar en een 48-jarige plaatsge noot in het centrum van de Rey- naertstad. De schade bleef in alle gevallen beperkt tot materi alen. De gladheid leidde verder tot forse vertragingen in de dienst regeling van het streekvervoer- bedrijf Zuid-West-Nederland (ZWN). Op de doorgaande we gen kwam de bus te laat, op kleine wegen liet hij het 's och tends helemaal afweten. Aan het eind van de ochtend kwam aan die laatste situatie een einde en in de loop van de dag reed de bus ook steeds meer op tijd. WOENSDAG 1 DECEMBER 1993 DEEL

de Stem | 1993 | | pagina 13