Cehave-Encebe in rode cijfers iTop5 ze week Tgnce/ 1.99 Holland Casino's enland KORTS Nederlandse uitzendbranche ziet omzet met tien procent dalen Ondanks sluiting van aantal slachterijen ur Nederland p het matje Onze mensen hebben uw Bedrijfsschool Fokker breidt uit naar drie jaar Tweede belangenvereniging Vie d'Or duikt op van Gansewinkel economie KORT Koersen in Tokyo bijna vier procent gekelderd ECONOMIE A5 ksalades m) 1 gulden goedkoper, ichtenyoghurt, i, pak 1 liter J2J& jlen: brood, voorgebakken, qQ jk y 887, m dry of cream, n qC ïl, flacon 500 ml kruidenier jes letten. 'n de Holland Casino's kom je ogen tekort. 1 lesje al geleerd/ KOP MUNT Bips-board i 30 NOVEMBER 1993 a4 DE STEM DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 ;een ongeval' arlement stelt een onderzoek in Tsjechoslowaakse leider Dubeek. dingen na een auto ongeluk. De weekend dat het niet om een ermelde echter geen bronnen. De verantwoordelijk gehouden voor was gevallen. Hij werd veroor- nieuwe aanwijzingen duiden op tie. in landt in Irak iet Iraanse ministerie van olie ise vlucht gekaapt en later in het ar de kaper zich na enkele uren ssagiers en drie bemanningsleden rd. De kaper eiste asiel in Irak of vrouw en vijf kinderen meegeno- underen weer er van Buitenlandse Zaken, Willy iteiten onmiddelijk een onderzoek leringen die soldaten in Kananga, gnacht hebben uitgevoerd, ritenlandse Zaken in Brussel zijn er drie doden gevallen, onder wie rd aangevallen. de onlusten in verband met de uwe, gedevalueerde bankbiljetten nilitairen aan het plunderren zijn spioneerde bij EG ambtenaar, werkzaam voor de russel, is gearresteerd op verden- voormalige DDR. De Europese de aanhouding van de vrouw, die ider gevoelige afdeling' van het ;wikkelingshulp. dat de Oostduitse geheime dienst a in 1983 ronselde. Ze kreeg in Europese Commissie in Brussel en t-Berlijn tot de val van de Muur in Van onze verslaggever Amsterdam - De uitzendbranche in Nederland verwacht dit jaar uit te komen op een omzet die 10 procent lager is dan in 1992. Vorig jaar hadden de Nederlandse uitzend-or- ganisaties samen nog een omzet van 5,3 miljard gulden. Volgens woordvoerder J. Sinke van de Algemene Bond Uitzendondernemingen kan de omzet van zijn branche worden beschouwd als een barometer van de Nederlandse economie: „Onze omzetda ling is een gevolg van de recessie. Die daling is het saldo van twee economi sche factoren. Uitzendwerk is allereerst vaak extra werk en dat extra werk is er het meest in tijden van hoog-conjun- tuur. Anderzijds is recessie goed voor onze branche, omdat werkgevers terug houdend zijn met het in vaste dienst nemen van personeel en dan dus maar uitzendkrachten in dienst nemen voor het werk wat tóch gedaan moet worden. Het saldo van die twee factoren resul teert dus in een omzetdaling met 10 procent." Na een gestage groei in de jaren tachtig bereikte de branche een omzetrecord in 1990. In '91 vlakte de groei af, in '92 zette de daling in. Sinke: „In dat op zicht kun je ons wel zien als een voor bode van de economische gang van zaken." In de uitzendbranche zelf werken onge veer 8700 mensen. Sinke: „Maar dat is een cijfer van' 1991. Hoe het nu staat weet niemand. Aanpassing aan een da lende omzet leidt in onze branche ech ter niet tot ontslagen. Het natuurlijk personeelsverloop maakt dat organisa ties zich zonder gedwongen ontslagen kunnen aanpassen aan nieuwe omstan digheden." Volgens Sinke heeft de dalende omzet tot gevolg dat sommige organisaties vestigingen sluiten: „Maar daar staat tegenover dat anderen momenteel weer nieuwe vestigingen openen, in de ver wachting dat de recessie ooit weer wel voorbij zal gaan." Van onze verslaggeefster Veghel - De sluiting van een aantal slachterijen heeft Cehave-Encebe niet het gehoopte winstherstel gebracht. Doordat de varkensprijzen langer dan verwacht in het slop zitten, heeft de vee- en vleesgroep (Encebe) het afgelopen boekjaar een verlies geleden van ruim 8 aiüjoen gulden. •ug naar Colombia heeft het gezin van de voortvluch- n Pablo Escobar gisteren het land jtuig naar Bogota gezet. De vier aan in Frankfurt, waar ze te horen aren. aren en de vriendin van zijn zoon in de transitzone van het vliegveld uits grondgebied mochten betreden, ct al maanden een veilig heenkomen chtoffers van de drugbaron die het ■erkers en bezittingen gemunt heb- De nog wel gunstige gang van zaken bij de Cehave-bedrijven kon dat niet goedmaken. De Brabantse coöperatie moest het boekjaar 1992-1993 afsluiten set een verlies van ruim 2,9 Biljoen gulden. De vorig jaar gefuseerde coöpe raties presenteerden gisteren bun eerste gezamenlijke jaarver- l Samen zijn zij goed voor een omzet van 3,59 miljard gul- 1. De stemming bij de top van I het bedrijf is niet onbezorgd. De opbrengsten in de Nederlandse agrarische sector staan onder druk door de gewijzigde land bouwpolitiek, de milieuproble matiek, marktontwikkelingen en valuta-onrust. Ook Cehave-En cebe voelt daarvan de pijn. De coöperatie sloot vorig jaar onder druk van de slechte var kensprijzen vier slachterijen. Onder normale omstandigheden I had hiervan volgens de directie I winstherstel verwacht mogen I worden. „Maar door stagnerende I vraag naar varkensvlees in Eu ropa en een verhoogd aanbod uit Frankrijk en Denemarken is een alië niet bij conferentie ;e sleutelfiguren in de Somalische kddis Abeba een conferentie begon- het geweld in dit land in de Hoorn och al niet veel van de drie dagen raan Westerse donorlanden, hulpor- le Somalische burgeroorlog en de en. Nu de hoofdrolspelers generaal Ali Mahdi Mohammed het laten ten al helemaal somber, eiligheidsplan voor Somalië en een ïw van het land moeten opleveren. rlandse ambassadeur in Belgie is iepen bij de Vlaamse minister van :ckx is 'zwaar misnoegd' over een e Franse literatuurmanifestatie Les ;en mogen niet meedoen, sta- onlangs nog bleek tijdens de idse Buchmesse in Frankfurt, lar- Weckx blijft overtuigd van het oom belang van maximale samenwer- en king maar vreest dat de manier Een waarop Nederland nu meewerkt alig aan het Franse initiatief deze samenwerking wel eens zou kun- nen bemoeilijken, een Weckx wil opheldering over deze oog zaak, die hij pas zaterdag uit de uit- Vlaamse krant De Standaard ïdig vemam. Hij heeft de ambassa- ^er- deur ook brieven meegegeven I an- voor premier Lubbers, minister 'Ne- D'Ancona (WVC) en staatssecre- j ;oals taris Dankert (Europese Zaken)^ VERTENTIE) (ADVERTENTIE) len t/m ber a.s. Een bezoekje aan de Jackpot- dub kan tot en met 30 december een bruisend slot krijgen. Want wie; nu op één van onze speelautomaten een (Bo nus) Jackpot van duizend gulden of meer wint, (krijgt van ons een fles champagne om het te vieren. En dan hebben we het nog niet eens gehad; overhel Holland Casino Bingo Prijzenfestival (niet in Holland Casino Nijmegen). Daarbij maakt u nSél alleen kans op de gewone geldprijzen, maar i ook op waardecheqpes. Cheques die u kunt inwisse len bij alle V&D warenhuizen of hij Siebel Juweliers. Zodat u zelf n keuze kunt maken uit zo'n 1,5 I nhljoen artikelen. kortom, u valt bij ons van de ene in de andere surprise- Eedenk wel dat een mini mum leeftijd van 18 jaar, correcte kleding en een geldig legitimatie bewijs voorwaarden zijn om bij °ns binnen te lopen. •"STEJ1DAM. BREDA EINDHOVEN ■"""OEN ROTTERDAM SCHEVENINGEN VAUENBURG - ZANDV00RT herstel van de vleesprijzen nog niet in zicht", aldus de directie. Eigen vermogen Het verlies van 2,9 miljoen gul den heeft de coöperatie afboekt op het eigen vermogen, dat daar door zakt naar 287 miljoen gul den, 30 procent van het balans totaal. Een achtergestelde lening van 63,5 miljoen brengt het ga- rantievermogen op 40 procent. Echte financieringsproblemen heeft Encebe-Cehave nog niet, maar het bedrijf zit wel op forse rentelasten. Cehave-Encebe bracht de eigen slachtcapaciteit onder druk van de slechte gang van zaken in de varkenssector terug van 80.000 naar 60.000 varkens per week. De twee grote slachterijen in Boxtel en Helmond benutten nu hun volledige capaciteit. Maar in de varkenssector is het eind van de tunnel nog niet in zicht, zo bleek uit de toelichting van de bedrijfsleiding. De prijzen kun nen nog verder dalen en herstel is voor maart niet te verwachten. Europa telt 88 miljoen varkens. Dat is veel meer dan nodig is en ook in de koelhuizen ligt nog volop vlees zei directievoorzitter A. Oomen. Oomen wil daarom steeds meer de nadruk leggen op de toege voegde waarde van het vlees. Kwaliteitsvlees met een garan- tiecertificaat vormt nu al de helft van de vleesproduktie van Encebe. Daarom maakt de direc tie zich veel zorgen over de afta keling van het kwaliteitsimago van Nederlandse agrarische pro- dukten, vooral in Duitsland. Kwaliteit moet de speerpunt van het beleid zijn, vindt Oomen. Veevoeders Het ging de coöperatie niet over de hele linie slecht. De groep veevoeders, goed voor een omzet van 1,11 miljard boekte een stij gende afzet op een krimpende markt. Maar ook hier moet Ce- have bij de les blijven. De markt kampt met overcapaciteit en for se prijsconcurrentie. De coöpe ratie schrapt 139 banen in het mengvoederbedrijf. Dat is vol gens de directie nodig om de leidende positie op de markt te kunnen behouden. Voor het lopende jaar hoopt Ce have-Encebe uit de rode cijfers te komen. Na een aantal reorga nisaties denkt de coöperatie als een sterkere marktpartij de vruchten te kunnen plukken van de samenwerking en de investe ringen in kwalititeit. (ADVERTENTIES) uitzendbureau Breda, tel. 076-204304 Etten-Leur, tel. 01608-18018 Terneuzen, tel. 01150-95538 De leiding van Fokkers bedrijfsschool G. van Giels (I) en J. van Gils: 'Er zijn elk jaar toch zo'n veertig leerlingen nodig'. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze correspondente Hoogerheide - De bedrijfsschool van Fokker Aircraft Services in Woensd- recht verlengt haar opleidingen van twee naar drie jaar. Door deze uitbreiding sluit het niveau van de afgeleverde leerlingen in de toekomst beter aan bij de vraag van het bedrijf. In hef eerste jaar is er meer tijd om de basiskennis en technische vaardigheden van de nieuwko mers bij te schaven en in het laatste jaar is er extra ruimte voor stages binnen het bedrijf. De opleidingen sluiten dan ook beter aan bij de bedrijfscursussen die bij Fokker mogelijk zijn. Chef-opleidingen, mevrouw J. van Gils en chef-leermeester G. van Giels vertellen dat er op dit moment tachtig leerlingen bij Fokker zijn, ongeveer veertig per leerjaar. Met de uitbreiding naar een derde leerjaar worden dat er 120. In principe is er voor alle leerlingen die hun diploma halen werk bij Fokker. Alleen dit jaar was dat niet het geval. In verband met de reorganisatie was een algemene personeelsstop ingesteld en mochten de 23 gediplomeerden niet in dienst genomen worden. „Daar hebben wij als opleiders heel veel verdriet van gehad," laat Van Giels weten. Inmiddels zijn zeven van deze oud-leerlingen in tijdelijke dienst bij Fokker. Voor de anderen is elders in de vliegtuigwereld naarstig gezocht naar ba nen. Mevrouw Van Gils vertelt dat de bedrijfs school juist is opgezet om Fokker perso neelsleden 'op maat' te leveren: vliegtuig-on derhoudsmonteurs, -elektriciens of -schil ders. Het onderhoud van vliegtuigen vraagt een groot verantwoordelijkheidsgevoel, maakt leermeester Van Giels duidelijk. „Wij brengen onze leerlingen de nodige kennis en vaardigheden bij, maar ze moeten ook een goede beroepshouding hebben, nauwkeurig werken, zich verantwoordelijk voelen en goed samenwerken." Of een leerling wel beschikt over de juiste eigenschappen voor de bedrijfsopleiding wordt door allerlei tests onderzocht. Daar voor moeten de jongens en meisjes die graag naar de bedrijfsschool willen in de krokus vakantie een dag naar Fokker. Leerlingen in het laatste jaar van de mavo en lbo, met wiskunde in hun pakket komen in aanmer king. Ook meisjes kunnen de bedrijfsoplei ding volgen. Zij maken ongeveer tien pro cent van de leerlingen uit. Van Giels gaat in deze periode van het jaar regelmatig op pad om nieuwe leerlingen te werven voor de bedrijfsschool: „Er wordt wel eens gedacht dat het moeilijk is om er tussen te komen, maar we hebben er toch elk jaar zo'n veertig nodig en dat is veel." Door Chris Paulussen en Peter Scholtes Veldhoven - Niet alle belan genverenigingen van polis houders Vie d'Or hebben hun krachten in één grote club gebundeld. Terwijl de meeste initiatieven zijn opgegaan in één grote Belangenvereniging Polishouders Vie d'Or, ope reert vanuit Harlingen nog steeds de veel kleinere Vie d'Or Polishouders Belangen vereniging. „Mijn vrouw en ik hebben twee weken vakan tie genomen voor dit avon tuur", zegt initiatiefnemer Martin van der Hidde. Van der Hidde heeft zo zijn bedenkingen over de werkwijze van de grote belangenvereni ging. „Ik heb aanwijzingen dat sommige belangenverenigingen zijn geïnitieerd door snelle jon gens om zelf bij te kunnen stu ren. Wij hebben geen enkele band met het verzekeringswe zen. Mijn vrouw en ik behoren tot de gedupeerden. Ons pen sioen loopt gevaar." Wat Van der Hidde ook steekt is dat de Belangenvereniging Polis- RIJKSWEG ZUID 11 - ZEGGE POSTBUS 1175 - 4700 BD ROOSENDAAL TELEFAX 01650-69011 Q 01650-52288 Inzameling chemisch afval Verhuur bedrijfsafvalcontainers Inzameling papier karton Inzameling glas Rioolreiniging Industriële reiniging Ledigen vetputten septictanks Machinaal vegen houders Vie d'Or het advocaten kantoor Loef Claeys Verbeke in Amsterdam in de arm heeft ge nomen. „Leden wordt schaamte loos een voorlopige contributie van 100 gulden en een volmacht gevraagd. Er zijn 13.000 polis houders; als die allemaal lid worden levert dat 1,3 miljoen op. Geloof maar dat op het ad vocatenkantoor de champagne rijkelijk heeft gevloeid. „Wij adviseren polishouders om geen volmachten te tekenen, geen geld te storten en vertrou welijke gegevens onder zich te houden. Voor vijf postzegels van 80 cent kunnen ze lid worden van onze vereniging", aldus Van der Hidde. „Honderden mensen hebben zich inmiddels bij ons aangemeld. Daar zijn opvallend veel mensen uit het zuiden van het land bij." „Wij houden ons verre van ie dereen, van wie later wellicht zal blijken dat hij in het complot gezeten heeft," vervolgt Van der Hidde. In dat verband laat hij zich ook kritisch uit over de samenwerking tussen de Belan genvereniging Polishouders Vie d'Or en de in opspraak geraakte maatschappij zelf. In een brief aan de ministeries van Financiën, Justitie, Econo mische Zaken en Binnenlandse Zaken en de Tweede-Kamerfrac ties heeft Van der Hidde zijn bedenkingen kenbaar gemaakt in een brief. Het schrijven bevat ook een oproep om 'bekwame en integere' bestuurders en deskun digen voor te dragen voor zijn vereniging. Datzelfde verzoek heeft hij gericht aan een zestal organisaties, waaronder de Con sumentenbond en de Vereniging van Effectenbezitters. Mr. Voute van Loef Claeys Ver beke reageert verbaasd als hij hoort dat in Harlingen nog een belangenvereniging bestaat. De Belangenvereniging Polishou ders Vie d'Or heeft volgens hem geen enkele band met welke tus senpersoon dan ook. Dat Vie d'Or zijn adressenbe stand aan de belangenvereniging ter beschikking heeft gesteld spreekt Voute tegen. De brief die de polishouders van de vereni ging hebben ontvangen is ge stuurd door Vie d'Or. Van de door Van der Hidde veronder stelde schending van de Wet op de Privacy is volgens Voute dan ook geen sprake. Elke ochtend als ik naar de krant rijd, zie ik ze: twee blote bruine billen. Dat is een rare gewaarwording als je net het ijs van de ruiten hebt ge krabd. Het getekende bipsen- zicht is niet te vermijden, want ze zijn een meter hoog geafficheerd langs een uitvals weg in Breda. 'Voor Gispen geschapen', staat er onder geschreven. Ik heb er lang over gedacht wel ke boodschap achter deze me dedeling zou kunnen schuilen. Heeft mevrouw voor meneer Gispen een fraaie dochter ge baard? Of zou meneer Gispen een ondeugende liefhebber van blote bipsjes zijn? We kunnen natuurlijk op een economischer onderwerp gokken. Gispen is een nieuw merk spijkergoed, dat spe ciaal ronde bruine billen beter dekt. Gispen is een nóg zach ter merk toiletpapier, dat de anus nóg hygiënischer mas seert. Wellicht is dit het resul taat van een half jaartje inten sief hoogtezonnen. Cellulitis- bestrijding wellicht?, sugge reerde een kennis. Om met een met een afkeurende stem te laten volgen: 'Neen, zo'n mooie kont is het niet'. Het antwoord luidt licht ver rassend. Wie de auto onver antwoord langs de kant par keert, ziet nog net onderaan de affiche vermeld: 'Gispen Kantoorinrichting'. En dan helemaal op opticien-formaat: Culemborg. Toevallig stond deze reclame opgenomen in de lijst nieuwe campagnes van Adformatie. Als doelstelling geldt: 'Naamsbekendheid van Gis pen vergroten en de kantoor inrichter een eigentijds imago verlenen'. Daar zijn we weer... Eigen tijds is dus een synoniem voor bloot. Hoe oud die truc ook is. Vroeger werd een langbe nig kortgerokt model inge huurd om'zich over het aan geboden meubilair te buigen. Nu worden we alleen nog maar met de naakte feiten geconfronteerd. Heel eigen tijds hoor. Gispen heeft de communica tiekanalen ook al zorgvuldig gekozen: dagbladen, doel groep gerichte media- en bill boards. De reclame voor automerken is fors toegenomen. De top tien-auto-adverteerders heb ben in de eerste negen maan den 158 miljoen gulden uitge geven en dat is 7,7 procent Door Willem Reijn meer dan de ruim 146 miljoen van vorig jaar. Alleen Volvo en Mazda be steedden minder aan adverte ren. Adformatie constateert enigszins pesterig dat Volvo met 22 procent minder recla me (nu nog f 6 miljoen) 28 procent minder auto's ver kocht. Mazda verminderde de uitgaven tot f 9,5 miljoen, waar vorig jaar nog f 13,5 miljoen werd uitgegeven. De Japanner verkocht er zeven duizend auto's ofwel 32 pro cent minder mee. Nou ja, wat heet. De markt gaat dit jaar zo'n twintig pro cent terug. In Nederland zul len waarschijnlijk ruim vier honderdduizend auto's wor den verkocht. Ik heb er de zakjap bij gepakt en ben aan het rekenen geslagen. Ik schat dat de andere auto-adverteer ders 13,56 procent (twee cij fers achter de komma bieden de suggestie van een akelig exacte calculatie) meer heb ben uitgegeven. Stel nou eens dat zij gemid deld in plaats van twintig maar vijftien procent minder hebben verkocht. Dan heb je het toch helemaal niet gek gedaan als je Volvo of Mazda heet? Wellicht is er een bete re relatie tussen het produk- tenpakket en de verkopen. Een nieuw model is een beter verkoopargument dan een duur filmpje, dat wezenloos vaak wordt herhaald. Want neem nou Ford. Deze fabrikant heeft met de cam pagne voor de nieuwe Mon- deo (regionaal aspectje met twaalf kilo kunststof van GE Plastics in Bergen op Zoom) flink in reclame geinvesteerd. Met de auto is niks mis. Maar het filmpje over geboorte van deze auto in de woestijn is onlangs uitgeroepen tot een van de tien irritantste recla mes in Nederland. Van zo'n reclame kun je hooguit zeggen, dat het film pje de consument niet van een koop hoeft te weerhouden. Philips gaat praten met bonden Eindhoven - Philips heeft de bonden een nieuw gesprek toegezegd over aangekondigde reorganisaties bij drie productie vestigingen van de produktdivisie Consumer Electronics in Eindhoven en Dordrecht. Voordat dit overleg heeft plaatsgevon den zal Philips niets ondernemen. Ook is het concern bereid mee te werken aan een onderzoek door externe deskundigen. De Industriebonden FNV en CNV dreigden vorige week met acties als Philips niet bereid zou zijn de plannen te heroverwe gen. Die vakorganisaties stelden de onderneming zelfs een ultimatum dat vandaag zou aflopen. Volgens een woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond CNV is dat ultimatum nu opgeschort. Geen vervroegde opeising Fokker-lening Amsterdam - De vervroegde opeising van de 4,75 procent obligatielening van Fokker lijkt definitief van de baan. Gister middag stemde een ruime meederheid van de aanwezige obliga tiehouders tegen het voorstel om de vliegtuigfabrikant te verzoeken het bedrag van f 150 miljoen nu terug te betalen. De kwestie van vervroegde opeising van de achtergestelde converteerbare lening kwam aan de orde toen het Duitse concern Dasa Fokker overnam. Een aantal obligatiehouders greep de overneming onmiddellijk aan om er bij de Centrale Trustcompagnie, die de taak heeft de belangen van de obligatie houders te behartigen, op aan te dringen naar Fokker te stappen om hun geld terug te vragen. De vliegtuigbouwer liet echter direct weten dat van vervroegde opeising absloluut geen sprake kon zijn en kon rekenen op de steun van de stichting Aandelenbezit Fokkerpersoneel en het pensioenfonds Delta Lloyd, die beide over een forse hoeveelheid obligaties beschikken. Olieprijzen krijgen opnieuw een tik Londen - De prijzen van ruwe olie hebben gisteren opnieuw een tik gekregen. Op de termijnmarkt in Londen daalde de notering van Brent-olie voor levering in december met 0,35 dollar tot 14,05 dollar per vat (159 liter), het laagste niveau in vijf jaar. De prijzen zakten donderdag flink onder invloed van het besluit van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec) om de produktie niet te beperken ondanks het overaanbod. Tokyo (rtr/krf/dpa) - Op de effectenbeurs van Tokyo zijn de aandelenkoersen gisteren opnieuw zeer sterk gedaald. De Nikkei-index voor 225 aandelen sloot 647,66 punt of 3,87 procent lager op 16.078,71. Dit is het grootste verlies in 1993 in één dag tijd. Toch viel de schade achteraf bezien nog mee. In de loop van de dag bereikte de beursbarometer een dieptepunt op 15.671,97, liefs 6,3 procent beneden het slot van vrijdag. Koopjesjagers zorgden in het laatste uur voor enig herstel. Vrijdag leverde de Nikkei-index 497 punten in. De koersval in Tokyo werd voornamelijk ingegeven door de tegen vallende ontwikkeling van de conjunctuur, die vooralsnog geen tekenen van herstel laat zien. De Japanse regering liet gisteren nog eens weten dat zij geen nieuwe stimuleringsmaatregelen overweegt. Minister van Financiën, Fujli liet wel weten in verband met de flauwe stemming voorlopig af te zien van de verkoop van het staatsbelang in Japan Tabacco.

de Stem | 1993 | | pagina 5