Partijen Bosnië praten weer Onze Top 5 van deze week o Ceh Surprise Surprise Regering en IRA maken elkaar verwijten over 'mislukte vrede' Vredesproces M-Oosten staat bol van de tegenstrijdigheden O 1.93 93 Nederla Militaire leiders bevestigen de vrije doorgang van hulpkonvooien 'JMimjih Ambassadeur Nederland in België op het matje Ondanks Üollane Casino'? DE STEM BUITENLAND DE STEM i Lingerie van wereldklasse Leider 'Haviken Fatah' opgepakt BUITENLAND KORT Onze CD Snacksalades (bakje 250 gram) 1 gulden goedkoper. CD Magere vruchtenyoghurt, diverse smaken, pak 1 liter JZ&tT 2 halen, 1 betalen: CD Frans stokbrood, voorgebakken, verpakt, per stuk CD Pale Sherry 887, very dry, medium dry of cream, r qC fles 1 liter «m» j£4fT D.> CD Albi afwas, citroen of appel, flacon 500 ml 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In de Holland Casino kom je ogen tekort, DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 A4 Door onze correspondent Bob van Huët Londen - Minister van Noordierse Zaken Patrick Mayhew heeft giste ren de omstreden documenten vrij gegeven die de maandenlange con tacten bevestigen tussen de Britse regering en het verboden Ierse Re publikeinse leger (IRA). Volgens hem had de regering de plicht gehad te antwoorden op initiatieven van de IRA om te proberen het nu al 25 jaar durende conflict te beëindigen. De geruchtmakende documenten wij ken inhoudelijk weinig af van het offi ciële standpunt van Londen, namelijk dat Sinn Fein (het politieke uithang bord van de IRA) pas bij overleg be trokken kan worden wanneer is geble ken dat de terroristen het geweld on voorwaardelijk hebben afgezworen. Maar het feit dét er correspondentie bestaat die nu is geopenbaard staat wel in schril contrast met eerdere regerings verklaringen en met name met een recente uitspraak van premier Major. Hij verklaarde onlangs in het Lagerhuis dat 'mijn maag zou omkeren bij de gedachte aan gesprekken met terroris ten.' Die gesprekken waren er dus wel dege lijk, zij het via hoge ambtenaren en andere kanalen. In wat leek op een per fax gevoerde propaganda-oorlog pro beerden de regering in Londen en Sinn Fein meteen elkaar de schuld te geven van het mislukken van het 'vredesini- tiatief'. Volgens Mayhew had de IRA gefaald en kon hij geen genoegen nemen met een tijdelijk staakt-het-vuren. De terroris ten hadden volgens hem hun onbe trouwbaarheid bewezen met de aansla gen in Warrington en de Londense City waarbij drie mensen omkwamen en voor honderden miljoenen schade werd aangericht. De IRA reageert in een van de docu menten met 'totale droefenis' voor de bommen in Warrington die twee kinde ren het leven kostten. Sinn Fein-leider Gerry Adams ontkende gisteravond echter dat de IRA-top geen grip heeft op sommige radicale militanten. Vol gens hem was het IRA-vredesinitiatief verraden omdat premier Major dit voorjaar in grote politieke moeilijkhe den verkeerde en afhankelijk was van de steun van de protestantse partijen in Noord-Ierland. Mayhews verklaring in het Lagerhuis leidde tot een incident toen de minister voor leugenaar werd uitgemaakt door Ian Paisley, leider van de Democrati sche Ulster Unionisten. Een ruime ka mermeerderheid gaf de onbuigzame do minee een parlementaire schorsing van vijf dagen. Politieke waarnemers in Londen menen dat premier Major alles op alles wil zetten om het geweld in Ulster te beëin digen. Vergelijkingen worden gemaakt met de 'Falklandfactor' die de destijds zeer impopulaire premier Margaret Thatcher toch aan een verkiezingsover winning hielp. Vrede in Noord-Ierland zou voor de zeer impopulaire John Major welhaast een garantie zijn voor een nieuwe ambtstermijn. Maar even min wordt uitgesloten dat de 'schade- gevoelige' premier zich grandioos in de luren heeft laten leggen door de IRA die nu politieke munt probeert te slaan uit het 'afgeslagen vredesinitiatief'. Van onze correspondent Bert Schampers Genève - De strijdende partijen in het Bosnische conflict praten sinds gisteren in Genève opnieuw met de bemid delaars Stoltenberg en Owen. Dat ze weer rond de tafel zitten is zowat het enige winstpunt van het vredes-ini- tiatief van de Europese Unie (voorheen EG). Tot conces sies bleek nog van de deelnemers bereid. De Belgische EU-voorzitter Wil- den, iets waarmee ook de Euro- ly Claes toonde zich wel ingeno men met de toezegging van de militaire leiders in Bosnië om humanitaire konvooien de vrije doorgang te verzekeren, De voedselhulp is Bosnië is bij zonder urgent, beklemtoonde mevrouw Ogata van de VN in Genève. De op 18 november door de Bosnische politieke leiders ondertekende verklaring over verzekering van de humanitaire hulp, werd tot nu toe niet goed nageleefd. In Genève werd daarop gisteren een nieuwe verklaring verspreid, waarin de militaire leiders de eerder gemaakte afspraak nog eens bevestigen. De militairen voegen er aan toe dat zij des noods met geweld zullen optre den tegen 'ongeregelde elemen ten' die de konvooien tegenhou- (ADVERTENTIE) I/flrfdyW&K INTERNATIONAL pese Unie had gedreigd. De Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken Kooijmans zei dat elke VN-commandant het ge bruik van geweld ter plekke moet beoordelen, op basis van een daarover aangenomen VN- resolutie. Eerst zien Wat er van deze nieuwe toezeg ging van de militairen in huis komt, valt af te wachten. „Eerst zien, dan geloven", aldus Kooij mans. De Bosnisch-Servische ge neraal Ratko Mladic, algemeen gezien als een sleutelfiguur die beslist over oorlog en vrede, was om niet opgehelderde redenen afwezig in Génève. Inplaats van de generaal tekende politiek lei der Karadzic het document. De Britse minister van Buiten landse Zaken Hurd herhaalde nog maar eens dat de humanitai re hulp niet oneindig kan door gaan. Voor deze winter is de hulp gegarandeerd, aldus Hurd, maar als er op korte termijn geen politieke oplossing is, wordt volgens hem serieus over wogen de operaties stop te zet ten. Basis gelegd Over het politieke succes van de gisteren begonnen vredesbespre kingen valt nog weinig te zeg gen. De Belgische minister Claes denkt dat de basis is gelegd om lopende meningsverschillen en problemen uit te praten. Zeker, tot en met vandaag blijven de strijdende partijen in Genève om met het duo Stoltenberg-Owen, Familieleden nemen afscheid van negen patiënten uit ziekenhuizen in Sarajevo, die gisteren zijn geëvacueerd. Ze zullen worden behandeld in de VS. foto ap maar zonder de EU-ministers, verder te onderhandelen over het Europese actieplan. Dat plan komt er op neer dat de Bosnische Serviërs grondgebied (3-4 procent) moeten afstaan aan de moslims en dat er een rege ling moet worden gevonden voor Sarajevo en de door de moslims gewenste doorgang naar de zee. Een 'deadline' is niet vastge steld. Volgens minister Claes is dat niet verstandig, al voegde hij daar direct aan toe dat er geen tijd te verliezen is. Op 6 decem ber al komt de Belgische EU- voorzitter met een tussenrap port. Op basis daarvan wordt bekeken of het hele circus later in december opnieuw naar Genève afreist om met de Ser viërs, Bosniërs en Kroaten tot een afronding te komen. Sancties Minister Kooijmans zag gisteren nog geen doorbraak naar een politieke oplossing. De Bosni sche Serviërs en ook de Servi sche president Milosevic bleven in Genève maar herhalen dat eerst de sancties moeten worden opgeheven, voordat er verder wordt gepraat. „Het feit echter dan men desondanks bereid is in Genève te blijven en overleg te voeren, betekent volgens mij dat de partijen in hun achterzak wel iets van concessies hebben zit ten", aldus de Nederlandse be windsman Kooijmans. De minister heeft gisteren in Genève tegenover zijn Europese collega's wel zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dat Nederland en België als enige troepen hebben toegezegd voor de noodhulp aan Bosnië. Daar voor is ongeveer 4000 man no dig. Nederland is bereid een ba taljon van de Luchtmobiele bri gade te sturen en de Belgen een detachement genie-troepen. EU-voorzitter Claes heeft giste ren bij de Europese bondgenoten aangedrongen om alsnog militai ren te sturen. „Blijkbaar moet de wol nog gesponnen worden", al dus Kooijmans. Moeizaam ploeteren Is raëlische en Palestijnse onderhandelaars in Egypte voort. De uitvoe ring van de akkoorden van 13 september gaat met horten en stoten. In de euforie van september is er weinig aandacht be steed aan de haken en ogen die aan de afspraak kleven. Door Rogier Slop HET IS één ding om - met een duwtje van Bill Clinton in de rug - ceremonieel een handtekening te zetten onder één van de be langrijkste documenten uit de geschiedenis van het Midden- Oosten. Maar nu het op de prak tische uitwerking aankomt, breekt beide partijen het angst zweet uit. Decennia van wan trouwen neem je niet zomaar weg, en wie niet voldoende op de kleine lettertjes let, zou later wel eens voor onaangename verras singen kunnen komen te staan. Het grootste probleem is het tijdschema. Daarin zit al een tegenstelling opgesloten: de on derhandelingen moeten in hoog tempo worden uitgevoerd en te gelijkertijd uiterst zorgvuldig en minitieus worden gevoerd. Tem po is nodig om de roerige achter ban - zowel Israëliërs als Pales- tijnen - ervan te overtuigen dat er wel degelijk iets tastbaars wordt bereikt. Maar juist door die snelheid, waartoe de partijen zich in Washington hebben ver plicht, dreigen de onderhande laars allerlei belangrijke detail punten over het hoofd te zien. 13 december Nu de dertiende december na dert, de dag waarop Isaraël zich moet gaan terugtrekken uit Jeri- Gaza (afp/rtr/upi) - De leider van de 'Haviken van El Fatah' van Yasir Arafat is gisteren aangehouden na een vuurgevecht met het Israëlische leger in het vluchtelingenkamp Rafah. Tayssir Salah Mansour Bordeineh (24), die sinds maart vorig jaar gezocht werd, werd opgepakt samen met nog drie leden van deze stoottroep binnen El Fatah, de belangrijkste stroming in de PLO. PLO-leider Arafat stelt 'Israël en de co-voorzitters van het vredesak koord van Washington, de Verenigde Staten en Rusland' verant woordelijk voor het mogelijk mislukken van het Palestijns-Israëli sche vredesplan. De PLO-leider wees erop dat 'de datum 13 december, waarop het Israëlische leger een begin gemaakt moet hebben met de aftocht uit Jericho en de Gazastrook, heilig is en gerespecteerd moet worden.' Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft intussen verklaard dat het de voorkeur kan verdienen om de uitvoering van het vredesakkoord met de PLO enkele weken op te schorten. In de Egyptische steden Cairo en El Arish is het overleg tussen Palestijnse en Israëlische delegaties hervat over de invulling van het Palestijnse zelfbestuur. De besprekingen verkeren echter in een impasse. Strijdbare Palestijnen, die oproepen tot gewapend verzet, leggen een bom onder het vredesakkoord. foto epa cho en de Gazastrook, begint zich dan ook een toenemende nervositeit af te tekenen. Pre mier Rabin en zijn minister van buitenlandse zaken Sjimon Peres hebben al gezegd dat 'de datum van de 13de niet heilig is.' Beter een latere regeling dan een ram melende regeling, is de redene ring van Jeruzalem. Maar Arafat heeft er de afgelo pen dagen, toen de Israëlische aarzelingen openbaar werden, uitdrukkelijk op gehamerd dat het overeengekomen tijdschema strak moet worden gevolgd. Hij heeft daar ook een goede reden voor: in Palestijnse kring worden de Israëlische bedenkingen be schouwd als een bewijs van on betrouwbaarheid. Als Israël nu al begint tegen te stribbelen, wat voor garantie hebben we dan dat Israël zich in de toekomst wel aan de afspraken houdt, is hier de redenering. Als deze mening bij de Palestijnen gemeengoed gaat worden, zou het wel eens het einde van het vredesproces kunnen betekenen. De meningsverschillen lijken op het oog niet zo groot: het gaat over de omvang van het te ont ruimen gebied bij Jericho, over de instelling van controleposten en - op dat gebied zit nog enige vooruitgang - de vrijlating van een groot aantal Palestijnse ge vangenen. Maar als deze detailk westies niet snel worden opge lost en het tempo dus uit de onderhandelingen verdwijnt, komt het hele proces in gevaar. Extremisten Een andere tegenstrijdigheid is dat het vredesproces juist heeft geleid tot een opleving van ge weld. Door het tempo krijgen veel tegenstanders van het ak koord in beide kampen niet de tijd om rustig, met argumenten, te worden overtuigd en hun af wijzende mening eventueel te herzien. Hun wordt het akkoord met veel kracht door de strot geduwd. De strijd tegen extre misten wordt door beide onder handelende partijen opgevoerd. Binnen Arafats Al-Fatah, de grootste groepering binnen de PLO, worden tegenstanders van het akkoord drastisch weggezui verd of weggepromoveerd. Israël heeft ferm laten weten dat de kolonisten in de bezette gebie den niet boven de wet staan en gedreigd met hardhandig ingrij pen. 'Dubceks dood was geen ongeval' Bratislava - Het Slowaakse parlement stelt een onderzoek in naar de dood van de vroegere Tsjechoslowaakse leider Dubcek. Deze overleed aan zijn verwondingen na een auto ongeluk. De Slowaakse radio meldde dit weekend dat het niet om een ongeluk zou gaan. De omroep vermelde echter geen bronnen. De chauffeur van Dubcek werd verantwoordelijk gehouden voor het ongeluk omdat hij in slaap was gevallen. Hij werd veroor deeld tot 18 maanden cel. De nieuwe aanwijzingen duiden op een van tevoren voorbereide actie. Gekaapt vliegtuig Iran landt in Irak Nicosia - Een vliegtuig van het Iraanse ministerie van olie is gisteren tijdens een binnenlandse vlucht gekaapt en later in het Zuidiraakse Basra geland, waar de kaper zich na enkele uren overgaf. Het toestel had 35 passagiers en drie bemanningsleden aan boord. Zij bleven ongedeerd. De kaper eiste asiel in Irak of enig ander land. Hij had zijn vrouw en vijf kinderen meegeno men tijdens de vlucht. Zaïrese militairen plunderen weer Brussel - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Willy Claes, wil dat de Zaïrese autoriteiten onmiddelijk een onderzoek openen naar de massale plunderingen die soldaten in Kananga, in het westen van Zaïre, zondagnacht hebben uitgevoerd. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel zijn onder de burgerbevolking zeker drie doden gevallen, onder wie een pater wiens missiepost werd aangevallen. Westerse diplomaten brengen de onlusten in verband met de (herhaalde) invoering van nieuwe, gedevalueerde bankbiljetten en prijsstijgingen, waardoor militairen aan het plunderren zijn geslagen. Duitse ambtenares spioneerde bij EG Brussel - Een hoge Duitse ambtenaar, werkzaam voor de Europise Gemeenschap in Brussel, is gearresteerd op verden king van spionage voor de voormalige DDR. De Europese Commissie bevestigde gisteren de aanhouding van de vrouw, die werkte 'op een niet bijzonder gevoelige afdeling' van het directoraat-generaal voor ontwikkelingshulp. Uit onderzoek is gebleken dat de Oostduitse geheime dienst (Stasi) de 42-jarige Cornelia in 1983 ronselde. Ze kreeg in oktober 1985 een baan bij de Europese Commissie in Brussel en rapporteerde trouw aan Oost-Berlijn tot de val van de Muur in 1989. Familie Escobar terug naar Colombia Frankfurt - De Duitse politie heeft het gezin van de voortvluch tige Colombiaanse drugbaron Pablo Escobar gisteren het land uitgewezen en op een vliegtuig naar Bogota gezet. De vier familieleden kwamen zondag aan in Frankfurt, waar ze te horen kregen dat ze niet welkom waren. Escobars vrouw, twee kinderen en de vriendin van zijn zoon werden sinds hun aankomst in de transitzone van het vliegveld opgehouden zonder dat ze Duits grondgebied mochten betreden. De familie van Escobar zoekt al maanden een veilig heenkomen voor de commando's van slachtoffers van de drugbaron die het op zijn familieleden, medewerkers en bezittingen gemunt heb ben. Sleutelfiguren Somalië niet bij conferentie Addis Abeba - Zonder twee sleutelfiguren in de Somalische burgeroorlog is gisteren in Addis Abeba een conferentie begon nen over het beëindigen van het geweld in dit land in de Hoorn van Afrika. Waarnemers verwachtten toch al niet veel' van de drie dagen durende besprekingen, waaraan Westerse donorlanden, hulpor ganisaties en partijen in de Somalische burgeroorlog en de regio's van Somalië meedoen. Nu de hoofdrolspelers generaal Aidid en 'interim-president' Ali Mahdi Mohammed het laten afweten, zijn de vooruitzichten al helemaal somber. De bijeenkomst zou een veiligheidsplan voor Somalië en een concept voor de wederopbouw van het land moeten opleveren. Bovendien heeft Israël de jacht op de top van de fundamenta- listsche Harnas, onverzoenlijke tegenstanders van het akkoord, aanzienlijk geïntensiveerd. De afgelopen dagen zijn diverse jeugdige Hamasleiders door het Israëlische leger doodgeschoten. Dat lijkt in het belang van Arafat: de Hamas is zijn grote concurrent, en hoe stuurlozer deze groep wordt, des te meer Palestijnen uiteindelijk voor de PLO zullen kiezen. Maar ook hier zit een addertje onder het gras: de Palestijnen kunnen - al dan niet terecht - gaan denken dat Israël het vuile werk voor Arafat opknapt. En daardoor kan het beeld van Arafat als 'verrader', zoals dat door de ra dicalen wordt geschetst, sterker worden. Een dergelijke ontwik keling is ook niet in het belang van Israël, want wat zijn afspra ken waard met een man, die door zijn eigen mensen niet meer wordt vertrouwd? Israël, dat de Harnas het liefste keihard zou uitroeien, moet zich dus inhou den om de belangrijkste ge sprekspartner niet in verlegen heid te brengen. Speculaties En dan kleeft er nóg een dilem ma aan de onderhandelingen: dat van geheimzinnigheid versus openheid. Praktisch gesproken is het zinnig dat beide partijen achter gesloten deuren onder handelen, zonder voor de voeten te worden gelopen door hun roe rige publiek. Maar het gevolg van die geheim houding is wel dat de onrust bij de achterban, als gevolg van de wildste speculaties, groter is dan goed is voor het vredesproces. De onderhandelaars zijn er nog niet in geslaagd de juiste balans te vinden tussen geheimhouding en openbaarmaking. Brussel (anp) - De Nederlandse ambassadeur in Belgie, gisteren op het matje geroepen bij de Vlaamse minister van Cultuur, Hugo Weckx. Weckx is 'zwaar misnoegd' over een Nederlandse 'solotoer' in de Franse literatuurmanifestatie Les Belles Etrangères: Vlamingen mogen niet meedoen. De gisteren begonnen manifesta- onlangs nog bleek tijdens ie tie is gewijd aan de Nederlandse literatuur. Coryfeeën zoals Har ry Mulisch en Cees Nooteboom treden daarvoor op in Parijs en andere Franse plaatsen. Een aantal bezoekt ook Franstalig België. Het zit Weckx volgens een woordvoerster in Brussel hoog dat Vlaamse schrijvers zijn uit gesloten. Dat zou 'volledig haaks' staan op de samenwer king tussen Nederland en Vlaan deren op het gebied van de Ne derlandse taal en letteren, zoals Buchmesse in Frankfurt. Weckx blijft overtuigd van M belang van maximale samenwer king maar vreest dat de manier waarop Nederland nu meewerkt aan het Franse initiatief samenwerking wel eens zou kun-, nen bemoeilijken. Weckx wil opheldering over deze zaak, die hij pas zaterdag uitde Vlaamse krant De vernam. Hij heeft de ambassa deur ook brieven voor premier Lubbers, minister D'Ancona (WVC) en staatssecre taris Dankert (Europese Zaken) (ADVERTENTIE) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 december a.s. Van onze verslaggever Amsterdam - De uitzer Nederland verwacht di komen op een omzet di lager is dan in 1992. hadden de Nederlandse ganisaties samen nog ee 5,3 miljard gulden. Volgens woordvoerder J. Van onze verslaggeefster Veghel - De sluiting Cehave-Encebe niet h< Doordat de varkensp: slop zitten, heeft de afgelopen boekjaar miljoen gulden. De nog wel gunstige gan zaken bij de Cehave-bed kon dat niet goedmaker Brabantse coöperatie moe boekjaar 1992-1993 afs met een verlies van ruil miljoen gulden. De vorig jaar gefuseerde raties presenteerden hun eerste gezamenlijke ja; slag. Samen zijn zij goec een omzet van 3,59 miljar den. De stemming bij de t( het bedrijf is niet onbezort opbrengsten in de Neder agrarische sector staan druk door de gewijzigde bouwpolitiek, de milieup matiek, marktontwikkelinj valuta-onrust. Ook Ceha\ cebe voelt daarvan de pijn. De coöperatie sloot vorij onder druk van de slecht; kensprijzen vier slacht; Onder normale omstandig had hiervan volgens de di winstherstel verwacht worden. „Maar door stagni vraag naar varkensvlees i ropa en een verhoogd aanb Frankrijk en Denemarken gi- (ADVERTENTIE) jo k: m Een bezoekje aan de Jack club kan tot en met 30 decen een bruisend éot krijgen. Want wié nu op één onze speelautomaten een mis) Jackpot VSn duizend gul of meer wint, :krijgt van ons fles champagne om het te vie En dan hébben we het i 1 met eens gehad over het Holt Casino Bingo I'rijzeni'esfival in Holland Casino Nijmegt Daarbij maakt u niet afteei °P de gewone geldprijzen, ook op waardecheqpes. Cheques die u kunt inwis 'en bij alle V&D warenhuizen bij Siebel Juweliers. Zpd; n keuze kunt maken iiit miljoen artikelen. Kortom, u valt bij ene in de andere surprise! Bedenk wel dat een mum leeftijd van 18 jaar, bieding en een geldig legijimal bewijs voorwaarden zijn om ons binnen te lopen. grosirdam ereda - eindhoven ingen rotterdam scheveningen valkenburg-zandv00r1 at u zo'n j of& van :n mi corrtl

de Stem | 1993 | | pagina 4