Psychiatrie wellicht ontzien ven Kinder- mooi ale goklust sdag in gevecht en baan IOasse-verzekering voor ziekenhuis is vaak weggegooid geld Kamer vreest opeenstapeling eigen bijdragen gezondheidszorg Duitse boeren voeren actie bij grens CDA op stemmenjacht bij Brabantse boeren Minder geld voor werk in zorgsector DE STEM Maij: oorzaak vervuiling Maaswater snel opsporen Toekomstvoorspelling Middelburgse officier eist celstraf voor drugsmokkel DE STEM BINNENLAND A3 Agenda COMMENTAAR Verrassende kado's? IKEA is er vol van. AG 30 NOVEMBER 1993 A2 DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 Van onze verslaggever Hilversum/Utrecht - Een aanvul lende ziektekostenverzekering waarmee in een ziekenhuis aan spraak op een klasse-behandeling gemaakt kan worden, is vaak weg gegooid geld. De meeste ziekenhuizen hebben geen klasse-indeling meer of hanteren het beleid dat niet de aard van de verzeke ring, maar verpleegkundige of medische argumenten doorslaggevend zijn voor de verpleegkundige behandeling die een patiënt krijgt. de tm iet af jor iet ïa- er- eel ip- de op er- eer nd to- als :n- ie- ie- of i'n de m- itie >k- en. in elk :en de ale ra- Nu de kans groot is dat op 1 januari 1994 de premies van de ziektekosten verzekering omhoog gaan en de verze kerden de gelegenheid krijgen hun polis te veranderen, doen cliënten er goed aan om hun veelal kostbare aanvullen de klasse-verzekering te herzien. Dat adviseert Stichting de Ombudsman, mede naar aanleiding van slechte erva ringen van klasse-verzekerden in zie kenhuizen en de problemen die ze krij gen als ze restitutie van te veel betaalde premie willen. „De meeste ziektekostenverzekeraars hebben een aanvullende klasse-verze kering in hun pakket, maar ze kunnen geen enkele garantie geven dat hun cliënt in een ziekenhuis ook een klasse behandeling krijgt", zegt A. Vogelzang van de Ombudsman. Volgens haar be taalt een verzekerde met zo'n aanvul ling gemiddeld zeventig gulden extra per maand. „Het is een dure liefhebbe rij die echter vaak tot teleurstellingen leidt." Zijn de meeste ziekenhuizen afgestapt van hun strikte klasse-indelingen op basis van sociale categorieën, de ziekte kostenverzekeraars bieden nog steeds de mogelijkheid van een polis-aanvul ling voor een zogeheten tweede klas- ziekenhuisbehandeling. De verzekerde kan dan, zegt de verzekeraar, bij opna me onder meer aanspraak maken op een eigen kamer. Volgens de ziektekosten verzekeraars maken daar veel cliënten, met name ouderen, gebruik van. „Nogal wat mensen stellen prijs op hun privacy en vinden het kennelijk verschrikkelijk als ze een ziekenhuiskamer moeten de len." In acht van de tien gevallen kan een ziekenhuis echter niet aan bijzondere wensen voldoen. De Nederlandse Vereniging van Zieken huizen (NVZ) bevestigt dat verreweg de meeste ziekenhuizen hun klasse-inde ling overboord hebben gezet en bij het indelen van patiënten op basis van medische urgentie werken. „Alhoewel sommige ziekenhuizen nu juist weer bezig zijn om zich met een klasse-inde ling te profileren", constateert een woordvoerder van de NVZ. De Consumentenbond heeft zich in het verleden herhaaldelijk druk gemaakt over de theoretische klasse-indeling die de verzekeraars aanbieden en de prak tisch onmogelijkheid bij de ziekenhui zen om daar gevolg aan te geven. Vol gens de bond komt het regelmatig voor dat patiënten zich daarover beklagen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De algemeen psychiatrische ziekenhuizen hoeven volgend jaar waarschijnlijk geen drie procent van hun budget in te leveren. Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) overweegt de geplande korting te schrappen. Het geld moet wel bestemd worden voor vernieuwing van de zorg, zoals behandeling van psy chiatrische patiënten buiten de inrichting. Dat bleek gisteren tijdens het kamerdebat over de financiering van de gezondheidszorg. Simons wilde de ziekenhuizen met 50 miljoen korten. De helft daarvan is bedoeld voor de ambulante psychotherapie bij de RIAGG's. De Kamer heeft hiermee grote moeite, omdat de psychiatrische ziekenhuizen nooit hun budget ten hebben overschreden. Si mons wil het gat dat mogelijk ontstaat als hij de ziekenhuizen ontziet, weghalen bij de vrijge vestigde psychiaters, die hun budgetten wel fors hebben over schreden. Tijdens het debat gisteren toon de een kamermeerderheid van CDA en PvdA zich voorstander van invoering van inkomensaf hankelijke eigen bijdragen voor thuiszorg in de loop van 1994. mensen om je heen, een doel. Zondei werk, stelt hij nu vast, zou zijn leveij helemaal uit aids bestaan. Tussen vie muren wachten op het onvermijdelijke. Mensen ontmoeten die in hetzeifd^ schuitje zitten. „Geen doel en ritme meer. Ik moet er niet aan den) ken." Hij kent mensen genoeg die afgekeurd werden omdat ze seropositief zijn. Man-] nen en vrouwen die helemaal doorge draaid raakten toen ze de testuitslajj hoorden. Die geen idee meer hadden wat ze moesten doen. Stopten met wer-j ken maar daar later enorme spijt van kregen. „Soms duurt het jaren voordat] het echt mis gaat. Kijk maar naar mij. Al besef ik dat ik een uitzondering ben.] Al tien jaar seropostief. Het zou toch volstrekt onterecht zijn geweest als ik al die jaren in de wao had moeten doorbrengen?" Ambitie Bedrijven en instellingen moeten een I beleid ontwikkelen voor hun werkne-| mers met het hiv-virus, vindt- Rusch.| ,De uitgangspunten zijn heel simpel: I zorg dat iemand zo lang mogelijk door| kan blijven werken. Ik wil dat voor de gemeente Amsterdam opzetten. I Dat is de enige baan die ik nog zou I willen doen. Er zit dus toch nog watj ambitie in mijn lijf." len als hij - inmiddels premier - tegen zijn collega-regerings leiders losjes kan opmerken, dat de Nederlandse burgers da gelijks in de rij staan om de sociale zekerheid te mogen fi nancieren. Zouden zijn klagerige, zeuren de partijgenoten in de Eerste Kamer daar vandaag alsjeblieft geen stokje voor willen steken! Deze week even geen begro tingsbehandeling in de Tweede Kamer. In plaats daarvan bui gen de geachte afgevaardigden zich over het verkopen van een deel van de aandelen van KPN (Koninklijke PTT Nederland), de privatisering van de Rijks munt, het belastingplan voor 1994 en rapporten over onder andere de gekozen burgemees ter en de invoering van een referendum. In commissiever gaderingen komen onder meer aan de orde de voorbereiding van de Noordzeeconferentie op 7 en 8 december in Kopenha gen, het Infrastructuurfonds, de opvang van asielzoekers, ae financiering van de rechtsbij stand en de tabaksreclame. Den Haag - Het kabinet blijkt aanzienlijk minder geld te heb ben uitgetrokken voor werkgele genheid in de zorgsector dan de bonden verwachtten. In plaats van de 185 miljoen waarop de bonden rekenden, heeft het mi nisterie van WVC slechts 123 miljoen beschikbaar. AbvaKabo, CFO en FHZ hebben vorige week een plan gepresen teerd dat voorziet in het handha ven van arbeidsplaatsen die vol gend jaar zouden moeten wor den geschrapt en in het scheppen van 7.500 nieuwe banen. Volgens de bonden dreigen er volgend jaar 12.500 arbeidsplaatsen te verdwijnen. De werkgevers me nen dat er 6.500 banen verdwij nen en het ministerie houdt het op 2.500 plaatsen. Staatssecretaris Simons van WVC heeft positief gereageerd op het plan van de bonden, evenals de werkgevers. Maar Si mons denkt dat voor het schep pen van de 7.500 banen veel duurder zal zijn dan de bonden hebben becijferd. Niettemin wil hij op korte termijn proberen tot afpraken te komen met bonden en werkgevers over het plan van de bonden. Aanvankelijk had het kabinet tweehonderd miljoen gulden uit getrokken voor het scheppen van banen aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Daarvan is 15 miljoen al uitgegeven doordat bezuinigingen op de bejaarden oorden niet doorgaan. Verder kost het nieuwe functiewaarde ringssysteem bij de bejaarden oorden en in de gezinsverzorging 62 miljoen. Grote zorgen maakt de hele Ka mer zich over een opeenstapeling van eigen bijdragen in de ge zondheidszorg. Zo dreigt het ge vaar dat vooral gehandicapten, chronisch zieken en ouderen veel moeten betalen. Om dit te voor komen wordt voorlopig een kwijtscheldingsformule ontwik keld. Later, aldus Simonsj komt er een systeem waarbij alle eigen betalingen samen aaii "ëéh'ihk'o-' mensafhankelijk maximum wor den gebonden. PvdA-kamerlid Van Otterloo toonde zich verontrust over de gevolgen van Simons' maatregel om de vergoedingslimiet voor medicijnen met 15 procent te verlagen. De staatssecretaris verwacht dat de farmaceutische industrie zelf de prijzen ver laagt, zodat patiënten niet of nauwelijks hoeven bij te betalen voor medicijnen. Een aangekon digde maatregel om de in de ogen van Simons te forse winst marges van de farmaceutische groothandel aan te pakken, is nog niet gereed. (ADVERTENTIE) ELK JAAR meer, dat was de hoop van elke Nederlander tot Bert dB Vries een paar dagen geleden het eind der vette jaren aankondigde. Tot het jaar 2000 zit er geen inkomensgroei meer in. Als de economie al groeit, dan moet dat extraatje aangewend worden voor uitbreiding van de werkgelegenheid. Vakbonden en werkgeversorganisaties hebben schamper gerea geerd. In de toekomst kijken kan niemand, ook een scheidende minister van Sociale Zaken niet. Deze reactie is te gemakkelijk. Met de economie gaat het slecht. De vooruitzichten voor de komende jaren zijn, als bekend, niet Lest. Veel groei lijkt er voorlopig niet in te zitten, hooguit groei van de werkeloosheid. Bert de Vries' pleidooi om wat er meer verdiend wordt daarom te besteden aan nieuwe banen, scholing en herverdeling, klinkt dan ook niet onredelijk. Je moedeloos neerleggen bij het feit dat velen gedoemd zullen zijn altijd werkeloos te blijven is te fatalistisch. mor meer werk is evenwel geld nodig, nog meer dan nu. Het beetje extra dat we met zijn allen kunnen verdienen zou daarom, als we het ernstig menen met onze pleidooien voor een hogere deelname aan het arbeidsproces, ook daaraan besteed moeten worden. De Vries heeft nog een ander argument dan dit dat op een rechtvaardige verdeling van de huidige arbeid gebaseerd is. Hij |'eteen nieuwe bedreiging voor onze werkgelegenheid. Een deel van het werk verplaatst zich naar lage-lonen-landen. vroeger was dat vooral eenvoudig handwerk en simpele indus- 'rie-arbeid, nu komt daar steeds meer witte boordenwerk bij. Administraties en boekhoudingen worden vanwege goede com- Peterverbindingen en de toegenomen scholing in lagere-lonen- 'anden daarheen verplaatst. Daarmee bereiken die landen een zekere welvaart. Die gaat, zo lang wij geen alternatieve, meer specialistische activiteiten daarvoor in de plaats weten te stellen, 'eo koste van de werkgelegenheid en de welvaart hier. Een extra ar9ument in de ogen van De Vries om alles wat wij met elkaar JPor nieuwe banen kunnen ophoesten daar ook voor te gebrui kt laatste deel van de argumentatie van De Vries is niet 9ebouwd op cijfers, maar op zwartgallige verwachtingen. Een 'Wakke bron voor concrete toekomstvoorspellingen. Dit betekent Khter niet dat zijn betoog niet serieus genomen moet worden, "e tendens die hij beschrijft, bestaat. We doen er daarom goed een de vanzelfsprekendheid van elk jaar meer eens tegen het 'ctlUe houden. Zo verstaan is het pleidooi van De Vries wel een erstandige les voor vakbonden en werkgevers. 1, 2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHÉMV|INDHOVEN/EKKERSR0T SLIEDRECHT vervolg van voorpagina Een woordvoerder van Prayon Rupel laat weten dat de onder neming in het afgelopen week einde weliswaar kleine hoeveel heden di-isopropylether heeft geloosd in de Maas, maar niet verantwoordelijk is voor de nu geconstateerde omvangrijke gif- golf. Minister Maij-Weggen (Water staat) 'betreurt het zeer' dat de huidige meet-apparatuur in Wallonië niet goed genoeg is om alert te reageren op calamiteuze verontreinigingen van de Maas. Dat schijft Maij in een brief aan haar Waalse collega Lutgen (Mi lieu). Zij vraagt hem 'met na druk' om de oorzaak van de recente verontreiniging van het Maaswater op te sporen. Als de bron is achterhaald, moeten Wanroy (anp) - „Waar gaan wij op stemmen? Op de CD." De A was voor de gelegen heid symbolisch opzij gekan teld. Dat spandoek zette gis teravond in het Brabantse Wanroy de toon tijdens de CDA-landbouwmanifestatie. De landbouwcrisis dreigt de agrarische sector te ver vreemden van de van oudsher zo vertrouwde partij. Onder aanvoering van land bouwminister Bukman trok gis teren een CDA-delegatie naar het mestoverschot-gebied in Brabant om stemmen te winnen onder de boeren. In zijn kielzog bevonden zich de staatssecreta rissen Gabor en Van Rooy en het Tweede-Kamerlid Van Noord. Want de agrarische sector is voor het CDA een belangrijke doelgroep, ook in tijden dat het slechter gaat, zo wil de partij de boerenkiezers doen geloven. Met het oog op de Tweede-Kamer verkiezingen in mei volgend jaar heeft het CDA daarom in totaal vijf landbouwmanifestaties ge pland. De vaii oudsher zo vanzelfspre kende steun van de agrarische sector voor het CDA kalft af, zo werd duidelijk in Wanroy. Ruim 1.500 boeren waren naar het recreatiepark De Bergen geko men. Niet alleen om naar Buk man te luisteren, maar vooral om te protesteren tegen het mestbeleid. „Boeren en tuinders waren altijd erg CDA-gezind", waarschuwde voorzitter Ad Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) de aanwezige CDA-politici. „Ik spreek bewust in de verleden tijd. Het kan best zo zijn dat het zo blijft. Maar waar het vroeger vanzelfspre kend was, moet het CDA de steun van de boeren nu verdie nen", aldus Latijnhouwers. De agrarische sector lijdt mo menteel onder de zwaarste crisis sinds decennia. Overschotten en een toegenomen buitenlandse concurrentie hebben de prijzen voor bijna alle landbouwpro- dukten doen kelderen. Verplich te en kostbare milieu-investerin gen dreigen daardoor voor veel boeren en tuinders onbetaalbaar te worden. In Brabant is het vooral het mestbeleid dat onrust veroorzaakt. Op 13 december beslist de Tweede Kamer over voorstellen van het kabinet om het mestbeleid vanaf 1995 ingrij pend aan te scherpen. Die voorstellen moeten worden gewijzigd, eiste Frans Meulen- meesters, leider van het Bra bantse verzet tegen het mestbe leid, van minister Bukman. Zo niet, dan kan het CDA het wel eens zonder boerensteun moeten stellen, zo denkt hij. „Het CDA had altijd veel aanhang onder de boeren. Momenteel word ik vaak gebeld door radeloze mensen die niet meer weten wat ze met de politiek aanmoeten. Hoe kan het dat de landbouw in vier jaar tijd zo ver achteruit gaat, zo vroeg mij laatst een veehouder. In het verleden kwam de politiek de zieken en zwakken te hulp. Nu krijgen de zwakken een dood schop toe. Hij zei, ik stem CD en laat de A weg. Dat mag niet en dat kunt u voorkomen", aldus Meulenmeesters richting Buk man. Bukman deed in Wanroy ver woede pogingen de boeren te overtuigen van de zegeningen die het CDA de afgelopen tijd heeft gebracht. Er is extra geld uitgetrokken voor de landbouw, aldus de minister. Bovendien zou 'Goedemorgen beste luisteraars, hier volgt dan weer een uitzending van Radio Merijn...' U ziet het, ik ga met mijn tijd mee. Het is hartstikke in dat kranten een eigen radiostation beginnen en waarom zou je dan ook niet als stukje krant een zendertje kunnen starten? Radio, dat is de toekomst. Als ik me richt op de hoger opgeleide man die van een beetje ondeugend houdt, dan moeten er vast adverteerders zijn die bij mij flink willen dokken voor wat zendtijd. Maar zonder gekheid, ik word daar zo moe van, van al die media-ondernemers die in de verte advertentie miljoenen zien liggen en dus zowel op tv als op de radio met meer van hetzelfde komen. Wie zit daar nou op te wachten? De Nederlandse ether wordt op zo'n manier versnip perd in allerlei blokjes, waarmee geld verdiend moet worden. Maar wie gaat er nou adverteren in zo'n blokje als hij de kans loopt dat 95 procent van de doelgroep ergens anders naar kijkt of luistert? Adverteerders zijn volgens mij niet helemaal gek, dat begin je bij RTL 5 al te merken. Elke nieuwe zender zal de spoeling alleen maar dunner maken. In de ether adverteren wordt dan zo ongewis dat de krant weer het aangewezen medium wordt. ik Wedden dat er dan zenders zijn die op het idee komen om een eigen dagblad te gaan maken? MERIJN Een Eendje wordt gedwongen rechtsomkeert te maken bij een blokkade van Duitse boeren bij de Nederlandse grens ter hoogte van Nieuwe Schans. De bgeren begonnen zondagnacht met de blokkades van noordelijke Nederlands/Duitse grensovergangen uit protest tegen de maatregelen die de EG heeft getroffen tegen de verspreiding van varkenspest. Gisteravond werden de laatste blokkades weer opgeheven. foto ap maatregelen worden getroffen om herhaling te voorkomen, vindt Maij. De Maas is begin 1992 ook al verontreinigd geweest met pyri dines. De inname werd toen 23 dagen stopgezet. In verband daarmee is bij de Belgische auto riteiten een aanklacht ingediend tegen de onbekende vervuiler. Die procedure loopt nog. Door de twee vervuilingen zal de inlaat van Maaswater een dag of tien worden gestaakt, voorspelt Volz. Dat levert geen probleem op; in de spaarbekkens is een voorraad water opgeslagen die toereikend is voor negen weken. De spaarbekkens in de Bies- bosch verzorgen de drinkwater voorziening van Zeeland, een deel van westelijk Noord-Bra bant en de regio Rotterdam. BINNENLAND KORT Brandstichting in panden allochtonen Almelo - In de Almelose wijk Kerkelanden is het afgelopen weekeinde opnieuw brand gesticht. Het vuur ontstond in de berging van een flatgebouw waarin buitenlanders wonen. De brandweer kon erger voorkomen, zo maakte de politie gisteren bekend. Eerder deze maand brak in deze wijk onder verdachte omstandigheden brand uit in drie huizen van allochtonen. Burgemeester Vossen oneervol ontslagen Den Haag - Minister Dales van Binnenlandse Zaken heeft de wegens corruptie veroordeelde CDA-burgemeester van Gulpen met ingang van morgen op straat gezet. Vossen kreeg het nieuws gisteravond te horen nadat de koningin haar handtekening gezet had onder het ontslagbevel. Het besluit om Vossen te ontslaan, staat los van de veroordeling van de burgemeester, zo deelde een woordvoerster van het departement mee. „De minister heeft de feiten bestudeerd en vond de belangenverstrengelingen ontoelaatbaar". Werkgevers presenteren wao-voorstel Den Haag - Het debat in de Tweede Kamer over het rapport van de enquêtecommissie heeft een teleurstellend verloop gehad, waardoor de discussie over de wao zich voort blijft slepen. Dat zegt voorzitter J. C. Blankert van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Volgens Blankert zal het gebrek aan daadkracht van kabinet en Kamer er voor zorgen dat binnen enkele jaren de wao-regeling opnieuw op de helling moet. Het NCW presenteerde gisteren een blauwdruk van een nieuwe regeling. Daarin pleit de organisatie voor een ziektewet/wao-re- geling die de eerste twee jaar door werkgevers en werknemers wordt betaald. Daarna zou de overheid de verantwoordelijkheid over moeten nemen. Blankert blijft op het standpunt dat het bonus/malussysteem zo snel mogelijk afgeschaft moet worden. Hongerstakers verlaten opvangcentrum Utrecht - De zestien asielzoekers die vanaf vrijdag in hongersta king waren in de Isabellakazerne in Den Bosch, hebben het centrum gisteravond verlaten. De asielzoekers waren in honger staking gegaan omdat ze een andere huisvesting wilden. De Isabellakazerne had naar hun mening te weinig voorzieningen. De asielzoekers zijn mogelijk op weg naar het opvang- en onderzoekscentrum in Eindhoven. Middelburg (anp) - De officier van justitie bij de rechtbank in Middelburg heeft gisteren 15 jaar jaar cel en een miljoen gulden boete geëist tegen de Zaandammer F. van der W. wegens de smokkel in cocaïne. zonder de christen-democraten in mei geen mestakkoord tot stand zijn gekomen tussen kabi net en bedrijfsleven, meent hij. „We hebben er hard voor ge knokt. De wensen van het be drijfsleven zijn in belangrijke mate gehonoreerd. Het is geen pijnloos akkoord, maar wie een pijnloze oplossing voor het mest probleem weet mag het zeggen. Het is niet niks wat we vragen. Maar niemand kan zeggen dat het CDA geen hart heeft voor de boeren. Wil de land- en tuinbouw uit de crisis komen, dan moet er kwali teit worden geleverd, aldus de minister. „De agrarische sector moet meer inspelen op de vraag naar superkwaliteit van de su permarkt. Anders zien wij de Franse en Ierse vleesproducen ten langs ons heen de consument bereiken. Dat vindt nu al plaats. Terwijl wij het net zo goed kun- Deze week vinden als gevolg van de gemeentelijke herindeling in oost-Brabant gemeenteraadsver kiezingen plaats. Dan zal blijken in hoeverre het CDA een veer heeft gelaten onder de boerenbe volking. Medeverdachte B.D. uit Amster dam hoorde acht jaar cel en een ton boete tegen zich eisen. Tegen de derde verdachte, M.W. uit Heikant, eiste de officier negen jaar cel en een boete van een ton wegens het bezit van 12 kilo cocaïne en het beschikbaar stel len van opslagruimte in Hulst. De drie worden verdacht van de illegale invoer van zeker 3.000 kilo cocaïne. De laatste partij werd eind juni in de haven van Antwerpen ontdekt. Na het transport van deze verdovende middelen naar Zaandam konden Van der W. en zijn maten wor den gearresteerd. De cocaïne bleek verpakt in kunststof steen kool, die nauwelijks van echt was te onderscheiden. Op dezelfde dag dat de cocaïne in Zaandam werd aangetroffen, deed de politie in Hulst een inval in loods van W. en ontdekte daar 12 kilo coke. De politie kwam de illegale import van cocaïne eind 1992 op het spoor via informatie uit het criminele circuit. De rechtbank doet uitspraak op 13 december. (ADVERTENTIE) Zo gezellig kan het vaker zijn! Met de Gourmet van Tefal maak je heel makkelijk de lekkerste dingen klaar. Je kunt ermee gourmetten, grillen, racletten of gratineren. De grillplaat en de acht diepe, ovale pannetjes hebben een anti-aanbaklaag. Bel voor meer informatie Tefal Nederland B.V., 08385 - 19058. JE DENKT OOK AAN ALLES

de Stem | 1993 | | pagina 3