Werken hoort bij 't leven Brinkman kan profiteren van de nationale goklust Klasse Afval 'Zonder werk zou mijn leven uit aids bestaan' Wereldaidsdag in teken van gevecht voor leven en baan Kamer -DE STEM- DE STEM Toekomst DE STEM BINNENLAND BUITENLAND De jeugd heeft de toekomst al verknald Agenda DE STEM Minder geld voor werk zorgsector DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 Ai Kent u die scholieren die zo moe zijn van het examen dat ze in de verkeerde trein stap pen? Ze blijven lachen en bijten in hun Mars, want snoepen is natuurlijk veel be langrijker dan die trein. Je ziet ze regelmatig in de STER. Het is maar reclame, zegt u? Was het maar waar. De werkelijkheid is nog veel erger. In de harde werkelijkheid van vandaag is het vaak niet eens mogelijk de verkeerde trein te halen. Op het perron word je ingesloten door een groep kinderen die aan je kleren trekken en met hun hoge stemmetjes de vuilste dingen roepen. Een meisje dat naar haar eer ste balletles had gemoeten, heeft kennelijk de leiding. Als zij een dag niet lekker in haar vel zit, een dipje doormaakt, dan kun je het als reiziger wel vergeten. Verknipt als een treinkaartje word je na een uur opgeraapt. Nederland is in tweeën ge deeld, we zijn een soort Joe goslavië geworden. De kinde ren beheersen de straat, de ouderen hebben zich ver schanst in hun huizen. De jon geren lijken aan de winnende hand, ze zijn in ieder geval veel beter bewapend. Tegen hun messen, knuppels en spuitbussen zijn de ouders machteloos. Hun enige wapen is begrip en dat werkt niet meer zo vroeger. Kinderen hebben hun kinder telefoon, hun kinderboeken week, hun top veertig en hun eigen journaal op de tv. Ze verplaatsen zich snel en ge makkelijk met hun OV-jaar- kaart. De nacht hebben ze al veroverd. Als de ouderen zich na het laatste journaal opslui ten in hun beveiligde slaapka mers, leeft het jonge volk zich uit. Hun drugs zijn ook veel heavier dan die van hun ouders. Begrijp me goed, kinderen, jullie kunnen het ook niet helpen. Het is eigenlijk onze schuld. Wij geven jullie onmo gelijke namen als Lainel, Mai- kel en Williejam, waardoor jullie tussen twee culturen vallen en je nergens thuis voe len. In de tv-reclame zaniken we avond aan avond over het zelfvertrouwen van peuters in de crèche via een zware zin delijkheidstraining. Vol trots je potje op. Je eigen broekje aan en uit kunnen trekken. Als je later als échte grote meid je broekje laat zakken, zijn het diezelfde ouders die moord en brand schreeuwen. Op de vroege zondagochtend van de VPRO, als wij liggen bij te komen van een uit de hand gelopen Triviant-avond- je, leren jullie hoe je bloem potten van de vensterbank maait en met welke etenswa ren uit de koelkast je het leukste kunt gooien. Daarna gaan jullie naar opa en oma en voeren in jullie argeloos heid je eerste gijzeling uit. Ik kan het jullie niet kwalijk ne men, schatten. Het onderwijs haalt niets uit. Er worden rapporten ge maakt waaruit blijkt dat nie mand meer kan spellen of het Wilhelmus kan zingen. Minis ter Jo Ritzen heeft z'n snor afgeschoren om er cooler uit te zien. Het helpt allemaal geen steek. En nu komen ze zelfs met dat sabbatsverlof. Docenten moeten er een tijd je tussenuit kunnen, zeggen ze. Wat doen die kinderen ondertussen? Precies, stations bezetten en begraafplaatsen bekladden. De strijd gaat de komende weken naar een climax. De kinderen hebben zich via Bel gië voorzien van de gemeen ste explosieven. Ze bestoken de ouderen met hun rotjes en meervoudige knallers in over dekte winkelcentra en portie ken. Het wordt elke week gevaarlijker. De ouderen wankelen duizelig en doof in de richting van de oudejaars avond. De kans is groot dat ze het niet meer halen. Ik probeer het nog één keer. Ik weet dat het gekkenwerk is, maar ik doe het. Voor ik onderduik op een adres dat geen kind kent, roep ik tot de onzindelijke kinderen van Ne derland: Vol rotjes je potje op! De wekelijkse niet urgente post ligt op het handschoentafeltje. Een meter weekendklus. Het uitzoekwerk start. Een grote vuilniszak naast de fauteuil voor enveloppen en ander direct tot nieuw papier te verwerken materiaal. Op de salontafel aangroeiende stapeltjes. Leesvoer en zaken waar directe reactie op vereist is. Een half uur later komt de jonge dochter des huizes klagen. „Je hebt het afval niet gescheiden." In de zak heeft ze enige niet geopende, in plastic verpakte magazines gevonden. Gratis maand bladen van creditcardfirma's en andere bedrijven die op prestigieu ze wijze aandacht willen trekken. Vader zet zich aan zijn milieubewuste taak. Graaft in de zak, opent de plastic omhulsels en leest ongemerkt een half artikel op de pagina waar de bladen automatisch openvallen. Een samenzwering tussen commercie en milieu-activisme? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. (voor nabezorging 01640-36850) Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, @01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Gin- nekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076- 236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Bob Rusch: 'Meneer, u bent seropositief' foto anp Door Marieke de Vries (anp) Amsterdam - Bob Rusch (46) is seropositief. Hij wil zo lang mo gelijk blijven werken. Voor hem hoort werken bij het leven. Niet iedere werkgever denkt daar zo over. Sommigen zijn aidspatien- ten liever kwijt dan rijk. Morgen staat de Wereldaidsdag in het teken van 'aids in de werkomgeving', om de positie van met hiv besmette werknemers, zoals Rusch, te verbeteren. Rusch werkt bij de gemeente Amster dam. „Ik jaag geen mooie carrière meer na. Met mijn studie ben ik gestopt. Dat heeft niet zoveel zin meer. Maar mijn werk doe ik nog met plezier. In die zin is er niet zoveel veranderd. Ik moet er niet aan denken hoe het zal zijn om thuis tussen de vier muren te zitten. Dan zal ik doodgaan van ellende." Doodvonnis Tien jaar geleden hoorde Rusch dat hij seropositief was. Hij behoorde tot de eerste groep mannen die zich in Am sterdam liet testen. In zijn lunchpauze haalde hij de uitslag op. „Meneer, u bent seropositief, kreeg ik te horen. En ik kon weer gaan. In die tijd ging dat nog zo. Erg dramatisch was het alle maal nog niet. Want wat wisten we toen van aids? We dachten dat tweederde van de besmette mensen het zou overle ven. En dat het niet zolang zou duren eer het alles verlossende medicijn op de markt zou komen. Met de uitslag op zak ging ik terug naar mijn werk." Pas later besefte Rusch dat hij die bewuste dag zijn eigen doodvonnis had opgehaald. „Uitvoering onbekend, dus hoe dan ook: je leven gaat nog een poos verder." Vrienden en enkele collega's werden ingelicht. Na een jaar braken de roddels uit op het werk. Rusch zou aids hebben, dus uitkijken geblazen. Het slachtoffer cynisch: „Net of seropositiviteit op zich niet erg genoeg was. Er waren mensen die dachten: hij is homo, dus hij heeft aids." Handen wassen Toen hij op een andere afdeling ging werken, besloot Rusch opening van za ken te geven. „Ik had geen zin meer om er doekjes om te winden. Als ik een keer ziek zou zijn, dan wisten m'n collega's wat er aan de hand was en dat vond ik belangrijk. De reacties waren heel goed. Men schrok wel. Maar ik heb nog nooit gemerkt dat mensen me niet zoenden op mijn verjaardag of snel hun handen wasten als ze me een hand hadden gegeven." „Aids heeft mijn leven erg veranderd. Al mijn vrienden van vijftien jaar gele den zijn dood. Hun lijden heb ik meege maakt. Dat gaat je niet in je koude kleren zitten. Dan is het fijn als je weer van een begrafenis komt, je van een collega een kop koffie krijgt, er even wat over zegt en weer aan het werk gaat. Even je zinnen verzetten." Vechten voor baan Een paar jaar geleden probeerde de baas van Rusch hem af te laten keuren toen Rusch werd geveld door een schimmelinfectie. „Na een paar weken begon hij er al over. "Het zou toch niets meer met mij worden en ik kon mijn tijd misschien beter besteden aan het vrijwilligers werk voor de hiv-vereniging dat ik al deed." Rusch werd woedend. „Zolang ik niet verzuimde, was alles goed. Maar de eerste de beste keer dat ik ziek was, wilden ze me eruit gooien. Niet even afwachten, maar meteen. Ik ben toen gaan vechten voor mijn baan. Ik won. Seropositiviteit is geen reden om ie mand af te keuren, dat had mijn baas over het hoofd gezien." De strijd was daarmee niet gestreden. Twee jaar later bleek bij een controle dat de weerstand van Rusch achteruit ging. De kans dat het hiv-virus actief -,,,j zou worden en Rusch de diagnose aids zou krijgen werd groter. Hij kwam voor de keus te staan om azt, een aidsrem- mer met ernstige-bijwerkingen, te slik ken. „Een heel ingrijpende beslissing, omdat ik altijd had gedacht: als je medicijnen gaat slikken, dan ben je ziek en dan ga je eraan. Ik bleef een poosje thuis om over deze beslissing na te denken. Bin nen twee weken hing mijn baas aan de telefoon. Hij had een andere, minder zware functie voor me. Toen sloegen bij mij alle stoppen door. Ik stond voor zo'n enorme keuze en dan komt dat er ook nog eens bij. Toen dacht ik: dit laat ik niet op me zitten. Ik houd mijn eigen baan. Ik wil niet eindigen in een kamer tje achteraf, met werk dat niets voor stelt. Ik wijk niet tenzij ik echt ziek ben." Aan de azt is hij nog steeds niet, omdat zijn weerstand inmiddels weer beter is. Waarde Rusch houdt bij hoe vaak hij verzuimt door zijn hiv-besmetting. „Het valt reu ze mee. Ik zit nog onder het gemiddelde ziektecijfer van de gemeente," meldt hij trots. De waarde van werken is in de loop der jaren voor Rusch veranderd. Vroeger, voor zijn besmetting, stond hij er nooit zo bij stil dat werken opstaan betekent, mensen om je heen, een doel. Zonde werk, stelt hij nu vast, zou zijn leve helemaal uit aids bestaan. Tussen viel muren wachten op het onvermijdelijk: Mensen ontmoeten die in hetzelfd schuitje zitten. „Geen doel en ritme meer. Ik moet er niet aan den ken." Hij kent mensen genoeg die afgekeuri werden omdat ze seropositief zijn. Man nen en vrouwen die helemaal doorge draaid raakten toen ze de testuitslaj hoorden. Die geen idee meer ha wat ze moesten doen. Stopten met ken maar daar later enorme spijt vai kregen. „Soms duurt het jaren voorda het echt mis gaat. Kijk maar naar mij Al besef ik dat ik een uitzondering ben Al tien jaar seropostief. Het zou toci volstrekt onterecht zijn geweest al die jaren in de wao had moeten doorbrengen?" Ambitie Bedrijven en instellingen moeten een beleid ontwikkelen voor hun werkne mers met het hiv-virus, vindt- Rusch. „De uitgangspunten zijn heel simpel: zorg dat iemand zo lang mogelijk kan blijven werken. Ik wil dat voor de gemeente Amsterdam Dat is de enige baan die ik nog zon willen doen. Er zit dus toch nog ambitie in mijn lijf." „Elco, met Joop." „Hé, hallo Joop! Hoe is het met je? Zit je nog steeds in New York?" „Ja, ik moet wel. Ik kan niet weg joh. Elke dag leg ik hier weer uit dat ik niet onder de indruk ben van de negatieve reacties op Cyrano in de New York Times." „Ja maar Joop, dat heb je toch zelf over je afgeroepen. De laatste weken voor de première had je het nergens anders meer over dan het effect van de re censie in de New York Times." Elco, luister nou es. Dat was om die journalist te paaien. Maar het was niet de bedoeling, dat ze dat in alle Nederlandse kranten zouden zetten! Dat ge zeik altijd in Nederland, nooit doen we iets goed. Of het nou voetballen is of een musical of een mooie baan bij de een of andere internationale club. Al tijd maar zeuren over wat er allemaal niet goed is gegaan. Trouwens, jammer dat Janneke en jij niet op de première kon den komen. Maar je houdt de kaartjes nog tegoed." „Fijn Joop, bedankt. En tot gauw." „Toch heeft hij gelijk," dacht Elco Brinkman na zijn tele foontje met Joop van den Ende. Nederlanders zijn bekrompen, pietluttige zeurders. En dus pleitte hij zaterdag op een par tijraad van het CDA voor meer Nederlandse euforie over inter nationale prestaties. Het geeft niet of het einddoel wordt gehaald, het feit dat je mag meedoen is al voldoende rechtvaardiging voor een fikse portie nationale trots. Een vreemde redenering voor ie mand die de verkiezingen nog moet winnen. Maar er gloort licht voor de verwarde CDA-kroonprins. Want kunnen we niet met z'n allen trots zijn op de manier waarop we met bijna z'n allen de samenleving draaiende hou den; dankzij een tomeloze en blijkbaar niet meer te stuiten goklust. Illustratie Mat Rijnders De leden van de Eerste Kamer werden gisteren op hun nuchte re maandagmorgenmaag ver rast met een smeekbede van een honderdtwintig organisa ties om toch alsjeblieft de in voering van een officiële kras loterij toe te staan. Als de da mes en heren senatoren het da gelijkse gokgekras bij de siga- renboer niet willen, dan dreigt dit land in grote problemen te komen. Tenminste, als we de afzenders van de oproep mogen geloven. Want zonder de opbrengsten van zo'n loterij 'staan tal van activiteiten in de wereld van sport, cultuur, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid on der druk'. En: 'zonder inkom sten uit loterijen zijn wij niet meer in staat om te experimen teren, onderzoeken, op te lei den, te trainen of evenementen te financieren.' En of dat alle maal nog niet erg genoeg is: 'we komen in ernstige moeilijkhe den.' Dat wil je toch als Eerste Ka merlid niét op je geweten heb ben! Want we hebben het dan wel over een breed terrein, van aids-onderzoek tot het organi seren van bekerwedstrijden. Als we niet met z'n allen mas saal mogen gaan krassen dan is het straks afgelopen met het skutjesilen, bobsleeën, georga niseerd gymnastieken, het red den van drenkelingen, kloot schieten en kogelwerpen, bridgen, Oosters vechten, pijl tje gooien, tuberculose bestrij den, midgetgolfen en beugelen. We zijn duidelijk terechtgeko men in een zondige variant van de 'zorgzame samenleving'. We willen onze zieke of sportbelus- te medemens graag een handje helpen, maar alleen op voor waarde dat we tenminste de kans lopen er zelf wat aan over te houden. Maar waarom zou je dan ophouden bij de Neder landse Waterski Bond of de Stichting RK Sportcentrum Limburg? Is het niet veel eenvoudiger het betalen van sociale premies af te schaffen en de fondsen voor de uitkeringen te vullen met gokgeld? We moeten dan na tuurlijk de mogelijkheden ver der verruimen. Maar dat is heel simpel. Elke keer als je je strip penkaart met goktoeslag in de automaat stopt, heb je kans op tienduizend gulden. Elk ver keerslicht keert een aantal keer per dag bij rood twintigduizend gulden uit aan de eerste auto mobilist die ervoor staat, als die tenminste motorrijtuigen belasting met goktoeslag be taalt. (bijkomend voordeel: nie mand rijdt nog door rood of oranje). Voor Elco Brinkman moet zo'n systeem een geschenk uit de hemel zijn. Hoewel, voor som mige christenen is de relatie tussen het opperwezen en gok ken op z'n minst gespannen. Maar Elco is niet zo streng in de leer. Het CDA heeft in elk geval in de Tweede Kamer geen bezwaar aangetekend tegen de krasloterij. Hoeveel nationale trots kan hij straks niet uitstra len als hij - inmiddels premier - tegen zijn collega-regerings leiders losjes kan opmerken, dat de Nederlandse burgers da gelijks in de rij staan om de sociale zekerheid te mogen fi nancieren. Zouden zijn klagerige, zeuren de partijgenoten in de Eerste Kamer daar vandaag alsjeblieft geen stokje voor willen steken! Deze week even geen begro tingsbehandeling in de Tweede Kamer. In plaats daarvan bui gen de geachte afgevaardigden zich over het verkopen van een deel van de aandelen van KPN (Koninklijke PTT Nederland), de privatisering van de Rijks munt, het belastingplan voor 1994 en rapporten over onder andere de gekozen burgemees ter en de invoering van een referendum. In commissiever gaderingen komen onder meer aan de orde de voorbereiding van de Noordzeeconferentie op 7 en 8 december in Kopenha gen, het Infrastructuurfonds, de opvang van asielzoekers, de financiering van de rechtsbij stand en de tabaksreclame. Van onze verslaggever Hilversum/Utrecht - lende ziektekost waarmee in een zie spraak op een klass gemaakt kan worden, gegooid geld. De meeste ziekenhuize klasse-indeling meer o beleid dat niet de aard ring, maar verpleegkund argumenten doorslagge de verpleegkundige beh patiënt krijgt. Ps Van onze Haagse redacti Den Haag - De alg hoeven volgend jaa van hun budget in (Volksgezondheid) schrappen. Het gel vernieuwing van de chiatrische patiënte Den Haag - Het kabine aanzienlijk minder geld ben uitgetrokken voor w genheid in de zorgsector bonden verwachtten. In van de 185 miljoen wa bonden rekenden, heeft nisterie van WVC slee miljoen beschikbaar. AbvaKabo, CFO en FHZ vorige week een plan ge teerd. dat voorziet in het ven van arbeidsplaatsen gend jaar zouden moet den geschrapt en in het s van 7.500 nieuwe banen, de bonden dreigen er jaar 12.500 arbeidsplaa verdwijnen. De werkgev nen dat er 6.500 banen v nen en het ministerie ho op 2.500 plaatsen. Staatssecretaris Simon WVC heeft positief ger op het plan van de evenals de werkgevers. I mons denkt dat voor het pen van de 7.500 ban duurder zal zijn dan de hebben becijferd. Niette hij op korte termijn prob afpraken te komen met en werkgevers over het pl de bonden. Aanvankelijk had het tweehonderd miljoen guld getrokken voor het schepp banen aan de onderkant arbeidsmarkt. Daarvan miljoen al uitgegeven bezuinigingen op de beja oorden niet doorgaan, kost het nieuwe functie^ ringssysteem bij de beja oorden en in de gezinsver 62 miljoen. ELK JAAR meer, dat wa de Vries een paar da aankondigde. Tot het ja in- Als de economie al g worden voor uitbreiding Vakbonden en werkgeve geerd. In de toekomst ki minister van Sociale Zak Deze reactie is te gemak De vooruitzichten voor best. Veel groei lijkt er v van de werkeloosheid. - verdiend wordt daarom t en herverdeling, klinkt neerleggen bij het feit werkeloos te blijven is te voor meer werk is even keetje extra dat we met z als we het ernstig menen deelname aan het arbeid worden. De Vries heeft nog een rechtvaardige verdeling ziet een nieuwe bedreigin ten deel van het werk vroeger was dat vooral 6 '.^■arbeid, nu komt daa Administraties en boekhc Puterverbindingen en de 'anden daarheen verplaa zekere welvaart. Die gaa specialistische activiteiter en koste van de werkgele PZQument in de ogen var ^°or nieuwe banen kunn ken. laatste deel van de yebouwd op cijfers, mae zwakke bron voor concret enter niet dat zijn betoo tendens die hij besch Ij®!? de vanzelfsprekendh ent te houden. Zo versta standige les voor vakb J

de Stem | 1993 | | pagina 2