Opnieuw gif uit België in de Maas Volgende afspraak op 4 april 1996 raken.. Lekkerland voor schaatsers 'Indammen stroom immigranten illusie' CD RESERVEREN? Euthanasiewet in Eerste Kamer aan zijden draad B9 Enke AUTO OP MOTOR }lan vermist na ongeval op de Zeelandbrug Onderaannemers Dow in de slag voor personeel A. van den Berg burgemeester Bergen op Zoom Partijen Bosnië iveer in gesprek looks naar iloeg Priem ^ehave-Eneebe to rode cijfers Biesbosch staakt inname water 6 Gemeenten willen wijken wit houden6 Wetten hebben geen enkel effect, vreest minister Dales Kuifje is 'big-business' Wnse leger beschiet Irak Dit is de CD-Hotline 076-148389 nusijl vanljeesl Regering Rusland wil communisten van stembus weren \G 29 NOVEMBER 1993 dagen voor het begin van het toernooi betrapt op anabolica- D gebruik. :n rWF-secretaris Tamas Ajan noemde de actieve aanwezig, t- heid van Laycock een 'verne- n dering voor het gewichtheffen', is Hij verweet de organisatoren ie onverantwoordelijk en on- i- ethisch gedrag. Sam Coffa, voorzitter van de Australische is federatie, verweerde zich door te zeggen dat de positieve atleet m tegen de bevindingen van de et dopingcontroleur beroep had aangetekend en dus startge- 'S- rechtigd was. ed De pogingen van de internatio- r- nale bond de naam van de sport ial te zuiveren, lijkt al goeddeels n- mislukt. Begin dit jaar werd p- een nieuwe indeling gemaakt in ie- gewichtsklassen, omdat werd n- aangenomen dat toch alle re cordhouders een lift hadden ge- 2ts kregen van de apotheker. De iet hoop op een 'schoon' kam ige pioenschap met nieuwe catego- >e- rieën vervloog al voordat een tie- halter van de grond was getild, 'en De komst van een Russische id- afvaardiging was daar onder in- meer debet aan. Dat team was ie- een maand eerder uitgesloten m- van deelneming omdat drie van (en zijn leden een uiterst verdacht die plasje hadden ingeleverd, uw Tegen betaling van 90.000 gul den verkregen de Russen echter toch het recht met een gedeci meerde ploeg in Melbourne aan de start te komen. Die investe ren ring betaalde zich terug met de fen gouden medaille van Viktor au- Tregoebov (-91 kg), die enige ien compensatie kreeg voor het ide verlies van de herinnering aan en zijn eerste plaats bij de Spelen op. van Barcelona. Het Olympisch ede goud werd hem overigens niet 1. afgepakt door de dopingbestrij- ?on dingsdienst, maar door een or- oor dinaire inbreker. 11e- Het gewichtheffen voor vrou- 54 wen was en is een Chinese .nse aangelegenheid. Zeven WK's ng- zijn er nu geweest en China de bezit 156 van de 171 mogelijke in. gouden medailles. Melbourne was leverde een oogst op van negen- ide- tien eerste plaatsen. Dat had- sce- den er meer kunnen zijn, als enkele atletes geen problemen de hadden gehad met het eigen op gewicht en blessures. Aan de laar hegemonie van de Chinese pre- vrouwen komt voorlopig geen de einde, want vijf van de zes iten, wereldkampioenes zijn nog nese geen 20 jaar. het en n in ken, met de ban ning -eld'. :ller, ,-ich- lacht lacht twee >taal, stel- kg ddel, ge weer ioen- Ipunt nter- ;ratie d ge- van die tot 78 drie KARIN Enke is voor de derde keer getrouwd. In Langebrück, een dorp bij Dresden, trad de vroegere schaatsenrijdster in het huwelijk met Henning Richter, een verzekeringsagent. Enke is nu even vaak middel punt van een bruiloft geweest als winnares van Olympisch goud. Ze heeft ook drie kinde ren. Met elf wereldtitels is En ke de beste rijdster aller tijden. Tussen 1980 en 1988 veroverde ze tijdens drie Winterspelen naast drie goud, vier zilver en een brons. Yvonne van Gennip beperkte Enkes goudoogst door in Calgary (1988) drie afstan den te winnen. Bijdrage: Willy van Leeuwen to Koop Wat dacht u van het resultaat als u dat even laat yvöten via een ..kleintje" in De Stem gljna 5 van de 10 mannen (jé De Stem lezen „ebben speciale belangstelling voor onze kleintjes" rubriek. Auto's en motoren" Uw aanbieding in die rubriek nan dus niet missen. DE STEM g^SEBlBÜOT^N ''Orv-i r\ I I I I I :gor Frenkel Frank in Het Parool: „ft denkt dat sporten moet. Het moet. liet in het sporten zelf, maar in het nogen ervaren is een feest voor een ok wordt. Ie, voorzitter van de medische commis- landelsblad: „De een is tegen doping* Die discussie is van belang geweest- ralisering voorstaan moeten zich eens e vooravond van een evolutie staan. niet ver meer." Karsten in de Volkskrant: „De spon maatschappij. En de maatschappij upt, alles is corrupt. De Olympische i farce. Eén grote financiële business. niet om de beste sporter. Dat interes- vies vanwege de gezondheid van a ze niks. Er klopt niets van, echt niet. oor de gek gehouden. Die dopinglijsten lelft van de middelen die daarop staan, obbel in Nieuwe Revu: „Ik ben nogaj ben heel ingetogen, in mezelf gekeer \k, ik houd veel voor mezelf." 1: „Wij zijn een van de weinige landen, spelen en daarmee ook nog resultaa woon nog tot de wereldtop. told Stam in NRC Handelsblad: te vliegen. Dat is misschien niet sli rd. in er Het Parool: „Ik durf mijn hand nl£ e/ in het vuur te stekenals het bzj l voor een Nederlander of een Noor. 133e JAARGANG Colijnsplaat - Bij een verkeers ongeval op de Zeelandbrug is gisteravond de inzittende van een bestelbusje waarschijnlijk goor verdrinking om het leven gekomen. Het busje botste op - tegenligger en vloog tegen de ,„igrail. De bestuurder en de inzittende werden uit het busie geslingerd en kwamen in de Oos- terschelde terecht. De bestuur- wist naar de kant te zwem men. Naar het slachtoffer wordt nog gezocht. lemeuzen - Er wordt door de onderaannemers van Dow Bene lux in Terneuzen druk onder handeld over arbeidsplaatsen. Er een ontslaggolf door het Dow flink gaat bezuini- de onderaannemers. Deze zal naar verwacht in eerste instantie zeventig werkne mers hun baan kosten. ZIE ZEELAND - Cl op Zoom - A. van den Berg (WD) wordt per 16 januari nieuwe burgemeester van Bergen op Zoom. Ze is oud-wet houder van financiën in Den Haag. Begin dit jaar trad ze af toen bekend werd dat het Haag se Gemeentemuseum onder ex- directeur Fuchs meer dan vier miljoen gulden te veel had uitge geven. I ZIE ZEELAND - C2 lenève - De strijdende partijen n het Bosnische conflict praten a Genève weer met de bemidde- aars Stoltenberg en Owen. Maar iat is ook zowat het enige winst punt van het nieuwste vredes- aitiatief. Geen van de partijen wil tot dusver concessies doen. ZIE BUITENLAND - A4 HËTWEER TEM*1 Nog koud Het begin van de dooi is éven uitgesteld. Het Russisch hogedrukgebied trekt zich langzamer terug dan verwacht. Vandaag af en toe zon en door de aanwakkerende wind guur. i - Steven Rooks fietst ko tend jaar voor de TVM-ploeg ran Cees Priem. Hij tekende gis pen een contract voor één jaar éij de Nederlandse ploeg. Iziesport-bi DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggevers Werkendam/Den Haag - Vanwege een nieuwe verontreiniging van de Maas staakt het waterwinbedrijf de Brabantse Bies bosch waarschijnlijk morgen al de inname van Maaswater. De rivier blijkt niet alleen vervuild te zijn met di-isopropylether, maar ook met pyridines. Gisteren zijn in Nieuw Lek kerland de Nederlandse kam pioenschappen kortebaan op natuurijs verreden. Twee boe ren hebben blijkbaar andere in teresses terwijl achter hen een van de deelnemers passeert. FOTO ED OUDENAARDEN (ANP) Delft (anp) - Gemeenten en woningbouwcorporaties wil len sommige wijken bewust 'wit' houden. Voor andere stellen ze een limiet aan het aantal buitenlanders, ook al ontkennen ze officieel dat ze concentratiepercentages van buitenlanders hanteren. Dat concludeert Jeanette Adria- now, die op 7 december promo veert aan de Technische Univer siteit in Delft op het woningbe- heer door corporaties. Gemeenten en corporaties ont kennen volgens Adrianow hun- handelwijze. „Dat plaatsingsbe leid is officieel verboden en daarnaast zijn ze bang om van discriminatie te worden beschul digd." Volgens haar is het massaal toe gepaste spreidingsbeleid niet discriminerend bedoeld, maar pakt het wel zo uit. „Vooral voor buitenlanders is het steeds moei lijker een woning te vinden." Toch gaan gemeenten en corpo raties ermee door omdat zij er van overtuigd zijn dat door spreiding de leegstand en over last in probleemwijken worden teruggebracht. Volgens Adria now is dit een hardnekkige my the en zijn hiervoor geen bewij zen te vinden. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het is een illusie dat nationale maatregelen de immigratie kunnen vermin deren. Dat kan alleen in Eu ropees verband. Deze uitspraak van minister Da- les (Binnenlandse Zaken), giste ren in de Tweede Kamer, is op vallend omdat haar collega Hirsch Ballin (Justitie) de laatste tijd steeds opnieuw benadrukt dat de nieuwe vreemdelingenwet de toestroom van migranten be duidend zal beperken. Die wet moet nog goedgekeurd worden door de Eerste Kamer. Het is voorlopig nog ongewis of daar een meerderheid voor het wetsvoorstel zal stemmen. „Het is een illusie te denken dat nationale middelen immigratie Dales ..illusie.. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP kunnen verminderen, dat kan al leen in Europees verband," aldus Dales. En zij voegde daaraan toe: „De hoge immigratiecijfers van dit moment moeten we als een gege ven nemen." Alle partijen in de Kamer wezen erop dat het draagvlak voor het accepteren van vreemdelingen aan het afbrokkelen is. Voor D66-kamerlid Groenman was dat reden om met een be schuldigende vinger naar de me dia te wijzen die zo graag 'iets sensationeels' berichten. Dales wierp zich echter op als verdedigster van de media en noemde voorbeelden van genu anceerde berichtgeving over minderheden. PvdA-Kamerlid Apostolou wees vooral op opinieleiders zoals wethouders en burgemeesters die een negatief beeld over mi granten verspreiden. Dales blijkt echter niet pessimis tisch. Volgens haar is er nog steeds een groot draagvlak om migranten in de samenleving op te nemen. Op opmerkingen over de discus sie die momenteel gevoerd wordt over het feit dat 'Nederland vol' zou zijn, reageerde zij met de opmerking dat 'alle rivierdelta's in de wereld dichtbevolkt zijn.' Dales zegde in het debat toe te willen bekijken of politie-agen- ten in opleiding een tijdje kun nen doorbrengen in allochtone gezinnen. Het verzoek daartoe kwam van het CDA. Met de minister van Onderwijs zal zij nagaan of en waar een opleiding voor islamitische gees telijken kan worden begonnen. Vrijwel de gehele Kamer vindt dat gewenst. VANDAAG IN DEZE KRANT Kuifje is 'big-business' geworden. Shirts, wek kers of serviezen met af beeldingen van de strip held zijn goud waard. Maar niet alles mag, zo als Kuifje op toiletpa pier. En er zijn over de hele wereld agenten die namaak opsporen. ZIE GIDS- DEEL D INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 - - De sluiting van enkele slachterijen heeft Cehave-Ence- 'c niet het gehoopte winstherstel pbracht. Doordat de varken- grijzen langer dan verwacht in r6' slop zitten, heeft het concern afgelopen boekjaar 8 miljoen Stilden verlies geleden. ■2EECONOMIE-A5 l'heran - Het Iraanse leger «oert beschietingen uit op bases Iraanse rebellen in Irak. niet bevestigde berich- aouden Iraanse soldaten ook 'in Irak zijn doorgedrongen 1,1 de rebellen te bestrijden. Van onze verslaggever Romain van Damme Hoeven - Het door de ken ners beloofde rood is deze keer niet te zien. Op de grens van donker en licht laat de maan zich maandagoch tend in alle vroegte meevoeren met schaduw van de aarde. Vrij wel onbereikbaar voor het 'zon- nerood'. „Soms zijn maansverduisterin gen koperrood, adembenemend mooi", zegt Niels Nelson. „Begin jaren '80 heb ik dat eens gezien. Helaas, nu dus niet. Dat komt onder andere door de uitbarsting van die vulkaan op de Filipijnen, de Pinatubo. In '91 was dat. Nu nog zit er daardoor geweldig veel stof in de dampkring. Bo vendien staat de maan nu laag, ver van de zon." Ongeveer dertig mensen luiste ren naar de uitleg van de mede werker van Simon Stevin, de Hoevense sterrenwacht. Vroege vogels die de maansverduiste ring eens van nabij willen mee maken. Turend door drie strate gisch opgestelde sterrekijkers en tussendoor genietend van een 'maansverduisteringsontbijt' met, natuurlijk, maanzaad broodjes. Het is half zes als ik door de vrieskou naar het restaurant van het Hoevens recreatiepark loop. Keurig bijgelicht door een volle maan. „Schitterende hemel", zegt An- nelies Bolders. Met een speciale verrekijker bespiedt ze de maan. Een liefhebster uit Halsteren. „Niet zö fanatiek, maar ik doe wel eens waarnemingen. Dit is de tweede keer dat ik een maansverduistering zie." Halsteren is trouwens goed ver tegenwoordigd want niet veel later stapt het echtpaar Van Ma nen ('Toeval hoor die naam') binnen. „Pure nieuwsgierigheid, we hebben het in de krant gele zen. Ik ben gepensioneerd, tijd zat", zegt Toon, pendelend tus sen het warme restaurant waar het ontbijt lonkt en het ijskoude terras waar de professionele kij kers staan. 'Volkssterrewacht Simon Stevin geeft u de ruimte' belooft een folder. Geen woord te veel. Van dringen bij de kijkers is geen sprake. „Maar we zijn zeer te vreden met dit aantal", verze kert de directeur. En Niels Nelson vult aan: „Veel meer dan we verwacht hadden. Zo vroeg in de ochtend is toch niet be paald een gunstig tijdstip." Het spektakel begint om 05.41 precies. Langzaam maar zeker nestelt de aarde zich tussen zon en maan. Alsof de maan beetje bij beetje opgegetenwordt. „Twee keer per jaar gebeurt dit", zegt Leo van Balen. „Maar je kunt het natuurlijk alleen zien als het donker is. En het moet helder zijn. De westkust van Amerika kan een gedeelte van deze verduistering ook zien, al leen zitten ,ze daar niet bij het ontbijt, maar bij het avondeten." Als de maan rond half zeven voor de helft verdwenen is, wordt astronomisch gastrono misch. De meeste bezoekers ver kiezen rond dat tijstip het aan lokkelijke ontbijt boven de maan. Een half uur later staan Willem uit Breda en Willem-Frans uit Bergen op Zoom, ook leken, weer buiten. De verduistering is bijna compleet. Slechts een klein randje is nog zichtbaar. Het "be gin van een wat saaie periode zoals Niels Nelson het zegt. „Tot 07.26 uur is de verduistering totaal. Als het goed is kunnen we de maan om 07.49 uur weer een beetje zien." Moeilijk, want de maan raakt op dat tijdstip bijna de grond, ver jaagd door de dag die het licht uitdraait. Einde voorstelling voor de bezoekers die absoluut geen spijt hebben van hun vroe ge komst. Voor herhaling vat baar, klinkt het dan ook in koor. Vandaar, volgende afspraak op 4 april 1996. Bel tussen 8.30 en 11.00 uur en je kado-CD of video ligt feestelijk verpakt vanaf 16.00 uur klaar!* Indien voorradig Uy Jij COMPACT DISCS Breda, Eindstraat 6 Dat is een verzamelnaam voor meerdere stoffen waarvan het vermoeden bestaat dat enkele kankerverwekkend kunnen zijn. Het zijn stoffen waarvan sommi ge evenals di-isopropylether worden gebruikt als oplosmid del. Ze zijn behalve mogelijk kankerverwekkend ook uiterma te giftig. „Daarom nemen we geen enkel risico," zegt J. Volz, secretaris van het waterwinbedrijf. „Onze norm bij dergelijke stoffen is 1 microgram per liter. Die hoe veelheid wordt vermoedelijk woensdag al overschreden." Het winbedrijf heeft geen idee waar de stoffen vandaan komen. De aanwezigheid van de pyridi nes werd pas in het Limburgse Eysden ontdekt. Vanuit België is op geen enkele manier gewaar schuwd voor de vervuiling. Volgens de Stichting Reinwater is het Waalse bedrijf Prayon Ru- pel hoogstwaarschijnlijk schul dig aan de eerste giflozing. Prayon Rupel houdt zich in het dorp Engis even ten zuiden van Luik bezig met de produktie van fosforzuur, en gebruikt daarbij allebei de stoffen die in de Maas terecht gekomen zijn, stelt on derzoeksmedewerker W. Ver hoog. Het gaat om di-isopropylether en het in een kleinere hoeveel heid aangetroffen tri-butylfos- faat. De Stichting Reinwater heeft de bedrijven die in Wallo nië langs de Maas actief zijn in kaart gebracht. Prayon Rupel is het enige bedrijf dat de twee stoffen tegelijk in één chemisch proces gebruikt. „Ik durf vanaf mijn stoel niet met honderd procent zekerheid te stellen dat het bedrijf de schuldige is, maar het onderzoek naar de dader zou er zich in eerste instantie wel op moeten richten," zegt Verhoog. Hoofd waterkwaliteitsbeheer L. van Breemen van het waterwin bedrijf de Brabantse Biesbosch is blij met de informatie van Reinwater. „We zullen alle be schikbare informatie afwegen en daarop als het kan actie onder nemen. Als we er inderdaad ach ter komen dat dat bedrijf schul dig is, kan er een schadeclaim worden ingediend." Omdat een te hoge concentratie di-isopropylether de laatste maanden regelmatig voorkomt wil het waterwinbedrijf deze lo zingen op de agenda van het project Onderzoek Maas zetten. Samen met de gemeente Rotter dam probeert het bedrijf Waalse Maasvervuilers op te sporen en voor de rechter te slepen. Tot nu toe met weinig succes, omdat de dader meestal niet gevonden wordt. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De nieuwe euthanasie-regels hangen in de Eerste Kamer aan een zijden draadje. Naast enkele CDA-Eerste-Ka- merleden dreigen nu ook PvdA'ers hun steun aan de wetswij ziging te onthouden. Zij zijn boos over toezeggingen die minister Hirsch Ballin (Justitie) de CDA-fractie heeft gedaan. Moskou (rtr/afp) - De Russische regering heeft besloten dat een aantal partijen, waaronder de communistische, moet worden uitgesloten van de parlements verkiezingen van 12 december. Eerste vice-premier Sjoemejko heeft de centrale verkiezings commissie gevraagd de Commu nistische Partij en de gematigde Democratische Partij te schrap pen van de registratieljjst. Volgens Sjoemejko voeren beide partijen openlijk oppositie tegen de ontwerpgrondwet van presi dent Boris Jeltsin. In dat concept wordt de macht van Jeltsin verder uitgebreid ten koste van het parlement. Zelfs verscheidene hervormingsgezin de groeperingen hebben zich ge keerd tegen deze 'schending van de elementaire democratische normen.' (ADVERTENTIE) „Als de belofte van Hirsch Ballin betekent dat justitie veel actie ver artsen gaat vervolgen, stem ik tegen", zegt PvdA-Eerste-Ka-' merlid Zijlstra. Ook zijn colle ga's Jaarsma-Buijserd en Van der Meer hebben grote twijfels over Hirsch Ballins belofte. De PvdA vreest dat artsen euthanasie en levensbeëindiging niet zullen melden, wanneer jus titie hen vrijwel zeker vervolgt. Of de euthanasie-regels nét van daag halen, hangt af van- slechts enkele kamerleden. De wetswij ziging kan alleen op steun van CDA en PvdA rekenen, die sa men 43 zetels hebben. Als er vijf of meer kamerleden uit die twee fracties tegen stemmen, is de wijziging verworpen. Afgelopen weekeinde heeft de CD A-top haar partijgenoten in de Eerste Kamer opgeroepen om voor te stemmen. Premier Lub bers, minister Hirsch Ballin en partijvoorzitter Van Velzen ver dedigden het compromis. Als de Eerste Kamer de wetswij ziging verwerpt, zo betoogden zij, komt een nieuw kabinet wel licht met een ander voorstel dat voor het CDA nog veel minder aanvaardbaar is. Lubbers' op roep is goed gevallen in de frac tie, die van Hirsch Ballin min der. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. - 8 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I I 1 I I I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1