Vlaanderenhal zelf altijd al gok geweest SIEMENS DE STEM ZEELAND wotste kleinste. ;cr. idjes Najaarsactie Electra Breda fE B. V. CENTER ?ER 1993 DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 opnieuw vernieuwde complex officieel te openen. Tegenvallers Uiteindelijk moest, door de steeds maar tegenvallende re sultaten, ook Verko (beheerder C. Tieleman) het loodje leggen. Afgelopen maanden bleek Ver ko deze bui al te hebben zien hangen en had het pand van de Vlaanderenhal verkocht aan een andere beleggingsmaatschappij Aarbeco II, met als beheerder J. Hamelink uit Terneuzen. Tij dens het faillissement wordt de ze verkoop afgewikkeld en de verkoopsom gebruikt voor ge deeltelijke genoegdoening van schuldeisers. Insiders gebruiken de term 'sterfhuisconstructie'. Terugkijkend op al de jaren dat hij bij De Vlaanderen is betrok ken, zegt Tieleman dat De Vlaanderen eigenlijk te groot voor Zeeuws-Vlaanderen is. „Om dat complexe gebeuren draaiende te houden, is er erg veel personeel nodig. En dat breekt iedere exploitant op. Stond dit complex in Utrecht, dan zou exploitatie geen enkel probleem zijn. Maar wij zitten in Sas te excentrisch. Ook in België viel weinig te halen, daar moet je opboksen tegen bijvoor beeld Flanders Expo. En de huidige recessie laat bij een be drijf als De Vlaanderenhal die pe sporen na. Afgelopen jaren hebben we er elk jaar geld naar toe gebracht. Dat houdt natuur lijk eens een keer op. Ik kan niet hard werken in Philippine om vervolgens het verdiende geld weer weg te brengen naar De Vlaanderen". Niettemin meldde zich opnieuw een gegadigde om de Vlaande renhal uit te baten. Een exploi tant van gokautomaten ziet wel iets in de mogelijkheden van het complex. En dat schijnt-genoeg op te leveren om ook andere activiteiten in de Vlaanderenhal mogelijk te maken. Gedacht wordt onder meer aan vier bio scoopzaaltjes en een Italiaans restaurant. In combinatie met bowling, horeca en een gokje had een 'avondje Vlaanderen hal' een begrip moeten worden. Tieleman, ook aandeelhouder in Aarbeco II, heeft er een hard hoofd in. „Dat komt er niet, als ik zo de berichten lees. De raad van Sas gaat de gevraagde ver gunning voor de automatenhal niet verlenen. Jammer, want de ze mensen zijn echt bereid flink in De Vlaanderen te investeren. Serieuze mensen, dat hebben wij terdege nagetrokken. Ik denk dat we het moeten verge ten". Incidenteel open Wat dan?. „Och misschien een exploitant vinden die bar en bowling kan openhouden en de rest maar dicht. Alleen de zalen incidenteel openen als zich eens een grote gebruiker meldt en dan een cateringbedrijf inscha kelen. Want mogelijkheden biedt De Vlaanderenhal wel. Denk maar eens aan het grote congres van de VNG dat er gehouden is. Maar ik ben bang dat wij het moeten vergeten." Een oud-werknemer van Verko was zeer verbaasd over de in-' stemming die het Sasse college betuigde met de plannen 43 go kautomaten te plaatsen in de Vlaanderenhal. „Vorig jaar wil den wij het aantal van zes gok kasten, dat er stond, uitbreiden tot twaalf. En toen verleende het college geen vergunning, waarbij men ons wees op de problemen rond gokverslaving. Geldt dat nu niet meer?". Een van de verbouwingen, in augustus 1982. Feest voor het personeel van Dow in 1984. [t het feit dat deze Combo Tekst: Rein van der Helm Foto's: Camile Schelstraete en archief De Stem n/v Ibe- l'gop erlin- I geeft helpt In la en prijden dan lin- ptor of [tuk vaar veten Ihool legids: merk r 100,-. I maand lillende I o.a. finer, |nn, ns latis fan Van 163500 [terdam. den of 185,- osch/ 31491. n voor zelfde 25254. 20Mb compl., ^Adverteren helpt u op weg, reisleider 99 Inlichtingen: De Stem, 076-236911 Droogautomaat 'exclusief' Kastdroog, strijkdroog of mangeldroog, deze Siemens droog automaat, gaat door toepassing van de modernste elektronica, altijd heel voorzichtig om met uw wasgoed. Deze comfortabele en zeer stille droog automaat werkt volgens het lucht- afvoersysteem. Met 7 volautomatische droogprogramma's, trommelverlichting en fijntoets is deze Siemens droog automaat nu tijdelijk extra voordelig bij: Haagdijk 67 4811 TP Breda [rin hebt liggen.' Wat kun- Vlaanderenhal en faillissement. Het zijn twee woor den die dikwijls in één zin gebruikt worden. In de ruim 20 jaar dat het complex van de voormalige wolweverij Texschelde in Sas van Gent als onder dak diende voor tal van vermaaksactiviteiten zijn drie verschillende exploitatiemaatschappijen erin failliet gegaan. Nu heeft een gokbedrijf er zijn oog op laten vallen. Terugkijkend op de korte geschiede nis lijkt De Vlaanderenhal zelf voortdurend een slechte gok te zijn geweest. Drukte tijdens de opname voor Los Vast in 1983. £atie-apparatuur, o.a. -arvox - Cetelco - Ine - Dancall etc les uit voorraad inclusief nummer |D Oudenbosch 13, fax 01670-67985 Het langst heeft de lm- en Exportmaatschappij voor Wollenstoffen en Textiel- goederen het in de gebou wen uitgehouden. In au gustus 1929 kreeg textiel baron Le Poutre in Rou- baix (F) vergunning van het Sasse college van b en w een weverij te stichten in de gemeente. Textielbedrijven in vooral Frankrijk werden getroffen door de steeds strengere contin- genteringsmaatregelen van We- steuropese regeringen en moes ten met delen van hun produk- tie uitwijken naar het buiten land om daar hun produkten toch te kunnen verkopen. Het oog viel hierbij op Zeeuws- Vlaanderen. Redelijk voordelige grondprijzen en een goedkoop, deskundig arbeidspotentieel in het aangrenzende België. Nog in de oorlogsjaren bleef het bedrijf redelijk draaien. Tanks Leeggeroofd door de Duitsers bood het complex in 1944 ach tereenvolgens onderdak aan ge arresteerde landverraders en kapotte tanks van de geallieer den. Tijdens de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog ging ook de schoorsteen van Texschelde, zoals het bedrijf heette, weer roken. Tot april 1967. Toen riep de toenmalige direc teur Cortvriendt de 25 voor mannen van het bedrijf bij zich en deelde mee dat de concern leiding in Roubaix had besloten de zaak te sluiten. Per 30 april. Of ze dat maar even aan het personeel wilden doorgeven. Het concern was niet failliet, maar er viel in Sas niets meer te verdienen omdat binnen de EEG de grenzen opengingen. En zo stonden 190 mensen op straat, 107 Belgen en 83 Neder landers. Gegadigden voor de leegkomen de gebouwen waren er niet in overvloed. Er was sprake van de vestiging van een schuimplas- ticfabriek, maar er was ook ie mand die in het complex wel iets zag als een beurs- en amu sementsgebouw. Die iemand was de toen succesvolle Terneu- zense makelaar Jan Rouw. Hij verwierf het eigendom van de panden, stichtte Vlaanderen b.v. en het spel zat op de wagen. Festiviteiten Begin jaren zeventig was De Vlaanderenhal, zoals het com plex inmiddels genoemd werd, niet meer uit de krantenkolom men weg te slaan. De ene grote festiviteit na de andere vond er Begin jaren zeventig was De Vlaanderenhal niet uit de krantenkolommen weg te slaan. De ene grote festiviteit na de andere vond er plaats, zoals hier een Vlaamse kermis. Nieuwe eigenaar Het liedje duurde tot april 1985. Versteeg Vastgoed zegt de huur op aan Vlaanderen Recreatie b.v., die een flinke schuld mee torst van een andere Versteeg- b.v. Commercator. Uiteindelijk gaat Versteeg Vastgoed op de fles en zit een nieuwe gegadigde al klaar: Verko b.v., met als De bomen leken tot in de hemel te groeien, maar in diezelfde hemel pakten zich donkere wol ken samen. Het onroerend goed-imperium van Rouw ging failliet en sleurde in 1980 in zijn val De Vlaanderen b.v. mee. Het vier man tellend personeel kreeg zijn ontslag aangezegd. Uit het nu (1993) nog steeds niet afgewikkelde faillissement kocht Sas in 1982 het stadskan toor, dat tot dan werd gehuurd, een voormalige fabriekshal, duizenden vierkante meters bouwgrond en bestrating met parkeerterrein rond het Vlaan- derencomplex voor 1,9 miljoen gulden. Maar een nieuwe gegadigde voor het 'amusementsgedeelte' stond ook al op de stoep. De jonge horeca-ondernemer Rob Versteeg zag er wel iets in. Hij bouwde het geheel om tot een multi-functioneel complex waarin bowling, tennishal, amusementshal en horeca tot hun recht kwamen. Een tevre den burgemeester W. Dusar- duijn opende op 30 september 1982 het vernieuwde complex, ogenschijnlijk een geheel vor mend met de sporthal. Hij heeft waardering voor Versteeg. „Zo moeten zaken aangepakt wor den. Overheid en particulier initiatief hebben in Sas van Gent iets moois tot stand ge bracht", zei hij in zijn ope ningsspeech. beheerder de bekende Sluise fi nancieel adviseur G. Cok. Voor bekend werd dat Verko het pand had gekocht, had men zich al van de inventaris verze kerd. Tijdens een op last van belastingdienst uitgeschreven openbare verkoop kocht Cok de hele handel voor een halve ton. Dit tot zeer veel ongenoegen van tal van opkopers en café bazen die zich tijdens de kijk dagen al op het bezit van een aantal voorwerpen verlustigd had. Met lege bestelwagens moesten zij weer huiswaarts. De nieuwe eigenaar Verko ging voortvarend te werk. „Ik geloof in de mogelijkheden van dit complex," zei de Philippiense hotelier C. Tieleman, een der aandeelhouders van Verko. Er werd flink geld in het pand gestoken voor een opknapbeurt. En burgemeester Dusarduijn kwam weer opdraven om het Horeca-ondernemer Rob Versteeg bouwde het geheel om tot een multi-functioneel complex waarin bowling, tennishal, arnusementshal en horeca tot hun recht kwamen. plaats. Ging op 11 november 1972 de deur voor het eerst open, al een maand later kon tijdens een autobeurs de tien duizendste bezoeker welkom worden geheten. Er vonden t.v.- opnames plaats en zelfs konin gin Juliana vierde er in 1974 het jubileumfeest van De Zonne bloem mee. Directeur L. Hame link voorzag een grootse toe komst. „Het moet een centrum voor activiteiten voor heel Zeeuws-Vlaanderen worden", zo meldde hij in die tijd. De gemeente Sas van Gent schurkte zich behaaglijk tegen Rouw aan. Na vele discussies, tot in provinciale staten toe, werd besloten naast De Vlaan derenhal de gemeentelijke sporthal te bouwen. Een deel van het complex werd gekocht, gesloopt en er verrees een mo derne sporthal.

de Stem | 1993 | | pagina 17