Staaltjes van wansmaak Dubieuze fokkers werken aan opvolger pitbull De kwaal van steeds opnieuw en steeds hetzelfde Waan van de dag verleidt mens tot rare zaken Hij komt9 hij komt Simons wil afspraken over laser-behandeling SUSKE W HAMBONE DE STEM CONSUMENT DE STEM U RUBRIEK WIJZER MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 Al Met stip op de achttiende plaats. foto marc bolsius Door Johan van Grinsven Wansmaak is een doodzonde in de post-postmoderne samenle ving waar de Homo Modernus heer en meester is. Waar hij, die natuurlijk ook een zij kan zijn, in afwachting is van het grote, alles overweldigende fin de siècle-gevoel. Waar hij doolt en zoekt naar nog grotere en nieu were psychische en fysieke uit dagingen. Altijd verder, in tijd, in afstand en in het eigen hoofd. En als de machine stokt en de menselijke beperkingen aan het licht komen, is er nog altijd de balsem van het verleden om de schrijn- plekken van sensatiezucht en vernieu wingsdrang te blussen. Dan is er retro, de koestering dat wat eens was nog altijd voldoet. Alles kan, sterker nog, alles móét vandaag de dag. En toch is het nog mogelijk om te zondigen tegen de goede smaak. Ter lering en vermaak vijftig doodzon den - want voorbeelden van wan smaak - volgens een van de vele chroni queurs van de Waan van de Dag: Eric Slot in zijn boekje 'Nieuwe encyclope die van de wansmaak'. 1. Rode brillen. 2. Chippendales die de volgende dialoog over hun lippen krijgen. Knabbel: „Mij viel op hoe mooi de Hollandse meisjes zijn. Klasse ook zoals ze zich kleden. Ik heb veel landen gezien, maar dit is een bijzonder ras." Babbel: „Ik hoop dat vrouwen zich realiseren dat ik het uit respect voor ze doe. En niet voor me zelf." 3. Spijkerbroeken met vouwen. 4. Rondrijden in een limited edition-auto. In tegenstelling tot wat de naam suggereert, rijdt iedereen in zo'n unieke auto. 5. Quasi-originele teksten op een ant woordapparaat. 6. Het spandoek: 'Pitbullwet is erger, dan jodenvervolging'. 7. Mountainbikes met fietstassen. 8. Bonsai-boompjes in Nederland. Als 'westerlingen zich proberen in te leven in de Japanse cultuur is het resultaat Oosterse nep-wijsheid. 9. Alle bumperstickers, maar zeker de ze: 'Mijn auto leeft. Hij rookt wipt en zuipt', 'De mijne is achttien meter lang', 'Brandweerlieden doen het als ze uitge^ rukt zijn' en 'Ik rem ook voor vrouwen'. 10. Mannen met scheidingen die bij een van de oren beginnen. 11. Ontgroeningen. 12. Opgetuigde zerkjes en sentimentele versjes op dierenkerkhoven (of het moet van dit niveau zijn: 'Hier ligt Marmot. Hij is kapot'). 13. De foto van Jayne Mansfield die Pepe, haar chihuahua, tussen haar bor sten begraaft. 14. Een wc-rol met teksten als 'schij- terd', 'lekkere scheet' en 'drollenvan ger'. 15. Liggende vrouw van porselein wier geperforeerde borsten als zout-en-pe- pervaatjes dienst doen. 16. Sleutelhangers van een man en een vrouw; als je aan de ring trekt, zakt bij de man zijn broek omlaag en bij de vrouw haar b.h. 17. Fotoromans met krakkemikkige teksten als: 'Achter haar laat ze een verloren liefde achter....'. Of liefdesro mannetjes met titels als 'Vurige Viking'. 18. Herenslips met teksten. Heel erg zijn deze: 'Schudden voor gebruik', 'Slagersrookworst, de beste. En dat proef je', 'Pas op! Dieplader' en 'Wip Express'. 19. Een paar slippers met op de ene het woord 'bordeel' en op de andere het woord 'slipper'. 20. Open schoenen met witte sokken. 21. Het smijten van bananen of het maken van oerwoudgeluiden naar zwarte voetballers. 22. De jaarlijkse Hummeltjes-Zoo/c-a-li/ce-wedstrijd die in de Verenigde Staten wordt gehouden. 23. Hypercorrectie, ofwel zwervers geen zwervers meer noemen, maar 'zwer vende mensen'. Te netjes willen zijn, dus. Wel over Amerikanen en Duitsers spreken, maar niet over Turken en Marokkanen. Dat zijn ineens Turkse en Marokkaanse mensen. Wie volgt? Vrou welijke mensen? 24. Colberts onder te korte overjassen. 25. Auto's met accessoires die meer kosten dan de auto zelf. Heel erg: plastic handjes die op kofferdeksel of portier geplakt worden alsof ze ertussen geklemd zitten. 26. Kwalitaria's. 27. Feministen die op een poster van Fa de tepels van een blote mevrouw af plakken. 28. Een 06-lijn moeten bellen (vijftig cent per minuut) om je abonnement op te mogen zeggen. 29. Witte wijn met ijsblokjes. 30. Een columnist die iedere week laat blijken dat hij heel erg intellectueel is en zijn klassiekers kent. In iedere bij drage is wel iets te lezen als: 'Marcel Proust heeft ergens geschreven over slechte muziek....'. 31. Broeken van terlenka. 32. Vensterbankeenden met strikken. 33. Survival-weekeinden. 34. Een melkbus met Hindelooper mo tief in de woonkamer. 35. Witte lippenstift. 36. Op hoogte gerangschikte boeken in de boekenkast. 37. Jachttrofeeën in huis. 38. Vrijgezellenavonden. 39. Prullaria aan de binnenspiegel van een auto: voetbalschoentjes, behaatje, bokshandschoentjes, saxofoontje. 40. Lichtblauwe kunstkerstbomen. 41. Gehaakte pannelappen. 42. Duitse rechtsradicale rockgroepen met namen als Radikahl, Volkszorn, Endsieg en Werwolf. 43. Benzineaanstekers. 44. Je zoontje Woody noemen. 45. Het plan om een stoomtrein te laten rijden op de brug over de rivier de Kwai, langs acteurs verkleed als gevan genen en bewakers. Afkomstig van een Thaise zakenman. 46. Automobilisten met een cabriolet die bij de allereerste fletse zonnestraal nonchalant door de stad gaan rijden. 47. Hip beschilderde oude Volkswagen busjes. 48. (Kale) mannen met een staartje. 50. En nog heel veel meer: telefoneren op straat, witte floppy's, gastvrouwen in supermarkten, overhemden onder poloshirts, afwasbare tatoeages, badjas sen met initialen, mediadokters, brillen aan touwtjes, broekrokken, gestreepte overhemden met witte boordjes, mid deleeuws dineren, kunstgras op het bal kon en het idee lenen van de Encyclope dia of Bad Taste van de Amerikaanse antropologen Jane en Michael Stern. Aan het boek van Eric Slot liggen, zo zegt hij zelf, eerder eigen smaak en verbazing over andermans smaak ten grondslag dan minachting. Een defini tie van wansmaak is in ieder geval niet in het spel geweest. Als er al een goede zou bestaan. Die van de Sterns 'Slechte smaak is onmatig en ongeduldig'? Of die van journaliste Ileen Montijn: 'Slechte smaak provoceert en overtreedt expres de regels van de beschaving'? Maar dan is wansmaak inmiddels al weer zo leuk dat het camp wordt en dit koketteren met kitsch is onder intellec tuelen weer goede smaak. En ter geruststelling van iedereen: wan smaak is meestal geheel en al onopzet telijk en het betreft altijd 'de ander'. I Eric Slot - Nieuwe encyclopedie van de wansmaak- (een uitbreiding van de in 1992 verschenen Kleine encyclopedie van de wansmaak), Uitgeverij Contact, prijs 29,90. <J to Door Jan Paalman Na twintig jaar ijverig typen kreeg de En gelse journalist Rafic Mughal last van zijn armen. Het begon met tintelingen en een doof gevoel in de handen. Op een kwade arm 'bevroor' de linker hand. Hij verloor zijn baan, liet zich opereren, droeg spalken, slikte pijnstillers. Niets hielp. Zelfs tandenpoet sen lukte hem niet meer vanwe ge infernale pijn. Pas na het lezen van een foldertje begreep hij dat hij leed aan 'Repetitive Strain Injury', kortweg RSI, een blessure van zijn typende hand door een repeterende be lasting. Dat was in 1988. Hij eiste bij het 'High Court' een fikse schadevergoeding van zijn voormalige baas Reuters en op 28 oktober dit jaar was de uitspraak. En wat voor een. „RSI-patiënten zijn watjes," oordeelde rechter John Pros- ser: „De kwaal RSI hoort in de medische handboeken niet thuis." Engeland stond heel even op de kop, heel even, want Engeland staat elke dag op zijn kop. De BBC opende er zijn journaal mee, de kranten gaven hoofdschuddend com mentaar. „Op welke planeet leeft die rechter?," vroeg een vakbondsdeskundige zich af in de Guardian. Een volgende krant meldde dat de kwaal na de invoering van de computer vooral bij journa listen had toegeslagen: alleen al bij de Financial Times zouden meer dan honderd journalisten RSI hebben opgelopen. Ja maar, zei dr. Brian Pearce in de Sunday Times, „Het is een door journalisten opgepijpte zaak.Journalisten die over jour nalistenkwalen schrijven? Dat lijkt een beetje op incest." Hoog tijd om de NVJ te bellen, de Nederlandse Vereniging voor Journalisten. Nee hoor, zegt de woordvoerster opge wekt, journalisten bellen ons daar wel vaker over. We heb ben geen meldingen van RSI, geen voorbeelden, geen juris prudentie. Ook de woordvoerder van de FNV-Dienstenbond weet van niets: „RSI? Voor het eerst dat ik er van hoor." Een beetje vreemd, want met de komst van de computer heeft RSI zich als een bosbrand over Amerika en Japan verspreid, en in 1986 erkende Australië RSI als be roepsziekte. Waar zijn die ge vallen van RSI in Nederland? Het antwoord is even simpel als afdoende. RSI bestaat in Nederland niet. De kwaal zit verborgen onder een dikke laag mogelijke oorzaken die tal van aandoeningen teweeg kunnen brengen. Een 19de eeuwse er fenis van Frederick Taylor. De ze meneer bedacht de moderne arbeidsdeling: in plaats van één werknemer één ambachtelijk produkt te laten maken is het veel efficiënter om de arbeid in miniscule taakjes op te delen. De een draait een schroefje, de ander drukt op een knop, de volgende haalt het produkt van de band. De werknemer als automaat. Het werk als malle molen. In razend tempo koek- Steeds weer dezelfde snelle deelbeweging terwijl de rest van het lijf vaak bijna niets te doen heeft. Ergonomen noemen dit kortcyclisch werk. Dagelijks werk voor zo'n 600.000 Nederlan ders. foto archief de stem jes van de lopende band pak ken, niet te tellen onderdeeltje stansen, 10.000 maal per dag met de rechterduim de spatie balk van de tekstverwerker aanslaan. Steeds weer dezelfde snelle deelbeweging terwijl de rest van het lijf vaak bijna niets te doen heeft. Ergonomen noe men dit kortcyclisch werk. Da gelijks werk voor zo'n 600.000 lassers, afbramers, kassières, ty pisten, tomatenplukkers, slij pers, vuilnisophalers, lopende- band werkers, afwassers, met selaars, kappers, kippenpluk- kers, uitbeners, en soms een journalist. Liefst 15 procent van het WAO-bestand, zo hebben de verzamelde GAK's becijferd, lijdt aan wat men officieel Chronische Klachten bij Cy clisch werk (CKC) noemt. Het voortdurende en eenzijdige ge trek aan steeds weer dezelfde spieren, pezen, kapsels en aan hechtingen, kan heel sluipend een tol eisen van vooral nek, schouder, arm en hand. Gevoe lige pezen en spieren, plaatse lijke vermoeidheid of een krampachtig of doof gevoel kunnen de eerste tekenen zijn. De volgende dag is het vaak over. Later komen de ernstiger problemen van pijn, irritatie, zwelling, tintelingen, doof ge voel en krachtsverlies. De werknemer kan zijn werk vaak niet meer bijbenen. Als de pijn blijft voortduren, sommige be wegingen gewoon niet meer gaan, dan zijn we in fase drie beland van de Chronische Klachten bij Cyclisch Werk. Wat de arts dan aan medische afwijking aantreft hangt sterk af van het type werk. Het voortdurend bewegen van de pols naar onder, boven of opzij zoals bij tikwerk of het hante ren van gereedschap kunnen door herhaalde wrijving van de pezen een zogeheten tenosyno vitis veroorzaken. Met een schroevendraaier voortdurend krachtzetten in een draaiende bovenarm ver hoogt de kans op een tennisel- leboog. Als door zwelling de zenuwen in het pols in de knel komen is het Carpale Tunnel Syndroom het gevolg. Afgezien van de specifieke be handeling bestaat de therapie het direct stoppen met betref fend werk, het aangedane li chaamsdeel met bijvoorbeeld een spalkje rust geven en even tueel revalidatie. Maar voorkómen is natuurlijk stukken beter. Op 14 oktober 1990 werd aan de Arbeids Om standigheden (Arbo) Wet een artikeltje toegevoegd. Artikel tje 3h zegt vrij vertaald dat kortcyclisch werk dient te wor den vermeden, tenzij het niet anders kan. En als dat niet kan moet de werkgever de taak met andersoortig werk of pauzes re gelmatig afwisselen. Prachtig. Dezelfde wet verplicht de werkgever om de werkplek zo ergonomisch als mogelijk in te richten, want hoe onnatuurlij ker de stand van de ledematen hoe groter de kans op chro nisch letsel. Prima. „De moei lijkheid is alleen," zegt een woordvoerder van het NIA, het Nederlands Instituut voor Ar beidsomstandigheden, „dat 300 inspecteurs 250.000 arbeidsor ganisaties moeten controleren. De pakkans is bijna gelijk aan nul." Een GMD arts: „Als wij zo'n inspecteur op een mis stand attenderen duurt het minstens een jaar voordat er iemand langs komt. Dan is er al een boel leed geschied." Daar heeft men het volgende op gevonden. Tot voor kort werd in Nederland de arbeids- vrede afgekocht door een soe pele ziektewet en een ruimhar tige WAO, waarvoor, zoals de Commissie Buurmeijer aan toonde, eigenlijk niemand de verantwoordelijkheid voor droeg. De nieuwe TZ (Terug dringing Ziekteverzuim) Arbo- wet legt per 1 januari 1994 de verantwoordelijkheid voor het ziekteverzuim bij de onderne mer. Kleine ondernemers moe ten bij ziekte 2 weken loon doorbetalen en grote onderne mers 6 weken. Dat zal ze leren. De ziektecontrole komt te ver vallen en de ziektewet gaat pas daarna in. Als de werkgever niet overtuigd is van de ziekte van zijn werknemer kan hij te gen kostprijs het GAK inscha kelen. Komt de werknemer in de WAO dan betaalt de werk gever al enige tijd een fikse boete. Nu het eens zo zachtverende sociale vangnet steeds meer op een strozak gaat lijken, zullen juridische conflicten tussen werkgever en werknemer over 'wel of niet ziek' onvermijdelijk een feller karakter krijgen. We zullen in de toekomst meer ho ren over kappersschouders, be roepskramp, plukkershanden, en ook over Repetitive Strain Injury, de kwaal die tot nu toe uitsluitend in het buitenland bestaat. Door Marijke Prins Waar het gaat om koekjes bakken, is er alleen maar plezier geen enkel gevaar voor kinderen. Kneden van deeg lijkt verschrikkelijk veel op kleien. De trots die je ziet wanneer kinderen wat echts hebben gemaakt, maakt dat je achteraf met plezier de keuken schoonmaakt. Toen vriend Pieter van bijna vier vorige week een middagje kwam spelen, hebben we zandkoekjes gebakken; groots op zijn prestatie nam hij een doosje koekjes mee naar huis. De volgende week gaan we speculaasjes bakken - tenslotte is Sint in het land. We gaan de koekjes ook versieren met glazuur en strooisel, dat je bij een goed uitgeruste kruidenier kunt kopen (het ouderwetse merk Baukje). Als je geen speculaasplank hebt om de koekjes mee të vormen, kun je ook vormen kopen waarmee je het deeg kunt uitsteken (of je neemt gewoon de vormen die kinderen ook gebruiken om klei mee uit te steken). Voor een bakplaat koekjes 200 gram zelfrijzend bakmeel 100 gram bruine basterdsuiker 125 gram boter mespunt zout 1 eetlepel speculaaskruiden enkele eetlepels melk rijstebloem (kindermeel) garnering naar keuze Snij de harde boter in kleine blokjes, stort de rest van de ingrediënten, behalve de melk, in de kom en werk het geheel met twee messen door totdat de boter de grootte van erwten heeft. Kneed dan het deeg met koele hand vlug tot een gladde bal. Als het deeg te rul blijft, voeg je wat melk toe. Laat de bal minstens een paar uur, m^ar het liefst een nacht, in aluminiumfolie of plastic rusten op een koele plaats. Het is dus handig om het deeg te maken voordat de kinderen ermee aan de slag gaan. Bestrijk de bakplaat met boter, bestrooi de speculaasplank dun met rijstebloem en druk een behoorlijk hoeveelheid deeg in de plank, snij met een in bloem gedoopt pannekoekmes het overtollige deeg weg. Tik met één slag de koekjes op de schone tafel en herhaal dit proces steeds opnieuw; kinderen kunnen het ook en zullen het een feest vinden om te doen. Leg met een pannekoekmes de koekjes op de bakplaat en versier ze: met geschaafde amandelen en halve, gepelde amandelen. Bak de speculaas ruim 15 minuten in een op 175 graden voorverwarmde oven (stand 3-4). Als de speculaas is afgekoeld, kun je de kinderen ze alsnog laten versieren: met gekleurde glazuur. Meng voor het glazuur 100 gram poedersuiker met een eetlepel roosvicee en nog wat water (de glazuur moet dik stroperig van de lepel afdruipen). Je kunt ze de speculaas laten verieren met een kwastje. In de glazuur kunnen dan nog extra versierselen worden aangebracht, zoals gekleurde, gepofte rijst. Nog maar 2500 pitbulls zijn er. En omdat ze zich van d staatssecretaris niet meer mogen vermenigvuldigen ziet de toekomst van deze familie er somber uit. Dus ook voor hun meesters en meesteressen. Maar die kunnen tenminste nog op zoek gaan naar een alternatief. Er zijn immers wel meer honden met een af schrikwekkend uiterlijk, een bij- tvaste kaak en het doorzettings vermogen van een ware strijder. Fokkers, liefhebbers en erkende deskundigen kunnen of willen het niet bevestigen, maar de be langstelling voor enkele taaie rakkers, de pitbull-look-alike's, is de laatste maanden zo hard toegenomen dat het er toch wel heel hard op lijkt dat voormalige pitbull-eigenaren hun oog heb ben laten vallen op honden die (nog) niet verboden zijn. Wie jarenlang zo'n stevige rob bedoes, gevreesd door buur en vriend, om zich heen heeft ge had, kan niet meer zonder. En gaat dus op zoek. Kenners vinden dat de Chinese Shar Pei een gerespecteerd op volger zou kunnen worden. Dit drakula-achtige monster staat bekend als intelligent. Zijmtan- den staan schaar-vormig waar door het prooi nog moeilijker dan bij andere vechters los kan komen en de ogen liggen diep. Daardoor is hij minder snel ge wond, zeggen de kenners. Zeg dit niet tegen een Shar Pei- bezitter of -bewonderaar. „Wij hebben juist een heel streng fok- beleid om dat te voorkomen," zegt de secretaris van de Shar Pei-vereniging. Wie mag dan wel de opvolger worden van de zowel gehate als geliefde pitbull? De Caine Corsa wordt genoemd, familie van de Mastino Napolitano. Breedge schouderd en afschrikwekkend van uiterlijk. Kennelijk is ei te- langstelling voor deze reuzen, i' kringen van hondenlieihebbeis circuleren verhalen over van duizenden guldens. Een reu en teef van de Caine Corsa zon den samen voor meer dan veertij mille zijn geïmporteerd. Of moet de liefhebber van ie echte vechthond zijn hoop vesti gen op Engeland, waar de onder wereld een heel nieuw wapen heeft gevonden: de 'bandog'. De ze speciaal gefokte hond over treft zijn soortgenoten in aj sie en kracht. Het dier, dat zestig kilo weegt (het dubbele van een pitbull), is een kruising tussen een Amerikaanse pitbull, een bulldog, een Rottweiler a een Rhodesische dog. Voor menige eigenaar van stevige hond speelt het van de ware identiteit, bijvoorbeeld het baasje van de American Staffordshire terriër niet de juiste papieren waant» hij kan aantonen dat het ge» pitbull terriër is, dan voor dit dier een roemloze on dergang: muilkorven en verder fokken verboden. De discussie over welke hond als opvolger zou kunnen dienen vat de pitbull is volgens een mede werker van de Raad voor Br1""' op Kynologisch Gebied eer zinnige. Want, zegt hij, voor» fokken van een agressieve heb je niet een bepaald ras no dig. „Elk ras kan geselectefl worden op agressie. Het is nu zo dat het ene ras agressiever t dan het andere. Als je er op bent, dan kun je van het lia beestje een agressor maken." Utrecht (anp) - Het opheffen van bijziendheid door te- hoornvlies met behulp van lasers 'bij te slijpen,' verkeert nog in het experimentele stadium. De resultaten van zo'n ing""°° variëren van redelijk bij kleine correcties tot slecht bij Deze waarschuwing laat de Gezondheidsraad horen in advies aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Simons liet vorige week weten worden afgeholpen. De techn® dat hij op korte termijn afspra ken met de oogartsen wil maken over de voorwaarden waaronder de behandeling, die officieel photoreactive keratectomy (PRK) heet, kan worden toege past en over de voorlichting er over aan patiënten. Omdat het volgens hem om een cosmetische ingreep gaat waarvoor geen me dische noodzaak bestaat, is hij niet van plan deze behandeling door de ziekenfondsen te laten vergoeden. Voorstanders van PRK stellen dat mensen met deze methode van hun bril of contactlenzen wordt in Nederland al op plaatsen, in privéklinieken algemene ziekenhuizen, past. De privéklinieken er per oog 3600 gulden voor. Gemiddeld 40 procent van patiënten heeft na de behanu ling toch nog een bril now Bovendien hebben veel bens» delden last van pijn en - tot eff jaar na de ingreep - van e® soort waas voor het oog. laatste euvel is in 10 procent v de gevallen blijvend. Over gevolgen op de lange termijn nog niets bekend. RADIO 1 Elk heel uur en 7.30, 8.30 12 13.30, 16.30, 17.30, 18.30 en OE Nieuws. NCRV: 7.07 Hier en (8.45 en 11.45 Kerkelijke actuali ten.). EO: 12.07 Tijdsein. 14 05 V Nieuwsradio. EO: 19.04 Tijds VOO: 22.04 Sportradio. NOS: 2( Met het oog op morgen. KRO Damokles. 1.02-7.00 Niemandslai RADIO 2 Elk heel uur Nieuws. TROS: 7.04 havermoutshow. 9.04 Gouden Ui 12.04 50 pop of een envelop. 1' Dennie Christian draait op verzi 15.04 Nederlands fabrikaat, met 15.04 Nederlandse artiestenpara 16.04 Nederlands hltwerk. EO: 17 Alle mensen. VPRO: 18.04 Ekkel rizontaal. NCRV: 19.04 Witte roz 20.04-24.00 Van acht tot midi nacht RADIO 3 Elk heel uur Nieuws. AKN: Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvita nen. VARA: 12.04 Denk aan He 14.04 Carola. AKN: 15.04 Pops VOO: 17.04 Rinkeldekinkel. N 18.04 De avondspits. EO: 1' Spoor 7. AVRO: 20.04 Forza. VP 21.04 Villa 65. TROS: 0.04 Na wacht. VARA: 2.02 Mol of Mi AKN: 4.02-6.00 Pyjaroa-FM RADIO 4 Om 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 en 2( Nieuws. KRO: 7.02 Aubade. Muziek voor miljoenen. 11.00 0 tendconcert I: Pianomuz. Ochte concert II: Groot Omroepkoor o Kenneth Montgomery met alt tenor. 13.03 In antwoord op schrijven. VPRO: 14.00 Middagc eert. 16.00 De Nederlanden. Ned land in internationaal perspect 17.00 De koffer. VPRO: 18.02 wandelende tak. 19.00 De gr oversteek. 20.02 Nieuwe maand 0e gecomponeerde ruimte. N 0.00-1.00 Vier na middernacht RADIO 5 Elk heel uur t/m 18.00 Nieuws. N 6.45-6.50 Mededelingenrubriek r uitgebreid weerbericht en sche vaartberichten. 7.05 Vroeg op 8.55 Waterstanden. AVRO: 9.02 gesprek. 9.55 Vrijzinnig vizier. 1 RA: 10.02 Van belang. 11.02 Pun HV: 13.10 De documentaire: Sla 14.03 Boven het dal. 14.30 De i beelding. VARA: 15.02 Ophef vertier. NOS: 17.10 Radio UIT. R' 17.45 Postbus 51 op 5. OHM: 1! OHM. EO: 19.00 Waar waren ook alweer? NOS: 19.15 Nieuws actualiteiten in het Turks. 1! Nieuws en actualiteiten in het li rokkaans en Berbers. 20.40 Niei en actualiteiten in het Chinees. 21.00 Kayen rasja (Er is hoop). 2' lyi haberler (Goed nieuws). 21 Sin ke yat kai yam (Goed nieuws maandagl. VOO: 22.00 Het zw< gat. NOS: 23.07-24.00 Met het op morgen OMROEP BRABANT ANP-Nieuws: zie Radio 1. 7.05 i bants nieuws, actualiteiten en krant in Brabant. 7.55 Weern Johan Verschuuren. 8.08 Braba nieuws. 8,11 Radio Nieuws Cent Ie. 8.32 Brabants nieuws, actuali ten en weerman. 9.03 Brabai nieuws. 9.07 Muziekkiosk. 10 Brabants nieuws. 10.07 Draai-ba 11.03 Brabants nieuws. 11.07 harte. 12.05 Brabants nieuws actualiteiten. 12.55 Bericht boer en tuinder. 13.08 Braba nieuws. 13.11 Radio Nieuws cent Ie. 13.32 Brabants nieuws. 13 Muziek. 14.03 Brabants nieuv 14.07 Muziekkiosk. 15.03 Braba nieuws. 15.05 Conga Brabant 16 Brabants nieuws. Aansl.: Uitla 17.05 Brabants nieuws, actualit ten en reacties van luisterac 17.45 De agenda. 17.55-18 Nieuwsoverzicht OMROEP ZEELAND ANP-nieuws: zie Radio 1. Nieuws en actualiteiten met 7.15 het weer in de provincie. Weekend-overzicht sport. 7.32 gionaal nieuwsoverzicht.7.40 dag van... 7.45 Overzicht ochtei bladen. 7.50 Agendatip en agent 8,08 Landelijke en internationa actualiteiten Radio 1.12.05 Nieui en actualiteiten met om 12.15 weer in de provincie. 12.32 Reg naai nieuwsoverzicht. 12.34 we wies. 12.43 reportage, vraagt sprek. 12.55 de agenda. 16.03 Spo meneer. 17.05 Nieuws en actualit ten met om 17.15 het weer in provincie en 17.32 regions nieuwsoverzicht. 17.35-18.00 Zeeuwse tijdmachine

de Stem | 1993 | | pagina 8