DE STEM Thuiszorg wil actievoeren Axel zit krap in huisvesting voor asielzoekers CDA Hontenisse: 'Gemeentebestuurders uit besturen instellingen' Dode dolfijn aangetroffen Bestuur stichting roept op tot protest tegen maatregelen Rijk Duizend man op houseparty in Terneuzen Raadslid Sluis betreurt uitspraken over fusie Grote belangstelling voor watertoren Axel itse deelstaat alt treedt af Opbrengst inzamelactie Schoondijke valt tegen Buurtvoetbal schenkt De Zonnebloem 1500 gulden A4 HUIS- MLAND KORT A5 Voor ton aan lingerie gestolen stemmen PTT Roosendaal onderschept nep-bombrief voor Brinkman Politie neemt drugs en wapens iu beslag 9 NOVEMBER 1993 onnis wee moslim-fundamentalisten n veroordeeld wegens poging twee zijn opgehangen. De kele dagen na de mislukte ■edki. De Egyptische regering ndamentalisten geëxecuteerd, apen donderdag, waarbij een dat de fundamentalisten nog gt Albanees milieu e noordgrens van Albanië een den die een bedreiging vormt aten met pesticiden zijn gaan in de wagons gelopen. Volgens veren voor de mensen die in de ;er van milieu Töpfer wil 1,4 niddellijk veiligheidsmaatrege- :ijn aan Albanië geleverd op uitse woordvoerder, die bena is gebeurd. Na de politieke Albanië de gevaarlijke stoffen et Duitsland de lading terug te igkong mislukt gesprekken tussen China en mst van Hongkong heeft geen partijen gingen zaterdag in af te spreken voor hervatting [n tweeën het wil erkennen, lijkt ;n eind te zijn gekomen aan de emming te bereiken over de kroonkolonie, die in 1997 aan t van de onderhandelingen zijn t die Groot-Brittannië nog voor verkiezingen van 1994 en 1995, zouden volgens die nieuwe, en moeten worden. tol itromingen als gevolg van zware ■komen. Elf mensen worden nog Santiago de Cuba, Holguin en open dagen getroffen door de pelden. Meer dan 47.000 mensen 6.500 huizen zijn vernield. Ook tsmasten liepen schade op. De atsen de ergste in dertig jaar, de toch al in de versukkeling lië-conferentie rijgsheer Mohamed Farah Aidid iet te zullen verschijnen op een irganiseerde conferentie over de imt niet, zegt Aidids woordvoer- jd acht van zijn medewerkers de Ethiopische hoofdstad, die i zal duren, is opgezet om een de rivaliserende facties en te w afglijdt naar anarchie. id op rijstimport' ember de opheffing aankondigen p de import van rijst, hebben elü. Het verbod is één van de weg staan bij de uiterlijk op 15 mderhandelingen over liberalise- n definitief besluit van Japan zal vorderingen die de Europese Unie ;ken bij het overleg over hun december. est bondsdagzetel ;er van Sarajevo benoemde Stefan .et in het Duitse parlement terug, creeg eerder internationaal grote ide onthullingen over wreedheden an en zijn geëngegaarde pogingen gerbevolking te lenigen. Schwarz et onder stoelen of banken en etsbeleid van Kohl. Dat is hem in ereen in dank afgenomen. Dit CDU-gedelegeerden van de kies- varz, ten gunste van de 54-jarige lz. tang wint verkiezingen inalistische Kuomintang-partij in ilangrijke lokale verkiezingen ge- jrocent minder stemmen dan ooit. isultaat verwacht als gevolg van e. Maar het feit dat de partij voor k voor velen toch aanleiding om de land al tientallen jaren regeert, te te koon i wroagd of aan te Weden? -i De Slem ven laten horen via een Kleint|i en het komt in orde immers tienduizenden Stem-iezers en ■ezeressen (een op de dnel lezen uw advertentie omdat zi| speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren Zeeland MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 Van onze verslaggever Kloosterzande - De CDA-afdeling Hontenisse vindt dat gemeentebe stuurders zich moeten terugtrekken uit besturen van instellingen waar de gemeente een adviserende rol heeft of toezicht houdt. Het CDA denkt aan Huize Sint Anto- nius, de bibliotheek en de stichting Welzijn voor Ouderen. Het CDA vindt het gezond-dat de invloed van de ge meente zich beperkt tot een controle achteraf aan de hand van, beleidsplan nen, begrotingen en jaarverslagen. De CDA-afdeling schrijft dat in het gemeenteprogramma van 1994 tot 1998. Het gemeenteprogramma borduurt wel iswaar voort op het collegeprogramma en de algemene beschouwingen van de CDA-fractie, maar is niet bedoeld als inzet bij mogelijke coalitie-onderhan delingen. Daar kan volgens het bestuur van de afdeling pas na de gemeenteraadsver kiezingen in 1994 aan gewerkt worden. De CDA-afdeling stelt zich in het pro gramma enigszins behoudend op als het gaat om een slepende kwestie in Kloos terzande: de bouw van een evenemen tenhal. Het CDA zegt daarvan: 'realise ring afhankelijk stellen van behoefte en budgetruimte'. Over het zwembad wel duidelijke taal: 'behouden en optimali seren'. Het CDA doet zeer huiverig over de intergemeentelijke overeenkomst die het behoud van de leefbaarheid van de dorpen als hoogste doel heeft. Het CDA is bang voor oeverloze discussies en weinig concrete maatregelen. „Er voor waken dat niet te veel tijd en kosten aan ambtelijk overleg en notities wor den besteed. We moeten toezien op resultaat en uitvoering". Het CDA wil zich ook sterk maken, maar wie wil dat niet, om de belastingdruk zo laag moge lijk te houden. Het CDA zoekt het dan ook eerder in ombuigingen dan in be lastingverhoging. Het programma van de CDA-afdeling wordt binnenkort aan de ledenvergadering voorgelegd. Van onze verslaggever Terneuzen - Het bestuur van de stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen roept gezinsverzorgers en wijkver pleegkundigen op te protesteren tegen de dreigende afkalving van de thuiszorg. Kabinetsmaatregelen zetten werkgelegenheid en kwaliteit van de zorg onder druk. Op 11 december is in Den Bosch een landelijke manifestatie met een openbaar debat over de thuiszorg. Het bestuur wil dat Zeeuws-Vlaanderen daar goed vertegenwoordigd is, omdat de continuïteit van de thuiszorg in de knel dreigt te komen. De zorg aan de klant staat op het spel maar ook de werkgele genheid en de werkdruk voor het eigen personeel. In Zeeuws- Vlaanderen werken zo'n 800 mensen bij de thuiszorg. el salaris innen Vijnands net van de Oostduitse deelstaat getreden. hij een 'Oost-salaris' gaat ver dienen, dat wil zeggen tachtig procent van de in West-Duits- land gangbare salarissen. Er zijn evenwel regels voor aanvullend toelagen tot honderd procen Westers salarisniveau. Volgen de Rekenkamer hebben de mi nister-president en zijn vier mi nisters ten onrechte verwer- vingsgelden en andere uitkenn gen bij hun Westelijke bruto loon geteld, zodat ze in aanme king konden komen voor de aan^ vullende twintig-procentsrege- ling. Het is de tweede regeringscns in Saksen-Anhalt sinds de Uu se hereniging. De voorgang van Münch trad in de zomer v 1991 terug. Voor de landelijke regeringscoa litie van CDU/CSU en FUT komt de affaire hoogst onge gen, omdat veel teleurgestelde kiezers volgend jaar de CD rug zullen toekeren, zeltsij) wordt de onschuld van Mun en zijn collega's alsnog aang toond. Het bezwaar is met name gericht tegen de verhoging van de eigen bijdrage van de klanten van de thuiszorg tot 11,50 gulden per uur. Het kabinet besloot daar afgelopen vrijdag toe. Dat kan voor mensen die veel hulp nodig hebben oplopen tot 1000 gulden in de maand. „De staatssecreta ris beoogt met deze maatregel heel bewust een verhoging", schrijft het bestuur. In de prak tijk betekent dit dat mensen minder snel de hulp van de thuiszorg zullen inroepen. De stichting vindt dit een kwalijke ontwikkeling. Van onze correspondent Tholen - Bij een inbraak in het bedrijf Timpa Foundation in Tholen is voor een bedrag van zeker honderdduizend gulden aan lingerie gestolen. De diefstal werd gepleegd in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag. De inbrekers drongen het pand binnen door een deur te forceren, die daarbij zwaar werd beschadigd. Ook in het magazijn was de ravage aanzienlijk. Van onze verslaggeefster Roosendaal - Medewer kers van het expeditie knooppunt EKP van de PTT in Roosendaal zijn vrijdagmiddag hevig ge schrokken toen zij een 'bombrief' in hun handen kregen. De brief was afkomstig van het knooppunt in Goes en was geadresseerd aan 'mi nister' Brinkman. 'Bombrief voor Brinkman, .ministerie te 's-Gravenhage' stond er op. Naam en adres van de afzender ontbraken. Omdat het een vrij dikke brief was, schakelden de te hulp ge roepen politie-agenten de Explosieven Opruimings Dienst in. Die kwam door dikke mist vanuit Culem- borg naar Roosendaal gere den. Vergeefs, zo bleek nadat de brief met röntgenappara tuur was onderzocht. Er zat een printplaatje in met een draadje. De EOD heeft de brief nog wel geopend, maar er gebeurde niets. Het protest is ook gericht tegen de stemmen die in politiek Den Haag opklinken om huishoude lijk werk uit het reguliere pak ket te schrappen. De gedachte hierachter is dat huishoudelijk werk eigenlijk geen gezond heidszorg is. „Men gaat er vanuit dat mensen dit zelf wel kunnen betalen of er zich vrijwillig voor laten verzekeren". Met name ouderen worden hiervan de du pe, constateert het bestuur in de oproep. Concurrentie De stichting is ook beducht voor toenemende en oneerlijke con currentie van particuliere bu reaus. Gaten in de wetgeving zorgen ervoor dat deze bureaus zich op de markt van de thuis zorg kunnen storten. De sticht ting vindt dat op zich niet ver keerd 'ware het niet dat aan de traditionele organisaties veel zwaardere eisen worden gesteld'. „Hierbij kan men denken aan stringente kwaliteitseisen en on verkort toepassen van de cao, maar ook aan de verplichting om overal een dekkende 7 maal 24 uur zorg aan te bieden. Particu liere bureaus worden hier niet op getoetst". De stichting laat zaterdag 11 december (gratis) bussen rijden naar de Brabanthallen in Den Bosch. Van onze correspondent jiruiningen - De politie Zee- (district Oosterschelde- en) heeft zondagmiddag W Personen op het veerplein Kruiningen aangehouden in het bezit waren van 'gs en wapens. verdachten zijn een 31-jarige an uit Amsterdam, een 26-jari- Man en vrouw uit Almere, een -jarige man en een 31-jarige i jW u>t Terneuzen. Bij de aan ging trof de politie drie ^vaPens en een geringe hoe aar! ver<f°vende middelen «er i?6 ver(fachten zitten op 7 diende politiebureaus in land achter slot en grendel, i 3arechaussee in Terneuzen 5- «ndag twee 22-jarige Bel- U Jokeren opgepakt. Beide ,nen moesten nog een aantal een a^en- Verder hadden ze revolver in de wagen liggen. Van onze correspondent Schoondijke - De inzamelactie van afgelopen zaterdag voor de vluchtelingen in Antwerpen kende maar een magere opbrengst. Slechts een paar mensen vonden in Schoondijke de weg naar het Laus Deo-gebouwtje in de Pr. Irenestraat. Zij brachten wat dekens en kleding, zaken waar speciaal om gevraagd werd. De gereformeerde kerk in Schoondijke en de hervormde gemeenten van Schoondijke, Groede en Waterlandkerkje, trekken zich het lot aan van de vluchtelingen in Antwerpen. De Belgische regering bekommert zich daar niet zo sterk om. In Antwerpen worden zij opgevangen door het Provinciaal Sociaal Centrum, een kerkelijk genootschap. Wat de oorzaak is dat er zo weinig ingezameld werd, kon de organisatie niet vertellen. Andere jaren werd er wel veel opgehaald. Leden van de diakonie die zaterdagmorgen bij het inzamelpunt zaten, zochten de oorzaak in het slechte resultaat van de vele acties die de laatste tijd voor diverse instanties zijn gehouden en nog worden gehouden. „Op een gegeven moment ben je toch van je spulletjes af," concludeerden zij. Tussen 24.00 en 3.00 uur werd er volop gedanst. FOTO'S WIM KOOYMAN Axel - De gemeente Axel is de komende jaren nauwelijks in staat om huisvesting voor asielzoekers vrij te maken. De gemeenten in Nederland krij gen, volgens een vorige week gesloten akkoord tussen Rijk, provincies en gemeenten, de ver antwoordelijkheid voor asielzoe kers die in Nederland mogen blijven. Het is daarbij de bedoe ling dat bestaande asielzoekers centra verdwijnen. De rol van Axel zal de eerste tijd heel beperkt zijn. „De asielzoe kers zullen even moeten wach ten", zegt wethouder J. van Schaik. Axel staat voor de klus om 286 betonwoningen in oost en west te slopen en door nieuwbouw te vervangen. Binnenkort gaan de eerste huizen in wijk Oost tegen de grond. Er is tijdelijk zoveel vervangende huisvesting voor die mensen nodig dat er nauwe lijks capaciteit overblijft voor asielzoekers. De asielzoekers die momenteel in pension De Lindenhof in Zuiddorpe verblijven zijn vol gend jaar in mei vertrokken. Die zekerheid heeft Axel van WVC gekregen. Dat vermindert de druk op de gemeente om naar wegen te zoeken om asielzoekers bij vrijwilligerswerk in te scha kelen. De PvdA lanceerde tijdens de behandeling van de begroting voor volgend jaar het idee asiel zoekers van De Lindenhof in te zetten bij vrijwilligerswerk. Ze hadden zelf aangegeven iets om handen te willen hebben. De PvdA opperde de suggestie de asielzoekers zwerfvuil te la ten opruimen. Alhoewel het Dansfeest in sporthal 't Zwaantje levert dertig mille op voor Artsen zonder Grenzen Van onze verslaggever Terneuzen - De houseparty in sporthal 't Zwaantje in Ter neuzen heeft naar schatting dertig mille opgeleverd voor Artsen zonder Grenzen. Ruim 1000 bezoekers passeerden vrijdagavond de kassa van de eerste grote, houseparty in Zeeuws-Vlaanderen. Onder de bezoekers opvallend veel Belgische jongeren. De houseparty is volgens mede organisator A. Meeusen in alle opzichten geslaagd. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Niemand is weggestuurd of flauwgevallen. Het feest in Terneuzen stond volgens Meeusen in schril con trast met de negatieve geluiden die doorgaans over houseparty's de ronde doen. Van narigheid, overspannen pubers die wegge dragen moesten worden, handel in XTC-pillen was in Terneuzen niets te merken. „De housegan- gers zijn toch vooral een fees tend publiek", zegt Meeusen. „Dat is elders ongetwijfeld ook zo maar alleen de negatieve za ken halen de publiciteit". Ruimte voor afwijkend gedrag was er in Terneuzen nauwelijks. De party kenmerkte zich door een strakke organisatie. Bezoe kers werden bij binnenkomst ge fouilleerd. Overal was bewaking. „We kregen complimenten van de discjockeys. Die hadden nog nergens zo'n goede organisatie meegemaakt". Hoogtepunt Het hoogtepunt van het feest lag vrijdagnacht tussen 24.00 en 3.00 uur. Toen bevonden zich zeker 1000 mensen in de zaal die zich lieten opzwepen door een indringende housebeat. Een uit puttingsslag is het voor de mees ten niet geworden. Slechts een klein groepje van zo'n 75 jonge ren hield het tot 5.30 uur vol. Ondanks het succes zit een her haling er niet in. „Alle acties die we in het kader van Artsen zon der Grenzen doen zijn eenma lig", zegt Meeusen. „We probe ren telkens een nieuwe doel groep te bereiken. Het blijkt dat ook het housepubliek gevoelig is voor onze actie, anders tel je geen dertig gulden voor een kaartje neer". Muziekgeweld De organisatie wist het muziek geweld zoveel mogelijk binnen de muren van het de sporthal te houden, maar kon niet verhinde ren dat met name de bewoners in de wijk Oude Vaart in bed mee lagen te housen. En ook daarmee is volgens Meeusen zendings werk verricht. „De mensen die er wakker van gelegen hebben kon den die tijd benutten om eens over de Derde Wereld na te denken". René Bertram bij de gehavende, dode dolfijn. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Walsoorden - Op de kust tussen Walsoorden en Kruispol derhaven is zaterdagmiddag een dode dolfijn aange spoeld. Het dier werd door René Bertram van de Clingse Hengelaars ontdekt en-uit het water gehaald. Gelet op de aard van de ver wondingen is de dolfijn vol gens Bertram door de schroef van een jacht geraakt. „De dolfijn is iets langer dan een meter. Als die door de schroef van een zeeschip was geraakt was er niets meer van overge bleven. Dus hèt zal wel van een jacht geweest zijn", aldus de visser. Het gebeurt niet vaak dat in de Zeeuwse wateren een dol fijn wordt gesignaleerd. De laatste waarneming in de Westerschelde dateert volgens bioloog G. Sponselee uit Hulst van herfst 1966. Toen werd een levende dolfijn in de buurt van Antwerpen gezien. Het kadaver van de dolfijn zal vol gens Sponselee vermoedelijk door het Rijksmuseum voor Natuurhistorie in Leiden wor den opgeëist voor onderzoek. Voor middernacht was het nog vrij rustig in de in een housetempel omgetoverde sporthal 't Zwaantje in Ter- Van onze correspondent Terneuzen - De Zonnebloem afdeling Groot-Terneuzen kreeg zaterdag namens het comité buurtvoetbal een cheque ter waarde van 1500 gulden. Willie van Puyvelde overhandigde samen met enkele jeugdige voetballertjes de cheque. „Dit jaar was het voor de tiende keer dat het buurttoernooi werd georganiseerd. Aanvankelijk gingen er stemmen op om ermee te stoppen. Gelukkig kan ik nu zeggen dat het voor negenennegentig procent zeker is dat we volgend jaar doorgaan. De opbrengst is natuurlijk weer voor De Zonnebloem bestemd." Voor voorzitster V. van der Laan klonk dit laatste als muziek in de oren. Zij had de gasten bij aankomst van harte welkom geheten in afwachting van de Sint en zijn Zwarte Pieten. Nadat de Goedheilig man gearriveerd was werd er een spelletje bingo gespeeld. Van onze correspondent Sluis - Het Sluise WD- raadslid J. Bogaard betreurt uitspraken in de pers die de komende fusie met Aarden burg zouden kunnen schaden. Tijdens de algemene beschou wingen had zijn naamgenoot J. Boogaard (PvdA) zich laten ont vallen dat Sluis een aantal pro jecten moet uitvoeren alvorens de fusie een feit wordt. „Ik betreur die publiciteit want we moeten het samen met Aar denburg gaan doen," aldus de WD'er Boogaard tijdens de rondvraag in de jongste Sluise raadsvergadering. Burgemeester M. Everaers steunde zijn stand punt. „Op die manier kweek je onrust en dat is zeker niet onze intentie. We gaan op een open manier het huwelijk tegemoet." De man van de uitspraken J. Boogaard bleef onder het geheel onbewogen. „Het is zeker niet mijn bedoeling geweest onrust te zaaien, maar wij moeten zorgen dat ons huishoudboekje in orde is. Ik verwacht ook dat dit bij onze fusiepartner het geval is. Dat mag toch." Van onze verslaggever Axel - De watertoren in Axel is in trek bij particulieren. Bij Delta Nutsbedrijven, eigenaar van de watertoren, hebben zich de afgelopen periode minstens tien gegadigden gemeld die de watertoren willen overnemen. Het gaat om mensen die er willen wonen maar er is ook belangstelling van rêstau- ranthouders. J. Boogaard (WD)...samen met Aardenburg... CDA huiverde bij die gedachte omdat de combinatie zwerfvuil/ asielzoekers bedenkelijke associ aties opriep, maar kon zich uit eindelijk toch ook wel vinden in het voorstel van de PvdA. Axel krijgt echter nauwelijks de tijd daar serieus werk van te maken. In mei zijn ze weg. „Wat we ook zullen doen, het zal maar voor kort zijn", aldus Van Schaik. ■■■1 Zij zullen veel geduld moeten hebben. Volgens wethouder J. van Schaik van de gemeente Axel is de verkoop van de water toren zeker met een jaar uitge steld. De toren zou aanvankelijk dit jaar vrijkomen maar Delta Nutsbedrijven houden de water toren nog gedeeltelijk in ge bruik. In hoeverre de gegadigden kans krijgen zaken te doen met Del tan hangt af van de gemeente raad. De gemeente Axel heeft het eerste recht van kopen. De toren zelf kan voor een symbo lisch bedrag van een gulden worden overgenomen maar wie de toren wil hebben zal ook de bijbehorende grond moeten ko pen. In kunstenaarskringen leeft de wens om van de toren een per manente expositieruimte te ma ken. Kortgeleden vond in de wa tertoren de eerste expositie plaats die veel belangstelling kreeg. Van Schaik zelf is voor stander om de toren voor Axel te behouden omdat het een beeld bepalend pand is. De wethouder vindt dan ook dat de raad te zijner tijd de aankoop serieus in overweging moet nemen. Het voordeel daarvan is, zegt Van Schaik, dat de gemeente zo het beste greep houdt op de nieuwe bestemming van de toren.

de Stem | 1993 | | pagina 5