LJ ren CD A-top zet Senaat onder druk 'Rotterdam krijgt eersteklas bisschop' Lokale politici voelen 'de hete adem van de kiezer' niet in hun nek treen Cross GroenLinks zweeft tussen idealisme en realisme Dringend appèl op Eerste Kamerleden in te stemmen met euthanasiewetgeving Rome biedt hoop Vice-premier Kok boos om uitlatingen van Brinkman Teleurstelling over einde onderzoek incestzaak Epe A2 'Thuislozen-teams ontfermen zich met succes over verloederde jeugd DE STEM BINNENLAND A3 De Vries: Deze eeuw geen loonstijgingen DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT 29 NOVEMBER 1993 op de borste klopte met dat belegen bezettingsverhaal van. twintig jaar terug. Edo werd niet goed van die mystieke verhalen over de RMS en het idee-fixevan een eigen Bounty-paradijs op aarde. Hij vond dat de Molukse gemeenschap dezelfde fouten maakte als een religieuze sekte en slaafs een dwaallicht volgde. Daardoor kunnen de échte pro- blemen, die hier en nu onder Molukkers bestaan, nooit effec- tief bestreden worden. De hechte Molukse gemeenschap was geschokt door de heilig schennis van Edo, de Nederland se werkgevers zaten niet de springen om een Molukse inter- naatsjongen. Hij zat in de goot. Totdat hij het T-team vond en Jan Adelmund zijn 'buddy' werd. „Ik ben eruit", weet Edo. „Ik concentreer me nu op mijn eigen kracht en mijn sterke punten, krijg werk en ga in mijn vrije tijd de sociale academie volgen. Zodat ik alle rot-ervaringen kan ombuigen in het voordeel van mezelf en mijn Molukse gemeen schap." Zijn (gescheiden) vader ziet hij nog steeds niet, maar zijn moeder in Barneveld, zijn zus sen, ooms en tantes hebben hem alweer in de armen gesloten. Wanhoop Mechmed en Abdou kijken met grote ogen naar Edo, de jongen die vijf jaar probleemgedrag ver toonde en menig kinderrechter tot wanhoop bracht. Waren zij maar aan de beurt bij het T- team! Maar het programma zit vol. De vijf mentoren hebben ieder al vier zwerfjongeren on der hun hoede en het 'netwerk' met name het arbeidsbureau en de woningcorporaties, kunnen een grotere toestroom niet ver-1 werken. Mechmed en Abdou zullen nog een maandje moeten blauwbek ken. Abdou telt zijn laatste geel tjes. Mechmed zinkt in gepeins: „Als m'n vader me vindt..." MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 Van onze verslaggever Deventer - Plaatselijke politici be schouwen het resultaat van de ge meenteraadsverkiezingen niet als een duidelijke 'beloning' of 'afstraf fing' voor hun persoonlijk functio neren. Ze denken dat die uitslag veeleer be paald wordt door landelijke factoren, die ze zelf niet in de hand hebben. Zo denken althans alle raadsleden van zeven grote Nederlandse gemeenten er over, blijkt uit een enquête die in Am sterdam, Eindhoven, Den Haag, Nijme gen, Tilburg, Utrecht en Zwolle is ge houden. De raadsleden zijn ervan overtuigd dat maar heel weinig kiezers zich bij het uitbrengen van hun stem laten leiden door de plaatselijke situatie. De meeste burgers zijn niet of nauwelijks geïnte resseerd in de gemeentelijke politiek en ze stemmen op grond van him mening over de landelijke situatie. De gemeenteraadsleden voelen zich ook niet verantwoordelijk voor de lage op komst bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezingen, in 1990. De onder vraagde raadsleden zoeken de oorzaak voor die lage opkomst niet zozeer bij zichzelf, als wel bij de desinteresse van de burgers voor lokale kwesties. Onvre de met het gemeentelijke beleid en geringe verschillen in de programma's van plaatselijke politieke partijen zou den niet de hoofdoorzaken zijn van die lage opkomst. „Gemeenteraadsleden voelen wel énige adem van de kiezers in hun nek, maar 'heet' kunnen we die onmogelijk noe men. Raadsleden hebben niet de indruk dat ze tijdens de verkiezingen ter ver antwoording worden geroepen voor hun eigen functioneren," concluderen dr. Bas Denters en dr. Henk van der Kolk van de universiteit Twente. Zij hadden de leiding over het onderzoek, waaraan verder de universiteiten van Brabant, Nijmegen en Amsterdam meewerkten. Volgens Denters is de bevinding opmer kelijk, omdat die niet strookt met het ideaalbeeld van onze democratie. „Het ideaalbeeld wil dat politici hun pro gramma's presenteren; dat de burgers op basis van een vergelijking hun stem uitbrengen; dat elke politicus vervol gens zijn best doet om de belofte waar te maken en de burger uiteindelijk, bij de volgende verkiezingen, met de be oordeling komt," aldus Denters. De lokale democratie raakt volgens hem verwijderd van dat ideaalbeeld: „Als kiezers wel een rijk geschakeerd aan bod krijgen voorgeschoteld, maar de prikkels ontbreken voor politici om zich wat aan de stem van de kiezers gelegen te laten liggen, dan is vanuit democra tisch oogpunt weinig gewonnen." wijsprojecten te gaan begelei den, het Zwitserse is meer ge richt op de praktijk: preventie van en hulp bij milieurampen. Nee, concrete projecten zijn er nog niet, zegt voorzitter Soe- tendorp. „Het is voorzichtig opereren, we kunnen nog niet naar buiten treden." De werk groep, met daarin Wouter van Dieren, lid van de Club van Rome, ontwikkelt projecten. In januari zal het curatorium een selectie maken. Gedacht wordt bijv. aan het tegengaan van milieuschade, veroorzaakt door het toerisme. Hoeveel geld jaarlijks nodig is voor de organisatie zeggen Terpstra en Soetendorp ('een kleine twee miljoen dollar, ge loof ik') niet precies te weten. „Ach", zegt bestuurslid Erika Terpstra over het fraaie pand van Green Cross, „we hebben daar alleen maar het souterrain en de begane grond gekregen. En er is een werkkamer voor Gorbatsjov, inderdaad. Die is een keer in Den Haag geweest en komt in januari of april weer." Bij Greenpeace wordt wat la cherig gereageerd op de stilte rond Green Cross. Woordvoer ster Franscé Verdeuzeldonk: „Veel tam-tam bij de opening, veel grote namen, maar verder hebben we er niet veel van gemerkt. Er zijn wereldwijd sinds mei zoveel dingen ge beurd met gevolgen op milieu gebied, zoals Gatt, Nafta en de olierampen. Daar hadden ze best wat aan kunnen doen." :1e et e- et et u- ee d- er is in hr n- ee ;r- Angst Het Green Cross bijt Green peace niet, vindt ze. „Wij kun- nen elkaar versterken." Alleen zou het Green Cross dan nie sponsoring uit het bedrijfsleven moeten aanvaarden, want hoe onafhankelijk ben je dan nog. Die angst is niet terecht, is he verweer van Soetendorp en Terpstra. „Wij hoeven niet meer tegenover het bedrijfsle ven te staan. Er komt daar oo een cultuuromslag." En voo het overige: „Greenpeace wa na een half jaar ook nog met a organisatie die ze nu is. En n Internationale Rode Kruis staat al zo'n 150 jaar." Van onze Haagse redactie Ede - In een laatste poging om de Eerste Kamer te overtuigen, heeft de CDA-top afgelopen weekeinde een offensief ingezet voor de nieuwe euthanasie-wetgeving. Premier Lubbers, minister Hirsch Ballin van Justitie en partijvoorzitter Van Velzen rie pen de CDA-senatoren op vóór de nieuwe regels te stemmen. Hirsch Ballin was, in een vraag gesprek met de Telegraaf, het hardst. „Als we stranden, doet dit afbreuk aan de geloofwaar digheid van de christen-demo cratische beweging," zei hij. Vol gens hem zal er onder de bevol- Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister De Vries (Sociale Zaken) verwacht dat de lonen deze eeuw niet meer zullen stijgen. Voorzover er sprake is van groei moet het geld besteed worden aan uitbreiding van de werkgelegenheid. Dat zegt de bewindsman in een interview met het dagblad Trouw. Volgens de Vries moeten we accepteren dat de welvaarts groei in Nederland voor de indi viduele burger op is. De Vries: „Elders ontstaat nieu we welvaart. We moeten erken nen dat dat ook het gevolg is van door ons zelf gewenste betere verdeling van de mondiale wel vaart." De Vries blijft een tegenstander van het verlagen of afschaffen het minimumloon. Nu het verkiezingsprogramma van zijn partij dit punt opnieuw heeft opgenomen, stelt De Vries dat deze discussie teveel een symbo lisch karakter krijgt. „Deze kwestie heeft een lading gekre gen die niet door het onderwerp gerechtvaardigd wordt. Tenzij je natuurlijk bereid bent om ook de uitkeringen te verlagen, maar daar hoor ik weinigen over. Binnen het CDA is inmiddels een beweging op gang gekomen om de verlaging van het minimum loon uit het verkiezingsprogram ma te schrappen. In een inter view zaterdag met het Finan- cieele Dagblad liet CDA-fractie- voorzitter Brinkman doorsche meren niet per se aan dit punt te willen vasthouden. king een 'grote, zelfs funeste verwarring' ontstaan wanneer de wijziging van de Wet op de Lijk bezorging, waarin de euthana- sie-regels zijn vervat, morgen niet wordt aangenomen. Het lot van de euthanasierege ling ligt in handen van enkele CDA-Eerste Kamerleden. Als vijf of meer CDA'ers tegenstem men, is de wetswijziging verwor pen, omdat verder alleen de Pv dA voor is. Hirsch Ballin dreigt openlijk met de gevolgen van een eventuele verwerping: „Als de Senaat niet akkoord gaat, ls de weg vrij voor WD, D66, GroenLinks en wellicht de PvdA om een nieuwe poging te doen de euthanasie in een nieuwe kabi netsperiode te legaliseren. Dan zijn we verder van huis dan ooit." Premier Lubbers deed een op roep tijdens de partijraad van het CDA in Ede: „We moeten niet angstig en benauwd zijn voor het werk dat na zoveel jaar bidden en werken tot stand is gekomen." Lubbers legde er de nadruk op, dat euthanasie straf baar blijft. Een arts die euthana sie pleegt op verzoek van een patiënt en daarbij de zorgvuldig heidseisen in acht neemt, hoeft in principe geen vervolging te vrezen. Een arts die het leven beëindigt zonder dat de patiënt daar uitdrukkelijk om gevraagd heeft, wordt in de regel wel vervolgd. Hij kan zich beroepen op 'overmacht'; de rechter be paalt dan of dit beroep terecht Het opnemen van deze twee ca- tegorieëen patiënten in de mel dingsprocedure die de arts moet volgen, stuit op bezwaar van de CD A-fractie in de Eerste Kamer. De CDA'ers zijn bang dat de regeling als effect zal hebben, dat mensen denken dat ook le vensbeëindiging zonder verzoek 'mag'. Partijvoorzitter Van Velzen, zelf CDA-senator, zei 'met vertrou wen' de uitkomst van het eutha- nasie-debat tegemoet te zien. Hij hield zijn collega's in de Senaat voor, dat de regels geheel stro ken met de verkiezingsprogram ma's van de partij uit 1986 en 1989. "OME IS OM. Dat moet de conclusie zijn na de tweede bisschopsbenoeming in Nederland dit jaar. Lokte de paus bij de vroegere benoemingen polarisatie uit, koos hij voor figuren die eerder in rechtzinnigheid dan in dialoog met andersdenkenden geïnteresseerd waren, de nieuwe bisschoppen van Roermond en "Otterdam zijn van een andere signatuur. Qe twee nieuwe bisschoppen lijken echter niet op elkaar. Monseigneur Wiertz is een man van warmte, zijn grote kracht ligt ln het pastoraat, bisschop Van Luyn maakt een zakelijker, minder op emotie gerichte indruk. Hij is eerder het type van de bestuurder. be behoeften in beide bisdommen lagen ook niet gelijk. Limburg z°cht na een lange periode van gelijkhebberige, steile kilte een persoon die met charisma en luisteren de verstopte communica tiekanalen zou kunnen openen. In Rotterdam heeft het onverwachte afscheid van bisschop Bar ontreddering en venwarring met zich meegebracht. De nieuwe hinctionaris moet de scherven lijmen en een nieuwe saamhorig heid creëren. Daarvoor is een organisator vereist. In pater Van boyn, die zowel binnen zijn eigen orde als binnen de Nederland se kerkprovincie bewezen heeft over grote bestuurlijke capacitei ten te beschikken, is zo iemand gevonden. Dat hij daarbij nog een voorkeur heeft voor een afwachtende, luisterende houding jjjaakt hem alleen nog maar geschikter. Met zijn eerste woorden dat zijn parool 'samen op weg' is, bewijst hij de lijn die ingezet is met het laatste 'ad limina'-bezoek van de Nederlandse bisschoppen aan Rome tot de zijne te tekenen. Verbazing wekt dat niet onder kenners. In het 'ad 'enina'-rapport herkennen ze immers de hand van Ad van Luyn. Met pater Van Luyn is er niet alleen een bestuurder maar ook een eeroeps'-theoloog in de Nederlandse bisschoppenconferentie benoemd. De daar gewenste specialismen zijn derhalve voorzien. "e opvolging van bisschop Ernst, die een vrijwel niet over te hemen rol in de conferentie speelt, kan daarom nu geregeld worden, Als er enig geloof aan geruchten gegeven mag worden, *an de nieuwe Bredase bisschop vlak na de feestdagen verwel komd worden. gezien de twee recente benoemingen is er geen reden meer voor tees. De benoeming van pater Ad van Luyn tot bisschop van "otterdam is de bevestiging van de hoop die met de opvolging an Gijsen ingezet is. Het bisdom Breda kan eveneens rekenen P een figuur van nuance en dialoog. Van Luyn: 'Er moet een nieuw begin worden gemaakt'. FOTO ANP Van onze verslaggever Rotterdam - „Hij is geen duplicaat van mgr. Bar, maar wat er de afgelopen tien jaar in ons bisdom aan samenwer king en saamhorigheid is ontstaan, zal onder zijn leiding gegarandeerd wor den voortgezet. We hebben een eerste klas bisschop gekregen." Met die woorden stelde diocesaan admini strator J. Zuidgeest zaterdag de nieuwe bisschop van Rotterdam voor aan de ver zamelde pers. De benoeming van pater drs. Ad van Luyn (58) op de bisschoppelijke zetel van de Maasstad werd zaterdagmid dag om 12.00 uur tegelijkertijd in het Vaticaan en Rotterdam bekend gemaakt. Het bisdom Rotterdam werd pas vrijdaga vond om 23.00 uur op de hoogte gesteld van de benoeming. Van Luyn's voorganger Bar heeft zaterdagmorgen al telefonisch contact met zijn opvolger opgenomen. De nieuwe bisschop gaat Bar in diens woon plaats Chevetogne opzoeken om met hem over het bisdom te praten. Want de nieuwe bisschop bekende zater dagmiddag heel openhartig dat hij het bisdom Rotterdam niet kent. Maar noch tijdelijk bestuurder Zuidgeest noch dr. R. Huysmans, voorzitter van het kapittel, wil de daar een kwaad woord over horen. De nieuwe bisschop zelf verklaarde slape loze nachten achter de rug te hebben, nadat hij eind vorige week van de nuntius te horen kreeg dat voor de vacature Rot terdam aan hem gedacht was. Afgelopen donderdag heeft Van Luyn de nuntius laten weten een benoeming te zullen aan vaarden, al ziet hij er behoorlijk tegenop. Zuidgeest negeerde de vraag of de nieuwe bisschop voorkwam op het lijstje kandida ten van het bisdom zelf, maar benadrukte de klasse van Van Luyn. Huysmans beves tigde dat het Rotterdamse bisdom zich ook buiten de eigen grenzen had georiënteerd voor mogelijke opvolgers van Bar. Huysmans is zeer te spreken over de be noeming. Hij kent de nieuwe bisschop van de Raad van Kerken en noemt hem een open, heldere en betrokken man. Volgens Zuidgeest is de nieuwe bisschop met één woord te typeren: eerbied. Beiden achten Van Luyn de geschikte man om de wonden te helen die de 'affaire Bar' in het bisdom geslagen heeft. Ze staan in hun opvatting niet alleen, getuige de algemeen positieve reacties op de benoeming in het weekein de. De nieuwe bisschop van Rotterdam is in de kerkprovincie bepaald geen onbekende. Begin 1991 kwam hij op uitdrukkelijke wens van de bisschoppen uit Rome naar Nederland om secretaris-generaal te wor den van de kerkprovincie. In Rome was hij negen jaar lang actief geweest als be stuurslid van de Salesianen en als docent aan de Salesiaanse universiteit. Voordien was hij ook in Nederland actief als be stuurder van zijn orde en als voorzitter van de Stichting Nederlandse Priester-Reli gieuzen. In deze laatste functie nam hij in 1980 deel aan de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in Rome. Met pater Van Luyn zijn nu alle nog levende, niet bisschoppelijke leden van die bijzon dere synode inmiddels tot bisschop be- ■noemd. Voor hemzelf kwam zijn benoeming heel onverwachts, zei pater Van Luyn, omdat hij eigenlijk nog maar goed en wel als secretaris-generaal aan de slag was. Of andere kandidaten een benoeming hebben geweigerd, zoals geruchten willen, omdat ze volstrekte opheldering van de 'zaak Bar' als voorwaarde hadden gesteld, is Van Luyn onbekend. Wat hem betreft is de zaak Bar eem afgesloten hoofdstuk, omdat Bar dat zelf ook zo wil. „Er moet hier een nieuw begin gemaakt worden," aldus de nieuwe bisschop. Zijn grote inspiratie is het Emmaüsverhaal in het evangelie, waarin het op-weg-zijn centraal staat. In dat verhaal laat Jezus volgens de nieuwe Rotterdamse bisschop ook heel duidelijk zien welke pastorale methode hij daarbij verwacht. Van Luyn vertelde zeer getroffen te zijn door het geschenk dat hij vrijdagavond had gekregen van kardinaal Simonis. Dat was een icoon van de Emmaüsgangers, die de kardinaal op zijn beurt eerder dit jaar had ontvangen van emeritus-bisschop Bar. „Ik vind dat deze Emmaüsgangers nu het beste thuis zijn bij jou in Rotterdam," had Simonis gezegd. De nieuwe Rotterdamse bisschop heeft nog geen wapenspreuk gekozen. Ook de datum van zijn wijding is nog niet bepaald. Mgr. Van Luyn ziet al wel twee grote problemen waaraan gewerkt moet worden: voldoende personeel voor het pastorale werk zien te krijgen en hoe aan jeugd en jongeren op een voor hen verstaanbare manier het evangelie verkondigen. Gevraagd of hij een bepaalde bisschop wat betreft stijl als lichtend voorbeeld heeft, zei de nieuwe bisschop grote bewondering te hebben voor de wijsheid en ervaring van mgr. Ernst van Breda, maar even goed kardinaal Simonis te bewonderen zoals die aan de bisschoppenconferentie leiding weet te geven. Door Henk Bouwmans Amsterdam - Je moet geen onverbeterlijke idealist of een naïeve dromer zijn, hield lijsttrekster Ina Brouwer haar eigen congres voor. „We moeten principiële stand punten overeind houden en praktische maatregelen voorstel len. Idealisme en realisme com bineren," verdedigde fractie voorzitter Peter Lankhorst de opstelling van GroenLinks in de Tweede Kamer. GroenLinks wil oh, zo graag rea list zijn. GroenLinks wil niet langer 'een schreeuw in de nacht' zijn zoals D66-fractielei- der Van Mierlo de partij in 1989 kwalificeerde, nadat het de eis formuleerde om de uitkeringen met vijftien procent te verhogen. GroenLinks wil geen getuige nispartij van het radicaal-linkse gedachtengoed zijn, maar een volwaardige partij die beschik baar is voor regeringsverant woordelijkheid. Onrealistische eisen passen dan niet. Het GroenLinks-congres dat af gelopen vrijdag en zaterdag in Amsterdam werd gehouden kon niet verhelen dat de idealistische dromers in de partij bij tijd en wijle groter zijn dan de realo's. Instemmen met vredestroepen in de oorlog in Bosnië en tegelijker tijd de Defensiebegroting afwij zen die die legerinzet mogelijk maakt was daarvan een voor beeld. De afschaffing van het Koningshuis was het meest in het oog springende voorbeeld van die houding waar de Groen- Links-partijtop, getuige de lof van Ina Brouwer en Mohammed Rabbae voor koningin Beatrix, niet meer op zit te wachten. Op tal van andere punten toonde het congres zich wel nuchter en zakelijk. Bijvoorbeeld door geen irreële verhoging van de ontwik kelingshulp te eisen, door geen miljardenguldens verslindende extraatje aan de uitkeringsge rechtigden (via de koppeling- plus) te beloven, door van het bedrijfsleven geen verhoging van de vennootschapsbelasting met tien procent te verlangen. Realistisch toonde GroenLinks zich ook door een standpuntbe paling over de Betuwelijn niet vooruit te schuiven. En het con gres bleek het eens met de frac tie dat de Betuwelijn volgens de meest milieuvriendelijke variant moet worden aangelegd en dat tegelijkertijd het vrachtverkeer moet worden teruggedrongen. Zeker in milieukringen wordt het Betuwelijn-standpunt van GroenLinks niet met overmatig enthousiasme ontvangen. Het geeft voedsel aan de gedachte dat GroenLinks meer een linkse partij dan een groene partij is geworden. De concept-kandida tenlijst voor de Tweede Kamer die door een commissie onder leiding van oud-kamerlid Andrée van Es is gemaakt ver sterkt dat gevoel. De eerste elf plaatsen, én dat is de score waarop GroenLinks mikt, van de kandidatenlijst telt afgezien van de rechtstreekse GroenLinks-leden Rabbae en Rosenmöller alleen oud-CPN'ers en oud-PSP'ers. Daartussen fi gureert één voormalige PPR'er: het kamerlid Van Ojik. De lijst was daarom hèt onderwerp van 'Niet bezuinigen op infrastructuur' Den Haag - CDA-fractievoorzitter Brinkman keert zich tegen het voornemen van het kabinet om dure aanpassingen van de Betuwelijn ten koste te laten gaan van andere investeringen in de infrastructuur. Premier Lubbers deelde vorige week mee dat de wens van de Tweede Kamer om één miljard gulden extra uit te trekken voor de Betuwelijn onherroepelijk bezuinigen op andere spoorlijnen, wegen en bruggen betekent. Brinkman vindt dat eventueel extra geld voor de Betuwelijn gevonden moet worden in de comsumptieve uitgaven. Jongeren hebben wat voor milieu over Amsterdam - Een meerderheid van de jongeren (60 procent) neemt genoegen met minder inkomen, wanneer dat ten goede komt aan het milieu. Dat bleek zaterdag op het Nationaal Jongeren Milieu Referendum in de Beurs van Berlage te Amsterdam, De bijeenkomst was georganiseerd door de Natio nale Jongerenraad voor Milieu en Ontwikkeling, een koepel van 40 jongerenorganisaties. De stelling dat de overheid strenge milieumaatregelen moet doorvoeren, zelfs wanneer deze nega tieve gevolgen hebben voor de economische groei en de werkge legenheid, werd door 41 procent van de jongeren onderschreven. Een meerderheid (59 procent) is daar tegen. 53 procent toonde zich voorstander van één autoloze zondag per maand. De stelling om minstens twee dagen per week geen vlees te eten voor het milieu, vond instemming bij 70 procent van de deelnemers, terwijl 67 procent meent dat de Nederlandse veestapel sterk moet worden ingekrompen, Ernesto Marcellino winnen Cameretten Rotterdam - De Cameretten, het festival voor aankomende caberetiers, is dit jaar gewonnen door Ernesto Marcellino. Tweede werden Meneer de Bruin en Van de Ven en als derde eindigde Els Austman. Zij mocht ook de Persoonlijkheidsprijs in ontvangst nemen. De finale werd zaterdag, na drie dagen voorronden, gehouden in het Luxor theater in Rotterdam. De zaal vond Ernesto Marcellino ook de besten en gaf het duo de Publieksprijs. De jury constateerde 'verheugd' dat het 28e Cameretten festival werd gekenmerkt door een grote variëteit aan stijlen en dat een algemene trend ontbrak. Vader schiet zes keer op 8-jarige zoon Sliedrecht - Een 35-jarige inwoner van Sliedrecht heeft in de nacht van zaterdag op zondag geprobeerd zijn achtjarige zoon met zes schoten uit een zwaar kaliber luchtdrukpistool om het leven te brengen. Het zoontje raakte licht gewond aan hoofd en pols en is na medische behandeling ondergebracht bij een politieman. De kogels uit het pistool waren te licht om het hoofd te kunnen binnendringen, aldus de politie. De vader heeft zichzelf direct na zijn daad aangegeven bij de politie. Hij is in verzekering gesteld. Volgens de politie wilde de man zichzelf en zijn zoon om het leven te willen brengen wegens problemen mgt een bezoekregeling. Radio 1 voorlopig nog op middengolf Hilversum - Radio 1 blijft voorlopig nog te besluisteren via de middengolf. Minister D'Ancona van WVC heeft een brief klaarliggen voor de Tweede Kamer waarin zij dit toelicht, zei ze gisteren voor de Avro-radio. Het verzoek van het parlement om te onderzoeken of de zender permanent via de middengolf kan worden beluisterd, vergt zeker nog enkele maanden. Vechtpartijen in Heerhugowaard Heerhugowaard - De regiopolitie van Noord-Holland-noord zegt geen racistische aanleiding te hebben gevonden voor vechtpartijen die zich gisterochtend in alle vroegte op enkele plaatsen langs de Middenweg in Heerhugowaard voordeden. Volgens de politie gaat het om 'ordinaire kroegruzies', waarbij voornamelijk groepjes Turken, Antillianen, Marokkanen en Surinamers elkaar te lijf gingen. Aan de vechtpartijen zouden vooral allochtonen en slechts een beperkt aantal Nederlanders hebben deelgenomen. Bij de vechtpartijen raakte één persoon gewond. Volgens de woordvoerders heersen er al enkele weken spanningen tussen de groepen buitenlanders, die zich gisteroch tend heftig ontlaadden. kritiek ln de wandelgangen. GroenLinks-architect en senator Wim de Boer: „De lijst is niet vernieuwend, niet groen genoeg en te links." Van een bloedgroe- penstrijd wil De Boer niet weten. „Maar het is duidelijk dat de commissie die met zo'n lijst wel oprakelt." De concept-lijst bleek voor par tijvoorzitter Marijke Vos, oud voorzitter van Milieudefensie en de enige echte milieu-specialiste op de lijst die twintig namen telt, voldoende reden om over zich alsnog beschikbaar te stel len voor een verkiesbare plaats. Dat werd door het congres met luid applaus begroet. Zelf mikt Vos op een plaats tussen zes en tien. Maar in de partij klinken al stemmen om haar direct na Brouwer, Rabbae en Rosenmöl ler tijdens het congres van 5 februari op 'vier' te kiezen. Met het multi-culturele linkse ge zicht van oud-CPN-lijsttrekster Brouwer en de Marokkaanse mi grant Rabbae moet Vos het ge zicht van GroenLinks 'groen' bijkleuren. VERVOLG VOORPAGINA „Niet aan mijn persoon, ik kan er wel tegen. Maar het doet me pijn dat sommigen het doen voorkomen alsof ik de mensen met een uitkering wil uitknijpen. Dat is in strijd met de werkelijk heid. Het is makkelijk om te roepen dat wij onzekerheid zaaien. Zekerheid bieden is in dit geval schijnzekerheid belo ven. Daar pas ik voor." De aanval van Brinkman lokte gisteren een felle reactie van PvdA-leider Kok uit. Voor de Avro-radio stelde hij vast dat Brinkman bezig is met het spe len van 'onsmakelijke politieke spelletjes.' Met het weer ter dis cussie stellen van de hoogte van de bestaande wao-uitkeringen heeft Brinkman volgens Kok duidelijk zijn hand overspeeld. Kok riep op dit soort ruzies 'in de nadagen van het partijpoli tiek geharrewar rond de wao' te staken, „Laten we er nu een streep onder zetten en ons ervoor inzetten de arbeidsongeschikt heid terug te dringen." Brinkman schiep zaterdag onze kerheid over de medewerking van het CDA aan de door Kok voorgestelde lastenverzwaringen - verhoging Van benzine- en die selaccijns - en het niet doorgaan van de inflatiecorrectie. Kok voert in de visie van Brinkman 'een onevenwichtig beleid'. „Hij komt wel snel met allerlei las tenverzwaringen, maar treuzelt met de aanpak van de bijstand." Premier Lubbers nam zaterdag zijn opvolger als eerste man van het CDA in bescherming.' „Tus sen Elco en mij is geen verschil van mening. Ik onderschrijf vol ledig wat hij zegt. Als we echt menen dat er meer mensen aan de slag moeten dan moeten de kosten van arbeid omlaag. En dan zullen we het uitgavenbeleid en het sociale stelsel tegen het licht moeten houden. Ik sta naast en achter Elco Brinkman." Epe (anp) - Enkele leden van het veertien man sterke rechercheteam dat onderzoek doet ln de Eper incestzaak, zijn teleurgesteld over de beslissing van justitie om het politie-onderzoek in deze zaak op 1 december te beëindigen. De betrokken politieagenten hadden graag nog meer onderzoek willen doen, heeft politiewoordvoerder Top zaterdag bevestigd. Dat het rechercheteam zou beschikken over aanwijzingen voor ritueel kindermisbruik, zoals het drinken van bloed van eigen baby's, vind de politiewoordvoerder overdreven. „Uit onderzoek is niet duidelijk gebleken dat er sprake is van ritueel misbruik, dat vind ik een te zwaar beladen term." Top wil geen details over verklaringen van slachtoffers vrijgeven. „Ik vind niet dat ik moet doen. Sommige details zijn bovendien zo afschuwelijk." Behalve de zes mensen die vastzitten op verdenking van babymoord, illegale abortussen en seksueel misbruik, kan justitie volgens Top ook de twee verdachten dagvaarden die onlangs werden vrijgelaten. Het gaat om de 38-jarige Jan H. uit Elburg en de 61-jarige Johan B. uit Epe. Beide mannen werden begin november aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de babymoord en de illegale abortussen, maar werden na drie dagen weer vrijgelaten.

de Stem | 1993 | | pagina 3