Zwerfjongeren niet bij voorbaat reddeloos verloren CDi 'Joko' waterballet en woeste orgie Geldgebrek bedreigt Gorbatsjovs Green Cross Lokale p Dringend Rome biedl DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Roomborstplaat Dubieuze dialogen FLODDERS 3 y'Tm 4 Thuislozen-teams ontfermen zich met succes over verloederde jeugd DE STEM De Vries: Deze eeuw ge< loonstijgingen DE STEM MAANDAG 29 NOVEMBER 1993 Ai Dat overkomt me elk jaar zo in no vember. Dan zie ik ergens een etalage met de lekkerbekkende aanprijzing 'eigen fabrikaat roomborst plaat' en opeens sta ik binnen. In een flits was door mij heen gegaan: Ha, de roomborst plaat is er weer, gauw mijn moeder verrassen. Mijn moeder is al vele jaren dood, wist ik dat eventjes niet meer? Jawel, voor de toon bank besef ik dat goed. Dan koop ik voorzichtig een klein zakje, want wat dat slanke dametje vroeger probleem loos aankon, is voor mij, haar dochter funest. En nee, mijn 'vergissing' is niet pijnlijk. Ei genlijk geeft het een gelukkig gevoel, je moeder zo in je verankerd te weten. Daar zit ze bij tafel met het schaaltje lekkers: 'Wil jij er ook een?' tegen mijn vader. Ik zie haar scherp dat schuinse lachje, hij houdt er immers niet van, maar zegt edelmoedig: 'Nee, jij bent er zo dol op, hou jij ze maar.' Dat antwoord is even zeer jaarlijkse traditie. Zo is dat ook met het myste rieuze sinterklaasgevoel, dat zit ons in de genen, komt elk jaar boven, is nooit meer weg te krijgen. Vraag het Neder landers in den vreemde, vol gens ingebakken seizoensgolf leeft de Sint in december, al is het verzengend heet en valt in de verste verte geen stoom boot of huppelend paard te bekennen. Die hebben wij wel, bij ons komt de man uit Spanje met alles erop en er aan, maar die hulpmiddelen zijn niet eens nodig om zijn bestaan te erkennen. Nog ver voor de feestelijke intocht kwam ik in een buurtwinkel waarvan de eta lages leeg waren. Met veront rustende berichten in het hoofd over kerstkolderende middenstand peilde ik: 'Klaarmaken voor de kerst?' Alsof ik met de roe werd afgestraft zo hoonden woe dende ogen en verontwaar digde stem mij weg: 'Phhhhhhhoe, eerst Sinter klaas natuurlijk, die gaat altijd voor.' Beschaamd sloop ik weg met mijn zakje miezerige motteballetjes om katten uit de bloembollen te houden een aankoop die niet in ver houding stond tot de dank baarheid om zo'n rotsvaste overtuiging. Zoals Wim Kan met zijn Cor- rie op het Leidseplein in Am sterdam een helaas knul lig standbeeld kreeg, zo zou een nationale geldinza meling gehouden moeten wórden om Sint Nicolaas in brons of graniet een vaste standplaats te geven in Assen, de stad die in de goedheilig man bleef geloven en een be- keringsaktie onder afvallige Nederlanders begon. Met suc ces. Cadeaupaleizen die ons al weken geleden bedolven on der groen-rode folders vol jinglebell-kerstsfeer zien op eens, geschrokken, Sinter klaas weer staan en haasten zich alsnog wat met Pieten en mijters versierde aanbiedin genbriefjes in onze bus te stoppen. Goed zo. Eén grote angst blijft, want zakendoen is vooruitkijken en de dino-rage lijkt nu al over het hoogtepunt. Stel je voor dat over eindeloze vlaktes vol berenvolken, langs onafzien bare rijen konijnen, honden, muizen en ander pluizigs, ach ter hemelhoge bergen bizarre beestachtigen in gemeen-gifti- ge kleuren opeens de trouwe schimmel wordt ontdekt: 'Hé lief wit paardje, dat hadden we nog niet.' Bij voorbaat boycotten, want Sints paard in handen van het speelgoedwezen zou beteke nen dat via zijn eigen rijdier Sint Nicolaas de poten onder zijn bestaan zouden worden weggeknuffeld. Junior: Paps wie Pierlala? Senior: 0 nee, asjeblief, zeg! Begin ik net aan m'n krant en daar kom jij weer met een van jouw rotvraagjes. Pierlala, waar haal je dat nou weer vandaan? Junior: Achter op uw krant, paps. Daar staat een grote kleurentekening van potscher ven. Op de onderste rechts is een oog getekend en daaron der Pierlala. Senior: Wat zeg je nou! Achter op mijn krant. Gut, ja, je hebt nog gelijk ook. Requiem voor Pierlala, van Tom Thijne. Op lage 30 ex. Voor abonnees van De Groene 500,-. Junior: Heeft oma mijn teke ningen nog bewaard, die ik bij haar thuis heb gemaakt, vóór ik naar school moest? Senior: Ja, die heeft ze nog allemaal, hoezo? Junior: Kan ze daar ook 500,- voor krijgen? Potscher ven met één oog er in zijn er ook bij. Ik wist toen niet dat die Pierlala heten. Wat bete kent requiem? Senior: Dat is een mis voor de zielerust van een overledene en Pierlala is dood, dat wel, maar wie dat nou was, weet ik ook niet. Heb je al in Van Dale gekeken? Junior: Ja, die zegt dat Pierla la de held was uit een bekend liedje: 'Pierlala lei in de kist, al met z'n billekens bloot.' Senior: Klopt. Dat heb ik oma vaak horen zingen, toen ik zo oud was als jij nou en opa noemde iedere magere_ kwibus Door John O'Mill die er duf bij liep of zat: een dooie Pierlala. Junior: Niet alleen opa. Ook Ina Boudier-Bakker. Senior: Wat zeg je nou? Ina Boudier-Bakker. Junior: Dat zeg 'ik' niet, dat zegt Van Dale. Uit een roman van haar geeft hij de zin: een ernstige, saaie jongen, zo ma ger en lang dat ze hem bij haar thuis de dood van Pierla la noemden. Dat je een lange, saaie jongen Pierlala noemt snap ik nog wel, maar waarom vergelijk je iemand met de dood van een ander? Senior: Goeie vraag voor jouw leraren op school. Ik zou het niet weten, als sloeg je me dood. Junior: Welke dood, paps, die van Pierlala of van Ieperen? Senior: Dood van Ieperen? Junior: Ja, op uw verjaardag vertelde oom Camiel dat ie in een coupé had gezeten met een vent die er bij zat als de dood van Ieperen. Senior: Vraag er dat meteen maar bij op school; ik heb net je schoolgeld gegireerd. ö'WMi ZWERFKINDEREN zijn niet reddeloos verloren, zo blijkt uit een onder zoek dat vorige week is aangeboden aan minister d'Ancona. Als alle in stanties de krachten bun delen, helpt dat verras send veel thuisloze jon geren prompt aan een kamer, een baan en ge zonde sociale contacten. Vooral de aanpak van de zogenoemde T-teams in Rotterdam, Den Haag en Utrecht werkt verbluf fend. De lotgevallen van vier thuisloze jongeren, die afhankelijk zijn van zo'n Thuislozen-team. Door John van Oppen DE VADER van Mechmed zette zijn 'luie' zoon, die maar geen werk kon vinden maar wel tijd had voor nachtelijke fuifjes, een pistool tegen de slaap en sprak in het Turks: „Als je morgen weer thuiskomst met de bood schap dat je geen werk hebt, schiet ik je dood." Mechmed (18) schrok daar zo van, dat hij de volgende ochtend uit zijn geboorteplaats Lelystad wegvluchtte. Hij had drie jaar eerder meegemaakt dat zijn oudste broer een andere broer doodschoot. „Dan zeg je niet dat het onmogelijk is dat een vader zijn kind vermoordt." Hij is nu te vinden in de kroch ten van Utrecht, de stad die in de wintermaanden meer nog dan Amsterdam toevluchts oord is voor jonge zwervers. Geen winkelcentrum dat zo be schut tegen wind, vrieskou en aangapers als Hoog Catharijne. Sleep-in 's Avonds staat Mechmed in een van de steegjes die uitkijken op het Jansveld. Vanaf dat plekje kan hij én de sleep-in zien, én de straatklok die vanaf de Voorstad de tijd aangeeft. Dat is een be langrijke combinatie, want pre cies om negen uur klikt de poort van de sleep-in van het slot. Dan sprinten de daklozen uit alle portiekjes naar voren. De eerste 45 kandidaten kunnen voor 7,50 een bed voor de nacht en een boterham krijgen, de rest heeft pech. Moet zich maar zien te redden ergens in de spelonken rond Hoog Catharijne. Mechmed had al zo vaak aange klopt bij arbeids- en uitzendbu reaus, dat hij geen enkele hoop meer had op werk toen zijn vader hem bedreigde. En een baantje via het JWG (Jeugd Werk Garantieplan) kon hij wel schudden, nadat hij op de toege wezen werkplaats bonje had ge kregen met zijn directe collega, ook een lasser. Hij was al die rotopmerkingen en vunzige grappen over Turken beu gewor den. Had erop los geslagen en kon zijn biezen pakken. Vader kwaad. Paspoort Mechmed blijft in leven met de honderd gulden die een leraar van zijn oude lbo hem heeft gegeven. Hij wordt niet vrolijker van het verhaal dat Abdou hem vertelt. Abdou (16) is geboren in Marokko maar woonde 15 jaar in Geleen. Hij husselt al drie weken in Utrecht. Dacht slim te zijn door bij de gemeente een woning te vragen en te zeggen dat-ie twintig was. Maar hij kon zijn paspoort niet laten zien. Dat lag thuis en daar kan-ie voorlo- Zwerfjongeren bij de Utrechtse sleep-in. pig echt niet meer komen. Hij kan slechts zijn naam noemen en toegeven dat hij de Marokkaanse nationaliteit heeft. Maar dan willen ze zijn verblijfsvergun ning zien. Die heeft-ie niet. Dus denken ze dat-ie illegaal in Ne derland zit. „Als de politie me oppakt, zetten ze me het land uit", zegt hij met een accent dat onnavolgbaar is voor iemand die nietin Geleen is opgegroeid. Maar weten ze bij Justitie veel... Michel Eras, een Nederlandse jongen van 19, kijkt niet op van de verhalen van de Mechmed en Abdou, Zo kan-ie er nog wel tien zwerfjongeren bij halen. Michel struint al twee jaar door Hoog Catharijne en kent de nieuwko mers allemaal. Hoe het bij hem begon? Hij blowde te graag, flip te op school, jatte geld van zijn ouders, 'deed dinger die nog veel erger zijn' en verborg zich uit schaamte en angst in de grote stad. De eerste avond was hij zo moe, dat hij op het station tegen een paal in slaap viel. Hij werd wak ker omdat een junk het gouden kettinkje van zijn hals probeerde te rukken. De tas met kleren was toen al verdwenen. Met winkeldiefstallen, autokra ken en dealen van harddrugs bleef hij twee jaar overeind in een schimmige wereld. Vorige maand, bij het invallen van de winter, zoch hij weer hoop in zijn leven en stapte naar de politie: „Ik wil niet in de bak maar aan de bak. Help me. Ik ben nu al zo ver, dat ik iemand op het hoofd kan meppen die bij de pin-automaat geld opneemt." Bloedspatten De politie schakelde het T-team in. Vier weken later heeft zijn 'buddy', Jan Adelmund, lange gesprekken gevoerd met de ouders van Michel. Woensdag gaan ze er samen naar toe en dan ziet Michel zijn ouders weer voor het eerst sinds twee jaar, voor een verzoeningsgesprek. Bij het AZU, het Academisch Zie kenhuis Utrecht, krijgt Michel volgende week een baantje, als patiëntenvervoerder. Loopt het goed, dan kan-ie inschrijven voor de opleiding A-verpleeg- kunde. Met interne opleiding nog wel. Dan hoeft Michel ook niet meer te overnachten in de sleep-in, waar-ie gruwt van de bloedspatten op de wc-bril en de heroïnespuiten die vergeetach tige junks achterlaten onder de matras. Andere huisvesting, dat is het enige wat nog niet gelukt is in de tijd dat het T-team hem onder handen heeft. Dan is Edo Wattimena, de 18-jarige zoon van een van de Molukse bezetters van de Indo nesische ambasade in Den Haag, nóg beter af. Maar hij is dan ook al de volle twaalf weken door het T-team gestimuleerd. Edo heeft nu een kamer, een vaste foto do visser vriendin met kind, mooie toe komstplannen en vanaf vandaag een baantje als nachtportier in een hotel. Fouten Wie had dat gedacht, drie maan den geleden, toen Edo op een regenachtige zomerdag kokhal- stzej;u|,i}qven de vuile wc-bril in de sleep-in stond. Na een half leven in internaten zat hij volle dig aan de grond. Als 13-jarige raakte hij gebrouilleerd met zijn vader, die zich altijd maar weer op de borste klopte met 4 belegen bezettingsverhaal twintig jaar terug. Edo werd 14 goed van die mystieke verhalt; over de RMS en het idee-fa®® een eigen Bounty-paradijs aarde. Hij vond dat de Moluks gemeenschap dezelfde fout® maakte als een religieuze en slaafs een dwaallicht v Daardoor kunnen de échte p®. blemen, die hier en nu ondei Molukkers bestaan, nooit effec- tief bestreden worden. De hechte Molukse gemeenschap was geschokt door de heilij. schennis van Edo, de Nederland- se werkgevers zaten niet springen om een Molukse inter naatsjongen. Hij zat in de goot. Totdat hij het T-team vond i Jan Adelmund zijn 'buddy1 werd. „Ik ben eruit", weet Edo. concentreer me nu op mijn eij kracht en mijn sterke punten, krijg werk en ga in mijn vrijt tijd de sociale academie v Zodat ik alle rot-ervaringen kas ombuigen in het voordeel vat mezelf en mijn Molukse gei schap." Zijn (gescheiden) ziet hij nog steeds niet, maarzijs moeder in Barneveld, zijn zus sen, ooms en tantes hebben heir, alweer in de armen gesloten. Wanhoop Mechmed en Abdou kijken me; grote ogen naar Edo, de jonge die vijf jaar probleemgedrag ver toonde en menig kinderrechter tot wanhoop bracht. Waren zi] maar aan de beurt bij het 1- team! Maar het programma zit vol. De vijf mentoren hebber ieder al vier zwerfjongeren on der hun hoede en het 'netwerk' met name het arbeidsbureau en de woningcorporaties, kunts een grotere toestroom niet ter- werken. Mechmed en Abdou zuilen n< een maandje moeten blauwbek ken. Abdou telt zijn laatste tjes. Mechmed zinkt in gepeins: „Als m'n vader me vindt..." Toeschouwer mag zelf zijn conclusies trekken Breda - Stadsschouwburg. 'Joko' van Roland Topor door De Blauwe Maandag Compag nie. Bewerking en regie: Luk Perceval. Gespeeld door o.a. Peter Van den Begin, Els Dot termans en Gilda De Bal. Ge zien op zaterdag 27 november. 20-23 december in Gent, 5-8 januari in de Bourla-schouw- burg in Antwerpen. Door Marjan Mes Hoe een onschuldige jonge man wordt vernederd door zijn door religie, seks en ge weld geobsedeerde omgeving; regisseur Luk Perceval en zijn Blauwe Maandag Com pagnie lieten het in de voor stelling 'Joko' zien in de vorm van een woest waterballet. Een orgie van een groepje klein burgerlijke Vlamingen, die als monsters tekeer gaan tegen de onschuld in hun midden. Maar die met al hun woeste agressie minstens zo eenzaam zijn als hij. Als inspiratiebron diende de bi zarre tekst 'Joko' van de Franse absurdist Roland Topor, waarin een hulpeloze vrijgezel plotse ling door twee figuren op de rug wordt gesprongen en later vast geketend zit aan een hele groep congresgangers. Tijdens het re petitieproces is die tekst vrijwel naar de achtergrond gedrongen en moest plaats maken voor een persoonlijke interpretatie van de spelers, losjes bijelkaar gehou den door de regisseur en de rit mische lichaamstaal van choreo grafe Ria De Corte. Uit de tekst werd nog slechts hier en daar, vrijwel onbegrijpelijk, geciteerd. Een geluidsband met onder meer verwijzingen naar nazisme en katholicisme en enorme beeld projecties van menselijke verloe dering droegen bij tot associatief bewegingstheater waaruit de toeschouwer zijn eigen conclu sies mocht trekken. De lange magere Peter Van den Begin speelde Joko heel knap, met een atletische lichaamsbe- heersing en een expressieve mi miek. Eerst nog proberend om zich aan te passen door het met een tuinslang vullen van emmers water. Later werden die emmers hem naar het hoofd geslingerd en werd hij over een drijfnatte, spiegelgladde speelvloer meege sleurd door schreeuwende en ob scene taal uitbrakende mannen en vrouwen. Tenslotte werd hij in bespottelijke vrouwenkleren gehesen en met een kolossale taart met kaarsjes bekroond, al leen nog verbazing uitdrukkend. Het geren en geschreeuw van de kitschig aangeklede figuren werkte mij vooral op de lach spieren. Dat Joko uiteindelijk als een Christusfiguur omhoog werd gehesen, was daarna voorname lijk pretentieus. Op de zeer ge dreven acteurs zal het voorberei den van 'Joko' wellicht een the rapeutische werking hebben ge had. De bezoeker hoefde zich niet te vervelen, maar werd door het gebrek aan duidelijke bedoelin gen toch enigermate teleurge steld. Door Rinze Brandsma „IK GELOOF er nog steeds in", zegt rabbijn Avraham Soetendorp, Nederlands voorzitter van Green Cross International. Maar hij moet toegeven dat 'de dingen mij niet snel genoeg gaan, dat ik mijzelf moet inhouden, als ik eerlijk ben'. En WD-Kamerlid Erika Terpstra, secretaris-penning- meester van de Nederlandse tak, zegt 'het ongeduld best te begrijpen'. Maar, zeggen bei den, de jonge organisatie moet haar tijd krijgen om van de grond te komen. 'Er wordt nu gewerkt aan een stevig funda ment. Anders wordt het Green Cross een doodgeboren kindje.' Intussen bedreigt een chronisch geldgebrek de uitgroei van Mi- chail Gorbatsjovs geesteskind. Hooguit tot medio volgend jaar heeft de organisatie genoeg geld om de salarissen te betalen voor de handvol personeelsle den. Inclusief dat van de in oktober aangestelde directeur van het in Den Haag gevestigde hoofdkantoor. En dat van de directeur in het andere, Zwit serse hoofdkantoor. Stil „De fondswerving moet nog op gang komen", zegt voorzitter Soetendorp. „Wij draaien nu alleen nog op bijdragen van Amerikaanse, Japanse en Zwit serse particulieren en de Post codeloterij. Voor de voorberei ding heeft Nederland eerder al een kleine twee miljoen gulden gegeven. Op geld van overhe den hebben we alleen nog voor uitzichten. Voor april hebben we dat wel nodig. Maar daar voor moeten eerst concrete pro jecten opgestart worden. Lan den als Nederland, Zweden, Noorwegen en Zwitserland wil len wel bijdragen, maar wach ten op andere landen." In mei kwam de voormalige president van de Sowjet-Unie Gorbatsjov het Haagse hoofd kantoor, de statutaire zetel van het Internationale Groene Kruis openen. Met zijn vrouw Raisa nam hij daarna in de Gorbatsjov, Lubbers en andere prominenten bij de opening van het Green Cross-hoofdkantoor in mei. foto archief de stem binnenstad zijn favoriete 'bad in de menigte', liet zich toejui chen en straatmuzikanten voor hem spelen. Daarna bleef het stil in en om het klassieke pand met het mooie houten bord aan de Lange Vijverberg, op een toplocatie naast Hofvijver. De vestiging in Den Haag was Gorbatsjovs persoonlijke keu ze. Volgens Erika Terpstra was dat omdat ons land goed ligt in de Noord-Zuid relatie, wat be treft milieubewustzijn en mi- lieu-activisme ver vooruit is en 'uit waardering voor de rol die Lubbers gespeeld heeft in het krijgen van de Nobelprijs'. De gemeente Den Haag stelde de huisvesting gratis ter beschik king. Maar zo royaal was dat gebaar ook niet, want vanaf 1 januari moet huur betaald wor den. Al bij de start uitten gevestigde milieuorganisaties hun twijfels over de nieuwe club. Krijgen die gelijk, nu het Green Cross nog niets van zich heeft laten horen? Soetendorp: „Ik denk het niet. Maar het is wel moei lijk een internationale organi satie op te bouwen die in staat is milieubewustzijn om te zet ten in concrete werkzaamhe den, naast alles wat overal op de wereld op milieugebied al gebeurt. Het was een visioen, de organisatie is nog in op bouw." Soetendorp en Terpstra zijn de twee Europese leden van het Wereldforum van Spirituele en Parlementaire Leiders over het Voortbestaan van de Mens (het 'Global Forum'). Uit die sinds 1988 bestaande moederorgani satie, een soort 'wereldgeweten' van tweeduizend vooraan staande lieden uit de wereld van politiek, religie, media, we tenschap en kunst werd het Green Cross International ge boren. Dat gebeurde na een conferentie in Moskou waar Gorbatsjov, toen nog president in het Kremlin, bij betrokken was. Zijn idee was een organi satie op te richten verwant aan het Rode Kruis, maar dan om bescherming te geven aan de aarde. Toerisme Begin dit jaar bleek dat in Genève december 1992 het World Green Cross was opge richt, een verwante club met andere mensen. Om elkaar niet te beconcurreren werd gefu seerd. Zo kwam het tot twee kantoren: de statutaire hoofd zetel waar nu de Nederlander Bert Jan Krouwel directeur is en het Green Cross-kantoor in Genève met Roland Wiederkehr als directeur. Het Haagse kan toor, met op dit moment twee mensen, heeft als taak onder wijsprojecten te gaan begelei den, het Zwitserse is meer ge richt op de praktijk: preventie van en hulp bij milieurampen. Nee, concrete projecten zijn et nog niet, zegt voorzitter Soe tendorp. „Het is voorzichtig opereren, we kunnen nog niet naar buiten treden." De werk groep, met daarin Wouter van Dieren, lid van de Club van Rome, ontwikkelt projecten. In januari zal het curatorium een selectie maken. Gedacht wordt bijv. aan het tegengaan van milieuschade, veroorzaakt door het toerisme. Hoeveel geld jaarlijks nodig is voor de organisatie zeggen Terpstra en Soetendorp ('een kleine twee miljoen dollar, ge loof ik') niet precies te weten. „Ach", zegt bestuurslid Erika Terpstra over het fraaie pand van Green Cross, „we hebben daar alleen maar het souterrain en de begane grond gekregen En er is een werkkamer voor Gorbatsjov, inderdaad. Die is een keer in Den Haag geweest en komt in januari of april weer." Bij Greenpeace wordt wat la cherig gereageerd op de stilte rond Green Cross. Woordvoer ster Franscé Verdeuzeldonk: „Veel tam-tam bij de opening, veel grote namen, maar verder hebben we er niet veel van gemerkt. Er zijn wereldwijd sinds mei zoveel dingen ge beurd met gevolgen op milieu gebied, zoals Gatt, Nafta en de olierampen. Daar hadden ze best wat aan kunnen doen/ Angst Het Green Cross bijt Green peace niet, vindt ze. „Wij kro nen elkaar versterken." Alleen zou het Green Cross dan niet sponsoring uit het bedrijfsleven moeten aanvaarden, want hoe onafhankelijk ben je dan nog. Die angst is niet terecht, is net verweer van Soetendorp en Terpstra. „Wij hoeven nie meer tegenover het bedrijfsle ven te staan. Er komt daar oo een cultuuromslag." En voor het overige: „Greenpeace was na een half jaar ook nog met w organisatie die ze nu is. En n Internationale Rode Kruis be staat al zo'n 150 jaar." Van onze verslaggever Deventer - Plaatselijke schouwen het resultaat meenteraadsverkiezinger een duidelijke 'beloning' fing' voor hun persoonli neren. Ze denken dat die uitslag paald wordt door landelij die ze zelf niet in de hand h Zo denken althans alle rac zeven grote Nederlandse gc Van onze Haagse redactie Ede - In een laatste overtuigen, heeft de C offensief ingezet voor o Premier Lubbers, mi Hirsch Ballin van Justit partijvoorzitter Van Velze: pen de CDA-senatoren op de nieuwe regels te stemme Hirsch Ballin was, in een v gesprek met de Telegraa: hardst. „Als we stranden, dit afbreuk aan de geloof digheid van de christen-c cratische beweging," zei hij gens hem zal er onder de Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister De (Sociale Zaken) verwacht c lonen deze eeuw niet meer 2 stijgen. Voorzover er spra van groei moet het geld be worden aan uitbreiding v: werkgelegenheid. Dat zegt de bewindsman r interview met het da Trouw. Volgens de Vries m we accepteren dat de welv; groei in Nederland voor de viduele burger op is. De Vries: „Elders ontstaat we welvaart. We moeten e nen dat dat ook het gevolg i door ons zelf gewenste t verdeling van de mondiale vaart." De Vries blijft een tegensti van het verlagen of afsch van het minimumloon. Ni verkiezingsprogramma van partij dit punt opnieuw opgenomen, stelt De Vries deze discussie teveel een sy lisch karakter krijgt. kwestie heeft een lading g gen die niet door het onder gerechtvaardigd wordt. Ten natuurlijk bereid bent om 01 uitkeringen te verlagen, daar hoor ik weinigen over.' Binnen het CDA is inmiddel beweging op gang gekome: de verlaging van het minir loon uit het verkiezingsprog ma te schrappen. In een ij view zaterdag met het Fi cieele Dagblad liet CDA-fra voorzitter Brinkman door meren niet per se aan dit pi wil len vasthouden. ROME IS OM. Dat mo bisschopsbenoeming in N vroegere benoemingen pc eerder in rechtzinnigheid geïnteresseerd waren, de Rotterdam zijn van een an< De twee nieuwe bissch Monseigneur Wiertz is een ln het pastoraat, bisschop ep emotie gerichte indr bestuurder. De behoeften in beide bisc zocht na een lange perioc persoon die met charisma tiekanalen zou kunnen ope in Rotterdam heeft het or ontreddering en verwarrii functionaris moet de sche heid creëren. Daarvoor is Luyn, die zowel binnen zij se kerkprovincie bewezen fen te beschikken, is zo ic een voorkeur heeft voor c [Jjeakt hem alleen nog mat Met zijn eerste woorden bewijst hij de lijn die ingez van de Nederlandse biss fekenen. Verbazing wekt bmina'-rapport herkennen Met pater Van Luyn is er n Oeroeps'-theoloog in de benoemd. De daar gewens "e opvolging van bisschc nemen rol in de conferei worden. Als er enig gelool *an de nieuwe Bredase bi komd worden, gezien de twee recente be R ®®s- De benoeming van w? >$am is de bevestigii en Gijsen ingezet is. Het P een figuur van nuance

de Stem | 1993 | | pagina 2